kdelibs4 - en to bs translation catalogue (43 entries)

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
bs: Greška pri obradi uključivanja %1 red %2: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
bs: uključivanje uzima samo jedan argument, ne %1.

en: File %1 not found.
bs: Datoteka %1 nije nađena.

en: library only takes 1 argument, not %1.
bs: biblioteka uzima samo jedan argument, ne %1.

en: Alert
bs: Pozor

en: Confirm
bs: Potvrda

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
bs: Loš rukovalac događajem: objekat %1 identifikator %2 metod %3 tip: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
bs: Izuzetak zove funkciju %1 iz %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
bs: Ne mogu da otvorim datoteku %1

en: Could not create temporary file.
bs: Ne mogu da stvorim privremenu datoteku.

en: %1 is not a function and cannot be called.
bs: %1 nije funkcija i ne može se pozvati.

en: %1 is not an Object type
bs: %1 nije objektnog tipa

en: Action takes 2 args.
bs: Radnja uzima dva argumenta.

en: ActionGroup takes 2 args.
bs: Grupa radnji uzima dva argumenta.

en: Must supply a valid parent.
bs: Mora se navesti ispravan roditelj.

en: There was an error reading the file '%1'
bs: Greška pri čitanju datoteke %1

en: Could not read file '%1'
bs: Ne mogu da čitam datoteku %1.

en: Must supply a filename.
bs: Mora se zadati ime datoteke.

en: '%1' is not a valid QLayout.
bs: „%1“ nije ispravan QLayout.

en: Must supply a layout name.
bs: Mora se navesti ime rasporeda.

en: Wrong object type.
bs: Pogrešan tip objekta.

en: First argument must be a QObject.
bs: Prvi argument mora biti QObject.

en: Incorrect number of arguments.
bs: Neispravan broj argumenata.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
bs[0]: Slot je tražio %1 argument
bs[1]: Slot je tražio %1 argumenta
bs[2]: Slot je tražio %1 argumenata

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
bs[0]: a dostupan je samo %1
bs[1]: a dostupna su samo %1
bs[2]: a dostupno je samo %1

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
bs: Neuspjeh pretapanja tipa vrijednosti iz %2 u %1 (%3)

en: No such method '%1'.
bs: Ne postoji metod %1.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
bs: Poziv metoda %1 nije uspio, ne može se dobaviti argument %2: %3

en: Call to '%1' failed.
bs: Poziv %1 nije uspio.

en: Could not construct value
bs: Vrijednost se ne može konstruisati

en: Not enough arguments.
bs: Nedovoljno argumenata.

en: Failed to create Action.
bs: Neuspjeh stvaranja radnje.

en: Failed to create ActionGroup.
bs: Neuspjeh stvaranja grupe radnji.

en: No classname specified
bs: Nije navedeno ime klase

en: Failed to create Layout.
bs: Neuspjeh stvaranja rasporeda.

en: No classname specified.
bs: Nije navedeno ime klase.

en: Failed to create Widget.
bs: Neuspjeh stvaranja grafičke kontrole.

en: Could not open file '%1': %2
bs: Ne mogu da otvorim datoteku %1: %2

en: Failed to load file '%1'
bs: Neuspjeh učitavanja datoteke %1

en: '%1' is not a valid QWidget.
bs: %1 nije ispravan QWidget.

en: Must supply a widget name.
bs: Mora se zadati ime grafičke kontrole.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
bs: Loš rukovalac slota: objekat %1 identifikator %2 metod %3 potpis: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
bs: Izuzetak zove slot %1 iz %2:%3:%4
