kleopatra - en to ar translation catalogue (1914 entries)

en: Ingo Klöcker
ar: إنغو كلوكر

en: Maintainer
ar: الصائن

en: Tobias Fella
ar: توبياس فلة

en: Developer
ar: مطوّر

en: Andre Heinecke
ar: أندريه هاينيكي

en: Former Maintainer
ar: الصائن السابق

en: Marc Mutz
ar: مارك موتز

en: Steffen Hansen
ar: ستيفن هانسن

en: Alexander Kulbartsch
ar: ألكسندر كولبارتش

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
ar: إعادة تصميم تجربة المستخدم لعرض البطاقة الذكية وتفاصيل الشهادة

en: Carl Schwan
ar: كارل شوان

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
ar: عارض البريد

en: David Faure
ar: ديفيد فور

en: Backend configuration framework, KIO integration
ar: إطار إعداد الخلفية، دمج KIO

en: Frank Osterfeld
ar: فرانك أوسترفيلد

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
ar: مكافح غنو بي جي/وين المقيم، أوامر ومربعات حوار واجهة مستخدم الخادم

en: Karl-Heinz Zimmer
ar: كارل هاينز زيمر

en: DN display ordering support, infrastructure
ar: دعم ترتيب عرض الاسم المميز، البنية التحتية

en: Laurent Montel
ar: لوران مونتال

en: Qt5 port, general code maintenance
ar: منفذ Qt5، الصيانة العامة للشيفرة

en: Matthias Kalle Dalheimer
ar: ماتياس كالي دالهايمر

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: Michel Boyer de la Giroday
ar: ميشيل بوير دو لا جيرودي

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
ar: ألوان وخطوط تعتمد على حالة المفتاح في قائمة الشهادات

en: Thomas Moenicke
ar: توماس مونيكي

en: Artwork
ar: العمل الفنّي

en: Kleopatra
ar: كليوبترا

en: Certificate manager and cryptography app
ar: مدير شهادات وتطبيق تعمية

[ctx: @info:credit]
en: © 2019-%1 g10 Code GmbH
ar: © 2019-%1 جي10 كود جي إم بي إتش

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Intevation GmbH
ar: © 2015-2018 إنتيفاشن جي إم بي إتش

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
ar: © 2001-%1 مطورو كليوبترا

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ar: <p>وقع خطأ أثناء محاولة إضافة ADSK إلى <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
ar: أُضيف ADSK بنجاح.

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
ar: بإضافة ADSK إلى شهادتك، تسمح لمالك ADSK بفك تعمية كل الرسائل الجديدة التي عُمِّيَت من أجل شهادتك. أتريد إضافة ADSK المحدد في إعدادات غنو بي جي إلى شهادتك؟

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
ar: أضف ADSK

en: Add ADSK
ar: أضف ADSK

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ar: <p>وقع خطأ أثناء محاولة إضافة مفتاح فرعي جديد إلى <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Subkey added successfully.
ar: أُضيف المفتاح الفرعي بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة إضافة مُعرِّف المستخدم: <message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
ar: خطأ في إضافة مُعرِّف المستخدم

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
ar: أُضيف مُعرِّف المستخدم بنجاح.

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
ar: نجحت إضافة مُعرِّف المستخدم

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
ar: فشل إيجاد بطاقة PIV ذات الرقم التسلسلي: %1

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
ar: فشلت الاستيثاق إلى البطاقة: %1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ar: من فضلك أدخل مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV بصيغة معماة سداسيًّا عشرية.

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
ar: لم يُعثَر على بطاقة ذكية فارغة.

en: Failed to find the card with the serial number: %1
ar: فشل إيجاد البطاقة ذات الرقم التسلسلي: %1

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
ar: لم يُعثَر على شق للمفتاح الفرعي %1 على البطاقة الذكية.

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ar: فشل إيجاد بطاقة OpenPGP ذات الرقم التسلسلي: %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
ar: فشل نسخ المفتاح إلى البطاقة.

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
ar: <para>نُسخ المفتاح إلى البطاقة الذكية.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
ar: <para>نُسخ المفتاح إلى البطاقة الذكية.</para><para>صُدِّرَت نسخة احتياطية إلى <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
ar: أتريد حقًّا حذف نسخة المفتاح السري المخزنة على هذا الحاسوب؟

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
ar: أكّد الحذف

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل حذف نسخة المفتاح السري المخزنة على هذا الحاسوب:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل نسخ المفتاح إلى البطاقة:</para><para><message>%1</message></para>

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
ar: آسفون! لم يُعثَر على شهادة مناسبة لكتابتها إلى شق البطاقة هذا.

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
ar: %1 (صلاحية: %2، أُنشِئ: %3)

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
ar: <p>من فضلك أكّد أنك تريد كتابة الشهادة التالية إلى الشق %1 من البطاقة %2:</p><center>%3</center>

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
ar: اكتب الشهادة

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
ar: اكتب الشهادة إلى البطاقة

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
ar: فشل تصدير الشهادة: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
ar: فشلت كتابة الشهادة إلى البطاقة: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
ar: نجحت كتابة الشهادة إلى البطاقة.

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
ar: المفتاح مُلغًى

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
ar: المفتاح منتهٍ

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
ar: أُلغي هذا المفتاح. لا يمكنك إجازته.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
ar: انتهت صلاحية هذا المفتاح. لا يمكنك إجازته.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
ar: لإجازة شهادات أخرى، يجب أن تنشئ شهادة OpenPGP لنفسك أولاً.

en: Do you wish to create one now?
ar: أتريد أن تنشئ واحدة الآن؟

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
ar: لا يمكن الإجازة

[ctx: @action:button]
en: Create
ar: أنشئ

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
ar: <p>وقع خطأ أثناء محاولة إجازة<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: Certification Error
ar: خطأ في الإجازة

en: Certification successful.
ar: نجحت الإجازة.

en: Certification Succeeded
ar: نجحت الإجازة

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
ar: لا يمكن إجازة المجموعة

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
ar: هذه المجموعة تحتوي على شهادات S/MIME التي لا يمكن إجازتها.

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
ar: أجِزِ الشهادات

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates…
ar: إجازة الشهادات...

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ar: <para>فشلت إجازة الشهادات.</para><para>خطأ: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
ar: أُجيزَت كل الشهادات بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ar: <para>فشلت إجازة كل الشهادات.</para><para>خطأ: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
ar[0]: أُجيزَت %1 شهادات من %2 بنجاح.
ar[1]: أُجيزَت شهادة واحدة من %2 بنجاح.
ar[2]: أُجيزَت شهادتان من %2 بنجاح.
ar[3]: أُجيزَت %1 شهادات من %2 بنجاح.
ar[4]: أُجيزَت %1 شهادة من %2 بنجاح.
ar[5]: أُجيزَت %1 شهادة من %2 بنجاح.

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
ar: <p>بعد ذلك، ستُحمَّل الشهادات المجازة إلى مجلد الشهادات المعد.</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
ar: <p>فشلت إجازة الشهادات التالية:</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
ar: اكتملت الإجازة

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ar: <p>وقع خطأ أثناء محاولة تغيير نهاية فترة صلاحية <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: End of validity period changed successfully.
ar: غُيِّرَت نهاية فترة الصلاحية بنجاح.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
ar: أشهادة '%1' هي شهادتك؟

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
ar: أشر على الشهادة كشهادتك

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
ar: نعم، إنها لي

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
ar: لا، ليست لي

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ar: <para>أتريد منح '%1' الصلاحية لوضع إشارة على الشهادات على أنها %2 لك؟</para><para><emphasis>هذا يعني أن مالك هذه الشهادة يتحقق بشكل صحيح من بصمات الأصابع ويؤكّد هويات الآخرين.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ar: <para>أتريد منح '%1' الصلاحية لوضع إشارة على الشهادات على أنها صالحة لك؟</para><para><emphasis>هذا يعني أن مالك هذه الشهادة يتحقق بشكل صحيح من بصمات الأصابع ويؤكّد هويات الآخرين.</emphasis></para>

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
ar: امنح صلاحية الإجازة

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
ar: امنح الصلاحية

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ar: <para>تُخوَّل الشهادة '%1' لوضع إشارة على الشهادات الأخرى على أنها %2 لك.</para><para>أتريد إبطال هذه الصلاحية؟</para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ar: <para>تُخوَّل الشهادة '%1' لوضع إشارة على الشهادات الأخرى على أنها صالحة لك.</para><para>أتريد إبطال هذه الصلاحية؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
ar: أبطل صلاحية الإجازة

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
ar: أبطل الصلاحية

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء وضع إشارة على الشهادة '%1' على أنها شهادتك.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء منح صلاحية الإجازة لـ '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء إبطال صلاحية الإجازة لـ '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
ar: أُشير على الشهادة '%1' على أنها شهادتك.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
ar: مُنِحَت صلاحية الإجازة لـ '%1'.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
ar: أُبطِلَت صلاحية الإجازة لـ '%1'.

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ar: <p>وقع خطأ أثناء محاولة تغيير كلمة المرور السرية لـ <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Passphrase Change Error
ar: خطأ في تغيير كلمة المرور السرية

en: Passphrase changed successfully.
ar: غُيِّرَت كلمة المرور السرية بنجاح.

en: Passphrase Change Succeeded
ar: نجح تغيير كلمة المرور السرية

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
ar: فشل إيجاد البطاقة الذكية ذات الرقم التسلسلي: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
ar: فشل تغيير PUK: %1

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
ar: فشل فك حظر PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
ar: فشل تغيير PIN المدير: %1

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
ar: فشل تعيين NKS PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
ar: فشل تغيير NKS PIN: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
ar: فشل تعيين SigG PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
ar: فشل تغيير SigG PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
ar: فشل تغيير PIN: %1

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
ar: غُيِّرَ PUK بنجاح.

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
ar: فُكَّ الحظر وعُيِّنَ PIN جديد بنجاح.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
ar: غُيِّرَ PIN المدير بنجاح.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
ar: عُيِّنَ NKS PIN بنجاح.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
ar: غُيِّرَ NKS PIN بنجاح.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
ar: عُيِّنَ SigG PIN بنجاح.

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
ar: غُيِّرَ SigG PIN بنجاح.

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
ar: غُيِّرَ PIN بنجاح.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
ar: أُشير على الشهادة على أنها غير موثوقة لأن بصمة الإصبع لم تطابق.

en: Failed to update the trust database:
    %1
ar: فشل تحديث قاعدة بيانات الثقة:
    %1

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
ar: لا يُسمَح لك بوضع إشارة على الشهادات على أنها موثوقة أو غير موثوقة.

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ar: <para>هل تثق ثقة تامة بـ</para><para>%1</para><para>لإجازة شهادات المستخدمين بشكل صحيح؟</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ar: <para>ألا تثق بـ</para><para>%1</para><para>لإجازة شهادات المستخدمين بشكل صحيح؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
ar: وثِّق الشهادة الجذرية

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
ar: لا توثِّق الشهادة الجذرية

[ctx: @action:button]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
ar: <para>من فضلك تحقّق من أن الشهادة التي تُعرَّف على أنها:</para><para>%1</para><para>لها بصمة إصبع SHA-1:</para><para>%2</para>

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
ar: تحقّق من بصمة الإصبع

[ctx: @action:button]
en: Correct
ar: صحيحة

[ctx: @action:button]
en: Wrong
ar: خاطئة

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
ar: لا يمكن فتح الملف الموجود «%1» للقراءة: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
ar: لا يمكن فتح الملف «%1» للقراءة والكتابة: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
ar: لا يمكن تعيين أذونات مقيدة على الملف %1: %2

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
ar: فشل نقل الملف %1 إلى وجهته النهائية، %2: %3

en: Could not find gpgconf executable
ar: لا يمكن إيجاد الملف التنفيذي gpgconf

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
ar: فشل "gpgconf --reload gpg-agent": %1

en: An error occurred: %1
ar: حدث خطأ: %1

en: Create Checksum Files Error
ar: خطأ في إنشاء ملفات التحقق من المجموع الاختباري

en: Select One or More Files to Create Checksums For
ar: اختر ملفًّا أو أكثر لإنشاء مجاميعها الاختيارية

en: Verify Checksum Files Error
ar: خطأ في التحقق من ملفات التحقق من المجموع الاختباري

en: Select One or More Checksum Files
ar: اختر ملفًّا واحدًا أو أكثر من ملفات التحقق من المجموع الاختباري

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
ar: خطأ في مسح ذاكرة CRL المخبأة

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
ar: انتهى مسح ذاكرة CRL المخبأة

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
ar: أُنهيت عملية DirMngr التي حاولت مسح ذاكرة CRL المخبأة مبكرًا بسبب خطأ غير متوقع. من فضلك تحقّق من مخرجات %1 للحصول على التفاصيل.

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
ar: وقع خطأ أثناء محاولة مسح ذاكرة CRL المخبأة. كانت المخرجات من %1:
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
ar: مُسِحَت ذاكرة CRL المخبأة بنجاح.

[ctx: @title:window]
en: Success
ar: اكتمل

[ctx: @title:window]
en: Certificate Details
ar: تفاصيل الشهادة

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
ar: فشل إنشاء CSR لمفتاح البطاقة:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
ar: <para>تمت كتابة الطلب إلى <filename>%1</filename> بنجاح.</para><para>يجب أن ترسل الطلب الآن إلى سلطة الشهادات (CA).</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
ar: حُفظ الطلب

[ctx: @title]
en: Save Request
ar: احفظ الطلب

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
ar: طلبات PKCS#10 (*.p10)

[ctx: @info]
en: <para>Saving the request failed.</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل حفظ الطلب.</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
ar: خطأ في حفظ الطلب

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
ar: لا يمكن استخدام أي من الشهادات المحددة للتعمية. لن تُنشَأ أي مجموعة.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
ar: لا يمكن استخدام بعض الشهادات المحددة للتعمية. لن تُضاف هذه إلى المجموعة.

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
ar: مجموعة جديدة

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
ar: مجموعة جديدة

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
ar: <p>يوجد بالفعل مفتاح OpenPGP يطابق مفتاح التوقيع على هذه البطاقة:</p><p>%1</p><p>أتريد إنشاء مفتاح OpenPGP لمفاتيح البطاقة؟</p>

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
ar: أنشئ مفتاح OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
ar: أدخل مُعرِّف المستخدم

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
ar: فشل إنشاء مفتاح OpenPGP من مفاتيح البطاقة: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
ar: أُنشيء مفتاح OpenPGP من مفاتيح البطاقة بنجاح.

[ctx: @info]
en: Decrypting/Verifying clipboard…
ar: فك تعمية/تحقق من الحافظة...

en: The clipboard does not appear to contain signed or encrypted text.
ar: لا يبدو أن الحافظة تحتوي على نص موقّع أو معماة.

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
ar: فشل فك التعمية/التحقق

en: Decrypt/Verify Files Error
ar: خطأ في فك تعمية/التحقق من الملفات

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
ar: اختر ملفًّا أو أكثر لفك تعميته و/أو التحقق منه

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
ar: احذف الشهادات

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
ar: لا يتيح OpenPGP ولا CMS حذف الشهادات.
    تحقّق من تثبيتك.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
ar: لا يتيح OpenPGP حذف الشهادات.
    تحقّق من تثبيتك.
    ستُحذَف شهادات CMS المحددة فقط.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ar: لا يتيح OpenPGP حذف الشهادات.
    تحقّق من تثبيتك.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
ar: لا يتيح CMS حذف الشهادات.
    تحقّق من تثبيتك.
    ستُحذَف شهادات OpenPGP المحددة فقط.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ar: لا يتيح CMS حذف الشهادات.
    تحقّق من تثبيتك.

en: Certificate Deletion Failed
ar: فشل حذف الشهادة

en: Certificate Deletion Problem
ar: مشكلة في حذف الشهادة

en: OpenPGP backend: %1
ar: الواجهة الخلفية لـ OpenPGP: %1

en: CMS backend: %1
ar: الواجهة الخلفية لـ CMS: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ar: <qt><p>وقع خطأ أثناء محاولة حذف الشهادة:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
ar: &حدّث

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
ar: تفريغ الشهادة

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
ar: تعذَّر بدء العملية gpgsm. من فضلك تحقّق من تثبيتك.

en: Dump Certificate Error
ar: خطأ في تفريغ الشهادة

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
ar: أُنهيت عملية GpgSM التي حاولت تفريغ الشهادة مبكرًا بسبب خطأ غير متوقع. من فضلك تحقّق من مخرجات gpgsm --dump-cert %1 للحصول على التفاصيل.

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
ar: خطأ في تفريغ الشهادة

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
ar: وقع خطأ أثناء محاولة تفريغ الشهادة. كانت المخرجات من GpgSM:
    %1

en: Show Entries
ar: أظهِر المدخلات

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
ar: المدخلات:

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
ar: تفريغ ذاكرة CRL المخبأة

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
ar: خطأ في تفريغ ذاكرة CRL المخبأة

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
ar: أُنهيت عملية GpgSM التي حاولت تفريغ ذاكرة CRL المخبأة مبكرًا بسبب خطأ غير متوقع. من فضلك تحقّق من مخرجات gpgsm --call-dirmngr listcrls للحصول على التفاصيل.

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
ar: وقع خطأ أثناء محاولة تفريغ ذاكرة CRL المخبأة. كانت المخرجات من GpgSM:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ar: <para>لم تجز كل مُعرِّفات المستخدمين الصالحة لهذه الشهادة بإجازة قابلة للتصدير. قد لا يتمكن الأشخاص الذين يعتمدون على إجازاتك من التحقق من الشهادة.</para><para>أتريد متابعة التصدير؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
ar: أكِّد تصدير الشهادة

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
ar[0]: صدِّر الشهادة
ar[1]: صدِّر الشهادات
ar[2]: صدِّر الشهادتين
ar[3]: صدِّر الشهادات
ar[4]: صدِّر الشهادات
ar[5]: صدِّر الشهادات

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ar: <para>لم تجز كل مُعرِّفات المستخدمين الصالحة للشهادات المدرجة أدناه بإجازات قابلة للتصدير. قد لا يتمكن الأشخاص الذين يعتمدون على إجازاتك من التحقق من الشهادات.</para><para>أتريد متابعة التصدير؟</para>

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
ar: شهادات

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
ar: صدِّر شهادات %1

en: OpenPGP Certificates
ar: شهادات OpenPGP

en: S/MIME Certificates
ar: شهادات S/MIME

en: You have to select different filenames for different protocols.
ar: عليك أن تختار أسماء ملفات مختلفة للموافيق المختلفة.

[ctx: @title:window]
en: Export Error
ar: خطأ في التصدير

en: Exporting certificates...
ar: تصدير الشهادات...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ar: <qt><p>وقع خطأ أثناء محاولة تصدير الشهادة:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
ar: فشل تصدير الشهادة

en: Could not write to file %1.
ar: تعذّرت الكتابة في الملفّ %1.

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
ar: مجموعات الشهادات

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
ar[0]: صدِّر مجموعة الشهادات
ar[1]: صدِّر مجموعة الشهادات
ar[2]: صدِّر مجموعتي الشهادات
ar[3]: صدِّر مجموعات الشهادات
ar[4]: صدِّر مجموعات الشهادات
ar[5]: صدِّر مجموعات الشهادات

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
ar: مجموعات الشهادات (*%1)

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
ar: فشل التصدير

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
ar: لا يمكن الكتابة فوق <filename>%1</filename> الموجود.

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ar: <para>لم تجز كل شهادات OpenPGP في هذه المجموعة بإجازة قابلة للتصدير. قد لا يتمكن الأشخاص الذين يعتمدون على إجازاتك من التحقق من الشهادات.</para><para>أتريد متابعة التصدير؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
ar: أكِّد تصدير المجموعة

[ctx: @action:button]
en: Export Group
ar: صدر المجموعة

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ar: <para>لم تجز كل شهادات OpenPGP في المجموعات المدرجة أدناه بإجازات قابلة للتصدير. قد لا يتمكن الأشخاص الذين يعتمدون على إجازاتك من التحقق من الشهادات.</para><para>أتريد متابعة التصدير؟</para>

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
ar: صدِّر المجموعات

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
ar: فشلت كتابة المجموعات إلى الملف <filename>%1</filename>.

en: Exporting certificate groups...
ar: تصدير مجموعات الشهادات...

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
ar: لم استطع فتح الملف <filename>%1</filename> للكتابة.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
ar: فشلت كتابة الشهادات إلى الملف <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء التصدير:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
ar[0]: تصدير الشهادة إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.
ar[1]: تصدير الشهادة إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.
ar[2]: تصدير الشهادات إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.
ar[3]: تصدير الشهادات إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.
ar[4]: تصدير الشهادات إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.
ar[5]: تصدير الشهادات إلى خادم المفاتيح ليس ممكنًا لأن استخدام خوادم المفاتيح عُطِّل بشكل صريح.

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ar: <para>عندما تُصدَّر شهادات OpenPGP إلى خادم دليل عام، يصبح من المستحيل تقريبًا إزالتها مجددًا.</para><para>قبل تصدير شهادتك إلى خادم دليل عام، تأكد من إنشاء شهادة إبطال حتى تتمكن من إبطال الشهادة إذا اختُرِقَت، أو فُقِدَت، أو نسيت كلمة المرور السرية.</para><para>أتأكد أنك تريد المتابعة؟</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
ar: تصدير شهادة OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
ar: خطأ في تصدير شهادة OpenPGP

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ar: <para>أُنهيت عملية GPG التي حاولت تصدير شهادات OpenPGP مبكرًا بسبب خطأ غير متوقع.</para><para>من فضلك تحقّق من مخرجات <icode>%1</icode> للحصول على التفاصيل.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة تصدير شهادات OpenPGP.</para> <para>كانت مخرجات <command>%1</command> هي:<nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Upload successful.
ar: نجح الرفع.

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
ar: <para>لا يوجد لدى <email>%1</email> وسيلة نقل صالحة لإرسال مفتاح عبر البريد، رفع WKS غير ممكن.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ar: <para>لا يدعم كل مزوِّد بريد WKS، لذلك قد يفشل أي مفتاح يُصدَّر بهذه الطريقة بشكل فردي.</para><para>إذا صُدِّر، فستُرسَل رسالة بريد إلكتروني لطلب تأكيد إلى <email>%1</email> تحتاج إلى تأكيد ببرنامج بريد إلكتروني لإكمال عملية التصدير.</para><para>يستطيع <application>KMail</application> التعامل مع هذه الرسائل، لكن لا يمكن لكل برامج البريد أن تفعل ذلك.</para><para>بعد تصديره، لا يسمح المعيار (حتى الآن) بالإزالة الآلية لمفتاح منشور.</para><para>أتأكد أنك تريد المتابعة؟</para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة تصدير شهادات OpenPGP.</para> <para>كانت المخرجات من عميل غنو بي جي WKS هي: <message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
ar: <para>وقع خطأ أثناء إنشاء الرسالة لنشر المفتاح:</para><message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ar: <para>تستخدم <application>كليوبترا</application> <application>PaperKey</application> لإنشاء نسخة مصغرة وقابلة للطباعة من مفتاحك السري.</para><para>من فضلك تأكد من تثبيتها.</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
ar: فشل إيجاد الملف التنفيذي لـ PaperKey.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء تصدير المفتاح السري:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشلت <application>PaperKey</application> مع الخطأ</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
ar: اطبع المفتاح السري

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
ar: ملفات المفاتيح السرية

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
ar: كلّ الملفّات

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
ar: نسخة احتياطية من المفتاح السري

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup Error
ar: خطأ في النسخ الاحتياطي للمفتاح السري

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
ar: نسخ احتياطي للمفتاح السري...

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
ar: نتيجة النسخة الاحتياطية فارغة. ربما أدخلت كلمة مرور سرية فارغة أو خاطئة.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
ar: فشلت كتابة المفتاح إلى الملف <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
ar: أُنشِئَت النسخة الاحتياطية للمفتاح السري بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء النسخ الاحتياطي للمفتاح السري:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
ar: مفاتيح فرعية

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
ar[0]: صدِّر المفتاح الفرعي
ar[1]: صدِّر المفتاح الفرعي
ar[2]: صدِّر عُمين الفرعيين
ar[3]: صدِّر المفاتيح الفرعية
ar[4]: صدِّر المفاتيح الفرعية
ar[5]: صدِّر المفاتيح الفرعية

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
ar: تصدير المفاتيح الفرعية...

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
ar: نتيجة التصدير فارغة.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
ar[0]: فشلت كتابة المفتاح الفرعي إلى الملف <filename>%2</filename>.
ar[1]: فشلت كتابة المفتاح الفرعي إلى الملف <filename>%2</filename>.
ar[2]: فشلت كتابة عُمين الفرعيين إلى الملف <filename>%2</filename>.
ar[3]: فشلت كتابة المفاتيح الفرعية إلى الملف <filename>%2</filename>.
ar[4]: فشلت كتابة المفاتيح الفرعية إلى الملف <filename>%2</filename>.
ar[5]: فشلت كتابة المفاتيح الفرعية إلى الملف <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
ar[0]: صُدِّر المفتاح الفرعي بنجاح.
ar[1]: صُدِّر المفتاح الفرعي بنجاح.
ar[2]: صُدِّرَ مفتاحان فرعيان بنجاح.
ar[3]: صُدِّرَت %1 مفاتيح فرعية بنجاح.
ar[4]: صُدِّرَ %1 مفتاحًا فرعيًا بنجاح.
ar[5]: صُدِّرَت %1 مفاتيح فرعية بنجاح.

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
ar: فشل توليد مفاتيح بطاقة جديدة وشهادة: %1

en: Save backup of encryption key
ar: احفظ نسخة احتياطية من مفتاح التعمية

en: Backup Key
ar: مفتاح النسخ الاحتياطي

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
ar: فشل نقل النسخة الاحتياطية. لا يزال مفتاح النسخ الاحتياطي مخزّنًا تحت: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
ar: وُلِّدَت مفاتيح بطاقة جديدة وشهادة لهذه البطاقة بنجاح.

[ctx: @title]
en: Success
ar: اكتمل

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
ar: توليد المفاتيح

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
ar: قد يستغرق هذا بضع دقائق...

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
ar: المفاتيح الموجودة على هذه البطاقة <b>ستُحذَف</b> وتُستبدَل بمفاتيح جديدة.

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
ar: لن يصبح من الممكن فك تعمية الاتصالات السابقة التي عُمِّيَت للمفتاح الموجود.

en: Secret Key Deletion
ar: حذف المفتاح السري

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ar: لا يمكنك توليد مفاتيح على هذه البطاقة الذكية لأنها لا تدعم أيًّا من الخوارزميات المتوافقة.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
ar: هذه شهادة إبطال لمفتاح OpenPGP:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
ar: شهادة الإبطال هي نوع من مفاتيح "القتل" للإعلان علنًا أن المفتاح لن يُستخدم بعد الآن. لا يمكن سحب شهادة الإبطال هذه بمجرد نشرها.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
ar: استعملها لإبطال هذا المفتاح في حال التعرّض للاختراق أو فقدان المفتاح السري.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
ar: لتجنب الاستخدام غير المقصود لهذا الملف، 
    أُضيفَت نقطتان رأسيتان قبل الـ 5 شرطات أدناه. 
    أزل هذه النقطة باستخدام محرر نصوص قبل استيراد ونشر شهادة الإلغاء هذه.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
ar: أُنشئت الشّهادة بنجاح.<br><br>ملاحظة:<br>لمنع الاستيراد العرضي للإبطال، <br>يلزم تحرير الشّهادة يدويًّا<br>قبل أن يمكن استيرادها.

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
ar: أُنشئت شهادة إبطال

en: Generate revocation certificate
ar: أنشئ شهادة إبطال

en: Revocation Certificates
ar: شهادات الإبطال

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ar: الملفّ <filename>%1</filename> موجود فعلًا. أتريد الكتابة فوقه؟

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ar: أأكتب فوق الملفّ؟

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
ar: خطأ في إنشاء شهادة الإبطال

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
ar: تشخيصات العملية الفرعية

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
ar: لا يمكن تشغيل العملية %1. يرجى التحقق من تثبيتك.

en: Starting %1...
ar: يبدأ %1...

en: Process finished
ar: اكتملت العملية

[ctx: @info]
en: Importing certificate from clipboard…
ar: استيراد الشّهادة من الحافظة…

[ctx: @info]
en: The clipboard is empty. Nothing imported.
ar: الحافظة فارغة. لم يُستورد شيء.

[ctx: @info]
en: Clipboard contents do not look like a certificate. Nothing imported.
ar: لا يبدو محتوى الحافظة كشهادة. لم يُستورد شيء.

[ctx: @info]
en: Could not determine certificate type of clipboard contents. Nothing imported.
ar: لا يمكن تحديد نوع الشّهادة من محتويات الحافظة. لم يُستورد شيء.

en: Clipboard
ar: الحافظة

en: Notepad
ar: مفكرة

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
ar: استيراد الشهادات

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
ar[0]: استيراد الشهادات من ملف واحد…
ar[1]: استيراد الشهادات من ملف واحد…
ar[2]: استيراد الشهادات من ملفين…
ar[3]: استيراد الشهادات من %1 ملفات…
ar[4]: استيراد الشهادات من %1 ملفًّا…
ar[5]: استيراد الشهادات من %1 ملف…

en: Certificate Import Failed
ar: فشل استيراد الشّهادة

en: Could not open file %1 for reading: %2
ar: لا يمكن فتح الملف %1 للقراءة: %2

en: Certificates
ar: الشّهادات

en: Any files
ar: أيّ ملفّ

en: Select Certificate File
ar: اختر ملفّ شهادة

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
ar: جلب المفاتيح

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
ar[0]: جلب مفتاح واحد… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[1]: جلب مفتاح واحد… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[2]: جلب مفتاحين… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[3]: جلب %1 مفاتيح… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[4]: جلب %1 مفتاحًا… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[5]: جلب %1 مفتاح… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
ar: عذرًا! لم توجد أيّ شهادة للاستيراد من فتحة البطاقة هذه.

en: Card Certificate
ar: شهادة البطاقة

en: Importing certificates... (this can take a while)
ar: استيراد الشهادات… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
ar: شهادات مستوردة من %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported certificates from these sources:<br/>%1
ar: الشهادات المستوردة من هذه المصادر:<br/>%1

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
ar: الشهادات المستوردة

en: Total number processed:
ar: إجمالي العدد الذي عُولج:

en: Imported:
ar: مستوردة:

en: New signatures:
ar: التواقيع الجديدة:

en: New user IDs:
ar: معرّفات المستخدمين الجديدة:

en: Certificates without user IDs:
ar: شهادات بلا معرّفات مستخدمين:

en: New subkeys:
ar: المفاتيح الفرعية الجديدة:

en: Newly revoked:
ar: المبطلة حديثًا:

en: Not imported:
ar: لم تُستورد:

en: Unchanged:
ar: غير معدل:

en: Secret keys processed:
ar: المفاتيح السرية التي عُولجت:

en: Secret keys imported:
ar: المفاتيح السرية التي استُوردت:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
ar: المفاتيح السرية <em>التي لم</em> تُستورد:

en: Secret keys unchanged:
ar: المفاتيح السرية التي لم تتغيّر:

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
ar: مفاتيح PGP-2 المهملة التي قُفز عنها:

en: Certificate Groups
ar: مجموعات الشّهادات

en: New groups:
ar: المجموعات الجديدة:

en: Updated groups:
ar: المجموعات المحدّثة:

en: No imports (should not happen, please report a bug).
ar: لا يوجد استيراد (لا يفترض أن يحدث، يرجى إرسال علة).

en: Detailed results of importing %1:
ar: النتائج المفصّلة لاستيراد %1:

en: Detailed results of import:
ar: النتائج المفصّلة للاستيراد:

en: A phone call to the person.
ar: اتصال هاتفي بالشخص.

en: Using a business card.
ar: استعمال بطاقة أعمال.

en: Confirming it on a trusted website.
ar: التأكيد عليه في موقع ويب موثوق.

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
ar: لوسم الشّهادة بالصلاحية يلزم التصديق عليها.

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
ar: التصديق يعني أن تتحقّق من البصمة.

en: Some suggestions to do this are:
ar: بعض الاقتراحات للقيام بهذا هي:

en: Do you wish to start this process now?
ar: هل ترغب في بدء هذه العملية الآن؟

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
ar: لقد استوردت شهادة جديدة (مفتاح عام)

[ctx: @action:button]
en: Certify
ar: صدّق

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
ar: %1 (مستورد بـ %2)

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
ar: سجلّ التدقيق فارغ.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
ar: أُلغي الاستيراد.

en: Certificate Import Result
ar: نتيجة استيراد الشّهادة

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ar: <qt><p>وقع خطأ أثناء محاولة استيراد الشّهادة:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
ar: <qt><p>وقع خطأ أثناء محاولة استيراد الشّهادة %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

[ctx: @info]
en: <para>You have imported a certificate with fingerprint</para><para><numid>%1</numid></para><para>and user IDs<list>%2</list></para><para>Is this your own certificate?</para>
ar: <para>لقد استوردت شهادة ببصمة</para><para><numid>%1</numid></para><para>ومعرّفات مستخدمين<list>%2</list></para><para>هل هذه شهادتك الخاصّة؟</para>

[ctx: @action:button]
en: Yes, It's Mine
ar: نعم، إنها لي

[ctx: @action:button]
en: No, It's Not Mine
ar: لا، إنها ليست لي

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
ar: <para>المجموعة المستوردة</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>تحتوي على شهادات لا يمكن استعمالها في التعمية. قد يقود هذا إلى نتائج غير متوقّعة.</para>

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
ar[0]: جلب مفتاح موقّع واحد… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[1]: جلب مفتاح موقّع واحد… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[2]: جلب مفتاحي توقيع… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[3]: جلب %1 مفاتيح توقيع… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[4]: جلب %1 مفتاح توقيع… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)
ar[5]: جلب %1 مفتاح توقيع… (قد يستغرق هذا بعض الوقت)

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
ar: نوع هذه الشّهادة (%1) غير متاحة من تثبيت كليوبترا هذا.

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
ar: قوائم إبطال الشهادات، مشفّرة DER

en: Select CRL File to Import
ar: اختر ملفّ CRL للاستيراد

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
ar: لا يمكن تشغيل العملية dirmngr. يرجى التحقق من تثبيتك.

en: Clear CRL Cache Error
ar: خطأ مسح مخبأ CRL

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
ar: العملية GpgSM التي حاولت استيراد ملفّ CRL انتهت قبل الأوان بسبب خطأ غير متوقّع. يرجى التحقق من مخرجات gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> من أجل التفاصيل.

en: Import CRL Error
ar: خطأ استيراد CRL

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
ar: وقع خطأ أثناء محاولة استيراد ملفّ CRL. مخرجات gpgsm كانت:
    %1

en: CRL file imported successfully.
ar: استُورد ملفّ CRL بنجاح.

en: Import CRL Finished
ar: اكتمل استيراد CRL

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
ar: لا يمكن فتح <filename>%1</filename> للقراءة.

en: Failed to restore any secret keys.
ar: فشل في استعادة أيّ مفاتيح سرية.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
ar: استُعيدت أجزاء المفتاح السري من <filename>%1</filename> بنجاح

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ar: <para><application>كليوبترا</application> تستعمل <application>PaperKey</application> لاستيراد نسخة احتياطك النصية.</para><para>يرجى التأكد من تثبيته.</para>

en: Select input file
ar: اختر ملفّ الإدخال

en: Paper backup
ar: نسخة ورقية

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
ar: خطأ في استيراد المفتاح السري

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ar: <para>عملية GPG التي حاولت استعادة المفتاح السري انتهت قبل الأوان بسبب خطأ غير متوقّع.</para><para>يرجى التحقق من مخرجات <icode>%1</icode> من أجل التفاصيل.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة استعادة المفتاح السري.</para> <para>مخرجات <command>%1</command> كانت:</para><para><message>%2</message></para>

en: Select Card
ar: اختر بطاقة

en: Please select the card the key should be written to:
ar: يرجى اختيار البطاقة التي يجب أن يكتب المفتاح عليها:

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
ar: عذرًا! كتابة المفاتيح على البطاقة <emphasis>%1</emphasis> غير متاح.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
ar: التّوقيع

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
ar: التعمية

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
ar: الاستيثاق

en: Select Card Slot
ar: اختر فتحة البطاقة

en: Please select the card slot the key should be written to:
ar: يرجى اختيار فتحة البطاقة التي يجب أن يكتب المفتاح عليها:

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
ar: عذرًا! لا يمكن نقل هذا المفتاح إلى بطاقة OpenPGP.

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ar: <p>البطاقة <em>%1</em> تحتوي بالفعل على مفتاح في هذه الفتحة. الاستمرار سوف <b>يكتب فوق</b> ذلك المفتاح.</p><p>إن لم يكن هناك نسخة احتياطية فسيُفقد المفتاح الموجود بشكل لا يمكن استرداده.</p>

en: The existing key has the fingerprint:
ar: للمفتاح الموجود البصمة التالية:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
ar: اكتب فوق المفتاح الموجود

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
ar: اكتب فوق المفتاح الموجود

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
ar: اختر شهادة

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
ar: يرجى اختيار الشّهادة التي تريد كتابة زوج مفتاحها على البطاقة:

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
ar: عذرًا! لا يمكن نقل هذا المفتاح إلى بطاقة PIV.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
ar: عذرًا! مفاتيح التعمية والتوقيع فقط يمكن نقلها إلى بطاقة PIV.

en: The existing key has the key grip:
ar: للمفتاح الموجود قبضة المفتاح التالية:

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
ar: <para>نُسخ المفتاح إلى البطاقة.</para><para>يمكنك الآن حذف نسخة المفتاح المخزّنة على هذا الحاسوب. اختياريًّا، يمكنك أوّلاً إنشاء نسخة احتياطية للمفتاح.</para>

[ctx: @action:button]
en: Create backup
ar: أنشئ نسخة احتياطيّة

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
ar: احذف النسخة على القرص

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
ar: أبقِ النسخة على القرص

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
ar: <para>نُسخ المفتاح إلى البطاقة، وكتبت نسخة احتياطية على <filename>%1</filename>.</para><para>هل تريد حذف نسخة المفتاح المخزّنة على هذا الحاسوب؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
ar: انسخ المفتاح السري احتياطيا

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
ar: ملفات نسخ المفتاح السري احتياطيا

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
ar: لا يمكن فتح ملفّ المفتاح الخاصّ <filename>%1</filename> للقراءة.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
ar: ملفّ المفتاح الخاصّ <filename>%1</filename> فارغ.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
ar: لا يمكن فتح الملفّ <filename>%1</filename> للكتابة.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
ar: فشلت كتابة النسخة الاحتياطية من المفتاح السري على <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
ar: هل تريد حقًّا حذف نسخة المفتاح المخزّنة على هذا الحاسوب؟

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل حذف نسخة المفتاح المخزّنة على هذا الحاسوب:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
ar: حُذفت نسخة المفتاح المخزّنة على هذا الحاسوب بنجاح.

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
ar: البحث عن الشهادات المطابقة…

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
ar: <para>إحدى خدمات دليل X.509 أعادت شهادات بلا بصمات. أُهملت تلك الشهادات لأن البصمات مطلوبة بصفتها معرّفات فريدة للشهادات.</para><para>يمكنك إعداد خدمة دليل X.509 مختلفة في حوار الإعدادات.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
ar: <para>خادوم مفاتيح OpenPGP أعاد شهادات بلا بصمات. أُهملت تلك الشهادات لأن البصمات مطلوبة بصفتها معرّفات فريدة للشهادات.</para><para>يمكنك إعداد خادوم مفاتيح OpenPGP مختلف في حوار الإعدادات.</para>

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
ar: ردّ خادوم غير صالح

[ctx: @info]
en: No certificates found
ar: لم توجد شهادات

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
ar: خادوم شهادات %1

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
ar: فشل البحث على خادوم الشهادات. الخطأ الذي أعيد كان:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
ar: <para>نتيجة الاستعلام بترت.</para><para>أحد الحدّين، المحلي أو البعيد، على العدد الأقصى من النتائج التي أعيدت قد تجاوز.</para><para>يمكنك محاولة زيادة الحدّ المحلي في حوار الإعدادات، لكن إن كان أحد الخواديم التي أعدّتها هو العامل المحدّد، فعليك تنقيح بحثك.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
ar: النتيجة مبتورة

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
ar: <para>لم تعدّ أيّ خواديم دليل.</para><para>يلزم أن تعدّ خادوم دليل واحد على الأقل للبحث عليه.</para><para>يمكنك إعداد خواديم الدليل من هنا: <interface>الإعدادات->إعداد كليوبترا</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
ar: لم تُعدّ خواديم دليل

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
ar: لا يُسمح لك بإنشاء طلبات توقيع شهادات S/MIME.

en: Could not start key pair creation: %1
ar: لا يمكن بدء إنشاء زوج المفتاح: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
ar: إنشاء زوج المفتاح…

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
ar: عملية إنشاء مفتاح تتطلب كميات كبيرة من الأرقام العشوائية. قد يتطلب هذا بضع دقائق…

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
ar: <para>أُنشئت شهادة OpenPGP جديدة بنجاح.</para><para>بصمة الشهادة الجديدة: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ar: <para>فشل إنشاء شهادة OpenPGP جديدة.</para><para>خطأ: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
ar: <para>أُنشئت شهادة OpenPGP جديدة بنجاح، لكنها لم توجد في حلقة المفاتيح.</para><para>بصمة الشهادة الجديدة:<nl/>%1</para>

[ctx: @title:window]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
ar: فشل إنشاء المفتاح: %1

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
ar: أُنشئ المفتاح بنجاح.

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ar: <p>هذه البطاقة تحتوي بالفعل على مفتاح في هذه الفتحة. الاستمرار سوف <b>يكتب فوق</b> ذلك المفتاح.</p><p>إن لم يكن هناك نسخة احتياطية فسيُفقد المفتاح الموجود بشكل لا يمكن استرداده.</p>

en: The existing key has the ID:
ar: للمفتاح الموجود المعرّف التالي:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
ar: اكتب فوق المفتاح الموجود

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ar: لا يمكنك إنشاء مفتاح على هذه البطاقة الذكية لأنها لا تدعم أيًّا من الخوارزميات المتوافقة.

[ctx: @info]
en: Updating certificate… | Updating %1 certificates…
ar[0]: تحديث الشّهادة…
ar[1]: تحديث الشّهادة…
ar[2]: تحديث الشهادتين…
ar[3]: تحديث %1 شهادات…
ar[4]: تحديث %1 شهادة…
ar[5]: تحديث %1 شهادة…

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
ar: تحديث المفتاح…

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
ar: تحديث الشهادة…

en: The certificate has not changed.
ar: لم تتغيّر الشهادة.

en: The certificate has been revoked.
ar: الشهادة ألغيت.

en: The certificate has been updated.
ar: حُدّثت الشهادة.

en: New user IDs: %1
ar: معرّفات مستخدمين جديدة: %1

en: New subkeys: %1
ar: مفاتيح فرعية جديدة: %1

en: New signatures: %1
ar: تواقيع جديدة: %1

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
ar[0]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب مفتاح جديد واحد.
ar[1]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب مفتاح جديد واحد.
ar[2]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب مفتاحين جديدين.
ar[3]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب %1 مفاتيح جديدة.
ar[4]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب %1 مفتاحًا جديدًا.
ar[5]: بالإضافة إلى ذلك، جُلب %1 مفتاح جديد.

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
ar: نتيجة تحديث شهادة OpenPGP من خادوم المفاتيح، أو خادوم LDAP، أو الدليل النشط

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل التّحديث:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
ar: <para>قُفز عن التحديث لأنه لم يُعدّ أيّ خادوم مفاتيح OpenPGP.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
ar[0]: <para>لا توجد الشّهادة.</para>
ar[1]: <para>لا توجد الشّهادة.</para>
ar[2]: <para>لا توجد الشّهادات.</para>
ar[3]: <para>لا توجد الشّهادات.</para>
ar[4]: <para>لا توجد الشّهادات.</para>
ar[5]: <para>لا توجد الشّهادات.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
ar[0]: <para>حُدّثت الشّهادة.</para>
ar[1]: <para>حُدّثت الشّهادة.</para>
ar[2]: <para>حُدّثت الشّهادتين.</para>
ar[3]: <para>حُدّثت الشّهادات.</para>
ar[4]: <para>حُدّثت الشّهادات.</para>
ar[5]: <para>حُدّثت الشّهادات.</para>

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
ar: نتيجة التحديث من دليل مفاتيح الويب

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
ar: نتيجة تحديث شهادة S/MIME

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
ar[0]: حُدّثت الشّهادة
ar[1]: حُدّثت الشّهادة
ar[2]: حُدّثت الشهادتان
ar[3]: حُدّثت الشهادات
ar[4]: حُدّثت الشهادات
ar[5]: حُدّثت الشهادات

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
ar: فشل التّحديث

[ctx: @info]
en: Refreshing the OpenPGP certificates is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
ar: لا يمكن تحديث شهادات OpenPGP لأن استخدام خوادم المفاتيح قد عُطِّل صراحةً.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
ar: <para>تحديث شهادات OpenPGP يتضمن تنزيل جميع الشهادات مرة أخرى، للتحقق مما إذا كان أي منها قد أُلْغِي في هذه الأثناء.</para><para>هذا يمكن أن يضع ضغطًا شديدًا على اتصال شبكتك وكذلك على اتصالات شبكات الآخرين، ويمكن أن يستغرق ساعة أو أكثر حتى يكتمل، اعتمادًا على اتصال شبكتك وعدد الشهادات التي يجب التحقق منها.</para> <para>هل أنت متأكد من أنك تريد المتابعة؟</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
ar: تحديث شهادة OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
ar: خطأ في تحديث شهادة OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
ar: اكتمل تحديث شهادة OpenPGP

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ar: <para>عملية GPG التي حاولت تحديث شهادات OpenPGP أُنهِيَت قبل الأوان بسبب خطأ غير متوقع.</para><para>الرجاء التحقق من مخرجات <icode>%1</icode> للتفاصيل.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
ar: <para>حدث خطأ أثناء محاولة تحديث شهادات OpenPGP.</para> <para>مخرجات الأمر <command>%1</command> هي: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
ar: جُدِّدَت شهادات OpenPGP بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
ar: <para>تحديث شهادات X.509 يعني تنزيل CRLs لجميع الشهادات، حتى لو كانت صالحة خلاف ذلك.</para><para>هذا يمكن أن يضع ضغطًا شديدًا على اتصال شبكتك وكذلك على اتصالات شبكات الآخرين، ويمكن أن يستغرق ساعة أو أكثر حتى يكتمل، اعتمادًا على اتصال شبكتك وعدد الشهادات التي يجب التحقق منها.</para> <para>هل أنت متأكد من أنك تريد المتابعة؟</para>

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
ar: تحديث شهادة X.509

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
ar: خطأ في تحديث شهادة X.509

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
ar: اكتمل تحديث شهادة X.509

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ar: <para>عملية GpgSM التي حاولت تحديث شهادات X.509 أُنهِيَت قبل الأوان بسبب خطأ غير متوقع.</para><para>الرجاء التحقق من مخرجات <icode>%1</icode> للتفاصيل.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh X.509 certificates.</para><para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
ar: <para>حدث خطأ أثناء محاولة تحديث شهادات X.509.</para><para>مخرجات الأمر <command>%1</command> هي: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
ar: جُدِّدَت شهادات X.509 بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
ar: <para>أنت على وشك إبطال تصديق معرّف المستخدم<nl/>%1<nl/>الذي جرى بالمفتاح<nl/>%2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
ar: أكّد الإبطال

en: Revoke Certification
ar: أبطل التصديق

en: User ID '%1' certified with key %2
ar: معرّف المستخدم '%1' صدّق عليه بالمفتاح %2

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
ar[0]: أنت على وشك إبطال التصديق التالي:
ar[1]: أنت على وشك إبطال التصديق التالي:
ar[2]: أنت على وشك إبطال التصديقين التاليين:
ar[3]: أنت على وشك إبطال %1 تصديقات التالية:
ar[4]: أنت على وشك إبطال %1 تصديقًا التالية:
ar[5]: أنت على وشك إبطال %1 تصديق التالية:

en: Revoke Certifications
ar: أبطل التصديقات

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
ar[0]: <para>أُبطل التصديق بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطال؟</para>
ar[1]: <para>أُبطل التصديق بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطال؟</para>
ar[2]: <para>أُبطلت التصديقان بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطالات؟</para>
ar[3]: <para>أُبطلت %1 تصديقات بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطالات؟</para>
ar[4]: <para>أُبطلت %1 تصديقًا بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطالات؟</para>
ar[5]: <para>أُبطلت %1 تصديق بنجاح.</para><para>هل تريد نشر الإبطالات؟</para>

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
ar[0]: انشر الإبطال
ar[1]: انشر الإبطال
ar[2]: انشر الإبطالات
ar[3]: انشر الإبطالات
ar[4]: انشر الإبطالات
ar[5]: انشر الإبطالات

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
ar: أكّد النشر

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
ar: <para>فشل إبطال تصديق معرّف المستخدم<nl/>%1<nl/>الذي جرى بالمفتاح<nl/>%2:</para><para><message>%3</message></para>

en: You cannot revoke any certifications of this key.
ar: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لهذا المفتاح.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
ar[0]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّف المستخدم هذا.
ar[1]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّف المستخدم هذا.
ar[2]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّفات المستخدمين هذه.
ar[3]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّفات المستخدمين هذه.
ar[4]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّفات المستخدمين هذه.
ar[5]: لا يمكنك إبطال أيّ تصديقات لمعرّفات المستخدمين هذه.

en: You cannot revoke this certification.
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
ar: أُبطل هذا المفتاح بالفعل.

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
ar: إبطال المفتاح…

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء الإبطال:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
ar: فشل الإبطال

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
ar: أُبطلت الشّهادة بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ar: <para>أُبطلت الشهادة بنجاح ورُفعت إلى الدليل الداخلي.</para><para>حُفظت الشهادة المبطَلة في <filename>%1</filename>.</para><para>عليك أن ترسل هذا الملفّ إلى شركاء تواصلك مع تعليمات باستيراده.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ar: <para>أُبطلت الشّهادة بنجاح ورُفعت إلى %1.</para><para>حُفظت الشهادة المبطَلة في <filename>%2</filename>.</para><para>عليك أن ترسل هذا الملفّ إلى شركاء تواصلك مع تعليمات باستيراده.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ar: <para>أُبطلت الشّهادة بنجاح.</para><para>حُفظت الشّهادة المبطَلة في <filename>%1</filename></para><para>عليك أن ترسل هذا الملفّ إلى شركاء تواصلك مع تعليمات باستيراده.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة إبطال معرّف المستخدم<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
ar: <para>أُبطل معرّف المستخدم<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>بنجاح.</para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
ar: نجح الإبطال

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
ar: اضبط الرقم السري المبدئي

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
ar: فشل في إيجاد بطاقة NetKey بالرقم التسلسلي: %1

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ar: يرجى إدخال مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV القديم في صيغة مشفّرة بالسادس عشر.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
ar: يرجى إدخال مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV الجديد في صيغة مشفّرة بالسادس عشر. يلزم أن يتكوّن المفتاح من 24 بايت، أي 48 محرفًا سادس عشريًّا.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
ar: يرجى إدخال مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV الجديد مرة أخرى.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
ar: المفتاحان اللذان أدخلتهما لا يتطابقان. يرجى إعادة المحاولة.

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
ar: فشل ضبط مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV: %1

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
ar: ضُبط مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV بنجاح.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء محاولة وسم معرّف المستخدم<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>بصفته معرّف المستخدم المبدئي.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
ar: <para>وُسم معرّف المستخدم<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>بنجاح بصفته معرّف المستخدم المبدئي.</para>

en: Sign/Encrypt Files Error
ar: خطأ توقيع/تعمية الملفّات

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
ar: اختر ملفًّا واحدًا أو أكثر للتوقيع و/أو التعمية

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
ar: اختر مجلّدًا للتوقيع و/أو التعمية

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل تفعيل الشّهادة:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ar: <para>فشل تعطيل الشّهادة:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Disabled certificates cannot be selected for signing or encryption. They are only visible when the <interface>%2</interface> filter is active.</para><para>You can undo this action at any time by switching to the <interface>%2</interface> filter and enabling the certificate again.</para><para><emphasis strong='true'>Are you sure you want to disable and hide the following certificate?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>
ar: <para>لا يمكن اختيار الشهادات المعطّلة للتوقيع أو التعمية. هي مرئية فقط حين يكون مرشّح <interface>%2</interface> فعالاً.</para><para>يمكنك التراجع عن هذا الإجراء في أيّ وقت بالتبديل إلى مرشّح <interface>%2</interface> وتفعيل الشّهادة مجدّدًا.</para><para><emphasis strong='true'>هل أنت متأكد من رغبتك في تعطيل وإخفاء الشّهادة التالية؟</emphasis></para><list><item>%1</item></list>

[ctx: @title:dialog]
en: Disable Certificate
ar: عطّل الشّهادة

[ctx: @action:button]
en: Disable Certificate
ar: عطّل الشّهادة

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
ar: <بلا اسم>

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
ar: هذا المعامل مقفول من مدير النظام.

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
ar: اعرض المعلومات التالية في تلميحات قائمة الشهادات:

[ctx: @option:check]
en: Show validity
ar: اعرض الصلاحية

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
ar: اعرض معلومات المالك

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
ar: اعرض التفاصيل التقنية

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
ar: اعرض انتهاء صلاحية الشّهادة الوشيك

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
ar: عتبة شهاداتك الخاصّة:

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
ar: البتة

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
ar[0]: %v يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومان
ar[3]: %v أيام
ar[4]: ‏%v يومًا
ar[5]: ‏%v يوم

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
ar: اختر عدد الأيام التي تريد أن يُحذّر فيها مسبقًا، إن كانت شهادتك الخاصّة على وشك الانتهاء قريبًا.

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
ar: عتبة الشهادات الأخرى:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
ar: اختر عدد الأيام التي تريد أن يُحذّر فيها مسبقًا، إن كانت شهادة شخص آخر على وشك الانتهاء قريبًا.

[ctx: @title:tab]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
ar: اضبط الأيقونة...

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
ar: اضبط لون النصّ…

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
ar: اضبط لون الخلفية...

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
ar: عين خط...

[ctx: @option:check]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: @option:check]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
ar: مشطوب

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
ar: المظهر المبدئي

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
ar: أصناف الشهادات

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
ar: معاينة الألوان معطّلة لأن نمط التباين العالي نشط.

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
ar: ترتيب سمة-DN

[ctx: @title:window]
en: Configure
ar: اضبط

en: Directory Services
ar: خدمات الدليل

en: Appearance
ar: المظهر

en: Crypto Operations
ar: عمليات التعمية

en: S/MIME Validation
ar: تحقّق S/MIME

en: Smart Cards
ar: البطاقات الذكية

en: GnuPG System
ar: نظام GnuPG

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
ar: أنشئ ملفات OpenPGP معمّاة بملحقات الملفات ".pgp" بدل ".gpg"

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
ar: أنشئ الملفات الموقّعة أو المعمّاة كملفات نصية.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ar: اضبط هذا الخيار لترميز الملفات المعمّاة أو الموقّعة كنصّ مرمّز بأساس64. لكي يمكن فتحها بمحرّر أو إرسالها في متن رسالة. هذا سوف يزيد حجم الملفّ بمقدار الثلث.

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
ar: عامل ملفّات .p7m التي لا تملك ملحقات كرسائل.

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
ar: استخرج أرشيفات الملفّات آليًّا بعد فكّ التعمية

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ar: أنشئ الملفات المفكّكة تعميتها المؤقتة في مجلّد الملفّ المعمّى.

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ar: اضبط هذا الخيار لتجنّب استعمال مجلّد المستخدم المؤقت.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
ar: استعمل التعمية المتماثلة فقط.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
ar: اضبط هذا الخيار لتعطيل تعمية المفتاح العام.

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
ar: استعمل تعمية المفتاح العام فقط.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
ar: اضبط هذا الخيار لتعطيل التعمية المستندة على كلمة سرّ.

en: Checksum program to use when creating checksum files:
ar: برنامج مجموع التحقق للاستعمال عند إنشاء ملفّات مجموع التحقق:

en: Archive command to use when archiving files:
ar: أمر الأرشفة للاستعمال عند أرشفة الملفّات:

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
ar: خادوم مفاتيح OpenPGP

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
ar: يرجى الملاحظة أنه لا يمكن إعداد خادوم مفاتيح OpenPGP واحد فقط.

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
ar: استعمل خادوم مفاتيح OpenPGP

en: OpenPGP keyserver:
ar: خادوم مفاتيح OpenPGP:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used. To disable the use of an OpenPGP keyserver enter the special value <emphasis>none</emphasis>.
ar: أدخل عنوان خادوم المفاتيح للاستعمال عند البحث عن شهادات OpenPGP وعند رفع شهادات OpenPGP. إن لم تدخل عنوانًا فسيُستعمل مبدئي داخلي. لتعطيل استعمال خادوم مفاتيح OpenPGP، أدخل القيمة الخاصّة <emphasis>none</emphasis>.

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
ar: ابحث عن المفاتيح المفقودة عند التحقق من توقيع

en: X.509 Directory Services
ar: خدمات دليل X.509

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
ar: مهلة LDAP (&L) (دقائق:ثوان):

en: &Maximum number of items returned by query:
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر التي تعاد بالاستعلام (&M):

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
ar: جلب مفاتيح التصديق المفقودة عند استيراد مفاتيح جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، فإن كليوبترا سوف تحاول آليًّا جلب المفاتيح التي استعملت في التصديق على معرّفات المستخدمين لمفاتيح OpenPGP المستوردة حديثًا.

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ar: استعلم عن أدلّة الشهادات للمزوّدين لكلّ معرّفات المستخدمين

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ar: بشكل مبدئي، كليوبترا تستعلم عن أدلّة الشهادات للمزوّدين (WKD) فقط من أجل معرّفات المستخدمين التي جُلبت مبدئيًّا من WKD عندما تحدّث شهادة OpenPGP. إن فُعّل هذا الخيار، فإن كليوبترا سوف تستعلم عن WKDs لكلّ معرّفات المستخدمين.

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
ar: خطأ في الخلفية: يبدو أن gpgconf لا يعرف المدخل %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
ar: خطأ في الخلفية: gpgconf يملك نوعًا خاطئًا لـ %1/%2: %3 %4

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
ar: أعدّ المجموعات

en: Help
ar: مساعدة

[ctx: @label]
en: Search:
ar: ابحث:

[ctx: @label]
en: Search groups
ar: ابحث في المجموعات

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
ar: ابحث في القائمة عن المجموعات التي تطابق مصطلح البحث.

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
ar: أدخل مصطلح البحث

[ctx: groups of keys]
en: groups
ar: المجموعات

[ctx: @action:button]
en: New
ar: جديد

[ctx: @action:button]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: @action:button]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
ar: ابحث في قائمة المجموعات التي تطابق مصطلح البحث.

[ctx: @action:button]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
ar: حرّر المجموعة...

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
ar: <para>هل تريد حذف هذه المجموعة حقا؟</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
ar[0]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعة %1 حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>
ar[1]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعة حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>
ar[2]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعتين حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>
ar[3]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعات %1 حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>
ar[4]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعات %1 حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>
ar[5]: <para>هل تريد حذف هذه المجموعات %1 حقا؟</para><para>لا يمكن استعادتها بعد حذفها.</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
ar[0]: احذف المجموعة
ar[1]: احذف المجموعة
ar[2]: احذف المجموعتين
ar[3]: احذف المجموعات
ar[4]: احذف المجموعات
ar[5]: احذف المجموعات

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
ar: تحوي المجموعة شهادات لا يمكن استخدامها للتعمية. قد يسبب هذا نتائج غير متوقعة.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ar: تغيّرت إعدادات الوحدة الحاليّة.
    أتريد تطبيق الإعدادات أو رفضها؟

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
ar: طبّق الإعدادات

en: Smart card reader to use:
ar: قارئ البطاقات الذكية للاستخدام:

en: Cannot be configured with Kleopatra
ar: لا يمكن ضبطه مع كليوبترا

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ar: يتطلّب هذا الخيار الإصدارة 0.9.0 فأعلى من dirmngr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
ar: لا وكيل

en: (Current system setting: %1)
ar: (إعداد النّظام الحاليّ: %1)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB) i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
ar: يفعل هذا الخيار الفحص الدوري لصحة الشهادة. يمكن كذلك اختيار الفاصل الزمني للفحص (بالساعات). لاحظ أن التحقق يجري ضمنيا كلما تغيرت ملفات هامة في ~/.gnupg. لذلك فإن هذا الخيار يؤثر فقط على العوامل الخارجية لصحة الشهادة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
ar: افحص صحة الشهادة كل

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
ar: ساعة

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
ar:  س

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
ar: سيُتحقق من سلامة شهادات S/MIME عبر الإنترنت باستخدام ميفاق حالة الشهادات عبر الإنترنت (OCSP). املأ مسار مجيب OCSP بالأسفل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
ar: تحقَّق من سلامة الشَّهادات عبر الإنترنت (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
ar: تحقّق من سلامة الشَّهادة عبر الإنترنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
ar: مسار مجيب OCSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
ar: أدخل عنوان الخادم هنا للتَّحقُّق من سلامة الشَّهادات عبر الإنترنت (مجيب OCSP). يبدأ المسار عادةً ب //:http.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
ar: تّوقيع مجيب OCSP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
ar: تجاهل خدمة العناوين للشهادات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
ar: اختر هنا الشهادة التي يوقع بها خادم OCSP ردوده.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ocspSelectButton)
en: Change Certificate…
ar: غير الشهادة...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
ar: يستخدم GnuPG مبدئيا ملفَّ gnupg/policies.txt./~ ليفحص ما إذا كانت سياسة الشَّهادة مسموحة.إذا كان هذا الخيار محدَّد، لن تُفحص السياسات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
ar: لا تتحقَّق من سياسات الشَّهادة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد، لن تستخدم قوائم إبطال الشهادة للتحقق من سلامة شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
ar: لا تستشر CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: If this option is checked while a root CA certificate is being imported, you will be asked to confirm its fingerprint and to state whether or not you consider this root certificate to be trusted. A root certificate needs to be trusted before the certificates it certified become trusted, but lightly allowing trusted root certificates into your certificate store will undermine the security of the system.
ar: عندما يفعل هذا الخيار أثناء استيراد شهادة مرجع مصدق (CA)، سيطلب منك تأكيد بصمتها وتحديد ما إذا كنت تعتبر شهادة الجذر هذه موثوقة أم لا. يجب الوثوق بشهادة الجذر قبل أن تصبح الشهادات التي صدقتها موثوقة، ولكن السماح بشهادات الجذر الموثوقة بسهولة في مخزن الشهادات الخاص بك سيقوض أمان النظام.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: Allow to mark root certificates as trusted
ar: اسمخ بوضع علامة على شهادات الجذر على أنها موثوقة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد،  ستُجلب شهادات المُصدِر المفقودة عند الضرورة (يطبق هذا على كِلا طريقتي التحقق، CRLs و OCSP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
ar: اجلب شهادات المُصدِر المفقودة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
ar: &طلبات HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
ar: إلغاء استخدام HTTP ل  S/MIME بشكل كامل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
ar: لا تجرِ أيّة طلبات HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ar: عند البحث عن موقع لقائمة إبطال الشهادات (CRL)، تحتوي الشهادة المراد اختبارها عادة على ما يعرف بإدخالات «نقطة توزيع قائمة إبطال الشهادات» (DP)، وهي عناوين URL تصف طريقة الوصول إلى قائمة إبطاء الشهادات. يستخدم إدخال نقطة التوزيع الذي يعثر عليه أولا. مع هذا الخيار، تهمل كل الإدخالات التي تستخدم نظام HTTP عند البحث عن نقطة توزيع مناسبة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
ar: تجاهل نقاط توزيع شهادات HTTP CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد، ستستخدم قيمة وكيل HTTP المعروضة على اليمين ( القادمة من متغير البيئة http_proxy) لأي طلب HTTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
ar: استخدم وكيل HTTP للنظام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
ar: استخدم &هذا الوكيل لطلبات HTTP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
ar: <p>إذا لم يضبط وكيل نظام (proxy)، أو كنت بحاجة إلى استخدام وكيل مختلف لـ GpgSM، يمكنك إدخال موقعه هنا.</p><p>سيستخدم لجميع طلبات HTTP المتعلقة بـ S/MIME.</p><p>الصيغة هي المضيف:المنفذ، على سبيل المثال myproxy.nowhere.com:3128.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
ar: طل&بات LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
ar: عطّل استخدام LADP ل S/MIME كُلِّيًّا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
ar: لا تجرِ أيّة طلبات LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ar: عند البحث عن موقع لقائمة إبطال الشهادات (CRL)، تحتوي الشهادة المراد اختبارها عادة على ما يعرف بإدخالات «نقطة توزيع قائمة إبطال الشهادات» (DP)، وهي عناوين URL تصف طريقة الوصول إلى قائمة إبطال الشهادات. يستخدم إدخال نقطة التوزيع الذي يعثر عليه أولا. مع هذا الخيار، تهمل كل الإدخالات التي تستخدم نظام LDAP عند البحث عن نقطة توزيع مناسبة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
ar: تجاهل نقاط توزيع شهادات LDAP CRL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
ar: المٌضيف الرَّئيسيِّ لطلبات LDAP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
ar: سيجعل إدخال خادم LDAP هنا كل طلبات LDAP تذهب إلى هذا الخادم أولا. بتعبير أدق، يحل هذا الإعداد محل أي جزء من المضيف والمنفذ المحددين في عنوان URL لـ LDAP وسيستخدم كذلك إذا أهمل المضيف والمنفذ من عنوان URL. ستستخدم خوادم LDAP الأخرى فقط إذا فشل الاتصال بالوكيل.
    الصيغة هي «المضيف» أو «المضيف:المنفذ». إذا أهمل المنفذ، يستخدم المنفذ 389 (منفذ LDAP القياسي).

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
ar: لم تنشأ أي ملفات تحقق.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
ar: ملفات التحقق هذه أنشئت بنجاح:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
ar: لم تحدث أي أخطاء.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
ar: واجهت الأخطاء التالية:

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
ar: إنشاء ملفات التحقق: يجب أن تكون ملفات الإدخال إما كلها ملفات تحقق أو كلها ملفات يراد إنشاء ملفات تحقق لها، لا خليطا من الاثنين.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Initializing...
ar: يمهّد...

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
ar: تقدم إنشاء التحقق

en: Error while running %1: %2
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل %1: %2

en: Failed to execute %1: %2
ar: فشل في تنفيذ %1: %2

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
ar: فشل في الكتابة فوق <filename>%1</filename>.

en: No checksum programs defined.
ar: لم تعرف أي برامج تحقق.

en: Scanning directories...
ar: مسح الأدلة...

en: Calculating total size...
ar: حساب الحجم الإجمالي...

en: Checksumming (%2) in %1
ar: التحقق من (%2) في %1

en: Done.
ar: تمّ.

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ar: تعرض حالة عمليات التشفير وتقدمها هنا.

en: User canceled
ar: أُلغِي المستخدم

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
ar: فك التعمية/التحقق من البريد الإلكتروني

en: At least one input needs to be provided
ar: يجب توفير إدخال واحد على الأقل

en: Informative sender/signed data count mismatch
ar: عدم تطابق مرسل المعلومات/عدد البيانات الموقعة

en: Signature/signed data count mismatch
ar: عدم تطابق التوقيع/عدد البيانات الموقعة

en: Signed data can only be given for detached signature verification
ar: لا يمكن إعطاء البيانات الموقعة إلا للتحقق من التوقيع المنفصل

en: Input/Output count mismatch
ar: عدم تطابق عدد المدخلات/المخرجات

en: Cannot use output and signed data simultaneously
ar: لا يمكن استخدام المخرجات والبيانات الموقعة في آن واحد

en: No backend support for %1
ar: لا يوجد دعم خلفي لـ %1

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
ar: فشل في العثور على بيانات معماة أو موقعة في ملف واحد أو أكثر. <nl/>إذا كانت تحوي بيانات موقّعة أو معماة، من فضلك أبلغ عن خطأ (انظر مساعدة->أبلغ عن خطأ).

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
ar: الملف <filename>%1</filename> يحوي شهادات ولا يمكن فك تعميته أو التحقق منه.

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
ar: اختر الملف للتحقق من صحته باستخدام التوقيع <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
ar: <para>فشل في نقل <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
ar: <para>فشل في نقل <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.</para>

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
ar: هل يجب حفظ الملف باسم الملف الأصلي <filename>%1</filename>؟

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
ar: هل تريد استخدام اسم الملف الأصلي؟

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
ar: لا، احفظ باسم <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
ar: نعم، احفظ باسم <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
ar: فشل في حذف <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ar: فشل في نقل <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.

en: Recipient: | Recipients:
ar[0]: المستقبل:
ar[1]: المستقبل:
ar[2]: المستقبلان:
ar[3]: المستقبلون:
ar[4]: المستقبلون:
ar[5]: المستقبلون:

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
ar: مستقبل واحد غير معروف

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
ar[0]: مستقبل واحد غير معروف
ar[1]: مستقبل واحد غير معروف
ar[2]: مستقبلان غير معروفين
ar[3]: %1 مستقبلون غير معروفين
ar[4]: %1 مستقبلًا غير معروف
ar[5]: %1 مستقبل غير معروف

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
ar: ألغي فك تعمية والتحقق من <filename>%1</filename>.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
ar: غير قادر على فك تعمية والتحقق من <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
ar: فشل في فك تعمية والتحقق من <filename>%1</filename>:

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ar: فك تعمية <filename>%1</filename> وتحقق منه بنجاح باسم <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
ar: ألغي التحقق من <filename>%1</filename>.

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
ar: فشل في التحقق من <filename>%1</filename>:

[ctx: @info Verified <file> with signature(s) in <file>.]
en: Verified <filename>%2</filename> with signature in <filename>%3</filename>. | Verified <filename>%2</filename> with %1 signatures in <filename>%3</filename>.
ar[0]: تحقق من <filename>%2</filename> مع التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[1]: تحقق من <filename>%2</filename> مع التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[2]: تحقق من <filename>%2</filename> مع التوقعين في <filename>%3</filename>.
ar[3]: تحقق من <filename>%2</filename> مع %1 تواقيع في <filename>%3</filename>.
ar[4]: تحقق من <filename>%2</filename> مع %1 توقيعًا في <filename>%3</filename>.
ar[5]: تحقق من <filename>%2</filename> مع %1 توقيع في <filename>%3</filename>.

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
ar: ألغي فك تعمية <filename>%1</filename>.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
ar: غير قادر على فك تعمية <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
ar: فشل في فك تعمية <filename>%1</filename>:

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ar: فك تعمية <filename>%1</filename> بنجاح باسم <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
ar: لم تعمى البيانات لأي مفتاح سري في قائمة الشهادات.

en: No integrity protection (MDC).
ar: لا يوجد حماية للتكامل (MDC).

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
ar: فك التعمية %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
ar: فك التعمية <b>ليس</b> %1.

en: Embedded file name: '%1'
ar: اسم الملف المضمّن: «%1»

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
ar: <b>ملاحظة:</b> لا يمكنك التأكد من الشخص الذي عمى هذه الرسالة لأنها غير موقعة.

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
ar: <b>تلميح:</b> إذا عمّي هذا الملف قبل سنة 2003 فمن المحتمل أن يكون شرعيا. هذا لأن حماية التكامل لم تكن تستخدم على نطاق واسع في ذلك الوقت.

[ctx: The user is offered to force decrypt a non integrity protected message. With the strong advice to re-encrypt it.]
en: If you are confident that the file was not manipulated you should re-encrypt it after you have forced the decryption.
ar: إذا كنت واثقا من عدم التلاعب بالملف فيجب إعادة تعميته بعد فك تعميته بالإجبار.

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
ar: فشل فك تعمية المفكرة: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
ar: فشل التحقق من المفكرة: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
ar: فك تعمية المفكرة والتحقق منها بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
ar: فك تعمية المفكرة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
ar: تحقق من المفكرة بنجاح

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
ar: فشل فك تعمية الحافظة: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
ar: فشل التحقق من الحافظة: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
ar: فك تعمية الحافظة والتحقق منها بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
ar: فك تعمية الحافظة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
ar: تحقق من الحافظة بنجاح

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
ar: تحذير: عنوان بريد المرسل ليس مخزنا في <a href="key:%1">الشهادة</a> المستخدمة للتوقيع. المخزن:<ul>%2</ul>

en: Caught exception: %1
ar: حدث استثناء: %1

en: Caught unknown exception
ar: حدث استثناء غير معروف

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
ar: لا يمكن تحديد ما إذا كان هذا توقيع S/MIME أو OpenPGP أو نص معمّى - ربما لا هو نص معمّى ولا هو توقيع؟

en: Decrypting %1...
ar: فك تعمية %1...

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
ar: لا يمكن تحديد ما إذا كان هذا S/MIME- أو OpenPGP-عمّي - ربما ليس نصا معمّى على الإطلاق؟

en: Decrypting: %1...
ar: فك التعمية: %1...

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
ar: لا يمكن تحديد ما إذا كان هذا توقيع S/MIME أو OpenPGP - ربما ليس توقيعا على الإطلاق؟

en: Verifying %1...
ar: التحقق من %1...

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
ar: التحقق من <filename>%1</filename> مع <filename>%2</filename>...

en: Verifying signature %1...
ar: يتحقّق من التّوقيع %1...

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ar: استدعاء EncryptEMailController::protocolAsString() غامض.

en: User cancel
ar: إلغاء المستخدم

en: Encryption canceled.
ar: ألغيت التعمية.

en: Encryption failed: %1
ar: فشلت التعمية: %1

en: Encryption succeeded.
ar: نجحت التعمية.

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
ar: من فضلك أدخل اسم أو عنوان بريد إلكتروني...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ar: اعرض قائمة الشهادات

en: Show certificate list
ar: اعرض قائمة الشهادات

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
ar: أظهر التّفاصيل

en: No matching certificates or groups found
ar: لم يعثر على شهادات أو مجموعات مطابقة

en: Multiple matching certificates or groups found
ar: عثر على شهادات أو مجموعات مطابقة متعددة

en: This certificate is expired
ar: انتهت صلاحية هذه الشهادة

en: This certificate is revoked
ar: أبطلت هذه الشهادة

[ctx: @info]
en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

en: (no matching certificates found)
ar: (لم يعثر على شهادات مطابقة)

en: Please select a certificate
ar: من فضلك اختر شهادة

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
ar: (من فضلك اختر بين OpenPGP و S/MIME أولا)

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
ar: اختر مجلد الإخراج

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
ar: &مجلد المخرجات:

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
ar: فك التعمية/التحقق من الملفات

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
ar: تحقق من الملفات

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
ar: عمّ النص

en: %1: All operations completed.
ar: %1: اكتملت كل العمليات.

en: All operations completed.
ar: اكتملت كل العمليات.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
ar: العملية %1: %2

en: <b>Results</b>
ar: <b>النّتائج</b>

en: <b>Objects</b>
ar: <b>كائنات</b>

en: Remove Selected
ar: أزل المحدّد

en: Select File
ar: اختر ملفًّا

en: <i>No certificate selected</i>
ar: <i>لم تختر أي شهادة</i>

en: <b>Recipients</b>
ar: <b>المستلمون</b>

en: Add Recipient...
ar: أضف مستقبلا...

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
ar: <b>تحذير:</b> لا تبدو أي من الشهادات المختارة ملكا لك. لن تتمكن من فك تعمية البيانات المعماة مرة أخرى.

en: Recipient
ar: المستلم

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
ar: المستلم (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
ar: <qt><p>المستقبلون المعرفون مبدئيا عبر إعدادات GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action:button]
en: Force decryption
ar: اجبر فك التعمية

en: Diagnostics
ar: التشخيص

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
ar: اعرض سجل التدقيق

[ctx: @action:button]
en: Show Email
ar: اعرض البريد الإلكتروني

[ctx: @option:check]
en: Close window automatically on success
ar: أغلق النافذة آليا عند النجاح

en: You need to select a signing certificate to proceed.
ar: تحتاج إلى اختيار شهادة توقيع للمتابعة.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
ar: تحتاج إلى اختيار شهادة توقيع OpenPGP للمتابعة.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
ar: تحتاج إلى اختيار شهادة توقيع S/MIME للمتابعة.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
ar: تحتاج إلى اختيار شهادة توقيع OpenPGP وشهادة توقيع S/MIME للمتابعة.

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
ar: وقع النص

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
ar: من فضلك اختر شهادة تعمية للمستقبل «%1»

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
ar: من فضلك اختر شهادة توقيع للمرسل «%1»

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ar: لا يمكن لكليوبترا تحديد الشهادات المطابقة لجميع مستقبلي/مرسلي الرسالة بشكل لا لبس فيه.
    من فضلك اختر الشهادات الصحيحة لكل مستقبل:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
ar: لا يمكن لكليوبترا تحديد الشهادات المطابقة لمرسل الرسالة بشكل لا لبس فيه.
    من فضلك اختر الشهادات الصحيحة للمرسل:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ar: لا يمكن لكليوبترا تحديد الشهادات المطابقة لجميع مستقبلي الرسالة بشكل لا لبس فيه.
    من فضلك اختر الشهادات الصحيحة لكل مستقبل:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
ar: من فضلك تحقق من اختيار الشهادات الصحيحة لكل مستقبل:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
ar: من فضلك تحقق من اختيار الشهادة الصحيحة للمرسل:

en: Show all recipients
ar: اعرض كل المستقبلين

en: Select Signing Certificate
ar: اختر شهادة التوقيع

en: Select Encryption Certificate
ar: اختر شهادة التعمية

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
ar: اعرض هذا الحوار فقط في حالة النزاعات (تجريبي)

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
ar: اختر شهادات للرسالة

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
ar: اختر شهادات للرسالة «%1»

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: &Sign as:
ar: وقع با&سم:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
ar: عمّ من أجلي &أنا:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
ar: عمّ من أجل &الآخرين:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
ar: عمّ &بكلمة سر:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
ar: رجاء اختر إجراءً.

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
ar: ملفات/مجلدات &الإخراج:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt / Sign &each file separately.
ar: عمّ/وقع كل &ملف على حدة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
ar: ابق على كل ملف منفصلا بدلا من إنشاء أرشيف لكل الملفات.

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
ar: إعدادات توافق غير صالحة للتوقيع على الملفات وتعميتها.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ar: <para>لا يمكنك استخدام <application>كليوبترا</application> للتوقيع على الملفات أو تعميتها لأن نظام <application>GnuPG</application> الذي تستخدمه <application>كليوبترا</application> ليس %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ar: <para>عذرا! لا يمكنك استخدام <application>كليوبترا</application> للتوقيع على الملفات أو تعميتها لأن نظام <application>GnuPG</application> الذي تستخدمه <application>كليوبترا</application> ليس %1.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
ar: <para>يتطلب الأرشفة مع التوقيع فقط حاليا ما يعرف بالتوقيعات غير الشفافة - على عكس التوقيعات المنفصلة، فإن هذه التوقيعات تضمن المحتوى في التوقيع.</para><para>هذا التنسيق غير عادي نوعا ما. قد ترغب في أرشفة الملفات بشكل منفصل، ثم التوقيع على الأرشيف كملف واحد باستخدام كليوبترا.</para><para>من المتوقع أن تدعم الإصدارات المستقبلية من كليوبترا التوقيعات المنفصلة في هذه الحالة كذلك.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
ar: تحذير توقيع غير عادي

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
ar: <para>لا يبدو أن أي من المستقبلين الذين تعمّي إليهم هو أنت.</para><para>هذا يعني أنك لن تتمكن من فك تعمية البيانات مرة أخرى بعد تعميتها.</para><para>هل تريد المتابعة، أم الإلغاء لتغيير اختيار المستقبل؟</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
ar: تحذير التعمية للنفس

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
ar: هذا هو اسم ملف توقيع S/MIME.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
ar: ملف توقيع S/MIME

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
ar: توقيعات S/MIME (*.p7s)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
ar: توقيعات S/MIME (*.p7s *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
ar: هذا هو اسم ملف توقيع OpenPGP المنفصل.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
ar: ملف توقيع OpenPGP

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
ar: توقيعات OpenPGP (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
ar: توقيعات OpenPGP (*.asc *.sig)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
ar: هذا هو اسم ملف OpenPGP الموقع والمعمّى.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
ar: ملف OpenPGP الموقع والمعمّى

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
ar: ملفات OpenPGP (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
ar: ملفات OpenPGP (*.asc)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
ar: هذا هو اسم ملف OpenPGP المعمّى.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
ar: ملف OpenPGP المعمّى

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
ar: هذا هو اسم ملف S/MIME المعمّى.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
ar: ملف S/MIME المعمّى

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
ar: ملفات S/MIME (*.p7m)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
ar: ملفات S/MIME (*.p7m *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
ar: الملفات الناتجة تكتب إلى هذا الدليل.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
ar: مجلّد الإخراج

[ctx: @title]
en: Results
ar: النّتائج

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ar: تعرض حالة عمليات التشفير وتقدمها هنا.

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
ar: وقع/عمّ الملفات

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
ar: وقع/عمّ الملفات

[ctx: @action:button]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @title:dialog]
en: Results
ar: النّتائج

[ctx: @action:button]
en: Finish
ar: أنهِ

[ctx: @action:button]
en: Sign
ar: وقّع

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
ar: عمِّ

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
ar: وقّع/عمِّ

[ctx: @action:button]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @label]
en: Protocol:
ar: الميفاق:

en: &Sign as:
ar: وقع با&سم:

en: Encrypt for me:
ar: عمّ من أجلي:

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
ar: عمّ من أجل الآخرين:

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
ar: عمّ بكلمة سر:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
ar: إضافة إلى مفاتيح المستقبلين، يمكنك تعمية بياناتك بكلمة سر. أي شخص لديه كلمة السر يمكنه قراءة البيانات دون أي مفتاح سري. استخدام كلمة السر <b>أقل أمانا</b> من التعمية بالمفتاح العام. حتى لو اخترت كلمة سر قوية جدا.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
ar: أي شخص تشارك كلمة السر معه يمكنه قراءة البيانات.

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
ar: مفتاح المستقبل

en: Usable for Signing
ar: صالحة للتوقيع

en: Certificates that can be used for signing
ar: الشهادات التي يمكن استخدامها للتوقيع

en: Usable for Encryption
ar: صالحة للتعمية

en: Certificates that can be used for encryption
ar: الشهادات التي يمكن استخدامها للتعمية

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
ar: انتهت صلاحية هذه الشهادة.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
ar: تنتهي صلاحية هذه الشهادة اليوم.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
ar[0]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة غدا.
ar[1]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة غدا.
ar[2]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة بعد يومين.
ar[3]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة بعد %1 أيام.
ar[4]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة بعد %1 يومًا.
ar[5]: تنتهي صلاحية هذه الشهادة بعد %1 يوم.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ar: لا يمكن استخدام هذه الشهادة للتعمية.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
ar: لا يمكن استخدام هذه الشهادة للتوقيع.

en: Could not find a key for the following recipients:
ar: لا يمكن العثور على مفتاح للمستقبلين التاليين:

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
ar: فشل في العثور على بعض المفاتيح

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
ar: أبطلت هذه الشهادة.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
ar: وقع باستخدام %1: %2

en: No certificate selected
ar: لم تختر أي شهادة

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
ar: وقع وعمّ (OpenPGP فقط)

en: Encrypt only
ar: عمِ فقط

en: Sign only
ar: وقّع فقط

en: Encryption Options
ar: خيارات التعمية

en: Text output (ASCII armor)
ar: إخراج نصي (درع ASCII)

en: Signing Options
ar: خيارات التوقيع

en: Signer:
ar: الموقع:

en: Change Signing Certificates...
ar: غيّر شهادات التوقيع...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
ar: <b>اختر العملية التي ستنجز</b>

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
ar: اختر شهادات التوقيع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
ar: تذكر هذه كمبدئي للعمليات المستقبلية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
ar: شهادة توقيع OpenPGP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
ar: شهادة توقيع S/MIME:

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
ar: مستقبل غير معروف:

[ctx: @action:button]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
ar: ابحث في خادم المفاتيح

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
ar: عميت البيانات لهذا المفتاح/الشهادة.

en: The following errors and warnings were recorded:
ar: الأخطاء والتحذيرات التالية سجلت:

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
ar: أخطاء التحقق من التحقق

en: No errors occurred
ar: لم تحدث أي أخطاء

en: One error occurred | %1 errors occurred
ar[0]: حدث خطأ واحد
ar[1]: حدث خطأ واحد
ar[2]: حدث خطأين
ar[3]: حدثت %1 أخطاء
ar[4]: حدثت %1 خطأ
ar[5]: حدثت %1 خطأ

en: Progress:
ar: التّقدّم:

[ctx: Show Errors]
en: Show
ar: أظهر

[ctx: @action:button]
en: &Next
ar: ال&تالي

en: Back
ar: عُد

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ar: استدعاء NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() غامض.

en: Signing canceled.
ar: ألغي التوقيع.

en: Signing failed: %1
ar: فشل التوقيع: %1

en: Signing succeeded.
ar: نجح التوقيع.

en: Archive and Sign Files
ar: أرشف ووقع الملفات

en: Sign Files
ar: وقع الملفات

en: Archive and Encrypt Files
ar: أرشف وعمّ الملفات

en: Encrypt Files
ar: عمّي الملفات

en: Archive and Sign/Encrypt Files
ar: أرشف ووقع/عمّ الملفات

en: Sign/Encrypt Files
ar: وقع/عمّ الملفات

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
ar: أرشيف

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
ar: حدث استثناء غير متوقع في SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
ar: حدث استثناء غير معروف في SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
ar: ألغي التوقيع والتعمية.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
ar: ألغي التوقيع.

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
ar: ألغيت التعمية.

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ar: فشل في توقيع وتعمية <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar: فشل في توقيع وتعمية <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[0]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[1]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[2]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> و ملفين أخرين: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[3]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> و %1 ملفات أخرى: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[4]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> و %1 ملفًا آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[5]: فشل في توقيع وتعمية <filename>%2</filename> و %1 ملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ar: فشل في توقيع <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar: فشل في توقيع <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[0]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[1]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[2]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> و ملفين أخرين: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[3]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> و %1 ملفات أخرى: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[4]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> و %1 ملفًا آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[5]: فشل في توقيع <filename>%2</filename> و %1 ملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ar: فشل في تعمية <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar: فشل في تعمية <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[0]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[1]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> وملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[2]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> و ملفين آخرين: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[3]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> و %1 ملفات أخرى: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[4]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> و %1 ملفًا آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ar[5]: فشل في تعمية <filename>%2</filename> و %1 ملف آخر: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ar: وُقع وعمّ <filename>%1</filename> بنجاح وحفظه باسم <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ar: وُقع وعمّ <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename> بنجاح وحفظه باسم <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ar[0]: وُقع وعمّ <filename>%2</filename> وملفا آخر وحفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[1]: وقع وعمّ <filename>%2</filename> وملفا آخر وحفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[2]: وقع وعمّ <filename>%2</filename> و ملفين أخرين وحفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[3]: وقع وعمّ <filename>%2</filename> و %1 ملفات أخرى وحفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[4]: وقع وعمّ <filename>%2</filename> و %1 ملفًا آخر وحفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[5]: وقع وعمّ <filename>%2</filename> و %1 ملف آخر وحفظه باسم <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
ar: وُقع <filename>%1</filename> بنجاح وحفظ التوقيع في <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ar: وُقع <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename> بنجاح وحفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ar[0]: وُقع <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملف آخر، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[1]: وُقع <filename>%2</filename> بنجاح وملف آخر، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[2]: وُقع <filename>%2</filename> بنجاح وملفين أخرين، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[3]: وُقع<filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملفات أخرى، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[4]: وُقع <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملفًا أخر، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.
ar[5]: وُقع <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملف أخر، وتم حفظ التوقيع في <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ar: عُمي <filename>%1</filename> بنجاح وحفظه باسم <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ar: عُمي <filename>%1</filename> و <filename>%2</filename> بنجاح وحفظه باسم <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ar[0]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملف آخر، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[1]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح وملف أخرى، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[2]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح وملفين أخرين، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[3]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملفات أخرى، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[4]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملفًا أخر، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.
ar[5]: عُمي <filename>%2</filename> بنجاح و%1 ملف أخر، وتم حفظه باسم <filename>%3</filename>.

en: Input error: %1
ar: خطأ في الإدخال: %1

en: Output error: %1
ar: خطأ في المخرجات: %1

en: Cannot determine protocol for task
ar: لا يمكن تحديد الميفاق للمهمة

[ctx: <name of first file>, ...]
en: %1, ...
ar: %1، ...

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
ar: لا يمكن إيجاد الدليل الأساسي المشترك لهذه الملفات:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
ar: إنشاء أرشيف مُوَقَّع ومُعَمَّى...

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
ar: إنشاء أرشيف مُعَمَّى...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
ar: إنشاء أرشيف مُوَقَّع...

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
ar: فشل توقيع المفكرة: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
ar: فشل تعمية المفكرة: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
ar: عُميت ووُقعت المفكرة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
ar: عُميت المفكرة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
ar: وُقعت المفكرة بنجاح

[ctx: @info]
en: Failed to sign the clipboard: %1
ar: فشل توقيع الحافظة: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the clipboard: %1
ar: فشل تعمية الحافظة: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the clipboard
ar: عُميت و وُقعت الحافظة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the clipboard
ar: عُميت الحافظة بنجاح

[ctx: @info]
en: Successfully signed the clipboard
ar: وُقعت الحافظة بنجاح

en: Unknown exception in Task::start()
ar: استثناء غير معروف في Task::start()

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
ar: تحقق من نتائج المجموع الاختباري

en: Cannot find checksums file for file %1
ar: لا يمكن العثور على ملف المجموع الاختباري للملف %1

en: Verifying checksums (%2) in %1
ar: يتم التحقق من المجموع الاختباري (%2) في %1

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدّمة

[ctx: @title:group]
en: Key Material
ar: مادة المفتاح

en: Algorithm:
ar: الخوارزمية:

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
ar: استخدام الشّهادة

[ctx: @option:check]
en: Signing
ar: التوقيع

[ctx: @option:check]
en: Encryption
ar: التعمية

[ctx: @option:check]
en: Authentication
ar: الاستيثاق

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
ar: صالحة حتى:

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
ar: إضافة مفتاح فرعي

en: Expiration of primary key: %1
ar: انتهاء صلاحية المفتاح الرئيس: %1

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: title:window]
en: Add User ID
ar: أضف هوية مستخدم

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
ar: أدخل اسمًا وعنوان بريد إلكتروني لاستخدامهما في مُعرّف المستخدم.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
ar: أدخل اسمًا و/أو عنوان بريد إلكتروني لاستخدامهما في مُعرّف المستخدم.

en: Enter a name or an email address.
ar: أدخل اسمًا أو عنوان بريد إلكتروني.

en: There is a problem.
ar: توجد مشكلة.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
ar: <div>هكذا سيُخزَّن مُعرّف المستخدم الجديد في الشهادة:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @action:button]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
ar: أنشئ شهادة إبطال

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
ar: شهادة الإبطال هي ملف يعمل كمفتاح "إيقاف" للإعلان علنًا أن المفتاح لن يُستخدم بعد الآن. لا يمكن سحب شهادة الإبطال هذه بمجرد نشرها.

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
ar: غيِّر عبارة المرور

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
ar: شهادة OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
ar: شهادة S/MIME

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
ar: حدّث CRLs وأجرِ فحص مصادقة كامل للشهادة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
ar: حدّث المفتاح من مصادر خارجية.

en: (required)
ar: (ضروري)

en: (optional)
ar: (اختياري)

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.
ar: <interface>%1</interface> مطلوب، ولكنه فارغ.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ar: <interface>%1</interface> مطلوب، ولكنه فارغ.<nl/>قاعدة المسؤول المحلي: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.
ar: <interface>%1</interface> غير مكتمل.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ar: <interface>%1</interface> غير مكتمل.<nl/>قاعدة المسؤول المحلي: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.
ar: <interface>%1</interface> غير صالح.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ar: <interface>%1</interface> غير صالح.<nl/>قاعدة المسؤول المحلي: <icode>%2</icode>

en: User ID:
ar: هوية مستخدم:

en: Trust level:
ar: مستوى الثقة:

en: Valid from:
ar: صالحة من:

en: Valid until:
ar: صالحة حتى:

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
ar: غيِّر نهاية فترة الصلاحية

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
ar: غيِّر الصلاحية

en: Status:
ar: الحالة:

en: Fingerprint:
ar: بصمة الإصبع:

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
ar: انسخ البصمة إلى الحافظة

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
ar: انسخ البصمة

en: Issuer:
ar: المُصدِر:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
ar: أظهر شهادة المُصْدِر

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
ar: أظهر الشهادة

en: Compliance:
ar: الامتثال:

en: Usage:
ar: الاستخدام:

en: Trusted introducer for:
ar: مُقَدِّم موثوق به لـ:

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
ar: انظر الشهادات للحصول على التفاصيل.

en: Private Key:
ar: المفتاح الخاصّ:

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
ar: مُعرِّفات المستخدمين

en: Related addresses
ar: العناوين ذات الصلة

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
ar: العناوين ذات الصلة

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
ar: المفاتيح الفرعية

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
ar: الشهادات

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
ar: تفاصيل سلسلة الثقة

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
ar: مُحتوى الشهادة

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
ar: المُبْطِلون

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
ar: بلا حدّ

[ctx: not applicable]
en: n/a
ar: غ/م

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
ar: بطاقة ذكية %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
ar: بطاقة ذكية

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
ar: غير متّصل

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
ar[0]: على هذا الحاسوب وعلى بطاقة ذكية
ar[1]: على هذا الحاسوب وعلى بطاقة ذكية
ar[2]: على هذا الحاسوب وعلى بطاقين ذكيتين
ar[3]: على هذا الحاسوب وعلى %1 بطاقات ذكية
ar[4]: على هذا الحاسوب وعلى %1 بطاقة ذكية
ar[5]: على هذا الحاسوب وعلى %1 بطاقة ذكية

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
ar: على هذا الحاسوب

en: encryption
ar: التعمية

en: signing
ar: توقيع

en: certification
ar: شهادة الاعتماد

en: authentication
ar: الاستيثاق

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
ar: توقيعات مؤهلة

[ctx: Separator between words in a list]
en: ,
ar: ،

en: Updating...
ar: يحدّث...

en: Common Name
ar: الاسم الشائع

en: Organization
ar: المنظّمة

en: Street
ar: الشارع

en: City
ar: المدينة

en: State
ar: الولاية

en: Country
ar: البلد

en: The issuer certificate could not be found locally.
ar: لا يمكن العثور على شهادة المُصْدِر محليًا.

en: Please select one or more of the following certificates:
ar: رجاءً، اختر شهادة أو أكثر من الشهادات التالية:

en: Please select one of the following certificates:
ar: رجاءً، اختر شهادة واحدة من الشهادات التالية:

[ctx: @action:button]
en: Reload
ar: أعد التحميل

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
ar: حدّث قائمة الشهادات

[ctx: @action:button]
en: Import...
ar: استورد...

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
ar: استورد شهادة من ملف

en: Import certificate
ar: استورد الشَّهادة

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
ar: ابحث...

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
ar: ابحث عن شهادة على الخادم

en: Look up certificate
ar: ابحث عن شهادة

[ctx: @action:button]
en: New...
ar: جديد...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
ar: أنشئ شهادة OpenPGP جديدة

en: Create certificate
ar: أنشئ شهادة

[ctx: @action:button]
en: Groups...
ar: المجموعات...

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
ar: أدِر مجموعات الشهادات

en: Manage groups
ar: أدِر المجموعات

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
ar: اختيار الشهادة

en: Certify
ar: اعتمِد

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
ar: اعتمِد الشهادة: %1

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
ar: اعتمِد مجموعة الشهادة %1

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
ar: تحقَّق من البصمة، ثم حدِّد مُعرّفات المستخدمين التي تريد اعتمادها، واختر المفتاح الذي تريد اعتماد مُعرّفات المستخدمين باستخدامه.<br><i>ملاحظة: البصمة فقط هي ما يحدد المفتاح وصاحبه بوضوح.</i>

en: Certify with:
ar: اعتمِد بـ:

[ctx: @action:button]
en: Set Owner Trust
ar: اضبط ثقة المالك

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
ar: انقر لضبط مستوى ثقة مفتاح الاعتماد المحدد إلى الثقة النهائية. هذا ما تريد فعله عادةً لمفاتيحك الخاصة.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
ar: لا يمكن اعتماد شهادة أو أكثر.

en: User IDs
ar: مُعرِّفات المستخدمين

[ctx: @title:column]
en: User ID
ar: هوية مستخدم

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Show advanced options
ar: اعرض الخيارات المتقدمة

en: Certify for everyone to see (exportable)
ar: اعتمِد ليراه الجميع (قابل للتصدير)

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
ar: حدّد هذا الخيار إذا كنت ترغب في مشاركة اعتماداتك مع الآخرين. إذا كنت ترغب في تحديد الشهادات على أنها مُعْتَمَدَة لك وحدك، فيمكنك إلغاء تحديدها.

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
ar: انشر في الدليل الداخلي

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
ar: انشر في %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
ar: حدّد هذا الخيار إذا كنت تريد رفع اعتماداتك إلى دليل شهادات بعد الاعتماد الناجح.

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: You can use this to add additional info to a certification.
ar: يمكنك استخدام هذا لإضافة معلومات إضافية إلى الاعتماد.

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
ar: العلامات التي ينشئها أي شخص لديه ثقة اعتماد كاملة تظهر في قائمة المفاتيح ويمكن البحث عنها.

en: Expiration:
ar: تاريخ الانتهاء:

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
ar: يمكنك استخدام هذا لضبط تاريخ انتهاء صلاحية للاعتماد.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
ar: بضبط تاريخ انتهاء الصلاحية، يمكنك تحديد صلاحية اعتمادك لفترة معينة من الوقت. بمجرد انقضاء تاريخ انتهاء الصلاحية، لن يصبح اعتمادك صالحًا.

en: Certify as trusted introducer
ar: اعتمِد كمُقَدِّم موثوق به

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
ar: يمكنك استخدام هذا لاعتماد مُقَدِّم موثوق به لنطاق ما.

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
ar: تُعامَل جميع الشهادات التي تحتوي على عناوين بريد إلكتروني تابعة للنطاق والتي اعتمدها المُقَدِّم الموثوق به على أنها مُعْتَمَدَة، أي أن المُقَدِّم الموثوق به يعمل كنوع من هيئة إصدار الشهادات الوسيطة لنطاق ما.

en: Domain:
ar: المجال:

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
ar: تحقَّق من البصمات، حدِّد مُعرّفات المستخدمين التي تريد اعتمادها، واختر الشهادة التي تريد اعتماد مُعرّفات المستخدمين بها.<br><i>ملاحظة: البصمات فقط هي ما يحدد الشهادة وصاحبها بوضوح.</i>

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ar: البصمة

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
ar: لا يمكن اعتماد شهادات S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
ar: لا يمكن اعتماد الشهادات منتهية الصلاحية أو المُبطلة.

en: Is this your own key?
ar: هل هذا مفتاحك الخاص؟

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
ar: <p>فشل تغيير ثقة الاعتماد للمفتاح <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
ar: فشل تغيير ثقة الاعتماد

en: Owner trust set successfully.
ar: تم ضبط ثقة المالك بنجاح.

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
ar: احذف المفتاح السري من القرص.

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
ar: احتفظ بالمفتاح السري على القرص.

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
ar: أنشئ نسخة احتياطية من المفتاح السري في ملف.

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
ar: أنشئ نسخة احتياطية مطبوعة من المفتاح السري.

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
ar: لدي بالفعل نسخة احتياطية من المفتاح السري.

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
ar: انسخ إلى البطاقة

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
ar: انسخ المفتاح إلى البطاقة الذكية

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
ar: <para>المفتاح المختار: <emphasis>%1</emphasis></para><para>البطاقة الذكية المختارة: <emphasis>%2</emphasis></para><para>اختر أحد الخيارات التالية للمتابعة:</para>

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
ar: نظرة عامة على إعدادات GnuPG

[ctx: @action:button]
en: Run Command
ar: شغّل أمرًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Search in output
ar: ابحث في المخرجات

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
ar: أدخل مصطلح البحث

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
ar: انتقل إلى المطابقة التالية

[ctx: @action:button]
en: Find Next
ar: اعثر على التالي

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
ar: انتقل إلى المطابقة السابقة

[ctx: @action:button]
en: Find Previous
ar: ابحث عن السابق

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

[ctx: @action:button]
en: Save to File
ar: احفظ في ملفّ

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
ar: رمز الخروج: %1

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
ar[0]: الشهادة هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هذا المُستلم من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[1]: الشهادة هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هذا المُستلم من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[2]: الشهادات هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هؤلاء المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[3]: الشهادات هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هؤلاء المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[4]: الشهادات هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هؤلاء المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[5]: الشهادات هي جزء من مجموعة. حذفها قد يمنع هؤلاء المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
ar[0]: الشهادة هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلم من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[1]: الشهادة هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلم من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[2]: الشهادات هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[3]: الشهادات هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[4]: الشهادات هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:
ar[5]: الشهادات هي جزء من عدة مجموعات. حذفها قد يمنع المستلمين من فك التعمية للرسائل المرسلة إلى:

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
ar: <para>عند حذف شهادات هيئة إصدار الشهادات (CAs) (كل من هيئات إصدار الشهادات الرئيسية والوسيطة)، ستُحذف الشهادات التي أصدرتها أيضًا.</para><para>يمكن رؤية هذا بوضوح في وضع العرض الهرمي لتطبيق كليوبترا: في هذا الوضع، إذا حذفت شهادة لها شهادات فرعية، فستُحذف هذه الشهادات الفرعية أيضًا. فكّر في شهادات هيئة إصدار الشهادات على أنها مجلدات تحتوي على شهادات أخرى: عندما تحذف المجلد، فإنك تحذف محتوياته أيضًا.</para>

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
ar[0]: الشهادة التالية اختيرت للحذف:
ar[1]: الشهادة التالية اختيرت للحذف:
ar[2]: الشهادات التالية اختيرت للحذف:
ar[3]: الشهادات التالية اختيرت للحذف:
ar[4]: الشهادات التالية اختيرت للحذف:
ar[5]: الشهادات التالية اختيرت للحذف:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
ar[0]: الشهادة التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):
ar[1]: الشهادة التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):
ar[2]: الشهادات التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):
ar[3]: الشهادات التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):
ar[4]: الشهادات التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):
ar[5]: الشهادات التالية ستحذف بالرغم من أنك <b>لم</b> تخترها صراحةً (<a href="whatsthis://">لماذا؟</a>):

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ar[0]: الشهادة المراد حذفها هي شهادتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[1]: الشهادة المراد حذفها هي شهادتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[2]: جميع الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[3]: جميع الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[4]: جميع الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[5]: جميع الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ar[0]: إحدى الشهادات المراد حذفها هي شهادتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[1]: إحدى الشهادات المراد حذفها هي شهادتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[2]: بعض الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[3]: بعض الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[4]: بعض الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.
ar[5]: بعض الشهادات المراد حذفها هي شهاداتك الخاصة. تحتوي على مادة مفتاح خاص، وهي ضرورية لفك التعمية للمراسلات السابقة المعمّاة للشهادة، ولذلك لا ينبغي حذفها.

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
ar: حذف المفتاح السري

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
ar: غير قابل للاستخدام

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ar: لا يمكن استخدام هذه الشهادة للتعمية.

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @title]
en: Available Certificates
ar: الشهادات المتاحة

[ctx: @label]
en: Search available certificates
ar: ابحث عن الشهادات المتاحة

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
ar: ابحث في قائمة الشهادات المتاحة عن أي شهادة تطابق مصطلح البحث.

en: Filter certificates by category
ar: صَفِّ الشهادات حسب الفئة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
ar: أظهر فقط الشهادات التي تنتمي إلى الفئة المحددة.

[ctx: @label]
en: Available certificates
ar: الشهادات المتاحة

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
ar: أضف الشهادات المختارة

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
ar: أضف الشهادات المختارة إلى المجموعة

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
ar: احذف الشهادات المختارة

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
ar: احذف الشهادات المختارة من المجموعة

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
ar: الشهادات في المجموعة

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
ar: ابحث عن شهادات في المجموعة

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
ar: ابحث في قائمة الشهادات في المجموعة عن أي شهادة تطابق مصطلح البحث.

[ctx: @label]
en: Certificates in group
ar: شهادات في المجموعة

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
ar: حرّر المجموعة...

en: Please select until when the subkey should be valid:
ar: رجاءً، اختر حتى متى يجب أن يكون المفتاح الفرعي صالحًا:

en: Please select until when the certificate should be valid:
ar: رجاءً، اختر حتى متى يجب أن تكون الشهادة صالحة:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
ar: صلاحية غير محدودة

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
ar: صالح حتى (بين %1 و %2):

en: Also update the validity period of the subkeys
ar: حدّث أيضًا فترة صلاحية المفاتيح الفرعية

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
ar: صالحة حتى %1

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
ar: غيِّر فترة الصلاحية

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
ar: نفس صلاحية المفتاح الرئيسي (%1)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
ar: نفس صلاحية المفتاح الرئيسي (غير محدودة)

en: Exporting ...
ar: يتم التصدير...

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
ar: فشل التصدير: '%1'

[ctx: @title:window]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Invalid EMail
ar: بريد إلكتروني غير صالح

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
ar: الخوارزمية:

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
ar: انسخ مفتاح التعمية احتياطيًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
ar: انسخ مفتاح التعمية احتياطيًا في ملف.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
ar: سيُطلب منك عبارة مرور لحماية هذا الملف أثناء إنشاء المفتاح.

[ctx: @title:window]
en: Group Details
ar: تفاصيل المجموعة

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
ar: ملاحظة: هذه المجموعة معرّفة في ملفات إعدادات gpg.

en: Find:
ar: اعثر:

en: Search
ar: ابحث

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Deselect All
ar: ألغِ الكلّ

en: Details...
ar: التفاصيل...

en: Save As...
ar: احفظ كَ‍...

[ctx: @title:column]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
en: Email
ar: البريد الإلكترونيّ

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ar: صالحة من

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ar: صالحة حتى

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ar: الميفاق

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ar: معرف المفتاح

[ctx: @title:column]
en: Origin
ar: الأصل

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
ar: ابحث على الخادم

en: Import
ar: استورد

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
ar: أدخل مصطلح بحث للبحث عن الشهادات المطابقة.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني للبحث عن الشهادات المطابقة.

en: Keyserver
ar: خادم المفاتيح

[ctx: @title:window]
en: Notepad
ar: مفكرة

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
ar: أبطِل الشهادة

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
ar: الشهادة مخترقة

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
ar: الشهادة استُبدلت

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
ar: الشهادة لم تعد تُستخدم

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
ar: لسبب مختلف

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
ar: سبب الإبطال (اختياري)

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
ar: ارفع الشهادة المُبطلة إلى الدليل الداخلي

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
ar: ارفع الشهادة المُبطلة إلى %1

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
ar: الوصف (اختياري):

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
ar: أبطِل الشهادة

en: Error: The description must not contain empty lines.
ar: خطأ: يجب ألا يحتوي الوصف على أسطر فارغة.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
ar: <para>أنت على وشك إبطال الشهادة التالية:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>سيسري الإبطال مفعوله فورًا ولا يمكن التراجع عنه.</emphasis></para><para>العواقب: <list><item>يمكنك فك التعمية لكل شيء مُعَمَّى لهذه الشهادة.</item><item>لا يمكنك توقيع أي شيء بهذه الشهادة بعد الآن.</item><item>لا يمكنك اعتماد شهادات أخرى بها بعد الآن.</item><item>لن يتمكن الآخرون من التعمية بها بعد تلقي الإبطال.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Revokers
ar: المُبْطِلون

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
ar: اسم غير معروف

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
ar: بريد إلكتروني غير معروف

en: Skipped
ar: مُتخطّاة

en: Passed
ar: نجح

en: Test Name
ar: اسم الاختبار

en: Result
ar: النتيجة

en: (select test first)
ar: (اختر اختبارًا أولاً)

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
ar: <para>هذه هي نتائج مجموعة اختبارات كليوبترا الذاتية. انقر على اختبار للحصول على التفاصيل.</para><para>لاحظ أن جميع حالات الفشل باستثناء الحالة الأولى قد تكون بسبب فشل الاختبارات السابقة.</para>

en: test results
ar: نتائج الاختبار

[ctx: @title:group]
en: Details
ar: التفاصيل

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
ar: الإجراء التصحيحي المقترح

[ctx: @action:button]
en: Do It
ar: نفِّذ

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
ar: أظهر جميع نتائج الاختبارات

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
ar: شغّل هذه الاختبارات عند بدء التشغيل

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
ar: أعِد تشغيل الاختبارات

[ctx: @title:window]
en: Self Test
ar: الاختبار الذاتي

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
ar: لم يتم العثور على رقم تعريف شخصي فارغ. <warning>إذا لم تضبط رقم التعريف الشخصي هذا بنفسك، فربما البطاقة تعرضت للتلاعب.</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
ar: إلغاء ضبط رقم التعريف الشخصي.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
ar: حدث خطأ في ضبط رقم التعريف الشخصي: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
ar: تم ضبط رقم التعريف الشخصي بنجاح.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainLB)
en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
ar: <p>على هذه البطاقة الذكية، يوجد مساحة لشهادتين:
    <ol>
    <li>شهادة عادية</li>
    <li>شهادة خاصة لإجراء <em>توقيعات مؤهلة</em> وفقًا للقانون الألماني للتوقيع الإلكتروني (German Signaturgesetz)</li>
    </ol>
    يجب أن تضبط أرقام تعريف شخصي مبدئية قبل أن تتمكن من استخدامها.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
ar: الخطوة 1: اضبط رقم التعريف الشخصي المبدئي للشهادة الأولى ("NKS"):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
ar: اضبط رقم التعريف الشخصي المبدئي (NKS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
ar: الخطوة 2: اضبط رقم التعريف الشخصي المبدئي لشهادة التوقيع المؤهل ("SigG"):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sigGPB)
en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
ar: (اختياري) اضبط رقم التعريف الشخصي المبدئي (SigG)

[ctx: @title:dialog]
en: Sign/Encrypt Clipboard
ar: وقّع/عمِّ الحافظة

[ctx: @title]
en: Sign/Encrypt Clipboard
ar: وقّع/عمِّ الحافظة

[ctx: @info]
en: The clipboard does not contain text.
ar: الحافظة لا تحتوي على نص.

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
ar: تحميل البطاقات الذكية...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
ar: تحديث البطاقة الذكية %1...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
ar: تحديث البطاقة الذكية...

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
ar: استيراد الشهادات من البطاقات الذكية...

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
ar: أدِر البطاقات الذكية

[ctx: @label]
en: Subkeys
ar: المفاتيح الفرعية

[ctx: @title:column]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: @title:column]
en: Usage
ar: الاستخدام

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ar: خوارزمية

[ctx: @title:column]
en: Storage
ar: التخزين

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
ar: قضيب المفتاح

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
ar: أضف مفتاحًا فرعيًا

[ctx: @action:button]
en: Change validity
ar: غيِّر الصلاحية

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
ar: صدّر مفتاح OpenSSH

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
ar: استعِد النسخة الاحتياطية المطبوعة

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
ar: انقل إلى البطاقة الذكية

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
ar: صدّر المفتاح الفرعي السري

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
ar: أضف ADSK

[ctx: @info:tooltip]
en: <html>Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.</html>
ar: <html>أضف ADSK المحدد في إعدادات GnuPG إلى شهادتك. بإضافة ADSK إلى شهادتك، فإنك تسمح لمالك ADSK بفك التعمية لجميع الرسائل الجديدة المعمّاة لشهادتك، إذا كان العميل الذي يعمّي الرسالة يدعم هذه الوظيفة.</html>

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
ar: أظهر مزيد من الخيارات

en: Change validity
ar: غيِّر الصلاحية

en: Export OpenSSH key
ar: صدّر مفتاح OpenSSH

en: Transfer to smartcard
ar: انقل إلى البطاقة الذكية

en: Export secret subkey
ar: صدّر المفتاح الفرعي السري

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
ar: بطاقة ذكية %1

en: smart card
ar: بطاقة ذكية

en: on this computer
ar: على هذا الحاسوب

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
ar: مجهول

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
ar: لم يتم العثور على شهادة المُصْدِر (%1)

en: Searching for updates...
ar: يبحث عن تحديثات...

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
ar: لم يعثر على أي تحديث في قاعدة بيانات الإصدارات المتاحة.

[ctx: @title]
en: Up to date
ar: مُحدث

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
ar: الإصدار %1 متاح.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
ar: انظر <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">الميزات الجديدة</a>.

[ctx: @title:window]
en: Update Available
ar: التحديث متوفر

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
ar: أظهر هذا الإشعار للتحديثات المستقبلية.

[ctx: @action:button]
en: &Get update
ar: احصل على التحديث

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
ar: أضف هوية مستخدم

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
ar: أبطِل مُعرّف المستخدم

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
ar: علِّم كونه رئيسي

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
ar: علِّم مُعرّف المستخدم المختار كونه المُعرّف الرئيسي لهذا المفتاح.

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
ar: اعتمِد مُعرّفات المستخدمين

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
ar: أبطِل الاعتمادات

en: Name
ar: الاسم

en: Email
ar: البريد الإلكترونيّ

en: Trust Level
ar: مستوى الثقة

en: Origin
ar: الأصل

en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ar: دون بريد إلكتروني

en: never
ar: البتة

en: Signing
ar: التوقيع

en: First message
ar: الرسالة الأولى

en: Last message
ar: الرسالة الأخيرة

en: Message count
ar: عدد الرسائل

en: Encryption
ar: التعمية

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
ar: <para>هل تريد حقًا إبطال مُعرّف المستخدم<nl/><emphasis>%1</emphasis>؟</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
ar: علِّم كونه مُعرّف مستخدم رئيسي

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
ar: اعتمِد مُعرّفات المستخدمين...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
ar[0]: صدّق على معرّف المستخدم...
ar[1]: صدّق على معرّف المستخدم...
ar[2]: صدّق على معرّفات المستخدمين...
ar[3]: صدّق على معرّفات المستخدمين...
ar[4]: صدّق على معرّفات المستخدمين...
ar[5]: صدّق على معرّفات المستخدمين...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
ar: أبطِل التصديقات...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
ar[0]: أبطل التصديق...
ar[1]: أبطل التصديق...
ar[2]: أبطل التصديقين...
ar[3]: أبطل التصديقات...
ar[4]: أبطل التصديقات...
ar[5]: أبطل التصديقات...

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
ar: انشر لدى مزوّد البريد...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
ar: أبطل معرّف المستخدم

en: User IDs and certifications
ar: معرّفات المستخدمين والتصديقات

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
ar: التصديقات ليست متاحة قبل استيراد الشهادة.

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
ar: أظهر تفاصيل الشهادة

[ctx: @action]
en: Add Certification
ar: أضف تصديقًا

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
ar: أبطل التصديق

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
ar: اجلب المفاتيح المفقودة

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
ar: ابحث واستورد كل المفاتيح التي استُخدِمت لتصديق معرّفات المستخدمين لهذا المفتاح

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
ar: أظهر تصديقاتي فقط

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق لأنه لم يُجرَ بأحد مفاتيحك (أو أن المفتاح السرّي المطلوب مفقود).

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
ar: إبطال التصديقات الذاتية غير ممكن حاليًا.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق الخاص بالإبطال. (لكن يمكنك إعادة التصديق على معرّف المستخدم الموافق).

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق المنتهي الصلاحية.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق غير الصالح.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
ar: لا يمكنك إبطال هذا التصديق لأن المفتاح السرّي المطلوب غير متوفّر.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
ar: لا يمكنك إبطال أي من تصديقات معرّف المستخدم هذا. حدّد أيًا من التصديقات للاطلاع على التفاصيل.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
ar: <para>وقع خطأ أثناء تحميل التصديقات: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
ar: فشل تحميل التصديقات

note: i18n: ectx: label, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Placeholder for CN
ar: العنصر النائب لـ CN

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
ar: هذا النص سيُستخدم كنص عنصر نائب لحقل الاسم الشائع (CN) في شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill CN automatically
ar: املأ CN آليًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ar: إذا كانت صحيحة، فسيُملأ حقل الاسم الشائع (CN) في شهادات S/MIME آليًا بمعلومات مجمّعة من النظام،
             مثل إعدادات البريد الإلكتروني في سطح المكتب أو من Active Directory في ويندوز.

note: i18n: ectx: label, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for EMAIL
ar: تلميح للبريد الإلكتروني

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
ar: هذا النص سيُظهر فوق حقل عنوان البريد الإلكتروني في شهادات OpenPGP وكعنصر نائب في حقل شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill EMAIL automatically
ar: املأ البريد الإلكتروني آليًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ar: إذا كانت صحيحة، فسيُملأ حقل عنوان البريد الإلكتروني في شهادات OpenPGP و S/MIME آليًا بمعلومات مجمّعة من النظام،
             مثل إعدادات البريد الإلكتروني لسطح المكتب أو من Active Directory في ويندوز.

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of EMAIL
ar: قيمة البريد الإلكتروني

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
ar: قيمة مبدئية لحقل عنوان البريد الإلكتروني في شهادات OpenPGP و S/MIME. هذه القيمة ستتجاوز EMAIL_prefill. إنها مفيدة إذا لم تُعثَر على إعدادات نظام مناسبة أو لم تُعثَر على أي إعدادات لـ EMAIL_prefill.

note: i18n: ectx: label, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for NAME
ar: تلميح للاسم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
ar: هذا النص سيُظهر فوق حقل الاسم في شهادات OpenPGP.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill NAME automatically
ar: املأ الاسم آليًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ar: إذا كانت صحيحة، فسيُملأ حقل الاسم في شهادات OpenPGP آليًا بمعلومات مجمّعة من النظام،
             مثل إعدادات البريد الإلكتروني لسطح المكتب أو من Active Directory في ويندوز.

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of NAME
ar: قيمة الاسم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
ar: قيمة مبدئية لحقل الاسم في شهادات OpenPGP. هذه القيمة ستتجاوز NAME_prefill. إنها مفيدة إذا لم تُعثَر على إعدادات نظام مناسبة أو لم تُعثَر على أي إعدادات لـ NAME_prefill.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Default validity period
ar: فترة الصلاحية المبدئية

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ar: حدّد فترة الصلاحية المبدئية للمفاتيح الجديدة أو الممدّدة في OpenPGP بالأيام.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
ar: هذا الإعداد يحدّد كم يومًا سيكون مفتاح OpenPGP صالحًا بشكل مبدئي عند إنشائه أو تغيير صلاحيته، أو بعبارة أخرى، بعد كم يومًا سينتهي صلاحية المفتاح. اضبط هذا على 0 لصلاحية غير محدودة. إذا لم يُضبط هذا الإعداد أو ضُبِط على قيمة سالبة، فإن المفاتيح الجديدة أو الممدّدة في OpenPGP ستكون صالحة لثلاث سنوات (ربما تُحدّد بفترة الصلاحية الأدنى أو القصوى المسموحة) بشكل مبدئي.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Minimum validity period
ar: فترة الصلاحية الدنيا

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ar: حدّد فترة الصلاحية الدنيا المسموحة للمفاتيح الجديدة أو الممدّدة في OpenPGP بالأيام.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
ar: هذا الإعداد يحدّد العدد الأدنى من الأيام التي يمكن للمستخدم اختيارها لفترة صلاحية شهادات OpenPGP. يُطبّق عند إنشاء المفتاح وتغيير صلاحيته.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Maximum validity period
ar: فترة الصلاحية القصوى

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ar: حدّد فترة الصلاحية القصوى المسموحة للمفاتيح الجديدة أو الممدّدة في OpenPGP بالأيام.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
ar: هذا الإعداد يحدّد العدد الأقصى من الأيام التي يمكن للمستخدم اختيارها لفترة صلاحية شهادات OpenPGP. يُطبّق عند إنشاء المفتاح وتغيير صلاحيته. إذا لم يُضبط هذا الإعداد أو ضُبِط على قيمة سالبة، فإن الصلاحية غير المحدودة مسموحة.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Hide advanced settings
ar: اخفِ الإعدادات المتقدمة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
ar: إذا كانت صحيحة، تخفي زر الإعدادات المتقدمة في معالج الشهادات الجديدة.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Certification)
en: Default certification validity
ar: صلاحية التصديق المبدئية

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Certification)
en: Specifies the default validity of certifications in days.
ar: حدّد صلاحية التصديقات المبدئية بالأيام.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Certification)
en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
ar: هذا الإعداد يحدّد كم يومًا يكون التصديق صالحًا بشكل مبدئي، أو بعبارة أخرى، بعد كم يومًا سينتهي صلاحية تصديق جديد. اضبط هذا على 0 لصلاحية غير محدودة للتصديقات.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumDefinitionId), group (ChecksumOperations)
en: Checksum program to use when creating checksum files
ar: برنامج التحقق الذي يُستخدم عند إنشاء ملفات التحقق

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after signing
ar: أظهر النتائج بعد التوقيع

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
ar: إذا كانت صحيحة، فستُظهر النتائج بعد التوقيع بنجاح على الحافظة.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after encryption
ar: أظهر النتائج بعد التعمية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
ar: إذا كانت صحيحة، فستُظهر النتائج بعد التعمية بنجاح على الحافظة.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enable S/MIME
ar: فعّل S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enables support for S/MIME (CMS).
ar: يفعّل الدعم لـ S/MIME (CMS).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
ar: إذا كانت خاطئة، فإن واجهة كليوبترا الرئيسية لن تقدّم أي وظائف متعلقة بـ S/MIME (CMS).

note: i18n: ectx: label, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allow S/MIME certificate creation
ar: اسمح بإنشاء شهادة S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
ar: يسمح بإنشاء طلبات توقيع شهادة S/MIME.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
ar: إذا كانت خاطئة، فإن كليوبترا لن تقدّم خيار إنشاء طلبات توقيع شهادة S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allow signing with S/MIME certificates
ar: اسمح بالتوقيع باستخدام شهادات S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allows signing of text or files with S/MIME certificates.
ar: يسمح بتوقيع النصوص أو الملفات باستخدام شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer functionality for creating signatures with S/MIME certificates.
ar: إذا كانت خاطئة، فإن كليوبترا لن تقدّم وظائف لإنشاء توقيعات باستخدام شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAppearanceConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show appearance configuration
ar: أظهر إعدادات المظهر

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOperationsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show crypto operations configuration
ar: أظهر إعدادات عمليات التعمية

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDirectoryServicesConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show directory services configuration
ar: أظهر إعدادات خدمات الأدلة

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGnuPGSystemConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show GnuPG system configuration
ar: أظهر إعدادات نظام GnuPG

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSmartCardsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show smart cards configuration
ar: أظهر إعدادات البطاقات الذكية

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSMimeValidationConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show S/MIME validation configuration
ar: أظهر إعدادات التحقق من S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
ar: حدّد ترتيب عرض سمات الاسم المميز (DN) في شهادات X.509.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
ar: استخدم pgp كامتداد مبدئي لملفات OpenPGP المنشأة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
ar: اضبط هذا لجعل كليوبترا تستخدم امتداد ملف pgp كإعداد مبدئي لملفات OpenPGP.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: Automatically extract archives after decryption.
ar: استخرج الأرشيفات آليًا بعد فك التعمية.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
ar: إذا ضُبِط هذا الخيار، فإن كليوبترا تستخرج أرشيفات الملفات آليًا بعد فك التعمية.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
ar: استخدم هذا الأمر لإنشاء أرشيفات الملفات.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
ar: عند تعمية عدّة ملفات أو مجلد، تنشئ كليوبترا أرشيفًا معميًا باستخدام هذا الأمر.

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
ar: أنشئ الملفات الموقعة أو المعمّاة كملفات نصية.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ar: اضبط هذا الخيار لترميز الملفات المعمّاة أو الموقعة كنص مرمّز بـ base64. بحيث يمكن فتحها باستخدام محرّر أو إرسالها في نص رسالة بريدية. هذا سيزيد من حجم الملف بمقدار الثلث.

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ar: أنشئ ملفات مؤقتة فُكّت عميتها في مجلد الملف المعمّى.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ar: اضبط هذا الخيار لتجنّب استخدام مجلد المستخدم المؤقت.

note: i18n: ectx: label, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use symmetric encryption only.
ar: استخدم التعمية المتماثلة فقط.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable public key encryption.
ar: اضبط هذا الخيار لتعطيل تعمية المفتاح العام.

note: i18n: ectx: label, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use public key encryption only.
ar: استخدم تعمية المفتاح العام فقط.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable password-based encryption.
ar: اضبط هذا الخيار لتعطيل التعمية المستندة إلى كلمة المرور.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable Groups
ar: فعّل المجموعات

note: i18n: ectx: tooltip, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys.
ar: فعّل استخدام مجموعات المفاتيح.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
ar: فعّل استخدام مجموعات المفاتيح لإنشاء قوائم المستلمين.

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: Retrieve signer keys after import
ar: اجلب مفاتيح الموقّع بعد الاستيراد

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
ar: إذا كانت مفعلة، فإن كليوبترا ستحاول آليًا جلب المفاتيح
             التي استُخدِمت لتصديق معرّفات المستخدمين لمفاتيح OpenPGP المستوردة حديثًا. هذا مفيد
             بالاشتراك مع المقدمين الموثوقين.

note: i18n: ectx: label, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ar: استعلم عن أدلة شهادات المزودين لكل معرّفات المستخدمين

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ar: بشكل مبدئي، تستعلم كليوبترا عن أدلة شهادات المزودين (WKD) فقط
             لمعرّفات المستخدمين التي جُلبت في الأصل من WKD عندما تحدّث شهادة OpenPGP.
             إذا كان هذا الخيار مفعّلاً، فإن كليوبترا ستستعلم عن WKDs لكل معرّفات المستخدمين.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: Notify about upcoming certificate expiration
ar: أعلِم عن انتهاء صلاحية الشهادة الوشيك

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
ar: إذا كان مفعّلاً، فإن كليوبترا ستُظهر إعلانات في بعض الأماكن عند استخدام
            شهادات ستنتهي صلاحيتها قريبًا.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: URL schemes to block
ar: مخططات العناوين URL لحجبها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
ar: هذه قائمة بمخططات العناوين URL التي يجب أن يحجبها التطبيق.
             يمكن استخدامها لمنع التطبيق من فتح تطبيقات خارجية لعناوين URL معيّنة.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Always search smartcard certificates on keyserver
ar: ابحث دائمًا عن شهادات البطاقة الذكية في خادوم المفاتيح

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
ar: يبحث عن الشهادات التي تنتمي لمفاتيح البطاقة الذكية في خادوم المفاتيح المضبوط.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
ar: يبحث في خوادم المفاتيح بغض النظر عن ميفاق مفتاح البطاقة الذكية، بغض النظر
            عن ميفاق خادوم المفاتيح. السلوك المبدئي هو القيام بذلك فقط لخوادم المفاتيح LDAP.

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
ar: حاول تحميل شهادات S/MIME من بطاقات PKCS#15 الذكية

note: i18n: ectx: tooltip, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
ar: حمّل شهادات S/MIME آليًا من بطاقات PKCS#15 (CardOS) الذكية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
ar: إذا كانت صحيحة، فإن كليوبترا ستستدعي gpgsm --learn إذا أُدرِجت بطاقة PKCS#15 الذكية
      بشهادات غير معروفة. هذا قد يستغرق بعض الوقت ويحجب البطاقة الذكية أثناء تشغيل الأمر.

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
ar: فترة تحديث الشهادة (بالساعات). الصفر (0) يعطلها.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesDisabled), group (General)
en: Disable profile settings
ar: عطّل إعدادات الملف الشخصي

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomDebugCommands), group (General)
en: Allow custom debug commands
ar: اسمح بأوامر تصحيح الأخطاء المخصّصة

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSignEncrypt), group (General)
en: Show results after signing and encrypting files
ar: أظهر النتائج بعد التوقيع على الملفات وتعميتها

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
ar: أظهر صلاحية الشهادة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
ar: أظهر معلومات الصلاحية للشهادات في التلميح، مثل ما إذا كانت الشهادة منتهية الصلاحية أو مبطلة.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
ar: أظهر معلومات مالك الشهادة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
ar: أظهر معلومات المالك للشهادات في التلميح، مثل معرّفات المستخدمين والموضوعين والمصدرين.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
ar: أظهر تفاصيل الشهادة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
ar: أظهر المزيد من تفاصيل الشهادة، مثل البصمة وطول المفتاح وتواريخ الانتهاء

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
ar: &شهادات

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ar: &نافذة

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: Menu (help_more)
en: &More Documentation
ar: وثائق أ&كثر

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيس

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
ar: استخدم OpenPGP للعملية التالية

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
ar: استخدم CMS (X.509, S/MIME) للعملية التالية

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
ar: موقع المقبس الذي يستمع إليه خادوم الواجهة

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
ar: شغّل خادوم الواجهة فقط، واخفِ النافذة الرئيسية

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
ar: استورد ملف (ملفات) الشهادة

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
ar: عمّ ملف (ملفات)

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
ar: وقّع على ملف (ملفات)

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
ar: وقّع و/أو عمّ ملف (ملفات)

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
ar: مطابق لـ --sign-encrypt، لا تستخدمه

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
ar: فكّ عمّية ملف (ملفات)

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
ar: تحقّق من ملف/توقيع

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
ar: فكّ عمّية و/أو تحقّق من ملف (ملفات)

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
ar: ابحث عن شهادة في خادوم مفاتيح

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
ar: أنشئ أو تحقّق من ملف التحقق

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
ar: أظهر تفاصيل شهادة محلية أو ابحث عنها في خادوم مفاتيح باستخدام البصمة

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
ar: أنشئ زوج مفاتيح جديدًا أو طلب توقيع شهادة

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
ar: معرّف النافذة الأب للحوارات

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
ar: افتح حوار الإعدادات

[ctx: @info:shell]
en: Run as standalone app without system tray icon
ar: شغّل كتطبيق مستقل دون أيقونة علبة النظام

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
ar: ملف (ملفات) للمعالجة

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
ar: نص أو بصمة للاستعلام والبحث

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
ar: فشل تنفيذ الأمر

[ctx: @info]
en: For technical reasons you can only use this option if <application>%1</application> is not already running.
ar: لأسباب فنية، يمكنك استخدام هذا الخيار فقط إذا لم يكن <application>%1</application> قيد التشغيل بالفعل.

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
ar: ميفاق غامض: --openpgp و --cms

en: No search string specified for --search
ar: لم يُحدّد نص بحث لـ --search

en: No fingerprint argument specified for --query
ar: لم يُحدّد وسيط بصمة لـ --query

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
ar: أمران غامضان "%1" و "%2"

en: No files specified for "%1" command
ar: لم تُحدّد أي ملفات للأمر "%1"

en: Cannot read "%1"
ar: لا يمكن قراءة "%1"

en: Opening an external link is administratively prohibited.
ar: يُحظر فتح رابط خارجي إداريًا.

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
ar: محظور

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
ar: <para>إصدار مكتبة <application>GpgME</application> الذي تشغله أقدم من الإصدار الذي بُنيت مقابله مكتبة <application>GpgME++</application>.</para><para>لن تعمل <application>كليوبترا</application> في هذا الإعداد.</para><para>الرجاء طلب المساعدة من مسؤول نظامك لحل هذه المشكلة.</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
ar: GpgME قديم جدًا

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
ar: <para>لا يمكن تشغيل <application>كليوبترا</application> بصلاحيات المدير دون إتلاف صلاحيات الملفات في مجلد بيانات GnuPG.</para><para>لإدارة مفاتيح للمستخدمين الآخرين، الرجاء إدارتها كمستخدم عادي ونسخ مجلد <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> بصلاحيات مناسبة.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
ar: <para>هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟</para>

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
ar: الركض كمدير نظام

en: GPG UI Server Error
ar: خطأ خادوم واجهة GPG

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
ar: <qt>لم يمكن تهيئة وحدة كليوبترا في مستكشف ويندوز.<br/>الخطأ هو: <b>%1</b><br/>هذا على الأرجح يعني أن هناك مشكلة في تثبيتك. حاول إعادة التثبيت أو اتصل بمسؤول نظامك للدعم.<br/>يمكنك محاولة المتابعة في استخدام كليوبترا ولكن قد تكون هناك مشاكل أخرى.</qt>

en: Invalid arguments: %1
ar: وسطاء غير صالحة: %1

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
ar: أ&نهِ <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
ar: أغلق النافذة فقط

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
ar: <application>%1</application> قد يُستخدم من قبل تطبيقات أخرى كخدمة.<nl/>قد ترغب في إغلاق هذه النافذة دون إنهاء <application>%1</application>.

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
ar: هل أخرج؟

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
ar: لم يمكن تشغيل عارض سجل GnuPG (kwatchgnupg). الرجاء التحقق من تثبيتك.

en: Error Starting KWatchGnuPG
ar: خطأ عند تشغيل KWatchGnuPG

en: GnuPG Log Viewer
ar: عارض سجل GnuPG

en: Show GnuPG Configuration
ar: أظهر إعدادات GnuPG

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
ar: أعد تشغيل العمليات الخلفية

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
ar: أعد تشغيل العمليات الخلفية، مثلًا بعد إجراء تغييرات على الإعدادات.

en: Check for updates
ar: التمس التّحديثات

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
ar: مفكرة

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
ar: أظهر لوحة لتعمية/فك تعمية وتوقيع/تحقق من النص

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
ar: البطاقات الذكية

en: Show smartcard management
ar: أظهر إدارة البطاقات الذكية

en: Perform Self-Test
ar: نفّذ اختبارًا ذاتيًا

en: Configure Groups...
ar: اضبط المجموعات...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
ar: المجموعات

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
ar: اضبط التّركيز على البحث السّريع

en: Gpg4win Compendium
ar: موجز Gpg4win

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
ar: دليل &سريع للتعمية والتوقيع

en: Certificate &Groups
ar: مجموعات &الشهادات

en: &Mail Encryption in Outlook
ar: &تعمية البريد في Outlook

en: &Certification Management
ar: إدارة ال&تصديق

en: &Smartcard Setup
ar: إعداد البطاقة &الذكية

en: GnuPG Command&line
ar: سطر أوامر GnuPG

en: Manual for VS-NfD Approval
ar: دليل موافقة VS-NfD

en: SecOps for VS-NfD Approval
ar: عمليات أمنية لموافقة VS-NfD

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
ar: لا تزال هناك بعض العمليات الخلفية جارية. ستُنهى عند إغلاق النافذة. هل تريد المتابعة؟

en: Ongoing Background Tasks
ar: مهام خلفية جارية

en: &Password-based Encryption
ar: التعمية ال&مستندة إلى كلمة السر

[ctx: @info:label]
en: RSA key strength:
ar: قوة مفتاح RSA:

[ctx: @title:tab]
en: Technical Details
ar: التفاصيل التقنية

[ctx: @title:group]
en: EMail Addresses
ar: عنوان البريد الإلكتروني

[ctx: @title:group]
en: DNS Names
ar: أسماء DNS

[ctx: @title:group]
en: URIs
ar: معرّفات الموارد الموحدة (URIs)

[ctx: @title:tab]
en: Personal Details
ar: التفاصيل الشخصية

en: new email
ar: بريد إلكتروني جديد

en: new dns name
ar: اسم dns جديد

en: new uri
ar: رابط جديد

[ctx: %2: some admin-supplied text, %1: key size in bits]
en: %2 (1 bit) | %2 (%1 bits)
ar[0]: %2 (1 بت)
ar[1]: %2 (1 بت)
ar[2]: %2 (2 بت)
ar[3]: %2 (%1 بت)
ar[4]: %2 (%1 بت)
ar[5]: %2 (%1 بت)

[ctx: %1: key size in bits]
en: 1 bit | %1 bits
ar[0]: 1 بت
ar[1]: 1 بت
ar[2]: 2 بت
ar[3]: %1 بتات
ar[4]: %1 بت
ar[5]: %1 بت

en: EMail
ar: البريد الإلكترونيّ

[ctx: @title]
en: Enter Details
ar: أَدْخِل التفاصيل

en: Real name:
ar: الاسم الحقيقيّ:

en: EMail address:
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ:

en: Protect the generated key with a passphrase.
ar: اِحْمِ المفتاح المولَّد بعبارة مرور.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
ar: يُعَمِّي المفتاح السري بعبارة مرور لا يمكن استرجاعها. سيُطلب منك إدخال عبارة المرور أثناء توليد المفتاح.

en: Advanced Settings...
ar: إعدادات متقدمة...

en: Please enter your personal details below.
ar: الرجاء إدخال تفاصيلك الشخصية أدناه.

en: Please enter your personal details below. If you want more control over the parameters, click on the Advanced Settings button.
ar: الرجاء إدخال تفاصيلك الشخصية أدناه. إذا كنت تريد المزيد من التحكم في المعلمات، انقر على زر الإعدادات المتقدمة.

[ctx: @action]
en: Create
ar: أنشئ

en: Operation canceled.
ar: أُلْغِيَت العملية.

en: Could not create key pair: %1
ar: لا يمكن إنشاء زوج المفاتيح: %1

en: Could not write output file %1: %2
ar: لا يمكن كتابة ملف المخرجات %1: %2

en: Key pair created successfully.
ar: اُنْشِئَ زوج المفاتيح بنجاح.

[ctx: @action:button]
en: Add Entry
ar: أضف مدخلة

[ctx: @action:button]
en: Remove Entry
ar: أزِل المدخلة

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ar: انقل لأعلى

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ar: انقل لأسفل

[ctx: @title:window]
en: Key Pair Creation Wizard
ar: معالج إنشاء زوج المفاتيح

[ctx: @title:group]
en: Result
ar: النتيجة

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
ar: اسحب هذا الرمز إلى مُنشئ تطبيق البريد الإلكتروني الخاص بك لإرفاق الطلب بالبريد.

en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
ar: أعد تشغيل هذا المعالج (يحتفظ بمعاييرك)

[ctx: @title:group]
en: Next Steps
ar: الخطوات التالية

en: Save Certificate Request To File...
ar: احفظ طلب الشهادة في ملف...

en: Send Certificate Request By EMail...
ar: أرسل طلب الشهادة عبر البريد الإلكتروني...

en: Create Signing Certificate With Same Parameters
ar: أنشئ شهادة توقيع بنفس المعايير

en: Create Encryption Certificate With Same Parameters
ar: أنشئ شهادة تعمية بنفس المعايير

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
ar: فشل إنشاء المفتاح

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
ar: فشل إنشاء زوج المفاتيح. يرجى العثور على تفاصيل الفشل أدناه.

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
ar: تم إنشاء زوج المفاتيح بنجاح

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
ar: تم إنشاء زوج المفاتيح الجديد بنجاح. يرجى العثور على تفاصيل النتيجة وبعض الخطوات التالية المقترحة أدناه.

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
ar: لا يمكن نسخ الملف المؤقت <filename>%1</filename> إلى الملف <filename>%2</filename>: <message>%3</message>

en: Please process this certificate.
ar: يرجى معالجة هذه الشهادة.

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
ar: يرجى معالجة هذه الشهادة وإبلاغ المرسل بموقع الحصول على الشهادة الناتجة.
    
    شكراً،

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
ar: <para>حاولت <application>كليوبترا</application> إرسال بريد إلكتروني عبر عميل البريد المبدئي الخاص بك.</para><para>من المعروف أن بعض عملاء البريد لا يدعمون المرفقات عند استدعائهم بهذه الطريقة.</para><para>إذا لم يكن لدى عميل البريد الخاص بك مرفق، فقم بسحب أيقونة <application>كليوبترا</application> وإسقاطها على نافذة إنشاء الرسالة في عميل البريد الخاص بك.</para><para>إذا لم ينجح ذلك أيضًا، فقم بحفظ الطلب في ملف، ثم أرفقه.</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
ar: يرسل البريد

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
ar: ستقوم هذه العملية بحذف طلب الشهادة. يرجى التأكد من أنك أرسلته أو حفظته قبل المتابعة.

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
ar: سيتم حذف طلب الشهادة

[ctx: @title %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: %1?
ar: %1؟

[ctx: @title]
en: Compliance Check
ar: تحقق من الامتثال

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
ar: <para><application>GnuPG</application> ليس مضبوطًا للامتثال لـ <icode>de-vs</icode>.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ar: <para>نظام <application>GnuPG</application> الذي تستخدمه <application>كليوبترا</application> ليس %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
ar: <para>ثبّت إصدارًا من <application>GnuPG</application> الذي هو %1.</para>

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
ar: تثبيت GPG (الخلفية OpenPGP)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
ar: تثبيت GpgSM (الخلفية S/MIME)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
ar: تثبيت GpgConf (الإعداد)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
ar: <para>اُكتشفت مشكلة في الخلفية <application>%1</application>.</para>

en: not supported
ar: غير متاح

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
ar: <para>يبدو أن مكتبة <icode>gpgme</icode> جُمعت دون دعم لهذه الخلفية.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
ar: <para>استبدل مكتبة <icode>gpgme</icode> بإصدار جُمع بدعم لـ <application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
ar: لم يُثبّت بشكل صحيح

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
ar: <para>الخلفية <command>%1</command> ليست مثبّتة بشكل صحيح.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
ar: <para>الرجاء التحقق من مخرجات <command>%1 --version</command> يدويًا.</para>

en: too old
ar: قديم جدًا

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
ar: <para>الخلفية <command>%1</command> مثبّتة بالإصدار %2، ولكن يتطلب الإصدار %3 على الأقل.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
ar: <para>ثبّت <application>%1</application> إصدار %2 أو أعلى.</para>

en: unknown problem
ar: مشكلة غير معروفة

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
ar: <para>تأكّد من أن <application>%1</application> مثبّت وفي <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
ar: <para>يتطلب هذا الاختبار <application>%1</application> الإصدار v%2.%3.%4، ولكن فقط %5 هو المثبّت.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
ar: <para> <application>%1</application> مطلوب لهذا الاختبار، ولكن لا يبدو متوفّرًا.</para><para>انظر الاختبارات أعلاه لمزيد من المعلومات.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
ar: <para>انظر "%1" أعلاه.</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
ar: اتصال Gpg-Agent

en: GpgME does not support gpg-agent
ar: GpgME لا يدعم gpg-agent

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ar: <para>مكتبة <application>GpgME</application> جديدة بما يكفي لدعم <application>gpg-agent</application>، ولكن لا يبدو أنها تفعل ذلك في هذا التثبيت.</para><para>الخطأ الذي عاد كان: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
ar: خطأ غير متوقع

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ar: <para>خطأ غير متوقع أثناء طلب إصدار <application>gpg-agent</application>.</para><para>الخطأ الذي عاد كان: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
ar: تحقق من إعدادات %1

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
ar: فشل

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
ar: وقع خطأ أثناء تنفيذ الاختبار الذاتي لإعدادات GnuPG لـ %2:
      %1
    قد ترغب في تنفيذ "gpgconf %3" في سطر الأوامر.

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
ar: ملف الإعداد 'libkleopatrarc'

en: Errors found
ar: وُجدت أخطاء

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
ar: <para>اكتشفت كليوبترا الأخطاء التالية في إعداد libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
ar: محرر سجل النظام

en: Obsolete registry entries found
ar: وُجدت إدخالات سجل مهجورة

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
ar: <para>اكتشفت كليوبترا مفتاح سجل مهجور (<resource>%1\%2</resource>)، أُضيف من قبل إما إصدار سابق من <application>Gpg4win</application> أو تطبيقات مثل <application>WinPT</application> أو <application>EnigMail</application>.</para><para>الاحتفاظ بالإدخال قد يؤدي إلى استخدام خلفية GnuPG قديمة.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
ar: <para>احذف مفتاح السجل <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
ar: لم يمكن حذف مفتاح السجل <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
ar: خطأ عند حذف مفتاح السجل

en: Failed to start uiserver %1
ar: فشل تشغيل uiserver %1

en: Invalid socket name!
ar: اسم مقبس غير صالح!

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ar: لم يمكن تخصيص الموارد للاتصال بخادوم واجهة كليوبترا في %1: %2

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ar: لم يمكن الاتصال بخادوم واجهة كليوبترا في %1: %2

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
ar: لم يمكن الحصول على معرّف العملية لخادوم واجهة كليوبترا في %1: %2

en: Command (%1) failed: %2
ar: فشل الأمر (%1) : %2

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
ar: اتصال UiServer

en: not reachable
ar: لا يمكن الوصول إليه

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
ar: لم يمكن الاتصال بـ UiServer: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
ar: <para>تحقّق من أن جدار الحماية لديك ليس مضبوطًا لحجب الاتصالات المحلية (اسمح بالاتصالات بـ <resource>localhost</resource> أو <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
ar: نسخ متعددة

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
ar: يبدو أن <application>كليوبترا</application> أخرى تعمل (بمعرّف العملية %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
ar: أنهِ أي نسخ أخرى تعمل من <application>كليوبترا</application>.

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for user operations]
en: PIN
ar: رقم التعريف الشخصي

[ctx: @label PIN/Key to unblock/reset the normal PIN]
en: PUK
ar: مفتاح إلغاء الحظر الشخصي

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
ar: رقم التعريف الشخصي للمدير

en: RSA key transport (2048 bits)
ar: نقل مفتاح RSA (2048 بت)

en: ECDH (Curve P-256)
ar: ECDH (منحنى P-256)

en: ECDH (Curve P-384)
ar: ECDH (منحنى P-384)

en: RSA (2048 bits)
ar: RSA (2048 بت)

en: ECDSA (Curve P-256)
ar: ECDSA (منحنى P-256)

en: ECDSA (Curve P-384)
ar: ECDSA (منحنى P-384)

en: Signature Key
ar: مفتاح التوقيع

en: Encryption Key
ar: مفتاح التعمية

en: Authentication Key
ar: مفتاح الاستيثاق

en: PIV Authentication Key
ar: مفتاح استيثاق PIV

en: Card Authentication Key
ar: مفتاح استيثاق البطاقة

en: Digital Signature Key
ar: مفتاح التوقيع الرقمي

en: Key Management Key
ar: مفتاح إدارة المفاتيح

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
ar: افتح مدير الشهادات...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
ar: ا&ضبط <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
ar: &عن <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
ar: أ&طفئ <application>%1</application>

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
ar: البطاقة الذكية

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
ar: حدث حالة البطاقة

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
ar: اضبط رقم التعريف الشخصي المبدئي لـ NetKey v3...

en: No option name given
ar: لم يعطى اسم خيار

en: Parse error
ar: خطأ في التحليل

en: Parse error: numeric session id too large
ar: خطأ في التحليل: مُعرّف الجلسة الرقمي كبير جداً

en: CAPABILITIES does not take arguments
ar: CAPABILITIES لا يأخذ أي حجج

en: Unknown value for WHAT
ar: قيمة غير معروفة لـ WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
ar: START_KEYMANAGER لا يأخذ أي حجج

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
ar: START_CONFDIALOG لا يأخذ أي حجج

en: Message #%1
ar: الرسالة #%1

en: Empty file path
ar: مسار ملف فارغ

en: Only absolute file paths are allowed
ar: يُسمح فقط بمسارات الملفات المطلقة

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
ar: يُسمح فقط بالملفات في INPUT/OUTPUT FILE

en: unknown exception caught
ar: التقط استثناء غير معروف

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
ar: لا يمكن خلط --info مع SENDER أو RECIPIENT غير المعلوماتي

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
ar: الحجة ليست صندوق بريد RFC-2822 صالحاً

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
ar: اكتشاف بيانات غير مرغوب فيها بعد صندوق بريد RFC-2822 صالح

en: Caught unexpected exception: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
ar: التقط استثناء غير معروف - يرجى الإبلاغ عن هذا الخطأ للمطورين.

en: Cannot send "%1" status
ar: لا يمكن إرسال حالة "%1"

en: Cannot send data
ar: لا يمكن إرسال البيانات

en: Cannot flush data
ar: لا يمكن تفريغ البيانات

en: Required --mode option missing
ar: خيار --mode المطلوب مفقود

en: invalid mode: "%1"
ar: وضع غير صالح: "%1"

en: Required --protocol option missing
ar: خيار --protocol المطلوب مفقود

en: --protocol is not allowed here
ar: --protocol غير مسموح به هنا

en: invalid protocol "%1"
ar: ميفاق غير صالح "%1"

en: At least one FILE must be present
ar: يجب أن يكون هناك ملف واحد على الأقل

en: Cannot use non-info SENDER
ar: لا يمكن استخدام SENDER غير المعلوماتي

en: Cannot use non-info RECIPIENT
ar: لا يمكن استخدام RECIPIENT غير المعلوماتي

en: FILES present
ar: FILES موجود

en: At least one INPUT needs to be provided
ar: يجب توفير مدخل واحد على الأقل

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
ar: عدم تطابق في عدد INPUT/SENDER --info

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
ar: عدم تطابق في عدد INPUT/MESSAGE

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
ar: يمكن إعطاء MESSAGE فقط لفك التوقيع المنفصل

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
ar: عدم تطابق في عدد INPUT/OUTPUT

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
ar: لا يمكن استخدام OUTPUT و MESSAGE في نفس الوقت

en: No backend support for OpenPGP
ar: لا يوجد دعم خلفي لـ OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
ar: لا يوجد دعم خلفي لـ S/MIME

en: Cannot use SENDER
ar: لا يمكن استخدام SENDER

en: Cannot use RECIPIENT
ar: لا يمكن استخدام RECIPIENT

en: INPUT present
ar: INPUT موجود

en: MESSAGE present
ar: MESSAGE موجود

en: OUTPUT present
ar: OUTPUT موجود

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
ar: لا يمكن لـ DECRYPT/VERIFY_FILES استخدام الدلائل كمدخل

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
ar: التقط استثناء غير معروف في SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ar: ENCRYPT هو أمر بوضع البريد الإلكتروني، يبدو أن الاتصال في وضع مدير الملفات

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
ar: لا يمكن إعطاء SENDER قبل ENCRYPT، باستثناء مع --info

en: At least one INPUT must be present
ar: يجب أن يكون هناك مدخل واحد على الأقل

en: At least one OUTPUT must be present
ar: يجب أن يكون هناك مخرج واحد على الأقل

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
ar: أمر MESSAGE غير مسموح به قبل ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
ar: الميفاق المعطى يتعارض مع الميفاق المحدد بواسطة PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
ar: تمت إضافة مستلمين جدد بعد أمر PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
ar: أُضيف مرسلين جدد بعد أمر PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
ar: لم يعطى مستلمين، أو فقط مع --info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ar: التقط استثناء غير معروف في EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
ar: يمكن إعطاء INPUT/OUTPUT/MESSAGE فقط بعد PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ar: PREP_ENCRYPT هو أمر بوضع البريد الإلكتروني، يبدو أن الاتصال في وضع مدير الملفات

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
ar: لا يمكن إعطاء SENDER قبل PREP_ENCRYPT، باستثناء مع --info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ar: التقط استثناء غير معروف في PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
ar: يمكن إعطاء INPUT/OUTPUT/MESSAGE فقط بعد PREP_SIGN

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ar: PREP_SIGN هو أمر بوضع البريد الإلكتروني، يبدو أن الاتصال في وضع مدير الملفات

en: No SENDER given
ar: لم يتم إعطاء SENDER

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
ar: الميفاق المعطى يتعارض مع الميفاق المحدد بواسطة PREP_ENCRYPT في هذه الجلسة

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ar: التقط استثناء غير معروف في PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
ar: التقط استثناء غير معروف في SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ar: SIGN هو أمر بوضع البريد الإلكتروني، يبدو أن الاتصال في وضع مدير الملفات

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
ar: لا يمكن إعطاء RECIPIENT قبل SIGN، باستثناء مع --info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
ar: أمر MESSAGE غير مسموح به قبل SIGN

en: No senders given, or only with --info
ar: لم يتم إعطاء مرسلين، أو فقط مع --info

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ar: التقط استثناء غير متوقع في SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ar: التقط استثناء غير معروف في SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
ar: %1 هو أمر بوضع مدير الملفات، يبدو أن الاتصال في وضع البريد الإلكتروني (%2 موجود)

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
ar: لا يمكن تحديد مجلد GnuPG الرئيسي. فكر في ضبط متغير البيئة GNUPGHOME.

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
ar: لا يمكن تحديد مجلد GnuPG الرئيسي: %1 موجود ولكنه ليس دليلاً.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
ar: لا يمكن إنشاء مجلد GnuPG الرئيسي %1: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
ar: تم اكتشاف خادم واجهة المستخدم الرسومية لـ gnupg يعمل آخر يستمع في %1.

en: Could not create socket: %1
ar: تعذّر إنشاء مقبس: %1

en: Could not bind to socket: %1
ar: لا يمكن الربط بالمنفذ: %1

en: Could not get socket nonce: %1
ar: لا يمكن الحصول على قيمة nonce للمنفذ: %1

en: Could not listen to socket: %1
ar: لا يمكن الاستماع للمنفذ: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
ar: لا يمكن تمرير المنفذ إلى Qt: %1. يجب أن لا يحدث هذا، يرجى الإبلاغ عن هذا الخلل.

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ar: إدخال غير صالح

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
ar: ضروري

en: Error in archive definition %1: %2
ar: خطأ في تعريف الأرشيف %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ar: لا يمكن استخدام كل من %f و | في '%1'

en: Quoting error in '%1' entry
ar: خطأ في الاقتباس في إدخال '%1'

en: '%1' too complex (would need shell)
ar: '%1' معقد جداً (يحتاج إلى shell)

en: '%1' entry is empty/missing
ar: إدخال '%1' فارغ/مفقود

en: '%1' empty or not found
ar: '%1' فارغ أو لم يُعثر عليه

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
ar: لا يمكن استخدام تمرير الحجج على المدخل القياسي لأمر فك الضغط

en: Caught unknown exception in group %1
ar: التقط استثناء غير معروف في المجموعة %1

[ctx: @action]
en: Certificate Import
ar: استيراد شهادة

[ctx: @action]
en: Encrypt...
ar: عمِّ...

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
ar: وقّع/عمِّ...

[ctx: @action]
en: Sign...
ar: وقّع...

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
ar: فك التعمية/التحقق...

en: Please select an output folder.
ar: يرجى تحديد مجلد الإخراج.

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
ar: لا يوجد مجلد إخراج

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ar: <para>فشل إنشاء مجلد الإخراج <filename>%1</filename>.</para><para>يرجى تحديد مجلد إخراج آخر.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
ar: مجلد إخراج غير صالح للاستعمال

en: Please select a different output folder.
ar: يرجى تحديد مجلد إخراج آخر.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
ar: مجلد إخراج غير صالح

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ar: <para>لا يمكن الكتابة في مجلد الإخراج <filename>%1</filename>.</para><para>يرجى تحديد مجلد إخراج آخر.</para>

en: Could not open FD %1 for reading
ar: لا يمكن فتح FD %1 للقراءة

en: Could not open file "%1" for reading
ar: لا يمكن فتح الملف "%1" للقراءة

en: File "%1" is already open, but not for reading
ar: الملف "%1" مفتوح بالفعل، ولكن ليس للقراءة

en: Command not specified
ar: لم يتحدد الأمر

en: Could not start %1 process: %2
ar: لا يمكن بدء عملية %1: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
ar: فشل في كتابة المدخل إلى عملية %1: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
ar: إخراج %1 ...

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
ar: إخراج %1

en: Error while running %1:
    %2
ar: خطأ أثناء تشغيل %1:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
ar: لا يمكن فتح الحافظة للقراءة

en: Clipboard contents
ar: محتويات الحافظة

en: FindBuffer contents
ar: محتويات FindBuffer

en: Current selection
ar: التحديد الحالي

en: No input device
ar: لا يوجد جهاز إدخال

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
ar: الشّهادات.%1

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
ar: <para>يبدو أن <application>كليوبترا</application> تعمل بالفعل من أجلك، ولكن بصلاحيات مختلفة.</para><para>يحدث هذا عادة إذا <application>كليوبترا</application> تعمل عن طريق الخطأ كمسؤول.</para><para>يرجى النقر بزر الماوس الأيمن على أيقونة الشريط في <application>كليوبترا</application> واختيار 'إنهاء' للمحاولة مرة أخرى.</para>

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
ar: فشلت <application>كليوبترا</application> في البدء

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
ar: خطأ في السجل: لا يمكن فتح ملف السجل "%1" للكتابة.

en: No output device
ar: لا يوجد جهاز إخراج

en: Could not open FD %1 for writing
ar: لا يمكن فتح FD %1 للكتابة

en: Could not create temporary file for output "%1"
ar: لا يمكن إنشاء ملف مؤقت للإخراج "%1"

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ar: الملفّ موجود فعلًا

en: Overwriting declined
ar: تم رفض الكتابة فوق

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
ar: لا يمكن إزالة الملف <filename>%1</filename> للكتابة فوقه.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
ar: لا يمكن إعادة تسمية الملف "%1" إلى "%2"

en: Could not write to clipboard
ar: لا يمكن الكتابة إلى الحافظة

en: Find buffer
ar: البحث عن المخزن المؤقت

en: Selection
ar: التحديد

en: Could not find clipboard
ar: لا يمكن العثور على الحافظة

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
ar: الملف <filename>%1</filename> موجود بالفعل. يرجى إدخال اسم ملف آخر.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
ar: الملف <filename>%1</filename> موجود فعلًا.

[ctx: @label]
en: Rename:
ar: غيّر الاسم:

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
ar: اقترح ا&سمًا جديدًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
ar: اقترح اسم ملف غير موجود بالفعل.

[ctx: @action:button]
en: Rename
ar: غيّر الاسم

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
ar: احفظ الملف بالاسم المعطى.

[ctx: @action:button]
en: Rename All
ar: إعادة تسمية الكل

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
ar: احفظ آلياً جميع الملفات التي ستعيد الكتابة فوق ملف موجود بالفعل باسم آخر.

[ctx: @action:button]
en: Skip
ar: تخطّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
ar: لا تكتب هذا الملف، انتقل إلى الملف التالي بدلاً من ذلك.

[ctx: @action:button]
en: Skip All
ar: تخطى الكل

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
ar: لا تكتب هذا الملف وأي ملفات أخرى ستعيد الكتابة فوق ملف موجود بالفعل.

[ctx: @action:button]
en: Append
ar: ألحق

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
ar: أضف الملف الجديد إلى الملف الموجود.

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ar: استبدل

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
ar: الكتابة فوق الملف الموجود.

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
ar: الكتابة فوق الكل

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
ar: الكتابة فوق الملف الموجود وأي ملفات أخرى موجودة بالفعل.

en: Cannot remove directory %1
ar: لا يمكن إزالة الدليل %1

en: Cannot remove file %1: %2
ar: لا يمكن إزالة الملف %1: %2

en: encrypt
ar: عمِّ

en: sign
ar: وقّع

en: certify
ar: صدق

en: authenticate
ar: استوثق

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
ar: معرّف فتحة البطاقة: %1

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
ar: لا شيء

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @info]
en: no key
ar: لا يوجد مفتاح

[ctx: @info]
en: no associated certificate
ar: لا توجد شهادة مرتبطة

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
ar: مفاتيح البطاقة والشهادات

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
ar: فتحة البطاقة

[ctx: @title:column]
en: Created
ar: أُنشئ

[ctx: @title:column]
en: Actions
ar: الإجراءات

[ctx: @action:button]
en: Actions
ar: الإجراءات

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
ar: أظهر الإجراءات المتاحة لفتحة البطاقة الذكية هذه

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
ar: قراءة الشهادات من البطاقة الذكية...

en: Loading certificate cache...
ar: تحميل ذاكرة تخزين الشهادة...

en: New OpenPGP Key Pair...
ar: زوج مفاتيح OpenPGP جديد...

en: Create a new OpenPGP certificate
ar: أنشئ شهادة OpenPGP جديدة

en: Export...
ar: صدّر...

en: Export the selected certificate (public key) to a file
ar: صدر الشهادة المحددة (المفتاح العام) إلى ملف

en: Publish on Server...
ar: انشر على الخادم...

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
ar: انشر الشهادة المحددة (المفتاح العام) في الدليل الداخلي

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
ar: انشر الشهادة المحددة (المفتاح العام) على %1

en: Publish at Mail Provider...
ar: انشر لدى مزود البريد...

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
ar: انشر الشهادة المحددة (المفتاح العام) في دليل مفاتيح الويب الخاص بمزود البريد إذا كان متوفراً

en: Backup Secret Keys...
ar: انسخ المفاتيح السرية احتياطياً...

en: Print Secret Key...
ar: اطبع المفتاح السري...

en: Lookup on Server...
ar: ابحث في الخادم...

en: Search for certificates in internal directory
ar: ابحث عن الشهادات في الدليل الداخلي

en: Search for certificates on %1
ar: ابحث عن الشهادات على %1

en: Import...
ar: استورد...

en: Import a certificate from a file
ar: استورد شهادة من ملف

en: Decrypt/Verify...
ar: فك التعمية/التحقق...

en: Decrypt and/or verify files
ar: فك التعمية و/أو التحقق من الملفات

en: Sign/Encrypt...
ar: وقّع/عمِّ...

en: Encrypt and/or sign files
ar: عمّ و/أو وقع على الملفات

en: Sign/Encrypt Folder...
ar: توقيع/تعمية المجلد...

en: Encrypt and/or sign folders
ar: عمّ و/أو وقع على المجلدات

en: Create Checksum Files...
ar: أنشئ ملفات المجموع الاختباري...

en: Verify Checksum Files...
ar: تحقق من ملفات المجموع الاختباري...

en: Redisplay
ar: أعِد العرض

en: Stop Operation
ar: أوقف العملية

en: Details
ar: التفاصيل

en: Revoke Certificate...
ar: ألغِ الشهادة...

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
ar: ألغِ شهادة OpenPGP المحددة

en: Delete
ar: احذف

en: Delete selected certificates
ar: احذف الشهادات المحددة

en: Update Certificates
ar: حدث الشهادات

en: Update selected certificates
ar: حدث الشهادات المحددة

en: Certify...
ar: صدّق...

en: Certify the validity of the selected certificate
ar: صدّق على صلاحية الشهادة المحددة

en: Revoke Certification...
ar: ألغِ التصديق...

en: Revoke the certification of the selected certificate
ar: ألغِ تصديق الشهادة المحددة

en: Change End of Validity Period...
ar: غيّر نهاية فترة الصلاحية...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
ar: غيّر صلاحية التصديق...

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
ar: امنح أو ألغِ صلاحية التصديق للشهادة المحددة

en: Change Passphrase...
ar: غيّر كلمة المرور...

en: Add User ID...
ar: أضف هوية مستخدم...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
ar: أنشئ مجموعة...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
ar: أنشئ مجموعة من الشهادات المحددة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
ar: انسخ إلى البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
ar: انسخ الشهادة المحددة إلى بطاقة ذكية

en: Refresh OpenPGP Certificates
ar: حدث شهادات OpenPGP

[ctx: @action:button]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
ar: عطّل الشهادة

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
ar: لا يتم تقديم الشهادات المعطلة عند اختيار شهادة للتوقيع بها أو للتعمية لها. لا تظهر في قائمة الشهادات مع معظم المرشحات.

en: New S/MIME Certification Request...
ar: طلب شهادة S/MIME جديد...

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
ar: أنشئ طلب توقيع شهادة (CSR) S/MIME جديد

en: Trust Root Certificate
ar: ثق في الشهادة الجذرية

en: Distrust Root Certificate
ar: لا تثق في الشهادة الجذرية

en: Technical Details
ar: التفاصيل التقنية

en: Refresh S/MIME Certificates
ar: حدث شهادات S/MIME

en: Clear CRL Cache
ar: امسح ذاكرة تخزين قائمة الإلغاءات

en: Dump CRL Cache
ar: افرز ذاكرة تخزين قائمة الإلغاءات

en: Import CRL From File...
ar: استورد قائمة الإلغاءات من ملف...

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable and Show Certificate
ar: مكّن و اعرض الشهادة

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable and Hide Certificate
ar: عطّل و أخفِ الشهادة

en: Hierarchical list of certificates
ar: قائمة هرمية من الشهادات

en: List of certificates
ar: قائمة الشهادات

en: Sign / Encrypt Notepad
ar: توقيع / تعمية المفكرة

en: Decrypt / Verify Notepad
ar: فك التعمية / التحقق من المفكرة

en: Import Notepad
ar: استيراد المفكرة

en: Revert
ar: تراجع

en: Signing and encryption is not possible.
ar: التوقيع والتعمية غير ممكنين.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ar: <para>لا يمكنك استخدام <application>كليوبترا</application> للتوقيع أو التعمية لأن نظام <application>GnuPG</application> المستخدم من قبل <application>كليوبترا</application> ليس %1.</para>

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
ar: أدخل رسالة للتعمية أو فك التعمية...

en: Decrypt / Verify
ar: فك التعمية / التحقق

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ar: <para>آسف! لا يمكنك استخدام <application>كليوبترا</application> للتوقيع أو التعمية لأن نظام <application>GnuPG</application> المستخدم من قبل <application>كليوبترا</application> ليس %1.</para>

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
ar: توقيع المفكرة...

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
ar: تعمية المفكرة...

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
ar: توقيع وتعمية المفكرة...

en: Importing...
ar: جارى الإستيرا&د...

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
ar: وقع المفكرة

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
ar: عمّ المفكرة

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
ar: وقع / عَمِّي المفكرة

en: Filter certificates by text
ar: صَفِّ الشهادات حسب النص

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
ar: اظهر فقط الشهادات التي تطابق مصطلح البحث المدخل.

en: Show not certified certificates
ar: اظهر الشهادات غير المصدقة

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
ar: بعض الشهادات لم تُصَدَّق بعد. انقر هنا لرؤية قائمة بهذه الشهادات.<br/><br/>التصديق مطلوب للتأكد من أن الشهادات تنتمي بالفعل إلى الهوية التي تدعي أنها تنتمي إليها.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
ar: أدخل مصطلح البحث <%1>

en: Smart Card Management
ar: إدارة البطاقة الذكية

[ctx: @action]
en: Reload
ar: أعد التحميل

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
ar: أَعِد تحميل البطاقات الذكية

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
ar: أَنشئ شهادة OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
ar: أَنشئ شهادة OpenPGP للمفاتيح المخزنة على البطاقة.

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
ar: اُضْبُط رقم NKS السري

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
ar: اُضْبُط رقم SigG السري

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
ar: وَلِّد مفاتيح جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
ar: <para>وَلِّد ثلاثة مفاتيح جديدة على البطاقة الذكية وأنشئ شهادة OpenPGP جديدة بهذه المفاتيح. اختياريًا، تُوَلَّد مفاتيح التعمية خارج البطاقة وتُنشَأ نسخة احتياطية بحيث يُمْكِنُكَ الوصول إلى البيانات المعماة بهذا المفتاح في حالة فقدان البطاقة أو تلفها.</para><para><emphasis strong='true'>المفاتيح الموجودة على البطاقة الذكية ستُستبدل.</emphasis></para>

[ctx: @action]
en: Change PIN
ar: غير رمز PIN

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
ar: غَيِّر الرقم السري المطلوب لاستخدام المفاتيح على البطاقة الذكية. يجب أن يحتوي الرقم السري على ستة أحرف على الأقل.

[ctx: @action]
en: Unblock Card
ar: إلغاء حظر البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
ar: أَلْغِ حظر البطاقة الذكية باستخدام PUK (إذا كان متاحًا) أو رقم المسؤول السري.

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
ar: غَيِّر رقم المسؤول السري

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
ar: غَيِّر الرقم السري المطلوب للعمليات الإدارية.

[ctx: @action]
en: Set PUK
ar: اُضْبُط PUK

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
ar: اُضْبُط أو غَيِّر PUK الذي يمكن استخدامه لإلغاء حظر البطاقة الذكية. يجب أن يحتوي PUK على ثمانية أحرف على الأقل.

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
ar: غَيِّر اسم حامل البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
ar: غَيِّر اسم حامل البطاقة.

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
ar: غَيِّر رابط المفتاح العمومي

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
ar: غَيِّر الرابط حيث يمكن تنزيل المفتاح العمومي للمفاتيح الموجودة على هذه البطاقة الذكية.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
ar: غَيِّر الرقم السري المطلوب لاستخدام المفاتيح على البطاقة الذكية.

[ctx: @action]
en: Change PUK
ar: غَيِّر PUK

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
ar: غَيِّر مفتاح إلغاء حظر الرقم السري (PUK) الذي يمكن استخدامه لإلغاء حظر البطاقة الذكية بعد إدخال رقم سري خاطئ عدة مرات.

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
ar: غَيِّر مفتاح المسؤول

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
ar: غَيِّر مفتاح إدارة تطبيق بطاقة PIV الذي يستخدمه تطبيق بطاقة PIV للاستيثاق من مسؤول تطبيق بطاقة PIV ويستخدمه المسؤول (أي كليوبترا) للاستيثاق من تطبيق بطاقة PIV.

[ctx: @action]
en: Generate New Key
ar: ولّد مفتاح جديد

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
ar: إذا كانت فتحة البطاقة تحتوي بالفعل على مفتاح، فإن المفتاح الجديد سيحل محل المفتاح القديم بشكل لا رجعة فيه.

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
ar: اكتب المفتاح على البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
ar: اكتب زوج مفاتيح الشهادة على البطاقة

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
ar: اكتب الشهادة على البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
ar: اكتب الشهادة المطابقة لهذا المفتاح على البطاقة

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
ar: اِستورد الشهادة من البطاقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
ar: اِستورد الشهادة المخزنة على البطاقة

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
ar: أَنشئ طلب تصديق S/MIME

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
ar: أَنشئ طلب توقيع شهادة S/MIME لهذا المفتاح

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
ar: OpenPGP الإصدار 2.0 أو أحدث

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
ar: NetKey الإصدار 3 أو أحدث

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
ar: PIV (يتطلب GnuPG الإصدار 2.3 أو أحدث)

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
ar: CardOS 5 (تطبيقات متعددة)

en: Please insert a compatible smartcard.
ar: الرجاء إدخال بطاقة ذكية متوافقة.

en: Kleopatra currently supports the following card types:
ar: كليوبترا يدعم حاليًا أنواع البطاقات التالية:

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
ar: غَيِّر اسم حامل البطاقة

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
ar: أَدْخِل اسم حامل البطاقة الجديد:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
ar: لا يمكن استخدام الحرف "<".

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
ar: المسافات المزدوجة غير مسموح بها

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
ar: حجم الاسم لا يمكن أن يتجاوز 38 حرفًا.

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ar: فَشِل العثور على بطاقة OpenPGP بالرقم التسلسلي: %1

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
ar: فَشِل تغيير الاسم: %1

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
ar: غَيِّر رابط المفتاح العمومي

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
ar: أَدْخِل رابط المفتاح العمومي الجديد:

[ctx: @info]
en: The size of the URL may not exceed 254 characters.
ar: حجم الرابط لا يمكن أن يتجاوز 254 حرفًا.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
ar: فَشِل تغيير الرابط: %1

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
ar: بطاقة NetKey إصدار %1

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
ar: بطاقة OpenPGP إصدار %1 غير معروفة

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
ar: بطاقة %1 OpenPGP إصدار %2

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
ar: بطاقة %1 PKCS#15

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
ar: بطاقة PIV إصدار %1

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
ar: غَيِّر رقم NKS السري

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
ar: غَيِّر رقم SigG السري

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
ar: NullPIN لا يزال فعالاً على هذه البطاقة.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
ar: يجب عليك ضبط رقم سري قبل أن تتمكن من استخدام الشهادات.

[ctx: @label]
en: Card type:
ar: نوع البطاقة:

[ctx: @label]
en: Serial number:
ar: الرّقم التّسلسليّ:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
ar: حامل البطاقة:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
ar: رابط المفتاح العمومي:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
ar: المحاولات المتبقية:

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
ar: يعرض عدد المحاولات المتبقية لإدخال الرقم السري أو PUK الصحيح.

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
ar: إجراءات البطاقة

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
ar: اِظْهَرْ الإجراءات المتاحة لهذه البطاقة الذكية

en: not set
ar: لم يُضْبَط

en: Searching matching certificate in directory service...
ar: يَبْحَث عن الشهادة المطابقة في خدمة الدليل...

en: The matching certificate was imported successfully.
ar: اُسْتُورِدَت الشهادة المطابقة بنجاح.

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
ar: وُجِدَت عدة شهادات مطابقة في خدمة الدليل.

en: No matching certificate was found in directory service.
ar: لم يُعْثَر على أي شهادة مطابقة في خدمة الدليل.

en: Rename Tab
ar: أعد تسمية اللسان

en: New tab title:
ar: عنوان اللسان الجديدة:

en: New Tab
ar: لسان جديد

en: Open a new tab
ar: افتح لسانًا جديدًا

en: Rename Tab...
ar: أعد تسمية اللسان...

en: Rename this tab
ar: أَعِد تسمية هذا اللسان

en: Duplicate Tab
ar: كرّر اللسان

en: Duplicate this tab
ar: اِستنسخ هذه اللسان

en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

en: Close this tab
ar: أغلق هذا اللسان

en: Move Tab Left
ar: انقل اللسان لليسار

en: Move this tab left
ar: اِنْقُل هذه اللسان إلى اليسار

en: Move Tab Right
ar: انقل اللسان لليمين

en: Move this tab right
ar: اِنْقُل هذه اللسان إلى اليمين

en: Hierarchical Certificate List
ar: قائمة الشهادات الهرمية

en: Expand All
ar: وسّع الكل

en: Collapse All
ar: اطوِ الكل

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
ar: أهلاً بك في كليوبترا %1

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
ar: كليوبترا واجهة أمامية لبرنامج التعمية <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
ar: للقيام بمعظم الإجراءات، تحتاج إما إلى مفتاح عمومي (شهادة) أو مفتاحك السري الخاص.

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
ar: المفتاح السري مطلوب لفك التعمية أو التوقيع.

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
ar: يمكن للآخرين استخدام المفتاح العمومي للتحقق من هويتك أو للتعمية إليك.

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
ar: https://ar.wikipedia.org/wiki/تعمية_مفتاح_عام

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
ar: يمكنك تعلم المزيد عن هذا على <a href="%1">ويكيبيديا</a>.

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
ar: باستخدام كليوبترا، يمكنك التعمية باستخدام طرق مختلفة. الرجاء اتباع لوائح المعلومات السرية لمؤسستك.

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
ar: للتعمية القائم على كلمة السر، راجع هذا <a href="action:help_doc_symenc">الدليل</a>.

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
ar: بالنسبة لتعمية المفتاح العمومي، عليك عمومًا إنشاء زوج مفاتيح خاص بك.

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
ar: يمكنك العثور على تعليمات خطوة بخطوة لتعمية المفتاح العمومي في هذا <a href="action:help_doc_quickguide">الدليل</a>.

en: New Key Pair...
ar: زوج مفاتيح جديد...

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
ar: أَنشئ زوج مفاتيح OpenPGP جديد.<nl/>لإنشاء طلب شهادة S/MIME، استخدم <interface>طلب شهادة S/MIME جديد</interface> من قائمة <interface>ملف</interface> بدلاً من ذلك.

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
ar: اِستورد شهادة من ملف.<nl/>للاستيراد من خادم مفاتيح عمومي، استخدم <interface>بحث في الخادم</interface> بدلاً من ذلك.
