libkldap - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: No LDAP Support...
sv: Inget stöd för LDAP...

en: An error occurred during the connection initialization phase.
sv: Ett fel uppstod under initieringsfasen vid anslutning.

en: Cannot set protocol version to %1.
sv: Kan inte ställa in protokollversion till %1.

en: Cannot set timeout to %1 second. | Cannot set timeout to %1 seconds.
sv[0]: Kan inte ställa in tidsgräns till %1 sekund.
sv[1]: Kan inte ställa in tidsgräns till %1 sekunder.

en: Could not set CA certificate file.
sv: Kunde inte ställa in certifikatutfärdarens certifikatfil.

en: Invalid TLS require certificate mode.
sv: Ogiltigt certifikatläge för att kräva TLS.

en: Could not set TLS require certificate mode.
sv: Kunde inte ställa in certifikatläge för att kräva TLS.

en: Could not initialize new TLS context.
sv: Kan inte initiera nytt TLS-sammanhang.

en: TLS support not available in the LDAP client libraries.
sv: TLS-stöd är inte tillgängligt i LDAP-klientbiblioteken.

en: Cannot set size limit.
sv: Kan inte ställa in storleksgräns.

en: Cannot set time limit.
sv: Kan inte ställa in tidsgräns.

en: Cannot initialize the SASL client.
sv: Kan inte initiera SASL-klienten.

en: LDAP support not compiled in. Please recompile libkldap with the OpenLDAP (or compatible) client libraries, or complain to your distribution packagers.
sv: Stöd för LDAP är ingår inte. Kompilera om libkldap med klientbiblioteket OpenLDAP (eller motsvarande), eller klaga hos din distributions paketansvariga.

en: Cannot access to server. Please reconfigure it.
sv: Kan inte komma åt servern. Ändra dess inställning.

[ctx: @title:window]
en: Add Host
sv: Lägg till värddator

en: LDAP password is stored as clear text, do you want to store it in kwallet?
sv: LDAP-lösenordet lagras som vanlig text. Vill du lagra det i plånboken?

en: Store clear text password in Wallet
sv: Lagra klartextlösenord i plånboken

[ctx: @title:window]
en: Edit Host
sv: Redigera värddator

en: Do you want to remove setting for host "%1"?
sv: Vill du ta bort inställningen för värddatorn "%1"?

en: Remove Host
sv: Ta bort värddator

en: Check all servers that should be used:
sv: Markera alla servrar som ska användas:

en: &Add Host...
sv: &Lägg till värddator...

en: &Edit Host...
sv: &Redigera värddator...

en: &Remove Host
sv: Ta bo&rt värddator

en: User:
sv: Användare:

en: Bind DN:
sv: Särskiljande bindningsnamn:

en: Realm:
sv: Rike:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Host:
sv: Värddator:

en: LDAP version:
sv: LDAP-version:

[ctx: default ldap size limit]
en: Default
sv: Förval

en: Size limit:
sv: Storleksgräns:

en:  sec
sv:  sek

[ctx: default ldap time limit]
en: Default
sv: Förval

en: Time limit:
sv: Tidsgräns:

en: No paging
sv: Ingen sidhantering

en: Page size:
sv: Sidstorlek:

en: Query Server
sv: Fråga server

[ctx: Distinguished Name]
en: DN:
sv: Särskiljande namn:

[ctx: @option:radio set no security]
en: No
sv: Nej

en: Security:
sv: Säkerhet:

[ctx: @option:radio anonymous authentication]
en: Anonymous
sv: Anonym

[ctx: @option:radio simple authentication]
en: Simple
sv: Enkel

en: Authentication:
sv: Behörighetskontroll:

en: SASL mechanism:
sv: SASL-mekanism:

en: Check server
sv: Kontrollera server

[ctx: @title:window]
en: LDAP Query
sv: LDAP-förfrågan

[ctx: %1 is a url to ldap server]
en: Unknown error connecting %1
sv: Okänt fel vid anslutning till %1
