kleopatra - en to da translation catalogue (991 entries)

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig udvikler

en: Backend configuration framework, KIO integration
da: Skelet til konfiguration af bagende og KIO-integration

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
da: Farver og skrifttyper der afhænger af nøgletilstanden i certifikatlisten

en: Artwork
da: Grafik

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
da: Fastboende gpgme/win-udskælder, UI-server-kommandoer og -dialoger

en: DN display ordering support, infrastructure
da: Understøttelse af DN visningsorden og infrastruktur

en: Qt5 port, general code maintenance
da: Qt5-port, general vedligeholdelse af kode

en: Certificate Manager and Unified Crypto GUI
da: Grafisk brugerflade til certifikathåndtering og forenet kryptering

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
da: For at certificere andre certifikater skal du først oprette et OpenPGP-certifikat til dig selv.

en: Do you wish to create one now?
da: Vil du oprette en nu?

en: Certification Not Possible
da: Certificering er ikke muligt

en: <p>An error occurred while trying to change the certification trust for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
da: <p>En fejl opstod under forsøg på at ændre tillid til certifikatet for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Certification Trust Change Error
da: Fejl i ændring af tillid til certifikat

en: Certification trust changed successfully.
da: Tillid til certifikat ændret.

en: Certification Trust Change Succeeded
da: Tillid til certifikat er ændret

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
da: <p>En fejl opstod under forsøg på at ændre adgangsfrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Passphrase Change Error
da: Fejl under ændring af adgangsfrase

en: Passphrase changed successfully.
da: Adgangsfrasen blev ændret.

en: Passphrase Change Succeeded
da: Ændring af adgangsfrase lykkedes

en: Failed to update the trust database:
    %1
da: Kunne ikke opdatere tillidsdatabasen:
    %1

en: Root Trust Update Failed
da: Opdatering af rodtillid mislykkedes

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
da: Kunne ikke åbne den eksisterende fil "%1" til læsning: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
da: Kunne ikke åbne filen "%1" til læsning og skrivning: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
da: Kan ikke sætte restriktive rettigheder på filen %1: %2

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
da: Kunne ikke flytte filen %1 til dens endelige destination, %2: %3

en: Could not find gpgconf executable
da: Kunne ikke finde den kørbare fil gpgconf

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
da: "gpgconf --reload gpg-agent" mislykkedes: %1

en: An error occurred: %1
da: En fejl opstod: %1

en: Create Checksum Files Error
da: Fejl under oprettelse af tjeksumfiler

en: Select One or More Files to Create Checksums For
da: Vælg en eller flere filer der skal oprettes tjeksummer for

en: Verify Checksum Files Error
da: Fejl under verificering af tjeksumfiler

en: Select One or More Checksum Files
da: Vælg en eller flere tjeksumfiler

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
da: DirMngr-processen, der forsøgte at rydde CRL-cachen, endte før tiden på grund af en uventet fejl. Tjek for detaljer i output af %1.

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
da: Der opstod en fejl under forsøg på at rydde CRL-cachen. Output fra %1 var: 
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
da: CRL-cache ryddet.

en: Certificate Details
da: Certifikatets detaljer

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
da: <para>Anmodningen blev skrevet til <filename>%1</filename>.</para><para>Du bør nu sende anmodningen til certificeringsautoriteten (CA).</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
da: Anmodning gemt

[ctx: @title]
en: Save Request
da: Gem anmodning

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
da: PKCS#10-anmodninger (*.p10)

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
da: Fejl under gemning af anmodning

en: The clipboard does not appear to contain a signature or encrypted text.
da: Udklipsholderen synes ikke at indeholde en signatur eller krypteret tekst.

en: Decrypt/Verify Clipboard Error
da: Dekryptér/verificér udklipsholderfejl

en: Decrypt/Verify Failed
da: Dekryptér/verificér mislykkedes

en: Decrypt/Verify Files Error
da: Fejl under dekryptering og verificering af filer

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
da: Vælg en eller flere filer til dekryptering og/eller verificering

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
da: Slet certifikater

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
da: Hverken OpenPGP- eller CMS-bagenden understøtter sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
da: OpenPGP-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.
    Kun de valgte CMS-certifikater bliver slettet.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
da: OpenPGP-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
da: CMS-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.
    Kun de valgte OpenPGP-certifikater bliver slettet.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
da: CMS-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: Certificate Deletion Failed
da: Certifikatsletning mislykkedes

en: Certificate Deletion Problem
da: Problem med certifikatsletning

en: OpenPGP backend: %1
da: OpenPGP-bagende: %1

en: CMS backend: %1
da: CMS-bagende: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>Der opstod en fejl under forsøget på at slette certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
da: &Opdatér

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen gpgsm. Tjek din installation.

en: Dump Certificate Error
da: Fejl under dump af certifikat

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at dumpe certifikatet, sluttede før tid pga. en uventet fejl. Tjek for detaljer i output fra gpgsm --dump-cert %1.

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at dumpe certifikatet. Output fra GpgSM var:
    %1

en: Dump CRL Cache Error
da: Fejl under dump af CRL-cache

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at importere CRL-cachen sluttede før tid pga. af en uventet fejl. Tjekfor detaljer i output af gpgsm --call-dirmngr listcrls.

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at dumpe CRL-cachen. Output fra GpgSM var:
    %1

en: Encrypt Clipboard Error
da: Fejl under kryptering af udklipsholder

en: OpenPGP Certificates
da: OpenPGP-certifikater

en: S/MIME Certificates
da: S/MIME-certifikater

en: Exporting certificates...
da: Eksporterer certifikater...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøg på at eksportere certifikatet:</p><p><b> %1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
da: Eksport af certifikat fejlede

en: Could not write to file %1.
da: Kunne ikke skrive til filen %1.

[ctx: @info]
en: <para>No OpenPGP directory services have been configured.</para><para>Since none is configured, <application>Kleopatra</application> will use <resource>keys.gnupg.net</resource> as the server to export to.</para><para>You can configure OpenPGP directory servers in <application>Kleopatra</application>'s configuration dialog.</para><para>Do you want to continue with <resource>keys.gnupg.net</resource> as the server to export to?</para>
da: <para>Ingen OpenPGP mappetjenester er blevet indstillet.</para><para>Da ingen er instillet, vil <application>Kleopatra</application> bruge <resource>keys.gnupg.net</resource> som serveren, hvortil der eksporteres.</para><para>Du kan indstille OpenPGP-mappeservere i <application>Kleopatra</application>s konfigurationsdialog.</para><para>Vil du fortsætte med <resource>keys.gnupg.net</resource> som serveren, der eksporteres til?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
da: Eksport af OpenPGP-certifikat

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if needed later.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Når OpenPGP-certifikater er blevet eksporteret til en offentlig mappeserver, er det næsten umuligt at fjerne dem igen.</para><para>Du skal sikre dig, at du har oprettet et tilbagekaldscertifikat, før du eksporterer til en offentlig mappeserver, så du kan kalde certifikatet tilbage, hvis det senere bliver nødvendigt.</para><para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
da: Fejl under eksport af OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Finished
da: Eksport af OpenPGP-certifikat gennemført

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der prøvede at eksportere OpenPGP-certifikater sluttede før tid pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at eksportere OpenPGP-certifikater.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates exported successfully.
da: OpenPGP-certifikater blev eksporteret.

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
da: <para><application>Kleopatra</application> bruger <application>PaperKey</application> til at oprette en minimeret og udskrivbar version af din hemmelige nøgle.</para><para>Sørg venligst for at det er installeret.</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
da: Kunne ikke finde PaperKey-kørbar.

[ctx: @title:window]
en: Error printing secret key
da: Fejl ved udskrivning af hemmelig nøgle

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der forsøgte at eksportere den hemmelige nøgle, sluttede for tidligt pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek output af <icode>%1</icode> for detaljer.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at eksportere den hemmelige nøgle.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: Secret Key Files
da: Hemmelig nøgle-filer

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Export Error
da: Fejl under eksport af hemmelig nøgle

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Export Finished
da: Eksport af hemmelig nøgle gennemført

[ctx: @info]
en: <para>The GPG or GpgSM process that tried to export the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG- eller GpgSM-processen, der forsøgte at eksportere den hemmelige nøgle, sluttede for tidligt pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek output af <icode>%1</icode> for detaljer.</para>

[ctx: @info]
en: Secret key successfully exported.
da: Eksport af hemmelig nøgle gennemført.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
da: Dette er en tilbagekaldelsescertifikat til OpenPGP-nøglen:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
da: Et tilbagekaldelsescertifikat er en slag "kill swtich" til offentligt at
    deklarere at en nøgle ikke længere skal bruges. Det er ikke muligt at
    trække sådan et tilbagekaldelsescertifikat tilbage når først det er udgivet.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
da: Brug den til at tilbagekalde nøglen hvis den kompromiteres eller hvis
    den hemmelige nøgle mistes.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
da: For at undgå utilsigtigtet brug af filen, indsættes et kolon inden de
    5 bindestreger nedenfor. Fjern kolonnet med et tekstredigeringsprogram
    inden dette tilbagekaldelsescertifikat importes og udgives.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
da: Certifikatet blev oprettet.<br><br>Bemærk:<br>For at undgå utilsigtigtet import af tilbagekaldelsen<br>er det et krav at certifikatet redigeres manuelt<br>inden det kan importeres.

en: Revocation certificate created
da: Tilbagekaldelse af oprettede certifikat

en: Generate revocation certificate
da: Generér tilbagekaldelsescertifikat

en: Revocation Certificates
da: Tilbagekaldelsescertifikater

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
da: Fejl under oprettelse af tilbagekaldelsescertifikat

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen %1. Tjek din installation.

en: Starting %1...
da: Starter %1...

en: Process finished
da: Proces færdig

en: Clipboard contents do not look like a certificate.
da: Indhold af udklipsholder ligner ikke et certifikat.

en: Certificate Import Failed
da: Import af certifikat mislykkedes

en: Could not determine certificate type of clipboard contents.
da: Kunne ikke bestemme certifikattypen af udklipholderens indhold.

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Notepad
da: Notesblok

en: Could not open file %1 for reading: %2
da: Kunne ikke åbne filen %1 til læsning: %2

en: Certificates
da: Certifikater

en: Any files
da: Alle filer

en: Select Certificate File
da: Vælg certifikat-fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
da: Importerede certifikater fra %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported certificates from these sources:<br/>%1
da: Importerede certifikater fra disse kilder:<br/>%1

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
da: Importerede certifikater

en: Total number processed:
da: Samlet antal behandlet:

en: Imported:
da: Importeret:

en: New signatures:
da: Nye signaturer:

en: New user IDs:
da: Nye bruger-ID'er:

en: Certificates without user IDs:
da: Certifikater uden bruger-id'er:

en: New subkeys:
da: Nye undernøgler:

en: Newly revoked:
da: Nyligt fjernet:

en: Not imported:
da: Ikke importeret:

en: Unchanged:
da: Uændret:

en: Secret keys processed:
da: Hemmelige nøgler behandlet:

en: Secret keys imported:
da: Hemmelige nøgler importeret:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
da: Hemmelige nøgler <em>ikke</em> importeret:

en: Secret keys unchanged:
da: Hemmelige nøgler uændret:

en: No imports (should not happen, please report a bug).
da: Ingen importeringer (Dette burde ikke ske. Rapportér venligst denne fejl).

en: A phone call to the person.
da: Et telefonopkald til personen.

en: Using a business card.
da: Med et firmakort.

en: Confirming it on a trusted website.
da: Bekræfter den på et betroet websted.

en: In order to mark the certificate as valid (green) it needs to be certified.
da: Certifikatet skal være certificeret, for at kunne markere det som gyldigt (grøn).

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
da: Certificering betyder at du tjekker fingeraftrykket.

en: Some suggestions to do this are:
da: Nogle forslag til at gøre det er:

en: Do you wish to start this process now?
da: Vil du starte processen nu?

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
da: Vil du importere et nyt certifikat (offentlig nøgle)

en: Import
da: Importér

en: Certificate Import Result
da: Resultat fra certifikat import

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøg på at importere certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøget på at importere certifikatet %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Secret key imported
da: Hemmelig nøgle importeret

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
da: Typen af dette certifikat (%1) er ikke understøttet af denne Kleopatra-installation.

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
da: Lister over certifikat-tilbagekald, DER-kodet

en: Select CRL File to Import
da: Vælg CRL-fil til import

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen dirmngr. Tjek din installation.

en: Clear CRL Cache Error
da: Ryd CRL-cache-fejl

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at importere CRL-filen, endte for tidligt pga. en uventet fejl. Tjek venligst output af gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for detaljer.

en: Import CRL Error
da: Importér CRL-fejl

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at importere CRL-filen. Output fra gpgsm var:
    %1

en: CRL file imported successfully.
da: CRL fil importeret med succes.

en: Import CRL Finished
da: CRL er importeret

en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
da: Kan ikke <filename>%1</filename> til læsning.

en: Failed to restore any secret keys.
da: Kunne ikke genoprette nogen hemmelige nøgler.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
da: Genoprettede de hemmelige nøgledele fra <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
da: <para><application>Kleopatra</application> bruger <application>PaperKey</application> til at importere din tekstbackup.</para><para>Sørg venligst for at det er installeret.</para>

en: Select input file
da: Vælg inputfil

en: Paper backup
da: Papir-backup

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
da: Fejl ved import af hemmelig nøgle

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der forsøgte at genoprette den hemmelige nøgle, sluttede for tidligt pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek output af <icode>%1</icode> for detaljer.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at genoprette den hemmelige nøgle.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var:</para><para><message>%2</message></para>

en: Failed to find the card with the serial number: %1
da: Kunne ikke finde kortet med serienummeret: %1

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
da: Det vil ikke længere være muligt at dekryptere fortidens kommunikation krypteret til den eksisterende nøgle.

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
da: <p>Kortet indeholder allerede en nøgle på denne plads. Fortsættelse vil <b>overskrive</b> nøglen.</p><p>Hvis der ikke er nogen backup vil den eksisterende nøgle uigenkaldeligt gå tabt.</p>

en: The existing key has the fingerprint:
da: Den eksisterende nøgle har fingeraftrykket:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
da: Overskriv eksisterende nøgle

[ctx: @info]
en: Moving the key to the card failed: %1
da: Kunne ikke flytte nøglen til kortet: %1

[ctx: @info]
en: Failed to delete the key: %1
da: Kunne ikke slette nøglen: %1

[ctx: @info]
en: <para>The GPG or GpgSM process that tried to learn the smart card ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG- eller GpgSM-processen, der forsøgte at lære smartcardet sluttede for tidligt pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek output af <icode>%1</icode> for detaljer.</para>

en: Show Details
da: Vis detaljer

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
da: Kunne ikke søge på certifikatserveren. Den returnerede fejl var:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
da: <para>Forespørgselsresultatet er blevet forkortet.</para><para>Enten den lokale eller en ekstern begrænsning på det maksimale antal returnerede hits er blevet overskredet.</para><para>Du kan prøve at forhøje den lokale grænse i indstillingsdialogen, men hvis en af de konfigurerede servere er den begrænsende faktor, vil du skulle forfine din søgning.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
da: Forkortet resultat

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
da: <para>Du har ikke nogen mappeserver indstillet.</para><para>Du skal have indstillet mindst én mappeserver for at kunne søge på en.</para><para>Du kan indstille mappeservere her: <interface>Indstillinger->Indstil Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
da: Ingen mappeserver indstillet

en: Could not start key pair creation: %1
da: Kunne ikke starte oprettelse af nøglepar: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
da: Opretter nøglepar...

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
da: Processen til at oprette en nøgle kræver en stor mængde tilfældige tal. De kan tage flere minutter...

[ctx: @title:window]
en: Error
da: Fejl

[ctx: @info]
en: <para>No OpenPGP directory services have been configured.</para><para>If not all of the certificates carry the name of their preferred certificate server (few do), a fallback server is needed to fetch from.</para><para>Since none is configured, <application>Kleopatra</application> will use <resource>keys.gnupg.net</resource> as the fallback.</para><para>You can configure OpenPGP directory servers in Kleopatra's configuration dialog.</para><para>Do you want to continue with <resource>keys.gnupg.net</resource> as fallback server?</para>
da: <para>Ingen OpenPGP mappetjeneste blev indstillet.</para><para>Hvis ikke alle certifikaterne bærer navnet på deres foretrukne certifikat-server (få gør dette), behøves en tilbagefaldsserver til at hente fra.</para><para>Da ingen er indstillet, vil <application>Kleopatra</application> bruge <resource>keys.gnupg.net</resource> til at falde tilbage på.</para><para>Du kan indstille OpenPGP-mappeservere i Kleopatras konfigurationsdialog.</para><para>Vil du fortsætte med <resource> keys.gnupg.net</resource> som tilbagefaldsserver?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
da: Genopfriskning af OpenPGP-certifikat

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Genopfriskning af OpenPGP-certifikater indebærer downloa af alle certifikater påny for at tjekke, om nogen af dem er blevet tilbagekaldt i mellemtiden.</para><para>Dette kan overbelaste din egen, såvel som andres, netværksforbindelse. Det kan tage op til en time eller mere at færdiggøre, afhængigt af netværksforbindelsen og antallet af certifikater, der skal tjekkes.</para> <para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
da: Fejl under genopfriskning af OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
da: Genopfriskning af OpenPGP-certifikat gennemført

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der prøvede at genopfriske OpenPGP-certifikater, sluttede før tid pga. en eventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
da: OpenPGP-certifikater blev genopfrisket.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Genopfriskning af X.509-certifikater indebærer download af CRL'er for alle certifikater, selv om de ellers stadig kan være gyldige.</para><para> Dette kan overbelaste din såvel som andres netværksforbindelse. Det kan tage op til en time eller mere at færdiggøre, afhængigt af netværksforbindelsen og antallet af certifikater, der skal tjekkes.</para> <para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
da: Genopfriskning af X.509-certifikat

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
da: Fejl under genopfriskning af X.509-certifikat

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
da: Genopfriskning af X.509-certifikat gennemført

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GpgSM-processen, der prøvede at genopfriske X.509-certifikater, sluttede før tiden pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
da: X.509-certifikater blev genopfrisket.

en: Sign Clipboard Error
da: Signér udklipsholderfejl

en: Sign/Encrypt Files Error
da: Fejl under signering/kryptering af filer

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
da: Vælg en eller flere til signering og/eller kryptering

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
da: Vælg mappe til signering og/eller kryptering

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
da: <unavngiven>

en: This parameter has been locked down by the system administrator.
da: Denne parameter er blevet fastlåst af systemadministrator.

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
da: DN-attributrækkefølge

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Certificate Categories
da: Certifikatkategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, iconButton)
en: Set &Icon...
da: Sæt &ikon...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, foregroundButton)
en: Set &Text Color...
da: Sæt tekst&farve...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Set &Background Color...
da: Sæt &baggrundsfarve...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontButton)
en: Set F&ont...
da: Sæt s&krifttype...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, italicCB)
en: Italic
da: Kursiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldCB)
en: Bold
da: Fed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strikeoutCB)
en: Strikeout
da: Gennemstreget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLookPB)
en: Default Appearance
da: Standardudseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tooltips
da: Værktøjstip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show the following information in certificate list tooltips:
da: Vis følgende informationer i værktøjstips i certifikatlisten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipValidityCheckBox)
en: Show validity
da: Vis gyldighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipOwnerCheckBox)
en: Show owner information
da: Vis information om ejer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipDetailsCheckBox)
en: Show technical details
da: Vis tekniske detaljer

en: default
da: standard

en: This means that every configuration option of the GnuPG System will be reset to its default.
da: Det betyder at hver konfigurationstilvalg af GnuPG-systemet nulstilles til sin standard.

en: Apply profile
da: Anvend profil

[ctx: %1 is the name of the profile]
en: The configuration profile "%1" was applied.
da: Konfigurationsprofilen "%1" blev anvendt.

en: GnuPG Profile - Kleopatra
da: GnuPG-profil - Kleopatra

[ctx: @title]
en: General Operations
da: Generelle handlinger

en: A profile consists of various settings that can apply to multiple components of the GnuPG system.
da: En profil består af diverse indstillinger som kan anvendes til flere komponenter af GnuPG-systemet.

en: Apply
da: Anvend

en: EMail Operations
da: E-mail-operationer

en: Don't confirm signing certificate if there is only one valid certificate for the identity
da: Bekræft ikke signeringscertifikat hvis der kun er ét gyldigt certifikat til identiteten

en: Don't confirm encryption certificates if there is exactly one valid certificate for each recipient
da: Bekræft ikke krypteringscertifikater hvis der er præcist ét gyldigt certifikat til hver modtager

en: File Operations
da: Filhandlinger

en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
da: Opret OpenPGP-krypterede filer med ".pgp"-filendelserne i stedet for ".gpg"

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
da: Opret signeret eller krypterede filer som tekstfiler.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
da: Sæt denne instilling til at kode krypterede eller signerede filer som base64-kodet tekst. Så det kan åbnes med et redigeringsprogram eller sendes i kroppen af en e-mail. Det vil gøre filstørrelsen tre gange større.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDecryptVerify), group (FileOperations)
en: Automatically start operation based on input detection for decrypt/verify.
da: Start automatisk handling baseret på inputregistrering for dekryptér/verificér.

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
da: Opret midlertidige krypterede filer i den krypterede fils mappe.

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
da: Sæt denne indstilling for at undgå at bruge brugernes midlertidige mappe.

en: Checksum program to use when creating checksum files:
da: Tjeksumprogram der skal bruges ved oprettelse af tjeksumfiler:

en: Archive command to use when archiving files:
da: Arkiveringskommando som skal bruges ved arkivering af filer:

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
da: LDAP-&tidsudløb (minutter:sekunder):

en: &Maximum number of items returned by query:
da: &Maksimalt antal objekter som returneres af en forespørgsel:

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
da: Indstillingerne i det nuværende modul er blevet ændret.
    Vil du anvende ændringerne eller kassere dem?

en: Apply Settings
da: Anvend indstillinger

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
da: Dette tilvalg kræver dirmngr >= 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
da: ingen proxy

en: (Current system setting: %1)
da: (Nuværende systemindstilling: %1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
da: Tjek certifikatets gyldighed hver

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
da: time

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
da:  timer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
da: Gyldigheden af S/MIME-certifikater tjekkes online med Online Certificates Status Protocol (OCSP), hvis dette tilvalg vælges. Angiv OCSP-svarers URL nedenunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
da: Tjek certifikaters gyldighed online (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
da: Online-validering af certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
da: OCSP-svarers URL:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
da: Angiv her adressen på serveren til online-validering af certifikater (OCSP-svarer). URL starter normalt med http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
da: OCSP-svarers signatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
da: Ignorér certifikaters tjeneste-URL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KleopatraClientCopy::Gui::CertificateRequester, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
da: Vælg det certifikat som OCSP-serveren signerer sine svar med her.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
da: Som standard bruger GnuPG filen ~/.gnupg/policies.txt til at tjekke, om et certifikats politik tillades. Politik tjekkes ikke, hvis denne mulighed vælges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
da: Tjek ikke certifikaters politik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
da: Hvis dette afkrydses, bruges certifikaters tilbagekaldelseslister aldrig til validering af S/MIME-certifikater.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
da: Konsultér aldrig en CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: If this option is checked while a root CA certificate is being imported, you will be asked to confirm its fingerprint and to state whether or not you consider this root certificate to be trusted. A root certificate needs to be trusted before the certificates it certified become trusted, but lightly allowing trusted root certificates into your certificate store will undermine the security of the system.
da: Hvis denne indstilling er markeret mens et rod-CA-certifikat importeres, vil du blive bedt om at bekræfte dets fingeraftryk og give udtryk om du betragter rodcertifikatet som betroet eller ej. Et rodcertifikat skal betroes før de certifikater det certificerede bliver betroet, men hvis du tager let på at tillade betroede rodcertifikater i dit certifikatlager vil underminere systemets sikkerhed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: Allow to mark root certificates as trusted
da: Tillad at markere rodcertifikater som betroede

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
da: Hvis denne indstilling er markeret, hentes manglende udstedercertifikater, når det er nødvendigt (dette gælder begge valideringsmetoder - CRL'er og OCSP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
da: Henter manglende udstedercertifikater

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
da: &HTTP-anmodninger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
da: Deaktiverer helt brugen af HTTP til S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
da: Udfør ingen HTTP-anmodninger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Under søgning efter en CRL's placering indeholder certifikatet, der skal testes, normalt, hvad der kaldes indgange for "CRL distributionspunkter" (DP), som er URL'er, der beskriver måden at tilgå CRL'en. Den først fundne DP-indgang bruges. Alle indgange, der bruger HTTP-skemaet, ignoreres med dette tilvalg, når der søges efter et passende DP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér certifikaters HTTP CRL-distributionspunkter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
da: Hvis dette vælges, bruges HTTP-proxyen, der vises til højre (den kommer fra miljøvariablen http_proxy) til enhver HTTP-anmodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
da: Brug systemets HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
da: Brug denne proxy til HTTP-anmodninger:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
da: <p>Hvis ingen systemproxy er angivet eller hvis du skal bruge en anden proxy til GpgSM, kan du angive dens placering her.</p><p>Den vil brugt til alle HTTP-anmodninger, der er relaterede til S/MIME.</p><p> Syntaksen er vært:port som f.eks minproxy.ingensteder.com:3128.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
da: &LDAP-anmodninger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
da: Deaktivere helt brugen af LDAP til S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
da: Udfør ingen LDAP-forespørgsler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Under søgning efter en CRL's placering indeholder certifikatet, der skal testes, normalt, hvad der kaldes indgange for "CRL distributionspunkter" (DP), som er URL'er, der beskriver måden at tilgå CRL'en. Den først fundne DP-indgang bruges. Alle indgange, der bruger LDAP-skemaet, ignoreres med dette tilvalg, når der søges efter et passende DP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér certifikaters LDAP CRL-distributionspunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
da: Primær vært for LDAP-forespørgsler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
da: Angivelse af en LDAP-server her får alle LDAP-forespørgsler til først at gå til denne server. Mere præcist tilsidesætter denne indstilling enhver angivet værts- og port-del i en LDAP-URL, og bruges ligeledes hvis vært og port er blevet udeladt i URL'en. Andre LDAP-servere bruges kun, hvis forbindelsen til "proxyen" fejler.
    Syntaxen er "HOST" eller "HOST:PORT". Hvis PORT udelades, bruges port 389 (standard LDAP-port).

en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>You can manually select what to do with the files now.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
da: Kunne ikke finde krypterede eller signerede data i en eller flere filer.<nl/>Du kan vælge hvad der skal ske med filerne manuelt nu.<nl/>Hvis de indeholder signerede eller krypterede data, så rapportér venligst en fejl (se Hjælp->Rapportér fejl).

en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
da: Kunne ikke flytte <filename>%1</filename> til <filename>%2</filename>.

en: The file <b>%1</b> already exists.
    Overwrite?
da: Filen <b>%1</b> eksisterer allerede.
    Vil du overskrive?

en: Overwrite Existing File?
da: Vil du overskrive eksisterende fil?

en: Overwrite All
da: Overskriv alt

en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke slette <filename>%1</filename>.

en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
da: Filen <filename>%1</filename> indeholder certifikater og kan ikke dekrypteres eller verificeres.

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
da: Ingen tjeksumfiler er blevet oprettet.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
da: Følgende tjeksumfiler er blevet oprettet:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
da: Der var ingen fejl.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
da: Følgende fejl blev registreret:

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
da: Opret tjeksummer: inputfiler skal være enten udelukkende tjeksumfiler eller alle filer hvor tjeksum skal udregnes, ikke en blanding.

en: Cancel
da: Annuller

en: Initializing...
da: Initialiserer...

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
da: Fremgang for oprettelse af tjeksum

en: Error while running %1: %2
da: Fejl under kørsel af %1: %2

en: Failed to execute %1: %2
da: Kunne ikke køre %1: %2

en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke overskrive <filename>%1</filename>.

en: No checksum programs defined.
da: Ingen tjeksumprogrammer defineret.

en: Scanning directories...
da: Scanner mapper...

en: Calculating total size...
da: Beregner samlet størrelse...

en: Checksumming (%2) in %1
da: Beregner tjeksummer (%2) i %1

en: Done.
da: Færdig.

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
da: Status og fremgang for kryptohandlingerne vises her.

en: User canceled
da: Bruger afbrød

en: At least one input needs to be provided
da: Der skal gives mindst ét input

en: Informative sender/signed data count mismatch
da: Optælling af informative afsender- og signeringsdata matcher ikke

en: Signature/signed data count mismatch
da: Optælling af signatur og signeringsdato matcher ikke

en: Signed data can only be given for detached signature verification
da: Signeret data kan kun gives for verificering af udskilt signatur

en: Input/Output count mismatch
da: Optalling af input og output matcher ikke

en: Cannot use output and signed data simultaneously
da: Kan ikke bruge output og signeret data samtidigt

en: No backend support for %1
da: Ingen backend-understøttelse for %1

en: Cannot determine whether input data is OpenPGP or CMS
da: Kan ikke bestemme om inputdata er OpenPGP eller CMS

en: No usable inputs found
da: Ingen brugbare input fundet

en: Error: Signature not verified
da: Fejl: Signatur ikke verificeret

en: Good signature
da: God signatur

en: Signing certificate was revoked
da: Signeringscertifikat blev tilbagekaldt

en: Signing certificate is expired
da: Signeringscertifikat er udløbet

en: Certificate is not available
da: Certifikatet er ikke tilgængeligt

en: Signature expired
da: Signatur udløbet

en: CRL missing
da: CRL mangler

en: CRL too old
da: CRLfor gammel

en: Bad policy
da: Dårlig politik

en: System error
da: Systemfejl

en: Bad signature
da: Dårlig signatur

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
da: Signaturen er gyldig, men betroelsen i certifikatets gyldighed er kun marginal.

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
da: Signaturen er gyldig, og certifikatets gyldighed er fuldt betroet.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
da: Signaturen er gyldig, og certifikatets gyldighed er betroet ultimativt.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er <em>ikke betroet </em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er ukendt.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er ikke angivet.

en: Unknown certificate
da: Ukendt certifikat

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1
da: Signatur oprettede den %1

en: With unavailable certificate:
da: Med utilgængeligt certifikat:

en: With certificate:
da: Med certifikat:

en: <b>Verification canceled.</b>
da: <b>Verificering afbrudt.</b>

en: <b>Verification failed: %1.</b>
da: <b>Verificering fejlede: %1.</b>

en: <b>No signatures found.</b>
da: <b>Ingen signaturer fundet.</b>

en: <b>Invalid signature.</b> | <b>%1 invalid signatures.</b>
da[0]: <b>Ugyldig signatur.</b>
da[1]: <b>%1 ugyldige signaturer.</b>

en: <b>The data could not be verified.</b> | <b>%1 signatures could not be verified.</b>
da[0]: <b>Dataen kunne ikke verificeres.</b>
da[1]: <b>%1 signaturer kunne ikke verificeres.</b>

en: <b>Valid signature by %1</b>
da: <b>Gyldig signatur af %1</b>

en: <br/><b>Warning:</b> The sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
da: <br/><b>Advarsel:</b> Afsenders e-mailadresse er ikke lagret i %1, der bruges til signering.

en: certificate
da: certifikat

en: <b>Valid signature.</b> | <b>%1 valid signatures.</b>
da[0]: <b>Gyldig signatur.</b>
da[1]: <b>%1 gyldige signaturer.</b>

en: <br/><b>Warning:</b> The sender's mail address is not stored in the certificates used for signing.
da: <br/><b>Advarsel:</b> Afsenders e-mailadresse er ikke lagret i certifikater, der bruges til signering.

en: <b>Decryption canceled.</b>
da: <b>Dekryptering afbrudt.</b>

en: <b>Decryption failed: %1.</b>
da: <b>Dekryptering fejlede: %1.</b>

en: <b>Decryption succeeded.</b>
da: <b>Dekryptering lykkedes.</b>

en: The signature is invalid: %1
da: Signaturen er ugyldig: %1

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
da: Du kan søge efter certifikatet på en nøgleserver eller importere den fra en fil.

en: The used key is not certified by you or any trusted person.
da: Den anvendte nøgle er ikke certifieret af dig eller nogen betroet person.

en: The used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
da: Det brugte certifikat er ikke certificeret af en troværdig certifikatautoritet eller certifikatautoriteten er ukendt.

en: Input error: %1
da: Inputfejl: %1

en: <p>The sender's address %1 is not stored in the certificate. Stored: %2</p>
da: <p>Afsenders adresse %1 er ikke lagret i certifikatet. Lagret: %2</p>

en: One unknown recipient. | %1 unknown recipients.
da[0]: Én ukendt modtager.
da[1]: %1 ukendte modtagere.

en: Recipient: | Recipients:
da[0]: Modtager:
da[1]: Modtagere:

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
da[0]: Én ukendt modtager
da[1]: %1 ukendte modtagere

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
da: <b>Bemærk:</b> Du kan ikke være sikker på hvem der har krypterede denne meddelelse, da den ikke er signeret.

en: Caught exception: %1
da: Fangede undtagelse: %1

en: Caught unknown exception
da: Fangede uventet undtagelse

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
da: Kunne ikke bestemme om dette er en S/MIME- eller en OpenPGP-signatur/ chiffertekst. Måske er det hverken en chiffertekst eller en signatur?

en: Decrypting: %1...
da: Dekrypterer: %1...

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
da: Kunne ikke bestemme om dette er krypteret med S/MIME eller en OpenPGP. Måske er det slet ikke chiffertekst?

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
da: Kunne ikke bestemme om dette er en S/MIME- eller en OpenPGP-signatur. Måske er slet ikke en signatur?

en: Verifying: %1...
da: Verificerer: %1...

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying: <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
da: Verificerer: <filename>%1</filename> med <filename>%2</filename>...

en: Verifying signature: %1...
da: Verificerer signatur: %1...

[ctx: Verification of a detached signature summary. The first file contains the data.The second file is signature.]
en: Verified <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>
da: Verificerer <filename>%1</filename> med <filename>%2</filename>

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
da: Kald til EncryptEMailController::protocolAsString() er flertydig.

en: User cancel
da: Afbrudt af bruger

en: Encryption canceled.
da: Kryptering afbrudt.

en: Encryption failed: %1
da: Kryptering fejlede: %1

en: Encryption succeeded.
da: Kryptering lykkedes.

en: Please enter a name or email address...
da: Angiv venligst et navn eller en e-mailadresse...

en: (no matching certificates found)
da: (ingen matchende certifikater fundet)

en: Please select a certificate
da: Vælg et certifikat

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
da: (vælg venligst mellem OpenPGP og S/MIME først)

en: &Output folder:
da: &Outputmappe:

en: %1: All operations completed.
da: %1: Alle handlinger færdiggjort.

en: All operations completed.
da: Alle handlinger færdiggjort.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
da: Handling %1: %2

en: Please select an output folder.
da: Vælg venligst en outputmappe.

en: No output folder.
da: Ingen outputmappe.

en: Please select a different output folder.
da: Vælg venligst en anden outputmappe.

en: Failed to create output folder.
da: Kunne ikke oprette outputmappe.

en: Invalid output folder.
da: Ugyldig outputmappe.

en: <b>Choose operations to be performed</b>
da: <b>Vælg handlinger, der skal udføres</b>

en: Here you can check and, if needed, override the operations Kleopatra detected for the input given.
da: Her kan du tjekke og, hvis det er nødvendigt, tilsidesætte handlingerne Kleopatra detekterede for det givne input.

en: &Decrypt/Verify
da: &Dekryptér/verificér

en: Create all output files in a single folder
da: Opret alle outputfiler i én mappe

en: Input file:
da: Inputfil:

en: &Input file is a detached signature
da: &Inputfil er en udskilt signatur

en: &Signed data:
da: &Signeret data:

en: &Input file is an archive; unpack with:
da: &Inputfilen er et arkiv; udpak med:

en: <b>Results</b>
da: <b>Resultater</b>

en: <b>Objects</b>
da: <b>Objekter</b>

en: Remove Selected
da: Fjern valgt

en: Select File
da: Vælg fil

en: <i>No certificate selected</i>
da: <i>intet certifikat valgt</i>

en: <b>Recipients</b>
da: <b>Modtagere</b>

en: Add Recipient...
da: Tilføj modtager...

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
da: <b>Advarsel:</b> Ingen af de valgte certifikater ser ud til at være dit eget certifikat. Du vil ikke kunne dekryptere de krypterede data igen.

en: Recipient
da: Modtager

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
da: Modtager (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
da: <qt><p>Modtagere prædefinerede via GnuPG-indstillinger:</p>%1</qt>

en: Sender
da: Afsender

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Search%1
da: Søg%1

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Import%1
da: Importér%1

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
da: Vis overvågningslog

en: Keep open after operation completed
da: Hold åben efter færdiggjort handling

en: You need to select a signing certificate to proceed.
da: Du skal vælge et signeringscertfikat for at fortsætte.

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
da: Vælg venligst et krypteringscertifikat til modtageren "%1"

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
da: Vælg venligst et signeringscertfikat til afsenderen "%1"

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
da: Kleopatra kan ikke entydigt bestemme matchende certifikater for alle brevet modtagere/afsendere.
    Vælg venligst de korrekte certifikater for hver modtager:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
da: Kleopatra kan ikke entydigt bestemme matchende certifikater for brevetsafsender.
    Vælg venligst de korrekte certifikater for afsenderen:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
da: Kleopatra kan ikke entydigt bestemme matchende certifikater for alle brevets modtagere.
    Vælg venligst de korrekte certifikater for hver modtager:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
da: Verificér venligst at korrekte certifikater er blevet valgt for hver modtager:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
da: Bekræft at det korrekte certifikat er blevet valgt for afsenderen:

en: Show all recipients
da: Vis alle modtagere

en: Select Signing Certificate
da: Vælg signeringscertifikat

en: Select Encryption Certificate
da: Vælg krypteringscertifikat

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
da: Vis kun denne dialog i tilfælde af konflikter (eksperimentelt)

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
da: Signér/kryptér filer

en: Please select an action.
da: Vælg en handling.

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
da: <para>Arkivering kombineret med "Kun signering" kræver indstil videre det der kaldes ugennemsigtige signaturer - i modsætning til udskilte signaturer - disse indlejrer indholdet i signaturen.</para><para>Dette format er ret usædvanligt. Du vil måske ønske at arkivere filerne separat og så signere arkivet som én fil med Kleopatra.</para><para>Fremtidige versioner af Kleopatra forventes også at understøtte udskilte signaturer i dette tilfælde.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
da: Advarsel om usædvanlig signatur

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
da: <para>Ingen af modtagerne du krypterer til lader til at være din egen.</para><para>Dette betyder at du ikke vil kunne dekryptere data længere, når de først er blevet krypteret.</para><para>Vil du fortsætte eller annullere for at ændre valget af modtagere?</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
da: Advarsel om kryptering til dig selv

en: Next
da: Næste

[ctx: @title]
en: Results
da: Resultater

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
da: Status og fremgang for kryptohandlingerne vises her.

en: Sign as:
da: Signér som:

en: Encrypt for me:
da: Kryptér for mig:

en: Encrypt for others:
da: Kryptér for andre:

en: Encrypt with password. Anyone you share the password with can read the data.
da: Kryptér med adgangskode. Dem du deler adgangskoden med kan læse dataen.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
da: Signér med brug af %1: %2

en: No certificate selected
da: Intet certifikat valgt

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
da: Signér og kryptér (kun OpenPGP)

en: Encrypt only
da: Kun kryptering

en: Sign only
da: Kun signering

en: Encryption Options
da: Indstillinger for kryptering

en: Text output (ASCII armor)
da: Tekst-output (ASCII armor)

en: Signing Options
da: Signeringsindstillinger

en: Signer:
da: Underskriver:

en: Change Signing Certificates...
da: Ændring af signeringscertifikater...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
da: <b>Vælg handling, der skal udføres</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
da: Husk disse som standard for fremtidige handlinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
da: Certifikat til OpenPGP-signering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
da: Certifikat til S/MIME-signering:

en: Search
da: Søg

en: The following errors and warnings were recorded:
da: Følgende fejl og advarsler blev registreret:

en: Checksum Verification Errors
da: Fejl i tjeksumverificering

en: No errors occurred
da: Ingen fejl opstod

en: One error occurred | %1 errors occurred
da[0]: 1 fejl opstod
da[1]: %1 fejl opstod

en: Progress:
da: Fremgang:

[ctx: Show Errors]
en: Show
da: Vis

en: &Next
da: &Næste

en: Back
da: Tilbage

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
da: Kald til NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() er flertydigt.

en: Signing canceled.
da: Signering afbrudt.

en: Signing failed: %1
da: Signering fejlede: %1

en: Signing succeeded.
da: Signering lykkedes.

en: Archive and Sign Files
da: Arkivér og signér filer

en: Sign Files
da: Signér filer

en: Archive and Encrypt Files
da: Arkivér og kryptér filer

en: Encrypt Files
da: Kryptér filer

en: Archive and Sign/Encrypt Files
da: Arkivér og signér/kryptér filer

en: Sign/Encrypt Files
da: Signér og kryptér filer

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
da: arkivér

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
da: Fangede uventet undtagelse i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Signing failed.
da: Signering fejlede.

en: Encryption failed.
da: Kryptering fejlede.

en: Signing and encryption succeeded.
da: Signering og kryptering lykkedes.

en: Output error: %1
da: Outputfejl: %1

en:  Encryption succeeded.
da:  Kryptering lykkedes.

en: %1: <b>Sign/encrypt canceled.</b>
da: %1: <b>Signering og kryptering afbrudt.</b>

en:  %1: Sign/encrypt failed.
da:  %1: Signering og kryptering fejlede.

en: Cannot determine protocol for task
da: Kan ikke bestemme protokol for opgave

en: Unknown exception in Task::start()
da: Ukendt undtagelse i Task::start()

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
da: Resultater fra verificér tjeksum

en: Cannot find checksums file for file %1
da: Kan ikke finde tjeksumfil for filen %1

en: Verifying checksums (%2) in %1
da: Verificerer tjeksummer (%2) i %1

en: (required)
da: (kræves)

en: (optional)
da: (valgfrit)

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.
da: <interface>%1</interface> er påkrævet, men er tom.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
da: <interface>%1</interface> er påkrævet men er tom.<nl/>Lokal admin-regel: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.
da: <interface>%1</interface> er ufuldstændig.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
da: <interface>%1</interface> er ufuldstændig.<nl/>Lokal admin-regel: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.
da: <interface>%1</interface> er ugyldig.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
da: <interface>%1</interface> er ugyldig.<nl/>Lokal admin-regel: <icode>%2</icode>

en: Valid from:
da: Gyldig fra:

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Issuer:
da: Udsteder:

en: Compliance:
da: Kompilans:

en: Related addresses:
da: Relaterede e-mailadresser:

en: Email
da: E-mail

en: Name
da: Navn

en: Trust Level
da: Tillidsniveau

en: never
da: aldrig

en: Signing
da: Signering

en: First message
da: Første meddelelse

en: Last message
da: Sidste meddelelse

en: Message count
da: Antal beskeder

en: Encryption
da: Kryptering

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Common Name
da: Alment navn

en: Organization
da: Organisation

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: State
da: Stat

en: Country
da: Land

en: Please select one or more of the following certificates:
da: Vælg ét eller flere af følgende certifikater:

en: Please select one of the following certificates:
da: Vælg ét af følgende certifikater:

en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
da: Genopfrisk certifikatliste

en: Import...
da: Importér...

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
da: Importér certifikat fra fil

en: Lookup...
da: Opslå...

en: New...
da: Nyt...

en: Certify
da: Certificér

en: Advanced
da: Avanceret

en: These are the certificates you have selected for deletion:
da: Her er de certifikater du har var markeret til sletning:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Why do you want to delete more certificates than I selected?</title><para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
da: <title>Hvorfor vil du slette flere certifikater end jeg valgte?</title><para>Når du sletter CA-certifikater (både rod-CA'er og intermediære CA'er), vil de certifikater som er blevet udstedt af dem, også blive slettet. </para><para>Dette kan ses tydeligt i <application>Kleopatra</application>s hierarkiskevisningstilstand: I denne tilstand, hvis du sletter et certikat som har undercertifikater, vil de undercertifikater også blive slettet. Tænk på CA-certifikater som mapper der indeholder andre certifikater. Når du sletter en mappe, sletter du også dens indhold.</para>

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
da[0]: Certifikatet, der skal slettes, er dit eget. Det indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Det bør derfor ikke slettes.
da[1]: Alle certifikaterne, der skal slettes, er dine egne. De indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendige for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. De bør derfor ikke slettes.

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
da[0]: Et af certifikaterne, der skal slettes, er dit eget. Det indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Det bør derfor ikke slettes.
da[1]: Nogle af certifikaterne, der skal slettes, er dine egne. De indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendige for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. De bør derfor ikke slettes.

en: Secret Key Deletion
da: Sletning af hemmelig nøgle

en: Days
da: Dage

en: Weeks
da: Uger

en: Months
da: Måneder

en: Years
da: År

en: Exporting ...
da: Eksporterer...

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
da: Kunne ikke eksportere: "%1"

en: Name:
da: Navn:

en: EMail:
da: E-mail:

en: Invalid EMail
da: Ugyldig e-mail

en: Backup encryption key
da: Backup krypteringsnøgle

en: Backup the encryption key in a file.
da: Backup krypteringsnøglen i en fil.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
da: Du vil blive spurgt om en adgangsfrase til at beskytte filen under nøglegenerering.

en: Select All
da: Vælg alle

en: Deselect All
da: Fravælg alle

en: Details...
da: Detaljer...

en: Save As...
da: Gem som...

en: Lookup on Server
da: Opslå på server

en: Advanced Settings...
da: Avancerede indstillinger...

en: (unknown certificate)
da: (ukendt certifikat)

[ctx: @info]
en: How much do you trust certifications made by <b>%1</b> to correctly verify authenticity of certificates?
da: Hvor meget tillid har du til certificeringer, der er lavet af <b>%1</b>, til korrekt verificering af certifikaters godkendelse?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unknownRB)
en: I do not know
da: Ved ikke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <i>(unknown trust)</i>
da: <i>(ukendt tillid)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <font size="-1">Choose this if you have no opinion about the trustworthyness of the certificate's owner.<br>Certifications at this trust level are ignored when checking the validity of OpenPGP certificates.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du ikke har nogen mening om tilliden til certifikatets ejer.<br>Certificeringer med dette tillidsniveau ignoreres, når validering af OpenPGP-certifikater tjekkes.</font>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverRB)
en: I do NOT trust them
da: Jeg har IKKE tillid til dem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: <i>(never trust)</i>
da: <i>(aldrig tillid)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <font size="-1">Choose this if you explicitly do <em>not</em> trust the certificate owner, e.g. because you have knowledge of him certifying without checking or without the certificate owner's consent.<br>Certifications at this trust level are ignored when checking the validity of OpenPGP certificates.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du overhovedet <em>ikke</em> har tilid tilcertifikatets ejer. Du har f.eks. kendskab til, at han certificerer uden at tjekke eller uden samtykke fra certifikatets ejer.<br>Certificeringer på dette tillidsniveau ignoreres, når gyldigheden af OpenPGP-certifikater tjekkes.</font>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, marginalRB)
en: I believe checks are casual
da: Jeg tror, at tjekkene er tilfældige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: <i>(marginal trust)</i>
da: <i>(marginal tillid)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullRB)
en: I believe checks are very accurate
da: Jeg tror, at tjekkene er meget præcise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <i>(full trust)</i>
da: <i>(fuld tillid)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <font size="-1">Choose this if you trust certifications are done very accurately.<br>Certificates will become valid with just a single certification at this trust level, so assign this much trust with care.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du mener, at certificeringer udføres meget præcist.<br>På dette tillidsniveau gyldiggøres certifikater med kun et enkelt certificering, anvis derfor så meget tillid med forsigtighed. </font>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ultimateRB)
en: This is my certificate
da: Dette er mit certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <i>(ultimate trust)</i>
da: <i>(ultimativ tillid)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <font size="-1">Choose this if and only if this is your certificate. This is the default if the secret key is available, but if you imported this certificate, you might need to adjust the trust level yourself.<br>Certificates will become valid with just a single certification at this trust level.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis - og kun hvis - dette er dit certifikat. Dette er standard, hvis den hemmelige nøgle er tilgængelig, men hvis du importerede dette certifikat, skal du sikkert selv justere tillidsniveauet.<br>På dette tillidsniveau gyldiggøres certifikater med kun en enkelt certificering.</font>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <b>Step 2:</b> How thoroughly have you checked that this certificate actually belongs to the person it claims it is from?
da: <b>Trin 2:</b> Hvor grundigt har du tjekket, at dette certifikat faktisk tilhører personen, det påstår at komme fra?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelNotCheckedRB)
en: I have not checked at all
da: Jeg har overhovedet ikke tjekket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Describe semantics here...
da: Beskriv semantikker her...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelCasualRB)
en: I have checked casually
da: Jeg har tjekket tilfældigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Choose this if you know the person, and have asked them whether this was their certificate, but you have not verified they are actually in possession of the secret certificate.
da: Vælg dette, hvis du kender personen og har spurgt dem, om dette var deres certifikat, men du ikke har verificeret, at han rent faktisk er i besiddelse af det hemmelige certifikat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelThoroughlyRB)
en: I have checked very thoroughly
da: Jeg har tjekket meget grundigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Choose this if you have, for instance, checked the ID card of the person, and have verified that they are in possession of the secret key (e.g. by sending them encrypted mail and asking for it to be decrypted).
da: Vælg dette, hvis du f.eks. har tjekket personens id-kort, og du har verificeret at de er i besiddelse af den hemmelige nøgle (ved f.eks. at sende ham krypterede e-mail og bedt om at de bliver dekrypteret).

en: Skipped
da: Skippet

en: Passed
da: Godkendt

en: Test Name
da: Test navnet

en: Result
da: Resultat

en: (select test first)
da: (vælg først test)

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
da: Ingen NullPin fundet. <warning>Hvis denne PIN ikke blev sat af dig personligt, kan der være blevet pillet ved kortet.</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
da: Annullerede sætning af PIN.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
da: En fejl opstod under forsøg på at sætte PIN: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
da: PIN blev sat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
da: Trin 1: Sæt indledningsvis PIN for det første certifikat ("NKS"):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
da: Sæt indledningsvis PIN (NKS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
da: Trin 2: Sæt indledningsvis PIN for det kvalificerede signaturcertifikat ("SigG"):

en: Restore printed backup
da: Genopret udskrevne backup

en: Transfer to smartcard
da: Overfør til smartcard

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
da: Udstedercertifikat ikke fundet (%1)

en: Searching for updates...
da: Søger efter opdateringer...

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
da: Fandt ingen opdateringer i den tilgængelige versionsdatabase.

[ctx: @title]
en: Up to date
da: Opdateret

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
da: Version %1 er tilgængelig.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
da: Se <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">nye funktioner</a>.

en: Show this notification for future updates.
da: Vis denne notifikation ved fremtidige opdateringer.

en: &Get update
da: &Hent opdatering

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
da: <para>En fejl opstod under indlæsning af certificeringerne: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
da: Indlæsning af certificeringer fejlede

note: i18n: ectx: label, entry (QuickSignEMail), group (EMailOperations)
en: Quick Sign EMail
da: Hurtig signering af e-mail

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QuickSignEMail), group (EMailOperations)
en: Minimize the number of steps when signing emails, use preset defaults unless problems occur.
da: Minimerer antal trin under signering af e-mail. Bruger forudindstillede standarder med mindre der opstår problemer.

note: i18n: ectx: label, entry (QuickEncryptEMail), group (EMailOperations)
en: Quick Encrypt EMail
da: Hurtig kryptering af e-mail

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QuickEncryptEMail), group (EMailOperations)
en: Minimize the number of steps when encrypting emails, use preset defaults unless problems occur.
da: Minimerer antal trin under kryptering af e-mail. Bruger forudindstillede standardindstillinger med mindre der opstår problemer.

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: Decrypt/Verify Popup Geometry
da: Dekryptér/verificér pop-op-geometri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: The remembered size and position of the Decrypt/Verify Result Popup used by clients which do not support inline display of D/V results, such as MS Outlook.
da: Den huskede størrelse og placering af pop-op for dekrypterings-/verificeringsresultater, der bruges af klienter, som ikke understøtter indlejret visning af disse resultater, som f.eks. MS Outlook.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
da: Brug pgp som standard-filendelse for genererede OpenPGP-filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
da: Aktivér dette for at få kleopatra til at bruge pgp-filendelser som standard for OpenPGP-filer.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
da: Brug denne kommando til at oprette filarkiver.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
da: Ved kryptering af flere filer eller en mappe opretter Kleopatra et krypteret arkiv med denne kommando.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
da: Sæt denne instilling til at kode krypterede eller signerede filer som base64-kodet tekst. Så det kan åbnes med et redigeringsprogram eller sendes i kroppen af en e-mail. Det vil gøre filstørrelsen tre gange større.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
da: Sæt denne indstilling for at undgå at bruge brugernes midlertidige mappe.

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
da: Genopfriskningsinterval for certifikat (i timer). Nul (0) = deaktiveret.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
da: Certifikatsletning mislykkedes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
da: Vis certifikaters valideringsinformation i værktøjstip, f.eks. om certifikatet er udløbet eller tilbagekaldt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
da: Certifikathåndteringsinformation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
da: Vis information om certifikaters ejere i værktøjstip, f.eks. bruger-id'er, emner og udstedere.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
da: Vis certifikatets detaljer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
da: Vis flere detaljer om certifikater som f.eks. fingeraftryk, nøglelængder og udløbsdatoer

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
da: &Certifikater

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Use OpenPGP for the following operation
da: Brug OpenPGP til følgende handling

en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
da: Brug CMS (X.509, S/MIME) til følgende handling

en: Location of the socket the ui server is listening on
da: Placering af sokkelen, UI-serveren lytter på

en: Run UI server only, hide main window
da: Kør kun UI-server - skjul hovedvindue

en: Import certificate file(s)
da: Importér certifikatfiler

en: Encrypt file(s)
da: Kryptér filer

en: Sign file(s)
da: Signér filer

en: Sign and/or encrypt file(s)
da: Signér og/eller kryptér filer

en: Same as --sign-encrypt, do not use
da: Det samme som --sign-encrypt. Brug det ikke

en: Decrypt file(s)
da: Dekryptér filer

en: Verify file/signature
da: Verificér fil/signatur

en: Decrypt and/or verify file(s)
da: Dekryptér og/eller verificér filer

en: Search for a certificate on a keyserver
da: Søg efter et certifikat på en nøgleserver

en: Create or check a checksum file
da: Opret eller tjek en tjeksumfil

en: Create a new key pair or certificate signing request
da: Opret et ny nøglepar eller certifikatssigneringsanmodning

en: Parent Window Id for dialogs
da: Forældervindue-id for dialoger

en: File(s) to process
da: Filer til proces

en: Failed to execute command
da: Mislykkedes at køre kommando

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
da: Tvetydig protokol: --openpgp og --cms

en: No search string specified for --search
da: Ingen søgestreng angivet til --search

en: No fingerprint argument specified for --query
da: Ingen fingeraftryksargument angivet for --query

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
da: Flertydige kommandoer "%1" og "%2"

en: No files specified for "%1" command
da: Ingen filer angivet for "%1"-kommando

en: Cannot read "%1"
da: Kan ikke læse "%1"

en: Failed to start uiserver %1
da: Kunne ikke starte uiserver %1

en: Invalid socket name!
da: Ugyldigt sokkelnavn!

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
da: Kunne ikke allokerer ressourcer til oprettelse af forbindelse til Kleopatra UI-server ved %1: %2

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
da: Kunne ikke oprette forbindelse til Kleopatra UI-server ved %1: %2

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
da: Kunne ikke hente process-id'en af Kleopatra UI-server ved %1: %2

en: Failed to send critical option %1: %2
da: Kunne ikke sende kritisk tilvalg %1: %2

en: Failed to send file path %1: %2
da: Kunne ikke sende tilsti %1: %2

en: Failed to send sender %1: %2
da: Kunne ikke sende afsender %1: %2

en: Failed to send recipient %1: %2
da: Kunne ikke sende modtager %1: %2

en: Command (%1) failed: %2
da: Kommandoen (%1) mislykkedes: %2

en: Change...
da: Ændr...

en: Kleopatra Error
da: Kleopatra-fejl

en: There was an error while connecting to Kleopatra: %1
da: Der var en fejl under oprettelse af forbindelse til Kleopatra: %1

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
da: <para>Den version af <application>GpgME</application>-biblioteket du kører op imod er ældre end den <application>GpgME++</application>-biblioteket blev bygget op imod.</para><para><application>Kleopatra</application> vil ikke fungere under denne opsætning.</para><para>Spørg din administrator om hjælp til at løse problemet.</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
da: For gammel GpgME

en: GPG UI Server Error
da: GPG UI-serverfejl

en: Invalid arguments: %1
da: Ugyldige argumenter: %1

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
da: Kunne ikke starte GnuPG logvisning (kwatchgnupg). Tjek din installation.

en: Error Starting KWatchGnuPG
da: Fejl under start af KWatchGnuPG

en: GnuPG Log Viewer
da: GnuPG logvisning

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: Perform Self-Test
da: Udfør selvtest

en: Set Focus to Quick Search
da: Giv hurtigsøgning fokus

en: Gpg4win Compendium
da: Gpg4win-kompendium

en: Smartcard Management
da: Smartcard-håndtering

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
da: Der er stadig igangværende handlinger i baggrunden. De vil blive afsluttet, når vinduet lukkes. Vil du fortsætte?

en: Ongoing Background Tasks
da: Igangværende baggrundsopgaver

en: Sign/Encrypt...
da: Signér/kryptér...

en: Decrypt/Verify...
da: Dekryptér/verificér...

en: Import Certificates
da: Importér certifikater

en: Import CRLs
da: Importér CRL'er

en: new email
da: ny e-mail

en: new dns name
da: nyt DNS-navn

en: new uri
da: ny URI

en: EMail
da: E-mail

[ctx: @title]
en: Enter Details
da: Angiv detaljer

en: Real name:
da: Rigtigt navn:

en: EMail address:
da: E-mailadresse:

en: Please enter your personal details below. If you want more control over the parameters, click on the Advanced Settings button.
da: Angiv dine personlige detaljer nedenfor. Tryk på 'Avancerede indstillinger', hvis du vil have mere kontrol over parametrene.

[ctx: @action]
en: Create
da: Opret

en: Operation canceled.
da: Handling annulleret.

en: Could not create key pair: %1
da: Kunne ikke oprette nøglepar: %1

en: Key pair created successfully.
    Fingerprint: %1
da: Nøglepar er oprettet.
    Fingeraftryk: %1

en: Could not write output file %1: %2
da: Kunne ikke skrive outputfilen %1: %2

en: Key pair created successfully.
da: Nøglepar er oprettet.

en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
da: Træk dette ikon til dit e-mail-programs skriveværktøj for at vedhæfte en anmodning til en e-mail.

en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
da: Genatart denne guide (behold dine parametre)

en: Save Certificate Request To File...
da: Gem certifikatanmodning til fil...

en: Send Certificate Request By EMail...
da: Send certifikatanmodning via e-mail...

en: Make a Backup Of Your Key Pair...
da: Lav en backup af dit nøglepar...

en: Send Public Key By EMail...
da: Send offentlig nøgle via e-mail...

en: Upload Public Key To Directory Service...
da: Upload offentlig nøgle til directory-tjeneste...

en: Create Revocation Request...
da: Opret en tilbagekaldelsesanmodning...

en: Create Signing Certificate With Same Parameters
da: Opret et signeringscertifikat med de samme parametre

en: Create Encryption Certificate With Same Parameters
da: Opret et krypteringscertifikat med de samme parametre

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
da: Oprettelse af nøgle fejlede

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
da: Oprettelse af nøglepar fejlede. Find detaljer om fejlen nedenfor.

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
da: Nøglepar oprettet

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
da: Dit nye nøglepar blev oprettet. Find detaljer om resultatet og nogle forslag til næste trin nedenfor.

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
da: Kunne ikke kopiere midlertidig fil <filename>%1</filename> til filen <filename>%2</filename>: <message>%3</message>

en: Please process this certificate.
da: Behandl dette certifikat.

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
da: Behandl dette certifikat, og informér afsender om stedet, hvor det resulterende certifikat kan hentes.
    
    Tak!

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
da: <para><application>Kleopatra</application> forsøgte at sende en e-mail via din standard mail-klient.</para><para>Nogle mail-klienter vides ikke at understøtte bilag når de kaldes på denne måde.</para><para>Hvis din mail-klient ikke har et bilag, så træk <application>Kleopatra</application>-ikonet og slip det på din mail-klients brevskrivervindue.</para><para>Hvis det heller ikke virker, så gem anmodningen til en fil og vedlæg den.</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
da: Sender e-mail

en: My new public OpenPGP key
da: Min nye offentlige OpenPGP-nøgle

en: Please find attached my new public OpenPGP key.
da: Find min nye offentlige OpenPGP-nøgle vedhæftet.

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
da: Denne handling vil slette certificeringsanmodningen. Sørg for at du har sendt eller gemt den, før du fortsætter.

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
da: Certificeringsanmodningen er ved at blive slettet

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
da: Installation af GPG (OpenPGP-bagende)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
da: Installation af GpgSM (S/MIME-bagende)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
da: Installation af GpgConf (konfiguration)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
da: <para>Et problem blev opdaget med <application>%1</application>-bagenden.</para>

en: not supported
da: understøttes ikke

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
da: <para>Tilsyneladende blev biblioteket <icode>gpgme</icode> oversat uden understøttelse for denne bagende.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
da: <para>Erstat biblioteket <icode>gpgme</icode> med en version, der er oversat med understøttelse for <application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
da: ikke ordentligt installeret

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
da: <para>Bagenden <command>%1</command> er ikke ordentligt installeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
da: <para>Tjek output af <command>%1 --version</command> manuelt.</para>

en: too old
da: for gammel

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
da: <para>Bagenden <command>%1</command> er installeret i version %2, men der kræves mindst version %3.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
da: <para>Installér <application>%1</application> version %2 eller højere.</para>

en: unknown problem
da: ukendt problem

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
da: <para>Sikr dig at <application>%1</application> er installeret og i <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
da: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 er påkrævet til denne test, men kun %5 er installeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
da: <para><application>%1</application> er påkrævet til denne test, men synes ikke at være tilgængelig.</para><para>Se tests højere oppe for mere information.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
da: <para>Se "%1" ovenfor.</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
da: Forbundethed for gpg-agent

en: GpgME library too old
da: For gammelt GpgME-bibliotek

[ctx: @info]
en: Either the GpgME library itself is too old, or the GpgME++ library was compiled against an older GpgME that did not support connecting to gpg-agent.
da: Enten er GpgME-biblioteket for gammelt i sig selv, ellers blev GpgME++ oversat imod en ældre GpgME som ikke understøttede forbindelse til gpg-agent.

[ctx: @info]
en: Upgrade to <application>gpgme</application> 1.2.0 or higher, and ensure that gpgme++ was compiled against it.
da: Opgradér til <application>gpgme</application> 1.2.0 eller nyere og sørg for at gpgme++ blev oversat imod det.

en: GpgME does not support gpg-agent
da: GpgME understøtter ikke gpg-agent

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
da: <para><application>GpgME</application>-biblioteket er nyt nok til at understøtte <application>gpg-agent</application>, men det lader ikke til at gøre det i denne installation.</para><para>Den returnerede fejl var: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
da: uventet fejl

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
da: <para>En uventet fejl opstod under forespørgsel af <application>gpg-agent</application> om dens versionsnummer.</para> <para>Den returnerede fejl var: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
da: Tjek af %1-konfiguration

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
da: Mislykkedes

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
da: Der var en fejl under eksekvering af selvtjek af GnuPG-konfigurationen for %2:
      %1
    Du kan køre "gpgconf %3" på kommandolinjen.

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
da: Konfigurationsfil "libkleopatrarc"

en: Errors found
da: Fejl fundet

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
da: <para>Kleopatra fandt følgende fejl i libkleopatrarc-konfigurationen:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
da: Windows' registrering

en: Obsolete registry entries found
da: Forældede registreringsindgange fundet

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
da: <para>Kleopatra opdagede en forældet registreringsnøgle (<resource>%1\%2</resource>), der blev tilføjet af enten en <application>Gpg4win</application>-version eller af programmer som <application>WinPT</application> eller <application>EnigMail</application>.</para><para>At beholde indgangen kan give anledning til brug af en gammel GnuPG-bagende.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
da: <para>Slet registreringsnøglen <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
da: Kunne ikke slette registreringsnøglen <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
da: Fejl under sletning af registreringsnøgle

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
da: UiServer-forbindelser

en: not reachable
da: kan ikke nåes

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
da: Kunne ikke forbinde til UiServer: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
da: <para>Tjek at din firewall ikke er sat til at blokere lokale forbindelser (tillad forbindelser til <resource>localhost</resource> eller <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
da: flere tilfælde

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
da: Tilsyneladende kører en anden <application>Kleopatra</application> (med proces-id %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
da: Afslut ethvert andet kørende tilfælde af <application>Kleopatra</application>.

en: Authentication
da: Godkendelse

en: No option name given
da: Navn på indstilling ikke angivet

en: Parse error
da: Fortolkningsfejl

en: Parse error: numeric session id too large
da: Fortolkningsfejl: Numerisk session-id for stort

en: CAPABILITIES does not take arguments
da: CAPABILITIES tager ingen argumenter

en: Unknown value for WHAT
da: Ukendt værdi for WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
da: START_KEYMANAGER tager ingen argumenter

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
da: START_CONFDIALOG tager ingen argumenter

en: Message #%1
da: Besked #%1

en: Empty file path
da: Tom filsti

en: Only absolute file paths are allowed
da: Kun fuldstændige filstier tillades

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
da: Kun filer er tilladt i INPUT/OUTPUT FILE

en: unknown exception caught
da: uventet undtagelse fanget

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
da: Kan ikke mikse --info med non-info SENDER eller RECIPIENT

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
da: Argument er ikke en gyldig RFC-2822-postboks

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
da: Spild efter gyldig RFC-2822-postboks opdaget

en: Caught unexpected exception: %1
da: Fangede uventet undtagelse: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
da: Fangede uventet undtagelse - rapportér venligst denne fejl til udviklerne.

en: Cannot send "%1" status
da: Kan ikke sende status "%1"

en: Cannot send data
da: Kan ikke sende data

en: Cannot flush data
da: Kan ikke tømme data

en: Required --mode option missing
da: Krævet tilvalg for --mode mangler

en: invalid mode: "%1"
da: ugyldig tilstand: "%1"

en: Required --protocol option missing
da: Krævet tilvalg for --protocol mangler

en: --protocol is not allowed here
da: --protocol er ikke tilladt her

en: invalid protocol "%1"
da: ugyldig protokol "%1"

en: At least one FILE must be present
da: Der skal være mindst ét FILE

en: Cannot use non-info SENDER
da: Kan ikke bruge non-info SENDER

en: Cannot use non-info RECIPIENT
da: Kan ikke bruge non-info RECIPIENT

en: FILES present
da: FILES findes

en: At least one INPUT needs to be provided
da: Mindst ét INPUT skal tilbydes

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
da: INPUT/SENDER --info antal matcher ikke

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
da: INPUT-/MESSAGE-antal matcher ikke

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
da: MESSAGE kan kun angives til verificering af udskilt signatur

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
da: INPUT-/OUTPUT-antal matcher ikke

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
da: Kan ikke bruge OUTPUT og MESSAGE samtidigt

en: No backend support for OpenPGP
da: Ingen backend-understøttelse for OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
da: Ingen backend-understøttelse for S/MIME

en: Cannot use SENDER
da: Kan ikke bruge SENDER

en: Cannot use RECIPIENT
da: Kan ikke bruge RECIPIENT

en: INPUT present
da: INPUT findes

en: MESSAGE present
da: MESSAGE findes

en: OUTPUT present
da: OUTPUT findes

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
da: DECRYPT/VERIFY_FILES kan ikke bruge mapper som input

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
da: SENDER må ikke angives forud for ENCRYPT undtagen med --info

en: At least one INPUT must be present
da: Der skal være mindst ét INPUT

en: At least one OUTPUT must be present
da: Der skal være mindst ét OUTPUT

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
da: Kommandoen MESSAGE er ikke tilladt før ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
da: Angiven protokol konflikter, med protokol bestemt af PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
da: Nye modtagere tilføjet efter kommandoen PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
da: Nye afsendere tilføjet efter kommandoen PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
da: Ingen modtagere angivet - eller kun med --info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
da: INPUT/OUTPUT/MESSAGE må kun angives efter PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
da: PREP_ENCRYPT er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud tal at være i filhåndterings-tilstand

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
da: SENDER må ikke angives forud for PREP_ENCRYPT undtagen med --info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
da: INPUT/OUTPUT/MESSAGE må kun angives efter PREP_SIGN

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
da: PREP_SIGN er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud til at være i filhåndterings-tilstand

en: No SENDER given
da: Ingen SENDER angivet

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
da: Angiven protokol konflikter, med protokol bestemt af PREP_ENCRYPT i denne session

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
da: Fangede uventet undtagelse i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
da: SIGN er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud til at være i filhåndterings-tilstand

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
da: RECIPIENT må ikke angives forud for SIGN undtagen med --info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
da: Kommandoen MESSAGE er ikke tilladt før SIGN

en: No senders given, or only with --info
da: Ingen afsendere angivet, eller kun med --info

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
da: %1 er en kommando for filhåndterings-tilstand. Forbindelse ser ud til at være i e-mail-tilstand (%2 findes)

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
da: Kan ikke bestemme GnuPG-hjemmemappen. Overvej at sætte miljøvariablen GNUPGHOME.

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
da: Kan ikke bestemme GnuPG-hjemmemappen: %1 findes, men er ikke en mappe.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
da: Kunne ikke oprette GnuPG-hjemmemappen %1: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
da: Genkendte en anden gnupg-UI-server, der lytter på %1.

en: Could not create socket: %1
da: Kunne ikke oprette sokkel: %1

en: Could not bind to socket: %1
da: Kunne ikke binde til sokkel: %1

en: Could not get socket nonce: %1
da: Kunne ikke hente sokkel-nonce: %1

en: Could not listen to socket: %1
da: Kunne ikke lytte til sokkel: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
da: Kunne ikke overføre sokkel til Qt: %1. Dette burde ikke ske. Rapportér venligst denne fejl.

en: Error in archive definition %1: %2
da: Fejl i arkivdefinition %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
da: Kan ikke bruge både %f og | i "%1"

en: Quoting error in '%1' entry
da: Citationsfejl i "%1"-indgangen

en: '%1' too complex (would need shell)
da: "%1" er for kompleks (ville kræve en skal)

en: '%1' entry is empty/missing
da: Indgangen "%1" er tom/mangler

en: '%1' empty or not found
da: "%1" er tom eller blev ikke fundet

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
da: kan ikke bruge argument der giver standardinput til unpack-kommandoen

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
da: Kan ikke finde fælles basismappe for disse filer:
    %1

en: Caught unknown exception in group %1
da: Fangede ukendt undtagelse i gruppen %1

en: Certificate Import
da: Import af certifikat

en: Encrypt...
da: Kryptér...

en: S/MIME-Sign...
da: S/MIME-Signering...

en: OpenPGP-Sign...
da: OpenPGP-Signering...

en: Could not open FD %1 for reading
da: Kunne ikke åbne FD %1 til læsning

en: Could not open file "%1" for reading
da: Kunne ikke åbne filen "%1" til læsning

en: File "%1" is already open, but not for reading
da: Filen %1 er allerede åben, men ikke til læsning

en: Command not specified
da: Kommando ikke angivet

en: Could not start %1 process: %2
da: Kunne ikke starte %1-proces: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
da: Kunne ikke skrive input til %1-processen: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
da: Output af %1...

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
da: Output af %1

en: Error while running %1:
    %2
da: Fejl under kørsel af %1:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
da: Kunne ikke åbne udklipsholderen til læsning

en: Clipboard contents
da: Udklipsholderens indhold

en: FindBuffer contents
da: FindBuffer-indhold

en: Current selection
da: Nuværende udvalg

en: No input device
da: Ingen inputenhed

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
da: Log-fejl: Kunne ikke åbne logfilen "%1" til skrivning.

en: No output device
da: Ingen outputenhed

en: Could not open FD %1 for writing
da: Kunne ikke åbne FD %1 til skrivning

en: Could not create temporary file for output "%1"
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil til output "%1"

en: Overwriting declined
da: Overskrivning gået ned

en: Could not remove file "%1" for overwriting.
da: Kunne ikke fjerne filen "%1" til overskrivning.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
da: Kunne ikke omdøbe filen "%1" til "%2"

[ctx: e.g. "Input to tar xf - file1 ..."]
en: Input to %1 ...
da: Input til %1...

[ctx: e.g. "Input to tar xf - file"]
en: Input to %1
da: Input til %1

en: Could not write to clipboard
da: Kunne ikke skrive til udklipsholderen

en: Selection
da: Udvalg

en: Could not find clipboard
da: Kunne ikke finde udklipsholderen

en: Cannot remove directory %1
da: Kan ikke fjerne mappen %1

en: Cannot remove file %1: %2
da: Kan ikke fjerne filen %1: %2

en: Loading certificate cache...
da: Indlæser certifikat-cache...

en: Export...
da: Eksportér...

en: Export the selected certificate (public key) to a file
da: Eksportér det valgte certifikat (offentlig nøgle) til en fil

en: Publish on Server...
da: Udgiv på server...

en: Publish the selected certificate (public key) on a public keyserver
da: Udgiv det valgte certifikat (offentlig nøgle) på en offentlig nøgleserver

en: Print Secret Key...
da: Udskriv hemmelige nøgle...

en: Lookup on Server...
da: Opslå på server...

en: Search for certificates online using a public keyserver
da: Søg efter certifikater online via en offentlig nøgleserver

en: Import a certificate from a file
da: Importér et certifikat fra en fil

en: Decrypt and/or verify files
da: Dekryptér og/eller verificér filer

en: Encrypt and/or sign files
da: Dekryptér og/eller signér filer

en: Sign/Encrypt Folder...
da: Signér/kryptér mappe...

en: Encrypt and/or sign folders
da: Kryptér og/eller signér mapper

en: Create Checksum Files...
da: Opret tjeksumfiler...

en: Verify Checksum Files...
da: Verificér tjeksumfiler...

en: Redisplay
da: Genvisning

en: Stop Operation
da: Stop handling

en: Details
da: Detaljer

en: Delete
da: Slet

en: Delete selected certificates
da: Slet valgte certifikater

en: Certify...
da: Certificér...

en: Certify the validity of the selected certificate
da: Certificér gyldigheden af det valgte certifikat

en: Change Certification Trust...
da: Ændr tillid til certifikat...

en: Change Passphrase...
da: Ændr adgangsfrase...

en: Refresh OpenPGP Certificates
da: Genopfrisk OpenPGP-certifikater

en: Trust Root Certificate
da: Betro rodcertifikat

en: Distrust Root Certificate
da: Betro ikke rodcertifikat

en: Technical Details
da: Tekniske detaljer

en: Clear CRL Cache
da: Ryd CRL-cache

en: Dump CRL Cache
da: Dump CRL-cache

en: Import CRL From File...
da: Importér CRL fra fil...

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Certificates:
da: Certifikater:

[ctx: @action]
en: Load Certificates
da: Indlæs certifikater

en: Actions:
da: Handlinger:

[ctx: NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
da: Ændr NKS-PIN

[ctx: SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
da: Ændr SigG-PIN

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
da: NetKey v%1-kort

[ctx: SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
da: Sæt SigG-PIN

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
da: NullPIN er stadig aktiv på dette kort.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
da: Du skal sætte en PIN inden du kan bruge certifikaterne.

[ctx: NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
da: Sæt NKS-PIN

en: Setting a PIN is required but <b>can't be reverted</b>.
da: Sættelse af en PIN er påkrævet, men <b>kan ikke tilbageføres</b>.

en: If you proceed you will be asked to enter a new PIN and later to repeat that PIN.
da: Hvis du fortsætter, vil du blive spurgt om at angive en ny PIN og senere gentage PIN'en.

en: It will <b>not be possible</b> to recover the card if the PIN has been entered wrongly more than 2 times.
da: Det vil <b>ikke være muligt</b> at gendanne kortet hvis PIN'en er blevet indtastet forkert flere end 2 gange.

en: Set initial PIN
da: Sæt indledende PIN

en: Sign / Encrypt Notepad
da: Signér/kryptér notesblok

en: Decrypt / Verify Notepad
da: Dekryptér/verificér notesblok

en: Revert
da: Tilbagefør

[ctx: @title]
en: Error in crypto action
da: Fejl i krypteringshandling

en: Decrypt / Verify
da: Dekryptér/verificér

[ctx: The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
da: Kortindehaver:

en: Change
da: Ændr

[ctx: The URL under which a public key that corresponds to a smartcard can be downloaded]
en: Pubkey URL:
da: URL til offentlig nøgle:

en: Keys:
da: Nøgler:

en: Create a new primary key and generate subkeys on the card.
da: Opret en ny primær nøgle og generer undernøgler på kortet.

en: Change PIN
da: Ændr PIN

en: Change Admin PIN
da: Ændr administrator-PIN

en: Change Reset Code
da: Ændr nulstillingskode

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
da: %1 OpenPGP v%2-kort

en: not set
da: ikke sat

en: This may take several minutes...
da: Det kan tage flere minutter...

[ctx: @info]
en: Failed to generate new key: %1
da: Kunne ikke generere ny nøgle: %1

en: Save backup of encryption key
da: Gem backup af krypterede nøgle

en: Backup Key
da: Backupnøgle

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
da: Kunne ikke flytte backup. Backup-nøglen er stadig lagret under: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated a new key for this card.
da: Genererede en ny nøgle til kortet.

[ctx: @title]
en: Success
da: Lykkedes

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
da: De eksisterende nøgler på kortet vil blive <b>slettet</b> og erstattet af nye nøgler.

en: Change cardholder
da: Ændr kortindehaver

en: New name:
da: Nyt navn:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
da: "<"-tegnet må ikke bruges.

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
da: Dobbelt mellemrum er ikke tilladt

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
da: Navnets må ikke være længere end 38 tegn.

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
da: Ændring af navn mislykkedes: %1

[ctx: @info]
en: Name successfully changed.
da: Navn ændret.

en: Change the URL where the pubkey can be found
da: Ændr URL'en hvor den offentlige nøgle kan findes

en: New pubkey URL:
da: Ny URL til offentlig nøgle:

[ctx: @info]
en: The size of the URL may not exceed 254 characters.
da: Størrelsen på URL'en må ikke overstige 254 tegn.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
da: Ændring af URL mislykkedes: %1

[ctx: @info]
en: URL successfully changed.
da: Ændring af URL lykkedes.

en: Search...
da: Søg...

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
da: Nogle certifikater er endnu ikke certificeret. Klik her for at se en liste over disse certifikater.<br/><br/>Certificering kræves for at sørge for at certifikaterne faktisk tilhører den identitet de påstår at tilhøre.

en: Search...<%1>
da: Søg...<%1>

en: Please insert a compatible smartcard.
da: Indsæt venligst et kompatibelt smartcard.

en: Kleopatra currently supports the following card types:
da: Kleopatra understøtter på nuværende tidspunkt følgende korttyper:

en: Rename Tab
da: Omdøb faneblad

en: New tab title:
da: Nyt faneblads titel:

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Rename Tab...
da: Omdøb faneblad...

en: Rename this tab
da: Omdøb dette faneblad

en: Duplicate Tab
da: Duplikér faneblad

en: Duplicate this tab
da: Duplikér dette faneblad

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close this tab
da: Luk dette faneblad

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move this tab left
da: Flyt dette faneblad til venstre

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Move this tab right
da: Flyt dette faneblad til højre

en: Hierarchical Certificate List
da: Hierarkisk certifikatliste

en: Expand All
da: Udfold alt

en: Collapse All
da: Sammenfold alt

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
da: Velkommen til Kleopatra %1

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
da: Kleopatra er en front-end til krypteringssoftwaren <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own private key.
da: For skal enten have en offentlig nøgle (certifikat) eller din egen private nøgle for at kunne bruge de fleste handlinger.

en: The private key is needed to decrypt or sign.
da: Den private nøgle skal bruges for at dekryptere og signere.

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
da: Den offentlige nøgle kan bruges af andre til at verificere din identitet eller kryptere til dig.

[ctx: %1 is link a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
da: Du kan lære mere om det på <a href="%1">Wikipedia</a>.

en: New Key Pair...
da: Nyt nøglepar...
