kjots - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: KDE note taking utility
ru: Записная книжка KDE

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Stanislav Kljuhhin
ru: Станислав Клюхин

en: Original author
ru: Автор идеи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
ru: Интервал в минутах между автоматическим сохранением изменений.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
ru: Сохранять &каждые:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
ru: 1 минута

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
ru:  минут

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
ru: При включении автосохранения все сделанные изменения будут сохранены через интервал, продолжительность которого определена ниже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
ru: &Периодически сохранять изменения

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
ru: Автосохранение.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
ru: Интервал в минутах между автоматическим сохранением книг.

en: &Configure KJots...
ru: Н&астроить KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ru: Фо&рмат

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ru: Пере&ход

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ru: Панель инструментов текста

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ru: Панель инструментов форматирования

en: &Bookmarks
ru: &Закладки

en: Export
ru: &Экспорт

en: To Text File...
ru: &Текстовый файл...

en: To HTML File...
ru: &Страница HTML...

en: Next Book
ru: Следующая книга

en: Previous Book
ru: Предыдущая книга

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
ru: Оглавление

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
ru: Ссылка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
ru: Адрес ссылки:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
ru: Новый раздел
