kleopatra - en to pa translation catalogue (349 entries)

en: Current Maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Former Maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

en: Artwork
pa: ਕਲਾਕਾਰੀ

en: Kleopatra
pa: ਕਲੀਉਪਾਟਰਾ

en: Certification Not Possible
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ

en: Passphrase Change Error
pa: ਸ਼ਬਦ ਬਦਲਣ ਗਲਤੀ

en: Passphrase changed successfully.
pa: ਸ਼ਬਦ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ।

en: Passphrase Change Succeeded
pa: ਸ਼ਬਦ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
pa: "gpgconf --reload gpg-agent" ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

en: An error occurred: %1
pa: ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ: %1

en: Create Checksum Files Error
pa: ਚੈਕਸਮ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਗਲਤੀ

en: Verify Checksum Files Error
pa: ਚੈਕਸਮ ਫਾਇਲ ਜਾਂਚ ਗਲਤੀ

en: CRL cache cleared successfully.
pa: CRL ਕੈਸ਼ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸਾਫ਼ ਹੋ ਗਈ।

en: Certificate Details
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਰਵਾ

en: Decrypt/Verify Clipboard Error
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ/ਜਾਂਚ ਫੇਲ੍ਹ

en: Decrypt/Verify Files Error
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ/ਜਾਂਚ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਟਾਓ

en: Certificate Deletion Failed
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਟਾਉਣਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Certificate Deletion Problem
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਟਾਉਣ ਸਮੱਸਿਆ

en: OpenPGP backend: %1
pa: OpenPGP ਬੈਕਐਂਡ: %1

en: CMS backend: %1
pa: CMS ਬੈਕਐਂਡ: %1

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: Dump Certificate Error
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਡੰਪ ਗਲਤੀ

en: Encrypt Clipboard Error
pa: ਇੱਕ੍ਰਿਪਟ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਗਲਤੀ

en: OpenPGP Certificates
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: S/MIME Certificates
pa: S/MIME ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Exporting certificates...
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

en: Certificate Export Failed
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਫੇਲ੍ਹ

en: Could not write to file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 'ਚ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Finished
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates exported successfully.
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Secret Key Files
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲਾਂ

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Export Error
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਐਕਸਪੋਰਟ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Export Finished
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਐਕਸਪੋਰਟ ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: @info]
en: Secret key successfully exported.
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ।

en: Starting %1...
pa: ...%1 ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Certificate Import Failed
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Could not determine certificate type of clipboard contents.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿੱਚ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਕਿਸਮ ਜਾਣੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ

en: Could not open file %1 for reading: %2
pa: %1 ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %2

en: Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Any files
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਫਾਇਲਾਂ

en: Select Certificate File
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
pa: %1 ਤੋਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Imported:
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ:

en: New signatures:
pa: ਨਵੇਂ ਦਸਤਖਤ:

en: New user IDs:
pa: ਨਵੇਂ ਯੂਜ਼ਰ ID:

en: New subkeys:
pa: ਨਵੀਂ ਸਬ-ਕੀ:

en: Not imported:
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਨਾ ਕੀਤੇ:

en: Unchanged:
pa: ਬਿਨ-ਬਦਲਾਅ:

en: Secret keys unchanged:
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨਹੀਂ ਬਦਲੀਆਂ:

en: Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ

en: Certificate Import Result
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ ਨਤੀਜਾ

en: Clear CRL Cache Error
pa: CRL ਕੈਸ਼ ਸਾਫ਼ ਕਰਨ ਗਲਤੀ

en: Import CRL Error
pa: CRL ਇੰਪੋਰਟ ਗਲਤੀ

en: CRL file imported successfully.
pa: CRL ਫਾਇਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਈ।

en: Import CRL Finished
pa: CRL ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਮੁਕੰਮਲ

en: Show Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
pa: ਕੋਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸਰਵਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ

[ctx: @title:window]
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨਾ ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕੀਤੇ ਗਏ।

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ਾ ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Sign Clipboard Error
pa: ਸਾਈਨ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਗਲਤੀ

en: Sign/Encrypt Files Error
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸਾਈਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਗਲਤੀ

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
pa: <ਬਿਨ-ਨਾਂ>

en: This parameter has been locked down by the system administrator.
pa: ਇਹ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨੂੰ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਵਲੋਂ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Certificate Categories
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਕੈਟਾਗਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, iconButton)
en: Set &Icon...
pa: ਆਈਕਾਨ ਦਿਓ(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, foregroundButton)
en: Set &Text Color...
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&T)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Set &Background Color...
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਦਿਓ(&B)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontButton)
en: Set F&ont...
pa: ਫੋਂਟ ਦਿਓ(&o)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, italicCB)
en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldCB)
en: Bold
pa: ਗੂੜੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strikeoutCB)
en: Strikeout
pa: ਵਿੰਨੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLookPB)
en: Default Appearance
pa: ਮੂਲ ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipValidityCheckBox)
en: Show validity
pa: ਵੈਧਤਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipOwnerCheckBox)
en: Show owner information
pa: ਮਾਲਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipDetailsCheckBox)
en: Show technical details
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

en: default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: EMail Operations
pa: ਈਮੇਲ ਓਪਰੇਸ਼ਣ

en: File Operations
pa: ਫਾਇਲ ਓਪਰੇਸ਼ਨ

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
pa: LDAP ਅੰਤਰਾਲ (ਮਿੰਟ: ਸਕਿੰਟ)(&t):

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਲਈ dirmngr >= 0.9.0 ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: (Current system setting: %1)
pa: (ਮੌਜੂਦਾ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ: %1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦੀ ਵੈਧਤਾ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਹਰੇਕ

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
pa: ਘੰਟਾ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
pa:  ਘੰਟੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
pa: OCSP ਜਵਾਬ-ਕਰਤਾ URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
pa: ਸਰਟੀਫਕੇਟ ਨੀਤੀ ਕਦੇਂ ਨਾ ਜਾਂਚੋਂ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
pa: &HTTP ਬੇਨਤੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
pa: ਕੋਈ HTTP ਬੇਨਤੀਆਂ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
pa: ਸਿਸਟਮ HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਵਰਤੋਂ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
pa: &LDAP ਬੇਨਤੀਆਂ

en: The file <b>%1</b> already exists.
    Overwrite?
pa: ਫਾਇਲ <b>%1</b> ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: Overwrite Existing File?
pa: ਕੀ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: Overwrite All
pa: ਸਭ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

[ctx: @info]
en: There were no errors.
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਆਈ।

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਲਤੀਆਂ ਆਈਆਂ:

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Initializing...
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Error while running %1: %2
pa: %1 ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %2

en: Calculating total size...
pa: ਕੁੱਲ ਆਕਾਰ ਗਿਣਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Done.
pa: ਮੁਕੰਮਲ।

en: User canceled
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: At least one input needs to be provided
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਇੰਪੁੱਟ ਦਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: No backend support for %1
pa: %1 ਲਈ ਬੈਕਐਂਡ ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ

en: Error: Signature not verified
pa: ਗਲਤੀ: ਦਸਤਖਤ ਜਾਂਚੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: Good signature
pa: ਵਧੀਆ ਦਸਤਖਤ

en: Signature expired
pa: ਦਸਤਖਤ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

en: CRL missing
pa: CRL ਗੁੰਮ ਹੈ

en: CRL too old
pa: CRL ਬੁਹਤ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ

en: Bad policy
pa: ਗਲਤ ਪਾਲਸੀ

en: System error
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: Bad signature
pa: ਖਰਾਬ ਦਸਤਖਤ

en: Unknown certificate
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: <b>Verification canceled.</b>
pa: <b>ਜਾਂਚ ਰੱਦ ਕੀਤੀ ਗਈ।</b>

en: <b>Verification failed: %1.</b>
pa: <b>ਜਾਂਚ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ: %1.</b>

en: <b>Invalid signature.</b> | <b>%1 invalid signatures.</b>
pa[0]: <b>ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ ਹਨ।</b>
pa[1]: <b>%1 ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ</b>

en: certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: <b>Decryption canceled.</b>
pa: <b>ਡਿਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤੀ।</b>

en: <b>Decryption failed: %1.</b>
pa: <b>ਡਿਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ: %1</b>

en: <b>Decryption succeeded.</b>
pa: <b>ਡਿਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲ ਹੈ।</b>

en: The signature is invalid: %1
pa: ਦਸਤਖਤ ਗਲਤ ਹਨ: %1

en: Input error: %1
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਗਲਤੀ: %1

en: Recipient: | Recipients:
pa[0]: ਪਰਾਪਤ ਕਰਤਾ:
pa[1]: ਪਰਾਪਤ ਕਰਤਾ:

en: Caught exception: %1
pa: ਅਪਵਾਦ ਮਿਲਿਆ: %1

en: Decrypting: %1...
pa: ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ: %1...

en: Verifying: %1...
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ: %1...

en: Verifying signature: %1...
pa: ਦਸਤਖਤਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ: %1...

en: User cancel
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Encryption canceled.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤੀ।

en: Encryption failed: %1
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

en: Encryption succeeded.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: (no matching certificates found)
pa: (ਕੋਈ ਮਿਲਦਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ)

en: Please select a certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੁਣੋ ਜੀ

en: &Output folder:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫੋਲਡਰ(&O):

en: %1: All operations completed.
pa: %1: ਸਭ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ

en: All operations completed.
pa: ਸਭ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋ ਗਏ ਹਨ।

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ %1: %2

en: &Decrypt/Verify
pa: ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ/ਜਾਂਚ(&D)

en: Create all output files in a single folder
pa: ਸਭ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਇੱਕਲੇ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਬਣਾਓ

en: Input file:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ:

en: &Signed data:
pa: ਸਾਈਨ ਕੀਤਾ ਡਾਟਾ(&S):

en: <b>Results</b>
pa: <b>ਨਤੀਜੇ</b>

en: <b>Objects</b>
pa: <b>ਆਬਜੈਕਟ</b>

en: Remove Selected
pa: ਚੁਣੇ ਹਟਾਓ

en: Select File
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: <i>No certificate selected</i>
pa: <i>ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ</i>

en: <b>Recipients</b>
pa: <b>ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ</b>

en: Add Recipient...
pa: ...ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਸ਼ਾਮਲ

en: Recipient
pa: ਪਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
pa: ਪਰਾਪਤ ਕਰਤਾ (%1)

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

en: Keep open after operation completed
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਰੱਖੋ

en: Show all recipients
pa: ਸਭ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਵੇਖੋ

en: From:
pa: ਵਲੋਂ:

en: To:
pa: ਵੱਲ:

[ctx: @title]
en: Results
pa: ਨਤੀਜੇ

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
pa: %1 ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਸਾਈਨ: %2

en: No certificate selected
pa: ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
pa: ਸਾਈਨ ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ (OpenPGP ਕੇਵਲ)

en: Encrypt only
pa: ਕੇਵਲ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Sign only
pa: ਕੇਵਲ ਸਾਇਨ

en: Encryption Options
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਚੋਣਾਂ

en: Text output (ASCII armor)
pa: ਟੈਸਕਟ ਆਉਟਪੁੱਟ (ACSII ਅਰਮੋਰ)

en: Signing Options
pa: ਸਾਈਨ ਚੋਣਾਂ

en: Signer:
pa: ਸਾਈਨਰ:

en: Change Signing Certificates...
pa: ਸਾਈਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਬਦਲੋ...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
pa: <b>ਕੀਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਾਰਵਾਈ ਚੁਣੋ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
pa: S/MIME ਦਸਤਖਤੀ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ:

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: No errors occurred
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਆਈ

en: One error occurred | %1 errors occurred
pa[0]: ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ
pa[1]: %1 ਗਲਤੀਆਂ ਆਈਆਂ

en: Progress:
pa: ਤਰੱਕੀ:

[ctx: Show Errors]
en: Show
pa: ਵੇਖੋ

en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Signing canceled.
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ ਰੱਦ ਕੀਤੀ।

en: Signing failed: %1
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

en: Signing succeeded.
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ ਸਫ਼ਲ ਰਹੀ।

en: Archive and Sign Files
pa: ਅਕਾਇਵ ਅਤੇ ਸਾਇਨ ਫਾਇਲਾਂ

en: Sign Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸਾਇਨ

en: Archive and Encrypt Files
pa: ਅਕਾਇਵ ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫਾਇਲਾਂ

en: Encrypt Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Archive and Sign/Encrypt Files
pa: ਅਕਾਇਵ ਤੇ ਸਾਇਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: Sign/Encrypt Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸਾਇਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
pa: ਅਕਾਇਵ

en: Signing failed.
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Encryption failed.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Signing and encryption succeeded.
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Output error: %1
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਗਲਤੀ: %1

en:  Encryption succeeded.
pa:  ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲ ਹੋਈ।

en: %1: <b>Sign/encrypt canceled.</b>
pa: %1: <b>ਸਾਈਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਰੱਦ ਕੀਤਾ।</b>

en:  %1: Sign/encrypt failed.
pa:  %1: ਸਾਈਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Cannot determine protocol for task
pa: ਟਾਸਕ 'ਚ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਛਾਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Unknown exception in Task::start()
pa: Task::start() ਵਿੱਚ ਅਣਜਾਣ ਅਪਵਾਦ

en: (required)
pa: (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: (optional)
pa: (ਚੋਣਵਾਂ)

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Signing
pa: ਸਾਈਨਿੰਗ

en: Encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਿਸਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: Lookup...
pa: ਖੋਜ...

en: New...
pa: ਨਵਾਂ...

en: Certify
pa: ਜਾਂਚ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

[ctx: @action:button]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Secret Key Deletion
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਹਟਾਉਣੀ

en: Days
pa: ਦਿਨ

en: Weeks
pa: ਹਫ਼ਤੇ

en: Months
pa: ਮਹੀਨੇ

en: Years
pa: ਸਾਲ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Find:
pa: ਖੋਜ:

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Deselect All
pa: ਸਭ ਅਣ-ਚੁਣੇ

en: Details...
pa: ਵੇਰਵਾ...

en: Save As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Advanced Settings...
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗ...

en: (unknown certificate)
pa: (ਅਣਜਾਣ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unknownRB)
en: I do not know
pa: ਮੈਨੂੰ ਨਹੀਂ ਪਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <i>(unknown trust)</i>
pa: <i>(ਅਣਜਾਣ ਟਰੱਸਟ)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverRB)
en: I do NOT trust them
pa: ਮੈਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: <i>(never trust)</i>
pa: <i>(ਕਦੇ ਵੀ ਟਰੱਸਟ ਨਹੀਂ)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <i>(full trust)</i>
pa: <i>(ਪੂਰਾ ਟਰੱਸਟ)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ultimateRB)
en: This is my certificate
pa: ਇਹ ਮੇਰਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <i>(ultimate trust)</i>
pa: <i>(ਬੇਅੰਤ ਭਰੋਸਾ)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelNotCheckedRB)
en: I have not checked at all
pa: ਮੈਂ ਜਾਂਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ

en: Skipped
pa: ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Passed
pa: ਪਾਸ ਕੀਤਾ

en: Test Name
pa: ਟੈਸਟ ਨਾਂ

en: Result
pa: ਨਤੀਜਾ

en: (select test first)
pa: (ਪਹਿਲਾਂ ਟੈਸਟ ਚੁਣੋ)

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
pa: PIN ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
pa: ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ (%1)

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧਤਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਾਲਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ(&C)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਸੰਦ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
pa: ਵਿੰਡੋ(&W)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: Import certificate file(s)
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ

en: Encrypt file(s)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Sign file(s)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸਾਈਨ

en: Sign and/or encrypt file(s)
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਇਨ ਜਾਂ/ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Decrypt file(s)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ

en: Verify file/signature
pa: ਫਾਇਲ/ਦਸਤਖਤ ਜਾਂਚ

en: Decrypt and/or verify file(s)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਅਤੇ/ਜਾਂ ਜਾਂਚ

en: File(s) to process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ

en: GPG UI Server Error
pa: GPG UI ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: GnuPG Log Viewer
pa: GnuPG ਲਾਗ ਦਰਸ਼ਕ

en: Ongoing Background Tasks
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਟਾਸਕ ਜਾਰੀ

en: Sign/Encrypt...
pa: ਸਾਈਨ/ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ...

en: Decrypt/Verify...
pa: ਡੀਕ੍ਰਿਪਟ/ਜਾਂਚ...

en: Import Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Import CRLs
pa: CRL ਇੰਪੋਰਟ

en: new email
pa: ਨਵੀਂ ਈਮੇਲ

en: new uri
pa: ਨਵਾਂ uri

[ctx: %2: some admin-supplied text, %1: key size in bits]
en: %2 (1 bit) | %2 (%1 bits)
pa[0]: %2 (1 ਬਿੱਟ)
pa[1]: %2 (%1 ਬਿੱਟ)

[ctx: %1: key size in bits]
en: 1 bit | %1 bits
pa[0]: 1 ਬਿੱਟ
pa[1]: %1 ਬਿੱਟ

en: EMail
pa: ਈ-ਮੇਲ

[ctx: @title]
en: Enter Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ

en: Real name:
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ:

en: EMail address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ:

en: Operation canceled.
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤਾ।

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
pa: ਕੀ ਪੇਅਰ ਸਫ਼ਲਤਾ ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ

en: Please process this certificate.
pa: ਇਹ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

[ctx: @title]
en: Sending Mail
pa: ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
pa: GPG (OpenPGP ਬੈਕਐਂਡ) ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
pa: GpgSM (S/MIME ਬੈਕਐਂਡ) ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
pa: GpgConf (ਸੰਰਚਨਾ) ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

en: not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: not properly installed
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: too old
pa: ਬਹੁਤ ਪੁਰਾਣਾ

en: unknown problem
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਮੱਸਿਆ

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
pa: <para>ਉੱਤੇ "%1" ਵੇਖੋ।</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
pa: %1 ਸੰਰਚਨਾ ਚੈੱਕ

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

[ctx: @title]
en: Windows Registry
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਰਜਿਸਟਰੀ

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
pa: ਇੰਝ ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ <application>ਕਲੀਉਪਾਟਰਾ</application> ਚਲੱਦਾ ਹੈ (ਪਰੋਸੈੱਸ-id %1 ਨਾਲ)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
pa: <application>ਕਲੀਉਪਾਟਰਾ</application> ਦਾ ਕੋਈ ਵੀ ਚੱਲਦਾ ਵਰਜਨ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Authentication
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Parse error
pa: ਪਾਰਸ ਗਲਤੀ

en: Message #%1
pa: ਸੁਨੇਹਾ #%1

en: Empty file path
pa: ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ ਪਾਥ

en: invalid protocol "%1"
pa: ਗਲਤ ਪਰੋਟੋਕਾਲ "%1"

en: Could not create socket: %1
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ: %1

en: Certificate Import
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Encrypt...
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ...

en: S/MIME-Sign...
pa: S/MIME-ਸਾਈਨ..

en: File "%1" is already open, but not for reading
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੈ, ਪਰ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਨਹੀਂ

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
pa: %1 ਦੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Error while running %1:
    %2
pa: %1 ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %2

en: Clipboard contents
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ

en: Current selection
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ

en: No input device
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ

en: Could not create temporary file for output "%1"
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ "%1" ਲਈ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Overwriting declined
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

[ctx: e.g. "Input to tar xf - file"]
en: Input to %1
pa: %1 ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ

en: Could not write to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Find buffer
pa: ਬਫ਼ਰ ਖੋਜ

en: Selection
pa: ਚੋਣ

en: Could not find clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Cannot remove file %1: %2
pa: %1 ਫਾਇਲ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ: %2

en: Loading certificate cache...
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਕੈਸ਼ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Create Checksum Files...
pa: ...ਚੈਕਸਮ ਫਾਇਲਾਂ ਬਣਾਓ

en: Redisplay
pa: ਮੁੜ ਵੇਖੋ

en: Stop Operation
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਰੋਕੋ

en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Change Passphrase...
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਬਦਲੋ...

en: Refresh OpenPGP Certificates
pa: OpenPGP ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਤਾਜ਼ੇ

en: Technical Details
pa: ਤਕਨੀਨੀ ਵੇਰਵਾ

en: Rename Tab
pa: ਟੈਬ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: New tab title:
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ:

en: New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: Open a new tab
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Rename Tab...
pa: ਟੈਬ ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Rename this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Duplicate Tab
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਟੈਬ

en: Duplicate this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਡੁਪਲੀਕੇਟ

en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Move Tab Left
pa: ਟੈਬ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Move Tab Right
pa: ਟੈਬ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: Expand All
pa: ਸਭ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse All
pa: ਸਭ ਸਮੇਟੋ
