kjumpingcube - en to da translation catalogue (81 entries)

en: Sorry, doing a move...
da: Beklager, udfører et træk...

en: Game over
da: Spillet er slut

en: The winner is Player %1!
da: Vinderen er spiller %1!

en: Winner
da: Vinder

en: General
da: Generelt

en: Start game
da: Start spil

en: Continue game
da: Fortsæt spil

en: Start computer move
da: Start computertræk

en: Your turn
da: Din tur

en: Player %1
da: Spiller %1

en: Computer player %1 is moving
da: Computerspiller %1 trækker

en: The computer could not find a valid move.
da: Computeren kunne ikke finde et gyldigt træk

en: Show next step
da: Vis næste skridt

en: Finishing move...
da: Afsluttende træk...

en: Interrupt game
da: Afbryd spil

en: Stop computing
da: Stop beregning

en: Stop showing move
da: Vis ikke træk mere

en: New Game
da: Nyt spil

en: The file %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen %1 findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: Game saved as %1
da: Spil gemt som %1

en: There was an error in saving file
    %1
da: Der skete en fejl ved forsøget på at gemme filen
    %1

en: The file %1 does not exist!
da: Filen %1 findes ikke!

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
da: Filen %1 er ikke en KJumpingcube-spilfil!

en: There was an error loading file
    %1
da: Der skete en fejl ved indlæsning af filen
    %1

en: You have changed the size setting of the game and that requires a new game to start.
    
    Do you wish to abandon the current game or continue playing and restore the previous size setting?
da: Du har ændret indstillingen for spillets størrelse og det kræver et nyt spil for at tage effekt.
    
    Vil du opgive det aktuelle spil eller fortsætte med spillet og genetablere den forrige indstilling af størrelsen?

en: You have requested a new game, but there is already a game in progress.
    
    Do you wish to abandon the current game?
da: Du har bedt om et nyt spil, men der er allerede et spil under afvikling.
    
    Vil du opgive det aktuelle spil?

en: New Game?
da: Nyt spil?

en: Abandon Game
da: Opgiv spil

en: Continue Game
da: Fortsæt spil

en: The file's cube box size is outside the range %1 to %2. It will be set to %1.
da: Filens terningeboks er udenfor intervallet %1 til %2. Den vil blive sat til %1.

en: Missing input line for cube %1.
da: Manglende inputlinje for terningen %1.

en: Owner of cube %1 is outside the range 0 to 2.
da: Ejeren af terningen %1 er udenfor intervallet 0 til 2.

en: Value of cube %1 is outside the range 1 to %2.
da: Værdien af terningen %1 er udenfor intervallet 1 til %2.

en: Current player is neither 1 nor 2.
da: Den aktuelle spiller er hverken 1 eller 2.

en: Current player:
da: Denne spiller:

en: Settings
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: Animation speed of overflowing dice
da: Animationshastighed for terninger der flyder over

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationNone), group (Game)
en: Animation type None (no pauses).
da: Animationstype ingen (ingen pauser).

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDelay), group (Game)
en: Animation type Darken and pause.
da: Animationstype mørkelæg og pause

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationBlink), group (Game)
en: Animation type Blink rapidly.
da: Animationstype blink hurtigt.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpread), group (Game)
en: Animation type Scatter dots.
da: Animationstype spredte prikker.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
da: Farve på neutrale terninger.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
da: Farve for spiller 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
da: Farve for spiller 2.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
da: Spillefeltets størrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
da: Om spiller 1 spilles af computeren.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Kepler AI.
da: Om computerspiller 1 bruger Kepler-AI.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Newton AI.
da: Om computerspiller 1 bruger Newton-AI.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill1), group (Game)
en: Skill of computer player 1.
da: Computerspiller 1's dygtighed.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
da: Om spiller 2 spilles af computeren.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Kepler AI.
da: Om computerspiller 2 bruger Kepler-AI.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Newton AI.
da: Om computerspiller 2 bruger Newton-AI.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill2), group (Game)
en: Skill of computer player 2.
da: Computerspiller 2's dygtighed.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForComputer), group (Game)
en: Pause before each computer move.
da: Hold pause før hvert af computerens træk.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForStep), group (Game)
en: Pause before each cascade step.
da: Hold pause før hvert kaskade-skridt.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Tactical one or two player game
da: Taktisk spil med én eller to deltagere

en: Various improvements
da: Forskellige forbedringer

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
da: Opgradering til KDE4 og understøttelse af SVG-grafik.

en: Graphics for KDE 4.0 version.
da: Grafik til KDE 4.0-versionen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Computer Player 1
da: Computerspiller 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer2)
en: Playing now
da: Spiller nu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Style of Play
da: Spillestil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
da: Begynder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
da: Middel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
da: Ekspert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Computer Player 2
da: Computerspiller 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForComputer)
en: Pause before each computer move
da: Hold pause før hvert computertræk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
da: Brætstørrelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
da: Spillers farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
da: Spiller 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
da: Spiller 2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AnimationType)
en: Cascade Move Display
da: Kaskadeflytning af visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationNone)
en: None (no pauses)
da: Ingen (ingen pauser)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationDelay)
en: Darken and pause
da: Mørkelæg og pause

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationBlink)
en: Blink rapidly
da: Blink hurtigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationSpread)
en: Scatter dots
da: Spredte prikker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SpeedSlider)
en: Cascade Move Time
da: Tid for kaskadeflytning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Short
da: Kort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Long
da: Lang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForStep)
en: Pause before each cascade step
da: Hold pause før hvert kaskade-skridt
