libkldap - en to ja translation catalogue (29 entries)

en: No LDAP Support...
ja: LDAP サポートがありません...

en: An error occurred during the connection initialization phase.
ja: 接続初期化フェーズでエラーが発生しました。

en: Cannot set protocol version to %1.
ja: プロトコルのバージョンを %1 に設定できません。

en: Cannot set timeout to %1 second. | Cannot set timeout to %1 seconds.
ja[0]: タイムアウトを %1 秒に設定できません。

en: TLS support not available in the LDAP client libraries.
ja: LDAP クライアントライブラリに TLS サポートがありません。

en: Cannot set size limit.
ja: サイズ制限を設定できません。

en: Cannot set time limit.
ja: 時間制限を設定できません。

en: Cannot initialize the SASL client.
ja: SASL クライアントを初期化できません。

en: LDAP support not compiled in. Please recompile libkldap with the OpenLDAP (or compatible) client libraries, or complain to your distribution packagers.
ja: LDAP サポートがコンパイルされていません。OpenLDAP (または互換の) クライアントライブラリ付きで libkldap をコンパイルし直すか、お使いのディストリビューションのパッケージ作成者に問題を報告してください。

en: Cannot access to server. Please reconfigure it.
ja: サーバにアクセスできません。設定をやり直してください。

en: User:
ja: ユーザ:

en: Bind DN:
ja: バインド DN:

en: Realm:
ja: レルム:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Host:
ja: ホスト:

en: Port:
ja: ポート:

en: LDAP version:
ja: LDAP バージョン:

[ctx: default ldap size limit]
en: Default
ja: 標準

en: Size limit:
ja: サイズ制限:

en:  sec
ja:  秒

[ctx: default ldap time limit]
en: Default
ja: 標準

en: Time limit:
ja: 時間制限:

en: No paging
ja: ページングなし

en: Page size:
ja: ページサイズ:

en: Filter:
ja: フィルタ:

[ctx: @option:radio set no security]
en: No
ja: なし

[ctx: @option:radio anonymous authentication]
en: Anonymous
ja: 匿名

[ctx: @option:radio simple authentication]
en: Simple
ja: シンプル

en: SASL mechanism:
ja: SASL メカニズム:
