klavaro-3.05-pre2 - en to eu translation catalogue (235 entries)

en: Klavaro - Progress
eu: Klavaro - Aurrerapena

en: _Lesson:
eu: I_kasgaia:

en: Value
eu: Balioa

en: Clear progress data.
eu: Ezabatu datuen aurrerapena.

en: _Reset
eu: Be_Rrezarri

en: Close this window, returning to the exercise.
eu: Itxi leihoa, ariketara itzuliz.

en: _Close
eu: _Itxi

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
eu: den-dena!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
eu: Ezabatu datu guztiak modu guztietatik, ziur baldin bazaude!

en: Load other exercises/lessons
eu: Kargatu beste ariketa/ikasgai batzuk

en: _Other texts
eu: _Beste testu batzuk

en: Edit the character set to be used in this lesson.
eu: Editatu ikasgai honetan erabiliko den karaktere multzoa.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
eu: Ariketa hau berariaz zure akats profilerako prestatu den ariketa da.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
eu: Editatu 43 ikasgaitik aurrera erabiliko den karaktere multzoa: karaktereak pertsonalizatu egin daitezke!

en: Drag and drop text here to practice with it.
eu: Ekarri hona testua herrestan eta askatu hementxe testuarekin praktikatzeko.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
eu: Sakatu hementxe ariketa berriro hasteko. Laster-tekla: [Ktrl R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
eu: Erakutsi teklatu birtuala eta atzamar eta giltzen arteko erlazioa.

en: _Keyboard
eu: _Teklatua

en: Select the font to be used in the exercise window.
eu: Aukeratu zein letra-tipo erabiliko den ariketa leihoan.

en: Font definition
eu: Letra tipoaren definizioa

en: Co_urse information
eu: Ikas_taroaren informazioa

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
eu: Ariketak egiterakoan ikasketa prozesuan lortutako aurrerapena erakusten duten grafikoak.

en: _Progress
eu: _Aurrerapena

en: Exit the application immediately.
eu: Irten programatik berehala.

en: Return to the main menu.
eu: Atzera menu nagusira.

en: B_ack to menu
eu: Atzera _menura

en: Show local and external scores from other users.
eu: Erakutsi beste erabiltzaileen barruko eta kanpoko emaitzak.

en: _Top 10
eu:  _Top 10 (Hamar onenak)

en: Change language
eu: Aldatu hizkuntza

en: Attention!
eu: Adi egon!

en: Do you confirm?
eu: Baieztatzen duzu?

en: _No
eu: E_Z

en: _Yes
eu: _Bai

en: Klavaro - Select file
eu: Klavaro - Hautatu fitxategia

en: _Cancel
eu: _Utzi bertan behera

en: _Open
eu: _Zabaldu

en: Re_name:
eu: Berr_izendatu:

en: Rename the selected item.
eu: Berrizendatu hautatutako zera hori.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
eu: Irakur ezazu fitxategiaren testua eta gehitu testuaren kopia bat hementxe. Fitxategia UTF-8 horren bidez kodeturik egon beharko du (hau da, 8-bit UCS/Unicode Transformazio Formatua).

en: _Open text file
eu: _Open text formatuko fitxategia

en: Paste text that was copied to the clipboard.
eu: Itsatsi arbelean kopiatu den testua.

en: _Paste from clipboard
eu: It_satsi arbelean dagoena

en: Remove the selected item.
eu: Ezabatu hautatutako zera hori.

en: _Remove copied file
eu: E_zabatu kopiatutako fitxategia

en: Apply the selected item to create an exercise.
eu: Erabili hautatutako gaia ariketa bat sortzeko.

en: _Apply
eu: _Erabili

en: Close this window.
eu: Itxi leiho hau.

en: Country / Custom
eu: Herrialdea / Pertsonalizatu

en: Variant
eu: Aldaera

en: Remove the selected custom layout.
eu: Ezabatu hautatutako itxura pertsonalizatua.

en: _Remove
eu: E_zabatu

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
eu: Txandakatzen du giltzen letra larriak/xeheak aukera. Txandakatze ditu giltzen goiko/beheko karaktereak (adibidez !/1; "/2; $/4).

en: SPACE BAR
eu: HUTSARTE BARRA

en: thumbs
eu: erpuruak

en: Ctrl
eu: Ktrl

en: Caps
eu: Letra larriak

en: S_ave as:
eu: _Gorde honela:

en: Show previous screen.
eu: Erakutsi aurreko pantaila.

en: _Previous step
eu: _Aurreko urratsa

en: Show next screen.
eu: Erakutsi hurrengo pantaila.

en: _Next step
eu: Hur_rengo urratsa

en: Return without any modification.
eu: Itzuli aldaketarik gabe.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
eu: Gorde ezazu oraingo teklatuaren itxura behean zehaztutako izenarekin.

en: _Save and use
eu: _Gorde eta erabili

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
eu: Esku eder hauek gustukoak baldin badituzu, egin ezazu klik hemen leiho hau ixteko eskuak begi bistan mantenduz.

en: _Keep hands
eu: _Mantendu eskuak

en: Klavaro - Main menu
eu: Klavaro - Menu nagusia

en: Don't be shy about learning the basics!
eu: Ez zaitez lotsatu oinarrizkoena ikasteagatik!

en: Learn how to type correctly
eu: Ikas ezazu behar bezala mekanografiatzen

en: Initial training for your fingers.
eu: Hasierako entrenamendua zure atzamarrentzat.

en: First steps with initial training
eu: Hasierako entrenamenduko lehen urratsak

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
eu: Klabiera, teklatua, buruz ikasten ausazko giltzak, teklak, sakatzeko ariketekin.

en: Practice with random keys
eu: Praktikatu ausazko giltzekin, teklekin

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
eu: Lasterragotzen joaldiak, ukitze aldiak, ausazko hitzekin praktikatzen.

en: Practice with random words
eu: Praktikatu ausazko hitzekin

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
eu: Trebe bilakatzen paragrafo osoko ariketekin praktikatzen.

en: Practice with complete texts
eu: Praktikatu testu osoekin

en: Speech
eu: Hitzaldia

en: Your language here.
eu: Hemen zure hizkuntza.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
eu: Teklatuaren diseinua 1 eta 2 moduluentzat. Jariakortasun testuinguruan informatzeko ere erabilia.

en: _Keyboard:
eu: _Teklatua:

en: Language for modules 3 and 4.
eu: 3 eta 4 moduluentzako hizkuntza.

en: _Language:
eu: _Hizkuntza:

en: Little tip about this program.
eu: Aholkutxo bat programa honi buruz.

en: _Help
eu: _Laguntza

en: General information about the program.
eu: Programari buruzko informazio orokorra.

en: _About...
eu: _Jakingarri...

en: About 'Klavaro'
eu: 'Klavaro' honi buruz

en: Yet another touch typing tutor
eu: Horra beste mekanografia tutore bat

en: Remember always: someone loves you!
eu: Gogoratu ezazu beti: norbaitek maite zaitu!

en: Help?
eu: Laguntzarik behar?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
eu: Hauxe aholku bat da. Orain sakatu botoi honetan menu nagusira atzera joateko.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
eu: Aplikazioaren menu nagusia argi eta garbi dago. Besterik gabe hautatu egin nahi duzun ariketa mota. Ez kezkatu pantailan ager daitezkeen botoietan klik egin behar izatearekin. Botoiek ez dizuten minik egingo!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
eu: Kontrol batzuk badauzkate aholkuak. Aholku horiek kontrolen gainetik saguarekin pasatzerakoan agertuko dira. Aholku horiek oso lagungarriak suerta daitezke. Ikusteko aholku horiek nola ikus daitezkeen, jar ezazu zure sagua beheko botoiaren gainean eta klik egin gabe itxaron ezazu une batean eta aholkua hortxe agertuko zaizu, begien aurrean...

en: Top 10
eu: Top 10 (Hamar onenak)

en: Show extra information.
eu: Erakutsi aparteko informazioa.

en: Hide extra information.
eu: Ezkutatu aparteko informazioa.

en: Publish to the web your local scores.
eu: Argitaratu interneten lortutako emaitzak. Argitaratu euskarazkoak.

en: _Participate
eu: _Parte hartu

en: Download from the web the most up to date ranking.
eu: Deskargatu internetetik ranking eguneraketa.

en: _Update
eu: _Eguneratu

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
eu: Ukitze-mekanografia ikasteko oso tutorial malgu eta eraginkorra.

en: (Custom)
eu: (Pertsonalizatua)

en: (Edit custom)
eu: (Pertsonalizatu)

en: (Default)
eu: (Lehenetsia)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
eu[0]: Diktatze modua (ahots-sintetizadorearen menpe: %s)
eu[1]: Diktatze modua (ahots-sintetizadore hauetariko baten menpe: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
eu: Sarrera

en: Basic course
eu: Oinarrizko ikastaroa

en: Adaptability
eu: Moldagarritasuna

en: Speed
eu: Lastertasuna

en: Fluidity
eu: Jariakortasuna

en: Keys:
eu: Teklak, Giltzak:

en: Connecting...
eu: Konektatzen...

en: Overwrite user layout
eu: Gainidatzi erabiltzailearen diseinua

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
eu: Honek GAINIDATZI egingo du dagoen teklatuaren diseinua.

en: Remove user layout
eu: Ezabatu erabiltzailearen diseinua

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
eu: Honek EZABATU egingo du dagoen teklatuaren diseinua.

en: Reset progress data
eu: Berrezarri aurrerapenei buruzko datuak

en: This will DELETE all the progress data of all modules.
eu: Honek EZABATU egingo ditu datuen aurrerapenei buruzko datu guztiak.

en: This will delete the data of this chart. <%s>
eu: Honek EZABATU egingo ditu grafikohonetako datu guztiak.  <%s>

en: This will delete the progress data of the module. (%s)
eu: Honek ezabatu egingo du moduluko datuen aurrerapena.  (%s)

en: Accuracy
eu: Zehaztasuna

en: (WPM)
eu: (hitzak minutuko)

en: Errors
eu: Akatsak

en: Touch times (s)
eu: Ukitze denborak (s)

en: Score
eu: Lortutako puntuazioa

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
eu: eu

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
eu: Oinarrizko ikastaroak arreta jartzen du pantailan aurkezten diren karaktereak irakurtzen eta karaktere horiei dagozkien giltzak, teklak, sakatzen. Gogora ezazu zure eskuak hasiera ilaran behar bezala norabidetuta egon behar dutela beti (ikus ezazu sarrera menu nagusian).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
eu: Serie bakoitzean erabili den giltza multzoa, tekla multzoa, beheko mezu lerroan erakutsiko da. [Espazio], [Maius] eta [Sartu] giltzak agian ez dira erakutsiko baina oso maiz erabiltzen dira.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
eu: Beheko mezu lerroak zuk sakatzen dituzun giltzen, teklen, atzetik ibiliko da. Beharrezkoa bada, aldatzen ditu eta erakusten ditu zuri eskatuko zaizkizun ekintzen jarraibideak.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
eu: Hementxe praktikatu eta hobetu ahal izango dituzu giltza guztiak, tekla guztiak, buruz ikasteko kontuak. Aurkeztu egingo dira zentzurik gabeko hitzak dauzkaten esaldiak non zenbakiak eta sinboloak nahastu egingo diren.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
eu: Teklatua, klabiera, eta ikasgaiaren edukiak ondo bereiziak izateko, azentu marka daukaten letra batzuk agian ez dira inoiz agertuko. Benetako hitzen esaldietarako, mesedez erabil ezazu menu nagusiko laugarren aukera (jariakortasunari buruzkoa).

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
eu: Ariketa bakoitzaren ostean estatistika taula batek erakutsiko dizu, labur, zure saioa nolakoa izan den, iruzkin esanguratsu batzuekin.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
eu: Ariketa hau bigarrenaren antzekoa da, moldagarritasuna lortzea helburu. Aldea hauxe da, hementxe benetako hitzak idatziko dituzu.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
eu: Lehenetsitako hizkuntza interfazeko oraingo lehena da. Baina nahi duzun beste edozein testu hauta dezakezu. Sakatu 'Beste' aukera hori, hemen goian, eta gehi itzazu testu horiek dauzkaten fitxategiak.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
eu: Ariketa honekin helburu nagusia lastertasuna da. Beraz, idatz ezazu ahalik eta azkarren eta lausengatuko dizut benetan merezi duzunean bakarrik!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
eu: Esaldi osoak erabiliko ditugu orain eta zentzua duten paragrafoak. Honek agian arreta galaraziko dizu mekanografiatzen duzun bitartean baldin eta saiatzen bazara idazten ari zarena ondo ulertzen. Aurreko ariketak besterik gabe azkar idatz dezazun diseinatu dira, testua analizatu eta interpretatu gabe azkar idazteko.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
eu: Ez dugu horregatik iradoki nahi makinaz idazten duenak robot baten antzera jokatu behar duela, zertan ari den ulertu gabe. Iradoki nahi dugu makinaz idazteko trebezia erreflexu automatiko baten antzeko zerbait dela, oinez ibiltzea, hitz egitea, eta antzeko beste batzuk bezalakoa. Erreflexu automatikoa bihurtzen denean, makinaz idazteko lana automatiko bihurtzen da eta arreta biltze txikia eskatzen du. Orduan bai, orduan gai izango zara testuaren esanahiarekin arreta osoa jartzeko.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
eu: Ariketa hauek luzeagoak dira. Ariketa bakoitzak hiru paragrafo izango ditu eta arreta berezia jarri beharko zaio zuzentasunari eta erritmo egokiari. Ez gara lastertasunarekin oraingoz gehiegi kezkatuko. Hemen eskatuko zaizu edozein akats eginez gero, konpontzeko, atzera-giltza (ezabatzen duen atzera-giltza) erabiltzea. Hau da, akatsik gabeko hitzak besterik ez dira onartuko.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
eu: Ondo mekanografiatzeko oso garrantzitsua da eskuak eta atzamarrak ondo kokatuak izatea. Azkarrago ikasiko duzu eta hobeto idatziko duzu makinaz hurrengo aholkuak kontuan hartzen badituzu.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
eu: Hatz erakusle biak teklatuaren, klabieraren, erdi aldean dauden eta erliebe-koxka txikitxo bat duten bi giltzen, bi teklen, gainean kokatu beharko dira hasteko.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
eu: Koxka horiek zure atzamarren 'ukipen-gakoak' izan beharko dute behar den jarrera eta hatzen kokapen egokia mantentzeko. Modu honetan, praktika eta esperientzia apur batekin, ez diozu teklatuari, klabierari, zertan begiratu, ikusteko zure atzamarrak behar bezala kokatuak dituzula.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
eu: Beste atzamarrak modu naturalean hatz erakuslearen ondoan ezarriko dituzu, teklaturen, kabieraren erdiko lerro beran.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
eu: Hasteko jarreran, erpuruak espazio-barra gainean. Gero, erpuruekin espazio-barra sakatuko duzu.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
eu: Eskumuturretik hurbilen dagoen eskuaren ahurra mahai gainean kokatzen da, klabiera, teklatua ukitu gabe. Eskuek, ez badute honelako oinarririk, lehenago pairatuko dute nekea.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
eu: Honi guzti honi, eskuen hasierako egoera deituko diogu hemendik aurrera. Atzamarrak hasierako egoeratik mugituko dira teklatu osoan zehar, giltza guztietara iritsiz ahalik eta modu natural eta azkarrenean. Helburu hori lortzeko, norberak lortu beharko du giltzen, teklen, eta atzamarren arteko lotura zehatzen bat. Giltzen eta atzamarren arteko helburua den lotura hori pixkanaka-pixkanaka lortuko da oinarrizko ikastaroa osatu bitartean.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
eu: Giltzen, teklen, eta atzamarren arteko lotura ikasi bitartean, oso garrantzitsua da saiatzea giltzak sakatuko duen atzamarra bakarrik mugitzen, ez besterik. Atzamar bakar hori mugitu bitartean, beste atzamar guztiak hasierako egoeran geldirik mantentzen saiatu beharko.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
eu: Giltzen kokapena, teklen kokapena buruz ikasi eta gero, aurreko aholkuarekin askoz malguago izan zaitezke. Klabiera, teklatua buruz dakizunean lastertasuna hobetzeko helburualehenetsiko duzu eta.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
eu: Maiuskulen giltzak, maiuskulen teklak, letra larriak idazteko eta beste ikur batzuk idazteko dira. Atzamar txikienekin sakatzen dira. Erabiliko duzun tekla esku batekin eta beste eskuko atzamar txikia bigarren, goiko, letra edo ikurra lortzeko. Eutsi atzamar txikiari eta sakatu, beste eskuaz, nahi duzun letra larri izan dadin edo goiko ikurra.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
eu: Prest egongo zara, dagoeneko, oinarrizko ikastaro honekin hasteko. Ahalegina eta pazientzia beharko duzu mekanografo arrakastatsu izatea lortzeko. Badakigu horrelakorik ez zaizula falta. Eutsi goiari eta arrakasta lortuko duzu!

en: Step %i
eu: %i urratsa

note: Recommendations
en: To position the hands
eu: Kokatu eskuak

note: Final words
en: Go ahead!
eu: Aurrera!

en: Click on any key to see which finger you must use:
eu: Egin ezazu klik edozein giltza edo teklaren gainean ikusteko ea zein atzamar erabili behar duzun:

en: Relation between fingers and keys
eu: Giltzak, teklak, eta atzamarren arteko lotura

en: Keyboard
eu: Klabiera, teklatua

en: Create or modify a custom keyboard layout
eu: Sortu edo aldatu klabieraren, teklatuaren diseinu pertsonalizatua

en: small finger
eu: hatz txikia

en: ring finger
eu: eraztun hatza

en: middle finger
eu: hatz luzea

en: index finger
eu: hatz erakuslea

en: Press and edit me
eu: Sakatu eta zuzen iezadazu

en: Lesson:
eu: Ikasgaia:

en: Paragraphs:
eu: Paragrafoak:

en: Klavaro - Basic Course
eu: Klavaro - Oinarrizko ikastaroa

en: Klavaro - Adaptability
eu: Klavaro - Moldagarritasuna

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
eu: Moldagarritasun ariketak: atzamarren erantzun automatikoak lortzen, teklatu osoarekin, klabiera osoarekin mekanografiatzen.

en: Klavaro - Velocity
eu: Klavaro - Lastertasuna

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
eu: Lastertasun ariketak: abiada lortzen benetako hitzak idatziz.

en: Klavaro - Fluidness
eu: Klavaro - Jariakortasuna

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
eu: Jariakortasun ariketak: zehaztasuna eta zuzentasuna lortu zentzua duten paragrafoak mekanografiatuz.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
eu: Ariketaren amaiera. Sakatu [Sartu] giltza beste ariketa bat batekin hasteko.

en: Learning the key positions.
eu: Giltzen kokapena buruz ikasten.

en: Press any key to start the exercise.
eu: Sakatu edozein giltza, edozen tekla, ariketarekin hasteko.

en: Start typing when you are ready.
eu: Prest zaudenean, hasi mekanografiatzen.

en: Use backspace to correct errors.
eu: Erabil ezazu atzeraka-gezia akatsak zuzentzeko.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
eu: ps.: saio honetan ez da estatistika erregistrorik egingo: sakatzen duzun karaktere kopurua (%i),  hau %i kopuru hau baino handiagoa beharko.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
eu: ps.: lehen hamar onenen artean sartu haiz, itzela!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
eu: ps.: idatzi berri duzun testua ez dirudi orain hautatuta daukazun hizkuntzako ohiko testuen oso antzekoa: ezin dugu, beraz, testu hori kontuan hartu gure 'Top 10' zerrenda betetzeko.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
eu: ESTATISTIKAK

en: Elapsed time:
eu: Igaro den denbora:

en: minute and | minutes and
eu[0]: minutu eta
eu[1]: minutuak eta

en: second | seconds
eu[0]: segundo
eu[1]: segundoak

en: Error ratio:
eu: Akatsen batez bestekoa:

en: Accuracy:
eu: Zehaztasuna:

en: Goal:
eu: Helburua:

en: Characters per second:
eu: Karaktere segundoko:

en: (CPS)
eu: Karaktere kopuru segundoko

en: Words per minute:
eu: Hitz kopurua minutuko:

en: Fluidness:
eu: Jariakortasuna:

en: Comments:
eu: Iruzkinak:

en: space
eu: zuriunea

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
eu: Y grekoa

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
eu: sartu

en: apostrophe
eu: apostrofa

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
eu: goiko komatxo bikoitzak: "

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
eu: & ikurra

note: Error frequencies or touch times
en: Character
eu: Karakterea

en: Date & Time
eu: Eguna & Ordua

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
eu: Ikasgai hau hutsik dago. Zuk zeuk hautatu ahal izango dituzu bizpahiru karaktere, edo gehiago, zure praktika pertsonalizatzeko. Sakatu edizio botoia goian, eskunetara.

en: Positions of keys seems to be learned!
eu: Giltzen kokapena, teklen kokapena dagoeneko ikasita! Ezta?

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
eu:  Zorionak!
     Oinarrizko ikastaro osoa burutu duzu.
     Zoaz hurrengo ariketa motara: moldagarritasuna.
     Batez ere zehaztasuna izango da hemen landuko duzun abilezia.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
eu:  Oso ondo, oraintxe lortu duzu!
     Zoaz hurrengo ikasgaira.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
eu:  Zure zehaztasun indizea %.0f%% azpitik dago...
     Saiatuko zara, mesedez, hori hobetzen?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
eu:  Ondo ari zara. Baina...
     Saiatuko zara zehaztasun indizea %.0f%% mugaraino hobetzen?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
eu:  Hortxe-hortxe zaude baina zure zehaztasun indizea oraindik %.0f%% azpitik dabil.
     Egin itzazu saio berri bakar batzuk edo agian asper-asper eginda zaude... Behar bada hobe zenuke beste ariketa mota batera jotzea.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
eu:  Bikain!
     Arrakasta handia lortu duzu. %.0f%% gainetiko zehaztasuna!
     Orain zure lastertasuna hobetzeko garaia da.
     Zoaz hirugarren ariketara menu nagusian.

en: Pasted_or_dropped
eu: Txertatua_edo_itsatsia

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
eu:  Hasi berria zara.
     Pazientzia beharko duzu, saia zaitez egunero, hartu atsedena eta ez zaitez gehiegi kezkatu:
     praktikak eta jarraikitasunak zure lastertasuna hobetuko dute.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
eu:  Oraindik ez gara autopistan sartu. Hobeto egin dezakezu...
     Saia zaitez lortzen gutxienez %.0f hitz minutuko.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
eu:  Ondo ari zara baina azkarrago beharko zenuke.
     Eta ez ahaztu zehaztasuna. Saia zaitez %.0f hitz minutuko lortzen.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
eu:  Ongi. Orain korrika egiten hasi beharko.
     Irits zintezke %.0f hitz minutuko lastertasuneraino?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
eu:  Oso ongi. Hortxe-hortxe zaude.
     Azkenik, irits zintezke %.0f hitz minutuko lastertasuna lortzeraino?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
eu:  Bikain. Ikastaro honi dagokionez, nahikoa da.
     Saiatuko zara orain jariakortasun ariketekin?

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
eu:  Azkar! Honetan profesionala zara?
     Bada, saia zaitez %.0f hitz minutuko lortzen!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
eu:  Estatistika onak, Speedy Gonzales! Ez zara ausartuko %.0f hitz minutuko lortzen?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
eu:  Shaolin botereak!
     Oraindik hobeto egin dezakezu %.0f hitz minutuko?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
eu:  Dvorak jenioa!
     Ez dut hitzik zenbat miresten zaitudan adierazteko!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
eu:  Zehatz mekanografiatu duzu baina ez horren azkar.
     Irits zintezke %.0f hitz minutuko mugaraino?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
eu:  Zeure erritmoa ez da hain jarraikia. Lasai.
     Hemendik aurrera, saia zaitez jariakortasuna %i%% honetatik gora eusten.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
eu:  Hortxe-hortxe duzu helmuga. Saia zaitez jariakortasun handiagoz mekanografiatzen.
     Zure jariakortasuna %.0f%% baino hobea izatea nahi nuke.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
eu:  Zorionak!
     Profesionala ematen duzu.
     Ez duzu dagoeneko programa honen (nire) beharrik.
     Ikasten edota hobetzen ondo pasatu duzu? Hala espero dut. Mila esker eta izan zoriontsu!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
eu:  Nola lortu duzu hain azkar mekanografiatzea?
     Nik uste baino urrutiago iritsi zara, benetan.
     Ez zara, bada, makina bat izango, ezta? Irakatsiko zenidake?
     Nik behintzat ezin dizut zuri dagoeneko ezer irakatsi. Zoaz aditu batengana!

en: Name
eu: Izena

en: Chars
eu: Karaktereak

en: When
eu: Noiz

en: Local scores
eu: Inguru honetako lortutako emaitzak

en: External scores
eu: Kanpoan lortutako emaitzak

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
eu: Bete gabeko rankinga. Mesedez, praktikatu jariakortasuna.

en: Not able to download files
eu: Ezin izan dira fitxategiak deskargatu

en: not found
eu: ez da aurkitu

en: Are you sure you have it installed in your system?
eu: Ziur dakizu dagoeneko zure sisteman instalaturik dagoela?

en: Could not download file from the host server.
eu: Ezin izan da fitxategia zerbitzaritik deskargatu.

en: Not able to upload files
eu: Ezin izan da fitxategirik kargatu

en: Could not upload/download scores.
eu: Ezin izan da lortutako emaitzarik kargatu/deskargatu.
