kjumpingcube - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Winner
ja: 勝者

en: General
ja: 全般

en: New Game
ja: 新しいゲーム

en: There was an error in saving file
    %1
ja: ファイル保存中にエラー
    %1

en: The file %1 does not exist!
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
ja: ファイル ‘%1’ は KJumpingCube ファイルではありません。

en: There was an error loading file
    %1
ja: ファイル読み込み中にエラー
    %1

en: Current player:
ja: 現在のプレイヤー:

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
ja: 中立のキューブの色

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
ja: プレイヤー 1 の色

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
ja: プレイヤー 2 の色

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
ja: プレイフィールドのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
ja: プレイヤー 1 をコンピュータにプレイさせるかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
ja: プレイヤー 2 をコンピュータにプレイさせるかどうか。

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Tactical one or two player game
ja: 1, 2 人用戦略ゲーム

en: Various improvements
ja: 多数の改良

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
ja: KDE4 への移植、SVG アートワークのサポート

en: Graphics for KDE 4.0 version.
ja: KDE 4.0 バージョン用のグラフィック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
ja: 初級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
ja: 普通

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
ja: 上級

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
ja: ボードのサイズ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
ja: プレイヤーの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
ja: プレイヤー 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
ja: プレイヤー 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Neutral:
ja: 中立:
