klavaro-3.05-pre2 - en to da translation catalogue (232 entries)

en: Klavaro - Progress
da: Klavaro - fremskridt

en: _Lesson:
da: _Lektion:

en: Value
da: Værdi

en: Clear progress data.
da: Nulstil data for fremskridt.

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Close this window, returning to the exercise.
da: Luk dette vindue, retur til øvelsen.

en: _Close
da: _Luk

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
da: alt!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
da: Ryd alle data for alle moduler, hvis afkrydset!

en: Load other exercises/lessons
da: Hent andre øvelser/lektioner

en: _Other texts
da: _Andre tekster

en: Edit the character set to be used in this lesson.
da: Rediger det karaktersæt som skal bruges i denne lektion.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
da: Dette er en specifik øvelse, justeret til din fejlprofil.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
da: Rediger det karaktersæt som skal bruges i lektioner efter 43: De kan tilpasses!

en: Drag and drop text here to practice with it.
da: Træk og slip tekst her for at øve med den.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
da: Tryk her for at starte øvelsen igen. Genvejstast: [Ctrl-R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
da: Vis det virtuelle tastatur og forbindelsen mellem fingre og taster.

en: _Keyboard
da: _Tastatur

en: Select the font to be used in the exercise window.
da: Vælg skrifttypen der skal bruges i øvelsesvinduet.

en: Font definition
da: Skrifttypedefinition

en: Co_urse information
da: _Undervisningsinformation

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
da: Grafer der viser indlæringsfremskridtet igennem øvelserne.

en: _Progress
da: _Fremskridt

en: Exit the application immediately.
da: Afslut programmet øjeblikkeligt.

en: Return to the main menu.
da: Retur til hovedmenuen.

en: B_ack to menu
da: Tilb_age til menu

en: Show local and external scores from other users.
da: Vis lokale og eksterne point fra andre brugere.

en: Change language
da: Ændr sprog

en: Attention!
da: Klar!

en: Do you confirm?
da: Bekræfter du?

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Klavaro - Select file
da: Klavaro - vælg fil

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

en: Re_name:
da: _Omdøb:

en: Rename the selected item.
da: Omdøb det valgte punkt.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
da: Læs en tekstfil og tilføj en kopi af den her. Filen skal være i formatet UTF-8.

en: _Open text file
da: _Åbn tekstfil

en: Paste text that was copied to the clipboard.
da: Indsæt tekst som blev kopieret til udklipsholderen.

en: _Paste from clipboard
da: _Indsæt fra udklipsholder

en: Remove the selected item.
da: Fjern det valgte punkt.

en: _Remove copied file
da: _Fjern kopieret fil

en: Apply the selected item to create an exercise.
da: Anvend det valgte punkt for at oprette en øvelse.

en: _Apply
da: _Anvend

en: Close this window.
da: Luk dette vindue.

en: Country / Custom
da: Land / tilpasset

en: Remove the selected custom layout.
da: Fjern det valgte brugerlayout.

en: _Remove
da: Fje_rn

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
da: Skifter mellem skift-effekten på tasterne. Skifter mellem de øvre og nedre tegn på tasterne.

en: SPACE BAR
da: MELLEMRUM

en: thumbs
da: tommelfingre

en: Tab
da: Indryk

en: Caps
da: Versaler

en: S_ave as:
da: G_em som:

en: Show previous screen.
da: Vis forrige skærm.

en: _Previous step
da: _Forrige trin

en: Show next screen.
da: Vis næste skærm.

en: _Next step
da: _Næste trin

en: Return without any modification.
da: Retur uden nogen ændringer.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
da: Gem det aktuelle tastaturlayout med det ovenfor angivne navn.

en: _Save and use
da: _Gem og brug

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
da: Hvis du kan li' de smukke hænder, så klik her for at lukke dette vindue og beholde dem.

en: _Keep hands
da: _Behold hænder

en: Klavaro - Main menu
da: Klavaro - hovedmenu

en: Don't be shy about learning the basics!
da: Hold dig ikke tilbage for at lære det basale!

en: Learn how to type correctly
da: Lær korrekt maskinskrivning

en: Initial training for your fingers.
da: Indledende træning af dine fingre.

en: First steps with initial training
da: De første trin med den indledende træning

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
da: Huskeøvelser med træning af tilfældige taster.

en: Practice with random keys
da: Øvelse med tilfældige taster

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
da: Øge følelsen med træning af tilfældige ord.

en: Practice with random words
da: Øvelse med tilfældige ord

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
da: Blive fortrolig med træning af hele tekstafsnit.

en: Practice with complete texts
da: Øvelse med hele tekster

en: Speech
da: Tale

en: Your language here.
da: Dit sprog her.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
da: Tastaturlayout for modulerne 1 og 2. Bruges også informativt i den flydende indtastningskonkurrence.

en: _Keyboard:
da: _Tastatur:

en: Language for modules 3 and 4.
da: Sprog for modulerne 3 og 4.

en: _Language:
da: _Sprog:

en: Little tip about this program.
da: Et lille fif om dette program.

en: _Help
da: _Hjælp

en: General information about the program.
da: Generel information om programmet.

en: _About...
da: _Om...

en: About 'Klavaro'
da: Om »Klavaro«

en: Yet another touch typing tutor
da: Endnu et værktøj til øvelse af maskinskrivning

en: Remember always: someone loves you!
da: Husk altid: Nogen elsker dig!

en: Help?
da: Hjælp?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
da: Dette er et fif. Tryk nu på denne knap for at returnere til hovedmenuen.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
da: Hovedmenuen i programmet er ligetil. Vælg den type øvelse du ønsker at øve i. Du skal ikke bekymre dig om at klikke på nogen af knapperne på skærmen. Knapperne vil aldrig gøre dig noget!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
da: Styringen har også tip som vil fremkomme hvis du placerer musen over dem. Disse fif kan være gode. For at se hvordan de virker, så placer musen over knappen nedenfor, og uden at klikke, vent til fiffet fremkommer...

en: Show extra information.
da: Vis ekstra information.

en: Hide extra information.
da: Skjul ekstra information.

en: Publish to the web your local scores.
da: Udgiv dine lokale point på nettet.

en: _Participate
da: _Deltag

en: Download from the web the most up to date ranking.
da: Hent den opdaterede rangering fra nettet.

en: _Update
da: _Opdater

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
da: Et meget fleksibelt og effektivt værktøj til øvelse af maskinskrivning.

en: (Custom)
da: (Brugertilpasset)

en: (Edit custom)
da: (Rediger brugertilpasset)

en: (Default)
da: (Standard)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
da[0]: Diktafontilstand (afhænger af denne talesynthesizer: %s)
da[1]: Diktafontilstand (afhænger af en af disse talesynthesizere: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
da: Introduktion

en: Basic course
da: Grundlæggende øvelse

en: Adaptability
da: Tilpasningsevne

en: Speed
da: Hastighed

en: Fluidity
da: Flydenhed

en: Keys:
da: Taster:

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Overwrite user layout
da: Overskriv brugerlayout

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
da: Dette vil OVERSKRIVE et eksisterende tastaturlayout.

en: Remove user layout
da: Fjern brugerlayout

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
da: Dette vil FJERNE et eksisterende tastaturlayout.

en: Reset progress data
da: Nulstil data for fremskridt

en: This will DELETE all the progress data of all modules.
da: Dette vil SLETTE alle data om fremskridt for alle moduler.

en: This will delete the data of this chart. <%s>
da: Dette vil SLETTE alle data for dette diagram. <%s>

en: This will delete the progress data of the module. (%s)
da: Dette vil slette data om fremskridt for modulet. (%s)

en: Accuracy
da: Præcision

en: (WPM)
da: (OPM)

en: Errors
da: Fejl

en: Touch times (s)
da: Tastetid (s)

en: Score
da: Point

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
da: da

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
da: Det grundlæggende kursus fokuserer på at du læser tegnene der præsenteres for dig på skærmen og trykker på de tilsvarende taster. Husk hele tiden at holde dine hænder korrekt placeret på udgangstasterne på tastaturet (se introduktionen på hovedmenuen).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
da: Tastsættet anvendt i hver serie vil blive vist i ovenstående beskedlinje. Tasterne [Mellemrum], [Skift] og [Retur] bliver måske ikke vist men bruges ret ofte.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
da: Beskedlinjen nedenfor følger og gentager dine tastninger. Hvis krævet ændrer den sig og viser instruktioner for handlinger der kræves af dig.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
da: Her kan du øve og forbedre din hukommelse vedrørende placeringen af alle taster. Der vil blive vist sætninger med nonsens ord iblandet nogle tal og symboler.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
da: For at holde lektionindholdssprog og tastatur uafhængig, så vil accenter højst sandsynlig ikke fremgå. For rigtige ordsætninger, så brug venligst den fjerde valgmulighed i hovedmenuen (om flydenhed).

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
da: Efter hver øvelse vil der være en kort statistisk fremvisning af din præstation, sammen med nogle relevante kommentarer.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
da: Denne øvelse er meget lig nummer to, for tilpasningsevne. Forskellen er at du her indtaster rigtige ord.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
da: Standardsproget er det aktuelle i grænsefladen. Men du kan vælge enhver anden tekst med ord du ønsker at bruge. Tryk på »Andre tekster« ovenfor og tilføj filer der indeholder de ønskede tekster.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
da: Denne øvelses fokus er hastighed. Så det forventes at du taster virkelig hurtigt og jeg vil kun smigre dig når du fortjener det!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
da: Vi vil nu kun bruge hele sætninger og tekstafsnit som giver logisk mening. Dette kan distrahere dig mens du taster hvis du forsøger at forstå det du indtaster. De tidligere øvelser havde som mål at få dig til at taste uden at fortolke og analysere indholdet.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
da: Vi ønsker ikke at antyde at en maskinskriver skal opføre sig som en robot, uden at forstå hvad der skrives. Vi ønsker at udvikle evnen til at taste, gøre det til en automatisk refleks på samme måde som at gå, tale med mere. Når dette mål er nået, vil det at taste blive automatisk og ikke kræve særlig stor koncentration. Så vil du være i stand til at bruge opmærksomheden på indholdet af teksten.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
da: Disse øvelser er længere. Hver øvelse består af tre tekstafsnit og vægten ligger på korrekt tastning og rytme, med et minimalt krav til hastigheden. Her vil du skulle bruge slet tilbage-tasten for at rette fejltagelser. Med andre ord, kun inddata uden fejl vil blive accepteret.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
da: Korrekt position af hænderne og fingrene er meget vigtigt for effektiv tastning. Du vil lære hurtigere og taste bedre hvis du følger de næste anbefalinger.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
da: Pegefingrene hviler på de to taster som har en lille forhøjning. De er placeret i midten af tastaturet.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
da: Disse mærker fungerer som et hjælperedskab til at holde dine fingre i korrekt position. På denne måde vil du, med en lille smule erfaring, ikke længere behøve at kigge på tastaturet, hvor at se om fingrene er korrekt placeret.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
da: Spidsen af de andre fingre ligger naturligt ved siden af pegefingrene, på den samme række af taster på tastaturet.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
da: Den yderste del af dine tommelfingre hviler på mellemrumstasten.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
da: Den del af hånden der er nærmest vristen (basen) hviler over bordet, udenfor tastaturet. Uden denne støtte vil armene hurtigt blive trætte.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
da: Dette kaldes for hændernes udgangsposition. Herfra bevæger fingrene sig udover hele tastaturet, hvor de når alle tasterne så naturligt og hurtigt som muligt. For at nå dette mål bruges et bestemt sammenhæng mellem hver tast og finger. Denne sammenhæng vil blive indlært gradvist i det grundlæggende kursus.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
da: Når du lærer sammenhængen mellem fingrene og tasterne, er det meget vigtigt, at du kun bevæger den finger der skal trykke på tasten og lader alle de andre fingre blive i deres udgangsposition.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
da: Efter at denne sammenhæng er lært udenad, kan du mindske overholdelsen af den tidligere regel, så du kan bruge opnå højere fart under tastning.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
da: Skift-tasterne bruges til store bogstaver og for nogle symboler. For at bruge skift-tasten skal du først bruge lillefingeren på den modsatte hånd. Bare hold den i den nærmeste Skift-tast mens måltasten rammes med den anden hånd.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
da: Du bør forberede dig på at begynde træningen med det grundlæggende kursus. Det kræver slid og tålmodighed at blive maskinskriver. Vi stoler på, at du har disse egenskaber og glæder os til din success!

en: Step %i
da: Trin %i

note: Recommendations
en: To position the hands
da: Placering af hænderne

note: Final words
en: Go ahead!
da: Bare gå i gang!

en: Click on any key to see which finger you must use:
da: Klik på en tilfældig tast for at se hvilken finger du skal bruge:

en: Relation between fingers and keys
da: Forbindelse mellem fingre og taster

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Create or modify a custom keyboard layout
da: Opret eller ændr et brugertilpasset tastaturlayout

en: small finger
da: lillefinger

en: ring finger
da: ringfinger

en: middle finger
da: langefinger

en: index finger
da: pegefinger

en: Press and edit me
da: Tryk og rediger mig

en: Lesson:
da: Lektion:

en: Paragraphs:
da: Tekstafsnit:

en: Klavaro - Basic Course
da: Klavaro - grundlæggende øvelse

en: Klavaro - Adaptability
da: Klavaro - Tilpasningsevne

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
da: Øvelser for tilpasningsevne: Automatisk respons fra fingrene, indtastning på hele tastaturet.

en: Klavaro - Velocity
da: Klavaro - hastighed

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
da: Hastighedsøvelser: Øg hastigheden under indtastning af rigtige ord.

en: Klavaro - Fluidness
da: Klavaro - Flydende tastning

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
da: Øvelser til flydende tastning: præcision ved at taste tekstafsnit.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
da: Slut på øvelse. Tryk [Retur] for at starte en ny.

en: Learning the key positions.
da: Indlæring af tastpositionerne.

en: Press any key to start the exercise.
da: Tryk på en tast for at starte øvelsen.

en: Start typing when you are ready.
da: Begynd at taste når du er klar.

en: Use backspace to correct errors.
da: Brug mellemrum til at rette fejl.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
da: ps: Logning udføres ikke for denne øvelse: Antallet af indtastede tegn (%i) skal være større end %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
da: ps.: Du er kommet på listen over de bedste 10, glimrende!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
da: ps: Teksten, du netop har indtastet, ligner ikke tilsvarende tekster i det valgte sprog: Vi kan ikke indregne den i konkurrencen om top 10.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
da: STATISTIK

en: Elapsed time:
da: Forløbet tid:

en: minute and | minutes and
da[0]: minut og
da[1]: minutter og

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: Error ratio:
da: Fejlniveau:

en: Accuracy:
da: Præcision:

en: Goal:
da: Mål:

en: Characters per second:
da: Tegn per sekund:

en: (CPS)
da: (KPS)

en: Words per minute:
da: Ord per minut:

en: Fluidness:
da: Flydende indtasting:

en: Comments:
da: Bemærkninger:

en: space
da: mellemrum

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
da: y

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
da: retur

en: apostrophe
da: apostrof

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
da: anførelsestegn

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
da: og-tegn

note: Error frequencies or touch times
en: Character
da: Tegn

en: Date & Time
da: Dato & tid

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
da: Denne brugerlektion er tom. Du kan definere to eller flere forskellige tegn for at oprette en personlig træning. Tryk på redigeringsknappen i øvre højre hjørne.

en: Positions of keys seems to be learned!
da: Tasternes placering ser ud til at været lært!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
da:  Tillykke!
     Du har færdiggjort hele det grundlæggende kursus.
     Gå til den næste type af øvelser: Tilpasningsevne.
     Der vil du hovedsagelig træne præcisionen.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
da:  Nu har du det!
     Gå til den næste lektion.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
da:  Din præcision er under %.0f%% ...
     Kunne du venligst forsøge at forbedre den?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
da:  Du klarer dig godt. Men...
     Kan du få præcisionsraten op på %.0f%%?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
da:  Du er der næsten, men din præcision er stadig under %.0f%%.
     Forsøg et par gange mere, eller hvis du er lidt oprevet så forsøg med en anden øvelse.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
da:  Rigtig godt!
     Du lykkedes med en præcision over %.0f%%.
     Nu er det på tide at øge din hastighed.
     Gå til den tredje øvelse i hovedmenuen.

en: Pasted_or_dropped
da: Indsat_eller_sluppet

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
da:  Du er lige begyndt.
     Vær tålmodig, prøv hver dag, hvil og bekymr dig ikke så meget:
     ihærdighed og øvelse vil øge din hastighed.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
da:  Stadig langt fra hovedvejen. Du kan gøre det bedre ...
     Forsøg i det mindste at nå %.0f OPM.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
da:  Du gør det godt, men det skal gå hurtigere.
     Og glem ikke præcisionen. Forsøg at nå %.0f OPM.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
da:  Fint. Nu skal du i gang med hastigheden.
     Kan du nå %.0f OPM?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
da:  Rigtig godt. Du er der næsten.
     Kan du nu nå %.0f OPM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
da:  Glimrende. Til dette kursus er det nok.
     Forsøg nu med øvelser til øgning af den flydende indtastning, okay?

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
da:  Hurtigt! Træner du til en konkurrence?
     Så forsøg at nå %.0f OPM!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
da:  Godt niveau, Superkører! Er du bange for at nå %.0f OPM?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
da:  Kung-fu-mester!
     Kan du flyve af sted med %.0f OPM?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
da:  Dvorakmester!
     Ingen ord kan udtrykke min beundring!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
da:  Du taster præcist men ikke så hurtigt.
     Kan du nå %.0f OPM?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
da:  Din rytme er ikke konstant. Tag det roligt.
     Forsøg nu at gøre tastningens flydning større end %i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
da:  Du er der næsten. Tast mere flydende.
     Jeg ser gerne en flydende indtastning større end %.0f%%.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
da:  Tillykke!
     Det ser ud til, at du er professionel?
     Du har ikke længere bruge for dette program (mig).
     Håber du havde det sjovt. Tak og hyg dig!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
da:  Hvordan kan du taste så hurtigt?
     Du har overgået alle mine forventninger.
     Er du en maskine? Kan du lære mig det?
     Jeg kan ikke hjælpe dig yderligere. Gå til en ekspert!

en: Name
da: Navn

en: Chars
da: Kar

en: When
da: Hvornår

en: Local scores
da: Lokale point

en: External scores
da: Eksterne point

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
da: Uden for point. Øv venligst den flydende indtastning.

en: Not able to download files
da: Kan ikke hente filer

en: not found
da: ikke fundet

en: Are you sure you have it installed in your system?
da: Er du sikker på, at det er installeret på dit system?

en: Could not download file from the host server.
da: Kunne ikke hente fil fra værtsserver.

en: Not able to upload files
da: Kunne ikke overføre filer

en: Could not upload/download scores.
da: Kunne ikke overføre/hente point.
