klavaro-3.05-pre2 - en to pl translation catalogue (229 entries)

en: Klavaro - Progress
pl: Klavaro - Postęp

en: _Lesson:
pl: _Lekcja:

en: Value
pl: Wartość

en: Clear progress data.
pl: Usuń informacje o postępie.

en: _Reset
pl: _Restart

en: Close this window, returning to the exercise.
pl: Zamknij to okno, powracając do ćwiczenia.

en: _Close
pl: _Zamknij

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
pl: wszystko!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
pl: Usuń informacje o postępach w każdym zaznaczonym module.

en: Load other exercises/lessons
pl: Wczytaj inne ćwiczenia/lekcje

en: _Other texts
pl: _Inne teksty

en: Edit the character set to be used in this lesson.
pl: Zmień zestaw znaków używany w tej lekcji.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
pl: To jest zadanie specjalne, dostosowane do twojego profilu błędów.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
pl: Zmień zestaw znaków używanych po 43 lekcji: one są konfigurowalne!

en: Drag and drop text here to practice with it.
pl: Przeciągnij i upuść tutaj tekst, aby z nim ćwiczyć.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
pl: Aby zrestartować ćwiczenie, kliknij tutaj. Skrót: [Ctrl-R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
pl: Pokazuje wirtualną klawiaturę i powiązania klawiszy z palcami.

en: _Keyboard
pl: _Klawiatura

en: Select the font to be used in the exercise window.
pl: Wybierz font używany w oknie ćwiczeń.

en: Font definition
pl: Wybierz krój pisma

en: Co_urse information
pl: Informacja o k_ursie

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
pl: Wykresy pokazujące postępy w nauce.

en: _Progress
pl: _Postęp

en: Exit the application immediately.
pl: Natychmiastowo wyjdź z aplikacji.

en: Return to the main menu.
pl: Powrót do głównego menu.

en: B_ack to menu
pl: _Powrót do menu

en: Show local and external scores from other users.
pl: Pokazuj lokalne i zewnętrzne wyniki innych użytkowników.

en: _Top 10
pl: _Najlepsza 10.

en: Change language
pl: Zmień język

en: Attention!
pl: Uwaga!

en: Do you confirm?
pl: Potwierdzasz zmiany?

en: _No
pl: _Nie

en: _Yes
pl: _Tak

en: Klavaro - Select file
pl: Klavaro - Wybierz plik

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

en: Re_name:
pl: Zmień _nazwę:

en: Rename the selected item.
pl: Zmień nazwę zaznaczonego elementu.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
pl: Wczytuje plik tekstowy i dodaje tutaj jego kopię. Plik musi być kodowany w UTF-8.

en: _Open text file
pl: _Otwórz plik tekstowy

en: Paste text that was copied to the clipboard.
pl: Wkleja tekst, który został skopiowany do schowka.

en: _Paste from clipboard
pl: _Wklej ze schowka

en: Remove the selected item.
pl: Usuń zaznaczoną pozycję.

en: _Remove copied file
pl: _Usuń skopiowany plik

en: Apply the selected item to create an exercise.
pl: Zastosuj zaznaczony elementu by utworzyć ćwiczenie.

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Close this window.
pl: Zamknij to okno.

en: Country / Custom
pl: Kraj / Własna

en: Variant
pl: Wariant

en: Remove the selected custom layout.
pl: Usuń zaznaczony własny układ.

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
pl: Odpowiednik wciśniętego shift. Przełącza pomiędzy górnymi i dolnymi znakami klawiszy.

en: SPACE BAR
pl: SPACJA

en: thumbs
pl: kciuki

en: S_ave as:
pl: Z_apisz jako:

en: Show previous screen.
pl: Pokaż poprzedni ekran.

en: _Previous step
pl: _Poprzedni krok

en: Show next screen.
pl: Pokaż następny ekran.

en: _Next step
pl: _Następny krok

en: Return without any modification.
pl: Powrót bez wprowadzania zmian.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
pl: Zapisz bieżący układ klawiszy z nazwą podaną powyżej.

en: _Save and use
pl: _Zapisz i użyj

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
pl: Jeśli chcesz oglądać te piękne ręce, kliknij tutaj by zamknąć okno zachowując je.

en: _Keep hands
pl: _Pokaż ręce

en: Klavaro - Main menu
pl: Klavaro - Menu główne

en: Don't be shy about learning the basics!
pl: Nie wstydź się nauki od podstaw!

en: Learn how to type correctly
pl: Naucz się poprawnie pisać

en: Initial training for your fingers.
pl: Wstępny trening twoich palców.

en: First steps with initial training
pl: Pierwsze kroki z ćwiczeniem wstępnym

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
pl: Zapamiętywanie klawiatury poprzez ćwiczenia z losowymi klawiszami.

en: Practice with random keys
pl: Ćwiczenia z losowymi klawiszami

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
pl: Przyspieszanie pisania poprzez ćwiczenia z losowymi słowami.

en: Practice with random words
pl: Ćwiczenia z losowymi słowami

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
pl: Stawanie się biegłym poprzez ćwiczenia z pełnymi akapitami.

en: Practice with complete texts
pl: Ćwiczenia z pełnymi tekstami

en: Speech
pl: Mowa

en: Your language here.
pl: Twój język.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
pl: Układ klawiatury dla modułów 1 i 2. Używany również informacyjnie w konkursie płynności.

en: _Keyboard:
pl: _Klawiatura:

en: Language for modules 3 and 4.
pl: Język modułów 3 i 4

en: _Language:
pl: _Język

en: Little tip about this program.
pl: Drobna wskazówka o tym programie.

en: _Help
pl: _Pomoc

en: General information about the program.
pl: Ogólne informacje o programie

en: _About...
pl: _O programie...

en: About 'Klavaro'
pl: O „Klavaro”

en: Yet another touch typing tutor
pl: Jeszcze jeden samouczek szybkiego pisania

en: Remember always: someone loves you!
pl: Zawsze pamiętaj: ktoś Cię kocha!

en: Help?
pl: Pomóc?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
pl: To jest wskazówka. Teraz naciśnij przycisk by powrócić do menu głównego.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
pl: Główne menu aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy wybrać rodzaj ćwiczeń, które chcesz wykonywać. Nie bój się klikać w przyciski na ekranie.One nie zrobią ci krzywdy!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
pl: Wszystkie elementy posiadają swoje wskazówki, które pojawią się jeżeli najedziesz na nie kursorem. Wskazówki te mogą się okazać użyteczne. Aby zobaczyć jak działają, ustaw kursor myszy nad przyciskiem poniżej, i bez klikania, poczekaj na pojawienie się wskazówki...

en: Top 10
pl: Najlepsza 10.

en: Show extra information.
pl: Pokaż dodatkowe informacje.

en: Hide extra information.
pl: Ukryj dodatkowe informacje.

en: Publish to the web your local scores.
pl: Opublikuj swoje lokalne wyniki w sieci.

en: _Participate
pl: _Uczestnicz

en: Download from the web the most up to date ranking.
pl: Pobierz aktualny ranking z sieci.

en: _Update
pl: _Uaktualnij

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
pl: Bardzo elastyczny i skuteczny nauczyciel pisania na klawiaturze.

en: (Custom)
pl: (Własny)

en: (Edit custom)
pl: (Modyfikuj własny)

en: (Default)
pl: (Domyślny)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
pl[0]: Tryb dyktowania (zależy od tego syntezatora mowy: %s)
pl[1]: Tryb dyktowania (zależy od tych syntezatorów mowy: %s)
pl[2]: Tryb dyktowania (zależy od tych syntezatorów mowy: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
pl: Wstęp

en: Basic course
pl: Kurs podstawowy

en: Adaptability
pl: Adaptacja

en: Speed
pl: Szybkość

en: Fluidity
pl: Płynność

en: Keys:
pl: Klawisze:

en: Connecting...
pl: Łączenie...

en: Overwrite user layout
pl: Nadpisz układ użytkownika

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
pl: To NADPISZE istniejący układ klawiszy.

en: Remove user layout
pl: Usuń układ użytkownika

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
pl: To USUNIE istniejący układ klawiszy.

en: Reset progress data
pl: Usuń informacje o postępach

en: Accuracy
pl: Dokładność

en: (WPM)
pl: (SNM)

en: Errors
pl: Błędy

en: Touch times (s)
pl: Czasy pisania (s)

en: Score
pl: Wynik

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
pl: pl

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
pl: Kurs podstawowy skupia się wpisywaniu odczytanych z ekranu znaków. Pamiętaj by utrzymywać poprawnie ułożone dłonie na wierszu podstawowym klawiatury  (zobacz wstęp w menu głównym).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
pl: Zestaw klawiszy używanych w każdej serii będzie pokazywany w powyższej linii wiadomości. Klawisze [Spacja], [Shift] i [Enter] mogą się tam nie pojawić, choć są używane bardzo często.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
pl: Linia wiadomości poniżej śledzi i wypisuje twoje naciśnięcia klawiszy. Zależnie od kontekstu wyświetla również instrukcje postępowania.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
pl: Tutaj możesz ćwiczyć i udoskonalić swoją wiedzę o wszystkich klawiszach. Zobaczysz zdania ułożone z bezsensownych słów, z wtrąconymi cyframi i symbolami.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
pl: W celu zapewnienia niezależności ćwiczenia od języka i układu klawiszy, kombinacje liter akcentowanych prawdopodobnie się nie pojawią. Aby poćwiczyć wpisywanie prawdziwych słów, użyj czwartej opcji menu głównego (płynność).

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
pl: Po każdym ćwiczeniu pokazane zostaną krótkie statystyki kontrolujące twoje wyniki razem z pewnymi istotnymi uwagami.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
pl: To ćwiczenie jest bardzo podobne do drugiego, czyli adaptacji. Różnica polega na tym, że będziesz wpisywał prawdziwe słowa.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
pl: Domyślnym językiem jest aktualny język interfejsu, ale możesz wybrać inne teksty ze słowami, których chciałbyś używać. Wciśnij przycisk 'Inne' powyżej i dodaj pliki zawierające te teksty.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
pl: W tym ćwiczeniu nacisk kładziony jest na twoją szybkość. Dlatego powinieneś pisać naprawdę szybko. Zostaniesz pochwalony tylko, gdy na to zasłużysz!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
pl: Teraz użyjemy pełnych zdań i akapitów posiadających logiczny sens. Może cię to rozpraszać jeśli podczas pisania spróbujesz zrozumieć co wprowadzasz. Poprzednie ćwiczenia były skierowanie na pisanie bez interpretacji i analizy treści.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
pl: Nie chcemy sugerować, że piszący musi zachowywać się jak robot, bez rozumienia co pisze. Chodzi o rozwinięcie techniki pisania, wytworzenie naturalnych odruchów, jak przy chodzeniu, rozmawianiu itp. Po osiągnięciu tego celu, pisanie stanie się automatyczne i nie będzie wymagało specjalnego wysiłku. Będziesz wtedy zdolny zwracać uwagę na prawdziwe znaczenie tekstu.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
pl: Te ćwiczenia są dłuższe. Każde składa się z trzech akapitów, a uwaga poświęcana jest poprawności i rytmowi, z minimalnym wymogiem szybkości. Należy tutaj używać klawisza backspace do poprawiania wszelkich błędów. Innymi słowy, jedynie bezbłędnie napisany tekst zostanie zaakceptowany.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
pl: Prawidłowe ułożenie dłoni i palców jest bardzo ważne do efektywnego pisania na klawiaturze. Nauczysz się szybciej i będziesz lepiej pisał jeżeli postąpisz według następnych zaleceń.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
pl: Koniuszki palców wskazujących spoczywają nad dwoma klawiszami, które mają na sobie małe wypustki, na środku klawiatury.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
pl: Te wypustki funkcjonują jako 'dotykowe haczyki' by twoje palce pozostały w prawidłowej pozycji. W ten sposób, nie będziesz musiał spoglądać na klawiaturę by zobaczyć czy twoje palce są poprawnie ułożone.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
pl: Koniuszki pozostałych palców leżą naturalnie obok palców wskazujących na klawiszach z tego samego rzędu klawiatury.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
pl: Zewnętrzne krawędzie twoich kciuków spoczywają na spacji.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
pl: Części dłoni najbliżej nadgarstka (baza) opierają się na stole, poza klawiaturą. Bez takiego podparcia ręce bardzo szybko by się zmęczyły.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
pl: To jest pozycja podstawowa dłoni. Od niej palce przesuwają się po całej klawiaturze, sięgając wszystkich klawiszy tak naturalnie i szybko jak to tylko możliwe. Aby osiągnąć ten cel, każdy klawisz przypisany jest konkretnemu palcowi, którym może być wciskany. Nauczysz się tych powiązań stopniowo, podczas kursu podstawowego.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
pl: Podczas nauki powiązań pomiędzy palcami i klawiszami ważne jest poruszanie tylko tym palcem, którym musisz nacisnąć klawisz i pozwolenie innym palcom pozostać w pozycji początkowej.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
pl: Po zapamiętaniu powiązań, możesz stosować powyższą zasadę mniej ściśle, aby osiągnąć większą szybkość pisania.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
pl: Przyciski SHIFT służą są do wprowadzania wielkich liter oraz niektórych symboli. Żeby wpisać wielką literę użyj małego palca i przytrzymaj nim SHIFT, a drugą ręką wciśnij właściwą literę.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
pl: Przygotuj się do rozpoczęcia kursu podstawowego. By odnosić sukcesy jako osoba pisząca na klawiaturze wymagany jest wysiłek i cierpliwość. Wierzymy w Ciebie!

en: Step %i
pl: Krok %i

note: Recommendations
en: To position the hands
pl: By ustawić dłonie

note: Final words
en: Go ahead!
pl: Idź dalej!

en: Click on any key to see which finger you must use:
pl: Kliknij na dowolnym klawiszu aby zobaczyć którego palca użyć:

en: Relation between fingers and keys
pl: Powiązania klawiszy z palcami

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Create or modify a custom keyboard layout
pl: Utwórz lub modyfikuj własny układ klawiatury

en: small finger
pl: mały palec

en: ring finger
pl: palec serdeczny

en: middle finger
pl: palec środkowy

en: index finger
pl: palec wskazujący

en: Press and edit me
pl: Naciśnij mnie i modyfikuj

en: Lesson:
pl: Lekcja:

en: Paragraphs:
pl: Akapitów:

en: Klavaro - Basic Course
pl: Klavaro - Kurs Podstawowy

en: Klavaro - Adaptability
pl: Klavaro - Adaptacja

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
pl: Ćwiczenia z adaptacji: automatyzowanie reakcji palców, pisanie po całej klawiaturze.

en: Klavaro - Velocity
pl: Klavaro - Szybkość

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
pl: Ćwiczenia szybkości: przyspiesz pisanie prawdziwych słów.

en: Klavaro - Fluidness
pl: Klavaro - Płynność

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
pl: Ćwiczenia płynności: dokładne wpisywanie sensownych akapitów.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
pl: Koniec ćwiczenia. Naciśnij [Enter] by zacząć następne.

en: Learning the key positions.
pl: Uczenie się położenia klawiszy.

en: Press any key to start the exercise.
pl: Naciśnij dowolny klawisz, aby rozpocząć ćwiczenie.

en: Start typing when you are ready.
pl: Zacznij pisać, kiedy będziesz gotowy.

en: Use backspace to correct errors.
pl: Użyj backspace, by poprawić błędy.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
pl: PS: logowanie nie zostało wykonane w tej sesji: liczba wpisanych znaków (%i) musi być większa niż %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
pl: PS: jesteś na liście dziesięciu najlepszych, świetnie!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
pl: PS: tekst, który napisałeś nie wydaje się być podobny do zwykłych tekstów w aktualnie wybranym języku: nie możemy go zaliczyć do konkursu 'Najlepsza 10'.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
pl: STATYSTYKI

en: Elapsed time:
pl: Czas trwania:

en: minute and | minutes and
pl[0]: minuta i
pl[1]: minuty i
pl[2]: minut i

en: second | seconds
pl[0]: sekunda
pl[1]: sekundy
pl[2]: sekund

en: Error ratio:
pl: Współczynnik błędów:

en: Accuracy:
pl: Dokładność:

en: Goal:
pl: Cel:

en: Characters per second:
pl: Znaki na sekundę:

en: (CPS)
pl: (ZNS)

en: Words per minute:
pl: Słów na minutę:

en: Fluidness:
pl: Płynność:

en: Comments:
pl: Uwagi:

en: space
pl: spacja

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
pl: igrek

en: apostrophe
pl: apostrof

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
pl: cudzysłów

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
pl: znak „and”

note: Error frequencies or touch times
en: Character
pl: Znak

en: Date & Time
pl: Data i czas

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
pl: Ta własna lekcja jest pusta. Możesz wybrać dwa lub więcej znaków aby wygenerować ćwiczenie. Naciśniej przycisk zmiany w prawym-górnym rogu.

en: Positions of keys seems to be learned!
pl: Położenie klawiszy wygląda na opanowane!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
pl:  Gratulacje! Ukończyłeś cały kurs podstawowy.
     Pora przejść do następnego typu ćwiczeń: adaptacja.
     Będzie tam ćwiczona głównie dokładność.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
pl:  Dobrze, chyba załapałeś!
     Przejdź do następnej lekcji.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
pl:  Twój wskaźnik dokładności jest poniżej %.0f%%...
     Spróbujesz jeszcze raz żeby go polepszyć?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
pl:  Idzie Ci nieźle, ale...
     Czy jesteś w stanie osiągnąć dokładność %.0f%%?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
pl:  Jesteś blisko celu, ale Twój wskaźnik dokładności jest ciągle poniżej %.0f%%.
     Spróbuj jeszcze kilka razy, a jeśli masz już dość to przejdź do innego ćwiczenia.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
pl:  Świetnie!
     Udało Ci się osiągnąć wskaźnik dokładności powyżej %.0f%%.
     Czas teraz popracować nad szybkością.
     Przejdź do trzeciego ćwiczenia w menu głównym

en: Pasted_or_dropped
pl: Wklejone_lub_upuszczone

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
pl:  Dopiero zaczynasz.
     Bądź cierpliwy, próbuj ponownie codziennie, odpoczywaj i nie martw się za wiele:
     wytrwałość i praktyka zwiększą twoją szybkość.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
pl:  Ciągle daleko do autostrady. Stać cię na więcej...
     Spróbuj osiągnąć przynajmniej %.0f SNM.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
pl:  Nieźle sobie radzisz, ale musisz pisać szybciej.
     I nie zapominaj o dokładności. Spróbuj osiągnąć %.0f SNM.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
pl:  Dobrze. Teraz musisz zacząć biec.
     Potrafisz osiągnąć %.0f SNM?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
pl:  Bardzo dobrze. Niewiele ci brakuje.
     Czy możesz w końcu dojść do %.0f SNM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
pl:  Świetnie. Jak na ten kurs, to wystarczy.
     Teraz spróbuj ćwiczeń płynności.

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
pl:  Szybko! Jesteś zawodowcem?
     W takim razie spróbuj osiągnąć %.0f SNM!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
pl:  Niezły wynik wyścigowcu! Boisz się osiągnąć %.0f SNM?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
pl:  Opanowałeś kung-fu!
     Czy potrafisz latać z prędkością %.0f SNM?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
pl:  Mistrz Dvoraka!
     Brak mi słów, aby wyrazić mój podziw!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
pl:  Umiesz pisać dokładnie, ale nie za szybko.
     Czy potrafisz osiągnąć %.0f SNM?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
pl:  Twój rytm jest niejednostajny. Uspokuj się.
     Na razie spróbuj osiągnąć płynność większą niż %i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
pl:  Prawie ci się udało. Pisz płynniej.
     Wymagam płynności większej niż %.0f%%.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
pl:  Gratulacje!
     Wygląda na to, że jesteś zawodowcem.
     Nie potrzebujesz więcej tego programu (mnie).
     Dobrze się bawiłeś? Dzięki i bądź szczęśliwy!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
pl:  Jak to możliwe, że piszesz tak szybko?
     Przekroczyłeś wszystkie moje oczekiwania.
     Jesteś maszyną? Mógłbyś mnie nauczyć?
     Nie mogę ci już pomóc. Idź do eksperta!

en: Name
pl: Imię

en: Chars
pl: Znaki

en: When
pl: Kiedy

en: Local scores
pl: Wyniki lokalne

en: External scores
pl: Wyniki zewnętrzne

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
pl: Pusty ranking. Proszę poćwicz płynność.

en: Not able to download files
pl: Nie można pobrać plików

en: not found
pl: nie znaleziono

en: Are you sure you have it installed in your system?
pl: Na pewno masz to zainstalowane w swoim systemie?

en: Could not download file from the host server.
pl: Nie można pobrać pliku z serwera.

en: Not able to upload files
pl: Nie można wysłać plików

en: Could not upload/download scores.
pl: Nie można wysłać/pobrać wyników.
