kwatchgnupg - en to nl translation catalogue (30 entries)

en: Original Author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: GnuPG log viewer
nl: GnuPG-logweergave

[ctx: @title:window]
en: Configure KWatchGnuPG
nl: KWatchGnuPG configureren

en: &Executable:
nl: &Uitvoerbaar bestand:

en: None
nl: Geen

en: Basic
nl: Globaal

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Default &log level:
nl: Standaard &logniveau:

en: Log Window
nl: Logvenster

[ctx: history size spinbox suffix]
en:  line |  lines
nl[0]:  regel
nl[1]:  regels

en: unlimited
nl: oneindig

en: &History size:
nl: &Geschiedenisgrootte:

en: Set &Unlimited
nl: &Oneindig

en: Enable &word wrapping
nl: &Woordafbreking ingeschakelen

en: [%1] Log cleared
nl: [%1] Logbestand geleegd

en: C&lear History
nl: Geschiedenis &wissen

en: [%1] Log stopped
nl: [%1] Loggen gestopt

en: The watchgnupg logging process could not be started.
    Please install watchgnupg somewhere in your $PATH.
    This log window is unable to display any useful information.
nl: Het watchgnupg-logproces kon niet worden gestart.
    Installeer watchgnupg in een map die in uw $PATH voorkomt.
    Dit logvenster kan geen bruikbare informatie tonen.

en: [%1] Log started
nl: [%1] Loggen gestart

en: There are no components available that support logging.
nl: Er zijn geen onderdelen aanwezig die het loggen ondersteunen.

en: The watchgnupg logging process died.
    Do you want to try to restart it?
nl: Het watchgnupg logproces is gestopt.
    Wilt u deze weer herstarten?

en: Try Restart
nl: Herstarten

en: Do Not Try
nl: Niet proberen te herstarten

en: ====== Restarting logging process =====
nl: ====== Logproces wordt opnieuw opgestart =====

en: The watchgnupg logging process is not running.
    This log window is unable to display any useful information.
nl: Het watchgnupg-logproces is niet actief.
    Dit logvenster kan geen bruikbare informatie tonen.

en: Save Log to File
nl: Log naar bestand opslaan

en: Could not save file %1: %2
nl: Kon bestand %1 niet opslaan: %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: Be&stand

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: KWatchGnuPG Log Viewer
nl: KWatchGnuPG Logweergave
