kjumpingcube - en to hne translation catalogue (32 entries)

en: Winner
hne: विजेता

en: General
hne: सामान्य

en: New Game
hne: नवा खेल

en: There was an error in saving file
    %1
hne: फाइल सहेजे मं गलती होइस
    %1

en: The file %1 does not exist!
hne: फाइल %1 अस्तित्व मं नइ हे!

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
hne: फाइल %1 केजंपिंगक्यूब गेमफाइल नइ हे!

en: There was an error loading file
    %1
hne: फाइल लोड करे मं गलती होइस
    %1

en: Current player:
hne: अभी हाल के खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
hne: न्यूट्रल घन बर रंग

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
hne: खिलाड़ी 1 के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
hne: खिलाड़ी 2 के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
hne: खेल छेत्र के आकार

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
hne: का खिलाड़ी 1 कम्प्यूटर से खेला जाही.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
hne: का खिलाड़ी 2 कम्प्यूटर से खेला जाही.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: KJumpingCube
hne: के-जम्पिंगक्यूब

en: Tactical one or two player game
hne: एक या दो खिलाड़ी के रननीतिक खेल

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
hne: (c) 1998-2000, मैथियास केइफर

en: Matthias Kiefer
hne: मैथियास केइफर

en: Benjamin Meyer
hne: बेंजामिन मेयर

en: Various improvements
hne: अनेकानेक सुधार

en: Ian Wadham
hne: इयान वाढम

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
hne: केडीई४ अउ एसवीजी कलाकृति समर्थन मं अपडेट करव.

en: Eugene Trounev
hne: यूजीन ट्रोव्नेव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
hne: सुरुआती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
hne: औसत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
hne: विसेसग्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
hne: बिसात आकार

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
hne: खिलाड़ी रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
hne: खिलाड़ी 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
hne: खिलाड़ी 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Neutral:
hne: न्यूट्रलः
