kjumpingcube - en to sv translation catalogue (83 entries)

en: Sorry, doing a move…
sv: Tyvärr, ett drag utförs…

en: Game over
sv: Spelet slut

en: The winner is Player %1!
sv: Vinnaren är spelare %1!

en: Winner
sv: Vinnare

en: General
sv: Allmänt

en: Start game
sv: Starta spel

en: Continue game
sv: Fortsätt spelet

en: Start computer move
sv: Starta datordrag

en: Your turn
sv: Din tur

en: Player %1
sv: Spelare %1

en: Computer player %1 is moving
sv: Datorspelare %1 drar

en: The computer could not find a valid move.
sv: Datorn kunde inte hitta ett giltigt drag.

en: Show next step
sv: Visa nästa steg

en: Finishing move…
sv: Avslutar drag…

en: Interrupt game
sv: Avbryt spel

en: Stop computing
sv: Sluta beräkna

en: Stop showing move
sv: Sluta visa drag

en: Stop animation
sv: Stoppa animering

en: New Game
sv: Nytt spel

en: The file %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen %1 finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Game saved as %1
sv: Spelet sparat som %1

en: There was an error in saving file
    %1
sv: Det uppstod ett fel då filen sparades:
    %1

en: The file %1 does not exist!
sv: Filen %1 finns inte.

en: The file %1 is not a KJumpingCube gamefile!
sv: Filen %1 är inte någon spelfil för Hoppande kuben.

en: There was an error loading file
    %1
sv: Det uppstod ett fel då filen laddades:
    %1

en: You have changed the size setting of the game and that requires a new game to start.
    
    Do you wish to abandon the current game or continue playing and restore the previous size setting?
sv: Du har ändrat spelets storleksinställning och det kräver att ett nytt spel startas.
    
    Vill du överge det pågående spelet eller fortsätta spela och återställa tidigare storleksinställning?

en: You have requested a new game, but there is already a game in progress.
    
    Do you wish to abandon the current game?
sv: Du har begärt ett nytt spel, men ett spel pågår redan.
    
    Vill du överge det pågående spelet?

en: New Game?
sv: Nytt spel?

en: Abandon Game
sv: Överge spelet

en: Continue Game
sv: Fortsätt spelet

en: The file's cube box size is outside the range %1 to %2. It will be set to %1.
sv: Filens lådstorlek för kuben är utanför intervallet %1 till %2. Den kommer att tilldelas %1.

en: Missing input line for cube %1.
sv: Saknar indatarad för kuben %1.

en: Owner of cube %1 is outside the range 0 to 2.
sv: Ägare av kuben %1 är utanför intervallet 0 till 2.

en: Value of cube %1 is outside the range 1 to %2.
sv: Värdet för kuben %1 är utanför intervallet 1 till %2

en: Current player is neither 1 nor 2.
sv: Nuvarande spelare är varken 1 eller 2.

en: Current player:
sv: Nuvarande spelare:

en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: Animation speed of overflowing dice
sv: Animeringshastighet för överflödiga tärningar

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationNone), group (Game)
en: Animation type None (no pauses).
sv: Animeringstyp Ingen (inga pauser).

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationDelay), group (Game)
en: Animation type Darken and pause.
sv: Animeringstyp Gör mörkare och vänta.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationBlink), group (Game)
en: Animation type Blink rapidly.
sv: Animeringstyp Blinka snabbt.

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpread), group (Game)
en: Animation type Scatter dots.
sv: Animeringstyp Sprid punkter.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Game)
en: Color of neutral cubes.
sv: Färg för neutrala kuber.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Game)
en: Color of player 1.
sv: Färg för första spelaren.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Game)
en: Color of player 2.
sv: Färg för andra spelaren.

note: i18n: ectx: label, entry (CubeDim), group (Game)
en: Size of the playing field.
sv: Spelbrädets storlek.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer1), group (Game)
en: Whether player 1 is played by the computer.
sv: Om första spelaren spelas av datorn.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Kepler AI.
sv: Om första datorspelaren använder Kepler artificiell intelligens.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton1), group (Game)
en: Whether computer player 1 uses Newton AI.
sv: Om första datorspelaren använder Newton artificiell intelligens.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill1), group (Game)
en: Skill of computer player 1.
sv: Första datorspelarens spelstyrka.

note: i18n: ectx: label, entry (ComputerPlayer2), group (Game)
en: Whether player 2 is played by the computer.
sv: Om andra spelaren spelas av datorn.

note: i18n: ectx: label, entry (Kepler2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Kepler AI.
sv: Om andra datorspelaren använder Kepler artificiell intelligens.

note: i18n: ectx: label, entry (Newton2), group (Game)
en: Whether computer player 2 uses Newton AI.
sv: Om andra datorspelaren använder Newton artificiell intelligens.

note: i18n: ectx: label, entry (Skill2), group (Game)
en: Skill of computer player 2.
sv: Andra datorspelarens spelstyrka.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForComputer), group (Game)
en: Pause before each computer move.
sv: Paus före varje datordrag.

note: i18n: ectx: label, entry (PauseForStep), group (Game)
en: Pause before each cascade step.
sv: Paus före varje kaskadsteg.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: KJumpingCube
sv: Hoppande kuben

en: Tactical one or two player game
sv: Taktiskt spel för en eller två spelare

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
sv: © 1998-2000, Matthias Kiefer

en: Various improvements
sv: Diverse förbättringar

en: Upgrade to KDE4 and SVG artwork support.
sv: Uppgradering till KDE4 och stöd för SVG-grafik.

en: Graphics for KDE 4.0 version.
sv: Grafik för KDE 4.0-versionen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Computer Player 1
sv: Första datorspelaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComputerPlayer2)
en: Playing now
sv: Spelar nu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Style of Play
sv: Spelstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Beginner
sv: Nybörjare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Average
sv: Normal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Computer Player 2
sv: Andra datorspelaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForComputer)
en: Pause before each computer move
sv: Paus före varje datordrag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Board Size
sv: Spelplanens storlek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Players' Colors
sv: Spelarnas färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Player 1:
sv: Första spelaren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Player 2:
sv: Andra spelaren:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Cascade Move Display
sv: Visning av kaskaddrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationNone)
en: None (no pauses)
sv: Ingen (inga pauser)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationDelay)
en: Darken and pause
sv: Gör mörkare och vänta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationBlink)
en: Blink rapidly
sv: Blinka snabbt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AnimationSpread)
en: Scatter dots
sv: Sprid punkter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SpeedSlider)
en: Cascade Move Time
sv: Tid för kaskaddrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Short
sv: Kort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Long
sv: Lång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseForStep)
en: Pause before each cascade step
sv: Paus före varje kaskadsteg
