klavaro 3.10 - en to hr translation catalogue (232 entries)

en: Klavaro - Progress
hr: Klavaro - Napredak

en: _Lesson:
hr: _Lekcija:

en: Value
hr: Vrijednost

en: Clear progress data.
hr: Izbrišite podatke o napretku.

en: _Reset
hr: _Izbriši sve

en: Close this window, returning to the exercise.
hr: Zatvarate ovaj prozor da nastavite s lekcijom.

en: _Close
hr: _Zatvori

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
hr: sve!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
hr: Izbrišite podatke svakog tečaja koji ste odabrali

en: Load other exercises/lessons
hr: Vlastiti izbor tekstova za vježbanje.

en: _Other texts
hr: Ostali _tekstovi

en: Edit the character set to be used in this lesson.
hr: Izaberite znakove za upotrebu u ovoj lekciji.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
hr: Ova vježba posebno je prilagođena za vas na osnovi vaših tipfelera.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
hr: U lekcijama 44 – 60 sami birate znakove s kojima želite vježbati! Pritisnite ovdje (olovku); upišite tipke/znakove po svojem slobodnom izboru; pritisnite je opet i nova vježba, po vašem izboru, pojavit će se u prozoru!

en: Drag and drop text here to practice with it.
hr: Ovdje „dovucite i ispustite“ tekst po kojem želite vježbati.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
hr: Pritiskom ovdje, ili s Ctrl+R, vježba se obnavlja.

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
hr: Virtualna tipkovnica te odnosi između prstiju i tipaka.

en: _Keyboard
hr: _Tipkovnica

en: Select the font to be used in the exercise window.
hr: Biranje vrste i veličine slova za upotrebu u lekcijama.

en: Font definition
hr: Biranje vrste i veličine slova

en: Co_urse information
hr: _Opis tečaja

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
hr: Grafički prikaz napretka po lekcijama.

en: _Progress
hr: _Napredak

en: Exit the application immediately.
hr: Zatvarate prozor i izlazite iz programa.

en: Return to the main menu.
hr: Povratak u glavni izbornik.

en: B_ack to menu
hr: _Glavni izbornik

en: Show local and external scores from other users.
hr: Lokalni i vanjski rezultati ostalih korisnika.

en: _Top 10
hr: Naj_boljih 10

en: Change language
hr: Promjena jezika

en: Attention!
hr: Pažnja!

en: Do you confirm?
hr: Potvrđujete?

en: _No
hr: _Ne

en: _Yes
hr: _Da

en: Klavaro - Select file
hr: Klavaro - Izaberite datoteku

en: _Cancel
hr: Od_ustajem

en: _Open
hr: _Otvori

en: Re_name:
hr: Prei_menuj:

en: Rename the selected item.
hr: Neobvezna promjena naziva odabranog elementa.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
hr: Učitajte datoteku (koja mora biti tekst kodiran u UTF-8) i ovdje ostavite njenu kopiju.

en: _Open text file
hr: _Otvori datoteku

en: Paste text that was copied to the clipboard.
hr: Zalijepite tekst koji ste kopirali u međuspremnik.

en: _Paste from clipboard
hr: _Zalijepi iz međuspremnika

en: Remove the selected item.
hr: Uklonite odabrani element.

en: _Remove copied file
hr: U_kloni datoteku

en: Apply the selected item to create an exercise.
hr: Stvaranje nove vježbe iz odabranog elementa.

en: _Apply
hr: _Primjeni

en: Close this window.
hr: Zatvarate ovaj prozor.

en: Country / Custom
hr: Država ili prilagodba (tipkovnice)

en: Variant
hr: Varijanta

en: Remove the selected custom layout.
hr: Uklonite odabranu prilagođenu tipkovnicu.

en: _Remove
hr: _Ukloni

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
hr: Shift služi za tipkanje alternativnih znakova na tipkama, i za pojedinačno tipkanje velikih slova.

en: SPACE BAR
hr: Razmaknica

en: thumbs
hr: palci

en: Caps
hr: CapsLock

en: S_ave as:
hr: S_premi kao:

en: Show previous screen.
hr: Prethodni zaslon.

en: _Previous step
hr: Na_trag

en: Show next screen.
hr: Sljedeći zaslon.

en: _Next step
hr: _Naprijed

en: Return without any modification.
hr: Zatvaranje prozora bez ikakvih izmjena.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
hr: Spremi prilagođenu tipkovnicu pod gore upisanim nazivom.

en: _Save and use
hr: _Spremi i upotrijebi

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
hr: Ako želite gledati animaciju ruku na zaslonu tijekom vježbanja, kliknite ovdje da zatvorite ovaj prozor.

en: _Keep hands
hr: Zadrži _ruke

en: Klavaro - Main menu
hr: Klavaro - Glavni izbornik

en: Don't be shy about learning the basics!
hr: Ne ustručavajte se započeti od temelja!

en: Learn how to type correctly
hr: Upute za pravilno tipkanje

en: Initial training for your fingers.
hr: Početne vježbe za prste.

en: First steps with initial training
hr: Početak učenja tipkanja

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
hr: Memoriranje tipkovnice vježbama s nasumičnim tipkama.

en: Practice with random keys
hr: Vježbe s nasumičnim tipkama

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
hr: Ubrzavanje zahvata tipki vježbama s nasumičnim riječima.

en: Practice with random words
hr: Vježbe s nasumičnim riječima

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
hr: Usavršavanje vještine tipkanjem kompletnih odlomaka.

en: Practice with complete texts
hr: Vježbe (tečnosti) s kompletnim odlomcima

en: Speech
hr: Govor

en: Your language here.
hr: Ovdje odaberite svoj jezik.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
hr: Raspored tipkovnice za 1. i 2. tečaj. Rabi se i za natjecanje u tečnosti tipkanja.

en: _Keyboard:
hr: Tipkovnica:

en: Language for modules 3 and 4.
hr: Jezik za 3. i 4. tečaj.

en: _Language:
hr: Jezik:

en: Little tip about this program.
hr: Kratak savjet kako rabiti ovaj program.

en: _Help
hr: _Pomoć

en: General information about the program.
hr: Općenite informacije o programu Klavaro.

en: _About...
hr: _O programu...

en: About 'Klavaro'
hr: O Klavaru...

en: Yet another touch typing tutor
hr: Još jedan program za učenje tipkanja s deset prstiju

en: Remember always: someone loves you!
hr: Zapamtite, uvijek ima netko tko vas voli!

en: Help?
hr: Pomoć?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
hr: Savjet: Pritisnite ovaj gumb za povratak u glavni izbornik.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
hr: Glavni izbornik je vrlo jednostavan. Sastoji se od četiriju tečajeva.
    Izaberite tečaj (1., 2., 3. ili 4., ali pročitajte 0 – uvod) po kojem želite
    vježbati, i to je sve.
    
    Nemojte se bojati pritiskati gumbe na zaslonu. Gumbi vas neće ozlijediti!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
hr: Na svakom gumbu pojavi se savjet kad mišem prelazite iznad gumba (ne dodirujući ga).
    Savjeti su vrlo korisni. Da se savjet pojavi, ne treba pritisnuti gumb,
    nego treba samo malo pričekati...
    
    Osim toga, da ne gubite vrijeme micanjem ruke s tipkovnice kako biste dohvatili miš,
    u svakom prozoru ili dijalogu možete koristiti prečace pritisnete li tipku
    Alt i podvučeno slovo, da obavite željenu radnju/akciju/funkciju.

en: Top 10
hr: Najboljih 10

en: Show extra information.
hr: Dodatne informacije.

en: Hide extra information.
hr: Skrij dodatne informacije.

en: Publish to the web your local scores.
hr: Objavite na internetu svoje lokalne rezultate.

en: _Participate
hr: _Sudjelujte

en: Download from the web the most up to date ranking.
hr: Preuzimanje ažurirane rang-liste s internetskog servera.

en: _Update
hr: _Ažuriraj

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
hr: Vrlo prilagodljiv i efikasan program za učenje tipkanja.

en: (Custom)
hr: (Prilagodba)

en: (Edit custom)
hr: (Prilagođavanje)

en: (Default)
hr: (zadani tekst)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
hr[0]: Diktiranje (ovisi o tom generatoru zvuka: %s)
hr[1]: Diktiranje (ovisi o jednom od tih generatora zvuka: %s)
hr[2]: Diktiranje (ovisi o jednom od tih generatora zvuka: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
hr: Uvod

en: Basic course
hr: Osnovni tečaj

en: Adaptability
hr: Fleksibilnost

en: Speed
hr: Brzina

en: Fluidity
hr: Ritam i točnost

en: Keys:
hr: Tipke:

en: Connecting...
hr: Spajam se...

en: Overwrite user layout
hr: Brisanje rasporeda korisnika

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
hr: Ovo će PREBRISATI postojeći raspored tipkovnice.

en: Remove user layout
hr: Uklanjanje rasporeda korisnika

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
hr: Ovo će UKLONITI postojeći raspored tipkovnice.

en: Reset progress data
hr: Brisanje podataka napretka

en: This will DELETE all the progress data of all modules.
hr: Time će se IZBRISATI svi podatci o napretku za sve tečajeve.

en: This will delete the data of this chart. <%s>
hr: Time će se IZBRISATI podaci za ovaj grafikon. <%s>

en: This will delete the progress data of the module. (%s)
hr: Time će se izbrisati podatci o napretku za sve tečajeve. (%s)

en: Accuracy
hr: Točnost

en: (WPM)
hr: (RpM)

en: Errors
hr: Pogreške

en: Touch times (s)
hr: Vrijeme zahvata (s)

en: Score
hr: Rezultat

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
hr: hr

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
hr: Osnovni tečaj fokusira se na to da čitate slova/znakove na zaslonu te pritiskom na odgovarajuću tipku otipkate birano slovo/znak. Važno je to da ruke uvijek budu u pravilnom položaju, a prsti na temeljnim tipkama (vidi uvod u glavnom izborniku).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
hr: Tipke koje će se rabiti u lekciji prikazane su u traci za poruke na vrhu prozora. Tipke razmaknica (Space bar), Shift i Enter često se rabe, ali neće uvijek biti prikazane. Znak ¶ označuje da trebate pritisnuti tipku Enter da se započne novi red (¶ = Enter). Važno: Ako ne pritisnete tipku Enter, to će vam se računati kao greška (tipfeler).

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
hr: Donja traka za poruke odjekuje slova/znakove koje tipkate. Ako zatreba, poruka može biti i uputa što treba učiniti u tom slučaju.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
hr: U ovom tečaju stječu se nova iskustva, poboljšava se pamćenje rasporeda tipki, a time i automatizam pokreta prstiju. Prezentirane rečenice sastavljene su od „bezveznih“ riječi, pomiješane s brojevima, simbolima i pravopisnim znakovima.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
hr: Da bi sadržaj vježbi bio nezavisan od odabrane tipkovnice, slova s naglascima vjerojatno se neće pojavljivati. Za vježbanje s normalnim rečenicama, izaberite 4. tečaj u glavnom izborniku.

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
hr: Nakon svake vježbe bit će prikazana kratka statistika s osvrtom na ostvareni rezultat, uz relevantni komentar.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
hr: Ove su vježbe slične lekcijama u 2. tečaju. Razlika je to što ovdje vježbate sa smislenim riječima.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
hr: Smislene su riječi iz jezika sučelja. Međutim, ako želite, možete izabrati riječi/tekstove iz bilo kojeg jezika, odabravši opciju „Ostali tekstovi“ (gore lijevo) i učitavši datoteku s tim tekstom (ili „zalijepite“ li ga iz međuspremnika).

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
hr: U ovom tečaju važna je brzina tipkanja. Očekuje se da tipkate što brže, a pohvala slijedi samo ako ste je zaslužili!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
hr: Ove vježbe sastavljene su od smislenih rečenica i odlomaka. To vas može zbuniti pokušavate li za vrijeme tipkanja razumjeti tekst koji tipkate. Dosadašnje lekcije/vježbe nisu zahtijevale nikakvo razumijevanje teksta koji se tipka.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
hr: Ne smatramo da je korisnik robot pa da tipka bez razumijevanja. Naša namjera je da se uvježba vještina tipkanja slično hodanju; kad hodamo ne razmišljamo kako se miču noge. U tipkanju, prsti se također trebaju micati bez razmišljanja. Kad se to postigne, tipkanje će postati automatsko bez potrebe da se misli na tipke. Tek tada ćete moći obratiti pažnju na značenje onoga što tipkate.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
hr: Ove vježbe traju nešto duže. Svaka vježba sastoji se od triju odlomaka; naglasak je na točnosti i ritmu tipkanja, a s manjim zahtjevom na brzinu. Budući da se u ovim vježbama greške ne toleriraju, morate svaku pogrešku ispraviti tipkom Backspace da biste mogli nastaviti s tipkanjem. To znači da se prihvaća samo 100% točno tipkanje.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
hr: Pravilno držanje ruku i prstiju iznimno je važno za efikasno tipkanje. Tipkat ćete točnije, brže i s manje umaranja budete li se pridržavali uputa koje slijede.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
hr: Prije početka tipkanja postavite prste u temeljni položaj, tako da kažiprsti lagano dodiruju dvije tipke s malim ispupčenjem (tipke F i J).

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
hr: Ta ispupčenja služe da (kaži)prsti pronađu temeljnu poziciju na tipkovnici. S malo vježbanja, bez gledanja na tipkovnicu, uvijek ćete moći pravilno pozicionirati prste na tipkovnici.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
hr: Ostali prsti lagano dodiruju tipke pored kažiprsta (tipke DSA i KLČ) u istom (temeljnom) redu tipkovnice.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
hr: Palci dodiruju razmaknicu i rabe se za tipkanje razmaka (bjelina) između riječi.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
hr: Baze dlanova (dio dlana do zgloba) mogu se poduprti na „oslonac“ ispred tipkovnice. Ruke se brzo umaraju ako dlanovi nisu podbočeni. Nekima bolje odgovara držati ruke kao pijanist (bez oslonca).

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
hr: Opisani položaj ruku i prstiju naziva se temeljni položaj. Od temeljnog položaja prsti dosižu sve ostale tipke na tipkovnici što prirodnije, točnije i brže. Koju tipku treba tipkati kojim prstom uvježbava se postupno u osnovnom, 1. tečaju. Animirana slika ruku može vam poslužiti kao vodič kojim prstom treba tipkati koje slovo.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
hr: U početku, dok vježbate odnose između prstiju i tipaka, važno je pomaknuti samo onaj prst koji trebate za tu tipku, a svi ostali prsti pritom trebaju ostati u temeljnom položaju.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
hr: Kasnije, kad naučite i zapamtite sve odnose prsti – tipke, to pravilo ne morate nužno slijediti, da možete brže tipkati.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
hr: Tipke Shift rabe se za pisanje velikih slova i neke simbole. Prvo trebate malim prstom suprotne ruke pritisnuti Shift, a određenim prstom druge ruke pritisnuti slovo ili simbol koji želite upisati.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
hr: Sada ste spremni učiti, započevši s osnovnim tečajem. Upornost i strpljivost potrebne su za dobru vještinu tipkanja. Unaprijed se veselimo vašem uspjehu!
    P.S.: Prečacem Ctrl+R možete svaku vježbu (na početku, u tijeku, ili na kraju) u svim tečajevima započeti iznova!

en: Step %i
hr: Naputak %i

note: Recommendations
en: To position the hands
hr: Položaj ruku

note: Final words
en: Go ahead!
hr: Idemo dalje!

en: Click on any key to see which finger you must use:
hr: Kliknite bilo koju tipku da vidite koji je prst tipka:

en: Relation between fingers and keys
hr: Odnosi između prstiju i tipaka

en: Keyboard
hr: Tipkovnica

en: Create or modify a custom keyboard layout
hr: Smislite novu ili izmijenite raspored ove tipkovnice

en: small finger
hr: mali prst

en: ring finger
hr: prstenjak

en: middle finger
hr: srednjak

en: index finger
hr: kažiprst

en: Press and edit me
hr: Pritisnite tipku, a zatim upišite znak koji želite na toj tipki

en: Lesson:
hr: Lekcija:

en: Paragraphs:
hr: Odlomak:

en: Klavaro - Basic Course
hr: Klavaro — Osnovni tečaj

en: Klavaro - Adaptability
hr: Klavaro — Fleksibilnost

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
hr: Vježbe za fleksibilnost: automatiziranje pokreta prstiju tipkanjem po cijeloj tipkovnici.

en: Klavaro - Velocity
hr: Klavaro — Brzina

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
hr: Vježbe za brzinu: brže tipkanje normalnih riječi.

en: Klavaro - Fluidness
hr: Klavaro — Ritam i točnost (tečnost tipkanja)

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
hr: Vježbe za tečnost: točno tipkanje smislenih odlomaka.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
hr: Kraj lekcije. Pritisnite Enter za narednu lekciju.

en: Learning the key positions.
hr: Pamćenje rasporeda tipki.

en: Press any key to start the exercise.
hr: Počnite lekciju dodirom bilo koje tipke.

en: Start typing when you are ready.
hr: Kad budete spremni, započnite tipkati.

en: Use backspace to correct errors.
hr: Tipkom Backspace ispravljate pogreške.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
hr: P.S.: Ova se vježba ne računa: broj slova (%i) mora biti veći od %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
hr: P.S: Ušli ste na listu „Najboljih 10“, bravo!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
hr: P.S.: Tekst koji ste upravo otipkali ne izgleda kao normalan tekst u izabranom jeziku: diskvalificiran je za natjecanje „Najboljih 10“.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
hr: STATISTIKE

en: Elapsed time:
hr: Trajanje:

en: minute and | minutes and
hr[0]: minuta i
hr[1]: minute i
hr[2]: minuta i

en: second | seconds
hr[0]: sekunda
hr[1]: sekunde
hr[2]: sekunda

en: Error ratio:
hr: Omjer pogrešaka:

en: Accuracy:
hr: Točnost:

en: Goal:
hr: Cilj:

en: Characters per second:
hr: Znakova po sekundi:

en: (CPS)
hr: (ZpS)

en: Words per minute:
hr: Riječi po minuti:

en: Fluidness:
hr: Ritam i točnost:

en: Comments:
hr: Komentari:

en: space
hr: razmak

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
hr: ipsilon

en: apostrophe
hr: apostrof

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
hr: navodnik

note: Error frequencies or touch times
en: Character
hr: Znak

en: Date & Time
hr: Datum i vrijeme

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
hr: Ova, prilagođena lekcija, je prazna. Ovdje možete definirati dva ili više znaka da napravite lekciju za vašu osobnu upotrebu. Pritisnite gumb za uređivanje u gornjem desnom kutu.

en: Positions of keys seems to be learned!
hr: Izgleda da je raspored tipki naučen!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
hr:  Čestitamo!
     Završili ste kompletan osnovni tečaj.
     Nastavite s tečajem 2 – Fleksibilnost.
     Ovdje se uglavnom uvježbava točnost.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
hr:  Dobro je, prošli ste!
     Započnite sljedeću lekciju.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
hr:  Točnost vam je ispod %.0f%%...
     Možete li pokušati ponovno i potrudite se?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
hr:  Dobro vam ide, ali ...
     Možete li poboljšati točnost na %.0f%%?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
hr:  Zamalo ste dostigli cilj, ali točnost je još uvijek ispod %.0f%%.
     Probajte još nekoliko puta, a ako ste se možda uzrujali, pokušajte neke druge vježbe.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
hr:  Vrlo dobro!
     Uspjeli ste dostići točnost iznad %.0f%%.
     Sad je vrijeme da poradite na povećanju brzine.
     Započnite s 3. tečajem na glavnom izborniku

en: Pasted_or_dropped
hr: zalijepljeno_ili_ispušteno

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
hr:  Tek ste započeli.
     Budite strpljivi, vježbajte svaki dan, odmorite se i manje se brinite:
     upornošću i vježbanjem brzina će porasti.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
hr:  Još uvijek nije dovoljno dobro. Možete bolje...
     Pokušajte dostići barem %.0f RpM.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
hr:  Ide vam dobro, ali trebate još brže.
     Ne zaboravite točnost. Pokušajte dostići %.0f RpM.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
hr:  Fino. Sad pojurite.
     Možete li dostići %.0f RpM?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
hr:  Vrlo dobro. Zamalo ste dostigli cilj.
     Možete li konačno dostići %.0f RpM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
hr:  Odlično. Za ovaj tečaj, to je dovoljno.
     A sada započnite zadnji, 4. tečaj, u redu?

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
hr:  To je brzina! Profesionalac ste?
     Onda pokušajte dostići %.0f RpM!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
hr:  Dobar rezultat, Speed Racer! Bojite li se dostići %.0f RpM?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
hr:  Kung-fu majstor!
     Možete li poletjeti na %.0f RpM?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
hr:  Dvorak majstor!
     Nemamo riječi da izrazimo svoje divljenje!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
hr:  Tipkate točno, ali nedovoljno brzo.
     Možete li dostići %.0f RpM?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
hr:  Ritam vam nije stalan. Smirite se.
     Zasad, pokušajte povećati tečnost iznad %i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
hr:  Zamalo ste dostigli cilj. Tipkajte tečnije.
     Želimo da postignete više od %.0f%%.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
hr:  Čestitamo!
     Čini nam se da ste već profesionalac.
     Vama više ne treba ovaj program (odnosno mi).
     Nadamo se da vam se svidjelo. Hvala i puno sreće!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
hr:  Kako možete tako brzo tipkati?
     To je iznad naših očekivanja.
     Jeste li vi stroj? Hoćete li i nas podučavati?
     Mi vam više ne možemo pomoći. Nađite boljeg stručnjaka!

en: Name
hr: Ime

en: Chars
hr: Znakovi

en: When
hr: Kad

en: Local scores
hr: Lokalni rezultati

en: External scores
hr: Vanjski rezultati

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
hr: Nema bodova. Vježbajte Ritam i točnost (tečnost).

en: Not able to download files
hr: Ne mogu preuzeti datoteke

en: not found
hr: nije pronađeno

en: Are you sure you have it installed in your system?
hr: Sigurni ste da ste instalirali program na svoje računalo?

en: Could not download file from the host server.
hr: Ne mogu preuzeti datoteku s servera.

en: Not able to upload files
hr: Ne mogu otpremiti datoteke

en: Could not upload/download scores.
hr: Ne mogu otpremiti/preuzeti rezultate.
