klavaro-3.10 - en to eo translation catalogue (235 entries)

en: Klavaro - Progress
eo: Klavaro - Progreso

en: _Lesson:
eo: _Leciono:

en: Value
eo: Valoro

en: Clear progress data.
eo: Forigi progres-datumaron.

en: _Reset
eo: Fo_rigi

en: Close this window, returning to the exercise.
eo: Fermi tiun ĉi fenestron kaj retroiri al la ekzerco.

en: _Close
eo: _Fermi

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
eo: ĉion!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
eo: Forigi progres-datumaron de ĉiuj moduloj, se elektite!

en: Load other exercises/lessons
eo: Ŝargi je aliaj ekzercoj/lecionoj

en: _Other texts
eo: _Aliaj tekstoj

en: Edit the character set to be used in this lesson.
eo: Redakti la signaron uzotan en ĉi tiu leciono.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
eo: Tio ĉi estas specifa ekzerco, agordita el via erar-kolekto.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
eo: Redakti la signaron uzotan en la lecionoj post 43: ili estas agordigeblaj!

en: Drag and drop text here to practice with it.
eo: Trenu kaj lasu tekston ĉi tie por praktiki per ĝi.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
eo: Premu tion ĉi por rekomenci la ekzercon. Klavkomando: [Ctrl R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
eo: Montri la virtualan klavaron kaj la rilaton inter la fingroj kaj la klavoj.

en: _Keyboard
eo: _Klavaro

en: Select the font to be used in the exercise window.
eo: Elektu la litertiparon uzotan en la ekzerca fenestro.

en: Font definition
eo: Difino de la litertiparo

en: Alternative color scheme, needs restart!
eo: Alternativa kolor-skemo, necesas relanĉo!

en: Co_urse information
eo: _Informo pri la kurso

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
eo: Grafikaĵoj montrantaj la lernadan progreson laŭ la ekzercoj.

en: _Progress
eo: _Progreso

en: Exit the application immediately.
eo: Eliri la aplikaĵon senpere.

en: Return to the main menu.
eo: Reiri al la ĉefa menuo.

en: B_ack to menu
eo: _Reiri menuen

en: Show local and external scores from other users.
eo: Montri lokan kaj eksteran poentaron de aliaj uzuloj.

en: _Top 10
eo: _10 Plej

en: Change language
eo: Ŝanĝi lingvon

en: Attention!
eo: Atentu!

en: Do you confirm?
eo: Ĉu vi konfirmas?

en: _No
eo: _Ne

en: _Yes
eo: _Jes

en: Klavaro - Select file
eo: Klavaro - Elektu dosieron

en: _Cancel
eo: _Rezigni

en: _Open
eo: _Malfermi

en: Re_name:
eo: Re_nomigi:

en: Rename the selected item.
eo: Renomigi la elektitan eron.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
eo: Legi tekstan dosieron kaj aldoni kopion de ĝi tie ĉi. La dosiero devas esti kodigita laŭ UTF-8.

en: _Open text file
eo: _Malfermi teksto-dosieron

en: Paste text that was copied to the clipboard.
eo: Alglui tekston kiu estis kopiita al la provizorujo.

en: _Paste from clipboard
eo: Al_glui el la tondejo

en: Remove the selected item.
eo: Forigi la elektitan eron.

en: _Remove copied file
eo: _Forigi kopiitan dosieron

en: Apply the selected item to create an exercise.
eo: Apliki la elektitan eron por krei ekzercon.

en: _Apply
eo: _Apliki

en: Close this window.
eo: Fermi tiun ĉi fenestron.

en: Country / Custom
eo: Lando / Propraĵo

en: Variant
eo: Variaĵo

en: Remove the selected custom layout.
eo: Forigi la elektitan propran aranĝon.

en: _Remove
eo: _Forigi

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
eo: Ŝanĝas la alternigan efekton por la klavoj. Alternas inter majuskloj kaj minuskloj.

en: SPACE BAR
eo: SPACO-KLAVO

en: thumbs
eo: dikfingroj

en: S_ave as:
eo: K_onservi kiel:

en: Show previous screen.
eo: Montri antaŭan ekranon.

en: _Previous step
eo: _Pasinta paŝo

en: Show next screen.
eo: Montri sekvan ekranon.

en: _Next step
eo: _Sekvonta paŝo

en: Return without any modification.
eo: Retroiri sen ajna ŝanĝo.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
eo: Konservi la nunan klavar-aranĝon uzante la nomon difinitan supre.

en: _Save and use
eo: _Konservi kaj uzi

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
eo: Se vi ŝatas tiujn belajn manetojn, musklaku tie ĉi por fermi tiun ĉi fenestron tenante ilin.

en: _Keep hands
eo: _Teni la manetojn

en: Klavaro - Main menu
eo: Klavaro - Ĉefa menuo

en: Don't be shy about learning the basics!
eo: Ne timetu lerni la bazon!

en: Learn how to type correctly
eo: Lernu kiel korekte tajpadi

en: Initial training for your fingers.
eo: Ektrejno por viaj fingroj.

en: First steps with initial training
eo: Unuaj paŝoj kun ektrejnado

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
eo: Parkeru la klavaron per praktikado de hazardaj klavaj ekzercoj.

en: Practice with random keys
eo: Praktiki per hazardaj klavoj

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
eo: Akcelu la tuŝojn per praktikado de hazardaj ekzercoj.

en: Practice with random words
eo: Praktiki per hazardaj vortoj

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
eo: Lertiĝu per praktikado de kompletaj alineaj ekzercoj.

en: Practice with complete texts
eo: Praktiki per kompletaj tekstoj

en: Speech
eo: Parolado

en: Your language here.
eo: Via lingvo ĉi tie.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
eo: Klavar-aranĝo por moduloj 1 kaj 2. Ankaŭ uzate informe en la flueca konkuro.

en: _Keyboard:
eo: _Klavaro:

en: Language for modules 3 and 4.
eo: Lingvo por moduloj 3 kaj 4.

en: _Language:
eo: _Lingvo:

en: Little tip about this program.
eo: Konsileto pri tiu ĉi programo.

en: _Help
eo: _Helpon

en: General information about the program.
eo: Ĝenerala informo pri la programo.

en: _About...
eo: _Pri...

en: About 'Klavaro'
eo: Pri 'Klavaro'

en: Yet another touch typing tutor
eo: Simple plia instruilo por tajpado

en: Remember always: someone loves you!
eo: Ĉiam memoru: iu amas vin!

en: Help?
eo: Helpon?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
eo: Tio ĉi estas konsileto. Nun vi premu tiun ĉi butonon por reiri al la ĉefa menuo.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
eo: La ĉefa menuo de la aplikaĵo estas tre simpla. Simple elektu la tipon de ekzerco, kiun vi volas praktiki. Ne timu musklaki iun ajn butonon. Ili neniam vundos vin!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
eo: Krome, la regiloj enhavas konsiletojn, kiuj aperas kiam vi pasas la muson sur ili. Tiuj konsiletoj povas esti tre utilaj. Por konstati kiel ili funkcias, bonvolu igi la muson sur la suban butonon kaj, ne musklakante ĝin, atendu ke la konsileto aperu...

en: Top 10
eo: 10 Plej

en: Show extra information.
eo: Montri kromajn informojn.

en: Hide extra information.
eo: Kaŝi kromajn informojn.

en: Publish to the web your local scores.
eo: Publikigi vian lokan poentaron en la reton.

en: _Participate
eo: _Partopreni

en: Download from the web the most up to date ranking.
eo: Elŝuti el la reto la plej aktualan rangigon.

en: _Update
eo: Ĝis_datigi

en: Klavaro
eo: 'Klavaro'

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
eo: Tre fleksebla kaj efika instruilo por tajpado.

en: (Custom)
eo: (Propra)

en: (Edit custom)
eo: (Redakti propran)

en: (Default)
eo: (Originala)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
eo[0]: Diktada reĝimo (dependas de tiu ĉi voĉ-sintezilo: %s)
eo[1]: Diktada reĝimo (dependas de unu el tiuj voĉ-sinteziloj: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
eo: Enkonduko

en: Basic course
eo: Baza kurso

en: Adaptability
eo: Adapteco

en: Speed
eo: Rapideco

en: Fluidity
eo: Flueco

en: Keys:
eo: Klavoj:

en: Connecting...
eo: Konektado...

en: Overwrite user layout
eo: Anstataŭigi aranĝon jam difinitan

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
eo: Tio ĉi ANSTATAŬIGOS jam ekzistantan klavar-aranĝon.

en: Remove user layout
eo: Forigi jam difinitan aranĝon

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
eo: Tio ĉi FORIGOS jam ekzistantan klavar-aranĝon.

en: Reset progress data
eo: Reekigi progres-datumaron

en: This will DELETE all the progress data of all modules.
eo: Tio FORIGOS la tutan progres-datumaron de ĉiuj moduloj.

en: This will delete the data of this chart. <%s>
eo: Tio forigos la datumaron montratan en tiu ĉi grafikaĵo. <%s>

en: This will delete the progress data of the module. (%s)
eo: Tio forigos la progres-datumaron de la modulo. (%s)

en: Accuracy
eo: Korekteco

en: (WPM)
eo: (VPM)

en: Errors
eo: Eraroj

en: Touch times (s)
eo: Tuŝ-tempoj (s)

en: Score
eo: Poentaro

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
eo: eo

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
eo: En la baza kurso, vi devas legi la signaĵojn aperontajn en tiu ĉi fenestro kaj premi la rilatajn klavojn. Memoru la korektan tenon de la fingroj konforme al la ripoza pozicio sur la klavaro (legu la enkondukon el la ĉefa menuo).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
eo: La aroj da klavoj uzataj en ĉiu sinsekvo estos montrata en la supra mesaĝo-strio. La klavoj [Spaco], [Levigo] kaj [Enigo] ne montriĝos tie, tamen oni scias, ke ili estas ofte uzataj.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
eo: La malsupra mesaĝo-strio ripetigas viajn klav-tuŝojn. Laŭnecese ĝi ŝanĝiĝos montrante instrukcion, kiu postulas iun agon de vi.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
eo: Ĉi tie vi povos praktiki kaj plibone parkeri la dispozicion de ĉiuj klavoj. Estos prezentataj frazoj sensence kunmetitaj per ordinaraj vortoj kaj per miksinte kelkajn numerojn kaj simbolojn.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
eo: Diakritaĵoj eble ne aperos, por teni sendependecon kaj je lingvo kaj je klavar-aranĝo. Por trejni per frazoj kun realaj vortoj, uzu la 4-an opcion el la ĉefa menuo (pri flueco).

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
eo: Je la fino de ĉiu ekzerco, montriĝos mallonga statistika resumo pri via lerteco, kune kun iuj konsiderindaj komentoj.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
eo: Tiu ĉi ekzerco tre similas al tiu dua, por adapteco. La diferenco estas: tie ĉi vi tajpos realajn vortojn el via propra lingvo.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
eo: La apriora lingvo estas la nuna de la interfaco. Tamen elekteblas iu ajn alia teksto enhavantan vortojn, kiujn vi dezirus uzi. Por tio, premu la supran opcion 'Alia' kaj aldonu dosieron enhavantan tiujn vortojn.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
eo: Dume mi kontrolos vian rapidecon. Do, vi strebu tajpi vere rapide tiel, ke mi povu sincere flati vin!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
eo: Nun ni frontas kompletajn frazojn kaj alineojn, kiuj iusence esprimas ĝuste difinitajn ideojn. Tio povus deturnigi la atenton de la tajpanto tiam, kiam li provus kompreni tion, kion li skribas. Se vi praktikis la antaŭajn ekzercojn, tiel vi ne sentos iajn ajn malfacilecojn, supozeble ke vi kutimiĝis al tajpadi ne interpretante kaj ne analizante.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
eo: Ni ne asertas, ke la tajpanto devas sinteni tiel, kiel aŭtomato, sen kompreni tion, kion li skribas. Ni nur celas disvolvigi vian tajpadan lertecon, igante ĝin aŭtomata reago, same kiel la piedirado, babilado, ktp. Post trafinte tiun celon, la ago tajpadi ne plu postulos penadon al vi. Via tuta atento povos turniĝi al la signifo mem.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
eo: Tiuj ĉi ekzercoj estas pli longaj. Ĉiu el ili estiĝas per triopaj alineoj, kaj pli da graveco estas atribuita al korekteco kaj ritmo, kaj minimuma rapideco estas postulata. Tie ĉi vi devos uzi la retro-klavon por korektigi la eventualajn  erarojn. Alivorte, nur plenkorektaj tekstoj estos permesataj.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
eo: Korekte pozicii la manojn kaj fingrojn estas tre grave por efike tajpadi. Nepre sekvu la sekvajn konsilojn por tio, ke via lernado estu pli korekta kaj rapida.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
eo: La pintoj de la montro-fingroj restas sur ĉiu el la du klavoj kun reliefaj marketoj, en la centro de la klavaro.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
eo: Tiuj marketoj funkcias kiel 'tuŝsensaj kaptiloj' por ke viaj fingroj teniĝu ĉe la korekta pozicio. Tiel, iomete pli spertinte, vi ne plu bezonos rigardi la klavaron por kontroli ĉu viaj fingroj estas ĝuste poziciataj.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
eo: La pinto de la aliaj fingroj nature restas flanke de la montro-fingroj, sur la klavoj de la sama linio.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
eo: La flankoj de viaj dikfingroj restas sur la spaco-klavo.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
eo: La manradikoj (la bazoj de la manoj) restas for de la klavaro, ripozanta sur la komputil-tablo. Sen tia subteno, la brakoj laciĝus tro rapide.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
eo: Tio estas la ripoza pozicio por la manoj. El ĝi, la fingroj moviĝas tra la tuta klavaro, atingante ĉiujn klavojn tiom nature kaj rapide, kiom eble. Por trafi tiun celon, oni uzas specifa rilato inter ĉiu klavo kaj iu fingro. Tiu rilato estos grade lernata dum la baza kurso.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
eo: Dum lernante la rilaton inter fingroj kaj klavoj, vi strebu fari tion: ĉiam, kiam vi premos iun klavon, tiam nur la koncerna fingro devas iri al ĝin, tenante ĉiujn la aliajn en iliaj originalaj pozicioj.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
eo: Post enmemorigi tiun rilaton, vi povos forlaseti la antaŭajn gvidliniojn por tio, ke eblu al vi plidisvolvigi la klav-tuŝan rapidecon.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
eo: La majuskligaj klavoj estas uzataj kaj por majuskligo kaj por kelkaj simboloj. Por enigi signon per ĝi, oni devas unue uzi la mallongan fingron de la kontraŭa mano. Simple tenu ĝin en la plej proksima majuskliga klavo dum vi atingas la celatan klavon per la alia mano.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
eo: Poste tiuj ĉi mallongaj klarigoj, vi devas esti preta por komenci trejni en la baza kurso. Kaj ĉiam memoru: lerni tuŝ-sense tajpadi postulas volegon kaj pacienco! Ni fidas je vian plenan sukceson!

en: Step %i
eo: Paŝo %i

note: Recommendations
en: To position the hands
eo: Por pozicii la manojn

note: Final words
en: Go ahead!
eo: Antaŭen!

en: Click on any key to see which finger you must use:
eo: Alklaku iun klavon por observi kiun fingron vi devas uzi:

en: Relation between fingers and keys
eo: Rilato inter fingroj kaj klavoj

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Create or modify a custom keyboard layout
eo: Krei aŭ modifi propran klavar-aranĝon

en: small finger
eo: mallonga fingro

en: ring finger
eo: ringa fingro

en: middle finger
eo: longa fingro

en: index finger
eo: montra fingro

en: Press and edit me
eo: Premu kaj redaktu min

en: Lesson:
eo: Leciono:

en: Paragraphs:
eo: Alineoj:

en: Klavaro - Basic Course
eo: Klavaro - Baza Kurso

en: Klavaro - Adaptability
eo: Klavaro - Adapteco

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
eo: Adaptecaj ekzercoj: aŭtomatigi la respondojn de la fingroj tra la tuta klavaro.

en: Klavaro - Velocity
eo: Klavaro - Rapideco

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
eo: Rapidecaj ekzercoj: akceligi per tajpado de ofte uzataj vortoj.

en: Klavaro - Fluidness
eo: Klavaro - Flueco

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
eo: Fluecaj ekzercoj: korekteco per tajpado de bonsencaj alineoj.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
eo: Fino de la ekzerco. Premu [Enter] por iri al alia.

en: Learning the key positions.
eo: Lerni la dispozicion de la klavoj.

en: Press any key to start the exercise.
eo: Premu iun klavon por komenci la ekzercon.

en: Start typing when you are ready.
eo: Ektajpu tiam, kiam vi estas preparita.

en: Use backspace to correct errors.
eo: Uzu la retro-klavon por korektigi erarojn.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
eo: rim.: tiu ĉi seanco ne estis konservata: la nombro da tajpitaj signoj (%i) devus superi %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
eo: rim.: vi sukcesis eniri la liston de la 10 Plej, gratulon!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
eo: rim.: la teksto ĵus tajpita de vi ne ŝajnas simila al ordinara teksto en Esperanto: ni ne povas kalkuli je ĝi por la konkuro de la '10 Plej'.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
eo: STATISTIKOJ

en: Elapsed time:
eo: Tempo-daŭro:

en: minute and | minutes and
eo[0]: minuto kaj
eo[1]: minutoj kaj

en: second | seconds
eo[0]: sekundo
eo[1]: sekundoj

en: Error ratio:
eo: Erar-proporcio:

en: Accuracy:
eo: Korekteco:

en: Goal:
eo: Celo:

en: Characters per second:
eo: Signaĵoj por sekundo:

en: (CPS)
eo: (SPS)

en: Words per minute:
eo: Vortoj por minuto:

en: Fluidness:
eo: Flueco:

en: Comments:
eo: Komentoj:

en: space
eo: spaco

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
eo: ipsilono

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
eo: enig-klavo

en: apostrophe
eo: apostrofo

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
eo: citilo

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
eo: kaj-signo

note: Error frequencies or touch times
en: Character
eo: Signaĵo

en: Date & Time
eo: Dato kaj Horo

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
eo: Tiu ĉi propra leciono malplenas. Vi povas difini du aŭ pli malsamajn signojn por krei propran treinon. Premu la redaktan butonon en la dekstra supra angulo.

en: Positions of keys seems to be learned!
eo: La dispozicio de la klavoj ŝajnas esti parkerita!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
eo:  Gratulojn!
     Vi sukcesis fini la tutan bazan kurson.
     Iru al la sekva tipo de ekzerco: adapteco.
     Tie vi praktikos precipe pri korekteco.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
eo:  Tutcerte, nun vi sukcesis!
     Iru al la sekva leciono.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
eo:  Via korekteco estas pli malalta ol %.0f%%...
     Ĉu vi provu plibonigi ĝin refoje?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
eo:  Vi bone progresas. Tamen...
     Ĉu vi povos plialtigi la korektecon al %.0f%%?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
eo:  Vi preskaŭ sukcesas, sed via korekteco ankoraŭ estas malpli ol %.0f%%.
     Reprovu iom plifoje, aŭ eble vi ekenuas, do iru al iu alia tipo de ekzerco.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
eo:  Tre bone!
     Vi sukcesis per korekteco pli alta ol %.0f%%.
     Nun estas tempo por plirapidiĝi.
     Iru al la 3-a ekzerco el la ĉefa menuo.

en: Pasted_or_dropped
eo: Algluite_surlasite

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
eo:  Vi ĵus komencas.
     Paciencu, reprovu ĉiutage, ripozu kaj ne tro zorgu:
     persistemo kaj praktikado plibonigos vian rapidecon.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
eo:  Ankoraŭ for de la ŝoseo. Vi povas pli bone efektivigi...
     Provu trafi almenaŭ %.0f VPM.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
eo:  Vi bone progresas, tamen vi bezonas iri pli rapide.
     Kaj ne forgesu kontroli la korektecon. Provu sukcesi je %.0f VPM.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
eo:  Bonete. Nun vi devas komenci kuri.
     Ĉu vi povas trafi %.0f VPM?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
eo:  Tre bone. Vi preskaŭ sukcesas.
     Ĉu vi povas finfine trafi %.0f VPM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
eo:  Bonege. Laŭ tiu ĉi kurso, jam sufiĉas.
     Provu nun la fluecajn ekzercojn, ĉu bone?

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
eo:  Kiel rapide! Ĉu vi estas profesiulo?
     Do, provu trafi %.0f VPM!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
eo:  Bona rangiĝo, Speed Racer! Ĉu vi timas atingi %.0f VPM?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
eo:  Uŝua majstro!
     Ĉu vi povas flugi je %.0f VPM?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
eo:  Dvoraka majstro!
     Mi havas neniun vorton por esprimi mian miron!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
eo:  Vi korekte tajpadas, tamen ne tiom rapide.
     Ĉu vi povas trafi %.0f VPM?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
eo:  Via tajpada ritmo ne estas tiom konstanta. Trankviliĝu pli.
     Nune, provu igi la fluecon pli alta ol %i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
eo:  Vi preskaŭ sukcesas. Tajpu pli fluece.
     Mi volas fluecon pli altan ol %.0f%%.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
eo:  Gratulon!
     Ŝajnas al mi, ke vi estas profesiulo.
     Vi ne plu bezonas ĉi tiun programon.
     Ni esperas, ke vi estas ĝuinto! Dankon kaj feliĉu!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
eo:  Kiel vi povas tiom rapide tajpadi?
     Vi superis ĉiujn miajn esperojn.
     Ĉu vi estas aŭtomato? Ĉu vi povas instrui min?
     Mi ne plu povas helpi vin. Iru al spertulo!

en: Name
eo: Nomo

en: Chars
eo: Signoj

en: When
eo: Kiam

en: Local scores
eo: Loka poentaro

en: External scores
eo: Ekstera poentaro

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
eo: Malplena rango. Bonvolu praktiki fluecon.

en: Not able to download files
eo: Ne eblas elŝuti dosierojn

en: not found
eo: ne trovite

en: Are you sure you have it installed in your system?
eo: Ĉu vi certas ke vi havas ĝin instalita en via sistemo?

en: Could not download file from the host server.
eo: Oni ne povis elŝuti la dosieron el la ekstera servilo.

en: Not able to upload files
eo: Ne eblas alŝuti dosierojn

en: Could not upload/download scores.
eo: Ne eblis alŝuti/elŝuti la poentaron.
