kjumpingcube - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Winner
hi: विजेता

en: General
hi: सामान्य

en: New Game
hi: नया खेल

en: There was an error in saving file
    %1
hi: फ़ाइल सहेजने में त्रुटि हुई
    %1

en: The file %1 does not exist!
hi: फ़ाइल %1 अस्तित्व में नहीं है!

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
hi: फ़ाइल %1 केजंपिंगक्यूब गेमफ़ाइल नहीं है!

en: There was an error loading file
    %1
hi: फ़ाइल लोड करने में त्रुटि हुई
    %1

en: Current player:
hi: मौज़ूदा खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
hi: न्यूट्रल घन के लिए रंग

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
hi: खिलाड़ी 1 का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
hi: खिलाड़ी 2 का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
hi: खेल क्षेत्र का आकार

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
hi: क्या खिलाड़ी 1 कम्प्यूटर द्वारा खेला जाएगा.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
hi: क्या खिलाड़ी 2 कम्प्यूटर द्वारा खेला जाएगा.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: KJumpingCube
hi: के-जम्पिंगक्यूब

en: Tactical one or two player game
hi: एक या दो खिलाड़ी का रणनीतिक खेल

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
hi: (c) 1998-2000, मैथियास केइफर

en: Matthias Kiefer
hi: मैथियास केइफर

en: Benjamin Meyer
hi: बेंजामिन मेयर

en: Various improvements
hi: अनेकानेक सुधार

en: Ian Wadham
hi: इयान वाढम

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
hi: केडीई४ तथा एसवीजी कलाकृति समर्थन में अद्यतन करें.

en: Eugene Trounev
hi: यूजीन ट्रोव्नेव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
hi: शुरुआती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
hi: औसत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
hi: विशेषज्ञ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
hi: बिसात आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
hi: खिलाड़ी 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
hi: खिलाड़ी 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Neutral:
hi: न्यूट्रलः
