kjumpingcube - en to fi translation catalogue (86 entries)

en: Sorry, doing a move...
fi: Anteeksi, siirto on kesken…

en: Game over
fi: Peli päättyi

en: The winner is Player %1!
fi: Pelaaja %1 voitti pelin!

en: Winner
fi: Voittaja

en: General
fi: Yleiset

en: Start game
fi: Aloita peli

en: Continue game
fi: Jatka peliä

en: Start computer move
fi: Aloita tietokoneen siirto

en: Your turn
fi: Sinun vuorosi

en: Player %1
fi: Pelaaja %1

en: Computer player %1 is moving
fi: Tietokonepelaaja %1 tekee siirtoa

en: The computer could not find a valid move.
fi: Tietokone ei löytänyt kelvollista siirtoa.

en: Show next step
fi: Näytä seuraava vaihe

en: Finishing move...
fi: Viimeistellään siirtoa…

en: Interrupt game
fi: Keskeytä peli

en: Stop computing
fi: Pysäytä laskeminen

en: Stop showing move
fi: Pysäytä siirron näyttäminen

en: Stop animation
fi: Pysäytä animaatio

en: New Game
fi: Uusi peli

en: The file %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: Game saved as %1
fi: Peli tallennettu nimellä %1

en: There was an error in saving file
    %1
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa tiedostoon
    %1

en: The file %1 does not exist!
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa!

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
fi: Tiedosto %1 ei ole KJumpingCube-tiedosto!

en: There was an error loading file
    %1
fi: Tapahtui virhe ladattaessa tiedostoa
    %1

en: You have changed the size setting of the game and that requires a new game to start.
    
    Do you wish to abandon the current game or continue playing and restore the previous size setting?
fi: Olet muuttanut pelin kokoasetusta, joka vaatii uuden pelin aloittamisen.
    
    Haluatko lopettaa nykyisen pelin vai jatkaa nykyistä ja palauttaa edellisen kokoasetuksen?

en: You have requested a new game, but there is already a game in progress.
    
    Do you wish to abandon the current game?
fi: Olet pyytänyt uutta peliä, mutta peli on jo menossa.
    
    Haluatko lopettaa nykyisen pelin?

en: New Game?
fi: Uusi peli?

en: Abandon Game
fi: Lopeta peli

en: Continue Game
fi: Jatka peliä

en: The file's cube box size is outside the range %1 to %2. It will be set to %1.
fi: Tiedoston kuutioiden sivumäärä ei ole välillä %1–%2. Asetetaan se arvoon %1.

en: Missing input line for cube %1.
fi: Kuutiolta %1 puuttuu syöterivi.

en: Owner of cube %1 is outside the range 0 to 2.
fi: Kuution omistaja %1 ei ole välillä 0–2.

en: Value of cube %1 is outside the range 1 to %2.
fi: Kuution arvo %1 ei ole välillä 1–%2.

en: Current player is neither 1 nor 2.
fi: Nykyinen pelaaja ei ole 1 eikä 2.

en: Current player:
fi: Nykyinen pelaaja:

en: Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: Animation speed of overflowing dice
fi: Ylivuotavan nopan animointinopeus

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationNone), group (Game)
en: Animation type None (no pauses).
fi: Animaatiotyyppi Ei näytetä (ei keskeytyksiä).

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDelay), group (Game)
en: Animation type Darken and pause.
fi: Animaatiotyyppi Tummenna ja keskeytä

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationBlink), group (Game)
en: Animation type Blink rapidly.
fi: Animaatiotyyppi Vilkuta nopeasti.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpread), group (Game)
en: Animation type Scatter dots.
fi: Animaatiotyyppi Hajauta pisteet.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
fi: Neutraalien kuutioiden väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
fi: Pelaajan 1 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
fi: Pelaajan 2 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
fi: Pelikentän koko.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
fi: Pelaako tietokone pelaajaa 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Kepler AI.
fi: Käyttääkö tietokonepelaaja 1 Kepler-tekoälyä.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Newton AI.
fi: Käyttääkö tietokonepelaaja 1 Newton-tekoälyä.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill1), group (Game)
en: Skill of computer player 1.
fi: Tietokonepelaajan 1 pelitaidot.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
fi: Pelaako tietokone pelaajaa 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Kepler AI.
fi: Käyttääkö tietokonepelaaja 2 Kepler-tekoälyä.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Newton AI.
fi: Käyttääkö tietokonepelaaja 2 Newton-tekoälyä.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill2), group (Game)
en: Skill of computer player 2.
fi: Tietokonepelaajan 2 pelitaidot.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForComputer), group (Game)
en: Pause before each computer move.
fi: Pidä tauko ennen jokaista tietokoneen siirtoa.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForStep), group (Game)
en: Pause before each cascade step.
fi: Pidä tauko ennen jokaista ketjusiirron vaihetta.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Tactical one or two player game
fi: Taktinen yhden tai kahden pelaajan peli

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
fi: © 1998–2000 Matthias Kiefer

en: Various improvements
fi: Monia parannuksia

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
fi: KDE4-päivitys ja vektorigrafiikkaa

en: Graphics for KDE 4.0 version.
fi: KDE 4.0 -version grafiikka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Computer Player 1
fi: Tietokonepelaaja 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer2)
en: Playing now
fi: Pelaa nyt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Style of Play
fi: Pelityyli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
fi: Aloittelija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
fi: Keskitasoinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
fi: Ammattilainen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Computer Player 2
fi: Tietokonepelaaja 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForComputer)
en: Pause before each computer move
fi: Pidä tauko ennen jokaista tietokoneen siirtoa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
fi: Laudan koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: 3x3
fi: 3 × 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: 15x15
fi: 15 × 15

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
fi: Pelaajien värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
fi: Pelaaja 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
fi: Pelaaja 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Neutral:
fi: Neutraali:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AnimationType)
en: Cascade Move Display
fi: Ketjusiirtojen näyttäminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationNone)
en: None (no pauses)
fi: Ei näytetä (ei keskeytyksiä)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationDelay)
en: Darken and pause
fi: Tummenna ja keskeytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationBlink)
en: Blink rapidly
fi: Vilkuta nopeasti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationSpread)
en: Scatter dots
fi: Hajauta pisteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SpeedSlider)
en: Cascade Move Time
fi: Ketjusiirtojen aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Short
fi: Lyhyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Long
fi: Pitkä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForStep)
en: Pause before each cascade step
fi: Pidä tauko ennen jokaista ketjusiirron vaihetta
