kwatchgnupg - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: Original Author
pt: Autor Original

en: GnuPG log viewer
pt: Visualizador de registos GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Configure KWatchGnuPG
pt: Configurar o KWatchGnuPG

en: &Executable:
pt: &Executável:

en: &Socket:
pt: '&Socket':

en: None
pt: Nenhum

en: Basic
pt: Básico

en: Advanced
pt: Avançado

en: Expert
pt: Perito

en: Default &log level:
pt: Níve&l de registo por omissão:

en: Log Window
pt: Janela de Registo

[ctx: history size spinbox suffix]
en:  line |  lines
pt[0]:  linha
pt[1]:  linhas

en: unlimited
pt: ilimitado

en: &History size:
pt: Tamanho do &histórico:

en: Set &Unlimited
pt: Definir sem &Limite

en: Enable &word wrapping
pt: Activar &mudança de linha

en: [%1] Log cleared
pt: [%1] Registo limpo

en: C&lear History
pt: &Limpar o Histórico

en: [%1] Log stopped
pt: [%1] Registo interrompido

en: The watchgnupg logging process could not be started.
    Please install watchgnupg somewhere in your $PATH.
    This log window is unable to display any useful information.
pt: Não foi possível iniciar o processo de registo watchgnupg.
    Por favor instale o watchgnupg algures no seu $PATH.
    Esta janela de registo é completamente inútil.

en: [%1] Log started
pt: [%1] Registo iniciado

en: There are no components available that support logging.
pt: Não há componentes disponíveis que suportem registos.

en: The watchgnupg logging process died.
    Do you want to try to restart it?
pt: O processo de registo watchgnupg morreu.
    Deseja tentar reiniciá-lo?

en: Try Restart
pt: Tentar Reiniciar

en: Do Not Try
pt: Não Tentar

en: ====== Restarting logging process =====
pt: ====== A reiniciar o processo de registo =====

en: The watchgnupg logging process is not running.
    This log window is unable to display any useful information.
pt: O processo de registo watchgnupg não está a correr.
    Esta janela de registo é completamente inútil.

en: Save Log to File
pt: Gravar Registo para Ficheiro

en: Could not save file %1: %2
pt: Não foi possível gravar o ficheiro %1: %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: KWatchGnuPG Log Viewer
pt: Visualizador de Registos KWatchGnuPG
