kjots - en to ro translation catalogue (27 entries)

en: KDE note taking utility
ro: Utilitar KDE pentru notițe

en: Original author
ro: Autor original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
ro: Acesta este numărul de minute pe care îl va aștepta KJots înainte de a salva automat modificările.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
ro: S&alvează la fiecare:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
ro: 1 minut

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
ro:  minute

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
ro: Dacă opțiunea „Salvează periodic modificările” este bifată, KJots va salva automat modificările făcute în cărți la intervalul de timp definit mai jos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
ro: &Salvează periodic modificările

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
ro: Precizează dacă ar trebui salvate cărțile automat

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
ro: Intervalul în minute după care cărțile sunt salvate automat.

en: &Configure KJots...
ro: &Configurează KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ro: F&ormatare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Du-te

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ro: Bara de text

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ro: Bara de formatare

en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

en: Export
ro: Exportă

en: To Text File...
ro: În fișier textual...

en: To HTML File...
ro: În fișier HTML...

en: Next Book
ro: Cartea următoare

en: Previous Book
ro: Cartea precedentă

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
ro: Cuprins

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
ro: Gestionează legătura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
ro: URL legătură:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
ro: Pagină nouă
