kjumpingcube - en to sr@latin translation catalogue (93 entries)

en: Sorry, doing a move...
sr@latin: Izvinite, povlačim potez...

en: Game over
sr@latin: Kraj igre

en: The winner is Player %1!
sr@latin: Pobednik je igrač %1!

en: Winner
sr@latin: Pobednik

en: General
sr@latin: Opšte

en: Start game
sr@latin: Započni partiju

en: Continue game
sr@latin: Nastavi partiju

en: Start computer move
sr@latin: Započni računarev potez

en: Your turn
sr@latin: Vaš potez

en: Player %1
sr@latin: Igrač %1

en: Computer player %1 is moving
sr@latin: Potez računarskog igrača %1.

en: The computer could not find a valid move.
sr@latin: Računar ne može da nađe pravilan potez.

en: Show next step
sr@latin: Pokaži sledeći potez

en: Finishing move...
sr@latin: Dovršavam potez...

en: Interrupt game
sr@latin: Prekini partiju

en: Stop computing
sr@latin: Zaustavi računanje

en: Stop showing move
sr@latin: Prestani sa pokazivanjem poteza

en: Stop animation
sr@latin: Zaustavi animaciju

en: New Game
sr@latin: Nova partija

en: The file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
sr@latin: Fajl %1 već postoji.
    Želite li da ga prebrišete?

en: Game saved as %1
sr@latin: Pozicija je sačuvana kao %1

en: There was an error in saving file
    %1
sr@latin: Greška pri upisivanju fajla
    %1

en: The file %1 does not exist!
sr@latin: Fajl %1 ne postoji.

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
sr@latin: Fajl %1 nije partija K‑skočikocke.

en: There was an error loading file
    %1
sr@latin: Greška pri učitavanju fajla
    %1

en: You have changed the size setting of the game and that requires a new game to start.
    
    Do you wish to abandon the current game or continue playing and restore the previous size setting?
sr@latin: Promenili ste postavku veličine partije, što zahteva pokretanje nove partije.
    
    Želite li da obustavite trenutnu partiju, ili da nastavite sa igranjem vrativši prethodnu postavku veličine?

en: You have requested a new game, but there is already a game in progress.
    
    Do you wish to abandon the current game?
sr@latin: Zatražili ste novu partiju, ali je jedna partija već u toku.
    
    Želite li da obustavite trenutnu partiju?

en: New Game?
sr@latin: Nova partija?

en: Abandon Game
sr@latin: Obustavi partiju

en: Continue Game
sr@latin: Nastavi partiju

en: The file's cube box size is outside the range %1 to %2. It will be set to %1.
sr@latin: Veličina kutije kockica u fajlu leži izvan opsega %1 do %2. Postaviće se na %1.

en: Missing input line for cube %1.
sr@latin: Nedostaje ulazni red za kockicu %1.

en: Owner of cube %1 is outside the range 0 to 2.
sr@latin: Vlasnik kockice %1 leži izvan opsega 0 do 2.

en: Value of cube %1 is outside the range 1 to %2.
sr@latin: Vrednost kockice %1 leži izvan opsega 1 do %2.

en: Current player is neither 1 nor 2.
sr@latin: Trenutni igrač nije ni 1 ni 2.

en: Current player:
sr@latin: Trenutni igrač:

en: Settings
sr@latin: Postavke

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: Animation speed of overflowing dice
sr@latin: Brzina animacije prelivajućih kockica

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationNone), group (Game)
en: Animation type None (no pauses).
sr@latin: Tip animacije: ništa (bez pauza).

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDelay), group (Game)
en: Animation type Darken and pause.
sr@latin: Tip animacije: zatamnjeno i pauza.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationBlink), group (Game)
en: Animation type Blink rapidly.
sr@latin: Tip animacije: brzo treptanje.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpread), group (Game)
en: Animation type Scatter dots.
sr@latin: Tip animacije: rasute tačke.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
sr@latin: Boja neutralnih polja.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
sr@latin: Boja prvog igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
sr@latin: Boja drugog igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
sr@latin: Veličina polja za igru.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
sr@latin: Da li računar igra kao prvi igrač.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Kepler AI.
sr@latin: Da li igrač 1 koristi Keplerovu VI.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Newton AI.
sr@latin: Da li igrač 1 koristi Njutnovu VI.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill1), group (Game)
en: Skill of computer player 1.
sr@latin: Veština računarskog igrača 1.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
sr@latin: Da li računar igra kao drugi igrač.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Kepler AI.
sr@latin: Da li igrač 2 koristi Keplerovu VI.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Newton AI.
sr@latin: Da li igrač 2 koristi Njutnovu VI.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill2), group (Game)
en: Skill of computer player 2.
sr@latin: Veština računarskog igrača 2.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForComputer), group (Game)
en: Pause before each computer move.
sr@latin: Pauziraj pre računarevog poteza

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForStep), group (Game)
en: Pause before each cascade step.
sr@latin: Pauziraj pre nadovezanog poteza

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

en: Tactical one or two player game
sr@latin: Taktička igra za jednog ili dva igrača

en: KJumpingCube
sr@latin: K‑skočikocka

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
sr@latin: © 1998–2000, Matijas Kifer

en: Matthias Kiefer
sr@latin: Matijas Kifer

en: Benjamin Meyer
sr@latin: Bendžamin K. Mejer

en: Various improvements
sr@latin: razna poboljšanja

en: Ian Wadham
sr@latin: Ijan Vadam

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
sr@latin: nadgradnja za KDE4 i podrška za SVG grafiku

en: Eugene Trounev
sr@latin: Jevgenij Trunjov

en: Graphics for KDE 4.0 version.
sr@latin: grafika za KDE4 verziju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Computer Player 1
sr@latin: Računarski igrač 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer2)
en: Playing now
sr@latin: Igra sada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Style of Play
sr@latin: Stil igranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_Kepler1) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_Kepler2)
en: Kepler
sr@latin: Keplerov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_Newton1) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_Newton2)
en: Newton
sr@latin: Njutnov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
sr@latin: početnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
sr@latin: prosek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Expert
sr@latin: znalac

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Computer Player 2
sr@latin: Računarski igrač 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForComputer)
en: Pause before each computer move
sr@latin: Pauziraj pre računarevog poteza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
sr@latin: Veličina table

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: 3x3
sr@latin: 3×3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: 15x15
sr@latin: 15×15

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
sr@latin: Boje igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
sr@latin: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
sr@latin: Igrač 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Neutral:
sr@latin: Neutralna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AnimationType)
en: Cascade Move Display
sr@latin: Prikaz nadovezanog poteza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationNone)
en: None (no pauses)
sr@latin: Ništa (bez pauza)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationDelay)
en: Darken and pause
sr@latin: Zatamnjeno i pauza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationBlink)
en: Blink rapidly
sr@latin: Brzo treptanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationSpread)
en: Scatter dots
sr@latin: Rasute tačke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SpeedSlider)
en: Cascade Move Time
sr@latin: Vreme nadovezanog poteza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Short
sr@latin: kratko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Long
sr@latin: dugačko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForStep)
en: Pause before each cascade step
sr@latin: Pauziraj pre nadovezanog poteza
