kleopatra - en to hne translation catalogue (195 entries)

en: Current Maintainer
hne: अभी हाल के मेंटेनर

en: Former Maintainer
hne: पहिली के मेंटेनर

en: Steffen Hansen
hne: स्टीफन हानसेन

en: Original Author
hne: मूल लेखक

en: David Faure
hne: डेविड फाउरे

en: Backend configuration framework, KIO integration
hne: बैकएन्ड कान्फिगरेसन फ्रेमवर्क, केआईओ इंटीग्रेसन

en: Michel Boyer de la Giroday
hne: माइकल बोएर दे ला गिरोदे

en: Thomas Moenicke
hne: थामस मोइनिक

en: Artwork
hne: कलाकारी

en: Frank Osterfeld
hne: फ्रैंक ओस्टरफील्ड

en: Karl-Heinz Zimmer
hne: कार्ल-हेइंज जिमर

en: DN display ordering support, infrastructure
hne: डीएन प्रदर्सक अनुक्रम समर्थन, इन्फ्रास्ट्रक्चर

en: Kleopatra
hne: क्लीयोपेट्रा

en: CRL cache cleared successfully.
hne: सीआरएल कैस ल सफलतापूर्वक साफ करिस.

en: Certificate Details
hne: प्रमानपत्र विवरन

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
hne: PKCS#10 निवेदन (*.p10)

en: Certificate Deletion Failed
hne: प्रमानपत्र मिटाना फेल

en: Certificate Deletion Problem
hne: प्रमानपत्र मिटाना समस्या

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
hne: <qt><p>प्रमानपत्र:</p><p><b>%1</b> ल मेटाव के समय एक गलती होइस</p></qt>

en: Dump CRL Cache Error
hne: सीआरएल कैस गलती डम्प करव

en: OpenPGP Certificates
hne: ओपनपीजीपी प्रमानपत्र

en: Exporting certificates...
hne: प्रमानपत्र निर्यात करत हे...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
hne: <qt><p>प्रमानपत्र:</p><p><b>%1</b></p> निर्यात करे के कोसिसों के समय एक गलती हो गिस</qt>

en: Certificate Export Failed
hne: प्रमानपत्र निर्यात फेल

en: Could not write to file %1.
hne: फाइल %1 मं लिख नइ सकिस.

en: Secret Key Files
hne: गोपनीय कुंजी फाइल

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
hne: काम %1 चालू कर पाय मं अक्छम. किरपा करके, अपन इंस्टालेसन जांचव.

en: Certificate Import Failed
hne: प्रमानपत्र आयात फेल

en: Clipboard
hne: क्लिपबोर्ड

en: Certificates
hne: प्रमानपत्र

en: Any files
hne: कोई भी फाइल

en: Select Certificate File
hne: प्रमानपत्र फाइल चुनव

en: Total number processed:
hne: प्रोसेस करे गे कुल संख्या:

en: Imported:
hne: आयातित:

en: New signatures:
hne: नवा दसखत:

en: New user IDs:
hne: नवा कमइया आईडी:

en: Certificates without user IDs:
hne: कमइया आईडी के बिना प्रमानपत्र:

en: New subkeys:
hne: नवा उपकुंजियाँ:

en: Newly revoked:
hne: नवा नवा खारिज करिस:

en: Not imported:
hne: आयातित नइ:

en: Unchanged:
hne: बिन बदले:

en: Import
hne: आयात

en: Certificate Import Result
hne: प्रमानपत्र आयात परिनाम

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
hne: <qt><p>प्रमानपत्र आयात करे के कोसिस के समय एक गलती होइस:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
hne: <qt><p>प्रमानपत्र %1 आयात करे के कोसिसों के समय एक गलती होइस:</p><p><b>%2</b></p></qt>

en: Select CRL File to Import
hne: आयात बर सीआरएल फाइल चुनव

en: Clear CRL Cache Error
hne: सीआरएल कैस साफ करव

en: Import CRL Error
hne: सीआरएल आयात गलती

en: CRL file imported successfully.
hne: सीआरएल फाइल ल सफलतापूर्वक आयात करिस.

en: Import CRL Finished
hne: सीआरएल आयात पूरा

en: Show Details
hne: विवरन देखाव

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
hne: <बेनाम>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, iconButton)
en: Set &Icon...
hne: चिनहा सेट करव... (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, foregroundButton)
en: Set &Text Color...
hne: पाठ रंग सेट करव... (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Set &Background Color...
hne: पिछोत अंगना रंग सेट करव... (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontButton)
en: Set F&ont...
hne: फोंट सेट करव... (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, italicCB)
en: Italic
hne: ईटैलिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldCB)
en: Bold
hne: गाढ़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strikeoutCB)
en: Strikeout
hne: लिखकर काटव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLookPB)
en: Default Appearance
hne: डिफाल्ट सक्ल-सूरत

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tooltips
hne: औजारयुक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipValidityCheckBox)
en: Show validity
hne: प्रमानपत्र वैधता देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipOwnerCheckBox)
en: Show owner information
hne: मालिक जानकारी देखाव

en: default
hne: डिफाल्ट

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
hne: एलडीएपी समय खतम (&t)

en: &Maximum number of items returned by query:
hne: क्वैरी से लौटाए गे सबसे अधिक चीज मन के संख्य: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
hne: प्राक्सी नइ

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
hne: घंटा

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
hne: घंटा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
hne: आनलाइन प्रमानपत्र सत्यापन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
hne: ओसीएसपी रेस्पांडर दसखत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
hne: प्रमानपत्रों के सर्विस यूआरएल अनदेखा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
hne: गुम कमइया प्रमानपत्र प्राप्त करव

en: Overwrite Existing File?
hne: अभी हाल के फाइल मेटाय के लिखव?

en: Overwrite All
hne: सब्बो मेटाय के लिखव

en: Cancel
hne: खारिज

en: Done.
hne: पूरा.

en: User canceled
hne: कमइया खारिज

en: Good signature
hne: अच्छा दसखत

en: Signature expired
hne: दसखत के मियाद खतम हो गे हे

en: System error
hne: तंत्र गलती

en: Bad signature
hne: खराब दसखत

en: certificate
hne: प्रमानपत्र

en: <b>Decryption failed: %1.</b>
hne: <b>डिक्रिप्सन असफल: %1.</b>

en: The signature is invalid: %1
hne: दसखत अवैध हावे: %1

en: Verifying: %1...
hne: सत्यापित करत हे: %1...

en: &Output folder:
hne: आउटपुट फोल्डर: (&O)

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
hne: आपरेसन %1: %2

en: Input file:
hne: इनपुट फाइल:

en: <b>Results</b>
hne: <b>परिनाम</b>

en: Remove Selected
hne: चुने गे मेटाव

en: Select File
hne: फाइल चुनव

en: OpenPGP
hne: ओपनपीजीपी

en: Recipient
hne: पावइया

en: No certificate selected
hne: कोई प्रमानपत्र चुने नइ गे हे.

en: Encrypt only
hne: सिरिफ एनक्रिप्ट

en: Sign only
hne: सिरिफ दसखत

en: Encryption Options
hne: एनक्रिप्सन विकल्प

en: Search
hne: खोजव

en: &Next
hne: अगला (&N)

en: Back
hne: पीछू

en: Signing canceled.
hne: दसखत खारिज.

en: Signing failed.
hne: दसखत करे मं असफल.

en: Encryption failed.
hne: एनक्रिप्सन असफल.

en: Signing and encryption succeeded.
hne: दसखत अउ एनक्रिप्सन सफल.

en:  Encryption succeeded.
hne: एनक्रिप्सन सफल.

en: (optional)
hne: (वैकल्पिक)

en: Email
hne: ईमेल

en: Name
hne: नांव

en: Signing
hne: दसखत करे मं

en: Encryption
hne: एनक्रिप्सन

en: Common Name
hne: सामान्य नाम

en: Organization
hne: संगठन

en: Country
hne: देस

en: Reload
hne: फिर से लोड करव

en: New...
hne: नवा...

en: Certify
hne: प्रमानित

en: Advanced
hne: विस्तृत

en: Secret Key Deletion
hne: गोपनीय कुंजी मिटाना

en: Days
hne: दिन

en: Weeks
hne: हफ्ता

en: Months
hne: महिना

en: Years
hne: साल

en: Find:
hne: खोजव:

en: Select All
hne: सब्बो चुनव

en: Deselect All
hne: सब्बो मतचुनव

en: Details...
hne: विवरन...

en: Save As...
hne: अइसन सहेजव...

en: Advanced Settings...
hne: विस्तृत सेटिंग...

en: (unknown certificate)
hne: (अग्यात प्रमानपत्र)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ultimateRB)
en: This is my certificate
hne: ए मोर प्रमानपत्र हे

en: Skipped
hne: छोड़िस

en: Passed
hne: सफल

en: Test Name
hne: जांच नांव

en: Result
hne: परिनाम

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
hne: जारीकर्ता प्रमानपत्र नइ मिलिस ( %1)

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
hne: प्रमानपत्र लोड करे मं फेल

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
hne: प्रमानपत्र वैधता देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
hne: प्रमानपत्र मालिक जानकारी देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
hne: प्रमानपत्र विवरन देखाव

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
hne: प्रमानपत्र (&C)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
hne: विंडो (&W)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Import certificate file(s)
hne: प्रमानपत्र फाइल आयात करव

en: Kleopatra Error
hne: क्लीयोपेट्रा गलती

en: GnuPG Log Viewer
hne: ग्नूपीजी लाग प्रदर्सक

en: Import Certificates
hne: प्रमानपत्र आयात करव

en: Import CRLs
hne: सीआरएल आयात करव

en: new email
hne: नवा ईमेल

en: EMail
hne: ईमेल

[ctx: @title]
en: Enter Details
hne: विवरन भरव

en: Real name:
hne: सही नामः

en: EMail address:
hne: ई-मेल पताः

en: Operation canceled.
hne: काम खारिज

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
hne: कुंजी बनाना फेल

[ctx: @title]
en: Sending Mail
hne: ईमेल भेजत हे

en: not supported
hne: समर्थित नइ हे

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
hne: %1 कान्फिगरेसन जांच

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
hne: फेल

en: Authentication
hne: प्रमानीकरन

en: Parse error
hne: व्याख्या गलती

en: Could not create socket: %1
hne: साकेट बना नइ सकिस: %1

en: Could not bind to socket: %1
hne: साकेट: %1 बाइंड नइ कर सकिस.

en: Encrypt...
hne: एनक्रिप्ट...

en: OpenPGP-Sign...
hne: ओपन-पीजीपी-दसखत...

en: Current selection
hne: अभी हाल के चयन

en: Could not create temporary file for output "%1"
hne: आउटपुट "%1" बर अस्थायी फाइल बना नइ सकिस

en: Could not remove file "%1" for overwriting.
hne: फाइल ल मिटा के लिखे बर "%1" ल मिटा नइ सकिस.

en: Could not write to clipboard
hne: क्लिपबोर्ड मं लिख नइ सकिस.

en: Selection
hne: चयन

en: Stop Operation
hne: आपरेसन रोकव

en: Details
hne: विवरन

en: Delete
hne: मेटाव

en: Refresh OpenPGP Certificates
hne: ओपनपीजीपी प्रमानपत्र ताजा करव

en: Technical Details
hne: तकनीकी विवरन

en: Clear CRL Cache
hne: सीआरएल कैस साफ करव

en: Dump CRL Cache
hne: सीआरएल कैस डम्प करव

en: Import CRL From File...
hne: सीआरएल फाइल से आयात करव...

en: Rename Tab
hne: टैब ल नवा नाम देवव

en: New tab title:
hne: नवा टैब सीर्सक:

en: New Tab
hne: नवा टैब

en: Open a new tab
hne: नवा टैब खोलव

en: Rename Tab...
hne: टैब नाम बदलव...

en: Rename this tab
hne: ए टैब के नाम बदलव

en: Close Tab
hne: टैब बंद करव

en: Close this tab
hne: ए टैब बंद करव

en: Move Tab Left
hne: टैब ल डेरी खिसकाव

en: Move Tab Right
hne: टैब ल जेवनी खिसकाव

en: Hierarchical Certificate List
hne: हियरार्चिकल प्रमानपत्र सूची

en: Expand All
hne: सब्बो फैलाव

en: Collapse All
hne: सब्बो समेटव
