kleopatra - en to he translation catalogue (1872 entries)

en: Ingo Klöcker
he: אינגו קלוקר

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Tobias Fella
he: טוביאס פלה

en: Developer
he: מפתח

en: Andre Heinecke
he: אנדרה היינקה

en: Former Maintainer
he: מתחזק קודם

en: Marc Mutz
he: מארק מאץ

en: Steffen Hansen
he: סטפן הנסן

en: Alexander Kulbartsch
he: אלכסנדר קולבארץ׳

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
he: עיצוב מחדש של חוויית משתמש לתצוגת כרטיס חכם ופרטי אישורים

en: Carl Schwan
he: קארל שוואן

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
he: מציג דוא״ל

en: David Faure
he: דוד פור

en: Backend configuration framework, KIO integration
he: תשתית הגדרות מנגנון, שילוב מול KIO

en: Frank Osterfeld
he: פרנק אוסטרפלד

en: UI Server commands and dialogs
he: פקודות שרת ממשק משתמש וחלוניות

en: Karl-Heinz Zimmer
he: קארל־היינץ צימר

en: DN display ordering support, infrastructure
he: תמיכה בסדר תצוגת DN (שם תחום), תשתית

en: Laurent Montel
he: לורנט מונטל

en: Qt5 port, general code maintenance
he: הסבה ל־Qt5, תחזוקה כללית של הקוד

en: Matthias Kalle Dalheimer
he: מתיאס קאל דלהיימר

en: Original Author
he: יוצר מקורי

en: Michel Boyer de la Giroday
he: מישל בוייר דה לה ז׳ירודי

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
he: צבעים וגופנים תלויי מצב מפתח ברשימת האישורים

en: Thomas Moenicke
he: תומס מויניקה

en: Artwork
he: עיצוב אומנותי

en: Werner Koch
he: ורנר קוץ׳

en: GnuPG consulting
he: ייעוץ על GnuPG

en: Certificate manager and cryptography app
he: יישום ניהול אישורים וקריפטוגרפיה

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
he: © 2001-‏%1 מפתחי Kleopatra

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
he: <p>אירעה שגיאה בניסיון להוסיף ADSK אל <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
he: ADSK נוסף בהצלחה.

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
he: על ידי הוספת ADSK (תת־מפתח תיאור נוסף) לאישור שלך, ניתנת הרשאה לבעלי ה־ADSK לפענח את כל ההודעות החדשות שמוצפנות לאישור שלך. להוסיף את ה־ADSK שצוין בהגדרות ה־GnuPG לאישור שלך?

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
he: הוספת ADSK (תת־מפתח נוסף לפענוח)

en: Add ADSK
he: הוספת ADSK (תת־מפתח נוסף לפענוח)

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
he: <p>אירעה שגיאה בניסיון להוסיף תת־מפתח חדש אל <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Subkey added successfully.
he: תת־המפתח נוסף בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בניסיון להוסיף את מזהה המשתמש הזה: <message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
he: שגיאת הוספת מזהה משתמש

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
he: מזהה המשתמש נוסף בהצלחה.

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
he: הוספת מזהה המשתמש הצליחה

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
he: נכשל איתור מפתח ה־PIV עם המספר הסידורי: %1

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
he: אימות לכרטיס נכשל: %1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
he: נא למלא את מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV בבסיס הקסדצימלי.

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
he: לא נמצא כרטיס חכם ריק.

en: Failed to find the card with the serial number: %1
he: איתור המפתח עם המספר הסידורי נכשל: %1

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
he: לא נמצא חריץ לתת־המפתח %1 בכרטיס החכם.

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
he: איתור כרטיס ה־OpenPGP עם המפתח הסידורי נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
he: העתקת המפתח לכרטיס נכשלה.

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
he: <para>המפתח הועתק לכרטיס החכם.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
he: <para>המפתח הועתק לכרטיס החכם.</para><para>גיבוי יוצא אל <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
he: למחוק את עותק המפתח הסודי שמאוחסן במחשב הזה?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
he: אישור מחיקה

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>מחיקת עותק המפתח הסודי שמאוחסן במחשב הזה נכשלה:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>העתקת המפתח לכרטיס נכשלה:</para><para><message>%1</message></para>

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
he: לא נמצא אישור מתאים לכתוב לחריץ הכרטיס הזה, עמך הסליחה.

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
he: %1 (%2, נוצר: %3)

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
he: <p>נא לאשר את כתיבת האישור הבא לחריץ %1 שבכרטיס%2:</p><center>%3</center>

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
he: כתיבת אישור

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
he: כתיבת אישור לכרטיס

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
he: ייצוא האישור נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
he: כתיבת האישור לכרטיס נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
he: כתיבת האישור לכרטיס הצליחה.

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
he: המפתח נשלל

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
he: תוקף המפתח פג

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
he: המפתח הזה נשללה. אי אפשר להסמיך אותו.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
he: תוקף המפתח הזה פג. אי אפשר להסמיך אותו.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
he: כדי להסמיך אישורים אחרים, צריך קודם ליצור אישור OpenPGP לעצמך.

en: Do you wish to create one now?
he: ליצור אחד עכשיו?

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
he: אי אפשר להסמיך

[ctx: @action:button]
en: Create
he: ליצור

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
he: <p>אירעה שגיאה בעת הניסיון להסמיך את<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: Certification Error
he: שגיאת הסמכה

en: Certification successful.
he: ההסמכה הצליחה.

en: Certification Succeeded
he: ההסמכה הצליחה

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
he: אי אפשר להסמיך קבוצה

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
he: הקבוצה הזאת מכילה אישורי S/MIME שאי אפשר להסמיך.

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
he: הסמכת אישורים

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates…
he: האישורים מוסמכים…

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
he: <para>הסמכת האישורים נכשלה.</para><para>שגיאה: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
he: כל האישורים הוסמכו בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
he: <para>הסמכת כל האישורים נכשלה.</para><para>שגיאה: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
he[0]: אחד מתוך %2 אישורים הוסמך בהצלחה.
he[1]: שניים מתוך %2 אישורים הוסמך בהצלחה.
he[2]: %1 מתוך %2 אישורים הוסמך בהצלחה.
he[3]: %1 מתוך %2 אישורים הוסמך בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
he: <p>בשלב הבא יישלח האישור שהוסמך לתיקיית האישורים המוגדרת.</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
he: <p>הסמכת האישורים הבאים נכשלה:</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
he: ההסמכה הושלמה

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
he: <p>אירעה שגיאה בעת הניסיון לשנות את סוף תקופת התוקף ל־<b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: End of validity period changed successfully.
he: סוף תקופת התוקף השתנתה בהצלחה.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
he: האם ‚%1’ הוא אישור עצמי שלך?

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
he: סימון אישור עצמי

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
he: כן, זה שלי

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
he: לא, זה לא שלי

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
he: <para>להעניק ל־‚%1’ את הסמכות לסמן אישורים בתור %2 בשמך?</para><para><emphasis>המשמעות היא שבעלי האישור הזה בודק כראוי טביעות אצבע ומאשר זהויות של אחרים.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
he: <para>להעניק ל־‚%1’ את הסמכות לסמן אישורים בתור תקפים בשמך?</para><para><emphasis>המשמעות היא שבעלי האישור הזה בודק כראוי טביעות אצבע ומאשר זהויות של אחרים.</emphasis></para>

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
he: הענקת כוח הסמכה

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
he: הענקת כוח

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
he: <para>לאישור ‚%1’ יש סמכות לסמן אישורים אחרים בתור %2 בשמך.</para><para>לשלול את הסמכות הזאת?</para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
he: <para>לאישור ‚%1’ יש סמכות לסמן אישורים אחרים בתור תקפים בשמך.</para><para>לשלול את הסמכות הזאת?</para>

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
he: שלילת כוח הסמכה

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
he: שלילת כוח

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בסימון האישור ‚%1’ כאישור שלך.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בעת הענקת כוח הסמכה לטובת ‚%1’.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בשלילת כוח ההסמכה של ‚%1’.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
he: האישור ‚%1’ סומן בתור אישור שלך.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
he: סמכות הסמכה הוענקה ל־‚%1’.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
he: סמכות ההסמכה של ‚%1’ נשללה.

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
he: <p>אירעה שגיאה בניסיון לשנות את מילת הצופן עבור <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Passphrase Change Error
he: שגיאת החלפת מילת צופן

en: Passphrase changed successfully.
he: מילת הצופן הוחלפה בהצלחה.

en: Passphrase Change Succeeded
he: החלפת מילת הצופן הצליחה

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
he: נכשל איתור כרטיס חכם עם המספר הסידורי: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
he: החלפת ה־PUK נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
he: שחרור חסימת ה־PIN נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
he: החלפת קוד הניהול האישי (PIN) נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
he: הגדרת קוד NKS האישי (PIN) נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
he: החלפת קוד ה־NKS האישי (PIN) נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
he: הגדרת קוד SigS האישי (PIN) נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
he: החלפת קוד ה־SigG האישי (PIN) נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
he: החלפת הקוד האישי (PIN) נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
he: ה־PUK השתנה בהצלחה.

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
he: החסימה שוחררה והוגדר קוד אישי (PIN) חדש בהצלחה.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
he: הקוד האישי הוחלף בהצלחה.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
he: קוד ה־NKS האישי הוגדר בהצלחה.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
he: קוד ה־NKS האישי (PIN) השתנה בהצלחה.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
he: קוד ה־NKS האישי (PIN) הוגדר בהצלחה.

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
he: קוד ה־SigG האישי (PIN) השתנה בהצלחה.

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
he: הקוד האישי (PIN) השתנה בהצלחה.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
he: האישור סומן כלא אמין כיוון שטביעת האצבע לא תואמת.

en: Failed to update the trust database:
    %1
he: עדכון מסד נתוני האמון נכשל:
    %1

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
he: אסור לך לסמן אישורים כאמינים או מפוקפקים.

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
he: <para>האם יש לך אמון מוחלט ב־</para><para>%1</para><para>להסמכת אישורי משתמשים כראוי?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
he: <para>אבד האמון ב־</para><para>%1</para><para>להסמכת אישורי משתמשים כראוי?</para>

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
he: מתן אמון באישור על

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
he: אי אמון באישור העל

[ctx: @action:button]
en: Yes
he: כן

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
he: <para>נא לוודא שלאישור שמזוהה בתור:</para><para>%1</para><para>יש את טביעת אצבע ה־SHA-1 הזאת:</para><para>%2</para>

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
he: אימות טביעת אצבע

[ctx: @action:button]
en: Correct
he: נכון

[ctx: @action:button]
en: Wrong
he: שגוי

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
he: אי אפשר לפתוח את הקובץ הקיים „%1” לקריאה: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
he: אי אפשר לפתוח את הקובץ „%1” לקריאה וכתיבה: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
he: לא ניתן להגדיר הרשאות מגבילות על הקובץ %1: %2

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
he: העברת הקובץ %1 ליעדו הסופי נכשלה, %2: %3

en: Could not find gpgconf executable
he: לא ניתן למצוא את קובץ ההפעלה gpgconf

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
he: „gpgconf --reload gpg-agent” נכשלה: %1

en: An error occurred: %1
he: אירעה שגיאה: %1

en: Create Checksum Files Error
he: שגיאת יצירת קובצי בדיקות סכום

en: Select One or More Files to Create Checksums For
he: נא לבחור קובץ אחד או איותר כדי ליצור להם סיכום ביקורת

en: Verify Checksum Files Error
he: שגיאת אימות קובצי סיכום ביקורת

en: Select One or More Checksum Files
he: נא לבחור קובץ סיכום ביקורת אחד או יותר

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
he: שגיאה בפינוי מטמון רשימת שלילת האישורים

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
he: פינוי מטמון רשימת שלילה (CRL) הסתיים

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
he: התהליך DirMgr שניסה לפנות את מטמון רשימת שלילת האישורים (CRL) נסגר בטרם עת עקב שגיאות מפתיעות. נא לבדוק את הפלט של %1 לפרטים נוספים.

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
he: אירעה שגיאה בניסיון לפנות את מטמון ה־CRL (רשימת שלילת האישורים). הפלט של %1 היה:
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
he: מטמון רשימת שלילת האישורים (CRL) פונה בהצלחה.

[ctx: @title:window]
en: Success
he: הצליח

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
he: יצירת בקשת חתימת אישור למפתח הכרטיס נכשלה:
    %1

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
he: אי אפשר להשתמש באף אחד מהאישורים האלה להצפנה. לא תיווצר קבוצה.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
he: אי אפשר להשתמש באף אחד מאישורים הנבחרים להצפנה. הם לא יתווספו לקבוצה.

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
he: קבוצה חדשה

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
he: קבוצה חדשה

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
he: <p>כבר יש מפתח OpenPGP שעונה למפתח החתימה על הכרטיס הזה:</p><p>%1</p><p>בכל זאת ליצור מפתח OpenPGP למפתחות הכרטיס?</p>

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
he: יצירת מפתח OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
he: נא למלא מזהה משתמש

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
he: יצירת מפתח OpenPGP ממפתחות הכרטיס נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
he: מפתח OpenPGP נוצר בהצלחה ממפתחות הכרטיס.

[ctx: @info]
en: Decrypting/Verifying clipboard…
he: פענוח/אימות לוח גזירים…

en: The clipboard does not appear to contain signed or encrypted text.
he: נראה שלוח הגזירים לא מכיל טקסט חתום או מוצפן.

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
he: פענוח/אימות נכשל

en: Decrypt/Verify Files Error
he: פענוח/אימות שגיאת קבצים

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
he: נא לבחור קובץ אחד או יותר לפענוח ו/או אימות

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
he: מחיקת אישורים

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
he: מנגנוני OpenPGP ו־CMS לא תומכים במחיקת אישורים.
    נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
he: מנגנון ה־OpenPGP לא תומך במחיקת אישורים.
    נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.
    רק אישורי ה־CMS הנבחרים יימחקו.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
he: מנגנון ה־OpenPGP לא תומך במחיקת אישורים.
    נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
he: מנגנון ה־CMS לא תומך במחיקת אישורים.
    נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.
    רק אישורי ה־OpenPGP הנבחרים יימחקו.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
he: מנגנון ה־CMS לא תומך במחיקת אישורים.
    נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.

en: Certificate Deletion Failed
he: מחיקת אישור נכשלה

en: Certificate Deletion Problem
he: תקלה במחיקת אישור

en: OpenPGP backend: %1
he: מנגנון OpenPGP:‏ %1

en: CMS backend: %1
he: מנגנון CMS:‏ %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
he: <qt><p>אירעה שגיאה בניסיון למחוק את האישור:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
he: &עדכון

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
he: היטל אישור

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
he: אי אפשר להפעיל את התהליך gpgsm. נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.

en: Dump Certificate Error
he: שגיאת היטל אישור

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
he: תהליך ה־GpgSM שניסה להטיל את האישור נקטע עקב שגיאה לא צפויה. נא לעיין בפלט של gpgsm --dump-cert %1 לפרטים נוספים.

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
he: שגיאת היטל אישור

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
he: אירעה שגיאה בניסיון להטיל את האישור. הפלט של GpgSM היה:
    %1

en: Show Entries
he: הצגת רשומות

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
he: רשומות:

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
he: הטלת מטמון רשימת שלילת אישורים (CRL)

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
he: שגיאה בהטלת מטמון רשימת שלילת האישורים (CRL)

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
he: התהליך GpgSM שניסה להוציא היטל של מטמון רשימת שלילת האישורים הסתיים לפני הזמן עקב שגיאה מפתיעה. נא לבדוק מה הפלט של gpgsm --call-dirmngr listcrls לפרטים נוספים.

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
he: אירעה שגיאה במהלך הניסיון להטיל את מטמון רשימת שלילת התעודות. הפלט מ־GpgSM היה:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
he: <para>לא הסמכת את כל מזהי המשתמשים התקפים של האישור הזה עם אישור שניתן לייצא. אנשים שמסתמכים על ההסמכות שלך כנראה לא יוכלו לאמת את האישור.</para><para>להמשיך בייצוא?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
he: אישור ייצוא אישורים

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
he[0]: ייצוא אישור
he[1]: ייצוא אישורים
he[2]: ייצוא אישורים
he[3]: ייצוא אישורים

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
he: <para>לא הסמכת את כל מזהי המשתמשים התקפים שמופיעים להלן עם אישורים שניתן לייצא. אנשים שסומכים על ההסמכות שלך לא יוכלו לאמת את האישורים.</para><para>להמשיך בייצוא?</para>

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
he: אישורים

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
he: ייצוא אישורי %1

en: OpenPGP Certificates
he: אישורי OpenPGP

en: S/MIME Certificates
he: אישורי S/MIME

en: You have to select different filenames for different protocols.
he: יש לבחור שמות קבצים שונים לפרוטוקולים שונים.

[ctx: @title:window]
en: Export Error
he: שגיאת ייצוא

en: Exporting certificates...
he: האישורים מיוצאים…

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
he: <qt><p>אירעה שגיאה בניסיון לייצא את האישור:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
he: ייצוא האישורים נכשל

en: Could not write to file %1.
he: לא ניתן לכתוב לקובץ %1.

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
he: קבוצות אישורים

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
he[0]: ייצוא קבוצת אישורים
he[1]: ייצוא קבוצות אישורים
he[2]: ייצוא קבוצות אישורים
he[3]: ייצוא קבוצות אישורים

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
he: קבוצות אישורים (‎*%1)

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
he: הייצוא נכשל

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
he: לא ניתן לשכתב על ה־<filename>%1</filename> הקיים.

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
he: <para>לא הסמכת את כל אישורי ה־OpenPGP בקבוצה הזאת עם אישור שניתן לייצא. אנשים שמסתמכים על ההסמכות שלך כנראה לא יוכלו לאמת את האישורים.</para><para>להמשיך בייצוא?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
he: אישור ייצוא קבוצה

[ctx: @action:button]
en: Export Group
he: ייצוא קבוצה

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
he: <para>לא הסמכת את כל אישורי ה־OpenPGP בקבוצות שמופיעות להלן עם אישורים שניתן לייצא. אנשים שסומכים על ההסמכות שלך לא יוכלו לאמת את האישורים.</para><para>להמשיך בייצוא?</para>

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
he: ייצוא קבוצות

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
he: כתיבת הקבוצות לקובץ <filename>%1</filename> נכשלה.

en: Exporting certificate groups...
he: קבוצות אישורים מיוצאות…

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ <filename>%1</filename> לכתיבה.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
he: כתיבת האישורים לקובץ <filename>%1</filename> נכשלה.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה במהלך הייצוא:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
he[0]: ייצוא האישור לשרת מפתחות אינו אפשרי כיוון שהשימוש בשרתי מפתחות הושבת במפורש.
he[1]: ייצוא האישורים לשרת מפתחות אינו אפשרי כיוון שהשימוש בשרתי מפתחות הושבת במפורש.
he[2]: ייצוא האישורים לשרת מפתחות אינו אפשרי כיוון שהשימוש בשרתי מפתחות הושבת במפורש.
he[3]: ייצוא האישורים לשרת מפתחות אינו אפשרי כיוון שהשימוש בשרתי מפתחות הושבת במפורש.

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
he: <para>כאשר אישורי OpenPGP מיוצאים לשרת ספרייה ציבורית, כמעט בלתי אפשרי להסיר אותם שוב.</para><para>בטרם ייצוא האישור לשרת ספרייה ציבורי, נא לוודא שיצרת אישור שלילה כדי לאפשר לך לשלול את האישור אם הוא נפגם, אבד או ששכחת את מילת הצופן שלו. </para><para>להמשיך?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
he: ייצוא אישור OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
he: שגיאת ייצוא אישור OpenPGP

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
he: <para>תהליך ה־GPG שניסה לייצא אישורי OpenPGP נקטע לפני הזמן עקב שגיאה לא ידועה.</para><para>נא לבדוק מה הפלט של <icode>%1</icode> לפרטים נוספים.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בניסיון לייצא אישורי OpenPGP.</para> <para>הפלט של <command>%1</command> הוא:<nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Upload successful.
he: ההעלאה הצליחה.

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
he: <para>ל־<email>%1</email> אין מפתח תעבורה או משלוח דוא״ל זמין שניתן להשתמש בו, אי אפשר להעלות ל־WKS (שירות מפתחות מקוון).</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
he: <para>לא לכל ספק דוא״ל יש תמיכה ב־WKS, לכן כל מפתח שמיוצא בדרך הזאת עלול להיכשל פרטנית.</para><para>אם בחרת לייצא, תישלח בקשת אישור בדוא״ל אל <email>%1</email> שיש לאשר אותה עם תוכנית דוא״ל כדי להשלים את תהליך הייצוא.</para><para><application>KMail</application> יכול לטפל בבקשות מהסוג הזה אבל לא כל לקוחות הדוא״ל יכולים.</para><para>לאחר הייצוא, התקן (עדיין) לא מאפשר הסרה אוטומטית של מפתח שהוסר.</para><para>להמשיך?</para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
he: ‏<para>אירעה שגיאה בניסיון לייצא אישורי OpenPGP.</para> ‏<para>הפלט מלקוח ה־WKS (שירות מפתחות מקוון) של GnuPG הוא: <message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
he: <para>אירעה שגיאה ביצירת הודעת הדוא״ל לפרסום מפתח:</para><message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
he: <para><application>Kleopatra</application> משתמשת ב־<application>PaperKey</application> כדי ליצור גרסה ממוזערת שמיועדת להדפסה של המפתח הסודי שלך.</para><para>נא לוודא שהוא מותקן.</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
he: איתור קובץ ההפעלה של PaperKey נכשל

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה במהלך ייצוא המפתח הסודי:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
he: <para><application>PaperKey</application> נכשל עם השגיאה</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
he: הדפסת המפתח הסודי

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
he: קובצי מפתחות סודיים

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
he: כל הקבצים

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
he: גיבוי מפתח סודי

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
he: המפתח הסודי מגובה…

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
he: תוצאת הגיבוי ריקה. אולי מילת הצופן שמילאת ריקה או שגויה.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
he: כתיבת המפתח לקובץ <filename>%1</filename> נכשלה.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
he: גיבוי המפתח הסודי נוצר בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה במהלך גיבוי המפתח הסודי:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
he: תת־מפתחות

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
he[0]: ייצוא תת־מפתח
he[1]: ייצוא תת־מפתחות
he[2]: ייצוא תת־מפתחות
he[3]: ייצוא תת־מפתחות

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
he: תת־המפתחות מיוצאים…

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
he: תוצאת הייצוא ריקה.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
he[0]: כתיבת תת־מפתח לקובץ <filename>%2</filename> נכשלה.
he[1]: כתיבת תת־מפתחות לקובץ <filename>%2</filename> נכשלה.
he[2]: כתיבת תת־מפתחות לקובץ <filename>%2</filename> נכשלה.
he[3]: כתיבת תת־מפתחות לקובץ <filename>%2</filename> נכשלה.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
he[0]: תת־המפתח יוצא בהצלחה.
he[1]: שני תת־המפתחות יוצאו בהצלחה.
he[2]: %1 תת־המפתחות יוצאו בהצלחה.
he[3]: %1 תת־המפתחות יוצאו בהצלחה.

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
he: יצירת מפתחות ואישור חדשים לכרטיס נכשלה: %1

en: Save backup of encryption key
he: שמירת גיבוי של מפתח ההצפנה

en: Backup Key
he: מפתח גיבוי

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
he: העברת הגיבוי נכשלה. מפתח הגיבוי עדיין מאוחסן תחת: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
he: מפתחות כרטיס ואישור חדשים נוצרו בהצלחה לכרטיס הזה.

[ctx: @title]
en: Success
he: הצלחה

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
he: נוצרים מפתחות

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
he: פעולה זו יכולה לארוך כמה דקות…

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
he: המפתחות הקיימים בכרטיס הזה <b>יימחקו</b> ויוחלפו במפתחות חדשים.

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
he: לא תהיה עוד אפשרות לפענח תכתובות עבר שהוצפנו למפתח הקיים.

en: Secret Key Deletion
he: מחיקת מפתח סודי

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
he: אי אפשר לייצר מפתחות חדשים על הכרטיס החכם הזה כיוון שהוא לא תומך באף אחד מהאלגוריתמים הנתמכים.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
he: זה אישור שלילה למפתח ה־OpenPGP:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
he: שלילת אישור היא מעין „מתג השבתה” להצהרה ציבורית שאין להשתמש יותר
    במפתח. אי אפשר לסגת משלילת אישור שכזאת לאחר פרסומה.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
he: אפשר להשתמש בו כדי לשלוח את המפתח הזה במקרה של פגיעה או אובדן
    המפתח הסודי.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
he: כדי למנוע שימוש מקרי בקובץ הזה, נוספו נקודתיים לפני 5 המינוסים
    שלהלן.  יש להסיר את הנקודתיים האלה עם עורך טקסט
    בטרם ייבוא ופרסום אישור השלילה הזה.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
he: האישור נוצר בהצלחה.<br><br>לתשומת ליבך:<br>כדי למנוע ייבוא מקרי של השלילה<br>יש לערוך את האישור ידנית<br>לפני שאפשר יהיה לייבא אותו.

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
he: נוצר אישור שלילה

en: Generate revocation certificate
he: יצירת אישור שלילה

en: Revocation Certificates
he: אישורי שלילה

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
he: הקובץ <filename>%1</filename> כבר קיים. לשכתב אותו?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
he: לשכתב על הקובץ?

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
he: שגיאה ביצירת אישור שלילה

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
he: ניתוח תת־תהליך

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
he: לא ניתן להתחיל את התהליך %1. נא לוודא שההתקנה שלך תקינה.

en: Starting %1...
he: %1 מופעל…

en: Process finished
he: התהליך הסתיים

[ctx: @info]
en: Importing certificate from clipboard…
he: ייבוא אישור מלוח גזירים…

[ctx: @info]
en: The clipboard is empty. Nothing imported.
he: לוח הגזירים ריק. לא ייובא שום דבר.

[ctx: @info]
en: Clipboard contents do not look like a certificate. Nothing imported.
he: תוכן לוח הגזירים לא נראה כמו אישור. לא ייובא שום דבר.

[ctx: @info]
en: Could not determine certificate type of clipboard contents. Nothing imported.
he: לא ניתן לאתר את סוג האישור מתוכן לוח הגזירים. לא ייובא שום דבר.

en: Clipboard
he: לוח גזירים

en: Notepad
he: מחברת

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
he: אישורים מיובאים

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
he[0]: מיובאים אישורים מקובץ…
he[1]: מיובאים אישורים משני קבצים…
he[2]: מיובאים אישורים מ־%1 קבצים…
he[3]: מיובאים אישורים מ־%1 קבצים…

en: Certificate Import Failed
he: ייבוא אישורים נכשל

en: Could not open file %1 for reading: %2
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ %1 לקריאה: %2

en: Certificates
he: אישורים

en: Any files
he: קבצים כלשהם

en: Select Certificate File
he: בחירת קובץ אישור

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
he: מתקבלים מפתחות

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
he[0]: מפתח אחד מתקבל… (יכול לארוך זמן מה)
he[1]: שני מפתחות מתקבלים… (יכול לארוך זמן מה)
he[2]: %1 מפתחות מתקבלים… (יכול לארוך זמן מה)
he[3]: %1 מפתחות מתקבלים… (יכול לארוך זמן מה)

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
he: לא נמצא אישור לייבוא מחריץ הכרטיס הזה, סליחה!

en: Card Certificate
he: אישור כרטיס

en: Importing certificates... (this can take a while)
he: אישורים מיובאים… (פעולה זו יכולה לארוך זמן מה)

en: Total number processed:
he: כמות פריטים שעובדו:

en: Imported:
he: יובאו:

en: New signatures:
he: חתימות חדשות:

en: New user IDs:
he: מזהי משתמשים חדשים:

en: Certificates without user IDs:
he: אישורים ללא מזהי משתמשים:

en: New subkeys:
he: תת־מפתחות חדשים:

en: Newly revoked:
he: שלילות חדשות:

en: Not imported:
he: לא יובאו:

en: Unchanged:
he: ללא שינוי:

en: Secret keys processed:
he: מפתחות סודיים שעובדו:

en: Secret keys imported:
he: מפתחות סודיים שיובאו:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
he: מפתחות סודיים <em>לא</em> יובאו:

en: Secret keys unchanged:
he: מפתחות סודיים שלא השתנו:

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
he: מפתחות GPG-2 מיושנים נפסחו:

en: Certificate Groups
he: קבוצות אישורים

en: New groups:
he: קבוצות חדשות:

en: Updated groups:
he: קבוצות עדכניות:

en: No imports (should not happen, please report a bug).
he: אין ייבוא (לא אמור לקרות, נא לדווח על תקלה).

en: Detailed results of importing %1:
he: תוצאות מפורטות על ייבוא %1:

en: Detailed results of import:
he: תוצאות מפורות על ייבוא:

en: A phone call to the person.
he: שיחת טלפון לאדם.

en: Using a business card.
he: באמצעות כרטיס ביקור.

en: Confirming it on a trusted website.
he: אישור מול אתר מהימן.

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
he: כדי לסמן את האישור כתקף יש להסמיך אותו.

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
he: הסמכה משמעותה שמתבצעת בדיקה של טביעת האצבע.

en: Some suggestions to do this are:
he: כמה מההצעות לעשות את זה הן:

en: Do you wish to start this process now?
he: להתחיל את התהליך הזה כעת?

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
he: ייבאת אישור חדש (מפתח ציבורי)

[ctx: @action:button]
en: Certify
he: הסמכה

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
he: %1 (יובא עם %2)

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
he: יומן הפיקוח ריק.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
he: הייבוא בוטל.

[ctx: @action:button]
en: List Imported Certificates
he: הצגת אישורים שיובאו

[ctx: @action:button]
en: Show Audit Log
he: הצגת יומן פיקוח

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
he: <qt><p>אירעה שגיאה בניסיון לייבא את האישור:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
he: <qt><p>אירעה שגיאה בניסיון לייבא את האישור %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

[ctx: @info]
en: <para>You have imported a certificate with fingerprint</para><para><numid>%1</numid></para><para>and user IDs<list>%2</list></para><para>Is this your own certificate?</para>
he: <para>ייבאת אישור עם טביעת האצבע</para><para><numid>%1</numid></para><para>ומזהי המשתמשים<list>%2</list></para><para>האם זה אישור עצמי שלך?</para>

[ctx: @action:button]
en: Yes, It's Mine
he: כן, זה שלי

[ctx: @action:button]
en: No, It's Not Mine
he: לא, זה לא שלי

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
he: <para>הקבוצה המיובאת</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>מכילה אישורים שלא ניתן להשתמש בהם להצפנה. יכול להוביל לתוצאות מפתיעות.</para>

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
he[0]: מפתח חותם מתקבל… (עלול לארוך זמן מה)
he[1]: שני מתפחות חותמים מתקבלים… (עלול לארוך זמן מה)
he[2]: %1 מתפחות חותמים מתקבלים… (עלול לארוך זמן מה)
he[3]: %1 מתפחות חותמים מתקבלים… (עלול לארוך זמן מה)

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
he: סוג האישור הזה (%1) לא נתמך בהתקנה הזאת של Kleopatra.

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
he: רשימות שלילת אישורים, בהצפנת DER

en: Select CRL File to Import
he: בחירת קובץ רשימת שלילה לייבוא

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
he: לא ניתן להפעיל את התהליך dirmngr. נא לבדוק את תקינות ההתקנה שלך.

en: Clear CRL Cache Error
he: שגיאה בפינוי מטמון רשימת השלילה

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
he: תהליך GpgSM שניסה לייבא את קובץ ה־CRL (רשימת שלילת אישורים) הסתיים מוקדם מהצפוי עקב שגיאה מפתיעה. נא לבדוק את הפלט של הפקודה ‎gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> לפרטים נוספים.

en: Import CRL Error
he: שגיאת ייבוא רשימת שלילה

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
he: אירעה שגיאה בניסיון לייבא קובץ רשימת שלילה. הפלט מ־gpgsm היה:
    %1

en: CRL file imported successfully.
he: קובץ רשימת שלילת האישורים יובא בהצלחה.

en: Import CRL Finished
he: ייבוא רשימת השלילה הסתיים

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
he: לא ניתן לפתוח את <filename>%1</filename> לקריאה.

en: Failed to restore any secret keys.
he: שחזור מפתחות סודיים כשלהם נכשל.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
he: חלקי המפתח הסודי שוחזרו בהצלחה מתוך <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
he: <para><application>Kleopatra</application> משתמשת ב־<application>PaperKey</application> כדי לייבא את גיבוי הטקסט שלך.</para><para>נא לוודא שהוא מותקן.</para>

en: Select input file
he: בחירת קובץ קלט

en: Paper backup
he: גיבוי על נייר

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
he: שגיאה בייבוא המפתח הסודי

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
he: <para>תהליך ה־GPG שניסה לשחזר את המפתח הסודי נקטע לפני הזמן עקב שגיאה לא ידועה.</para><para>נא לבדוק מה הפלט של <icode>%1</icode> לפרטים נוספים.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בניסיון לשחזר את המפתח הסודי.</para> <para>הפלט מ־<command>%1</command> היה:</para><para><message>%2</message></para>

en: Select Card
he: בחירת כרטיס

en: Please select the card the key should be written to:
he: נא לבחור את הכרטיס אליו לכתוב את המפתח:

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
he: אין תמיכה בכתיבת מפתחות לכרטיס <emphasis>%1</emphasis>, עמך הסליחה.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
he: חתימה

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
he: הצפנה

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
he: אימות

en: Select Card Slot
he: בחירת חריץ לכרטיס

en: Please select the card slot the key should be written to:
he: נא לבחור את חריץ הכרטיס לכתוב אליו:

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
he: אי אפשר להעביר את המפתח הזה לכרטיס OpenPGP, עמך הסליחה.

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
he: <p>הכרטיס <em>%1</em> כבר מכיל כרטיס בחריץ הזה. בחירה להמשיך <b>תדרוס</b> את המפתח הזה.</p><p>אם אין גיבוי, המפתח הקיים יאבד ללא אפשרות שחזור.</p>

en: The existing key has the fingerprint:
he: למפתח הקיים יש את טביעת האצבע:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
he: שכתוב מפתח קיים

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
he: שכתוב מפתח קיים

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
he: בחירת אישור

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
he: נא לבחור את האישור שאת צמד המפתחות שלו לכתוב לכרטיס:

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
he: אי אפשר להעביר את המפתח הזה לכרטיס PIV, עמך הסליחה.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
he: אפשר להעביר לכרטיס ה־PIV מפתחות הצפנה ומפתחות חתימה בלבד, עמך הסליחה.

en: The existing key has the key grip:
he: למפתח הקיים יש את אוחז המפתח:

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
he: <para>המפתח הועתק לכרטיס.</para><para>עכשיו אפשר למחוק את העותק שמאוחסן במחשב הזה. אפשר גם ליצור קודם גיבוי של המפתח (לא חובה).</para>

[ctx: @action:button]
en: Create backup
he: יצירת גיבוי

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
he: למחוק עותק מהכונן

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
he: להשאיר עותק בכונן

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
he: <para>המפתח הועתק לכרטיס ונכתב גיבוי אל <filename>%1</filename>.</para><para>למחוק את העותק של המפתח שמאוחסן במחשב?</para>

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
he: גיבוי המפתח הסודי

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
he: קובצי גיבוי המפתח הסודי

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
he: לא ניתן לפתוח את קובץ המפתח הפרטי <filename>%1</filename> לקריאה.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
he: קובץ המפתח הפרטי <filename>%1</filename> ריק.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ <filename>%1</filename> לכתיבה.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
he: כתיבת גיבוי המפתח הסודי אל <filename>%1</filename> נכשלה.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
he: למחוק את עותק המפתח שמאוחסן במחשב?

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>מחיקת עותק המפתח שמאוחסן במחשב הזה נכשלה:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
he: העותק של המפתח שמאוחסן במחשב נמחק בהצלחה.

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
he: מתבצע חיפוש אחר אישורים תואמים…

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
he: <para>אחד משירותי ספריית X.509 החזירה אישורים בלי טביעות אצבע. האישורים האלה נפסחים כיוון שטביעות אצבע נחוצות לצורך זיהוי ייחודי לאישורים.</para><para>אולי עדיף לך להגדיר שירות ספריית X.509 בחלונית ההגדרות.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
he: <para>שרת מפתחות ה־OpenPGP החזיר אישורים בלי טביעות אצבע. האישורים האלה נפסחים כיוון שטביעות אצבע הן נחוצות כמזהים ייחודיים לאישורים.</para><para>כנראה שכדי להגדיר שרת מפתחות OpenPGP אחר בחלונית ההגדרות.</para>

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
he: תגובת שרת שגויה

[ctx: @info]
en: No certificates found
he: לא נמצאו אישורים

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
he: שרת אישורי %1

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
he: חיפוש בשרת האישורים נכשל. השגיאה שהוחזרה הייתה:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
he: <para>תוצאות השאילתה קוצרו.</para><para>המגבלה המקומית או המרוחקת על הכמות המרבית של תוצאות שמוחזרות נחרגה.</para><para>אפשר לנסות להגדיר את המגבלה המקומית בחלונית ההגדרות, אבל אם אחד מהשרתים המוגדרים הוא הגורם המגביל, צריך למקד את החיפוש שלך.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
he: התוצאה קוצרה

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
he: <para>אין שרתי ספרייה מוגדרים כלל.</para><para>יש להגדיר לפחות שרת ספרייה אחד כדי לחפש באחד כזה.</para><para>אפשר להגדיר שרתי ספרייה כאן: <interface>הגדרות->הגדרת Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
he: לא מוגדרים שרתי ספרייה

en: Could not start key pair creation: %1
he: לא ניתן להתחיל יצירת צמד מפתחות: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
he: נוצר צמד מפתחות…

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
he: תהליך יצירת מפתח דורש כמויות גדולות של מספרים אקראיים. זה עלול לארוך מספר דקות…

[ctx: @title:window]
en: Error
he: שגיאה

[ctx: @info]
en: <para>The creation of the certificate signing request failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
he: <para>יצירת בקשת חתימת אישור נכשלה.</para><para>שגיאה: <message>%1</message></para>

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
he: אסור לך ליצור בקשות חתימת אישורי S/MIME.

[ctx: @info]
en: Failed to create signing subkey: %1
he: יצירת תת־מפתח חתימה נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
he: <para>אישור OpenPGP חדש נוצר בהצלחה.</para><para>טביעת האצבע של האישור החדש: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
he: <para>יצירת אישור OpenPGP חדש נכשלה.</para><para>שגיאה: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
he: <para>אישור OpenPGP חדש נוצר בהצלחה, אך הוא לא נמצא בצרור המפתחות.</para><para>טביעת האצבע של האישור החדש:<nl/>%1</para>

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
he: יצירת מפתח נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
he: המפתח נוצר בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
he: <p>הכרטיס הזה כבר מכיל כרטיס בחריץ הזה. בחירה להמשיך <b>תדרוס</b> את המפתח הזה.</p><p>אם אין גיבוי, המפתח הקיים יאבד ללא אפשרות שחזור.</p>

en: The existing key has the ID:
he: למפתח הנוכחי שלך יש את המזהה:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
he: שכתוב מפתח קיים

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
he: אי אפשר לייצר מפתח על הכרטיס החכם הזה כיוון שהוא לא תומך באף אחד מהאלגוריתמים הנתמכים.

[ctx: @info]
en: Updating certificate… | Updating %1 certificates…
he[0]: האישור מתעדכן…
he[1]: %1 אישורים מתעדכנים…
he[2]: %1 אישורים מתעדכנים…
he[3]: %1 אישורים מתעדכנים…

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
he: המפתח מעודכן…

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
he: האישור מתעדכן…

en: The certificate has not changed.
he: אף אישור לא השתנה.

en: The certificate has been revoked.
he: האישור נשלל.

en: The certificate has been updated.
he: האישור עודכן.

en: New user IDs: %1
he: מזהי משתמשים חדשים: %1

en: New subkeys: %1
he: תת־מפתחות חדשים: %1

en: New signatures: %1
he: חתימות חדשות: %1

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
he[0]: בנוסף, התקבל מפתח חדש.
he[1]: בנוסף, התקבלו שני מפתחות חדשים.
he[2]: בנוסף, התקבלו %1 מפתחות חדשים.
he[3]: בנוסף, התקבלו %1 מפתחות חדשים.

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
he: תוצאת עדכוני אישורי OpenPGP משרת מפתחות, שרת LDAP או Active Directory

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>העדכון נכשל:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
he: <para>העדכון נפסח כיוון שלא הוגדר שרת מפתחות OpenPGP.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
he[0]: <para>האישור לא נמצא.</para>
he[1]: <para>האישורים לא נמצאו.</para>
he[2]: <para>האישורים לא נמצאו.</para>
he[3]: <para>האישורים לא נמצאו.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
he[0]: <para>האישור עודכן.</para>
he[1]: <para>האישורים עודכנו.</para>
he[2]: <para>האישורים עודכנו.</para>
he[3]: <para>האישורים עודכנו.</para>

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
he: תוצאת עדכון מספריית מפתחות מקוונת

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
he: תוצאות עדכון אישור S/MIME

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
he[0]: האישור עודכן
he[1]: האישורים עודכנו
he[2]: האישורים עודכנו
he[3]: האישורים עודכנו

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
he: העדכון נכשל

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
he: <para>פעולה זו תשלול את האישור של מזהה המשתמש<nl/>%1<nl/>שנוצר עם המפתח<nl/>%2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
he: אישור שלילה

en: Revoke Certification
he: שלילת אישור

en: User ID '%1' certified with key %2
he: מזהה המשתמש ‚%1’ הוסמך עם המפתח %2

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
he[0]: הפעולה הזאת תשלול את ההסמכה הבאה:
he[1]: הפעולה הזאת תשלול את שתי ההסמכות הבאות:
he[2]: הפעולה הזאת תשלול את %1 ההסמכות הבאות:
he[3]: הפעולה הזאת תשלול את %1 ההסמכות הבאות:

en: Revoke Certifications
he: שלילת אישורים

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
he[0]: <para>ההסמכה נשללה בהצלחה.</para><para>לפרסם את השלילה?</para>
he[1]: <para>שתי הסמכות נשללו בהצלחה.</para><para>לפרסם את השלילות?</para>
he[2]: <para>%1 הסמכות נשללו בהצלחה.</para><para>לפרסם את השלילות?</para>
he[3]: <para>%1 הסמכות נשללו בהצלחה.</para><para>לפרסם את השלילות?</para>

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
he[0]: פרסום אישור
he[1]: פרסום שלילות
he[2]: פרסום שלילות
he[3]: פרסום שלילות

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
he: אישור פרסום

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
he: <para>שלילת ההסמכה של מזהה המשתמש<nl/>%1<nl/>שנוצרה עם המפתח<nl/>%2<nl/>נכשלה:</para><para><message>%3</message></para>

en: You cannot revoke any certifications of this key.
he: אי אפשר לשלול אישורים כלשהם למפתח הזה.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
he[0]: אי אפשר לשלול אישורים למזהה המשתמש הזה.
he[1]: אי אפשר לשלול אישורים למזהי המשתמשים האלה.
he[2]: אי אפשר לשלול אישורים למזהי המשתמשים האלה.
he[3]: אי אפשר לשלול אישורים למזהי המשתמשים האלה.

en: You cannot revoke this certification.
he: אי אפשר לשלול את האישור הזה.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
he: המפתח הזה כבר נשלל.

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
he: המפתח נשלל…

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה במהלך השלילה:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
he: השלילה נכשלה

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
he: האישור נשלל בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
he: <para>האישור נשלל בהצלחה והועלה לספרייה הפנימית.</para><para>האישור שנשלל נשמר אל <filename>%1</filename>.</para><para>יש לשלוח את הקובץ הזה לאלו שמתכתבים איתך עם הנחיות איך לייבא אותו.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
he: <para>האישור נשלל בהצלחה והועלה אל %1.</para><para>האישור שנשלל נשמר אל <filename>%2</filename>.</para><para>יש לשלוח את הקובץ הזה לאלו שמתכתבים איתך עם הנחיות איך לייבא אותו.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
he: <para>האישור נשלל בהצלחה.</para><para>האישור שנשלל נשמר אל <filename>%1</filename>.</para><para>יש לשלוח את הקובץ הזה לאלו שמתכתבים איתך עם הנחיות איך לייבא אותו.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה במהלך הניסיון לשלול את מזהה המשתמש<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
he: <para>מזהה המשתמש<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>נשלל בהצלחה.</para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
he: השלילה הצליחה

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
he: הגדרת קוד אישי ראשוני

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
he: נכשל איתור מפתח ה־NetKey עם המספר הסידורי: %1

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
he: נא למלא את מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV הישן בבסיס הקסדצימלי.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
he: נא למלא את מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV החדש בבסיס הקסדצימלי. על המפתח להיות באורך 24 בתים, כלומר 48 תווים הקסדצימליים.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
he: נא למלא את מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV החדש שוב.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
he: שני המפתחות שסיפקת לא תואמים. נא לנסות שוב.

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
he: הגדרת מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
he: מפתח ניהול יישום כרטיס ה־PIV הוגדר בהצלחה.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בניסיון לסמן את מזהה המשתמש<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>כמזהה המשתמש העיקרי.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
he: <para>מזהה המשתמש<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>סומן בהצלחה כמזהה המשתמש העיקרי.</para>

en: Sign/Encrypt Files Error
he: שגיאת חתימת/הצפנת קבצים

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
he: נא לבחור קובץ אחד או יותר לחתימה ו/או הצפנה

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
he: נא לבחור תיקייה לחתימה ו/או הצפנה

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>הפעלת האישור נכשלה:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
he: <para>השבתת האישור נכשלה:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Disabled certificates cannot be selected for signing or encryption. They are only visible when the <interface>%2</interface> filter is active.</para><para>You can undo this action at any time by switching to the <interface>%2</interface> filter and enabling the certificate again.</para><para><emphasis strong='true'>Are you sure you want to disable and hide the following certificate?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>
he: <para>אי אפשר לבחור באישורים מושבתים לחתימה או הצפנה. הם גלויים רק כאשרהמסנן <interface>%2</interface> פעיל.</para><para>אפשר להסיג את הפעולה הזאת בכל עת על ידי החלפה במסנן <interface>%2</interface> והפעלת האישור מחדש.</para><para><emphasis strong='true'>להשבית ולהסתיר את האישור הבא?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>

[ctx: @title:dialog]
en: Disable Certificate
he: השבתת אישור

[ctx: @action:button]
en: Disable Certificate
he: השבתת אישור

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
he: <ללא שם>

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
he: המשתנה הזה ננעל על ידי הנהלת המערכת.

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
he: להציג את הפרטים הבאים בחלוניות העצה ברשימת האישורים:

[ctx: @option:check]
en: Show validity
he: הצגת תוקף

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
he: הצגת פרטי בעלות

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
he: הצגת פירוט טכני

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
he: הצגת תפוגות תוקף קרבות של אישורים

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
he: סף לאישורים עצמיים:

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
he: אף פעם לא

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
he[0]: יום
he[1]: יומיים
he[2]: %v ימים
he[3]: %v ימים

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
he: נא לבחור את מספר הימים לאזהרה מראש, אם האישור שלך עומד לפוג בקרוב.

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
he: סף לאישורים אחרים:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
he: נא לבחור את מספר הימים לאזהרה מראש, אם אישור של מישהו אחר עומד לפוג בקרוב.

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

[ctx: @label]
en: Categories
he: קטגוריות

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
he: הגדרת סמל…

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
he: הגדרת צבע טקסט…

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
he: הגדרת צבע רקע…

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
he: הגדרת גופן…

[ctx: @option:check]
en: Italic
he: נטוי

[ctx: @option:check]
en: Bold
he: מודגש

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
he: קו חוצה

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
he: מראה ברירת מחדל

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
he: קטגוריות אישורים

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
he: תצוגה מקדימה של צבעים מושבתת כיוון שמצב ניגודיות גבוהה פעיל.

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
he: סדר תכונות DN (שם תחום)

[ctx: @title:window]
en: Configure
he: הגדרה

en: Directory Services
he: שירותי ספריות

en: Appearance
he: מראה

en: Crypto Operations
he: פעולות קריפטוגרפיות

en: S/MIME Validation
he: אימות S/MIME

en: Smart Cards
he: כרטיסים חכמים

en: GnuPG System
he: מערכת GnuPG

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
he: יצירת קבצים עם הצפנת OpenPGP והסיומת „‎.pgp” במקום „‎.gpg”

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
he: יצירת קבצים חתומים או מוצפנים כקובצי טקסט.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי לקודד קבצים מוצפנים או חתומים כטקסט בקידוד base64. כדי שאפשר יהיה לפתוח אותם בעורך או לשלוח אותם בגוף הודעות. הבחירה בקידוד הזה תגדיל את הגודל בשליש.

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
he: להתייחס לקובצי ‎.p7m ללא סיומות כהודעות דוא״ל.

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
he: חילוץ ארכיוני קבצים אוטומטית לאחר הפענוח

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
he: יצירת קבצים מפוענחים זמניים בתיקייה של הקובץ המוצפן.

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להימנע משימוש בתיקיות הזמניות של המשתמשים.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
he: להשתמש בהצפנה סימטרית בלבד.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להשבית הצפנת מפתח ציבורי.

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
he: להשתמש בהצפנת מפתח ציבורי בלבד.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להשבית הצפנה מבוססת סיסמה.

en: Checksum program to use when creating checksum files:
he: תוכנית סיכום ביקורת לשימוש בעת יצירת קובצי סיכום ביקורת:

en: Archive command to use when archiving files:
he: פקודת ארכיון לשימוש בעת העברת פריטים לארכיון:

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
he: שרת מפתחות OpenPGP

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
he: נא לשים לב שאפשר להגדיר שרת מפתחות OpenPGP אחד בלבד.

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
he: להשתמש בשרת מפתחות OpenPGP

en: OpenPGP keyserver:
he: שרת מפתחות OpenPGP:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used. To disable the use of an OpenPGP keyserver enter the special value <emphasis>none</emphasis>.
he: נא למלא את כתובת שרת המפתחות לשימוש לחיפוש אישורי OpenPGP ובעת העלאת אישורי OpenPGP. אם לא תצוין כתובת ייעשה שימוש בברירת מחדל פנימית. כדי להשבית את השימוש בשרת מפתחות OpenPGP יש למלא את הערך המיוחד <emphasis>none</emphasis> (ללא).

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
he: חיפוש מפתחות חסרים בעת אימות חתימה

en: X.509 Directory Services
he: שירותי ספרייה X.509

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
he: תום &זמן המתנה ל־LDAP (דקות:שניות - דקות בהתחלה):

en: &Maximum number of items returned by query:
he: מספר הפריטים המ&רבי להחזרה על ידי שאילתה:

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
he: למשוך מפתחות אישורים חסרים בעת ייבוא מפתחות חדשים

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
he: אם האפשרות פעילה, אז Kleopatra תנסה למשוך אוטומטית את המפתחות שנעשה בהם שימוש כדי להסמיך את מזהי המשתמשים של מפתחות OpenPGP חדשים שיובאו.

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
he: תשאול ספריות אישורים של ספקים אחר כל מזהי המשתמשים

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
he: כברירת מחדל, תתשאל Kleopatra בספריות האישורים של הספקים (WKD)לאיתור מזהי משתמשים שהתקבלו במקור מ־WKD בעת עדכון אישור OpenPGP. אם האפשרות הזאת פעילה, אז Kleopatra תתשאל ב־WKDs לאיתור כל מזהי המשתמשים.

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
he: שגיאת מנגנון: gpgconf כנראה שאינו מכיר את הרשומה עבור %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
he: שגיאת מנגנון: ל־gpgconf יש סוג שגוי עבור %1/%2: %3 %4

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
he: הגדרת קבוצות

en: Help
he: עזרה

[ctx: @label]
en: Search:
he: חיפוש:

[ctx: @label]
en: Search groups
he: חיפוש קבוצות

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
he: חיפוש קבוצות ברשימה שעונות על ביטוי החיפוש הזה.

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
he: נא למלא ביטוי לחיפוש

[ctx: groups of keys]
en: groups
he: קבוצות

[ctx: @action:button]
en: New
he: חדש

[ctx: @action:button]
en: Edit
he: עריכה

[ctx: @action:button]
en: Delete
he: מחיקה

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
he: התחלת תהליך ההסמכה לכל האישורים בקבוצה.

[ctx: @action:button]
en: Export
he: ייצוא

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
he: עריכת קבוצה

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
he: <para>למחוק את הקבוצה הזאת?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>לאחר המחיקה אי אפשר לשחזר.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
he[0]: <para>למחוק את הקבוצה הזאת?</para><para>לאחר מחיקתה, לא ניתן יהיה לשחזר אותה.</para>
he[1]: <para>למחוק את שתי הקבוצות האלה?</para><para>לאחר מחיקתן, לא ניתן יהיה לשחזר אותן.</para>
he[2]: <para>למחוק את %1 הקבוצות האלה?</para><para>לאחר מחיקתן, לא ניתן יהיה לשחזר אותן.</para>
he[3]: <para>למחוק את %1 הקבוצות האלה?</para><para>לאחר מחיקתן, לא ניתן יהיה לשחזר אותן.</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
he[0]: מחיקת קבוצה
he[1]: מחיקת קבוצות
he[2]: מחיקת קבוצות
he[3]: מחיקת קבצים

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
he: הקבוצה מכילה אישורים שלא יכולים לשמש להצפנה. זה יכול להוביל לתוצאות מפתיעות.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
he: ההגדרות של המודול הנוכחי שונו.
    להחיל את השינויים או לשכוח מהם?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
he: החלת הגדרות

en: Smart card reader to use:
he: קורא כרטיסים חכמים לשימוש:

en: Cannot be configured with Kleopatra
he: לא ניתן להגדרה עם Kleopatra

[ctx: @label]
en: HTTP Proxy
he: מתווך HTTP

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the proxy to use for HTTP requests.
he: נא למלא את המתווך לשימוש לבקשות HTTP.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
he: אפשרות זו דורשת את dirmngr >= 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
he: אין מתווך

en: (Current system setting: %1)
he: (הגדרת המערכת הנוכחית: %1)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB) i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
he: הבדיקה הזאת מאפשרת בדיקה במקטעים של תוקף אישור. אפשר גם לבחור את ההפסקה בין הבדיקות (בשעות). נא לשים לב שהתיקוף מבוצע כשמתרחש שינוי משמעותי בקבצים שתחת ‎~/.gnupg. האפשרות הזאת משפיעה רק על גורמים חיצוניים של תוקף אישור.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
he: לבדוק את תוקף האישור כל

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
he: שעה

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
he:  שעות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
he: אם האפשרות הזאת מסומנת, אישורי S/MIME יתוקפו דרך האינטרנט מול פרוטוקול מצב אישורים מקוון (OCSP). נא למלא את כתובת משיב ה־OCSP להלן.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
he: תיקוף אישורים באופן מקוון (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
he: אימות אישורים מקוון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
he: כתובת משיב OCSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
he: נא למלא כאן את כתובת השרת לאימות אישורים מקוון (משיב OCSP). הכתובת בדרך כלל מתחילה ב־http://‎

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
he: חתימת משיב OCSP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
he: התעלמות מכתובת שירות של אישורים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
he: נא לבחור כאן את האישור שבאמצעותו יחתום שרת ה־OCSP על התגובות שלו.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ocspSelectButton)
en: Change Certificate…
he: החלפת אישור…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
he: כברירת מחדל, GnuPG משתמש בקובץ ‎~/.gnupg/policies.txt אם מדיניות האישור מורשית. אם האפשרות הזאת נבחרת, לא תתבצע בדיקת מדיניויות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
he: לא לבדוק את מדיניויות האישורים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
he: אם האפשרות הזאת מסומנת, רשימות שלילת האישורים אף פעם לא תשמשנה לתיקוף אישורי S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
he: אף פעם לא להיוועץ ברשימת שלילה (CRL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
he: אם האפשרות הזאת מסומנת, אישורי מנפיקים חסרים נמשכים במידת הצורך (חל על שתי שיטות האימות: CRLs ו־OCSP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
he: משיכת אישורי מנפיק חסרים

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
he: בק&שות HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
he: משבית לחלוטין את השימוש ב־HTTP ל־S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
he: לא לבצע בקשות HTTP כלשהן

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
he: בעת איתור מקום רשימת שלילת האישורים (CRL), האישור לבחינה בדרך כלל מכיל רשומות שמוכרות בתור „נקודת הפצת רשימת שלילת אישורים” (DP), שהן כתובות שמתארות את אופן הגישה ל־CRL. רשומת ה־DP הראשונה שנמצאת היא זו שבה ייעשה שימוש. עם האפשרות הזאת, כל הרשומות שכוללות את סכמת HTTP נפסחות בעת חיפוש אחר DP מתאים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
he: התעלמות מנקודת הפצת רשימות שלילת אישורים ב־HTTP של אישורים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
he: אם האפשרות הזאת נבחרה, ערך מתווך ה־HTTP משמאל (שמקורו במשתנה הסביבה http_proxy) ישמש לכל בקשות ה־HTTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
he: להשתמש במתווך ה־HTTP של המערכת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
he: להשתמש במתווך הזה לבקשות HTTP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
he: <p>אם לא מוגדר מתווך במערכת, או שצריך להשתמש במתווך אחר עבור GpgSM, אפשר למלא את המקום שלו כאן.</p><p>הוא ישמש לכל בקשות ה־HTTP שקשורות ב־S/MIME.</p><p>התחביר הוא מארח:פתחה, למשל myproxy.nowhere.com:3128.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
he: ב&קשות LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
he: משבית לחלוטין את השימוש ב־LDAP ל־S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
he: לא לבצע בקשות LDAP כלשהן

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
he: בעת איתור מקום רשימת שלילת האישורים (CRL), האישור לבחינה בדרך כלל מכיל רשומות שמוכרות בתור „נקודת הפצת רשימת שלילת אישורים” (DP), שהן כתובות שמתארות את אופן הגישה ל־CRL. רשומת ה־DP הראשונה שנמצאת היא זו שבה ייעשה שימוש. עם האפשרות הזאת כל הרשומות שכוללות את סכמת LDAP נפסחות בעת חיפוש אחר DP מתאים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
he: התעלמות מנקודת הפצת רשימות שלילת אישורים ב־LDAP של אישורים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
he: מארח ראשי לבקשות LDAP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
he: מילוי שרת LDAP כאן יגרום לכל בקשות ה־LDAP לעבור דרך השרת הזה קודם.
    ליתר דיוק, ההגדרה הזאת דורסת כל חלק שהוגדר של מארח ופתחה בכתובת ה־LDAP ואפשר גם להשתמש בו אם המארח והפתחה הושמטו מהכתובת. ייעשה שימוש בשרתי LDAP אחרים אם החיבור ל„מתווך” נכשל.
    התחביר הוא „מארח” או „מארח:פתחה” (באנגלית זה הפוך). אם הושמטה הפתחה, ייעשה שימוש בפתחה 389 (פתחת ברירת המחדל של LDAP).

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
he: לא נוצרו קובצי סיכום ביקורת.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
he: קובצי סכום הביקורת נוצרו בהצלחה:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
he: לא היו שגיאות.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
he: התגלו השגיאות הבאות:

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
he: יצירת סיכומי ביקורת: קובצי הקלט חייבים להיות כולם קובצי סיכום ביקורת או שכל הקבצים מיועדים לסיכום ביקורת, אי אפשר לערבב ביניהם.

en: Cancel
he: ביטול

en: Initializing...
he: מאותחל…

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
he: יצירת תהליך סכום ביקורת

en: Error while running %1: %2
he: שגיאה בהרצת %1: %2

en: Failed to execute %1: %2
he: הפעלת %1 נכשלה: %2

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
he: השכתוב על <filename>%1</filename> נכשל.

en: No checksum programs defined.
he: לא הוגדרו תוכניות סכום ביקורת.

en: Scanning directories...
he: התיקיות נסרקות…

en: Calculating total size...
he: הגודל הכולל מחושב…

en: Checksumming (%2) in %1
he: מחושב סכום הביקורת (%2) ב־%1

en: Done.
he: הסתיים.

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
he: מצב והתקדמות הפעולות הקריפטוגרפיות מופיעים כאן.

en: User canceled
he: המשתמש ביטל

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
he: פענוח/אימות דוא״ל

en: At least one input needs to be provided
he: יש לספק לפחות קלט אחד

en: Informative sender/signed data count mismatch
he: חוסר התאמה בין כמות נתוני חתימה/חתומים מיידעים

en: Signature/signed data count mismatch
he: חוסר התאמה בין מספרי נתוני חתימה/חתומים

en: Signed data can only be given for detached signature verification
he: נתונים חתומים ניתן לספק רק לאימות חתימות מנותקות

en: Input/Output count mismatch
he: כמות קלט/פלט לא תואמת

en: Cannot use output and signed data simultaneously
he: לא ניתן להשתמש בפלט ובנתונים החתומים בו־זמנית

en: No backend support for %1
he: אין תמיכה במנגנון עבור %1

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
he: איתור נתונים מוצפנים או חתומים בקובץ אחד או יותר נכשל.<nl/>אם הם מכילים נתונים חתומים או מוצפנים נא לדווח על תקלה (לפרטים: עזרה->דיווח על תקלה).

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
he: הקובץ <filename>%1</filename> מכיל אישורים שאי אפשר לפענח או לאמת.

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
he: נא לבחור את הקובץ לאימות עם החתימה <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
he: <para>העברת <filename>%1</filename> אל <filename>%2</filename> נכשלה.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
he: <para>העברת <filename>%1</filename> אל <filename>%2</filename> נכשלה.</para>

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
he: האם הקובץ יישמר עם שם הקובץ המקורי <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
he: להשתמש בשם הקובץ המקורי?

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
he: לא, לשמור בשם <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
he: כן, לשמור בשם <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
he: המחיקה של <filename>%1</filename> נכשלה.

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
he: העברת <filename>%1</filename> אל <filename>%2</filename> נכשלה.

en: Recipient: | Recipients:
he[0]: נמען:
he[1]: נמענים:
he[2]: נמענים:
he[3]: נמענים:

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
he: נמען לא ידוע

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
he[0]: נמען לא ידוע
he[1]: שני נמענים לא ידועים
he[2]: %1 נמענים לא ידועים
he[3]: %1 נמענים לא ידועים

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
he: הפענוח והאימות של <filename>%1</filename> בוטל.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
he: לא ניתן לפענח ולאמת את <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
he: הפענוח והאימות של <filename>%1</filename> נכשל:

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
he: <filename>%1</filename> פוענח ואומת בהצלחה בתור <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
he: האימות של <filename>%1</filename> בוטל.

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
he: האימות של <filename>%1</filename> נכשל:

[ctx: @info Verified <file> with signature(s) in <file>.]
en: Verified <filename>%2</filename> with signature in <filename>%3</filename>. | Verified <filename>%2</filename> with %1 signatures in <filename>%3</filename>.
he[0]: <filename>%2</filename> אומת עם חתימה ב־<filename>%3</filename>.
he[1]: <filename>%2</filename> אומת עם שתי חתימות ב־<filename>%3</filename>.
he[2]: <filename>%2</filename> אומת עם %1 חתימות ב־<filename>%3</filename>.
he[3]: <filename>%2</filename> אומת עם %1 חתימות ב־<filename>%3</filename>.

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
he: הפענוח של <filename>%1</filename> בוטל.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
he: לא ניתן לפענח את <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
he: הפענוח של <filename>%1</filename> נכשל:

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
he: <filename>%1</filename> פוענח בהצלחה בתור <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
he: הנתונים לא הוצפנו עבור אף מפתח סודי ברשימת האישורים שלך.

en: No integrity protection (MDC).
he: אין הגנת רציפות (MDC).

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
he: הפענוח הוא %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
he: הפענוח <b>אינו</b> %1.

en: Embedded file name: '%1'
he: שם הקובץ המוטמע: ‚%1’

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
he: <b>עצה:</b> אין ודאות בנוגע לגורם שהצפין את ההודעה הזאת כיוון שאיננה חתומה.

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
he: <b>עצה:</b> אם הקובץ הזה הוצפן לפני שנת 2003 סביר להניח שהקובץ הזה אמין. כיוון שאז הגנת שלמות לא הייתה נפוצה.

[ctx: The user is offered to force decrypt a non integrity protected message. With the strong advice to re-encrypt it.]
en: If you are confident that the file was not manipulated you should re-encrypt it after you have forced the decryption.
he: אם ברור לך שהקובץ לא נערך יש להצפין אותו מחדש לאחר שאכפת את הפענוח.

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
he: פענוח המחברת נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
he: אימות המחברת נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
he: מחברת שפוענחה ואומתה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
he: המחברת פוענחה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
he: המחברת אומתה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
he: פענוח לוח הגזירים נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
he: אימות לוח הגזירים נכשל: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
he: לוח הגזירים פוענח ואומת בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
he: לוח הגזירים פוענח בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
he: לוח הגזירים אומת בהצלחה

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
he: אזהרה: כתובת הדוא״ל של המוען לא מאוחסנת ב<a href="key:%1">אישור</a> שמשמש לחתימה. מאוחסנת:<ul>%2</ul>

en: Caught exception: %1
he: נתפסה חריגה: %1

en: Caught unknown exception
he: נתפסה חריגה לא ידועה

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
he: לא ניתן לקבוע האם זאת חתימת/טקסט צופן מסוג S/MIME או OpenPGP - אולי זה בכלל לא טקסט צופן או חתימה?

en: Decrypting %1...
he: %1 מפוענח…

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
he: לא ניתן לקבוע האם זאת הצפנה מסוג S/MIME או OpenPGP - אולי זה בכלל לא טקסט צופן?

en: Decrypting: %1...
he: בפענוח: %1...

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
he: לא ניתן לקבוע האם זאת חתימת S/MIME או OpenPGP - אולי זאת בכלל לא חתימה?

en: Verifying %1...
he: %1 מאומת…

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
he: <filename>%1</filename> מאומת מול <filename>%2</filename>…

en: Verifying signature %1...
he: החתימה %1 מאומתת…

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
he: הקריאה ל־EncryptEMailController::protocolAsString()‎ היא דו־משמעית.

en: User cancel
he: בוטל ע״י המשתמש

en: Encryption canceled.
he: ההצפנה בוטלה.

en: Encryption failed: %1
he: ההצפנה נכשלה: %1

en: Encryption succeeded.
he: ההצפנה הצליחה.

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
he: נא למלא שם או כתובת דוא״ל…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
he: הצגת רשימת אישורים

en: Show certificate list
he: הצגת רשימת אישורים

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
he: הצגת פרטים

en: No matching certificates or groups found
he: לא נמצאו אישורים או קבוצות תואמים

en: Multiple matching certificates or groups found
he: נמצאו כמה קבוצות אישורים תואמות

en: This certificate is expired
he: תוקף האישור הזה כבר פג

en: This certificate is revoked
he: האישור הזה כבר נשלל

[ctx: @info]
en: Error: %1
he: שגיאה: %1

en: (no matching certificates found)
he: (לא נמצאו אישורים תואמים)

en: Please select a certificate
he: נא לבחור אישור

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
he: (נא לבחור קודם בין OpenPGP לבין S/MIME)

en: ...
he: …

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
he: בחירת תיקיית פלט

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
he: תיקיית &פלט:

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
he: פענוח/אימות קבצים

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
he: אימות קבצים

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
he: הצפנת טקסט

en: %1: All operations completed.
he: %1: כל הפעולות הושלמו.

en: All operations completed.
he: כל הפעולות הושלמו.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
he: פעולה %1: %2

en: <b>Results</b>
he: <b>תוצאות</b>

en: <b>Objects</b>
he: <b>פריטים</b>

en: Remove Selected
he: הסרת הנבחרים

en: Select File
he: בחירת קובץ

en: <i>No certificate selected</i>
he: <i>לא נבחר אישור</i>

en: <b>Recipients</b>
he: <b>נמענים</b>

en: Add Recipient...
he: הוספת נמען…

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
he: <b>אזהרה:</b> נראה שאף אחד מהאישורים הנבחרים הוא לא שלך. לא תהיה לך אפשרות לפענח את הנתונים המוצפנים בחזרה.

en: Recipient
he: נמען

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
he: נמען (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
he: <qt><p>נמענים הוגדרו מראש דרך הגדרות GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action:button]
en: Force decryption
he: אילוץ פענוח

en: Diagnostics
he: אבחון

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
he: הצגת יומן פיקוח

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
he: סגירת הודעה

[ctx: @action:button]
en: Show Email
he: הצגת דוא״ל

[ctx: @option:check]
en: Close window automatically on success
he: לסגור את החלון אוטומטית לאחר הצלחה

en: You need to select a signing certificate to proceed.
he: יש לבחור אישור חתימה כדי להמשיך.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
he: יש לבחור באישור חתימת OpenPGP כדי להמשיך.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
he: יש לבחור באישור חתימת S/MIME כדי להמשיך.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
he: יש לבחור אישור חתימת OpenPGP ואישור חתימת S/MIME כדי להמשיך.

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
he: טקסט חתימה

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
he: נא לבחור אישור הצפנה לנמען „%1”

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
he: נא לבחור אישור חתימה למוען „%1”

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
he: ל־Kleopatra אין דרך לוודא באופן חד־משמעי מה הם האישורים המתאימים לכל נמעני/שולחי ההודעה.
    נא לבחור את האישורים הנכונים לכל נמען:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
he: ל־Kleopatra אין דרך לוודא באופן חד־משמעי מה הם האישורים המתאימים למוען ההודעה.
    נא לבחור את האישורים הנכונים למוען:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
he: ל־Kleopatra אין דרך לוודא באופן חד־משמעי מה הם האישורים המתאימים לכל נמעני ההודעה.
    נא לבחור את האישורים הנכונים לכל נמען:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
he: נא לוודא שנבחרו האישורים הנכונים לכל אחד מהנמענים:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
he: נא לוודא שנבחר האישור הנכון למוען:

en: Show all recipients
he: הצגת כל הנמענים

en: Select Signing Certificate
he: בחירת אישור חתימה

en: Select Encryption Certificate
he: בחירת אישור הצפנה

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
he: להציג את החלונית הזאת רק במקרה של סתירות (ניסיוני)

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
he: בחירת אישורים להודעה

en: From:
he: מ־:

en: To:
he: אל:

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
he: בחירת אישורים להודעה „%1”

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Sign &as:
he: חתימה &בתור:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
he: הצפנה &עבורי:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
he: הצפנה ל&אחרים:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
he: הצפנה עם &סיסמה:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
he: נא לבחור פעולה.

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
he: תיקיות/&קובץ פלט:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Enc&rypt / Sign each file separately.
he: הצ&פנה / חתימה על כל קובץ בנפרד.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
he: לשמור על כל קובץ בנפרד במקום ליצור ארכיון אחד לכולם.

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
he: הגדרות תאימות שגויות לחתימה והצפנה של קבצים.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
he: <para>אי אפשר להשתמש ב־<application>Kleopatra</application> לחתימה או להצפנה של קבצים כיוון שמערכת <application>GnuPG</application> שבשימוש <application>Kleopatra</application> אינה %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
he: <para>אי אפשר להשתמש ב־<application>Kleopatra</application> לחתימה או להצפנה של קבצים כיוון שמערכת <application>GnuPG</application> שבשימוש <application>Kleopatra</application> אינה %1. עמך הסליחה.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
he: <para>העברה לארכיון בשילוב עם חתימה בלבד דורשת כרגע משהו שידוע כרגע בשם חתימות אטומות - בניגוד לחתימות מנותקות, אלו מטמיעות את התוכן בחתימה.</para><para>זה תסדיר די חריג. כנראה שעדיף להעביר את הקבצים לארכיון בנפרד, ואז לחתום על הארכיון כקובץ אחד עם Kleopatra.</para><para>גרסאות עתידיות של Kleopatra גם אמורות לתמוך בחתימות מנותקות במקרה שכזה.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
he: אזהרת חתימה חריגה

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
he: <para>אף אחד מהנמענים עבורם מתבצעת הצפנה אינו שלך.</para><para>משמעות הדבר היא שלא תהיה לך אפשר לפענח את הנתונים עוד, לאחר הצפנתם.</para><para>להמשיך או לבטל כדי לשנות את בחירת הנמענים?</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
he: אזהרת הצפנה לעצמי

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
he: זה שם קובץ חתימת ה־S/MIME.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
he: קובץ חתימת S/MIME

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
he: חתימות S/MIME‏ (‎*.p7s)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
he: חתימות S/MIME‏ (‎*.p7s ‏‎*.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
he: זה שם קובץ חתימת ה־OpenPGP המנותקת.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
he: קובץ חתימת OpenPGP

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
he: חתימות OpenPGP‏ (‎*.sig ‏‎*.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
he: חתימות OpenPGP‏ (‎*.asc ‏‎*.sig)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
he: זה שם הקובץ שנחתם ומוצפן ב־OpenPGP.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
he: קובץ שנחתם והוצפן ב־OpenPGP

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
he: קובצי OpenPGP‏ (‎*.gpg‏ ‎*.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
he: קובצי OpenPGP‏ (‎*.asc)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
he: זה שם הקובץ שהוצפן ב־OpenPGP.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
he: קובץ מוצפן ב־OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
he: זה שם הקובץ שהוצפן ב־S/MIME.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
he: קובץ מוצפן ב־S/MIME

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
he: קובצי S/MIME‏ (‎*.p7m‏)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
he: קובצי S/MIME‏ (‎*.p7m‏ ‎*.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
he: הקבצים שמתקבלים נכתבים לתיקייה הזאת.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
he: תיקיית פלט

[ctx: @title]
en: Results
he: תוצאות

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
he: מצב והתקדמות הפעולות הקריפטוגרפיות מופיעים כאן.

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
he: חתימת / הצפנת קבצים

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
he: חתימת / הצפנת קבצים

[ctx: @action:button]
en: Continue
he: להמשיך

[ctx: @title:dialog]
en: Results
he: תוצאות

[ctx: @action:button]
en: Finish
he: סיום

[ctx: @action:button]
en: &Sign
he: &חתימה

[ctx: @action:button]
en: &Encrypt
he: ה&צפנה

[ctx: @action:button]
en: &Sign / Encrypt
he: ח&תימה / הצפנה

[ctx: @action:button]
en: Next
he: הבא

[ctx: @label]
en: Protocol:
he: פרוטוקול:

en: Sign &as:
he: חתימה &בתור:

en: Encrypt for me:
he: הצפנה עבורי:

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
he: הצפנה לאחרים:

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
he: הצפנה עם סיסמה:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
he: בנוסף למפתחות הנמענים אפשר להצפין את הנתונים שלך בסיסמה. כל מי שיש לו את הסיסמה יוכל לקרוא את הנתונים ללא מפתח סודי. השימוש בסיסמה <b>פחות מאובטח</b> מהצפנה במפתח ציבורי. אפילו בבחירה של סיסמה חזקה במיוחד.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
he: כל מי ששותפה איתו הסיסמה יוכל לקרוא את הנתונים.

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
he: מפתח נמען

en: Usable for Signing
he: שמיש לחתימה

en: Certificates that can be used for signing
he: אישורים שאפשר להשתמש בהם לחתימה

en: Usable for Encryption
he: שמיש להצפנה

en: Certificates that can be used for encryption
he: אישורים שאפשר להשתמש בהם להצפנה

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
he: האישור הזה כבר פג.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
he: האישור הזה יפוג היום.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
he[0]: תוקף האישור הזה יפוג מחר.
he[1]: תוקף האישור הזה יפוג מחרתיים.
he[2]: תוקף האישור הזה יפוג בעוד %1 יום.
he[3]: תוקף האישור הזה יפוג בעוד %1 ימים.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
he: אי אפשר להשתמש באישור הזה להצפנה.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
he: אי אפשר להשתמש באישור הזה לחתימה.

[ctx: @info translate 'Encrypt for others' the same way as for the other string in this file]
en: Please choose at least one recipient or deselect <interface>Encrypt for others</interface>.
he: נא לבחור לפחות נמען אחד או לבטל את הסימון שליד <interface>הצפנהלאחרים</interface>.

en: Could not find a key for the following recipients:
he: לא ניתן למצוא מפתח לנמענים הבאים:

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
he: איתור חלק מהמפתחות נכשל

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
he: האישור הזה כבר נשלל.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
he: חתימה באמצעות%1:‏ %2

en: No certificate selected
he: לא נבחר אישור

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
he: חתימה והצפנה (OpenPGP בלבד)

en: Encrypt only
he: הצפנה בלבד

en: Sign only
he: חתימה בלבד

en: Encryption Options
he: אפשרויות הצפנה

en: Text output (ASCII armor)
he: פלט טקסט (הגנת ASCII)

en: Signing Options
he: אפשרויות חתימה

en: Signer:
he: גוף חותם:

en: Change Signing Certificates...
he: החלפת אישורי חתימה…

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
he: <b>נא לבחור פעולה לביצוע</b>

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
he: נא לבחור אישורי חתימה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
he: לזכור את אלו כברירת מחדל לפעולות עתידיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
he: אישורי חתימה ב־OpenPGP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
he: אישורי חתימה ב־S/MIME:

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
he: נמען לא ידוע:

[ctx: @action:button]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
he: חיפוש בשרת מפתחות

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
he: הנתונים הוצפנו לפי המפתח / אישור הזה.

en: The following errors and warnings were recorded:
he: השגיאות הבאות קרו ותועדו:

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
he: שגיאות באימות סכום ביקורת

en: No errors occurred
he: לא אירעו שגיאות

en: One error occurred | %1 errors occurred
he[0]: אירעה שגיאה
he[1]: אירעו שתי שגיאות
he[2]: אירעו %1 שגיאות
he[3]: אירעו %1 שגיאות

en: Progress:
he: התקדמות:

[ctx: Show Errors]
en: Show
he: הצגה

[ctx: @action:button]
en: &Next
he: ה&בא

en: Back
he: חזרה

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
he: הקריאה אל NewSignEncryptEMailController::protocolAsString()‎ היא דו־משמעית.

en: Signing canceled.
he: החתימה בוטלה.

en: Signing failed: %1
he: החתימה נכשלה: %1

en: Signing succeeded.
he: החתימה הצליחה.

en: Archive and Sign Files
he: העברה לארכיון וחתימה על קבצים

en: Sign Files
he: חתימה על קבצים

en: Archive and Encrypt Files
he: העברה לארכיון והצפנה של קבצים

en: Encrypt Files
he: הצפנת קבצים

en: Archive and Sign/Encrypt Files
he: העברה לארכיון וחתימה/הצפנה של קבצים

en: Sign/Encrypt Files
he: חתימה/הצפנה של קבצים

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
he: ארכיון

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
he: נתפסה חריגה לא ידועה ב־SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
he: החתימה וההצפנה בוטלו.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
he: החתימה בוטלה.

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
he: ההצפנה בוטלה.

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
he: החתימה וההצפה של <filename>%1</filename> נכשלו: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he: החתימה וההצפנה של <filename>%1</filename> ושל <filename>%2</filename> נכשלו: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[0]: הצפנת וחתימת <filename>%2</filename> ועוד אחד נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[1]: הצפנת וחתימת <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[2]: הצפנת וחתימת <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[3]: הצפנת וחתימת <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
he: החתימה על <filename>%1</filename> נכשלה: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he: החתימה על <filename>%1</filename> ועל <filename>%2</filename> נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[0]: חתימה על <filename>%2</filename> ועוד אחד נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[1]: החתימה על <filename>%2</filename> ועוד שניים נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[2]: החתימה על <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[3]: החתימה על <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
he: ההצפנה של <filename>%1</filename> נכשלה: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he: ההצפנה של <filename>%1</filename> ושל <filename>%2</filename> נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[0]: הצפנת <filename>%2</filename> ועוד אחד נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[1]: הצפנת <filename>%2</filename> ועוד שניים נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[2]: הצפנת <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
he[3]: הצפנת <filename>%2</filename> ועוד %1 נכשלה: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
he: <filename>%1</filename> הוצפן ונחתם בהצלחה ונשמר בתור <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
he: <filename>%1</filename> ו־<filename>%2</filename> נחתמו והוצפנו בהצלחהונשמרו אל <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
he[0]: <filename>%2</filename> ועוד אחד נחתמו והוצפנו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[1]: <filename>%2</filename> ועוד שניים נחתמו והוצפנו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[2]: <filename>%2</filename> ועוד %1 נחתמו והוצפנו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[3]: <filename>%2</filename> ועוד %1 נחתמו והוצפנו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
he: <filename>%1</filename> נחתם בהצלחה והחתימה נשמרה ב־<filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
he: <filename>%1</filename> ו־<filename>%2</filename> נחתמו בהצלחה והחתימה נשמרה ב־<filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
he[0]: <filename>%2</filename> ועוד אחד נחתמו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[1]: <filename>%2</filename> ועוד שניים נחתמו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[2]: <filename>%2</filename> ועוד %1 נחתמו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[3]: <filename>%2</filename> ועוד %1 נחתמו בהצלחה וגם נשמרו בתור <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
he: <filename>%1</filename> הוצפן בהצלחה ונשמר בתור <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
he: <filename>%1</filename> ו־<filename>%2</filename> הוצפנו בהצלחהונשמרו אל <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
he[0]: <filename>%2</filename> ועוד %1 הוצפנו בהצלחה ונשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[1]: <filename>%2</filename> ועוד %1 הוצפנו בהצלחה ונשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[2]: <filename>%2</filename> ועוד %1 הוצפנו בהצלחה ונשמרו בתור <filename>%3</filename>.
he[3]: <filename>%2</filename> ועוד %1 הוצפנו בהצלחה ונשמרו בתור <filename>%3</filename>.

en: Input error: %1
he: שגיאת קלט: %1

en: Output error: %1
he: שגיאת פלט: %1

en: Cannot determine protocol for task
he: לא ניתן לקבוע את הפרוטוקול למשימה

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
he: לא ניתן למצוא תיקיית בסיס משותפת לקבצים האלה:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
he: נוצר ארכיון חתום ומוצפן…

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
he: נוצר ארכיון מוצפן…

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
he: נוצר ארכיון חתום…

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
he: החתימה על המחברת נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
he: הצפנת המחברת נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
he: המחברת הוצפנה ונחתמה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
he: המחברת הוצפנה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
he: המחברת נחתמה בהצלחה

[ctx: @info]
en: Failed to sign the clipboard: %1
he: חתימת לוח הגזירים נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the clipboard: %1
he: הצפנת לוח הגזירים נכשלה: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the clipboard
he: לוח הגזירים הוצפן ונחתם בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the clipboard
he: לוח הגזירים הוצפן בהצלחה

[ctx: @info]
en: Successfully signed the clipboard
he: לוח הגזירים נחתם בהצלחה

en: Unknown exception in Task::start()
he: חריגה לא ידועה ב־Task::start()‎

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
he: אימות תוצאות סיכום ביקורת

en: Cannot find checksums file for file %1
he: לא ניתן למצוא קובץ סיכומי ביקורת לקובץ %1

en: Verifying checksums (%2) in %1
he: אימות סיכומי ביקורת (%2) ב־%1

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
he: הגדרות מתקדמות

[ctx: @title:group]
en: Key Material
he: חומר המפתח

en: Algorithm:
he: אלגוריתם:

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
he: שימוש באישור

[ctx: @option:check]
en: Signing
he: חתימה

[ctx: @option:check]
en: Encryption
he: הצפנה

[ctx: @option:check]
en: Authentication
he: אימות

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
he: בתוקף עד:

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
he: הוספת תת־מפתח

en: Expiration of primary key: %1
he: תפוגת המפתח הראשי: %1

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
he: ברירת מחדל

[ctx: title:window]
en: Add User ID
he: הוספת מזהה משתמש

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
he: נא למלא שם וכתובת דוא״ל לשימוש למזהה המשתמש.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
he: נא למלא שם ו/או כתובת דוא״ל לשימוש למזהה המשתמש.

en: Enter a name or an email address.
he: נא למלא שם או כתובת דוא״ל.

en: There is a problem.
he: יש בעיה.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
he: <div>ככה מזהה המשתמש החדש יישמר באישור:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @action:button]
en: Update
he: עדכון

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
he: יצירת אישור שלילה

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
he: אישור שלילה הוא קובץ שמשמש בתור „מתג השבתה” להכרזה ציבורית על מפתח שאין להשתמש בו יותר. אי אפשר לחזור בך משלילה של אישור לאחר פרסומו.

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
he: החלפת מילת צופן

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
he: אישור OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
he: אישור S/MIME

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
he: עדכון רשימות שלילת האישורים (CRLs) וביצוע בדיקת אימות מלאה לאישור.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
he: עדכון המפתח ממקורות חיצוניים.

en: User ID:
he: מזהה משתמש:

en: Trust level:
he: דרגת אמון:

en: Valid from:
he: תקף מ־:

en: Valid until:
he: תקף עד:

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
he: החלפת סוף תקופת התוקף

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
he: שינוי תוקף

en: Status:
he: מצב:

en: Fingerprint:
he: טביעת אצבע:

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
he: העתקת טביעת האצבע ללוח הגזירים

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
he: העתקת טביעת אצבע

en: Issuer:
he: מנפיק:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
he: הצגת אישור המנפיק

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
he: הצגת אישור

en: Compliance:
he: תאימות:

en: Usage:
he: שימוש:

en: Trusted introducer for:
he: מציג אמין עבור:

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
he: הצגת אישורים לקבלת פרטים.

en: Private Key:
he: מפתח פרטי:

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
he: מזהי משתמשים

en: Related addresses
he: כתובות קשורות

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
he: כתובות קשורות

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
he: תת־מפתחות

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
he: אישורים

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
he: פרטי שרשרת אמון

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
he: היטל אישור

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
he: שוללים

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
he: ללא הגבלה

[ctx: not applicable]
en: n/a
he: לא זמין

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
he: כרטיס חכם %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
he: כרטיס חכם

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
he: לא־מקוון

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
he[0]: במחשב הזה ובכרטיס חכם
he[1]: במחשב הזה וב־%1 כרטיסים חכמים
he[2]: במחשב הזה וב־%1 כרטיסים חכמים
he[3]: במחשב הזה וב־%1 כרטיסים חכמים

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
he: במחשב הזה

en: encryption
he: הצפנה

en: signing
he: חתימה

en: certification
he: הסמכה

en: authentication
he: אימות

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
he: חתימות מתאימות

en: Updating...
he: מתבצע עדכון…

en: Common Name
he: שם נפוץ

en: Organization
he: ארגון

en: Street
he: רחוב

en: City
he: עיר

en: State
he: מדינה

en: Country
he: מדינה

en: The issuer certificate could not be found locally.
he: אי אפשר למצוא את אישור המנפיק מקומית.

en: Please select one or more of the following certificates:
he: נא לבחור באישור אחד או יותר מהבאים:

en: Please select one of the following certificates:
he: נא לבחור באישור אחד מהבאים:

[ctx: @action:button]
en: Reload
he: ריענון

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
he: ריענון רשימת אישורים

[ctx: @action:button]
en: Import...
he: ייבוא…

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
he: ייבוא אישור מקובץ

en: Import certificate
he: ייבוא אישור

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
he: איתור…

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
he: חיפוש אישור בשרת

en: Look up certificate
he: חיפוש אישור

[ctx: @action:button]
en: New...
he: חדש…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
he: יצירת אישור OpenPGP חדש

en: Create certificate
he: יצירת אישור

[ctx: @action:button]
en: Groups...
he: קבוצות…

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
he: ניהול קבוצות אישורים

en: Manage groups
he: ניהול קבוצות

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
he: בחירת אישור

en: Certify
he: הסמכה

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
he: הסמכת האישור: %1

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
he: הסמכת קבוצת האישורים %1

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
he: לאמת את טביעת האצבע, לסמן את מזהי המשתמשים להסמכה ולבחור את המפתח באמצעותו להסמיך את מזהי המשתמשים.<br><i>לתשומת ליבך: רק טביעת האצבע מזהה את המפתח ואת בעליו בבירור.</i>

en: Certify with:
he: הסמכה עם:

[ctx: @action:button]
en: Set Owner Trust
he: הגדרת אמון בעלים

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
he: יש ללחוץ כדי להגדיר את רמת האמון של מפתח האישור הנבחר לאמון מוחלט. זה מה שבדרך כלל מומלץ לעשות למפתחות העצמיים שלך.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
he: אי אפשר להסמיך אישור אחד או יותר.

en: User IDs
he: מזהי משתמשים

[ctx: @title:column]
en: User ID
he: מזהה משתמש

en: Advanced
he: מתקדם

en: Show advanced options
he: הצגת אפשרויות מתקדמות

en: Certify for everyone to see (exportable)
he: הסמכה לעיני כולם (ניתן לייצוא)

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
he: יש לסמן את האפשרות הזאת כדי לשתף את האישורים שלך עם אחרים. כדי רק לסמן אישורים כמוסמכים לעצמך, אפשר לבטל את האפשרות הזאת.

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
he: פרסום בספרייה פנימית

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
he: פרסום אל %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
he: יש לסמן את האפשרות הזאת כדי להעלות את ההסמכות לספריית אישורים לאחר הסמכה מוצלחת.

en: Tags:
he: תגיות:

en: You can use this to add additional info to a certification.
he: אפשר להשתמש בזה כדי להוסיף פרטים נוספים להסמכה.

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
he: תגיות שנוצרו על ידי כל אחד עם אמון הסמכה מלאה מופיעות ברשימת המפתחות ואפשר לחפש בהן.

en: Expiration:
he: תפוגת התוקף:

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
he: אפשר להשתמש בזה כדי להגדיר תאריך תפוגת תוקף הסמכה.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
he: על ידי הגדרת תאריך תוקף, אפשר להגביל את תוקף האישור שלך לפרק זמן מסוים. לאחר חלוף מועד התפוגה, האישור שלך לא יהיה תקף עוד.

en: Certify as trusted introducer
he: הסמכה כמציג אמין

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
he: אפשר להשתמש בזה כדי להסמיך מציג אמין לשם תחום.

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
he: כל האישורים עם כתובות דוא״ל ששייכות לשם התחום שהוסמכו על ידי המציג האמין נחשבות למוסמכות, כלומר שמציג אמין מתנהג כמו סוג של רשות אישורי ביניים לשם תחום.

en: Domain:
he: שם תחום:

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
he: לאמת את טביעות האצבע, לסמן את מזהי המשתמשים להסמכה ולבחור את המפתח באמצעותו להסמיך את מזהי המשתמשים.<br><i>לתשומת ליבך: רק טביעות האצבע מזהות את האישור ואת בעליו בבירור.</i>

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
he: טביעת אצבע

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
he: אי אפשר להסמיך אישורי S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
he: אי אפשר להסמיך אישורים שתוקפם פג או שנשללו.

en: Is this your own key?
he: האם זה המפתח שלך עצמך?

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
he: <p>שינוי מהימנות הסמכת המפתח <b>%1</b> נכשלה:</p><p>%2</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
he: שינוי מהימנות האישור נכשלה

en: Owner trust set successfully.
he: מהימנות הבעלים הוגדרה בהצלחה.

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
he: מחיקת המפחת הסודי מהכונן.

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
he: לשמור על המפתח הסודי בכונן.

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
he: גיבוי המפתח הסודי לקובץ.

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
he: הכנת גיבוי מודפס של המפתח הסודי.

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
he: כבר יש לי גיבוי של המפתח הסודי.

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
he: העתקה לכרטיס

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
he: העתקת המפתח לכרטיס החכם

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
he: <para>המפתח הנבחר: <emphasis>%1</emphasis></para><para>הכרטיס החכם הנבחר: <emphasis>%2</emphasis></para><para>נא לבחור באחת מהאפשרויות הבאות כדי להמשיך:</para>

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
he: נא למלא שם וכתובת דוא״ל לשימוש לאישור.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
he: נא למלא שם ו/או כתובת דוא״ל לשימוש לאישור.

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key material
he: חומר המפתח

[ctx: @label]
en: Certificate usage
he: שימוש באישור

[ctx: @label:textbox]
en: Additional email addresses
he: כתובות דוא״ל נוספות

en: Enter email addresses in the correct format, like name@example.com.
he: נא למלא כתובות דוא״ל בתבנית הנכונה, כגון name@example.com.

[ctx: @label:textbox]
en: Domain names
he: שמות תחום

en: Enter domain names in the correct format, like www.example.com.
he: נא למלא שם תחום בתבנית הנכונה, כגון www.example.com.

[ctx: @label:textbox]
en: URIs
he: כתובות מלאות

en: Enter URIs in the correct format.
he: נא למלא כתובות מלאות בתבנית הנכונה.

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in %1: %2
he: שגיאה עם %1‏: %2

[ctx: @info]
en: Correct the following errors:
he: יש לתקן את השגיאות הבאות:

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in <interface>%1</interface>: <message>%2</message>
he: שגיאה עם <interface>%1</interface>‏: <message>%2</message>

[ctx: title:window]
en: Create S/MIME Certificate Signing Request
he: יצירת בקשת חתימת אישור S/MIME חדשה

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
he: סקירת הגדרות GnuPG

[ctx: @action:button]
en: Run Command
he: הרצת פקודה

[ctx: @info:tooltip]
en: Search in output
he: חיפוש בפלט

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
he: נא למלא ביטוי לחיפוש

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
he: קפיצה לתוצאה הבאה

[ctx: @action:button]
en: Find Next
he: איתור הבא

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
he: קפיצה לתוצאה הקודמת

[ctx: @action:button]
en: Find Previous
he: איתור הקודם

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

[ctx: @action:button]
en: Save to File
he: שמירה לקובץ

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
he: קוד יציאה: %1

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
he[0]: האישור הוא חלק מקבוצה. מחיקתו תמנע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[1]: האישורים האלה הם חלק מקבוצה. מחיקתם תמנע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[2]: האישורים האלה הם חלק מקבוצה. מחיקתם תמנע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[3]: האישורים האלה הם חלק מקבוצה. מחיקתם תמנע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
he[0]: האישור הוא חלק מכמה קבוצות. מחיקתו עלולה למנוע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[1]: האישורים האלה הם חלק מכמה קבוצות. מחיקתם עלולה למנוע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[2]: האישורים האלה הם חלק מכמה קבוצות. מחיקתם עלולה למנוע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:
he[3]: האישורים האלה הם חלק מכמה קבוצות. מחיקתם עלולה למנוע מהנמען הזה לפענח הודעות אל:

[ctx: @label]
en: Certificates
he: אישורים

[ctx: @label]
en: Groups
he: קבוצות

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
he: <para>מחיקת אישורי רשות אישורים (הן רשויות אישורי על והן רשויות אישורי ביניים) תוביל למחיקת האישורים שהונפקו דרכם.</para><para>אפשר לראות את זה בצורה ידידותית במצב התצוגה ההיררכית של <application>Kleopatra</application>: במצב הזה, מחיקת אישורים עם צאצאים, תמחוק גם את הצאצאים. אפשר להתייחס אל אישורי רשויות אישורים בתור תיקיות שמכילות אישורים אחרים: כשמוחקים את התיקייה, גם התוכן שלה נמחק במלואו.</para>

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
he[0]: האישור הבא נבחר למחיקה:
he[1]: האישורים הבאים נבחרו למחיקה:
he[2]: האישורים הבאים נבחרו למחיקה:
he[3]: האישורים הבאים נבחרו למחיקה:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
he[0]: האישור הבא יימחק למרות ש<b>לא</b> בחרת אותו במפורש (<a href="whatsthis://">למה?</a>):
he[1]: האישורים הבאים יימחקו למרות ש<b>לא</b> בחרת אותם במפורש (<a href="whatsthis://">למה?</a>):
he[2]: האישורים הבאים יימחקו למרות ש<b>לא</b> בחרת אותם במפורש (<a href="whatsthis://">למה?</a>):
he[3]: האישורים הבאים יימחקו למרות ש<b>לא</b> בחרת אותם במפורש (<a href="whatsthis://">למה?</a>):

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
he[0]: האישור שיימחק הוא שלך עצמך. הוא מכיל חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות מהעבר שהוצפנו עם האישור ולכן לא כדאי למחוק אותו.
he[1]: כל האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.
he[2]: כל האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.
he[3]: כל האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
he[0]: אחד מהאישורים שיימחקו הוא שלך עצמך. הוא מכיל חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות מהעבר שהוצפנו עם האישור ולכן לא כדאי למחוק אותו.
he[1]: חלק האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.
he[2]: חלק האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.
he[3]: חלק האישורים למחיקה הם שלך עצמך. הם מכילים חומר של מפתח פרטי, שנחוץ לפענוח תכתובות עבר שהוצפנו איתם ולכן לא כדאי למחוק אותם.

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
he: מחיקת מפתח סודי

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
he: בלתי שמיש

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
he: אי אפשר להשתמש באישור להצפנה.

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
he: שם:

[ctx: @title]
en: Available Certificates
he: אישורים זמינים

[ctx: @label]
en: Search available certificates
he: חיפוש באישורים הזמינים

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
he: חיפוש ברשימת האישורים הזמינים אחר כאלו שעונים על תנאי החיפוש.

en: Filter certificates by category
he: סינון אישורים לפי קטגוריה

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
he: להציג רק אישורים ששייכים לקטגוריות הנבחרות

[ctx: @label]
en: Available certificates
he: אישורים זמינים

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
he: הוספת האישורים הנבחרים

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
he: הוספת האישורים הנבחרים לקבוצה

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
he: הסרת האישורים הנבחרים

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
he: הסרת האישורים הנבחרים מהקבוצה

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
he: אישורים בקבוצה

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
he: חיפוש אישורים בקבוצה

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
he: חיפוש ברשימת האישורים שבקבוצה אחר אישורים שעונים על תנאי החיפוש.

[ctx: @label]
en: Certificates in group
he: אישורים בקבוצה

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
he: עריכת קבוצה

en: Please select until when the subkey should be valid:
he: נא לבחור עד מתי תת־המפתח יהיה תקף:

en: Please select until when the certificate should be valid:
he: נא לבחור עד מתי האישור אמור להיות תקף:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
he: תוקף בלתי מוגבל

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
he: תקף עד (בין %1 לבין %2):

en: Also update the validity period of the subkeys
he: לעדכן גם את משך התוקף של תת־המפתחות

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
he: תקף עד %1

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
he: החלפת משך התוקף

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
he: אותו תוקף כמו המפתח העיקרי (%1)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
he: אותו תוקף כמו המפתח העיקרי (ללא הגבלה)

en: Exporting ...
he: מתבצע ייצוא…

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
he: הייצוא נכשל עבור: ‚%1’

[ctx: @title:window]
en: Export
he: ייצוא

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
he: שם:

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
he: דוא״ל:

en: Invalid EMail
he: כתובת דוא״ל שגויה

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
he: אלגוריתם:

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
he: גיבוי מפתח ההצפנה

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
he: גיבוי מפתח ההצפנה בקובץ.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
he: תופיע בקשה למילת צופן כדי להגן על הקובץ הזה במהלך יצירת המפתח.

[ctx: @title:window]
en: Group Details
he: פרטי קבוצה

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
he: לתשומת ליבך: הקבוצה הזאת מוגדרת בקובצי ההגדרות של gpg.

[ctx: @title:dialog as in 'list of certificates that were imported']
en: Imported Certificates
he: אישורים שיובאו

en: Find:
he: איתור:

en: Search
he: חיפוש

[ctx: @label]
en: Results
he: תוצאות

en: Select All
he: בחירה בהכול

en: Deselect All
he: ביטול בחירה

en: Details...
he: פרטים…

en: Save As...
he: שמירה בשם…

[ctx: @title:column]
en: Name
he: שם

[ctx: @title:column]
en: Email
he: דוא״ל

[ctx: @title:column]
en: Valid From
he: תקף מ־

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
he: תקף עד

[ctx: @title:column]
en: Protocol
he: פרוטוקול

[ctx: @title:column]
en: Key ID
he: מזהה מפתח

[ctx: @title:column]
en: Origin
he: מקור

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
he: איתור בשרת

en: Import
he: ייבוא

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
he: נא למלא ביטוי לחיפוש אחר אישורים תואמים.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
he: נא למלא כתובת דוא״ל לחיפוש אחר אישורים תואמים.

en: Keyserver
he: שרת מפתחות

[ctx: @title:window]
en: Notepad
he: מחברת

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
he: שלילת אישור

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
he: האישור נפגם

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
he: האישור הוחלף

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
he: האישור אינו בשימוש עוד

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
he: מסיבה אחרת

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
he: סיבת השלילה (רשות)

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
he: העלאת אישור שנשלל לתיקייה מקומית

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
he: העלאת האישור שנשלל אל %1

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
he: תיאור (רשות):

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
he: שלילת אישור

en: Error: The description must not contain empty lines.
he: שגיאה: התיאור לא יכול להכיל שורות ריקות.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
he: <para>הפעולה הזאת תשלול את האישור הבא:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>השלילה תיכנס לתוקף מאותו הרגע והיא בלתי הפיכה. </emphasis></para><para>השלכות: <list><item>עדיין אפשר לפענח כל מה שהוצפן לאישור הזה.</item><item>אי אפשר לחתום עם האישור הזה על שום דבר יותר.</item><item>אי אפשר להסמיך איתו אישורים אחרים יותר.</item><item>אנשים אחרים לא יוכלו עוד להצפין איתו לאחר קבלת השלילה.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Revokers
he: שלילת כוח

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
he: שם לא ידוע

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
he: דוא״ל לא ידוע

en: Skipped
he: נפסח

en: Passed
he: עבר

en: Test Name
he: שם הבדיקה

en: Result
he: תוצאה

en: (select test first)
he: (נא לבחור בדיקה תחילה)

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
he: <para>אלו התוצאות של ערכת הבדיקה העצמית של Kleopatra. יש ללחוץ על בדיקה לקבלת פרטים.</para><para>ראוי לשים לב שכל הבדיקות למעט הראשונה עלולות להיכשל עקב הבדיקות שקדמו להן.</para>

en: test results
he: תוצאות הבדיקה

[ctx: @title:group]
en: Details
he: פרטים

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
he: פעולת תיקון מוצעת

[ctx: @action:button]
en: Do It
he: לבצע

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
he: הצגת כל תוצאות הבדיקה

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
he: הרצת הבדיקות האלה בהתחלה

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
he: הרצת בדיקות מחדש

[ctx: @title:window]
en: Self Test
he: בדיקה עצמית

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
he: לא נמצאו NullPin (קוד איפוס ראשוני). <warning>אם לא הגדרת את הקוד הזה בעצמך, יכול להיות שהתעסקו עם הכרטיס.</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
he: הגדרת קוד אישי (PIN) בוטלה.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
he: אירעה שגיאה בהגדרת הקוד האישי: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
he: הקוד האישי הוגדר בהצלחה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainLB)
en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
he: <p>בכרטיס החכם הזה, יש מקום לשני אישורים:
    <ol>
    <li>אישור רגיל</li>
    <li>אישור מיוחד ליצירת <em>חתימות מוסמכות</em> לפי ה־Signaturgesetz הגרמני</li>
    </ol>
    יש להגדיר קודים אישיים (PINs) ראשוניים לפני שאפשר יהיה להשתמש בהם.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
he: שלב 1: הגדרת הקוד האישי/PIN לאישור הראשון („NKS”):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
he: הגדרת הקוד האישי/PIN הראשוני (NKS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
he: שלב 2: הגדרת הקוד האישי/PIN לאישורי החתימה המוסמכים („SigG”):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sigGPB)
en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
he: (רשות) הגדרת קוד אישי/PIN ראשוני (SigG)

[ctx: @title:dialog]
en: Sign/Encrypt Clipboard
he: חתימת/הצפנת לוח הגזירים

[ctx: @title]
en: Sign/Encrypt Clipboard
he: חתימת/הצפנת לוח הגזירים

[ctx: @info]
en: The clipboard does not contain text.
he: לוח הגזירים לא מכיל טקסט.

[ctx: @action:button]
en: Sign
he: חתימה

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
he: הצפנה

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
he: חתימה / הצפנה

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
he: הכרטיסים החכמים נטענים…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
he: הכרטיס החכם %1 מתעדכן…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
he: הכרטיס החכם מתעדכן…

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
he: אישורים מיובאים מהכרטיסים החכמים…

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
he: ניהול כרטיסים חכמים

[ctx: @label]
en: Subkeys
he: תת־מפתחות

[ctx: @title:column]
en: Status
he: מצב

[ctx: @title:column]
en: Usage
he: שימוש

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
he: אלגוריתם

[ctx: @title:column]
en: Storage
he: אחסון

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
he: אוחז מפתח

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
he: הוספת תת־מפתח

[ctx: @action:button]
en: Change validity
he: החלפת תוקף

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
he: ייצוא מפתח OpenSSH

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
he: שחזור גיבוי מודפס

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
he: העברה לכרטיס חכם

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
he: ייצוא תת־מפתח סודי

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
he: הוספת ADSK

[ctx: @info:tooltip]
en: <html>Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.</html>
he: <html>הוספת ה־ADSK (תת־מפתח תיאור נוסף) שצוין בהגדרות ה־GnuPG לאישור שלך. על ידי הוספת ADSK לאישור שלך, ניתן אישור לבעלי ה־ADSK לפענח את כל ההודעות החדשות שמוצפנות לאישור שלך, אם הלקוח שמצפין את ההודעה תומך ביכולת הזאת.</html>

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
he: הצגת אפשרויות נוספות

en: Change validity
he: החלפת תוקף

en: Export OpenSSH key
he: ייצוא מפתח OpenSSH

en: Transfer to smartcard
he: העברה לכרטיס חכם

en: Export secret subkey
he: ייצוא תת־מפתח סוד

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
he: כרטיס חכם %1

en: smart card
he: כרטיס חכם

en: on this computer
he: במחשב הזה

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: @label]
en: Certificate chain
he: שרשרת אישורים

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
he: אישור המנפיק לא נמצא (%1)

en: Searching for updates...
he: מתבצע חיפוש אחר עדכונים…

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
he: לא נמצא עדכון במסד הנתונים הגרסאות הזמין.

[ctx: @title]
en: Up to date
he: עדכני

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
he: גרסה %1 זמינה.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
he: להלן <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">היכולות החדשות</a>.

[ctx: @title:window]
en: Update Available
he: עדכון זמין

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
he: להציג את ההתראה הזאת לעדכונים עתידיים.

[ctx: @action:button]
en: &Get update
he: מ&שיכת עדכון

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
he: הוספת מזהה משתמש

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
he: שלילת מזהה משתמש

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
he: סימון כעיקרי

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
he: סימון מזהה המשתמש הנבחר כמזהה המשתמש העיקרי למפתח הזה.

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
he: הסמכת מזהי משתמשים

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
he: שלילת אישורים

en: Name
he: שם

en: Email
he: דוא״ל

en: Trust Level
he: דרגת אמון

en: Origin
he: מקור

en: Tags
he: תגיות

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
he: אין דוא״ל

en: never
he: אף פעם לא

en: Signing
he: חתימה

en: First message
he: הודעה ראשונה

en: Last message
he: הודעה אחרונה

en: Message count
he: כמות הודעות

en: Encryption
he: הצפנה

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
he: <para>לשלול את מזהה המשתמש<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
he: סימון כמזהה משתמש עיקרי

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
he: הסמכת מזהי משתמשים…

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
he[0]: הסמכת מזהה משתמש…
he[1]: הסמכת מזהי משתמשים…
he[2]: הסמכת מזהי משתמשים…
he[3]: הסמכת מזהי משתמשים…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
he: שלילת אישורים…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
he[0]: שלילת אישור…
he[1]: שלילת אישורים…
he[2]: שלילת אישורים…
he[3]: שלילת אישורים…

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
he: פרסום בספק הדוא״ל…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
he: שלילת מזהה משתמש

en: User IDs and certifications
he: מזהי משתמשים והסמכות

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
he: אישורים לא זמינים לפני ייבוא האישור.

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
he: הצגת פרטי אישור

[ctx: @action]
en: Add Certification
he: הוספת הסמכה

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
he: שלילת הסמכה

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
he: משיכת מפתחות חסרים

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
he: חיפוש וייבוא כל המפתחות שנעשה בהם שימוש להסמכת מזהה המשתמש של המפתח הזה

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
he: להציג רק את האישורים שלי

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
he: אי אפשר לשלול את האישור הזה כיוון שלא נוצר עם אחד מהמפתחות שלך (או שהמפתח הסודי הנחוץ חסר).

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
he: שלילת אישורים עצמאיים אינה אפשרית כרגע.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
he: אי אפשר לשלול את הסמכת השלילה הזאת. (אבל אפשר להסמיך את מזהה המשתמש המתאים מחדש).

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
he: אי אפשר לשלול את האישור הזה שתוקפו פג.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
he: אי אפשר לשלול את האישור השגוי הזה.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
he: אי אפשר לשלול את האישור הזה כיוון שהמפתח הסודי הנחוץ לא זמין.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
he: אי אפשר לשלול אף אחד מהאישורים של מזהה משתמש זה. יש לבחור באישור כלשהו לפרטים.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
he: <para>אירעה שגיאה בטעינת האישורים: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
he: טעינת הסמכות נכשלה

note: i18n: ectx: label, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Placeholder for CN
he: ממלא מקום ל־CN (שם נפוץ)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
he: הטקסט הזה ישמש כממלא מקום לשדה השם הנפוץ (CN) של אישורי S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill CN automatically
he: מילוי CN/שם נפוץ מראש אוטומטית

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
he: אם חיובי/true, אז שדה השם הנפוץ (CN) של אישורי S/MIME ימולא מראש במידע שנאסף מהמערכת,
            כלומר, מהגדרות הדוא״ל של שולחן העבודה או, ב־Windows מה־Active Directory.

note: i18n: ectx: label, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for EMAIL
he: רמז ל־EMAIL/דוא״ל

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
he: הטקסט הזה יופיע מעל שדה כתובת הדוא״ל של אישורי OpenPGP וכממלא מקום בשדה הזה לאישורי S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill EMAIL automatically
he: למלא את EMAIL/דוא״ל מראש אוטומטית

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
he: אם חיובי/true, אז שדה כתובת הדוא״ל של אישורי OpenPGP ו־S/MIME תמולא מראש במידע שנאסף מהמערכת,
            כלומר, מהגדרות הדוא״ל של שולחן העבודה או, ב־Windows מה־Active Directory.

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of EMAIL
he: הערך של EMAIL (דוא״ל)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
he: ערך שמולא מראש לשדה כתובת הדוא״ל של אישורי OpenPGP ו־S/MIME. הוא ידרוס את EMAIL_prefill (מילוי דוא״ל מראש). שימושי אם לא נמצאו הגדרות מערכת מתאימות עבור EMAIL_prefill.

note: i18n: ectx: label, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for NAME
he: רמז ל־NAME (שם)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
he: הטקסט הזה יופיע מעל שם השדה של אישורי OpenPGP.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill NAME automatically
he: מילוי NAME/שם מראש אוטומטית

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
he: אם חיובי/true, אז שדה השם של אישורי OpenPGP תמולא מראש במידע שנאסף מהמערכת,
            כלומר, מהגדרות הדוא״ל של שולחן העבודה או, ב־Windows מה־Active Directory.

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of NAME
he: הערך של NAME (שם)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
he: ערך שמולא מראש לשדה השם של אישורי OpenPGP. הפעולה הזאת תעקוף את NAME_prefill. היא שימושית אם אין הגדרת מערכת או שנמצאה הגדרה שאינה מתאימה ל־NAME_prefill.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Default validity period
he: תקופת תוקף כברירת מחדל

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
he: ציון תקופת התוקף כברירת מחדל למפתחות OpenPGP חדשים או מורחבים בימים.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
he: ההגדרה הזאת מציינת למשך כמה ימים יהיה תקף מפתח OpenPGP כברירת מחדל בעת יצירתו או שינוי התוקף שלו, או, במילים אחרות, לאחר כמה ימים תוקף המפתח יפוג. הגדרה ל־0 תבטל את תום התוקף. אם ההגדרה הזאת לא מוגדרת או זוכה לערך שלילי, אז מפתחות OpenPGP חדשים או מוארכים יהיו תקפים למשך שלוש שנים (כנראה יתואם לתקופת התוקף המזערית או המרבית המותרות) כברירת מחדל.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Minimum validity period
he: תקופת תוקף מזערית

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
he: ציון תקופת התוקף המזערית למפתחות OpenPGP חדשים או מורחבים בימים.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
he: ההגדרה הזאת מציינת את מספר הימים המזערי שהמשתמש יכול לבחור לתקופת תוקף של אישורי OpenPGP. חל ביצירת המפתח ובהחלפת משך התוקף.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Maximum validity period
he: תקופת תוקף מרבית

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
he: ציון תקופת התוקף המרבית למפתחות OpenPGP חדשים או מורחבים בימים.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
he: ההגדרה הזאת מציינת את מספר הימים המרבי שהמשתמש יכול לבחור לתקופת תוקף של אישורי OpenPGP. חל ביצירת המפתח ובהחלפת משך התוקף. אם ההגדרה הזאת לא מוגדרת או שהערך הוא שלישי, מותר תוקף ללא הגבלה.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Hide advanced settings
he: הסתרת הגדרות מתקדמות

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
he: אם חיובי (true), כפתור ההגדרות המתקדמות באשף האישור החדש יוסתר.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Certification)
en: Default certification validity
he: תוקף אישור כברירת מחדל

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Certification)
en: Specifies the default validity of certifications in days.
he: מציין את תוקף ברירת המחדל להסמכות בימים.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Certification)
en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
he: ההגדרה הזאת מציינת למשך כמה ימים הסמכה תקפה כברירת מחדל, או, במילים אחרות, לאחר כמה ימים הסמכה חדשה תפוג. יש להגדיר את זה ל־0 לתוק, הסמכות אינסופי.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumDefinitionId), group (ChecksumOperations)
en: Checksum program to use when creating checksum files
he: תוכנית סיכום ביקורת לשימוש בעת יצירת קובצי סיכום ביקורת

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after signing
he: הצגת תוצאות אחרי החתימה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
he: אם חיובי (true), התוצאות תופענה אחרי חתימה מוצלחת של לוח הגזירים.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after encryption
he: להציג תוצאות אחרי ההצפנה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
he: אם חיובי (true), התוצאות תופענה אחרי הצפנה מוצלחת של לוח הגזירים.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enable S/MIME
he: הפעלת S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enables support for S/MIME (CMS).
he: הפעלת תמיכה ב־S/MIME ‏(CMS).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
he: אם שלילי (false), אז ממשק המשתמש העיקרי של Kleopatra לא יציע יכולות שקשורות ל־S/MIME ‏(CMS).

note: i18n: ectx: label, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allow S/MIME certificate creation
he: לאפשר יצירת אישורי S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
he: מאפשר יצירת בקשות חתימת אישורים מסוג S/MIME.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
he: אם שקר (false), Kleopatra לא תציג יצירת בקשות חתימות על אישורי S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAppearanceConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show appearance configuration
he: הצגת הגדרות מראה

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOperationsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show crypto operations configuration
he: הצגת הגדרות פעולות קריפטוגרפיות

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDirectoryServicesConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show directory services configuration
he: הצגת הגדרות שירותי ספרייה

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGnuPGSystemConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show GnuPG system configuration
he: הצגת הגדרות מערכת GnuPG

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSmartCardsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show smart cards configuration
he: הצגת הגדרות כרטיסים חכמים

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSMimeValidationConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show S/MIME validation configuration
he: הצגת הגדרות תיקוף S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
he: מציין את סדר הצגת מאפייני DN (שם תחום) לאישורי X.509.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
he: להשתמש ב־pgp כסיומת ברירת המחדל לקובצי OpenPGP שנוצרים

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
he: יש להגדיר את זה כדי להנחות את Kleopatra להשתמש בסיומת הקובץ pgp לקובצי OpenPGP כברירת מחדל.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: Automatically extract archives after decryption.
he: חילוץ ארכיונים אוטומטית לאחר הפענוח.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
he: אם האפשרות הזאת מוגדרת, Kleopatra תחלץ קובצי ארכיונים לאחר הפענוח.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
he: להשתמש בפקודה הזאת כדי ליצור ארכיוני קבצים.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
he: בעת הצפנת מספר קבצים או תיקייה Kleopatra תיצור ארכיון מוצפן בעזרת הפקודה הזאת.

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
he: יצירת קבצים חתומים או מוצפנים כקובצי טקסט.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי לקודד קבצים מוצפנים או חתומים כטקסט בקידוד base64. כדי שאפשר יהיה לפתוח אותם בעורך או לשלוח אותם בגוף הודעות. הבחירה בקידוד הזה תגדיל את הגודל בשליש.

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
he: יצירת קבצים מפוענחים זמניים בתיקייה של הקובץ המוצפן.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להימנע משימוש בתיקיות הזמניות של המשתמשים.

note: i18n: ectx: label, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use symmetric encryption only.
he: להשתמש בהצפנה סימטרית בלבד.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable public key encryption.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להשבית הצפנת מפתח ציבורי.

note: i18n: ectx: label, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use public key encryption only.
he: להשתמש בהצפנת מפתח ציבורי בלבד.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable password-based encryption.
he: יש להגדיר את האפשרות הזאת כדי להשבית הצפנה מבוססת סיסמה.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable Groups
he: הפעלת קבוצות

note: i18n: ectx: tooltip, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys.
he: הפעלת שימוש בקבוצות של מפתחות.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
he: הפעלת שימוש בקבוצות של מפתחות כדי ליצור רשימות של נמענים.

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: Retrieve signer keys after import
he: משיכת מפתחות חותמים אחרי הייבוא

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
he: אם האפשרות פעילה אז Kleopatra תנסה למשוך אוטומטית את המפתחות
             ששימשו להסמיך את מזהי המשתמש של מפתחות ה־OpenPGP החדשים שיובאו. שימושי
             בשילוב עם מציגים אמינים.

note: i18n: ectx: label, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
he: תשאול ספריות אישורים של ספקים לאיתור כל מזהי המשתמשים

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
he: כברירת מחדל, תתשאל Kleopatra בספריות האישורים של הספקים (WKD)
             לאיתור מזהי משתמשים שהתקבלו במקור מ־WKD בעת עדכון אישור OpenPGP.
             אם האפשרות הזאת פעילה, אז Kleopatra תתשאל ב־WKDs לאיתור כל מזהי המשתמשים.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: Notify about upcoming certificate expiration
he: להודיע על פקיעות תוקף אישורים קרובות

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
he: אם האפשרות פעילה תציג Kleopatra התראות בחלק מהמקומות עם אישורים
            שתוקפים עומד לפוג בקרוב.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: URL schemes to block
he: מבנה כתובות לחסימה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
he: זאת רשימת סכמות כתובות שתיחסמנה על ידי היישום.
           אפשר להשתמש בזה כדי למנוע מהיישום לפתוח יישומים חיצוניים מכתובות מסוימות.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Always search smartcard certificates on keyserver
he: תמיד לחפש אישורי כרטיס חכם בשרת המפתחות

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
he: מחפש אחר אישורים ששייכים למפתחות הכרטיס החכם בשרת המפתחות המוגדר.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
he: מבצע חיפוש בשרתי מפתחות ללא תלות בפרוטוקול מפתח הכרטיסים החכמים, ללא תלות
            בפרוטוקול שרת המפתחות. התנהגות ברירת המחדל היא ליישם זאת רק מול שרת מפתחות מסוג LDAP.

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
he: לנסות לטעון אישורי S/MIME מכרטיסים חכמים מסוג PKCS#15

note: i18n: ectx: tooltip, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
he: לטעון אישורי S/MIME אוטומטית מכרטיסים חכמים מסוג PKCS#15 (CardOS)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
he: אם חיובי (true), אז Kleopatra תקרא ל־gpgsm --learn אם מוכנס כרטיס חכם מסוג PKCS#15 עם אישורים לא מוכרים. הפעולה הזאת עלולה לארוך זמן מה ולחסום את הכרטיס החכם כל עוד הפקודה רצה.

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
he: הפרש בין ריענון של אישורים (בשעות). אפס (0) להשבתה.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesDisabled), group (General)
en: Disable profile settings
he: השבתת הגדרות פרופיל

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomDebugCommands), group (General)
en: Allow custom debug commands
he: לאפשר פקודות משלך לניפוי שגיאות

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSignEncrypt), group (General)
en: Show results after signing and encrypting files
he: להציג תוצאות אחרי החתימה וההצפנה של הקבצים

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
he: הצגת תוקף אישור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
he: הצגת פרטי תוקף לאישורים בחלונית צצה, כגון האם תוקף האישור פג או שהאישור נשלל.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
he: הצגת פרטי בעלות אישור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
he: הצגת פרטי בעלות על אישורים בחלונית העצה, כגון מזהי משתמשים, נושאים ומנפיקים.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
he: הצגת פרטי אישור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
he: הצגת פרטי אישור נוספים כגון טביעת אצבע, אורך מפתח ותאריכי תפוגה

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
he: &אישורים

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
he: &כלים

note: i18n: ectx: Menu (_view)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: ה&גדרות

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
he: ע&זרה

note: i18n: ectx: Menu (help_more)
en: &More Documentation
he: תיעוד &נוסף

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
he: להשתמש ב־OpenPGP לפעולה הבאה

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
he: להשתמש ב־CMS‏ (X.509, S/MIME) לפעולה הבאה

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
he: מקום השקע ששרת ממשק המשתמש מאזין לו

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
he: הרצת שרת ממשק המשתמש בלבד, הסתרת החלון הראשי

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
he: ייבוא קובצי אישורים

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
he: הצפנת קבצים

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
he: חתימה על קבצים

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
he: חתימה על ו/או הצפנה של קבצים

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
he: כמו ‎--sign-encrypt, לא להשתמש

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
he: פענוח קבצים

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
he: אימות קובץ/חתימה

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
he: פענוח ו/או אימות קבצים

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
he: חיפוש אחר אישור בשרת מפתחות

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
he: יצירת או בדיקת קובץ סיכום ביקורת

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
he: הצגת פרטים של אישור מקומי או לחפש אותו בשרת מפתחות לפי טביעת אצבע

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
he: יצירת צמד מפתחות חדש או בקשת חתימת אישור חדשה

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
he: מזהה חלון הורה לחלוניות

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
he: פתיחת חלונית ההגדרות

[ctx: @info:shell]
en: Run as standalone app without system tray icon
he: הרצה כיישום נפרד ללא סמל בשורת המערכת

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
he: קצבים לעיבוד

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
he: מחרוזת או טביעת אצבע לתשאול וחיפוש

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
he: הרצת הפקודה נכשלה

[ctx: @info]
en: For technical reasons you can only use this option if <application>%1</application> is not already running.
he: מסיבות טכניות אפשר להשתמש באפשרות הזאת רק אם <application>%1</application> לא רץ עדיין.

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
he: פרוטוקול דו־משמעי: ‎--openpgp עם ‎--cms

en: No search string specified for --search
he: לא צוינה מחרוזת לחיפוש עבור ‎--search

en: No fingerprint argument specified for --query
he: לא צוין ארגומנט טביעת אצבע ל־‎--query

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
he: פקודות דו־משמעיות „%1” ו־„%2”

en: No files specified for "%1" command
he: לא צוינו קבצים לפקודה „%1”

en: Cannot read "%1"
he: לא ניתן לקרוא את „%1”

en: Opening an external link is administratively prohibited.
he: פתיחת קישור חיצוני נאסרה על ידי ההנהלה.

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
he: אסור

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
he: <para>הגרסה של ספריית <application>GpgME</application> שמולה פועלים ישנה מהספרייה שמולה נבנתה הספרייה <application>‎GpgME++‎</application>.</para><para><application>Kleopatra</application> לא תתפקד עם נתוני הבסיס האלה.</para><para>נא לבקש ממנהלי המערכות עזרה בפתרון התקלה הזאת.</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
he: GpgME ישן מדי

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
he: <para>אי אפשר להריץ את <application>Kleopatra</application> דרך חשבון ניהולי מבלי לפגום בהרשאות הקבצים בתיקיית הנתונים של GnuPG.</para><para>כדי לנהל מפתחות למשתמשים אחרים נא לנהל אותם כמשתמשים רגילים ולהעתיק את תיקיית <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> עם ההרשאות המתאימות.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
he: <para>להמשיך?</para>

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
he: הרצה עם משתמש ניהולי

en: GPG UI Server Error
he: שגיאת שרת ממשק משתמש GPG

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
he: <qt>לא ניתן להפעיל את מודול Kleopatra לסייר הקבצים של Windows.<br/> השגיאה שסופקה היא: <b>%1</b><br/>כפי הנראה זה מעיד שיש בעיה עם ההתקנה שלך. כדאי לנסות להתקין מחדש או ליצור קשר עם הנהלת המערכת לקבלת תמיכה. <br/>אפשר לנסות להשתמש ב־Kleopatra אך עלולות לצוץ תקלות נוספות.</qt>

en: Invalid arguments: %1
he: ארגומנטים שגויים: %1

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
he: י&ציאה מ־<application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
he: רק ל&סגור את החלון

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
he: <application>%1</application> יכולה לספק שירות ליישומים אחרים.<nl/>אפשר לסגור את החלון הזה מבלי לצאת מ־<application>%1</application> במקום.

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
he: באמת לצאת?

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
he: לא ניתן להפעיל את מציג היומנים של GnuPG (k‏watchgnupg) נא לבדוק שההתקנה שלך תקינה.

en: Error Starting KWatchGnuPG
he: שגיאה בהפעלת KWatchGnuPG

en: GnuPG Log Viewer
he: מציג יומני GnuPG

en: GnuPG Command Line
he: שורת הפקודות של GnuPG

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
he: הפעלת תהליכי רקע מחדש

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
he: הפעלת תהליכי הרקע מחדש, כלומר לאחר ביצוע שינויים בהגדרות.

en: Check for updates
he: איתור עדכונים

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
he: מחברת

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
he: הצגת מחברת להצפנה/פענוח וחתימה/אימות של טקסט

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
he: כרטיסים חכמים

en: Show smartcard management
he: הצגת ניהול כרטיסים חכמים

en: Perform Self-Test
he: ביצוע בדיקה עצמית

en: Manage Groups...
he: ניהול קבוצות…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
he: קבוצות

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
he: הגדרת המיקוד לחיפוש המהיר

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure visible columns
he: הגדרת עמודות גלויות

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure table sort order
he: הגדרת סדר מיון טבלה

en: Gpg4win Compendium
he: תקציר Gpg4win

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
he: מדריך מקוצר להצפנה ו&חתימה

en: Certificate &Groups
he: &קבוצות אישורים

en: &Mail Encryption in Outlook
he: ה&צפנת דוא״ל ב־Outlook

en: &Certification Management
he: &ניהול אישורים

en: &Smartcard Setup
he: ה&גדרת כרטיס חכם

en: GnuPG Command&line
he: שורת ה&פקודות של GnuPG

en: Manual for VS-NfD Approval
he: מדריך לאישור VS-NfD

en: SecOps for VS-NfD Approval
he: SecOps לאישור VS-NfD

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
he: יש עדיין פעולות שמתבצעות ברקע. הן תיקטענה בעת סגירת החלון. להמשיך?

en: Ongoing Background Tasks
he: משימות רקע שמתבצעות כרגע

en: &Password-based Encryption
he: הצפנה מבוססת &סיסמה

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
he: עולה

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
he: יורד

[ctx: @title]
en: Compliance Check
he: בדיקת תאימות

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
he: <para><application>GnuPG</application> לא מוגדר לתאימות <icode>de-vs</icode>.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
he: <para>מערכת <application>GnuPG</application> בה משתמשת <application>Kleopatra</application> אינה %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
he: <para>יש להתקין גרסה של <application>GnuPG</application> שהיא %1.</para>

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
he: התקנה של GPG (מנגנון OpenPGP)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
he: התקנה של GpgSM (מנגנון S/MIME)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
he: התקנת GpgConf (הגדרות)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
he: <para>זוהתה תקלה במנגנון <application>%1</application>.</para>

en: not supported
he: לא נתמך

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
he: <para>נראה שספריית <icode>gpgme</icode> הודרה ללא תמיכה במנגנון הזה.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
he: <para>יש להחליף את ספריית <icode>gpgme</icode> בגרסה שהודרה עם תמיכה ב־<application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
he: לא הותקן כראוי

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
he: <para>המנגנון <command>%1</command> לא מותקן כראוי.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
he: <para>נא לבדוק מה הפלט של <command>%1 --version</command> ידנית.</para>

en: too old
he: ישן מדי

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
he: <para>המנגנון <command>%1</command> מותקן בגרסה %2, אבל צריך גרסה %3 לפחות.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
he: <para>יש להתקין את <application>%1</application> בגרסה %2 ומעלה.</para>

en: unknown problem
he: תקלה לא ידועה

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
he: <para>נא לוודא ש־<application>%1</application> מותקן ונמצא ב־<envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
he: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 נחוץ לבדיקה הזאת, אבל מותקנת רק %5.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
he: <para><application>%1</application> נחוצה לבדיקה הזאת, אבל לא נראה שהיא זמינה.</para><para>אפשר להסתכל על הבדיקות שלמעלה לפרטים נוספים.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
he: <para>נא לעיין ב־„%1” לעיל.</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
he: קישוריות ל־Gpg-Agent

en: GpgME does not support gpg-agent
he: GpgME לא תומכת ב־gpg-agent

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
he: <para>ספריית <application>GpgME</application> חדשה מספיק כדי לתמוך ב־<application>gpg-agent</application>, אך נראה שזה לא המצב עם ההתקנה הזאת.</para><para>השגיאה שהוחזרה הייתה: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
he: שגיאה בלתי צפוייה

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
he: <para>שגיאה בלתי צפויה בעת בקשה מ־<application>gpg-agent</application> לפרט את הגרסה שלו.</para><para>השגיאה שחזרה היא: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
he: בדיקת הגדרות %1

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
he: נכשל

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
he: אירעה שגיאה בהפעלת בדיקת הגדרות GnuPG עצמית עבור %2:
      %1
    כדאי להריץ את הפקודה „gpgconf %3” בשורת הפקודות.

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
he: קובץ ההגדרות ‚libkleopatrarc’

en: Errors found
he: נמצאו שגיאות

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
he: <para>Kleopatra זיהתה את השגיאות הבאות בהגדרות תחת libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
he: רישום המערכת של Windows

en: Obsolete registry entries found
he: נמצאו רשומות מיותרות ברישום המערכת

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
he: <para>Kleopatra זיהתה מפתח רישום מערכת מיושן (<resource>%1\%2</resource>), נוסף על ידי גרסה קודמת של <application>Gpg4win</application> או יישומים כגון <application>WinPT</application> או <application>EnigMail</application>.</para><para>שמירה על הרשומה יכול להוביל לכך שאפשר יהיה להשתמש גם במנגנון ישן של GnuPG.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
he: <para>מחיקת מפתח הרישום <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
he: לא ניתן למחוק את מפתח הרישום <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
he: שגיאה במחיקת מפתח רישום

en: Failed to start uiserver %1
he: הפעלת uiserver נכשלה: %1

en: Invalid socket name!
he: שם השקע שגוי!

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
he: לא ניתן להקצות משאבים להתחבר לממשק המשתמש של Kleopatra ב־%1:‏ %2

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
he: לא ניתן להתחבר לממשק המשתמש של Kleopatra ב־%1:‏ %2

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
he: לא ניתן למשוך את מזהה התהליך של שרת ממשק המשתמש של Kleopatra ב־%1: %2

en: Command (%1) failed: %2
he: הפקודה (%1) נכשלה: %2

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
he: קישוריות ל־UiServer

en: not reachable
he: לא נגיש

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
he: לא ניתן להתחבר לשרת ממשק המשתמש: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
he: <para>נא לבדוק שחומת האש שלך לא מוגדרת לחסום חיבורים מקומיים (מאפשרת חיבורים אל <resource>localhost</resource> או אל <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
he: ריבוי מופעים

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
he: נראה ש־<application>Kleopatra</application> כבר פועלת (עם מזהה תהליך %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
he: יציאה מעותקים פעילים כלשהם של <application>Kleopatra</application>.

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for user operations]
en: PIN
he: קוד אישי (PIN)

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
he: קוד אישי (PIN) לניהול

en: RSA key transport (2048 bits)
he: תעבורת מפתח RSA‏ (2048 סיביות)

en: ECDH (Curve P-256)
he: ECDH (עקום P-256)

en: ECDH (Curve P-384)
he: ECDH (עקום P-384)

en: RSA (2048 bits)
he: RSA (2048 סיביות)

en: ECDSA (Curve P-256)
he: ECDSA (עקום P-256)

en: ECDSA (Curve P-384)
he: ECDSA (עקום P-384)

en: Signature Key
he: מפתח חתימה

en: Encryption Key
he: מפתח הצפנה

en: Authentication Key
he: מפתח אימות

en: PIV Authentication Key
he: מפתח אימות זהות אישית (PIV)

en: Card Authentication Key
he: מפתח אימות כרטיס

en: Digital Signature Key
he: מפתח חתימה דיגיטלית

en: Key Management Key
he: מפתח ניהול מפתחות

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
he: &פתיחת מנהל אישורים…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
he: ה&גדרת <application>%1</application>…

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
he: &על <application>%1</application>…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
he: &כיבוי <application>%1</application>

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
he: כרטיס חכם

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
he: עדכון מצב כרטיס

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
he: הגדרת קוד אישי ראשוני של NetKey v3…

en: No option name given
he: לא סופק שם אפשרות

en: Parse error
he: שגיאת פענוח

en: Parse error: numeric session id too large
he: שגיאת פענוח: מזהה ההפעלה המספרי גדול מדי

en: CAPABILITIES does not take arguments
he: אי אפשר להעביר ארגומנטים ל־CAPABILITIES

en: Unknown value for WHAT
he: ערך לא ידוע ל־WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
he: START_KEYMANAGER לא מקבל ארגומנטים

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
he: START_CONFDIALOG לא מקבל ארגומנטים

en: Message #%1
he: הודעה מס׳ %1

en: Empty file path
he: נתיב קובץ ריק

en: Only absolute file paths are allowed
he: מותר רק נתיבי קבצים מלאים

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
he: מותר רק קבצים ב־INPUT/OUTPUT FILE

en: unknown exception caught
he: נתפסה חריגה לא מוכרת

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
he: לא ניתן לערבב בין ‎--info לבין non-info‏ SENDER או RECIPIENT

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
he: הארגומנט אינו תיבת דוא״ל תקפה מסוג RFC-2822

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
he: זוהה זבל אחרי תיבת דוא״ל תקפה מסוג RFC-2822

en: Caught unexpected exception: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
he: נתפסה חריגה לא מוכרת - נא לדווח על השגיאה הזאת למפתחים.

en: Cannot send "%1" status
he: לא ניתן לשלוח מצב „%1”

en: Cannot send data
he: לא ניתן לשלוח נתונים

en: Cannot flush data
he: לא ניתן להדיח נתונים

en: Required --mode option missing
he: האפשרות ‎--mode הנחוצה חסרה

en: invalid mode: "%1"
he: מצב שגוי: „%1”

en: Required --protocol option missing
he: האפשרות ‎--protocol הנחוצה חסרה

en: --protocol is not allowed here
he: אסור כאן ‎--protocol

en: invalid protocol "%1"
he: הפרוטול „%1” שגוי

en: At least one FILE must be present
he: חייב להיות לפחות קובץ/FILE אחד

en: Cannot use non-info SENDER
he: לא ניתן להשתמש ב־SENDER/מוען שאינו פרט מידע

en: Cannot use non-info RECIPIENT
he: לא ניתן להשתמש בנמען/RECIPIENT שאינו פרט מידע

en: FILES present
he: קיימים קבצים/FILES

en: At least one INPUT needs to be provided
he: יש לספק לפחות קלט/INPUT אחד

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
he: כמות ‎--info ל־INPUT/SENDER (קלט/מוען) לא תואמת

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
he: כמות INPUT/MESSAGE (ערוצי קלט/הודעות) לא תואמת

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
he: הודעה/MESSAGE ניתן לספק רק לאימות חתימות מנותקות

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
he: כמות INPUT/OUTPUT (ערוצי קלט/פלט) לא תואמת

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
he: לא ניתן להשתמש בפלט/OUTPUT ובהודעה/MESSAGE בו־זמנית

en: No backend support for OpenPGP
he: אין תמיכת מנגנון ב־OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
he: אין תמיכת מנגנון ב־S/MIME

en: Cannot use SENDER
he: לא ניתן להשתמש במוען/SENDER

en: Cannot use RECIPIENT
he: לא ניתן להשתמש בנמען/RECIPIENT

en: INPUT present
he: יש קלט/INPUT

en: MESSAGE present
he: יש הודעה/MESSAGE

en: OUTPUT present
he: יש פלט/OUTPUT

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
he: DECRYPT/VERIFY_FILES (פענוח/אימות קבצים) לא יכולים להשתמש בתיקיות כקלט

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined:‏ %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
he: נתפסה חריגה לא ידועה ב־SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
he: ENCRYPT (הצפנה) היא פקודת מצב דוא״ל, החיבור נראה במצב ניהול קבצים

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
he: אי אפשר לספק את SENDER (מוען) לפני ENCRYPT (הצפנה), למעט עם ‎--info

en: At least one INPUT must be present
he: חייב להיות לפחות INPUT/קלט אחד

en: At least one OUTPUT must be present
he: חייב להיות לפחות OUTPUT/פלט אחד

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
he: אסור לציין את פקודת MESSAGE (הודעה) לפני ENCRYPT (הצפנה)

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
he: הפרוטוקול שסופק סותר לפרוטוקול שצוין על ידי PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
he: נוספו נמענים חדשים אחרי פקודת PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
he: נוספו מוענים חדשים אחרי פקודת PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
he: לא סופקו נמענים או רק עם ‎--info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
he: אפשר לציין את INPUT/OUTPUT/MESSAGE רק אחרי PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
he: PREP_ENCRYPT היא פקודת מצב דוא״ל, החיבור נראה במצב ניהול קבצים

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
he: אי אפשר לספק את SENDER (מוען) לפני PREP_ENCRYPT (הצפנה), למעט עם ‎--info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
he: אפשר לציין את INPUT/OUTPUT/MESSAGE רק אחרי PREP_SIGN

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
he: PREP_SIGN היא פקודת מצב דוא״ל, החיבור נראה במצב ניהול קבצים

en: No SENDER given
he: לא סופק מוען/SENDER

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
he: הפרוטוקול שסופק סותר את הפרוטוקול שנקבע על ידי PREP_ENCRYPT בהפעלה הזאת

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
he: SIGN היא פקודת מצב דוא״ל, החיבור נראה במצב ניהול קבצים

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
he: אי אפשר לספק את RECIPIENT לפני SIGN, למעט עם ‎--info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
he: אסור לציין את פקודת MESSAGE לפני SIGN

en: No senders given, or only with --info
he: לא סופקו נמענים או רק עם ‎--info

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
he: נתפסה חריגה מפתיעה ב־SignCommand::Private::slotRecipientsResolved:‏ %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
he: נתפסה חריגה לא מוכרת ב־SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
he: %1 היא פקודת מצב מנהל קבצים, החיבור נראה במצב דוא״ל (%2 קיים)

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
he: לא ניתן לאתר את תיקיית הבית של GnuPG. כדאי להגדיר את משתנה הסביבה GNUPGHOME.

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
he: לא ניתן לאתר את תיקיית הבית של GnuPG:‏ %1 קיים אבל אינו תיקייה.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
he: לא ניתן ליצור תיקיית בית GnuPG‏ %1‏: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
he: זוהה שרת ממשק משתמש נוסף של gnupg שמאזין דרך %1.

en: Could not create socket: %1
he: לא ניתן ליצור שקע: %1

en: Could not bind to socket: %1
he: לא ניתן להתאגד לשקע: %1

en: Could not get socket nonce: %1
he: לא ניתן לקבל את הסוד החד־פעמי (nonce) של השקע: %1

en: Could not listen to socket: %1
he: לא ניתן להאזין לשקע: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
he: לא ניתן להעביר את השקע ל־Qt‏: %1. זה לא אמור לקרוא, נא לדווח על התקלה הזאת.

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
he: רשומה שגויה

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
he: חובה

en: Error in archive definition %1: %2
he: שגיאה בהגדרת ארכיון %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
he: לא ניתן להשתמש ב־%f וגם ב־| בתוך ‚%1’

en: Quoting error in '%1' entry
he: שגיאת ציטטות ברשומת ‚%1’

en: '%1' too complex (would need shell)
he: ‚%1’ מורכבת מדי (צריכה מעטפת/shell)

en: '%1' entry is empty/missing
he: הרשומה ‚%1’ ריקה/חסרה

en: '%1' empty or not found
he: ‚%1’ ריק או שלא נמצא

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
he: לא ניתן להשתמש בהעברת ארגומנטים בקלט התקני (stdin) לפקודת unpack

en: Caught unknown exception in group %1
he: נתפסה חריגה לא מוכרת בקבוצה %1

[ctx: @action]
en: Certificate Import
he: ייבוא אישור

[ctx: @action]
en: Encrypt...
he: הצפנה…

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
he: חתימה/הצפנה…

[ctx: @action]
en: Sign...
he: חתימה…

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
he: פענוח/אימות…

[ctx: @title]
en: Save Request
he: שמירת הבקשה

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
he: בקשות PKCS#10‏ (‎*.p10)

[ctx: @info]
en: <para>Failed to write the request to the file <filename>%1</filename>.</para><para><message>%2</message></para>
he: <para>כתיבת הבקשה לקובץ <filename>%1</filename> נכשלה.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
he: <para>בקשה נכתבה בהצלחה אל <filename>%1</filename>.</para><para>עכשיו יש לשלוח את הבקשה לרשות האישורים (CA).</para>

en: Please select an output folder.
he: נא לבחור תיקיית פלט.

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
he: אין תיקיית פלט

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
he: <para>יצירת תיקיית הפלט <filename>%1</filename> נכשלה.</para><para>נא לבחור תיקייה אחרת לפלט.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
he: תיקיית הפלט אינה שמישה

en: Please select a different output folder.
he: נא לבחור תיקיית פלט שונה.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
he: תיקיית פלט שגויה

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
he: <para>לא ניתן לכתוב בתיקיית הפלט <filename>%1</filename>.</para><para>נא לבחור תיקיית פלט אחרת.</para>

en: Could not open FD %1 for reading
he: לא ניתן לפתוח את ציין הקובץ %1 לקריאה

en: Could not open file "%1" for reading
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ „%1” לקריאה

en: File "%1" is already open, but not for reading
he: הקובץ „%1” כבר פתוח, אבל לא לקריאה

en: Command not specified
he: לא צוינה פקודה

en: Could not start %1 process: %2
he: לא ניתן להתחיל את התהליך %1‏: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
he: כתיבת הפלט לתהליך %1 נכשלה: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
he: הפלט של %1…

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
he: הפלט של %1

en: Error while running %1:
    %2
he: שגיאה בהרצת %1:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
he: לא ניתן לפתוח את לוח הגזירים לקריאה

en: Clipboard contents
he: תוכן לוח הגזירים

en: FindBuffer contents
he: תוכן חוצץ איתור (FindBuffer)

en: Current selection
he: הבחירה הנוכחית

en: No input device
he: אין התקני קלט

[ctx: @info]
en: Failed to write the certificates to a temporary file.
he: כתיבת האישורים לקובץ זמני נכשלה.

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
he: אישורים.%1

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
he: <para>נראה ש־<application>Kleopatra</application> כבר פועלת למענך, אבל עם הרשאות אחרות.</para><para>זה בדרך כלל קורה אם <application>Kleopatra</application> רצה בטעות דרך חשבון ניהול/Administrator</para><para>נא ללחוץ על הסמל של <application>Kleopatra</application> בשורת המערכת ולבחור ב‚יציאה’ כדי לנסות שוב.</para>

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
he: הפעלת <application>Kleopatra</application> נכשלה

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
he: שגיאת יומן: אי אפשר לפתוח את קובץ היומן „%1” לכתיבה.

en: No output device
he: אין התקן פלט

en: Could not open FD %1 for writing
he: לא ניתן לפתוח את ציין הקובץ %1 לכתיבה

en: Could not create temporary file for output "%1"
he: אי אפשר ליצור קובץ זמני לפלט „%1”

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
he: הקובץ כבר קיים

en: Overwriting declined
he: השכתוב נדחה

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
he: לא ניתן להסיר את הקובץ <filename>%1</filename> לשכתוב.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
he: לא ניתן לשנות את השם של הקובץ „%1” לשם „%2”

en: Could not write to clipboard
he: לא ניתן לכתוב ללוח הגזירים

en: Find buffer
he: איתור חוצץ

en: Selection
he: בחירה

en: Could not find clipboard
he: לא ניתן למצוא את לוח הגזירים

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
he: הקובץ <filename>%1</filename> כבר קיים. נא למלא שם אחר לקובץ.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
he: הקובץ <filename>%1</filename> כבר קיים.

[ctx: @label]
en: Rename:
he: שינוי שם:

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
he: הצעת שם חדש

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
he: הצגת שם קובץ שלא קיים עדיין.

[ctx: @action:button]
en: Rename
he: שינוי שם

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
he: לשמור את הקובץ בשם שסופק.

[ctx: @action:button]
en: Rename All
he: שינוי השם של כולם

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
he: לשמור אוטומטית של כל הקבצים שדורסים קבצים קיימים בשמות שונים.

[ctx: @action:button]
en: Skip
he: דילוג

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
he: לא לכתוב לקובץ הזה, לדלג לבא במקום.

[ctx: @action:button]
en: Skip All
he: לדלג על הכול

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
he: לא לכתוב את הקובץ הזה וכל קבצים אחרים שהם שידרסו קובץ שכבר קיים.

[ctx: @action:button]
en: Append
he: הוספה לסוף

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
he: הוספת הקובץ החדש לסוף הקובץ הקיים.

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
he: שכתוב

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
he: שכתוב הקובץ הקיים.

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
he: שכתוב של הכול

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
he: לדרוס את הקובץ הקיים וכל קבצים אחרים שהם שכבר קיימים.

en: Cannot remove directory %1
he: אי אפשר להסיר את התיקייה %1

en: Cannot remove file %1: %2
he: אי אפשר להסיר את הקובץ %1: %2

en: encrypt
he: הצפנה

en: sign
he: חתימה

en: certify
he: הסמכה

en: authenticate
he: אימות

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
he: מזהה חריץ לכרטיס: %1

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
he: אין

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: @info]
en: no key
he: אין מפתח

[ctx: @info]
en: no associated certificate
he: אין אישור משויך

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
he: מפתחות ואישורי כרטיס

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
he: חריץ לכרטיס

[ctx: @title:column]
en: Created
he: מועד יצירה

[ctx: @title:column]
en: Actions
he: פעולות

[ctx: @action:button]
en: Actions
he: פעולות

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
he: הצגת פעולות שזמינות לחריץ הכרטיס החכם הזה

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
he: האישורים נקראים מהכרטיס החכם…

en: Loading certificate cache...
he: מטמון האישורים נטען…

en: New OpenPGP Key Pair...
he: צמד מפתחות OpenPGP חדש…

en: Create a new OpenPGP certificate
he: יצירת אישור OpenPGP חדש

en: Export...
he: ייצוא…

en: Export the selected certificate (public key) to a file
he: לייצא את האישור הנבחר (מפתח ציבורי) לקובץ

en: Publish on Server...
he: פרסום בשרת…

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
he: פרסום האישור הנבחר (מפתח ציבורי) לתיקייה פנימית

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
he: פרסום האישור הנבחר (מפתח ציבורי) אל %1

en: Publish at Mail Provider...
he: פרסום בספק הדוא״ל…

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
he: פרסום האישור הנבחר (מפתח ציבורי) בספריית המפתחות המקוונת של ספק הדוא״ל אם יש הצעה כזאת

en: Backup Secret Keys...
he: גיבוי המפתחות הסודיים…

en: Print Secret Key...
he: הדפסת מפתח סודי…

en: Lookup on Server...
he: איתור בשרת…

en: Search for certificates in internal directory
he: חיפוש אחר אישורים בתיקייה פנימית

en: Search for certificates on %1
he: חיפוש אחר אישורים תחת %1

en: Import...
he: ייבוא…

en: Import a certificate from a file
he: ייבוא אישור מקובץ

en: Decrypt/Verify...
he: פענוח/אימות…

en: Decrypt and/or verify files
he: פענוח ו/או אימות קבצים

en: Sign/Encrypt...
he: חתימה/הצפנה…

en: Encrypt and/or sign files
he: הצפנה ו/או חתימה על קבצים

en: Sign/Encrypt Folder...
he: חתימת/הצפנת תיקייה…

en: Encrypt and/or sign folders
he: הצפנה ו/או חתימה על תיקיות

en: Create Checksum Files...
he: יצירת קובצי סיכום ביקורת…

en: Verify Checksum Files...
he: אימות קובצי סיכום ביקורת…

en: Details
he: פרטים

en: Revoke Certificate...
he: שלילת אישור…

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
he: שלילת אישור ה־OpenPGP הנבחר

en: Delete
he: מחיקה

en: Delete selected certificates
he: מחיקת האישורים הנבחרים

en: Update Certificates
he: עדכון אישורים

en: Update selected certificates
he: עדכון האישורים הנבחרים

en: Certify...
he: אישור…

en: Certify the validity of the selected certificate
he: אישור תוקף האישור הנבחר

en: Revoke Certification...
he: שלילת הסמכה…

en: Revoke the certification of the selected certificate
he: שלילת ההסמכה של האישור הנבחר

en: Change End of Validity Period...
he: החלפת תקופת סוף התוקף…

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
he: שינוי כוח אישור…

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
he: הענקת או שלילת כוח ההסמכה של האישור הנבחר

en: Change Passphrase...
he: החלפת מילת צופן…

en: Add User ID...
he: הוספת מזהה משתמש…

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
he: יצירת קבוצה…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
he: יצירת קבוצה מהאישורים הנבחרים

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
he: העתקה לכרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
he: העתקת האישורים הנבחרים לכרטיס החכם

en: Redisplay
he: הצגה מחדש

[ctx: @action:button]
en: Copy
he: העתקה

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
he: השבתת אישור

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
he: אישורים מושבתים לא מוצעים בבחירת אישור לחתימה או להצפנה באמצעותו. הם לא מופיעים ברשימת האישורים עם רוב המסננים.

en: New S/MIME Certification Request...
he: בקשת אישור S/MIME חדשה…

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
he: יצירת בקשת חתימת אישור מסוג S/MIME‏ (CSR)

en: Trust Root Certificate
he: מתן אמות באישור על

en: Distrust Root Certificate
he: אי אימון באישור העל

en: Technical Details
he: פרטים טכניים

en: Clear CRL Cache
he: פינוי מטמון רשימת שלילה (CRL)

en: Dump CRL Cache
he: היטל מטמון רשימת שלילה (CRL)

en: Import CRL From File...
he: ייבוא רשימת שלילה (CRL) מקובץ…

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable and Show Certificate
he: הפעלת והצגת אישור

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable and Hide Certificate
he: השבתת והסתרת אישור

en: Hierarchical list of certificates
he: רשימה היררכית של אישורים

en: List of certificates
he: רשימת אישורים

en: Sign / Encrypt Notepad
he: חתימה / הצפנה של מחברת

en: Decrypt / Verify Notepad
he: פענוח / אימות מחברת

en: Import Notepad
he: ייבוא מחברת

en: Revert
he: הסגה

en: Signing and encryption is not possible.
he: חתימה והצפנה אינן אפשריות.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
he: <para>אי אפשר להשתמש ב־<application>Kleopatra</application> לחתימה או להצפנה כיוון שמערכת ה־<application>GnuPG</application> בה משתמשת <application>Kleopatra</application> אינה %1.</para>

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
he: נא למלא הודעה להצפנה או לפענוח…

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Text to process
he: טקסט לעיבוד

[ctx: @info for assistive tools]
en: Either enter a text you want to sign or encrypt, or an encrypted or signed text you want to decrypt or verify. You can also enter certificates in text form to import them.
he: אפשר למלא טקסט לחתימה או להצפנה או טקסט מוצפן או חתום לפענוח ואימות. אפשר גם למלא אישורים בצורת טקסט כדי לייבא אותם.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed text
he: טקסט חתום

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign operation.
he: זאת תוצאת פעולת החתימה.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Encrypted text
he: טקסט מוצפן

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the encryption.
he: זאת תוצאת ההצפנה.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed and encrypted text
he: טקסט חתום ומוצפן

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign and encrypt operation.
he: זאת תוצאת פעולת החתימה וההצפנה.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted and verified text
he: טקסט מפוענח ומאומת

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of decryption and signature verification.
he: זאת תוצאת הפענוח ואימות החתימה.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted text
he: טקסט מפוענח

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the decryption.
he: זאת תוצאת הפענוח.

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Verified text
he: טקסט מאומת

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the signature verification.
he: זאת תוצאת אימות החתימה.

[ctx: @info:progress]
en: Decrypting and/or verifying...
he: פענוח ו/או אימות…

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
he: <para>אי אפשר להשתמש ב־<application>Kleopatra</application> לחתימה או להצפנה כיוון שמערכת ה־<application>GnuPG</application> בה משתמשת <application>Kleopatra</application> אינה %1, עמך הסליחה.</para>

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
he: המחברת נחתמת…

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
he: המחברת מוצפנת…

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
he: המחברת נחתמת ומוצפנת…

en: Importing...
he: מתבצע ייבוא…

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
he: חתימה על מחברת

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
he: הצפנת מחברת

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
he: חתימה / הצפנה של מחברת

en: Filter certificates by text
he: סינון אישורים לפי טקסט

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
he: להציג רק אישורים שעונים על ביטוי החיפוש שהוקלד.

en: Show not certified certificates
he: להציג אישורים שלא אושרו

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
he: חלק מהאישורים עדיין לא הוסמכו. לחיצה כאן תציג את האישורים האלה.<br/><br/>נדרשת הסמכה כדי לוודא שהאישורים אכן שייכים ליישות שהם מתיימרים להשתייך אליה.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
he: נא למלא ביטוי לחיפוש <%1>

en: Smart Card Management
he: ניהול כרטיסים חכמים

[ctx: @action]
en: Reload
he: ריענון

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
he: ריענון כרטיסים חכמים

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
he: יצירת אישור OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
he: יצירת אישור OpenPGP למפתחות שמאוחסנים בכרטיס.

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
he: הגדרת קוד NKS אישי (PIN)

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
he: הגדרת קוד SigG אישי (PIN)

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
he: יצירת מפתחות חדשים

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
he: <para>ליצור שלושה מפתחות חדשים בכרטיס החכם וליצור אישור OpenPGP חדש עם המפתחות האלה. כרשות, מפתח ההצפנה נוצר מחוץ לכרטיס ונוצר לו גיבוי כדי שעדיין יהיה אפשר לגשת לנתונים המוצפנים עם המפתח הזה אם הכרטיס אבד או נפגם.</para><para><emphasis strong='true'>מפתחות קיימים בכרטיס החכם ישוכתבו.</emphasis></para>

[ctx: @action]
en: Change PIN
he: החלפת קוד אישי (PIN)

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
he: החלפת הקוד האישי (PIN) שנחוץ לשימוש במפתחות בכרטיס החכם. הקוד האישי צריך להיות באורך שישה תווים לפחות.

[ctx: @action]
en: Unblock Card
he: שחרור חסימת כרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
he: שחרור חסימת הכרטיס החכם עם ה־PUK (אם יש) או הקוד האישי (PIN) של הניהול.

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
he: החלפת קוד אישי (PIN) לניהול

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
he: החלפת הקוד האישי (PIN) לפעולות ניהוליות.

[ctx: @action]
en: Set PUK
he: הגדרת PUK

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
he: הגדרת או החלפת ה־PUK שאפשר להשתמש בו לפתיחת חסימת הכרטיס החכם. ה־PUK חייב להכיל שמונה תווים לפחות.

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
he: החלפת בעלי הכרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
he: החלפת שם בעלי הכרטיס.

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
he: החלפת כתובת מפתח ציבורי

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
he: החלפת הכתובת ממנה ניתן להוריד את המפתח הציבורי למפתחות בכרטיס החכם הזה.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
he: החלפת הקוד האישי (PIN) שנחוץ לשימוש במפתחות בכרטיס החכם.

[ctx: @action]
en: Change PUK
he: החלפת PUK

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
he: החלפת המפתח לשחרור הקוד האישי (PUK) שבו ניתן להשתמש כדי לשחרר את נעילת הכרטיס החכם לאחר שהוזן קוד אישי (PIN) שגוי יותר מדי פעמים.

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
he: החלפת מפתח ניהול

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
he: החלפת מפתח ניהול כרטיס PIV בו משתמשת הנהלת יישום כרטיס ה־PIV (אימות זהות אישית) כדי לאמת את הנהלת יישום כרטיס ה־PIV ועל ידי ההנהלה (במקרה הזה Kleopatra) לאמת את יישום כרטיס ה־PIV.

[ctx: @action]
en: Generate New Key
he: יצירת מפתח חדש

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
he: אם חריץ הכרטיס כבר מכיל מפתח אז המפתח החדש יחליף את המפתח הישן באופן בלתי הפיך.

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
he: כתיבת מפתח לכרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
he: כתיבת צמד המפתחות של אישור לכרטיס

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
he: כתיבת אישור לכרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
he: לכתוב את האישור שמתאים למפתח הזה לכרטיס

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
he: ייבוא אישור מכרטיס

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
he: ייבוא האישור שמאוחסן על הכרטיס

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
he: יצירת בקשת אישור S/MIME חדשה

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
he: יצירת בקשת חתימת אישור S/MIME למפתח הזה

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
he: OpenPGP v2.0 ומעלה

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
he: NetKey v3 ומעלה

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
he: PIV (דורש את GnuPG 2.3 ומעלה)

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
he: CardOS 5 (מגוון יישומים)

en: Please insert a compatible smartcard.
he: נא להכניס כרטיס חכם תואם.

en: Kleopatra currently supports the following card types:
he: Kleopatra תומכת כרגע בסוגי הכרטיסים הבאים:

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
he: החלפת בעלי הכרטיס

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
he: נא למלא שם חדש לבעלי כרטיס:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
he: אי אפשר להשתמש בתו „<”

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
he: אסור להשתמש ברווחים כפולים

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
he: גודל השם לא יכול לחרוג מ־38 תווים.

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
he: נכשל איתור כרטיס ה־OpenPGP עם המספר הסידורי: %1

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
he: שינוי השם נכשל: %1

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
he: החלפת כתובת מפתח ציבורי

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
he: נא למלא את כתובת המפתח הציבורי החדשה:

[ctx: @info]
en: The URL is too long.
he: הכתובת ארוכה מדי.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
he: החלפת הכתובת נכשלה: %1

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
he: כרטיס NetKey v%1

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
he: כרטיס OpenPGP v%1 לא ידוע

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
he: כרטיס OpenPGP v%2 מבית %1

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
he: כרטיס PKCS#15 מסוג %1

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
he: כרטיס PIV %1

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
he: החלפת קוד NKS אישי

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
he: החלפת קוד SigG אישי

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
he: ה־NullPIN (קוד אישי התחלתי) עדיין פעיל בכרטיס הזה.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
he: יש להגדיר קוד אישי (PIN) בטרם שימוש באישורים.

[ctx: @label]
en: Card type:
he: סוג כרטיס:

[ctx: @label]
en: Serial number:
he: מספר סידורי:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
he: בעלי הכרטיס:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
he: כתובת מפתח ציבורי:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
he: ניסיונות שנותרו:

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
he: הצגת מספר הניסיונות הנותרים להקלדת הקוד האישי (PIN) או ה־PUK.

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
he: פעולות כרטיס

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
he: הצגת פעולות שזמינות לכרטיס החכם הזה

en: not set
he: לא הוגדר

en: Searching matching certificate in directory service...
he: מתבצע חיפוש אחר אישור מתאים בשירות הספרייה…

en: The matching certificate was imported successfully.
he: האישור התואם יובא בהצלחה.

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
he: נמצאו כמה אישורים תואמים בשירות הספרייה.

en: No matching certificate was found in directory service.
he: לא נמצא אישור תואם בשירות הספרייה.

en: Rename Tab
he: שינוי שם לשונית

en: New tab title:
he: כותרת לשונית חדשה:

en: New Tab
he: לשונית חדשה

en: Open a new tab
he: פתיחת לשונית חדשה

en: Rename Tab...
he: שינוי שם לשונית…

en: Rename this tab
he: שינוי השם של הלשונית הזאת

en: Duplicate Tab
he: שכפול לשונית

en: Duplicate this tab
he: שכפול הלשונית הזאת

en: Close Tab
he: סגירת לשונית

en: Close this tab
he: סגירת הלשונית הזאת

en: Move Tab Left
he: העברת הלשונית שמאלה

en: Move this tab left
he: העברת הלשונית הזאת שמאלה

en: Move Tab Right
he: העברת הלשונית ימינה

en: Move this tab right
he: העברת הלשונית הזאת ימינה

en: Hierarchical Certificate List
he: רשימת אישורים היררכית

en: Expand All
he: להרחיב הכול

en: Collapse All
he: לצמצם הכול

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
he: ברוך בואך ל־Kleopatra %1

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
he: Kleopatra היא מעטפת חזותית לתוכנה הקריפטוגרפית <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
he: לרוב הפעולות צריך או מפתח ציבורי (אישור) או מפתח סודי משלך.

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
he: המפתח הסודי נחוץ לפענוח או לחתימה.

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
he: במפתח הציבורי יכולים להשתמש גורמים אחרים לטובת אימות הזהות שלך או להצפין עבורך.

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
he: https://he.wikipedia.org/wiki/מפתח_ציבורי

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
he: אפשר ללמוד עוד על הנושא הזה ב<a href="%1">ויקיפדיה</a>.

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
he: עם Kleopatra אפשר להצפין במגוון שיטות שונות. נא לעקוב אחר התקנות להגנה על מידע מסווג בארגון שלך.

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
he: להצפנה מבוססת סיסמה ניתן לפנות אל ה<a href="action:help_doc_symenc">מדריך</a> הזה.

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
he: לפענוח מפתח ציבורי בדרך כלל צריך ליצור צמד מפתחות משלך.

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
he: אפשר למצוא מדריך צעד אחד צעד לפענוח עם מפתח ציבורי ב<a href="action:help_doc_quickguide">מדריך</a> הזה.

en: New Key Pair...
he: צמד מפתחות חדש…

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
he: יצירת צמד מפתחות OpenPGP חדש.<nl/>כדי ליצור בקשת אישור S/MIME יש להשתמש ב־<interface>בקשת אישור S/MIME חדש</interface> מתפריט <interface>קובץ</interface> במקום.

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
he: ייבוא אישור מקובץ.<nl/>כדי לייבא משרת מפתחות ציבורי יש להשתמש באפשרות <interface>איתור בשרת</interface> במקום.
