klavaro 3.00-pre2 - en to fi translation catalogue (116 entries)

en: Klavaro - Progress
fi: Klavaro – Edistyminen

en: _Lesson:
fi: _Oppitunti:

en: Value
fi: Arvo

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Close this window, returning to the exercise.
fi: Sulje tämä ikkuna ja palaa harjoitukseen.

en: _Close
fi: _Sulje

en: Load other exercises/lessons
fi: Lataa muita harjoituksia/oppitunteja

en: _Other texts
fi: _Muut tekstit

en: Edit the character set to be used in this lesson.
fi: Muokkaa tällä oppitunnilla käytettävää merkistöä.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
fi: Tämä on erityisharjoitus, joka on sovitettu virheprofiiliisi.

en: Drag and drop text here to practice with it.
fi: Vedä ja pudota tekstiä tähän harjoitellaksesi sillä.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
fi: Aloita harjoitus alusta painamalla tästä. Pikanäppäin: [Ctrl-R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
fi: Näytä virtuaalinäppäimistö sekä sormien ja näppäinten välinen suhde.

en: _Keyboard
fi: _Näppäimistö

en: Select the font to be used in the exercise window.
fi: Valitse harjoitusikkunan fontti.

en: Co_urse information
fi: _Kurssin tiedot

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
fi: Kaaviot, jotka näyttävät harjoitustesi oppimistulokset.

en: _Progress
fi: _Edistyminen

en: Exit the application immediately.
fi: Lopeta sovellus heti.

en: Return to the main menu.
fi: Palaa päävalikkoon.

en: B_ack to menu
fi: _Takaisin valikkoon

en: Show local and external scores from other users.
fi: Näytä muiden käyttäjien paikalliset ja ulkoiset pisteet.

en: _Top 10
fi: _Kymmenen kärki

en: Change language
fi: Vaihda kieltä

en: Attention!
fi: Huomio!

en: Do you confirm?
fi: Vahvistatko?

en: _No
fi: _En

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Klavaro - Select file
fi: Klavaro – Valitse tiedosto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Re_name:
fi: _Muuta nimeä:

en: Rename the selected item.
fi: Muuta valitun kohteen nimeä.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
fi: Lue tekstitiedosto ja lisää kopio siitä tähän. Tiedoston täytyy olla UTF-8-koodattu.

en: _Open text file
fi: _Avaa tekstitiedosto

en: Paste text that was copied to the clipboard.
fi: Liitä leikepöydälle kopioitu teksti.

en: _Paste from clipboard
fi: _Liitä leikepöydältä

en: Remove the selected item.
fi: Poista valittu kohde.

en: _Remove copied file
fi: _Poista kopioitu tiedosto

en: Apply the selected item to create an exercise.
fi: Käytä annettua kohdetta harjoituksen luomisessa

en: _Apply
fi: _Käytä

en: Close this window.
fi: Sulje tämä ikkuna.

en: Country / Custom
fi: Maa / oma

en: Variant
fi: Muunnelma

en: Remove the selected custom layout.
fi: Poista valittu oma asettelu.

en: _Remove
fi: _Poista

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
fi: Näppäinten vaihtonäppäinvaikutus päälle/pois. Vaihtelee pien- ja suuraakkosten välillä.

en: SPACE BAR
fi: VÄLILYÖNTI

en: thumbs
fi: peukut

en: S_ave as:
fi: Tallenna _nimellä:

en: Show previous screen.
fi: Näytä edellinen näyttö.

en: _Previous step
fi: _Edellinen askel

en: Show next screen.
fi: Näytä seuraava näyttö.

en: _Next step
fi: _Seuraava askel

en: Return without any modification.
fi: Palaa ilman muutoksia.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
fi: Tallenna nykyinen näppäimistöasettelu yllä annetulla nimellä.

en: _Save and use
fi: _Tallenna ja käytä

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
fi: Jos pidät noista kauniista käsistä, paina tästä sulkeaksesi tämä ikkuna pitäen kädet silti näkyvissä.

en: _Keep hands
fi: _Pidä kädet näkyvissä

en: Klavaro - Main menu
fi: Klavaro – Päävalikko

en: Don't be shy about learning the basics!
fi: Älä ujostele perusteiden oppimista!

en: Learn how to type correctly
fi: Opi kirjoittamaan oikein

en: Initial training for your fingers.
fi: Sormiesi alustava valmennus.

en: First steps with initial training
fi: Ensiaskeleet alustavassa valmennuksessa

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
fi: Näppäimistön ulkoa opetteleminen tekemällä satunnaisia näppäinharjoituksia.

en: Practice with random keys
fi: Harjoittelu satunnaisilla näppäimillä

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
fi: Kosketuksen kiihdyttäminen tekemällä satunnaisia sanaharjoituksia.

en: Practice with random words
fi: Harjoittelu satunnaisilla sanoilla

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
fi: Päteväksi tuleminen tekemällä kokonaisia kappaleharjoituksia.

en: Practice with complete texts
fi: Harjoittele kokonaisilla teksteillä

en: Speech
fi: Puhe

en: Your language here.
fi: Kirjoita kielesi tähän.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
fi: Näppäimistöasettelu yksiköille 1 ja 2. Käytetään myös informatiivisesti sujuvuuskisassa.

en: _Keyboard:
fi: _Näppäimistö:

en: Language for modules 3 and 4.
fi: Kieli yksiköille 3 ja 4.

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: _Help
fi: O_hje

en: General information about the program.
fi: Yleisiä tietoja ohjelmasta.

en: _About...
fi: _Tietoja…

en: About 'Klavaro'
fi: Tietoja ”Klavarosta”

en: Yet another touch typing tutor
fi: Jälleen yksi konekirjoituksen ohjaaja

en: Remember always: someone loves you!
fi: Muista aina: joku pitää sinusta!

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
fi: Tämä on vinkki. Palaa nyt päävalikkoon painamalla tästä.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
fi: Sovelluksen päävalikko on hyvin yksinkertainen. Valitse vain haluamasi harjoitus. Älä epäröi minkään näytöllä näkyvän painikkeen painamista. Painikkeet eivät koskaan satuta sinua!

en: Top 10
fi: Kymmenen kärki

en: Publish to the web your local scores.
fi: Julkaise paikalliset pisteesi verkossa.

en: _Participate
fi: _Osallistu

en: Download from the web the most up to date ranking.
fi: Lataa uusimmat pisteet verkosta.

en: _Update
fi: _Päivitä

en: (Custom)
fi: (Oma)

en: (Edit custom)
fi: (Muokkaa omaa)

en: (Default)
fi: (Oletus)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
fi[0]: Sanelutila (riippuu tästä puhesyntetisaattorista: %s)
fi[1]: Sanelutila (riippuu yhdestä seuraavista puhesyntetisaattoreista: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
fi: Johdatus

en: Basic course
fi: Peruskurssi

en: Speed
fi: Nopeus

en: Fluidity
fi: Sujuvuus

en: Keys:
fi: Näppäimet:

en: Connecting...
fi: Yhdistetään…

en: Overwrite user layout
fi: Korvaa käyttäjän asettelu

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
fi: Tämä KORVAA nykyisen näppäimistöasettelun.

en: Remove user layout
fi: Poista käyttäjän asettelu

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
fi: Tämä POISTAA  nykyisen näppäimistöasettelun.

en: Reset progress data
fi: Nollaa tiedot edistymisestä

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
fi: fi

en: Step %i
fi: Vaihe %i

note: Recommendations
en: To position the hands
fi: Kädet paikoilleen

note: Final words
en: Go ahead!
fi: Anna mennä!

en: Click on any key to see which finger you must use:
fi: Paina mitä tahansa näppäintä nähdäksesi, mitä sormea tulee käyttää:

en: Relation between fingers and keys
fi: Sormien ja näppäinten välinen suhde

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Create or modify a custom keyboard layout
fi: Luo tai muokkaa omaa näppäimistöasettelua

en: middle finger
fi: keskisormi

en: index finger
fi: etusormi

en: Lesson:
fi: Oppitunti:
