kwatchgnupg - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Original Author
it: Autore originale

en: GnuPG log viewer
it: Visualizzatore log GnuPG

en: (c) 2004 Klarälvdalens Datakonsult AB
it: © 2004 Klarälvdalens Datakonsult AB

[ctx: @title:window]
en: Configure KWatchGnuPG
it: Configura KWatchGnuPG

en: &Executable:
it: &Eseguibile:

en: None
it: Nessuno

en: Basic
it: Base

en: Advanced
it: Avanzato

en: Expert
it: Esperto

en: Default &log level:
it: Livello predefinito &log:

en: Log Window
it: Finestra log

[ctx: history size spinbox suffix]
en:  line |  lines
it[0]:  riga
it[1]:  righe

en: unlimited
it: illimitata

en: &History size:
it: Dimensione &cronologia:

en: Set &Unlimited
it: Imposta &illimitata

en: Enable &word wrapping
it: Abilita parole a &capo

en: [%1] Log cleared
it: [%1] Log pulito

en: C&lear History
it: Ripuli&sci la cronologia

en: [%1] Log stopped
it: [%1] Log fermato

en: The watchgnupg logging process could not be started.
    Please install watchgnupg somewhere in your $PATH.
    This log window is unable to display any useful information.
it: Impossibile avviare il processo di log di watchgnupg.
    Installa whatchgnupg da qualche parte nel tuo $PATH.
    Questa finestra di log non può mostrare informazioni utili.

en: [%1] Log started
it: [%1] Log avviato

en: There are no components available that support logging.
it: Non ci sono componenti disponibili che supportano il log.

en: The watchgnupg logging process died.
    Do you want to try to restart it?
it: Il processo di log di watchgnupg è morto.
    Vuoi provare a riavviarlo?

en: Try Restart
it: Prova a riavviare

en: Do Not Try
it: Non provare

en: ====== Restarting logging process =====
it: ====== Riavvio log in corso =====

en: The watchgnupg logging process is not running.
    This log window is unable to display any useful information.
it: Il processo di log di watchgnupg non sta girando.
    Questa finestra di log non può mostrare informazioni utili.

en: Save Log to File
it: Salva il log in un file

en: Could not save file %1: %2
it: Non è stato possibile salvare il file %1: %2

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: KWatchGnuPG Log Viewer
it: KWatchGnuPG visualizzatore di log
