kleopatra - en to ro translation catalogue (35 entries)

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
ro: <nedenumit>

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ro: Această opțiune necesită dirmngr >= 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
ro: fără proxy

en: (Current system setting: %1)
ro: (Configurare de sistem curentă: %1)

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
ro: oră

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
ro:  ore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
ro: Semnătură respondent OCSP:

en: Name
ro: Nume

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Lookup...
ro: Căutare...

en: New...
ro: Nou...

en: Certify
ro: Certifică

en: Save As...
ro: Salvare ca...

en: (unknown certificate)
ro: (certificat necunoscut)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
ro: &Certificate

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ro: &Fereastră

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Details
ro: Detalii

en: Rename Tab
ro: Redenumește fila

en: New tab title:
ro: Noul titlu al filei:

en: New Tab
ro: Filă nouă

en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

en: Rename Tab...
ro: Redenumire filă...

en: Rename this tab
ro: Redenumește această filă

en: Close Tab
ro: Închide fila

en: Close this tab
ro: Închide această filă

en: Move Tab Left
ro: Mută fila la stânga

en: Move Tab Right
ro: Mută fila la dreapta

en: Expand All
ro: Desfășoară toate

en: Collapse All
ro: Restrânge toate
