kjumpingcube - en to is translation catalogue (20 entries)

en: Winner
is: Vinningshafi

en: General
is: Almennt

en: There was an error in saving file
    %1
is: Villa kom upp við vistun skráar.
    %1

en: The file %1 does not exist!
is: Skráin %1 er ekki til!

en: There was an error loading file
    %1
is: Villa kom upp við opnun skráar.
    %1

en: Current player:
is: Núvarandi leikmaður:

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
is: Litur leikmanns 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
is: Litur leikmanns 2.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
is: Stærð borðs.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
is: Hvort leikmaður 1 sé leikinn af tölvunni.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
is: Hvort leikmaður 2 sé leikinn af tölvunni.

en: KJumpingCube
is: K-HoppKubbur

en: Tactical one or two player game
is: Eins- eða tveggja manna her-leikur

en: Various improvements
is: Ýmsar betrumbætur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
is: Byrjandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
is: Meðal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
is: Snillingur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
is: Stærð borðs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
is: Leikmaður 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
is: Leikmaður 2:
