klavaro 3.05-pre2 - en to sv translation catalogue (231 entries)

en: Klavaro - Progress
sv: Klavaro - Framsteg

en: _Lesson:
sv: _Lektion:

en: Value
sv: Värde

en: Clear progress data.
sv: Rensa framstegshistorik.

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Close this window, returning to the exercise.
sv: Stäng detta fönster och återgå till övningarna.

en: _Close
sv: _Stäng

note: Everything means ALL the progress charts statistics.
en: everything!
sv: allting!

note: Confirmation check-button for removing data.
en: Clear data for every module, if checked!
sv: Rensa all framstegshistorik för var modul, om ikryssad!

en: Load other exercises/lessons
sv: Öppna andra övningar/lektioner

en: _Other texts
sv: _Andra texter

en: Edit the character set to be used in this lesson.
sv: Ändra teckenuppsättningen som skall användas i denna lektion.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
sv: Denna övning är specifikt anpassad efter din felprofil.

en: Edit the character set to be used in lessons after 43: they are customizable!
sv: Ändra teckenuppsättningen som skall användas efter lektion 43. De är anpassningsbara!

en: Drag and drop text here to practice with it.
sv: Dra och släpp text här för att öva på den.

en: Press here to restart the exercise. Hotkey: [Ctrl-R]
sv: Tryck här för att starta om övningen. Snabbval: [Ctrl-R]

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
sv: Visa det virtuella tangentbordet samt relationen mellan fingrar och tangenter.

en: _Keyboard
sv: _Tangentbord

en: Select the font to be used in the exercise window.
sv: Välj typsnitt att använda i övningsfönstret.

en: Font definition
sv: Typsnittsdefinition

en: Co_urse information
sv: K_ursinformation

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
sv: Diagram som visar inlärningsframsteg vid sidan av övningarna.

en: _Progress
sv: _Framsteg

en: Exit the application immediately.
sv: Avsluta programmet omedelbart.

en: Return to the main menu.
sv: Återgå till huvudmenyn.

en: B_ack to menu
sv: Tillb_aka till menyn

en: Show local and external scores from other users.
sv: Visa lokala och externa poäng från andra användare.

en: _Top 10
sv: _Topp 10

en: Change language
sv: Byt språk

en: Attention!
sv: Observera!

en: Do you confirm?
sv: Bekräftar du?

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Klavaro - Select file
sv: Klavaro - Välj fil

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Re_name:
sv: Byt _namn:

en: Rename the selected item.
sv: Byt namn på markerat objekt.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
sv: Läs en textfil och lägg en kopia här. Filen måste vara teckenkodad i UTF-8-format.

en: _Open text file
sv: _Öppna textfil

en: Paste text that was copied to the clipboard.
sv: Klistra in text som kopierats till urklipp.

en: _Paste from clipboard
sv: _Klistra in

en: Remove the selected item.
sv: Ta bort det markerade valet.

en: _Remove copied file
sv: Ta bort kopie_rad fil

en: Apply the selected item to create an exercise.
sv: Tillämpa valet för att skapa en övning.

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Close this window.
sv: Stäng detta fönster.

en: Country / Custom
sv: Land/Anpassat

en: Remove the selected custom layout.
sv: Ta bort den markerade anpassade layouten.

en: _Remove
sv: Ta bo_rt

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
sv: Växlar skift-påverkan på tangenterna. Byter mellan övre och undre tecken på tangenterna.

en: SPACE BAR
sv: MELLANSLAG

en: thumbs
sv: tummar

en: Tab
sv: Tabb

en: S_ave as:
sv: Sp_ara som:

en: Show previous screen.
sv: Visa föregående skärm.

en: _Previous step
sv: _Föregående steg

en: Show next screen.
sv: Visa nästa skärm.

en: _Next step
sv: _Nästa steg

en: Return without any modification.
sv: Återgå utan ändringar.

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
sv: Spara nuvarande tangentbordslayout med namnet specificerat ovan.

en: _Save and use
sv: _Spara och använd

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
sv: Om du gillar dessa vackra händer, klicka här innan du stänger detta fönster för att behålla dem.

en: _Keep hands
sv: _Behåll händerna

en: Klavaro - Main menu
sv: Klavaro - Huvudmeny

en: Don't be shy about learning the basics!
sv: Var inte blyg för att lära dig grunderna!

en: Learn how to type correctly
sv: Lär dig att skriva korrekt

en: Initial training for your fingers.
sv: Inledande träning för dina fingrar.

en: First steps with initial training
sv: Första stegen med inledande träning

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
sv: Memorera tangentbordet genom övningar med slumpmässiga tangenter.

en: Practice with random keys
sv: Öva med slumpmässiga tangenter

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
sv: Öka hastigheten genom övningar med slumpmässiga ord.

en: Practice with random words
sv: Öva med slumpmässiga ord

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
sv: Bli duktig genom att träna på kompletta stycken.

en: Practice with complete texts
sv: Öva med kompletta texter

en: Speech
sv: Tal

en: Your language here.
sv: Ditt språk här.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
sv: Tangentbordslayout för modul 1 och 2. Används också informativt i skrivflödestävlingen.

en: _Keyboard:
sv: _Tangentbord:

en: Language for modules 3 and 4.
sv: Språket för modul 3 och 4.

en: _Language:
sv: _Språk:

en: Little tip about this program.
sv: Litet tips om detta program.

en: _Help
sv: _Hjälp

en: General information about the program.
sv: Allmän information om detta program.

en: _About...
sv: _Om…

en: About 'Klavaro'
sv: Om ”Klavaro”

en: Yet another touch typing tutor
sv: Ännu en tangentbordstränare

en: Remember always: someone loves you!
sv: Kom ihåg: någon älskar dig!

en: Help?
sv: Hjälp?

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
sv: Detta är ett tips. För att återgå till huvudmenyn tryck nu på denna knapp.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
sv: Huvudmenyn i programmet är väldigt enkel. Det är bara att välja vilken övning du vill göra. Oroa dig inte för att klicka på någon knapp - knapparna kommer aldrig att skada dig!

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
sv: Glöm inte bort att vänta på tipsen som visas över varje kontroll. Ibland kan de vara användbara. För att se hur tipsen fungerar, för muspekaren över ett menyval, en knapp eller en textruta och vänta en liten stund (utan att klicka)...

en: Top 10
sv: Topp 10

en: Show extra information.
sv: Visa extrainformation.

en: Hide extra information.
sv: Göm extrainformation.

en: Publish to the web your local scores.
sv: Publicera dina lokala poäng på nätet.

en: _Participate
sv: _Delta

en: Download from the web the most up to date ranking.
sv: Hämta de senaste rankningarna från nätet.

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: A very flexible and efficient touch typing tutor.
sv: En mycket flexibel och effektiv tangentbordstränare.

en: (Custom)
sv: (Anpassad)

en: (Edit custom)
sv: (Redigera anpassad)

en: (Default)
sv: (Standard)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
sv[0]: Dikteringsläge (beror på denna talsyntes: %s)
sv[1]: Dikteringsläge (beror på någon av dessa talsynteser: %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
sv: Introduktion

en: Basic course
sv: Grundkurs

en: Adaptability
sv: Anpassning

en: Speed
sv: Hastighet

en: Fluidity
sv: Skrivflöde

en: Keys:
sv: Tangenter:

en: Connecting...
sv: Kopplar upp...

en: Overwrite user layout
sv: Skriv över användarlayout

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
sv: Detta kommer att SKRIVA ÖVER en existerande tangentbordslayout.

en: Remove user layout
sv: Ta bort användarlayout

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
sv: Detta kommer att TA BORT en existerande tangentbordslayout.

en: Reset progress data
sv: Rensa framstegshistorik

en: This will DELETE all the progress data of all modules.
sv: Detta kommer att RADERA all framstegshistorik för alla moduler.

en: This will delete the data of this chart. <%s>
sv: Detta kommer att radera all data för detta diagram. <%s>

en: This will delete the progress data of the module. (%s)
sv: Rensa framstegshistoriken för modulen. (%s)

en: Accuracy
sv: Noggrannhet

en: Errors
sv: Fel

en: Touch times (s)
sv: Hastighet (s)

en: Score
sv: Poäng

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
sv: sv

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
sv: I grundkursen förväntas du läsa bokstäverna som visas i fönstret och trycka ner motsvarande tangent. Kom ihåg den korrekta placeringen av fingrarna i startpositionen på tangentbordet (läs introduktionen på huvudmenyn).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
sv: Tangenterna som används vid varje serie visas på den ovanstående meddelanderaden. [Mellanslag], [Skift] och [Retur]-tangenterna kanske inte visas där men de används väldigt ofta.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
sv: Meddelanderaden nertill följer och efterhärmar dina tangentbordstryckningar. Om det krävs kommer raden att ändras och ge instruktioner om du behöver göra något.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
sv: Här kan du öva och förbättra din inlärning av  tangenternas placering. Du kommer att få meningar med meningslösa ord blandat med siffror och symboler.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
sv: För att bli oberoende av språk och tangentbordslayout kommer bokstäver med accent förmodligen inte att komma upp. För att träna med meningar som har verkliga ord skall du använda det fjärde valet från huvudmenyn (dvs. Skrivflöde).

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
sv: Vid slutet av varje övning visas en liten ruta med statistik över din prestation samt relevanta kommentarer.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
sv: Den här övningen liknar väldigt mycket den andra övningen, Anpassning. Skillnaden är att här får du skriva med riktiga ord.

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
sv: Standardspråket är detsamma som användargränssnittets. Du kan fortfarande välja vilken annan text som helst med de ord som du skulle vilja använda. Välj  ”Andra texter”  ovan och lägg till filer som innehåller sådana texter.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
sv: I den här övningen så har jag ögonen på hastigheten. Du förmodas skriva riktigt snabbt och jag kommer endast att smickra dig när du förtjänar det!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
sv: Nu har vi fullständiga meningar och stycken som är begripliga och hänger ihop. Detta kan påverka din uppmärksamhet om du försöker att förstå vad du skriver ner. De föregående övningarna var inriktade på att få dig att skriva utan att tolka och analysera textinnehållet.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
sv: Vi menar inte att den som skriver måste uppföra sig som en robot utan att förstå vad de skriver. Vi siktar helt enkelt på att utveckla skrivskickligheten och göra den till en automatisk reflex, precis som när man går, talar, etc. Efter att detta mål har nåtts kommer inte själva skrivandet att vara en kamp längre. Du kommer då att kunna rikta uppmärksamheten på den verkliga meningen i texten.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
sv: Dessa övningar är längre. Var övning har en uppställning med tre stycken och större vikt läggs vid korrekthet och rytm med en minimal hastighetsgräns. Här måste du använda backstegstangenten för att rätta till eventuella misstag. Med andra ord - endast felfria texter accepteras.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
sv: För att kunna skriva effektivt är det väldigt viktigt med en korrekt placering av händer och fingrar. Du kommer att lära dig skriva snabbare och bättre om du följer kommande rekommendationer.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
sv: Pekfingrarna vilar över de två tangenter som har en liten upphöjd markering i mitten på tangentbordet.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
sv: Dessa små upphöjda markeringar fungerar som igenkänningspunkter för dina fingrar för att de skall veta att de har en korrekt placering. Med lite erfarenhet behöver du inte längre titta på tangentbordet för att se att de är korrekt positionerade.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
sv: Fingertopparna på de andra fingrarna ligger naturligt bredvid pekfingrarna samt över tangenterna på samma rad.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
sv: Sidorna på tummarna vilar över mellanslagstangenten.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
sv: Den delen av händerna som är närmast handleden vilar mot bordet utanför tangentbordet. Utan detta stöd skulle armarna snabbt tröttna.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
sv: Detta är grundpositionen för händerna. Från denna position kan fingrarna röra sig över hela tangentbordet och nå alla tangenter så naturligt och snabbt som möjligt. För att nå detta mål använder man ett specifikt samband mellan varje tangent och finger. Inlärningen av detta samband sker gradvis under grundkursen.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
sv: När man lär sig sambandet mellan tangenter och fingrar skall man eftersträva att endast det berörda fingret rör sig mot just den tangenten. Behåll alla de andra fingrarna i sin ursprungliga position.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
sv: Efter att ha lärt dig detta samband kan du lätta en smula på regeln så att det är möjligt att utveckla högre hastigheter för tangentbordsnedslag.

en: The shift keys are used for capital letters and for some symbols. To get a shifted key input you should first use the small finger of the opposite hand. Just keep it in the closest Shift while reaching the target key with the other hand.
sv: Skift-tangenterna används för versaler och för en del symboler. För att erhålla skift-inmatning använder du lillfingret på motsatt hand. Håll nere närmsta skift-tangent medan du trycker ned önskad tangent med andra handen.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
sv: Du borde nu vara förberedd nog  för att starta träningen i grundkursen. Det kräver vilja och tålamod att lära sig skriva korrekt! Vi litar på att du har detta och ser fram emot att se dig lyckas!

en: Step %i
sv: Steg %i

note: Recommendations
en: To position the hands
sv: För att placera händerna

note: Final words
en: Go ahead!
sv: Sätt igång!

en: Click on any key to see which finger you must use:
sv: Tryck på någon tangent för att se vilket finger du ska använda:

en: Relation between fingers and keys
sv: Förhållande mellan fingrar och tangenter

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Create or modify a custom keyboard layout
sv: Skapa eller ändra en anpassad tangentbordslayout.

en: small finger
sv: lillfingret

en: ring finger
sv: ringfingret

en: middle finger
sv: långfingret

en: index finger
sv: pekfingret

en: Press and edit me
sv: Tryck och redigera mig

en: Lesson:
sv: Lektion:

en: Paragraphs:
sv: Stycken:

en: Klavaro - Basic Course
sv: Klavaro - Grundkurs

en: Klavaro - Adaptability
sv: Klavaro - Anpassning

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
sv: Anpassningsövningar: Automatisera fingerspetskänslan, skriv över hela tangentbordet.

en: Klavaro - Velocity
sv: Klavaro - Hastighet

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
sv: Hastighetsövningar: Öka hastigheten i att skriva hela ord.

en: Klavaro - Fluidness
sv: Klavaro - Skrivflöde

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
sv: Skrivflödesövningar: precision i att  skriva förnuftiga hela stycken.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
sv: Slut på övningen. Tryck [Retur] för att starta en ny.

en: Learning the key positions.
sv: Inlärning av tangenternas placeringar.

en: Press any key to start the exercise.
sv: Tryck på någon tangent för att starta övningen.

en: Start typing when you are ready.
sv: Börja att skriva när du är redo.

en: Use backspace to correct errors.
sv: Använd backstegstangenten för att rätta fel.

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
sv: ps.:ingen loggning av denna session genomfördes: antalet skrivna tecken (%i) måste vara större än %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
sv: ps.:du har kommit med på Topp 10-listan, jättebra!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
sv: ps.:texten du precis skrev verkar inte likna vanliga texter i nuvarande valt språk: vi kan inte lägga till det i ”Topp 10”-tävlingen.

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
sv: STATISTIK

en: Elapsed time:
sv: Förfluten tid:

en: minute and | minutes and
sv[0]: minut och
sv[1]: minuter och

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: Error ratio:
sv: Felratio:

en: Accuracy:
sv: Noggrannhet:

en: Goal:
sv: Mål:

en: Characters per second:
sv: Tecken per sekund:

en: Words per minute:
sv: Ord per minut:

en: Fluidness:
sv: Skrivflöde:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: space
sv: mellanrum

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
sv: Y

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
sv: returtangent

en: apostrophe
sv: apostrof

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
sv: citat

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
sv: och-tecken

note: Error frequencies or touch times
en: Character
sv: Tecken

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: This custom lesson is empty. You can define two or more different characters to generate a personal practice. Press the editting button in the upper-right corner.
sv: Denna anpassade lektion är tom. Du kan definiera två eller flera tecken för att skapa en personlig övning. Tryck ned redigera-knappen i övre högra hörnet.

en: Positions of keys seems to be learned!
sv: Du verkar ha lärt dig tangenternas placering!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
sv:  Gratulerar!
     Du har lyckats med hela grundkursen.
     Fortsätt nu med nästa typ av övning: anpassning.
     Där kommer du att huvudsakligen öva noggrannhet.

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
sv:  Helt riktigt, du har förstått!!
     Fortsätt nu med nästa lektion.

en:  Your accuracy rate is below %.0f%%...
     Could you please try again to improve it?
sv: Din noggrannhet är under %.0f%%…
    Kan du försöka att förbättra den?

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach %.0f%%?
sv:  Det går bra för dig. Men…
     Kan du försöka uppnå en noggrannhet på %.0f%%?

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to another kind of exercise.
sv:  Du är nästan där, men din noggrannhet är fortfarande under %.0f%%.
     Försök ytterligare några gånger. Börjar du att bli upprörd, prova en annan typ av övning.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
sv:  Mycket bra!
     Du lyckades uppnå en noggrannhet på över %.0f%%.
     Nu är det dags att öka din hastighet.
     Gå till den tredje övningen på huvudmenyn.

en: Pasted_or_dropped
sv: Inklistrad _eller _släppt

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
sv:  Du är precis i början.
     Var tålmodig, prova igen då och då, vila och oroa dig inte:
     Uthållighet och övning kommer att förbättra din hastighet.

en:  Still away from the highway. You can do better...
     Try to reach at least %.0f WPM.
sv:  Fortfarande inte på motorvägen. Du kan bättre än så…
     Försök att nå åtminstone %.0f WPM.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get %.0f WPM.
sv:  Det går bra för dig men du behöver bli ännu snabbare.
     Glöm inte bort noggrannheten. Försök att nå  %.0f WPM.

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach %.0f WPM?
sv:  Fint. Nu behöver du börja springa.
     Kan du försöka nå %.0f WPM?

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
sv:  Mycket bra. Du är nästan där.
     Kan du till slut nå %.0f WPM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
sv:  Utmärkt. Det är tillräckligt för den här kursen.
     Försök nu skrivflödesövningarna, okej?

en:  Fast! Are you a professional?
     So, try to get %.0f WPM!
sv:  Snabbt! Är du ett proffs?
     Så, försök att nå %.0f WPM!

note: Translators: Speed Racer is a reference to a Japanese anime franchise about automobile racing, also known as Mach GoGoGo.
en:  Ranking good, Speed Racer! Are you afraid of reaching %.0f WPM?
sv:  Bra rankning fartkungen! Är du rädd för att nå %.0f WPM?

note: Translators: feel free to change the reference to that martial art, if you find another good analogy.
en:  Kung-fu mastery!
     Can you fly at %.0f WPM?
sv:  Mästare av Kung-fu!
     Kan du flyga vid %.0f WPM?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
sv:  Dvorakmästare!
     Det finns inte nog ord för min beundran!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
sv:  Du skriver noggrant men inte så snabbt.
     Kan du nå %.0f WPM?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
sv:  Din rytm är inte så konstant. Ta det lugnt.
     Försök nu att nå en skrivflöde större än %i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
sv:  Du är nästan framme. Skriv mer flytande.
     Jag vill ha ett skrivflöde större än %.0f%%.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
sv:  Gratulerar!
     För mig ser det ut som att du är professionell.
     Du behöver inte detta program (mig) längre.
     Hoppas du har haft det trevligt. Var glad, tack!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
sv:  Hur kan du skriva så snabbt?
     Du har överträffat alla mina förväntningar.
     Är du en maskin? Kan du lära mig?
     Jag kan inte hjälpa dig längre. Gå till en expert!

en: Name
sv: Namn

en: Chars
sv: Tecken

en: When
sv: När

en: Local scores
sv: Lokala poäng

en: External scores
sv: Externa poäng

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
sv: Tom rankning. Vänligen öva på skrivflödet.

en: Not able to download files
sv: Kan inte hämta filer

en: not found
sv: hittades ej

en: Are you sure you have it installed in your system?
sv: Är du säker på att det finns installerat i ditt system?

en: Could not download file from the host server.
sv: Kunde inte hämta fil från värdserver.

en: Not able to upload files
sv: Kan inte skicka upp filer

en: Could not upload/download scores.
sv: Kunde inte skicka upp/hämta ner poäng.
