kleopatra - en to ru translation catalogue (1905 entries)

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Developer
ru: Разработчик

en: Former Maintainer
ru: Прежний сопровождающий

en: Steffen Hansen
ru: Стефен Хансен (Steffen Hansen)

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
ru: Переработка взаимодействия с программой при просмотре смарт-карт и сведений о сертификате

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
ru: Просмотр почты

en: Backend configuration framework, KIO integration
ru: Среда модулей конфигурации, интеграция с KIO

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
ru: Постоянный координатор gpgme/win, графический интерфейс

en: DN display ordering support, infrastructure
ru: Поддержка порядка показа уникальных имён (DN), инфраструктура

en: Qt5 port, general code maintenance
ru: Перенос на Qt5, поддержка существующего кода

en: Original Author
ru: Автор идеи

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
ru: Зависимость цветов и шрифтов в списке сертификатов от состояния ключа

en: Artwork
ru: Художественное оформление

[ctx: Preceeds a list of applications/libraries used by Kleopatra]
en: Uses:
ru: Использует:

en: Certificate manager and cryptography app
ru: Управление сертификатами и приложение для шифрования

[ctx: @info:credit]
en: © 2019-%1 g10 Code GmbH
ru: © g10 Code GmbH, 2019–%1

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Intevation GmbH
ru: © Intevation GmbH, 2015–2018

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik
ru: © Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, 2015–2018

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-2010 Klarälvdalens Datakonsult AB
ru: © Klarälvdalens Datakonsult AB, 2001–2010

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
ru: © Разработчики Kleopatra, 2001–%1

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ru: <p>Ошибка при попытке добавить ADSK к <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
ru: ADSK добавлен.

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
ru: Добавление ADSK к вашему сертификату позволит владельцу ADSK расшифровывать все новые сообщения, зашифрованные для расшифровывания вашим сертификатом. Добавить ADSK, указанный в конфигурации GnuPG, к вашему сертификату?

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
ru: Добавление ADSK

en: Add ADSK
ru: Добавить ADSK

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ru: <p>Ошибка при попытке добавить новый подключ в <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Subkey added successfully.
ru: Подключ добавлен.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
ru: <para>При добавлении идентификатора пользователя произошла ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
ru: Ошибка добавления идентификатора пользователя

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
ru: Идентификатор пользователя добавлен.

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
ru: Успешное добавление идентификатора пользователя

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
ru: Не удалось найти карту PIV с серийным номером %1

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
ru: Не удалось аутентифицировать карту: %1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ru: Введите ключ администрирования карты PIV в шестнадцатеричной форме.

[ctx: smartcard application - serial number of smartcard]
en: %1 - %2
ru: %1 — %2

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
ru: Не найдена пустая смарт-карта.

en: Failed to find the card with the serial number: %1
ru: Не удалось найти карту с серийным номером %1

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
ru: На смарт-карте не найден слот для подключа %1.

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ru: Не удалось найти карту OpenPGP с серийным номером %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
ru: Не удалось скопировать ключ на карту.

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
ru: <para>Ключ скопирован на смарт-карту.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
ru: <para>Ключ скопирован на смарт-карту.</para><para>Резервная копия экспортирована в файл <filename>%1</filename></para>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
ru: Удалить хранящуюся на этом компьютере копию закрытого ключа?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
ru: Подтверждение удаления

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось удалить копию закрытого ключа, хранящуюся на этом компьютере:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось скопировать ключ на карту:</para><para><message>%1</message></para>

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
ru: Не найден подходящий сертификат для записи в этот слот карты.

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
ru: %1 (%2, дата создания: %3)

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
ru: <p>Подтвердите запись следующего сертификата в слот %1 карты %2:</p><center>%3</center>

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
ru: Записать сертификат

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
ru: Сохранение сертификата на карту

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
ru: Не удалось экспортировать сертификат: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
ru: Не удалось записать сертификат на карту: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
ru: Сертификат сохранён на карте.

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
ru: Ключ отозван

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
ru: Ключ просрочен

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
ru: Этот ключ отозван. Его нельзя заверить.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
ru: Этот ключ просрочен. Его нельзя заверить.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
ru: Чтобы заверять другие сертификаты, сначала необходимо создать свой собственный сертификат OpenPGP.

en: Do you wish to create one now?
ru: Создать сейчас?

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
ru: Заверение невозможно

[ctx: @action:button]
en: Create
ru: Создать

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
ru: <p>Ошибка при попытке заверить сертификат<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Certification Error
ru: Ошибка заверения

en: Certification successful.
ru: Заверено успешно.

en: Certification Succeeded
ru: Заверение выполнено

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
ru: Ошибка заверения группы

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
ru: Группа содержит сертификаты S/MIME, которые не могут быть заверены.

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
ru: Заверение сертификатов

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates ...
ru: Заверение сертификатов…

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось заверить сертификаты.</para><para>Ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
ru: Все сертификаты заверены.

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось заверить все сертификаты.</para><para>Ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
ru[0]: Заверен %1 из %2 сертификатов.
ru[1]: Заверены %1 из %2 сертификатов.
ru[2]: Заверены %1 из %2 сертификатов.
ru[3]: Заверен 1 из %2 сертификатов.

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
ru: <p>Заверенные сертификаты будут переданы в используемую службу каталогов.</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
ru: <p>Не удалось заверить следующие сертификаты:</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
ru: Заверение успешно

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ru: <p>При попытке изменить окончание периода действия произошла ошибка <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: End of validity period changed successfully.
ru: Окончание срока действия изменено.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
ru: %1 — это ваш сертификат?

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
ru: Выбор собственного сертификата

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
ru: Да, мой

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
ru: Нет, не мой

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ru: <para>Предоставить сертификату «%1» право отмечать другие сертификаты как %2?</para><para><emphasis>Это значит, что владелец этого сертификата должным образом проверяет отпечатки и подтверждает личность других.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ru: <para>Предоставить сертификату «%1» право отмечать другие сертификаты как действительные?</para><para><emphasis>Это значит, что владелец этого сертификата должным образом проверяет отпечатки и подтверждает личность других.</emphasis></para>

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
ru: Предоставление возможности заверения сертификатов

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
ru: Предоставить

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ru: <para>Сертификат «%1» имеет право отмечать другие сертификаты как %2.</para><para>Отозвать это право?</para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ru: <para>Сертификат «%1» имеет право отмечать остальные сертификаты как действительные.</para><para>Отозвать это право?</para>

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
ru: Отзыв возможности заверения сертификатов

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
ru: Отозвать

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>Произошла ошибка при попытке присваивания сертификата «%1» пользователю.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>Произошла ошибка при предоставлении «%1» возможности заверения сертификатов.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>Произошла ошибка при отзыве у «%1» возможности заверения сертификатов.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
ru: Сертификат «%1» был отмечен как ваш сертификат.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
ru: «%1» предоставлена возможность заверения сертификатов.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
ru: У «%1» отозвана возможность заверения сертификатов.

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ru: <p>Ошибка при попытке изменить пароль для сертификата <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Passphrase Change Error
ru: Ошибка смены пароля

en: Passphrase changed successfully.
ru: Пароль изменён.

en: Passphrase Change Succeeded
ru: Пароль изменён

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
ru: Не удалось найти смарт-карту с серийным номером %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
ru: Не удалось изменить PUK-код: %1

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
ru: Не удалось разблокировать PIN-код: %1

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
ru: Не удалось изменить PIN-код администратора: %1

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
ru: Не удалось установить PIN-код NKS: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
ru: Не удалось изменить PIN-код NKS: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
ru: Не удалось установить PIN-код SigG: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
ru: Не удалось изменить PIN-код SigG: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
ru: Не удалось изменить PIN-код: %1

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
ru: PUK-код изменён.

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
ru: Выполнено разблокирование и установлен новый PIN-код.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
ru: PIN-код администратора изменён.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
ru: PIN-код NKS установлен.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
ru: PIN-код NKS изменён.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
ru: PIN-код SigG установлен.

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
ru: PIN-код SigG изменён.

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
ru: PIN-код изменён.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
ru: Сертификат отмечен как недоверенный, так как отпечаток не совпадает.

en: Failed to update the trust database:
    %1
ru: Не удалось обновить базу данных доверия:
    %1

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
ru: Вам не разрешено помечать сертификаты как доверенные или недоверенные.

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ru: <para>Полностью доверять</para><para>%1</para><para>в плане корректного заверения сертификатов пользователей?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ru: <para>Не доверять</para><para>%1</para><para>в плане корректного заверения сертификатов пользователей?</para>

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
ru: Добавление корневого сертификата в доверенные

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
ru: Удаление корневого сертификата из доверенных

[ctx: @action:button]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
ru: <para>Убедитесь, что сертификат со следующим идентификатором:</para><para>%1</para><para>имеет этот отпечаток SHA-1:</para><para>%2</para>

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
ru: Проверка отпечатка

[ctx: @action:button]
en: Correct
ru: Правильно

[ctx: @action:button]
en: Wrong
ru: Неправильно

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
ru: Не удалось открыть файл «%1» для чтения: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
ru: Не удалось открыть файл «%1» для чтения и записи: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
ru: Не удалось установить ограниченные права на файл «%1»: %2

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
ru: Не удалось переместить файл «%1» в место назначения, «%2»: %3

en: Could not find gpgconf executable
ru: Не удалось найти исполняемый файл «gpgconf»

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
ru: Не удалось выполнить «gpgconf --reload gpg-agent»: %1

en: An error occurred: %1
ru: Произошла ошибка: %1

en: Create Checksum Files Error
ru: Ошибка создания файлов контрольных сумм

en: Select One or More Files to Create Checksums For
ru: Выберите один или несколько файлов для создания файлов контрольных сумм

en: Verify Checksum Files Error
ru: Ошибка проверки файлов контрольных сумм

en: Select One or More Checksum Files
ru: Выберите один или несколько файлов контрольных сумм

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
ru: Ошибка очистки кэша CRL

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
ru: Очистка кэша CRL завершена

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
ru: Процесс DirMngr, пытавшийся очистить кэш отозванных сертификатов (CRL), внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки. Проверьте вывод команды «%1».

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
ru: Произошла ошибка при попытке очистить кэш отозванных сертификатов (CRL). Вывод программы «%1»:
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
ru: Кэш отозванных сертификатов (CRL) очищен.

[ctx: @title:window]
en: Success
ru: Успешное выполнение

[ctx: @title:window]
en: Certificate Details
ru: Сведения о сертификате

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
ru: Не удалось создать запрос на получение сертификата (CSR) для ключа на карте:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
ru: <para>Запрос сохранён в файл <filename>%1</filename>.</para><para>Теперь нужно послать запрос в удостоверяющий центр (CA).</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
ru: Запрос сохранён

[ctx: @title]
en: Save Request
ru: Сохранить запрос

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
ru: Запросы PKCS#10 (*.p10)

[ctx: @info]
en: <para>Saving the request failed.</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось сохранить запрос.</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
ru: Ошибка сохранения запроса

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
ru: Ни одним из выбранных сертификатов нельзя воспользоваться для шифрования. Группа не будет создана.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
ru: Некоторыми из выбранных сертификатов нельзя воспользоваться для шифрования. Такие сертификаты не будут добавлены в группу.

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
ru: Новая группа

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
ru: Новая группа

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
ru: <p>На этой карте уже есть ключ OpenPGP, соответствующий следующему ключу подписи:</p><p>%1</p><p>Создать ключ OpenPGP для ключей карты?</p>

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
ru: Создание ключа OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
ru: Ввод идентификатора пользователя

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
ru: Не удалось создать ключ OpenPGP на основе ключей с карты: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
ru: Ключ OpenPGP на основе ключей с карты создан.

en: The clipboard does not appear to contain a signature or encrypted text.
ru: Буфер обмена не содержит подписи или зашифрованного текста.

en: Decrypt/Verify Clipboard Error
ru: Ошибка расшифровки и проверки буфера обмена

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
ru: Ошибка расшифровки и проверки

en: Decrypt/Verify Files Error
ru: Ошибка расшифровки и проверки файлов

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
ru: Выберите один или несколько файлов для расшифровки и/или проверки

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
ru: Удаление сертификатов

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
ru: Ни OpenPGP, ни CMS не поддерживают удаление сертификатов.
    Проверьте правильность установки.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
ru: OpenPGP не поддерживает удаление сертификатов.
    Проверьте правильность установки.
    Будут удалены только выбранные сертификаты CMS.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ru: OpenPGP не поддерживает удаление сертификатов.
    Проверьте правильность установки.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
ru: CMS не поддерживает удаление сертификатов.
    Проверьте правильность установки.
    Будут удалены только выбранные сертификаты OpenPGP.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ru: CMS не поддерживает удаление сертификатов.
    Проверьте правильность установки.

en: Certificate Deletion Failed
ru: Ошибка удаления сертификата

en: Certificate Deletion Problem
ru: Проблема при удалении сертификата

en: OpenPGP backend: %1
ru: Модуль OpenPGP: %1

en: CMS backend: %1
ru: Модуль CMS: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt><p>При попытке удаления сертификата произошла ошибка:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
ru: &Обновить

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
ru: Снимок сертификата

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
ru: Не удалось запустить процесс gpgsm. Проверьте правильность установки.

en: Dump Certificate Error
ru: Ошибка создания снимка сертификата

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
ru: Процесс GpgSM, пытавшийся вывести снимок сертификата, внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки. Проверьте вывод команды «gpgsm --dump-cert %1».

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
ru: Ошибка создания снимка сертификата

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
ru: При попытке создания снимка сертификата произошла ошибка. Вывод программы GpgSM:
    %1

en: Show Entries
ru: Показать записи

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
ru: Записи:

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
ru: Снимок кэша отозванных сертификатов (CRL)

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
ru: Ошибка создания снимка кэша отозванных сертификатов (CRL)

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
ru: Процесс GpgSM, пытавшийся создать снимок кэша отозванных сертификатов (CRL), внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки. Проверьте вывод команды «gpgsm --call-dirmngr listcrls».

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
ru: Произошла ошибка при попытке создания снимка кэша отозванных сертификатов (CRL). Вывод программы GpgSM:
    %1

en: Encrypt Clipboard Error
ru: Ошибка шифрования содержимого буфера обмена

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ru: <para>Вы не заверили все действительные идентификаторы пользователей этого сертификата с возможностью экспорта. Другие пользователи, полагающиеся на ваши заверения, могут не иметь возможности проверить сертификат.</para><para>Продолжить экспорт?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
ru: Подтверждение экспорта сертификата

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
ru[0]: Экспорт сертификатов
ru[1]: Экспорт сертификатов
ru[2]: Экспорт сертификатов
ru[3]: Экспорт сертификата

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ru: <para>Вы не заверили все действительные идентификаторы пользователей указанных ниже сертификатов с возможностью экспорта. Другие пользователи, полагающиеся на ваши заверения, могут не иметь возможности проверить сертификаты.</para><para>Продолжить экспорт?</para>

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
ru: сертификаты

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
ru: Экспорт сертификатов %1

en: OpenPGP Certificates
ru: Сертификаты OpenPGP

en: S/MIME Certificates
ru: Сертификаты S/MIME

en: You have to select different filenames for different protocols.
ru: Необходимо выбрать отличающиеся имена файлов для разных протоколов.

[ctx: @title:window]
en: Export Error
ru: Ошибка экспорта

en: Exporting certificates...
ru: Экспорт сертификатов…

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt><p>При попытке экспорта сертификата произошла ошибка:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
ru: Не удалось экспортировать сертификат

en: Could not write to file %1.
ru: Не удалось записать в файл «%1».

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
ru: группы сертификатов

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
ru[0]: Экспорт групп сертификатов
ru[1]: Экспорт групп сертификатов
ru[2]: Экспорт групп сертификатов
ru[3]: Экспорт группы сертификатов

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
ru: Группы сертификатов (*%1)

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
ru: Ошибка экспорта

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
ru: Не удалось заменить существующий файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ru: <para>Вы не заверили все сертификаты OpenPGP в этой группе с возможностью экспорта. Другие пользователи, полагающиеся на ваши заверения, могут не иметь возможности проверить сертификаты.</para><para>Продолжить экспорт?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
ru: Подтверждение экспорта группы

[ctx: @action:button]
en: Export Group
ru: Экспорт группы

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ru: <para>Вы не заверили с возможностью экспорта все сертификаты OpenPGP в группах, указанных ниже. Другие пользователи, полагающиеся на ваши заверения, могут не иметь возможности проверить сертификаты.</para> <para>Продолжить экспорт?</para>

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
ru: Экспорт групп

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
ru: Не удалось записать группы в файл <filename>%1</filename>.

en: Exporting certificate groups...
ru: Экспорт групп сертификатов…

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
ru: Не удалось открыть для записи файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
ru: Не удалось записать сертификаты в файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>При экспорте произошла ошибка:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
ru[0]: Экспорт сертификатов на сервер ключей невозможен, так как использование серверов ключей было явным образом запрещено.
ru[1]: Экспорт сертификатов на сервер ключей невозможен, так как использование серверов ключей было явным образом запрещено.
ru[2]: Экспорт сертификатов на сервер ключей невозможен, так как использование серверов ключей было явным образом запрещено.
ru[3]: Экспорт сертификата на сервер ключей невозможен, так как использование серверов ключей было явным образом запрещено.

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ru: <para>Как только сертификаты OpenPGP экспортированы на общедоступный сервер каталогов, их уже почти невозможно удалить.</para><para>Перед экспортом своего сертификата на общедоступный сервер каталогов убедитесь, что создан сертификат отзыва, которым можно воспользоваться для отзыва сертификата (если сертификат скомпрометирован, утрачен или забыт пароль).</para><para>Продолжить?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
ru: Экспорт сертификата OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
ru: Ошибка экспорта сертификата OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Finished
ru: Экспорт сертификата OpenPGP завершён

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ru: <para>Процесс GPG, пытавшийся выполнить экспорт сертификатов OpenPGP, внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки.</para><para>Проверьте вывод команды <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
ru: <para>При экспорте сертификатов OpenPGP произошла ошибка.</para><para>Вывод команды <command>%1</command>: <nl /> <message>%2</message> </para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates exported successfully.
ru: Сертификаты OpenPGP экспортированы.

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
ru: <para><email>%1</email> не имеет подходящего канала передачи данных для отправки ключа, загрузка WKS невозможна.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ru: <para>Поддержку WKS предоставляют не все поставщики услуг эл. почты, поэтому экспорт ключей таким образом может не сработать.</para><para>При экспорте по адресу <email>%1</email> отправляется письмо с запросом подтверждения. Для завершения экспорта этот запрос необходимо подтвердить в программе для работы с почтой.</para><para><application>KMail</application> поддерживает обработку таких писем, но это могут делать не все почтовые программы.</para><para>Стандартом (ещё) не предусмотрено автоматическое удаление опубликованного ключа после экспорта.</para><para>Продолжить?</para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
ru: <para>При попытке экспорта сертификатов OpenPGP произошла ошибка.</para> <para>Вывод клиента WKS GnuPG: <message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
ru: <para>При создании письма для публикации ключа произошла ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ru: <para><application>Kleopatra</application> использует <application>PaperKey</application> для создания пригодного для распечатки представления закрытого ключа.</para> <para>Убедитесь, что программа PaperKey установлена.</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
ru: Не удалось найти программу PaperKey

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>При экспорте закрытого ключа произошла ошибка:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Ошибка <application>PaperKey</application>:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
ru: Печать закрытого ключа

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
ru: Файлы закрытых ключей

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
ru: Все файлы

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
ru: Резервное копирование закрытого ключа

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup Error
ru: Ошибка резервного копирования закрытого ключа

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
ru: Резервное копирование закрытого ключа…

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
ru: Результат резервного копирования пуст. Возможно, был введён пустой или неверный пароль.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
ru: Не удалось записать ключ в файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
ru: Резервная копия закрытого ключа создана.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>При резервном копировании закрытого ключа произошла ошибка:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
ru: подключи

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
ru[0]: Экспорт подключей
ru[1]: Экспорт подключей
ru[2]: Экспорт подключей
ru[3]: Экспорт подключа

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
ru: Экспорт подключей…

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
ru: Результат экспорта пуст.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
ru[0]: Не удалось записать подключи в файл <filename>%2</filename>.
ru[1]: Не удалось записать подключи в файл <filename>%2</filename>.
ru[2]: Не удалось записать подключи в файл <filename>%2</filename>.
ru[3]: Не удалось записать подключ в файл <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
ru[0]: Экспортирован %1 подключ.
ru[1]: Экспортированы %1 подключа.
ru[2]: Экспортированы %1 подключей.
ru[3]: Подключ экспортирован.

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
ru: Не удалось создать новые ключи карты и сертификат: %1

en: Save backup of encryption key
ru: Сохранить резервную копию ключа шифрования

en: Backup Key
ru: Резервная копия ключа

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
ru: Не удалось переместить резервную копию. Резервный ключ всё так же сохранён в %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
ru: Новые ключи карты и сертификат для этой карты созданы.

[ctx: @title]
en: Success
ru: Успешное выполнение

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
ru: Создание ключей

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
ru: Это может занять несколько минут…

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
ru: Существующие на карте ключи будут<b>удалены</b> и заменены новыми ключами.

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
ru: Расшифровать полученные ранее сообщения, зашифрованные для расшифровывания существующим ключом, станет невозможно.

en: Secret Key Deletion
ru: Удаление закрытого ключа

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ru: Невозможно создать ключи внутри этой смарт-карты, так как она не поддерживает ни одного совместимого алгоритма.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
ru: Это сертификат отзыва ключа OpenPGP:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
ru: Сертификат отзыва — своего рода «аварийный выключатель» 
    для объявления того, что ключ больше не будет использоваться. 
    Публикация сертификата отзыва — необратимое действие.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
ru: Используйте сертификат для отзыва этого ключа в случае 
    компрометации или потери своего закрытого ключа.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
ru: В качестве защитной меры от случайного использования 
    в содержимое файла перед пятью тире добавлено двоеточие. Перед импортом и 
    публикаций сертификата отзыва удалите это двоеточие 
    с помощью приложения для редактирования текста.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
ru: Сертификат создан.<br><br>Примечание:<br>для защиты от случайного использования<br>перед импортом потребуется<br>отредактировать сертификат вручную.

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
ru: Сертификат отзыва создан

en: Generate revocation certificate
ru: Создание сертификата отзыва

en: Revocation Certificates
ru: Сертификаты отзыва

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ru: Файл <filename>%1</filename> уже существует. Заменить его?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ru: Замена файла

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
ru: Ошибка создания сертификата отзыва

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
ru: Диагностика подпроцессов

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
ru: Не удалось запустить процесс %1. Проверьте правильность установки.

en: Starting %1...
ru: Запуск «%1»…

en: Process finished
ru: Процесс завершён

en: Certificate Import Failed
ru: Не удалось импортировать сертификат

en: Clipboard contents do not look like a certificate.
ru: Содержимое буфера обмена не похоже на сертификат.

en: Could not determine certificate type of clipboard contents.
ru: Невозможно определить тип сертификата в содержимом буфера обмена.

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Notepad
ru: Блокнот

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
ru: Импорт сертификатов

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
ru[0]: Импорт сертификатов из %1 файлов...
ru[1]: Импорт сертификатов из %1 файлов...
ru[2]: Импорт сертификатов из %1 файлов...
ru[3]: Импорт сертификатов из файла…

en: Could not open file %1 for reading: %2
ru: Не удалось открыть файл «%1» для чтения: %2

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Any files
ru: Все файлы

en: Select Certificate File
ru: Выбор файла сертификата

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
ru: Получение ключей

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
ru[0]: Получение %1 ключа… (это может занять некоторое время)
ru[1]: Получение %1 ключей… (это может занять некоторое время)
ru[2]: Получение %1 ключей… (это может занять некоторое время)
ru[3]: Получение ключа… (это может занять некоторое время)

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
ru: Не удалось найти сертификат для импорта в этом слоте карты.

en: Card Certificate
ru: Сертификат карты

en: Importing certificates... (this can take a while)
ru: Импорт сертификатов… (это может занять некоторое время)

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
ru: Сертификаты, импортированные из %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported certificates from these sources:<br/>%1
ru: Сертификаты, импортированные из следующих источников:<br/>%1

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
ru: Импортированные сертификаты

en: Total number processed:
ru: Всего обработано:

en: Imported:
ru: Импортировано:

en: New signatures:
ru: Новых подписей:

en: New user IDs:
ru: Новых идентификаторов пользователей:

en: Certificates without user IDs:
ru: Сертификатов без идентификаторов пользователей:

en: New subkeys:
ru: Новых подключей:

en: Newly revoked:
ru: Отозвано:

en: Not imported:
ru: Не импортировано:

en: Unchanged:
ru: Не изменено:

en: Secret keys processed:
ru: Обработано закрытых ключей:

en: Secret keys imported:
ru: Импортировано закрытых ключей:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
ru: <em>Не</em> импортировано закрытых ключей:

en: Secret keys unchanged:
ru: Не изменено закрытых ключей:

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
ru: Пропущено устаревших ключей PGP-2:

en: Certificate Groups
ru: Группы сертификатов

en: New groups:
ru: Новые группы:

en: Updated groups:
ru: Обновлённые группы:

en: No imports (should not happen, please report a bug).
ru: Нет импортируемых объектов (такого не должно было случиться, сообщите об ошибке разработчикам).

en: Detailed results of importing %1:
ru: Подробные результаты импорта %1:

en: Detailed results of import:
ru: Подробные результаты импорта:

en: A phone call to the person.
ru: Телефонный звонок.

en: Using a business card.
ru: Использована визитка.

en: Confirming it on a trusted website.
ru: Подтверждено на доверенном веб-сайте.

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
ru: Чтобы отметить сертификат как действительный, необходимо его заверить.

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
ru: Заверен — означает, что отпечаток сертификата был проверен.

en: Some suggestions to do this are:
ru: Ниже приведены советы, как это сделать:

en: Do you wish to start this process now?
ru: Начать этот процесс?

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
ru: Импорт сертификата (открытого ключа) завершён

[ctx: @action:button]
en: Certify
ru: Заверить

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
ru: %1 (импортирован с помощью %2)

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
ru: В журнале аудита нет ни одной записи.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
ru: Импорт отменён.

en: Certificate Import Result
ru: Результат импорта сертификата

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt><p>При попытке импорта сертификата произошла ошибка:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
ru: <qt><p>При попытке импорта сертификата %1 произошла ошибка:</p><p><b>%2</b></p></qt>

[ctx: @info]
en: <para>You have imported a certificate with fingerprint</para><para><numid>%1</numid></para><para>and user IDs<list>%2</list></para><para>Is this your own certificate?</para>
ru: <para>Завершён импорт сертификата, имеющего отпечаток</para><para><numid>%1</numid></para><para>и идентификаторы пользователя <list>%2</list></para><para>Является ли этот сертификат вашим собственным?</para>

[ctx: @action:button]
en: Yes, It's Mine
ru: Да, мой

[ctx: @action:button]
en: No, It's Not Mine
ru: Нет, не мой

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
ru: <para>Импортированная группа</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>содержит сертификаты, с помощью которых нельзя выполнить шифрование. Это может привести к получению неожиданных результатов.</para>

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
ru[0]: Получение %1 ключа подписывающего лица… (это может занять некоторое время)
ru[1]: Получение %1 ключей подписывающего лица… (это может занять некоторое время)
ru[2]: Получение %1 ключей подписывающего лица… (это может занять некоторое время)
ru[3]: Получение ключа подписывающего лица… (это может занять некоторое время)

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
ru: Тип сертификата (%1) не поддерживается в текущей сборке Kleopatra.

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
ru: Списки отозванных сертификатов в кодировке DER

en: Select CRL File to Import
ru: Выберите файл списка отозванных сертификатов (CRL) для импорта

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
ru: Не удалось запустить процесс dirmngr. Проверьте правильность установки.

en: Clear CRL Cache Error
ru: Ошибка очистки кэша CRL

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
ru: Процесс GpgSM, пытавшийся выполнить импорт файла списка отозванных сертификатов (CRL), неожиданно завершился из-за непредвиденной ошибки. Проверьте вывод команды «gpgsm --call-dirmngr loadcrl <имя_файла>».

en: Import CRL Error
ru: Ошибка импорта списка отозванных сертификатов (CRL)

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
ru: Произошла ошибка при попытке импорта файла списка отозванных сертификатов (CRL). Вывод программы «gpgsm»:
    %1

en: CRL file imported successfully.
ru: Файл списка отозванных сертификатов (CRL) импортирован.

en: Import CRL Finished
ru: Импорт списка отозванных сертификатов (CRL) завершён

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
ru: Не удалось открыть для чтения файл <filename>%1</filename>.

en: Failed to restore any secret keys.
ru: Не удалось восстановить ни одного закрытого ключа.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
ru: Части закрытого ключа восстановлены из файла <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ru: <para><application>Kleopatra</application> использует <application>PaperKey</application> для импорта резервной текстовой копии.</para> <para>Убедитесь, что программа PaperKey установлена.</para>

en: Select input file
ru: Выбор файла

en: Paper backup
ru: Резервная копия Paper

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
ru: Ошибка импорта закрытого ключа

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ru: <para>Процесс GPG, пытавшийся восстановить закрытый ключ, внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки.</para> <para>Проверьте вывод команды <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>Во время восстановления закрытого ключа произошла ошибка.</para> <para>Вывод команды <command>%1</command>: <message>%2</message></para>

en: Select Card
ru: Выбор карты

en: Please select the card the key should be written to:
ru: Выберите карту для записи ключа:

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
ru: Перенос ключей на карту <emphasis>%1</emphasis> не поддерживается.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
ru: Подписывание

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
ru: Шифрование

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Select Card Slot
ru: Выбор слота карты

en: Please select the card slot the key should be written to:
ru: Выберите слот карты для записи ключа:

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
ru: Этот ключ не может быть перенесён на карту OpenPGP.

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ru: <p>В слоте карты <em>%1</em> уже содержится ключ. При продолжении ключ будет <b>заменён</b>.</p> <p>Если для этого ключа отсутствуют резервные копии, то он будет безвозвратно утерян.</p>

en: The existing key has the fingerprint:
ru: Отпечаток существующего ключа:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
ru: Замена существующего ключа

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
ru: Заменить существующий ключ

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
ru: Выбор сертификата

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
ru: Выберите сертификат для копирования его пары ключей на карту:

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
ru: Этот ключ не может быть перенесён на карту PIV.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
ru: На карту PIV могут быть перенесены только ключи шифрования и ключи подписи.

en: The existing key has the key grip:
ru: Существующий ключ имеет идентификатор (key grip):

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
ru: <para>Ключ скопирован на карту.</para><para>Теперь можно удалить хранящуюся на этом компьютере копию ключа (предварительно создав резервную копию ключа, если нужно).</para>

[ctx: @action:button]
en: Create backup
ru: Создать резервную копию

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
ru: Удалить копию на диске

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
ru: Оставить копию на диске

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
ru: <para>Ключ скопирован на карту. Резервная копия записана в файл <filename>%1</filename>.</para><para>Удалить копию ключа с этого компьютера?</para>

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
ru: Резервное копирование закрытого ключа

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
ru: Файлы резервной копии закрытого ключа

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
ru: Не удалось открыть для чтения файл закрытого ключа <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
ru: Файл закрытого ключа <filename>%1</filename> пуст.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
ru: Не удалось открыть для записи файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
ru: Не удалось записать резервную копию закрытого ключа в файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
ru: Удалить хранящуюся на этом компьютере копию ключа?

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось удалить копию ключа, хранящуюся на этом компьютере:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
ru: Копия ключа, хранящаяся на этом компьютере, удалена.

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
ru: Поиск соответствующих сертификатов…

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
ru: <para>Одна из служб каталогов X.509 вернула сертификаты без отпечатков. Эти сертификаты игнорируются, поскольку отпечатки являются обязательными уникальными идентификаторами сертификатов.</para><para>Рекомендуется настроить другую службу каталогов X.509 в диалоге конфигурации.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
ru: <para>Сервер ключей OpenPGP вернул сертификаты без отпечатков. Эти сертификаты игнорируются, поскольку отпечатки являются обязательными уникальными идентификаторами сертификатов.</para><para>Рекомендуется настроить другой сервер ключей OpenPGP в диалоге конфигурации.</para>

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
ru: Некорректный ответ сервера

[ctx: @info]
en: No certificates found
ru: Не найдены сертификаты

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
ru: Сервер сертификатов %1

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
ru: Ошибка поиска на сервере сертификатов. Сервер вернул ошибку:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
ru: <para>Результат запроса был усечён.</para><para>Достигнут локальный или сетевой предел максимального количества результатов.</para><para>Можно попробовать увеличить локальный лимит в диалоге настройки, но если превышено ограничение на сервере, то нужно уточнить запрос.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
ru: Результат запроса усечён

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
ru: <para>Не заданы службы каталогов. </para><para>Для поиска необходимо задать хотя бы один.</para><para>Это можно сделать в разделе <interface>Настройка->Настроить Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
ru: Не заданы службы каталогов

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
ru: Вам не разрешено создавать запросы на подписывание сертификатов S/MIME.

en: Could not start key pair creation: %1
ru: Не удалось начать создание пары ключей: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
ru: Создание пары ключей

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
ru: Процесс создания ключа требует большого количества случайных чисел и может занять несколько минут.

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
ru: <para>Новый сертификат OpenPGP создан.</para><para>Отпечаток нового сертификата: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось создать новый сертификат OpenPGP.</para><para>Ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
ru: <para>Новый сертификат OpenPGP создан, но не найден в наборе ключей.</para><para>Отпечаток нового сертификата:<nl/>%1</para>

[ctx: @title:window]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
ru: Не удалось создать ключ: %1

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
ru: Ключ создан.

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ru: <p>В указанном слоте карты уже содержится ключ. При продолжении ключ будет <b>заменён</b>.</p> <p>Если для этого ключа отсутствуют резервные копии, то он будет безвозвратно утерян.</p>

en: The existing key has the ID:
ru: Идентификатор существующего ключа:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
ru: Замена существующего ключа

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ru: Эта смарт-карта не может быть использована для создания ключей, потому что она не поддерживает ни одного из совместимых алгоритмов.

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
ru: Обновление ключа…

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
ru: Обновление сертификата...

en: The certificate has not changed.
ru: Сертификат не изменён.

en: The certificate has been revoked.
ru: Сертификат отозван.

en: The certificate has been updated.
ru: Сертификат обновлён.

en: New user IDs: %1
ru: Новые идентификаторы пользователей: %1

en: New subkeys: %1
ru: Новые подключи: %1

en: New signatures: %1
ru: Новые подписи: %1

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
ru[0]: Кроме того, был получен %1 новый ключ.
ru[1]: Кроме того, было получено %1 новых ключа.
ru[2]: Кроме того, было получено %1 новых ключей.
ru[3]: Кроме того, был получен один новый ключ.

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
ru: Результат обновления сертификата OpenPGP с сервера ключей, сервера LDAP или Active Directory

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось обновить:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
ru: <para>Обновление пропущено, так как не настроен сервер ключей OpenPGP.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
ru[0]: <para>Сертификаты не найдены.</para>
ru[1]: <para>Сертификаты не найдены.</para>
ru[2]: <para>Сертификаты не найдены.</para>
ru[3]: <para>Сертификат не найден.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
ru[0]: <para>Сертификаты обновлены.</para>
ru[1]: <para>Сертификаты обновлены.</para>
ru[2]: <para>Сертификаты обновлены.</para>
ru[3]: <para>Сертификат обновлён.</para>

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
ru: Результат обновления из веб-каталога ключей

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
ru: Результат обновления сертификата S/MIME

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
ru[0]: Сертификаты обновлены
ru[1]: Сертификаты обновлены
ru[2]: Сертификаты обновлены
ru[3]: Сертификат обновлён

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
ru: Ошибка обновления

[ctx: @info]
en: Refreshing the OpenPGP certificates is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
ru: Обновление сертификатов OpenPGP невозможно, так как использование серверов ключей было явным образом запрещено.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
ru: <para>Обновление сертификатов OpenPGP подразумевает загрузку всех сертификатов заново, чтобы проверить действительность сертификатов.</para> <para>Это может сильно загрузить как эту сеть, так и сети других людей, и может занять более часа, в зависимости от скорости соединения и количества проверяемых сертификатов.</para> <para>Продолжить?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
ru: Обновление сертификата OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
ru: Ошибка обновления сертификата OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
ru: Обновление сертификата OpenPGP завершено

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ru: <para>Процесс GPG, пытавшийся обновить сертификаты OpenPGP, внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки.</para><para>Проверьте вывод команды <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
ru: <para>Ошибка при попытке обновить сертификаты OpenPGP.</para> <para>Вывод команды <command>%1</command>: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
ru: Обновление сертификатов OpenPGP завершено.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
ru: <para>Обновление сертификатов X.509 подразумевает загрузку списков отозванных сертификатов (CRL) для всех сертификатов, даже если они действительны.</para><para>В зависимости от скорости вашей сети и количества проверяемых сертификатов это может сильно загрузить как эту сеть, так и сеть других людей и может занять около часа, а то и больше.</para> <para>Продолжить?</para>

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
ru: Обновление сертификата X.509

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
ru: Ошибка обновления сертификата X.509

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
ru: Обновление сертификата X.509 завершено

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ru: <para>Процесс GpgSM, пытавшийся обновить сертификаты X.509, внезапно завершился из-за непредвиденной ошибки.</para><para>Проверьте вывод команды <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh X.509 certificates.</para><para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
ru: <para>Ошибка при попытке обновить сертификаты X.509.</para><para>Вывод команды <command>%1</command>: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
ru: Обновление сертификатов X.509 завершено.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
ru: <para>Будет отозвана сертификация идентификатора пользователя<nl/>%1<nl/>, выполненная с помощью ключа<nl/>%2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
ru: Подтверждение отзыва

en: Revoke Certification
ru: Отозвать подпись сертификата

en: User ID '%1' certified with key %2
ru: Идентификатор пользователя «%1» заверен ключом %2

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
ru[0]: Будет выполнен отзыв следующего %1 сертификата:
ru[1]: Будет выполнен отзыв следующих %1 сертификатов:
ru[2]: Будет выполнен отзыв следующих %1 сертификатов:
ru[3]: Будет выполнен отзыв следующего сертификата:

en: Revoke Certifications
ru: Отозвать подписи сертификатов

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
ru[0]: <para>Отозван %1 сертификат.</para><para>Опубликовать информацию об отзыве?</para>
ru[1]: <para>Отозваны %1 сертификата.</para><para>Опубликовать информацию об отзыве?</para>
ru[2]: <para>Отозваны %1 сертификатов.</para><para>Опубликовать информацию об отзыве?</para>
ru[3]: <para>Сертификат отозван.</para><para>Опубликовать информацию об отзыве?</para>

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
ru[0]: Опубликовать сведения об отзыве
ru[1]: Опубликовать сведения об отзыве
ru[2]: Опубликовать сведения об отзыве
ru[3]: Опубликовать сведения об отзыве

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
ru: Подтверждение публикации

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
ru: <para>Не удалось выполнить отзыв сертификации идентификатора пользователя<nl/>%1<nl/>, выполненной с помощью ключа<nl/>%2<nl/>:</para><para><message>%3</message></para>

en: You cannot revoke any certifications of this key.
ru: Невозможно отозвать сертификаты этого ключа.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
ru[0]: Невозможно отозвать сертификаты этих идентификаторов пользователей.
ru[1]: Невозможно отозвать сертификаты этих идентификаторов пользователей.
ru[2]: Невозможно отозвать сертификаты этих идентификаторов пользователей.
ru[3]: Невозможно отозвать сертификаты этого идентификатора пользователя.

en: You cannot revoke this certification.
ru: Невозможно отозвать этот сертификат.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
ru: Этот ключ уже был отозван.

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
ru: Отзыв ключа...

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>При отзыве произошла ошибка:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
ru: Ошибка отзыва

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
ru: Сертификат отозван.

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ru: <para>Сертификат отозван и отправлен во внутренний каталог.</para><para>Отозванный сертификат сохранён в файл <filename>%1</filename>.</para><para>Этот файл следует отправить вашим корреспондентам, добавив инструкции по его импорту.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ru: <para>Сертификат отозван и отправлен на %1.</para><para>Отозванный сертификат сохранён в файл <filename>%2</filename>.</para><para>Этот файл следует отправить вашим корреспондентам, добавив инструкции по его импорту.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ru: <para>Сертификат отозван.</para><para>Отозванный сертификат сохранён в файл<filename>%1</filename>.</para><para>Этот файл следует отправить вашим корреспондентам, добавив инструкции по его импорту.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>При попытке отзыва идентификатора пользователя<nl/><emphasis>%1</emphasis> произошла ошибка.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
ru: <para>Идентификатор пользователя<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>отозван.</para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
ru: Отзыв выполнен

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
ru: Установка начального PIN-кода

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
ru: Не удалось найти карту NetKey с серийным номером: %1

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ru: Введите старый ключ администрирования карты PIV в шестнадцатеричной форме.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
ru: Введите новый ключ администрирования карты PIV в шестнадцатеричной форме. Ключ должен состоять из 24 байт, то есть из 48 шестнадцатеричных символов.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
ru: Ещё раз введите новый ключ администрирования карты PIV.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
ru: Введённые ключи не совпадают. Повторите попытку.

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
ru: Не удалось установить ключ администрирования карты PIV: %1

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
ru: Ключ администрирования карты PIV установлен.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
ru: <para>При попытке отметить идентификатор пользователя<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>как основной произошла ошибка.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
ru: <para>Идентификатор пользователя<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>отмечен как основной.</para>

en: Sign Clipboard Error
ru: Ошибка подписывания содержимого буфера обмена

en: Sign/Encrypt Files Error
ru: Ошибка подписывания/шифрования файлов

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
ru: Выберите один или несколько файлов для подписывания и/или шифрования

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
ru: Выберите папку для подписывания и/или шифрования

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось включить сертификат:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ru: <para>Не удалось отключить сертификат:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
ru: <без имени>

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
ru: Доступ к этому параметру закрыт администратором системы

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
ru: Показывать во всплывающих подсказках следующую информацию

[ctx: @option:check]
en: Show validity
ru: Показывать действительность

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
ru: Показывать сведения о владельце

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
ru: Показывать технические подробности

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
ru: Показывать сведения о предстоящем истечении срока действия сертификата

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
ru: Пороговое значение для собственных сертификатов:

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
ru: никогда

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
ru[0]: %v день
ru[1]: %v дня
ru[2]: %v дней
ru[3]: %v день

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
ru: Количество дней для заблаговременного предупреждения о том, что срок действия вашего собственного сертификата скоро истечёт

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
ru: Пороговое значение для других сертификатов:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
ru: Количество дней для заблаговременного предупреждения о том, что срок действия сертификата другого пользователя скоро истечёт

[ctx: @title:tab]
en: General
ru: Общие

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
ru: Значок…

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
ru: Цвет текста…

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
ru: Цвет фона…

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
ru: Шрифт…

[ctx: @option:check]
en: Italic
ru: Курсив

[ctx: @option:check]
en: Bold
ru: Полужирный

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
ru: Зачёркнутый

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
ru: Внешний вид по умолчанию

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
ru: Категории сертификатов

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
ru: Предварительный просмотр цветов отключён, так как активен режим высокой контрастности.

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
ru: Порядок атрибутов уникальных имён

[ctx: @title:window]
en: Configure
ru: Настройка

en: Directory Services
ru: Службы каталогов

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Crypto Operations
ru: Криптографические операции

en: S/MIME Validation
ru: Проверка сертификата S/MIME

en: Smart Cards
ru: Смарт-карты

en: GnuPG System
ru: Система GnuPG

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
ru: Назначать файлам, зашифрованным с помощью OpenPGP, расширение «.pgp» вместо «.gpg»

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
ru: Сохранять подписанные или зашифрованные файлы в формате текстовых файлов

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ru: Сохранять подписанные или зашифрованные файлы в тестовом формате с использованием кодирования base64. Такие файлы могут быть открыты текстовым редактором или отправлены в теле письма. Выбор этого способа сохранения увеличивает размер итоговых файлов на треть.

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
ru: Обрабатывать файлы .p7m без расширений как письма

[ctx: @option:check]
en: Automatically start operation based on input detection for decrypt/verify.
ru: Начинать операцию автоматически на основании определения ввода данных для расшифровки или проверки

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
ru: Автоматически извлекать данные из файловых архивов после расшифровки

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ru: Создавать временные расшифрованные файлы в папке с исходным файлом

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ru: Используйте этот параметр, чтобы избежать использования пользовательского каталога временных файлов.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
ru: Использовать только симметричное шифрование

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
ru: Используйте этот параметр для отключения шифрования с открытым ключом.

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
ru: Использовать только шифрование с помощью открытого ключа

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
ru: Используйте этот параметр для отключения шифрования на основе пароля.

en: Checksum program to use when creating checksum files:
ru: Программа для подсчёта контрольных сумм файлов:

en: Archive command to use when archiving files:
ru: Программа для создания архивов:

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
ru: Сервер ключей OpenPGP

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
ru: Обратите внимание, что возможно настроить только один сервер ключей OpenPGP.

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
ru: Использовать сервер ключей OpenPGP

en: OpenPGP keyserver:
ru: Сервер ключей OpenPGP:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used. To disable the use of an OpenPGP keyserver enter the special value <emphasis>none</emphasis>.
ru: Введите адрес сервера ключей, который следует использовать при поиске сертификатов OpenPGP, а также при их отправке. Если оставить поле пустым, будет использоваться внутреннее значение по умолчанию. Чтобы отключить использование сервера ключей OpenPGP, введите специальное значение <emphasis>none</emphasis>.

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
ru: Искать отсутствующие ключи при проверке подписи

en: X.509 Directory Services
ru: Службы каталогов X.509

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
ru: Время ожидания &LDAP (мин:с):

en: &Maximum number of items returned by query:
ru: &Максимальное количество записей в результате запроса:

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
ru: Получать отсутствующие ключи сертификации при импорте новых ключей

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra будет автоматически пытаться получить ключи, которые использовались для проверки идентификаторов пользователей новых импортированных ключей OpenPGP

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ru: Опрашивать каталоги сертификатов поставщиков услуг эл. почты для всех идентификаторов пользователей

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ru: По умолчанию Kleopatra опрашивает каталоги сертификатов поставщиков услуг эл. почты (WKD) только для идентификаторов пользователей, которые изначально были получены из WKD при обновлении сертификата OpenPGP. Если эта опция включена, то Kleopatra будет опрашивать WKD для всех идентификаторов пользователей.

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
ru: Внутренняя ошибка: gpgconf не может обработать запись %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
ru: Внутренняя ошибка: gpgconf возвращает неверный тип для %1/%2: %3 %4

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
ru: Настройка групп

en: Help
ru: Справка

[ctx: @label]
en: Search:
ru: Поиск:

[ctx: @label]
en: Search groups
ru: Поиск групп

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
ru: Найти в списке группы, соответствующие поисковому запросу

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
ru: Введите поисковый запрос

[ctx: groups of keys]
en: groups
ru: группы

[ctx: @action:button]
en: New
ru: Создать

[ctx: @action:button]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: @action:button]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
ru: Начать заверение всех сертификатов группы

[ctx: @action:button]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
ru: Изменение группы

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
ru: <para>Удалить эту группу?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Удаление будет выполнено без возможности восстановления.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
ru[0]: <para>Удалить %1 группу?</para><para>Удаление будет выполнено без возможности восстановления.</para>
ru[1]: <para>Удалить %1 группы?</para><para>Удаление будет выполнено без возможности восстановления.</para>
ru[2]: <para>Удалить %1 групп?</para><para>Удаление будет выполнено без возможности восстановления.</para>
ru[3]: <para>Удалить %1 группу?</para><para>Удаление будет выполнено без возможности восстановления.</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
ru[0]: Удаление групп
ru[1]: Удаление групп
ru[2]: Удаление групп
ru[3]: Удаление группы

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
ru: Группа содержит сертификаты, с помощью которых нельзя выполнить шифрование. Это может привести к получению неожиданных результатов.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ru: Параметры модуля изменены.
    Сохранить или отменить изменения?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
ru: Применение параметров

en: Smart card reader to use:
ru: Использовать устройство чтения смарт-карт:

en: Cannot be configured with Kleopatra
ru: Нельзя настроить с помощью Kleopatra

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ru: Этот параметр требует установленного пакета dirmngr >= 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
ru: нет прокси-сервера

en: (Current system setting: %1)
ru: (текущие параметры системы: %1)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB) i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
ru: Этот параметр включает периодическую проверку действительности сертификата. Также можно задать интервал проверки (в часах). Заметьте, что проверка выполняется при изменении файлов в ~/.gnupg. Поэтому это свойство относится только к внешним факторам действительности сертификата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
ru: Проверять действительность сертификата каждые

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
ru: 1 час

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
ru:  ч

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
ru: При включении этого параметра сертификаты S/MIME будут проверяться интерактивно с помощью протокола сетевого статуса (Online Certificates Status Protocol, OCSP). Укажите адрес сервера OCSP в поле ввода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
ru: Проверять сертификаты интерактивно (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
ru: Интерактивная проверка сертификата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
ru: Адрес сервера OCSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
ru: Введите адрес сервера для интерактивной проверки сертификатов по протоколу OCSP. Обычно этот адрес начинается с http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
ru: Подпись службы OCSP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
ru: Игнорировать адреса служб сертификатов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KleopatraClientCopy::Gui::CertificateRequester, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
ru: Выберите сертификат, с помощью которого сервер OCSP будет подписывать свои ответы.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
ru: По умолчанию GnuPG использует файл ~/.gnupg/policies.txt для проверки доступности политик сертификатов. При включении этого параметра политики проверяться не будут.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
ru: Не проверять политики сертификатов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
ru: Если этот параметр включён, то при проверке сертификатов S/MIME не будут использованы списки отозванных сертификатов (CRL).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
ru: Никогда не обращаться к CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: If this option is checked while a root CA certificate is being imported, you will be asked to confirm its fingerprint and to state whether or not you consider this root certificate to be trusted. A root certificate needs to be trusted before the certificates it certified become trusted, but lightly allowing trusted root certificates into your certificate store will undermine the security of the system.
ru: Если этот параметр включён во время импорта сертификата корневого удостоверяющего центра, то необходимо будет подтвердить его отпечаток и ответить на вопрос: рассматривать ли этот корневой сертификат как доверенный. Корневой сертификат необходимо сделать доверенным до того, как станут доверенными другие сертификаты. Необдуманное добавление корневого сертификата в хранилище сертификатов может подорвать безопасность системы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: Allow to mark root certificates as trusted
ru: Разрешить отмечать корневые сертификаты как доверенные

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
ru: При включении этого параметра при необходимости будут загружаться отсутствующие сертификаты сертифицирующих компаний (применяется для обоих методов: по спискам отозванных сертификатов и OCSP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
ru: Загружать отсутствующие базовые сертификаты

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
ru: &Запросы HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
ru: Полностью отключить использование HTTP для S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
ru: Не выполнять запросы HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ru: При определении расположения списка отозванных сертификатов (CRL) проверяемый сертификат обычно содержит записи о так называемых центрах распространения списков отозванных сертификатов (CRL Distribution Point, DP), которые являются ссылками, описывающими способ получения доступа к CRL. Будет использована первая найденная запись DP. При включении этого параметра запросы HTTP в центры распространения CRL отправляться не будут.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
ru: Не отправлять запросы HTTP в центры распространения списков отозванных сертификатов (CRL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
ru: При включении этого параметра для любого запроса по протоколу HTTP будет использован указанный прокси-сервер (по умолчанию он берётся из переменной окружения http_proxy).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
ru: Использовать системный прокси-сервер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
ru: Использовать этот прокси-сервер для запросов HTTP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
ru: <p>Если не указан системный прокси-сервер или требуется использовать другой прокси-сервер для GpgSM, укажите его адрес в виде «сервер:порт».</p><p>Например, myproxy.nowhere.com:3128.</p><p>Он будет использоваться для всех запросов HTTP, относящихся к S/MIME.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
ru: &Запросы LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
ru: Полностью отключить использование LDAP для S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
ru: Не выполнять запросы LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ru: При определении расположения списка отозванных сертификатов (CRL) проверяемый сертификат обычно содержит записи о так называемых центрах распространения списков отозванных сертификатов (CRL Distribution Point, DP), которые являются ссылками, описывающими способ получения доступа к CRL. Будет использована первая найденная запись DP. При включении этого параметра запросы LDAP в центры распространения CRL отправляться не будут.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
ru: Не отправлять запросы LDAP в центры распространения списков отозванных сертификатов (CRL)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
ru: Основной сервер для запросов LDAP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
ru: При указании здесь сервера LDAP, все запросы будут сначала направляться на него. Этот параметр переопределяет указанные в ссылке LDAP сервер и порт, а также используется, если сервер и порт не указаны в ссылке. Другие серверы LDAP будут использованы только при невозможности соединения через прокси-сервер.
    Указать адрес сервера можно в виде «адрес_сервера» или «адрес_сервера:порт». Если порт не указан, будет использован стандартный порт LDAP — 389.

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>You can manually select what to do with the files now.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
ru: Не удалось найти зашифрованные или подписанные данные в одном или нескольких файлах.<nl/>Следует выбрать, что сделать с файлами.<nl/>Если они содержат подписанные или зашифрованные данные, сообщите об ошибке с помощью пункта меню «Справка» -> «Сообщить об ошибке».

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
ru: Файл <filename>%1</filename> содержит сертификаты и не может быть расшифрован или проверен.

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
ru: Выбор файла для проверки с помощью подписи <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
ru: <para>Не удалось переместить <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.</para> <para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
ru: <para>Не удалось переместить <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.</para>

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
ru: Сохранить файл с исходным названием <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
ru: Использовать исходное имя файла?

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
ru: Нет, сохранить как <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
ru: Да, сохранить как <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
ru: Не удалось удалить файл <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ru: Не удалось переместить <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
ru: Файлы контрольных сумм не были созданы.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
ru: Созданы следующие файлы контрольных сумм:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
ru: Ошибок не возникло.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
ru: Возникли следующие ошибки:

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
ru: Создание контрольных сумм: входными файлами должны быть либо только файлы контрольных сумм, либо только файлы для создания контрольных сумм, но не те и другие вперемешку.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Initializing...
ru: Инициализация…

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
ru: Ход создания контрольных сумм

en: Error while running %1: %2
ru: Ошибка при выполнении «%1»: %2

en: Failed to execute %1: %2
ru: Не удалось выполнить «%1»: %2

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
ru: Не удалось заменить файл <filename>%1</filename>.

en: No checksum programs defined.
ru: Не определены программы для создания контрольных сумм.

en: Scanning directories...
ru: Сканирование папок…

en: Calculating total size...
ru: Вычисление суммарного размера…

en: Checksumming (%2) in %1
ru: Вычисляется контрольная сумма для «%2» в %1

en: Done.
ru: Готово.

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ru: Здесь отображаются состояние и ход выполнения криптографических операций.

en: User canceled
ru: Операция отменена пользователем

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
ru: Расшифровка и проверка подписи письма

en: At least one input needs to be provided
ru: Должен быть предоставлен как минимум один источник

en: Informative sender/signed data count mismatch
ru: Размер для связки «отправитель/подписанные данные» не совпадает

en: Signature/signed data count mismatch
ru: Размер для связки «подпись/подписанные данные» не совпадает

en: Signed data can only be given for detached signature verification
ru: Подписанные данные могут быть выданы только для проверки отсоединённых подписей

en: Input/Output count mismatch
ru: Размер ввода и вывода не совпадает

en: Cannot use output and signed data simultaneously
ru: Одновременное использование вывода и подписанных данных невозможно

en: No backend support for %1
ru: Нет модуля для поддержки %1

en: Cannot determine whether input data is OpenPGP or CMS
ru: Не удалось определить тип входных данных: OpenPGP или CMS

en: No usable inputs found
ru: Не найден подходящий источник

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
ru: Расшифровка и проверка файлов

en: Unknown certificate
ru: Неизвестный сертификат

en: Verification canceled.
ru: Проверка отменена.

en: No signatures found.
ru: Не найдены подписи.

en: Invalid signature. | %1 invalid signatures.
ru[0]: %1 недействительная подпись.
ru[1]: %1 недействительные подписи.
ru[2]: %1 недействительных подписей.
ru[3]: Недействительная подпись.

en: The data could not be verified. | %1 signatures could not be verified.
ru[0]: Не удалось проверить %1 подпись.
ru[1]: Не удалось проверить %1 подписи.
ru[2]: Не удалось проверить %1 подписей.
ru[3]: Не удалось проверить подпись.

en: Valid signature by %1.
ru: Действительная подпись %1.

[ctx: @info The placeholder is a link to the certificate. The text of the link is the translated work 'certificate']
en: <br/>Warning: The sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
ru: <br/>Предупреждение: %1, использованный для подписывания, не содержит адрес отправителя.

en: certificate
ru: сертификат

en: Valid signature. | %1 valid signatures.
ru[0]: %1 действительная подпись.
ru[1]: %1 действительные подписи.
ru[2]: %1 действительных подписей.
ru[3]: Действительная подпись.

en: <br/>Warning: The sender's mail address is not stored in the certificates used for signing.
ru: <br/>Предупреждение: адрес отправителя не содержится в сертификатах, использованных для подписывания.

en: Decryption canceled.
ru: Расшифровка отменена.

en: No integrity protection (MDC).
ru: Отсутствует код защиты целостности сообщения (MDC).

[ctx: @info Unable to decrypt and verify <file>: <reason><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
ru: Не удалось расшифровать и проверить файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />Данные не были зашифрованы для расшифровки каким-либо из закрытых ключей в вашем списке сертификатов.

[ctx: @info Failed to decrypt and verify <file>: <reason>]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ru: Не удалось расшифровать и проверить файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ru: Выполнена расшифровка и проверка файла <filename>%1</filename> как <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Failed to verify <file>: <reason>]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ru: Не удалось проверить файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Verified <file> with signature in <file>.]
en: Verified <filename>%1</filename> with signature in <filename>%2</filename>.
ru: Выполнена проверка файла <filename>%1</filename> с помощью подписи в <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Unable to decrypt <file>: <reason><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
ru: Не удалось расшифровать файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />Данные не были зашифрованы для расшифровки каким-либо из закрытых ключей в вашем списке сертификатов.

[ctx: @info Failed to decrypt <file>: <reason>]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>: %2
ru: Не удалось расшифровать файл <filename>%1</filename>: %2

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ru: Выполнена расшифровка файла <filename>%1</filename> как <filename>%2</filename>.

en: Input error: %1
ru: Ошибка ввода: %1

en: <p>The sender's address %1 is not stored in the certificate. Stored: %2</p>
ru: <p>Адрес отправителя «%1» не содержится в сертификате. Сохранён: %2</p>

en: Recipient: | Recipients:
ru[0]: Получатели:
ru[1]: Получатели:
ru[2]: Получатели:
ru[3]: Получатель:

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
ru[0]: %1 неизвестный получатель
ru[1]: %1 неизвестных получателя
ru[2]: %1 неизвестных получателей
ru[3]: %1 неизвестный получатель

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
ru: Расшифровка соответствует %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
ru: Расшифровка <b>не соответствует</b> %1.

en: Embedded file name: '%1'
ru: Имя встроенного файла: «%1»

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
ru: <b>Примечание:</b> не удалось достоверно установить, кем зашифровано это письмо, поскольку подпись отсутствует.

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
ru: <b>Подсказка:</b> если этот файл был зашифрован ранее 2003 года, то, скорее всего, файлу стоит доверять, так как до этого времени проверка целостности не была широко распространена.

[ctx: The user is offered to force decrypt a non integrity protected message. With the strong advice to re-encrypt it.]
en: If you are confident that the file was not manipulated you should re-encrypt it after you have forced the decryption.
ru: При наличии уверенности в целостности файла следует заново зашифровать его после принудительного расшифровывания.

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
ru: Не удалось расшифровать текст: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
ru: Не удалось проверить текст: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
ru: Текст расшифрован и проверен

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
ru: Текст расшифрован

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
ru: Текст проверен

en: Caught exception: %1
ru: Произошла ошибка: %1

en: Caught unknown exception
ru: Произошла неизвестная ошибка

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
ru: Не удалось определить, какая это подпись или зашифрованный текст: S/MIME или OpenPGP. Может быть это не подпись и не зашифрованный текст?

en: Decrypting %1...
ru: Расшифровка %1…

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
ru: Не удалось определить, какой это зашифрованный текст: S/MIME или OpenPGP. Может быть это не зашифрованный текст?

en: Decrypting: %1...
ru: Расшифровка: %1…

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
ru: Не удалось определить, какая это подпись: S/MIME или OpenPGP. Может быть это не подпись?

en: Verifying %1...
ru: Проверка %1…

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
ru: Проверка файла <filename>%1</filename> с помощью <filename>%2</filename>…

en: Verifying signature %1...
ru: Проверка подписи %1…

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ru: Неоднозначный вызов EncryptEMailController::protocolAsString().

en: User cancel
ru: Отменено пользователем

en: Encryption canceled.
ru: Шифрование отменено.

en: Encryption failed: %1
ru: Не удалось зашифровать: %1

en: Encryption succeeded.
ru: Шифрование выполнено.

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
ru: Введите имя или адрес электронной почты…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ru: Показать список сертификатов

en: Show certificate list
ru: Показать список сертификатов

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
ru: Показать подробности

en: No matching certificates or groups found
ru: Не найдены соответствующие сертификаты или группы

en: Multiple matching certificates or groups found
ru: Найдены несколько соответствующих сертификатов или групп

en: This certificate is expired
ru: Срок действия этого сертификата истёк

en: This certificate is revoked
ru: Сертификат был отозван

[ctx: @info]
en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: (no matching certificates found)
ru: (не найдены соответствующие сертификаты)

en: Please select a certificate
ru: Выберите сертификат

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
ru: (сначала выберите OpenPGP или S/MIME)

en: ...
ru: …

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
ru: &Папка для вывода:

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
ru: Проверка файлов

en: %1: All operations completed.
ru: %1: все задания выполнены.

en: All operations completed.
ru: Все задания выполнены.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
ru: Задание %1: %2

en: <b>Choose operations to be performed</b>
ru: <b>Выберите операцию для выполнения</b>

en: Here you can check and, if needed, override the operations Kleopatra detected for the input given.
ru: Здесь можно проверить и, если потребуется, отменить задания Kleopatra, обнаруженные при заданном вводе.

[ctx: @action:button]
en: &Decrypt/Verify
ru: &Расшифровать/Проверить

en: Create all output files in a single folder
ru: Создавать все файлы в одной папке

en: &Output folder:
ru: &Папка для вывода:

en: Input file:
ru: Файл источника:

en: &Input file is a detached signature
ru: Файл &источника является отсоединённой подписью

en: &Signed data:
ru: &Подписанные данные:

en: &Input file is an archive; unpack with:
ru: &Входной файл является архивом, распаковать с помощью:

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
ru: Шифрование текста

en: <b>Results</b>
ru: <b>Результаты</b>

en: <b>Objects</b>
ru: <b>Объекты</b>

en: Remove Selected
ru: Удалить

en: Select File
ru: Выбор файла

en: <i>No certificate selected</i>
ru: <i>Сертификат не выбран</i>

en: <b>Recipients</b>
ru: <b>Получатели</b>

en: Add Recipient...
ru: Добавить получателя…

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
ru: <b>Предупреждение:</b> ни один из выбранных сертификатов не принадлежит вам. Расшифровать зашифрованные файлы не удастся.

en: Recipient
ru: Получатель

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
ru: Получатель (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
ru: <qt><p>Получатели, заданные в конфигурации GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action:button]
en: Force decryption
ru: Принудительно расшифровать

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Search%1
ru: Искать%1

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Import%1
ru: Импорт%1

en: Diagnostics
ru: Диагностика

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
ru: Журнал аудита

[ctx: @action:button]
en: Show Email
ru: Показать эл. почту

en: Keep open after operation completed
ru: Оставить открытым после завершения операции

en: You need to select a signing certificate to proceed.
ru: Необходимо выбрать сертификат для подписи.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
ru: Необходимо выбрать сертификат OpenPGP для подписи.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
ru: Необходимо выбрать сертификат S/MIME для подписи.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
ru: Необходимо выбрать сертификаты OpenPGP и S/MIME для подписи.

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
ru: Подписывание текста

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
ru: Выберите сертификат шифрования для получателя «%1»

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
ru: Выберите сертификат для подписи для отправителя «%1»

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ru: Kleopatra не может однозначно определить соответствующие сертификаты для каждого получателя/отправителя письма.
    Выберите корректный сертификат для каждого получателя:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
ru: Kleopatra не может однозначно определить соответствующие сертификаты для отправителя письма.
    Выберите корректный сертификат для отправителя:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ru: Kleopatra не может однозначно определить соответствующие сертификаты для каждого получателя письма.
    Выберите корректный сертификат для каждого получателя:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
ru: Проверьте правильность выбранных сертификатов для каждого получателя:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
ru: Проверьте правильность выбранных сертификатов для отправителя:

en: Show all recipients
ru: Показать всех получателей

en: Select Signing Certificate
ru: Выбор сертификата для подписи

en: Select Encryption Certificate
ru: Выбор сертификата для шифрования

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
ru: Показывать этот диалог только в случае конфликтов (экспериментальный параметр)

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
ru: Выбор сертификатов для письма

en: From:
ru: Отправитель:

en: To:
ru: Получатель:

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
ru: Выбор сертификатов для письма «%1»

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
ru: Создание подписи и шифрование файлов

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: &Sign as:
ru: &Сертификат подписи:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
ru: Зашифровать для &себя:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
ru: Зашифровать для &других:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
ru: Зашифровать с &паролем:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
ru: Выберите действие.

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
ru: &Файлы или папка для вывода:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt / Sign &each file separately.
ru: Зашифровать и/или подписать &каждый из файлов отдельно.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
ru: Сохранить по отдельности каждый из файлов вместо создания единого архива

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
ru: Некорректные параметры соответствия для подписывания и шифрования файлов.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ru: <para>Программу <application>Kleopatra</application> нельзя использовать для подписывания или шифрования файлов, потому что система <application>GnuPG</application>, которая используется <application>Kleopatra</application>, отлична от %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ru: <para>Программу <application>Kleopatra</application> нельзя использовать для подписывания или шифрования файлов, потому что система <application>GnuPG</application>, которая используется <application>Kleopatra</application>, отлична от %1.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
ru: <para>Создание подписи без шифрования требует использования непрозрачной (присоединённой) подписи, которая отличается от отсоединённой подписи тем, что включает в себя содержимое файлов и собственно подпись.</para><para>Этот формат несколько необычен. В случае создания такой подписи для нескольких файлов, возможно, следует сначала создать архив в виде одного файла, а затем подписать полученный файл архива. </para><para>Ожидается, что будущие версии программы Kleopatra будут поддерживать работу с отсоединёнными подписями в подобной ситуации.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
ru: Предупреждение о необычной подписи

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
ru: <para>Ни один из указанных сертификатов получателей не является вашим.</para><para>Это значит, что после шифрования данные не удастся расшифровать обратно.</para><para>Продолжить операцию или отменить её, чтобы скорректировать выбор сертификатов получателей?</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
ru: Предупреждение о шифровании для себя

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
ru: Название файла подписи S/MIME

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
ru: Файл подписи S/MIME

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
ru: Подписи S/MIME (*.p7s)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
ru: Подписи S/MIME (*.p7s *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
ru: Название файла отсоединённой подписи OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
ru: Файл подписи OpenPGP

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
ru: Подписи OpenPGP (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
ru: Подписи OpenPGP (*.asc *.sig)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
ru: Название подписанного и зашифрованного OpenPGP файла

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
ru: Подписанный и зашифрованный OpenPGP файл

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
ru: Файлы OpenPGP (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
ru: Файлы OpenPGP (*.asc)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
ru: Название зашифрованного файла OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
ru: Зашифрованный OpenPGP файл.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
ru: Название зашифрованного файла S/MIME

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
ru: Зашифрованный S/MIME файл

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
ru: Файлы S/MIME (*.p7m)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
ru: Файлы S/MIME (*.p7m *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
ru: Файлы результата записываются в этот каталог

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
ru: Каталог вывода

[ctx: @action:button]
en: Sign
ru: Подписать

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
ru: Зашифровать

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
ru: Подписать / зашифровать

en: Next
ru: Далее

[ctx: @title]
en: Results
ru: Результаты

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ru: Здесь отображаются состояние и ход выполнения криптографических операций.

en: &Sign as:
ru: &Сертификат подписи:

en: Encrypt for me:
ru: Зашифровать для себя:

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
ru: Зашифровать для других:

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
ru: Зашифровать с паролем:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
ru: В дополнение к шифрованию с использованием открытых ключей получателей, возможно зашифровать данные с помощью пароля. Любой, кто знает пароль, сможет прочесть данные без закрытого ключа. Использование пароля, даже очень сложного, <b>менее безопасно</b>, чем использование шифрования на основе открытых ключей.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
ru: Каждый, кто знает пароль, сможет прочитать данные.

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
ru: ключ получателя

en: Usable for Signing
ru: Может использоваться для подписывания

en: Certificates that can be used for signing
ru: Сертификаты, которые могут быть использованы для подписывания

en: Usable for Encryption
ru: Может использоваться для шифрования

en: Certificates that can be used for encryption
ru: Сертификаты, которые могут быть использованы для шифрования

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
ru: Срок действия этого сертификата истёк.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
ru: Срок действия этого сертификата истекает сегодня.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
ru[0]: Срок действия этого сертификата истекает через %1 день.
ru[1]: Срок действия этого сертификата истекает через %1 дня.
ru[2]: Срок действия этого сертификата истекает через %1 дней.
ru[3]: Срок действия этого сертификата истекает завтра.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ru: Этот сертификат нельзя использовать для шифрования.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
ru: Этот сертификат нельзя использовать для создания подписи.

en: Could not find a key for the following recipients:
ru: Не удалось найти ключ для следующих получателей:

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
ru: Не удалось найти некоторые ключи

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
ru: Этот сертификат был отозван.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
ru: Подписать с помощью %1: %2

en: No certificate selected
ru: Не выбран ни один сертификат

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
ru: Подписать и зашифровать (только для OpenPGP)

en: Encrypt only
ru: Только зашифровать

en: Sign only
ru: Только подписать

en: Encryption Options
ru: Параметры шифрования

en: Text output (ASCII armor)
ru: Текстовый вывод (защита ASCII)

en: Signing Options
ru: Параметры подписи

en: Signer:
ru: Автор подписи:

en: Change Signing Certificates...
ru: Сменить сертификаты для подписи…

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
ru: <b>Выберите операцию для выполнения</b>

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
ru: Выбор сертификатов для подписи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
ru: Использовать по умолчанию для будущих операций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
ru: Сертификат OpenPGP для подписи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
ru: Сертификат S/MIME для подписи:

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
ru: Неизвестный адресат:

[ctx: @action:button]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
ru: Искать на сервере ключей

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
ru: Данные зашифрованы для расшифровывания этим ключом или сертификатом

en: The following errors and warnings were recorded:
ru: Были зарегистрированы следующие ошибки и предупреждения:

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
ru: Ошибки проверки контрольных сумм

en: No errors occurred
ru: Ошибок не произошло

en: One error occurred | %1 errors occurred
ru[0]: Произошла %1 ошибка
ru[1]: Произошло %1 ошибки
ru[2]: Произошло %1 ошибок
ru[3]: Произошла ошибка

en: Progress:
ru: Выполнение:

[ctx: Show Errors]
en: Show
ru: Показать

[ctx: @action:button]
en: &Next
ru: &Далее

en: Back
ru: Назад

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ru: Неоднозначный вызов NewSignEncryptEMailController::protocolAsString().

en: Signing canceled.
ru: Подписывание отменено.

en: Signing failed: %1
ru: Подписывание не удалось: %1

en: Signing succeeded.
ru: Подписывание выполнено.

en: Archive and Sign Files
ru: Архивирование и подписывание файлов

en: Sign Files
ru: Подписывание файлов

en: Archive and Encrypt Files
ru: Архивирование и шифрование файлов

en: Encrypt Files
ru: Шифрование файлов

en: Archive and Sign/Encrypt Files
ru: Архивировать и подписать/зашифровать файлы

en: Sign/Encrypt Files
ru: Подписать/зашифровать файлы

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
ru: архив

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
ru: Произошёл сбой в SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
ru: Произошла неизвестная ошибка в SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
ru: Подпись и шифрование отменены.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
ru: Подписывание отменено.

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
ru: Шифрование отменено.

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ru: Не удалось подписать и зашифровать файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru: Не удалось подписать и зашифровать файлы <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[0]: Не удалось подписать и зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[1]: Не удалось подписать и зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файла: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[2]: Не удалось подписать и зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[3]: Не удалось подписать и зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ru: Не удалось подписать файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru: Не удалось подписать файлы <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[0]: Не удалось подписать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[1]: Не удалось подписать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файла: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[2]: Не удалось подписать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[3]: Не удалось подписать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ru: Не удалось зашифровать файл <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru: Не удалось зашифровать файлы <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[0]: Не удалось зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[1]: Не удалось зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файла: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[2]: Не удалось зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ru[3]: Не удалось зашифровать файл <filename>%2</filename> и ещё %1 файл: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ru: Выполнено подписывание и шифрование файла <filename>%1</filename>, а также его сохранение как <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ru: Выполнено подписывание и шифрование файлов <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ru[0]: Выполнено подписывание и шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[1]: Выполнено подписывание и шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[2]: Выполнено подписывание и шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[3]: Выполнено подписывание и шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
ru: Выполнено подписывание файла <filename>%1</filename>, а также сохранение подписи в <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ru: Выполнено подписывание файлов <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>, а также сохранение подписи в <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ru[0]: Выполнено подписывание файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также сохранение подписи в <filename>%3</filename>.
ru[1]: Выполнено подписывание файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также сохранение подписи в <filename>%3</filename>.
ru[2]: Выполнено подписывание файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также сохранение подписи в <filename>%3</filename>.
ru[3]: Выполнено подписывание файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также сохранение подписи в <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ru: Выполнено шифрование файла <filename>%1</filename>, а также его сохранение как <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ru: Выполнено шифрование файлов <filename>%1</filename> и <filename>%2</filename>, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ru[0]: Выполнено шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[1]: Выполнено шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[2]: Выполнено шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файлов, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.
ru[3]: Выполнено шифрование файла <filename>%2</filename> и ещё %1 файла, а также их сохранение как <filename>%3</filename>.

en: Output error: %1
ru: Ошибка вывода: %1

en: Cannot determine protocol for task
ru: Невозможно определить протокол для задачи

[ctx: <name of first file>, ...]
en: %1, ...
ru: %1, …

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
ru: Не удалось найти общий базовый каталог для этих файлов:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
ru: Создание подписанного и зашифрованного архива…

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
ru: Создание зашифрованного архива...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
ru: Создание подписанного архива…

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
ru: Не удалось подписать текст: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
ru: Не удалось зашифровать текст: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
ru: Текст зашифрован и подписан

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
ru: Текст зашифрован

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
ru: Текст подписан

en: Unknown exception in Task::start()
ru: Неизвестная ошибка в Task::start()

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
ru: Результаты проверки контрольных сумм

en: Cannot find checksums file for file %1
ru: Не удалось найти файл контрольных сумм для файла «%1»

en: Verifying checksums (%2) in %1
ru: Проверяются контрольные суммы (%2) в «%1»

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
ru: Дополнительные параметры

[ctx: @title:group]
en: Key Material
ru: Материал ключа

en: Algorithm:
ru: Алгоритм:

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
ru: Использование сертификата

[ctx: @option:check]
en: Signing
ru: Создание подписи

[ctx: @option:check]
en: Encryption
ru: Шифрование

[ctx: @option:check]
en: Authentication
ru: Аутентификация

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
ru: Срок действия:

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
ru: Добавить подключ

en: Expiration of primary key: %1
ru: Срок окончания действия основного ключа: %1

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: title:window]
en: Add User ID
ru: Добавление идентификатора пользователя

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
ru: Введите имя и адрес электронной почты, которые будут использованы для идентификатора пользователя.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
ru: Введите имя и/или адрес электронной почты, которые будут использованы для идентификатора пользователя.

en: Enter a name or an email address.
ru: Введите имя или адрес электронной почты.

en: There is a problem.
ru: Имеется проблема.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
ru: <div>Метод хранения идентификатора пользователя в сертификате:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @action:button]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
ru: Создать сертификат отзыва

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
ru: Сертификат отзыва — это своего рода «аварийный выключатель» для объявления того, что ключ больше не будет использоваться. Публикация сертификата отзыва — необратимое действие.

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
ru: Сменить пароль

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
ru: Сертификат OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
ru: Сертификат S/MIME

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
ru: Обновить списки отозванных сертификатов и выполнить полную проверку действительности сертификата

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
ru: Обновить ключ из внешних источников

en: (required)
ru: (обязательно)

en: (optional)
ru: (необязательно)

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.
ru: <interface>%1</interface> — обязательное поле, но оно не заполнено.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ru: <interface>%1</interface> — обязательное поле, но оно не заполнено.<nl/>Локальное административное правило: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.
ru: <interface>%1</interface> указано не полностью.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ru: <interface>%1</interface> указано не полностью.<nl/>Локальное административное правило: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.
ru: <interface>%1</interface> содержит недопустимое значение.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
ru: <interface>%1</interface> содержит недопустимое значение.<nl/>Локальное административное правило: <icode>%2</icode>

en: User ID:
ru: Идентификатор пользователя:

en: Trust level:
ru: Уровень доверия:

en: Valid from:
ru: Действителен с:

en: Valid until:
ru: Срок действия:

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
ru: Изменить окончание периода действия

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
ru: Изменить действительность

en: Status:
ru: Состояние:

en: Fingerprint:
ru: Отпечаток:

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
ru: Скопировать отпечаток в буфер обмена

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
ru: Копировать отпечаток

en: Issuer:
ru: Кем выпущен:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
ru: Показать сертификат центра выдачи

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
ru: Показать сертификат

en: Compliance:
ru: Соответствие:

en: Usage:
ru: Назначение:

en: Trusted introducer for:
ru: Доверенный представитель для:

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
ru: Дополнительные сведения содержатся в меню «Сертификаты»

en: Private Key:
ru: Закрытый ключ:

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
ru: Идентификаторы пользователя:

en: Related addresses
ru: Связанные адреса

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
ru: Связанные адреса

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
ru: Подключи

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
ru: Сертификаты

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
ru: Подробные сведения о цепочке доверия

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
ru: Снимок сертификата

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
ru: Отзывающие

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
ru: неограниченно

[ctx: not applicable]
en: n/a
ru: н/д

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
ru: смарт-карта %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
ru: смарт-карта

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
ru: автономный

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
ru[0]: На этом компьютере и на %1 смарт-карте
ru[1]: На этом компьютере и на %1 смарт-картах
ru[2]: На этом компьютере и на %1 смарт-картах
ru[3]: На этом компьютере и на смарт-карте

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
ru: на этом компьютере

en: encryption
ru: шифрование

en: signing
ru: создание подписи

en: certification
ru: сертификация

en: authentication
ru: аутентификация

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
ru: квалифицированные подписи

en: Updating...
ru: Обновление…

en: Common Name
ru: Общее имя

en: Organization
ru: Организация

en: Street
ru: Улица

en: City
ru: Город

en: State
ru: Штат / регион

en: Country
ru: Страна

en: The issuer certificate could not be found locally.
ru: Не удалось найти локальный экземпляр сертификата центра выдачи.

en: Please select one or more of the following certificates:
ru: Выберите один или несколько из следующих сертификатов:

en: Please select one of the following certificates:
ru: Выберите один из следующих сертификатов:

[ctx: @action:button]
en: Reload
ru: Обновить

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
ru: Обновить список сертификатов

[ctx: @action:button]
en: Import...
ru: Импорт…

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
ru: Импорт сертификата из файла

en: Import certificate
ru: Импорт сертификата

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
ru: Поиск…

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
ru: Найти сертификат на сервере

en: Look up certificate
ru: Найти сертификат

[ctx: @action:button]
en: New...
ru: Создать...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
ru: Создать новый сертификат OpenPGP

en: Create certificate
ru: Создать сертификат

[ctx: @action:button]
en: Groups...
ru: Группы…

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
ru: Управление группами сертификатов

en: Manage groups
ru: Управление группами

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
ru: Выбор сертификата

en: Certify
ru: Заверить

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
ru: Заверение сертификата: %1

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
ru: Заверение группы сертификатов %1

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
ru: Проверьте отпечаток, отметьте идентификаторы пользователей, которые требуется заверить, и выберите ключ, с помощью которого это следует сделать.<br><i>Примечание: ключ и его владельца явным образом определяет только отпечаток.</i>

en: Certify with:
ru: Заверить с использованием:

[ctx: @action:button]
en: Set Owner Trust
ru: Установить доверие владельцу

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
ru: Позволяет установить абсолютный уровень доверия для выбранного ключа сертификации. Обычно это требуется сделать для собственных ключей.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
ru: Один или несколько сертификатов не могут быть заверены.

en: User IDs
ru: Идентификаторы пользователей

[ctx: @title:column]
en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Show advanced options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Certify for everyone to see (exportable)
ru: Заверить для всех (с возможностью экспорта)

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
ru: Используйте этот параметр, чтобы сделать заверенные вами сертификаты доступными для других пользователей. Если же вы хотите, чтобы сертификаты были отмечены как заверенные только для вас, снимите этот флажок.

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
ru: Опубликовать во внутреннем каталоге

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
ru: Опубликовать в %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
ru: Используйте этот параметр, чтобы после успешного заверения сертификатов сведения о заверении были переданы в службу каталогов сертификатов

en: Tags:
ru: Метки:

en: You can use this to add additional info to a certification.
ru: Эта информация будет добавлена в сертификат.

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
ru: Метки, созданные при полном доверии к сертификату, выводятся в списке ключей и могут быть использованы для поиска.

en: Expiration:
ru: Срок действия:

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
ru: Здесь возможно установить дату истечения срока действия сертификата.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
ru: С помощью даты истечения срока действия возможно ограничить срок действия сертификатов определённым количеством времени. По истечении срока действия сертификат будет недействительным.

en: Certify as trusted introducer
ru: Подтвердить как доверенного представителя

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
ru: Подтвердить доверенного представителя для домена.

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
ru: Все сертификаты с адресами электронной почты, принадлежащими домену, которые были сертифицированы доверенным представителем, рассматриваются как сертифицированные, то есть доверенный представитель действует как промежуточный центр сертификации для домена.

en: Domain:
ru: Домен:

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
ru: Проверьте отпечатки, отметьте идентификаторы пользователей, которые требуется заверить, и выберите сертификат, с помощью которого это следует сделать.<br><i>Примечание: сертификаты и его владельца явным образом определяют только отпечатки.</i>

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ru: Отпечаток

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
ru: Сертификаты S/MIME не могут быть заверены

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
ru: Просроченные или отозванные сертификаты не могут быть заверены

en: Is this your own key?
ru: Это ваш собственный ключ?

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
ru: <p>Не удалось изменить уровень доверия к ключу <b>«%1»</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
ru: Ошибка при изменении уровня доверия

en: Owner trust set successfully.
ru: Уровень доверия владельцу установлен.

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
ru: Удалить закрытый ключ с диска

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
ru: Оставить закрытый ключ на диске

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
ru: Сохранить резервную копию закрытого ключа в файл

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
ru: Создать распечатку с резервной копией закрытого ключа

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
ru: Резервная копия закрытого ключа уже имеется

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
ru: Копировать на карту

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
ru: Копирование ключа на смарт-карту

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
ru: <para>Выбранный ключ: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Выбранная смарт-карта: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Для продолжения выберите один из следующих вариантов:</para>

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
ru: Обзор конфигурации GnuPG

[ctx: @action:button]
en: Run Command
ru: Запустить команду

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

[ctx: @action:button]
en: Save to File
ru: Сохранить в файл

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
ru: Код выхода: %1

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
ru[0]: Сертификаты входят в группу. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[1]: Сертификаты входят в группу. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[2]: Сертификаты входят в группу. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[3]: Сертификат входит в группу. Его удаление может помешать получателю расшифровывать сообщения:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
ru[0]: Сертификаты входят в несколько групп. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[1]: Сертификаты входят в несколько групп. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[2]: Сертификаты входят в несколько групп. Их удаление может помешать получателям расшифровывать сообщения:
ru[3]: Сертификат входит в несколько групп. Его удаление может помешать получателю расшифровывать сообщения:

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
ru: <para>Когда удаляются сертификаты удостоверяющего центра (либо сертификат корневого УЦ, либо сертификат промежуточного УЦ), сертификаты, выданные этими центрами, также будут удалены.</para><para>Наиболее наглядно это показано в представлении иерархического списка сертификатов: если удаляется сертификат, имеющий дочерние сертификаты, они также будут удалены.</para>

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
ru[0]: Для удаления выбраны следующие сертификаты:
ru[1]: Для удаления выбраны следующие сертификаты:
ru[2]: Для удаления выбраны следующие сертификаты:
ru[3]: Для удаления выбран следующий сертификат:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
ru[0]: Следующие сертификаты будут удалены несмотря на то, что они <b>не</b>отмечены (<a href="whatsthis://">подробности</a>):
ru[1]: Следующие сертификаты будут удалены несмотря на то, что они <b>не</b>отмечены (<a href="whatsthis://">подробности</a>):
ru[2]: Следующие сертификаты будут удалены несмотря на то, что они <b>не</b>отмечены (<a href="whatsthis://">подробности</a>):
ru[3]: Следующий сертификат будет удалён несмотря на то, что он <b>не</b>отмечен (<a href="whatsthis://">подробности</a>):

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ru[0]: Все удаляемые сертификаты являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[1]: Все удаляемые сертификаты являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[2]: Все удаляемые сертификаты являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[3]: Удаляемый сертификат является вашим собственным. Он содержит закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не может быть удалён.

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ru[0]: Некоторые из удаляемых сертификатов являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[1]: Некоторые из удаляемых сертификатов являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[2]: Некоторые из удаляемых сертификатов являются вашими собственными. Они содержат закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не могут быть удалены.
ru[3]: Один из удаляемых сертификатов является вашим собственным. Он содержит закрытые ключи, которыми производилось шифрование данных, и не может быть удалён.

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
ru: Удаление закрытого ключа

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
ru: не может использоваться

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ru: Этот сертификат нельзя использовать для шифрования

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: @title]
en: Available Keys
ru: Доступные ключи

[ctx: @label]
en: Search available keys
ru: Поиск доступных ключей

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available keys for keys matching the search term.
ru: Найти в списке доступных ключей ключи, соответствующие поисковому запросу

en: Filter certificates by category
ru: Фильтровать сертификаты по категории

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
ru: Показать только сертификаты, принадлежащие к выбранной категории

en: available keys
ru: доступные ключи

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Keys
ru: Добавить выбранные ключи

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected keys to the group
ru: Добавить выбранные ключи в группу

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Keys
ru: Удалить выбранные ключи

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected keys from the group
ru: Удалить выбранные ключи из группы

[ctx: @title]
en: Group Keys
ru: Группа ключей

[ctx: @label]
en: Search group keys
ru: Поиск групп ключей

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of group keys for keys matching the search term.
ru: Найти в списке групп ключей ключи, соответствующие поисковому запросу

en: group keys
ru: группа ключей

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
ru: Изменение группы

en: Please select until when the subkey should be valid:
ru: Выберите срок действия подключа:

en: Please select until when the certificate should be valid:
ru: Выберите срок действия сертификата:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
ru: Неограниченный срок действия

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
ru: Срок действия (в интервале от %1 до %2):

en: Also update the validity period of the subkeys
ru: Также обновить период действия подключей

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
ru: Действует до %1

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
ru: Изменение периода действия

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
ru: Тот же срок действия, что и у основного ключа (%1)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
ru: Тот же срок действия, что и у основного ключа (без ограничений)

en: Exporting ...
ru: Экспорт…

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
ru: Не удалось экспортировать: «%1»

[ctx: @title:window]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
ru: Адрес эл. почты:

en: Invalid EMail
ru: Недействительный адрес электронной почты

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
ru: Алгоритм:

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
ru: Создать резервную копию ключа шифрования

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
ru: Сохранить резервную копию ключа шифрования в файл

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
ru: Во время создания ключа будет предложено задать пароль для его защиты.

[ctx: @title:window]
en: Group Details
ru: Сведения о группе

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
ru: Обратите внимание: эта группа определена в конфигурационных файлах gpg.

en: Find:
ru: Искать:

en: Search
ru: Поиск

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Deselect All
ru: Отменить выбор

en: Details...
ru: Подробности…

en: Save As...
ru: Сохранить как…

[ctx: @title:column]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @title:column]
en: Email
ru: Адрес эл. почты

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ru: Действителен с

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ru: Действителен до

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ru: Протокол

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ru: Идентификатор ключа

[ctx: @title:column]
en: Origin
ru: Источник

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
ru: Поиск на сервере

en: Import
ru: Импорт

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
ru: Введите поисковый запрос для выполнения поиска соответствующих сертификатов.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
ru: Введите адрес электронной почты для поиска соответствующих сертификатов.

en: Keyserver
ru: Сервер ключей

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
ru: Отзыв сертификата

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
ru: Сертификат скомпрометирован

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
ru: Сертификат заменён

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
ru: Сертификат больше не используется

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
ru: Другая причина

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
ru: Причина отзыва (необязательно)

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
ru: Отправить отозванный сертификат во внутренний каталог

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
ru: Отправить отозванный сертификат на %1

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
ru: Описание (необязательно):

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
ru: Отозвать сертификат

en: Error: The description must not contain empty lines.
ru: Ошибка: в описании не должно быть пустых строк.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
ru: <para>Будет отозван следующий сертификат:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>Отзыв выполняется сразу же, это действие нельзя отменить.</emphasis></para><para>Последствия: <list><item>Всё равно будет можно расшифровать любые данные, зашифрованные для расшифровывания этим сертификатом.</item><item>Больше будет нельзя ничего подписывать этим сертификатом.</item><item>Больше будет нельзя заверять этим сертификатом другие сертификаты.</item><item>После получения отзыва другие пользователи больше не смогут выполнять шифрование с помощью этого сертификата.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Revokers
ru: Отзывающие

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
ru: неизвестное название

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
ru: неизвестный адрес электронной почты

en: Skipped
ru: Пропущено

en: Passed
ru: Без ошибок

en: Test Name
ru: Название проверки

en: Result
ru: Результат

en: (select test first)
ru: (выберите проверку)

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
ru: <para>Это результаты самопроверки Kleopatra. Щелкните по названию проверки для просмотра подробных сведений.</para><para>Все ошибки, кроме первой, могут быть связаны со сбоями в предыдущих проверках.</para>

en: test results
ru: результаты проверки

[ctx: @title:group]
en: Details
ru: Подробные сведения

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
ru: Предлагаемое корректирующее действие

[ctx: @action:button]
en: Do It
ru: Запустить

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
ru: Показать результаты всех проверок

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
ru: Выполнять эти проверки при запуске

[ctx: @action:button]
en: Continue
ru: Продолжить

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
ru: Перезапустить проверки

[ctx: @title:window]
en: Self Test
ru: Самопроверка

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
ru: Нулевой PIN-код не найден. <warning>Если этот PIN-код установлен не вами, эта карта могла быть подделана.</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
ru: Установка PIN-кода отменена.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
ru: При установке PIN-кода произошла ошибка: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
ru: PIN-код установлен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainLB)
en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
ru: <p>На этой смарт-карте есть место для двух сертификатов:
    <ol>
    <li>Обычный сертификат</li>
    <li>Специальный сертификат для создания <em>квалифицированных подписей</em> в соответствии с Signaturgesetz Германии</li>
    </ol>
    Перед началом использования установите начальные PIN-коды для обоих сертификатов.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
ru: Шаг 1: установите начальный PIN-код для первого сертификата («NKS»):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
ru: Установить начальный PIN-код (NKS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
ru: Шаг 2: установите начальный PIN-код для сертификата квалифицированной подписи («SigG»):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sigGPB)
en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
ru: (необязательно) Установить начальный PIN-код (SigG)

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
ru: Загрузка смарт-карт…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
ru: Обновление смарт-карты %1…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
ru: Обновление смарт-карты…

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
ru: Импорт сертификатов со смарт-карт…

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
ru: Управление смарт-картами

[ctx: @label]
en: Subkeys
ru: Подключи

[ctx: @title:column]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: @title:column]
en: Usage
ru: Применение

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ru: Алгоритм

[ctx: @title:column]
en: Storage
ru: Место хранения

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
ru: Добавить подключ

[ctx: @action:button]
en: Change validity
ru: Изменить действительность

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
ru: Экспорт ключа OpenSSH

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
ru: Восстановить из распечатки с резервной копией

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
ru: Перенести на смарт-карту

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
ru: Экспорт закрытого подключа

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
ru: Добавить ADSK

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.
ru: Добавить к сертификату ADSK, указанный в конфигурации GnuPG. Таким образом вы разрешите владельцу ADSK расшифровывать все новые сообщения, зашифрованные для расшифровывания вашим сертификатом, если соответствующая функциональность поддерживается клиентом, зашифровывающим сообщение.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Change validity
ru: Изменить действительность

en: Export OpenSSH key
ru: Экспорт ключа OpenSSH

en: Transfer to smartcard
ru: Перенести на смарт-карту

en: Export secret subkey
ru: Экспорт закрытого подключа

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
ru: смарт-карта %1

en: smart card
ru: смарт-карта

en: on this computer
ru: на этом компьютере

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
ru: неизвестно

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
ru: Не найден сертификат центра выдачи (%1)

en: Searching for updates...
ru: Поиск обновлений…

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
ru: В доступной версии базы данных обновления отсутствуют.

[ctx: @title]
en: Up to date
ru: Обновления отсутствуют

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
ru: Доступна версия %1.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
ru: Ознакомьтесь с <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">новыми возможностями</a>.

[ctx: @title:window]
en: Update Available
ru: Доступно обновление

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
ru: Показывать это уведомление для последующих обновлений

[ctx: @action:button]
en: &Get update
ru: &Обновить

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
ru: Добавить идентификатор пользователя

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
ru: Отозвать идентификатор пользователя

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
ru: Отметить как основной

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
ru: Отметить выбранный идентификатор пользователя как основной идентификатор пользователя этого ключа

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
ru: Заверить идентификаторы пользователей

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
ru: Отозвать подписи сертификатов

en: Name
ru: Имя

en: Email
ru: Адрес эл. почты

en: Trust Level
ru: Уровень доверия

en: Origin
ru: Источник

en: Tags
ru: Метки

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ru: нет адреса электронной почты

en: never
ru: никогда

en: Signing
ru: Создание подписи

en: First message
ru: Первое письмо

en: Last message
ru: Последнее письмо

en: Message count
ru: Количество сообщений

en: Encryption
ru: Шифрование

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
ru: <para>Отозвать идентификатор пользователя<nl/><emphasis>%1</emphasis>?</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
ru: Отметить как основной идентификатор пользователя

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
ru: Заверить идентификаторы пользователей...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
ru[0]: Заверить идентификаторы пользователей...
ru[1]: Заверить идентификаторы пользователей...
ru[2]: Заверить идентификаторы пользователей...
ru[3]: Заверить идентификатор пользователя...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
ru: Отозвать подписи сертификатов…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
ru[0]: Отозвать подписи сертификатов…
ru[1]: Отозвать подписи сертификатов…
ru[2]: Отозвать подписи сертификатов…
ru[3]: Отозвать подпись сертификата…

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
ru: Опубликовать на сервере поставщика услуг эл. почты…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
ru: Отозвать идентификатор пользователя

en: User IDs and certifications
ru: Идентификаторы пользователей и сертификаты

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
ru: Сертификацией можно воспользоваться после импорта сертификата.

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
ru: Показать сведения о сертификате

[ctx: @action]
en: Add Certification
ru: Добавить сертификат

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
ru: Отозвать подпись сертификата

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
ru: Получить отсутствующие ключи

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
ru: Найти и импортировать все ключи, которые использовались для заверения идентификаторов пользователей этого ключа

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
ru: Показать только мои собственные сертификаты

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
ru: Невозможно отозвать этот сертификат, потому что он не был подписан с помощью одного из ваших ключей (или отсутствует необходимый закрытый ключ).

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
ru: В текущей версии программы не предусмотрена возможность отзыва самостоятельных сертификатов

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
ru: Невозможно отозвать этот сертификат отзыва (но возможно повторно подтвердить соответствующий идентификатор пользователя)

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
ru: Невозможно отозвать этот просроченный сертификат

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
ru: Невозможно отозвать этот недействительный сертификат

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
ru: Невозможно отозвать этот сертификат, потому что необходимый закрытый ключ недоступен

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
ru: Невозможно отозвать сертификаты этого идентификатора пользователя. Выберите любой из сертификатов для получения подробных сведений.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
ru: <para>При загрузке удостоверений произошла ошибка: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
ru: Ошибка загрузки сертификатов

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: Decrypt/Verify Popup Geometry
ru: Координаты всплывающей подсказки о расшифровке/проверке

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: The remembered size and position of the Decrypt/Verify Result Popup used by clients which do not support inline display of D/V results, such as MS Outlook.
ru: Сохранённые размер и положение всплывающей подсказки о расшифровывании/проверке подписи для клиентов, не поддерживающих встроенный показ результатов, например, MS Outlook.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
ru: Использовать pgp в качестве расширения по умолчанию для файлов OpenPGP

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
ru: Установите этот параметр, чтобы kleopatra по умолчанию давала файлам OpenPGP расширение pgp.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDecryptVerify), group (FileOperations)
en: Automatically start operation based on input detection for decrypt/verify.
ru: Начинать операцию автоматически на основании определения ввода данных для расшифровки или проверки.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoDecryptVerify), group (FileOperations)
en: With this option set Kleopatra no longer asks you what you want to do with input files but instead automatically starts the operations it detects as applicable to the input.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra не будет запрашивать выбор действий для полей ввода, а автоматически начнёт операции, применимые к введённым данным.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: Automatically extract archives after decryption.
ru: Автоматически извлекать данные из архивов после расшифровки.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra автоматически извлекает данные из файловых архивов после расшифровки.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
ru: Команда для создания файловых архивов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
ru: Команда, которую Kleopatra использует для создания зашифрованного архива при шифровании папки или нескольких файлов

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
ru: Сохранять подписанные или зашифрованные файлы в формате текстовых файлов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ru: Сохранять подписанные или зашифрованные файлы в тестовом формате с использованием кодирования base64. Такие файлы могут быть открыты текстовым редактором или отправлены в теле письма. Выбор этого способа сохранения увеличивает размер итоговых файлов на треть.

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ru: Создавать временные расшифрованные файлы в папке с исходным файлом.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ru: Используйте этот параметр, чтобы избежать использования пользовательского каталога временных файлов.

note: i18n: ectx: label, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use symmetric encryption only.
ru: Использовать только симметричное шифрование.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable public key encryption.
ru: Используйте этот параметр для отключения шифрования с открытым ключом.

note: i18n: ectx: label, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use public key encryption only.
ru: Использовать только шифрование с открытым ключом.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable password-based encryption.
ru: Используйте этот параметр для отключения шифрования на основе пароля.

note: i18n: ectx: label, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Placeholder for CN
ru: Заполнитель для CN

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
ru: Этот текст будет использоваться в качестве заполнителя для поля общего имени (CN) сертификатов S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill CN automatically
ru: Автоматически предварительно заполнять CN

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ru: Если этот параметр включён, поле общего имени (CN) сертификатов S/MIME будет предварительно заполняться данными из системы
             (например, из параметров электронной почты рабочего стола или (в Windows) из Active Directory).

note: i18n: ectx: label, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for EMAIL
ru: Подсказка для EMAIL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
ru: Этот текст будет показан над полем адреса электронной почты сертификатов OpenPGP, а также использован в качестве заполнителя в соответствующем поле сертификатов S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill EMAIL automatically
ru: Автоматически предварительно заполнять EMAIL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ru: Если этот параметр включён, поле адреса электронной почты сертификатов OpenPGP и S/MIME будет предварительно заполняться данными из системы
             (например, из параметров электронной почты рабочего стола или (в Windows) из Active Directory).

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of EMAIL
ru: Значение EMAIL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
ru: Предзаполненное значение для поля адреса электронной почты сертификатов OpenPGP и S/MIME. Это значение имеет приоритет над EMAIL_prefill. Полезно в тех случаях, когда значение общесистемного параметра EMAIL_prefill не найдено или не подходит.

note: i18n: ectx: label, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for NAME
ru: Подсказка для NAME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
ru: Этот текст будет показан над полем имени сертификатов OpenPGP.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill NAME automatically
ru: Автоматически предварительно заполнять NAME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ru: Если этот параметр включён, поле имени сертификатов OpenPGP будет предварительно заполняться данными из системы
             (например, из параметров электронной почты рабочего стола или (в Windows) из Active Directory).

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of NAME
ru: Значение NAME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
ru: Предзаполненное значение для поля имени сертификатов OpenPGP. Это значение имеет приоритет над NAME_prefill. Полезно в тех случаях, когда значение общесистемного параметра NAME_prefill не найдено или не подходит.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Default validity period
ru: Период действия по умолчанию

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ru: Указывает период действия новых или продлённых ключей OpenPGP в днях (по умолчанию)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
ru: Этот параметр определяет стандартный период действия ключа OpenPGP. Иными словами, он указывает, сколько дней ключ будет действующим. Если установить значение 0, период действия ключа будет неограниченным. Если для этого параметра не указано значение или указано отрицательное значение, новые или продлённые ключи OpenPGP по умолчанию будут действительны в течение трёх лет (возможно ограничение минимальным и максимальным периодом действия).

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Minimum validity period
ru: Минимальный период действия

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ru: Указывает минимальный допустимый период действия новых или продлённых ключей OpenPGP в днях

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
ru: Этот параметр определяет минимальное количество дней, которое пользователь может выбрать в качестве срока действия сертификатов OpenPGP. Он применяется при создании и изменении действительности ключа.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Maximum validity period
ru: Максимальный период действия

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ru: Указывает максимальный допустимый период действия новых или продлённых ключей OpenPGP в днях

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
ru: Этот параметр определяет максимальное количество дней, которое пользователь может выбрать в качестве срока действия сертификатов OpenPGP. Он применяется при создании и изменении действительности ключа. Если для этого параметра не указано значение или указано отрицательное значение, срок действия не ограничен.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Hide advanced settings
ru: Скрыть дополнительные параметры

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
ru: Если этот параметр включён, в мастере создания сертификата будет скрыта кнопка дополнительных параметров.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Certification)
en: Default certification validity
ru: Стандартный период действия сертификата

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Certification)
en: Specifies the default validity of certifications in days.
ru: Указывает период действия сертификатов в днях (по умолчанию)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Certification)
en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
ru: Этот параметр определяет период действия сертификата в днях. Иными словами, он указывает количество дней, после которого истечёт срок действия нового сертификата. Чтобы не ограничивать срок действия сертификата, укажите для этого параметра значение «0».

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumDefinitionId), group (ChecksumOperations)
en: Checksum program to use when creating checksum files
ru: Программа для подсчёта контрольных сумм файлов

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after signing
ru: Показать результаты после создания подписи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
ru: Если включено, результаты будут показаны после подписи буфера обмена.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after encryption
ru: Показать результаты после шифрования

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
ru: Если включено, результаты будут показаны после шифрования буфера обмена.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enable S/MIME
ru: Включить S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enables support for S/MIME (CMS).
ru: Включает поддержку S/MIME (CMS)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
ru: Если этот параметр отключён, основной интерфейс пользователя Kleopatra не будет предоставлять возможностей, связанных с S/MIME (CMS).

note: i18n: ectx: label, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allow S/MIME certificate creation
ru: Разрешить создание сертификатов S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
ru: Разрешает создание запросов на подписывание сертификатов S/MIME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
ru: Если этот параметр отключён, Kleopatra не будет предоставлять возможность создания запросов на подписывание сертификатов S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allow signing with S/MIME certificates
ru: Разрешить подписывание с помощью сертификатов S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allows signing of text or files with S/MIME certificates.
ru: Разрешает подписывание текста или файлов с помощью сертификатов S/MIME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer functionality for creating signatures with S/MIME certificates.
ru: Если этот параметр отключён, Kleopatra не будет предоставлять возможность создания подписей с помощью сертификатов S/MIME.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAppearanceConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show appearance configuration
ru: Показывать конфигурацию внешнего вида

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOperationsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show crypto operations configuration
ru: Показывать конфигурацию криптографических операций

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDirectoryServicesConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show directory services configuration
ru: Показать конфигурацию служб каталогов

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGnuPGSystemConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show GnuPG system configuration
ru: Показать конфигурацию системы GnuPG

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSmartCardsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show smart cards configuration
ru: Показать конфигурацию смарт-карт

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSMimeValidationConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show S/MIME validation configuration
ru: Показать конфигурацию проверки S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
ru: Указывает порядок отображения атрибутов уникальных имён сертификатов X.509

note: i18n: ectx: label, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable Groups
ru: Использовать группы

note: i18n: ectx: tooltip, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys.
ru: Включить использование групп ключей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
ru: Включить использование групп ключей для создания списков получателей.

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: Retrieve signer keys after import
ru: Получать ключи подписывающего лица после импорта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra будет автоматически пытаться получить ключи,
             которые использовались для проверки идентификаторов пользователей новых импортированных ключей OpenPGP. Эту
             опцию полезно использовать в сочетании с доверенными представителями.

note: i18n: ectx: label, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ru: Опрашивать каталоги сертификатов поставщиков услуг эл. почты для всех идентификаторов пользователей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ru: По умолчанию Kleopatra опрашивает каталоги сертификатов поставщиков услуг эл. почты (WKD)
              только для идентификаторов пользователей, которые изначально были получены из WKD при обновлении сертификата OpenPGP.
             Если эта опция включена, то Kleopatra будет опрашивать WKD для всех идентификаторов пользователей.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: Notify about upcoming certificate expiration
ru: Уведомлять о предстоящем истечении срока действия сертификатов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra будет показывать уведомления при использовании
            сертификатов, срок действия которых скоро истечёт.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: URL schemes to block
ru: Схемы URL-адресов для блокировки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
ru: Это список схем URL-адресов, которые должны блокироваться приложением.
    Возможность блокировки позволяет запретить открытие определённых URL-адресов во внешних приложениях.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Always search smartcard certificates on keyserver
ru: Всегда выполнять поиск сертификатов смарт-карты на сервере ключей

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
ru: Ищет сертификаты, принадлежащие к ключам смарт-карты, на настроенном сервере ключей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
ru: Выполняет поиск на серверах ключей независимо от протокола ключа смарт-карты и независимо от протокола сервера ключей.
            По умолчанию такой поиск выполняется только для серверов ключей LDAP.

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
ru: Пытаться загружать сертификаты S/MIME со смарт-карт PKCS#15

note: i18n: ectx: tooltip, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
ru: Автоматически загружать сертификаты S/MIME со смарт-карт PKCS#15 (CardOS)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
ru: Если этот параметр включён, Kleopatra будет вызывать gpgsm --learn при вставке смарт-карты PKCS#15 с неизвестными сертификатами. Процедура распознавания может быть длительной. Во время её выполнения смарт-карта будет заблокирована.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesDisabled), group (General)
en: Disable profile settings
ru: Отключить параметры профиля

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomDebugCommands), group (General)
en: Allow custom debug commands
ru: Разрешить пользовательские команды отладки

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
ru: Интервал обновления сертификата (в часах). Ноль (0) отключает обновление.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
ru: Показывать действительность сертификата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
ru: Показывать в подсказке информацию о действительности сертификата, в том числе об истечении срока действия и отзыве.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
ru: Показывать информацию о владельце сертификата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
ru: Показывать в подсказке информацию о владельце сертификата, такую как идентификатор пользователя, субъект и издателей.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
ru: Показывать сведения о сертификате

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
ru: Показывать больше сведений о сертификате, таких как контрольная сумма, длина ключа и срок действия

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
ru: Се&ртификаты

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ru: &Окно

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: Menu (help_more)
en: &More Documentation
ru: &Дополнительная документация

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
ru: Использовать OpenPGP для следующих действий

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
ru: Использовать CMS (X.509, S/MIME) для следующих действий

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
ru: Расположение сокета, на котором ожидает данных сервер интерфейса пользователя

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
ru: Запустить только сервер интерфейса пользователя, скрыть главное окно

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
ru: Импорт сертификатов из файлов

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
ru: Зашифровать файлы

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
ru: Подписать файлы

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
ru: Подписать и/или зашифровать файлы

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
ru: То же, что и «--sign-encrypt», не использовать

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
ru: Расшифровать файлы

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
ru: Проверить файл/подпись

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
ru: Расшифровать и/или проверить файлы

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
ru: Найти сертификат на сервере ключей

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
ru: Создать или проверить файл контрольной суммы

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
ru: Показать подробные сведения о локальном сертификате или искать их на сервере ключей по отпечатку

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
ru: Создать новую пару ключей или запрос на подписывание сертификата

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
ru: Идентификатор родительского окна для диалогов

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
ru: Открыть диалог конфигурации

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
ru: Файлы для обработки

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
ru: Строка или отпечаток для запроса и поиска

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
ru: Ошибка при выполнении команды

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
ru: Неоднозначный протокол: «--openpgp» и «--cms»

en: No search string specified for --search
ru: Для параметра «--search» не указана строка поиска

en: No fingerprint argument specified for --query
ru: Для параметра «--query» не указан аргумент отпечатка ключа

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
ru: Неоднозначные команды: «%1» и «%2»

en: No files specified for "%1" command
ru: Для команды «%1» не указаны файлы

en: Cannot read "%1"
ru: Не удалось прочитать «%1»

en: Opening an external link is administratively prohibited.
ru: Открытие внешней ссылки административно запрещено.

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
ru: Запрещено

en: Failed to start uiserver %1
ru: Не удалось запустить сервер пользовательского интерфейса %1

en: Invalid socket name!
ru: Недопустимое имя сокета

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ru: Не удалось выделить ресурсы для подключения к серверу Kleopatra UI на %1 : %2

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ru: Не удалось подключиться к серверу Kleopatra UI на %1 : %2

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
ru: Не удалось получить идентификатор процесса сервера Kleopatra UI на %1: %2

en: Failed to send critical option %1: %2
ru: Не удалось передать критически важный параметр «%1»: %2

en: Failed to send file path %1: %2
ru: Не удалось передать путь файла: «%1»: %2

en: Failed to send sender %1: %2
ru: Не удалось передать информацию об отправителе «%1»: %2

en: Failed to send recipient %1: %2
ru: Не удалось передать информацию о получателе «%1»: %2

en: Command (%1) failed: %2
ru: При выполнении команды (%1) произошла ошибка: %2

en: Change...
ru: Изменить…

en: Kleopatra Error
ru: Ошибка Kleopatra

en: There was an error while connecting to Kleopatra: %1
ru: При установлении соединения с Kleopatra произошла ошибка: %1

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
ru: <para>Версия запущенной библиотеки <application>GpgME</application> старее, чем та, с которой была собрана библиотека <application>GpgME++</application>.</para><para><application>Kleopatra</application> не будет работать при данных условиях.</para><para>Обратитесь к администратору для решения этой проблемы.</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
ru: Устаревшая версия GpgME

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
ru: <para>Приложение <application>Kleopatra</application> не может быть запущено от имени администратора без нарушения прав доступа к файлам в папке данных GnuPG.</para><para>Для управления ключами других пользователей откройте приложение от имени обычного пользователя и скопируйте каталог <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> с соответствующими разрешениями.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
ru: <para>Продолжить?</para>

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
ru: Выполняется с правами администратора

en: GPG UI Server Error
ru: Ошибка сервера интерфейса в GPG

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
ru: <qt>Не удалось инициализировать модуль проводника Windows для Kleopatra.<br/>Получено следующее сообщение об ошибке: <b>%1</b><br/>Вероятно, это означает наличие проблем с установленным пакетом. Попробуйте переустановить его или обратитесь за помощью к системному администратору.<br/>Можно продолжить использование программы Kleopatra, но в её работе могут возникнуть другие проблемы.</qt>

en: Invalid arguments: %1
ru: Недопустимые параметры: %1

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
ru: &Выйти из <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
ru: Только &закрыть окно

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
ru: Программа <application>%1</application> может использоваться другими программами в качестве службы.<nl/>Можно закрыть окно, не завершая работу программы <application>%1</application>.

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
ru: Действительно выйти?

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
ru: Невозможно запустить программу просмотра журнала GnuPG (kwatchgnupg). Проверьте правильность установки.

en: Error Starting KWatchGnuPG
ru: Ошибка запуска KWatchGnuPG

en: GnuPG Log Viewer
ru: Просмотр журнала GnuPG

en: Show GnuPG Configuration
ru: Показать конфигурацию GnuPG

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
ru: Перезапустить фоновые процессы

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
ru: Перезапустить фоновые процессы (например, после внесения изменений в конфигурацию)

en: Check for updates
ru: Проверить наличие обновлений

[ctx: @action show certificate overview]
en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Show certificate overview
ru: Показывать сведения о сертификате

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
ru: Блокнот

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
ru: Блокнот для шифрования или расшифровывания и подписывания или проверки подлинности текста

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
ru: Смарт-карты

en: Show smartcard management
ru: Управление смарт-картами

en: Perform Self-Test
ru: Выполнить самопроверку

en: Configure Groups...
ru: Настроить группы…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
ru: Группы

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
ru: Переносить фокус на поле быстрого поиска

en: Gpg4win Compendium
ru: Краткое руководство Gpg4win

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
ru: &Краткое руководство по шифрованию и подписыванию

en: &Password-based Encryption
ru: &Шифрование на основе пароля

en: Certificate &Groups
ru: &Группы сертификатов

en: &Mail Encryption in Outlook
ru: &Шифрование почты в Outlook

en: &Certification Management
ru: &Управление сертификатами

en: &Smartcard Setup
ru: &Настройка смарт-карт

en: GnuPG Command&line
ru: Командная &строка GnuPG

en: Manual for VS-NfD Approval
ru: Руководство по подтверждению VS-NfD

en: SecOps for VS-NfD Approval
ru: Операции безопасности по подтверждению VS-NfD

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
ru: Некоторые фоновые процессы все ещё активны. При закрытии окна они будут прерваны. Продолжить?

en: Ongoing Background Tasks
ru: Фоновые процессы

[ctx: @info:label]
en: RSA key strength:
ru: Стойкость ключа RSA:

[ctx: @title:tab]
en: Technical Details
ru: Технические сведения

[ctx: @title:group]
en: EMail Addresses
ru: Адреса эл. почты

[ctx: @title:group]
en: DNS Names
ru: Имена DNS

[ctx: @title:group]
en: URIs
ru: URI-адреса

[ctx: @title:tab]
en: Personal Details
ru: Личные данные

en: new email
ru: новое письмо

en: new dns name
ru: новое имя DNS

en: new uri
ru: новый адрес URI

[ctx: %2: some admin-supplied text, %1: key size in bits]
en: %2 (1 bit) | %2 (%1 bits)
ru[0]: %2 (%1 бит)
ru[1]: %2 (%1 бита):
ru[2]: %2 (%1 бит):
ru[3]: %2 (1 бит):

[ctx: %1: key size in bits]
en: 1 bit | %1 bits
ru[0]: %1 бит
ru[1]: %1 бита
ru[2]: %1 бит
ru[3]: 1 бит

en: EMail
ru: Адрес эл. почты

[ctx: @title]
en: Enter Details
ru: Ввод подробной информации

en: Real name:
ru: Настоящее имя:

en: EMail address:
ru: Адрес эл. почты:

en: Protect the generated key with a passphrase.
ru: Защитить созданный ключ паролем.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
ru: Шифрует закрытый ключ с помощью пароля. Во время создания ключа будет предложено задать пароль.

en: Advanced Settings...
ru: Дополнительные параметры…

en: Please enter your personal details below.
ru: Введите свои личные данные ниже.

en: Please enter your personal details below. If you want more control over the parameters, click on the Advanced Settings button.
ru: Введите свои личные данные внизу. Расширенные параметры можно ввести, нажав на кнопку «Дополнительные параметры».

[ctx: @action]
en: Create
ru: Создать

en: Operation canceled.
ru: Действие отменено.

en: Could not create key pair: %1
ru: Не удалось создать пару ключей: %1

en: Could not write output file %1: %2
ru: Не удалось записать в файл «%1»: %2

en: Key pair created successfully.
ru: Пара ключей создана.

[ctx: @action:button]
en: Add Entry
ru: Добавить запись

[ctx: @action:button]
en: Remove Entry
ru: Удалить запись

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ru: Переместить вверх

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ru: Переместить вниз

[ctx: @title:window]
en: Key Pair Creation Wizard
ru: Мастер создания пары ключей

[ctx: @title:group]
en: Result
ru: Результат

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
ru: Чтобы приложить запрос к письму, перетащите этот значок в окно создания письма

en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
ru: Перезапустить этот мастер с введёнными параметрами

[ctx: @title:group]
en: Next Steps
ru: Следующие шаги

en: Save Certificate Request To File...
ru: Сохранить запрос сертификата в файл…

en: Send Certificate Request By EMail...
ru: Отправить запрос сертификата по электронной почте…

en: Create Signing Certificate With Same Parameters
ru: Создать подписывающий сертификат с теми же параметрами

en: Create Encryption Certificate With Same Parameters
ru: Создать шифрующий сертификат с теми же параметрами

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
ru: Ошибка создания ключа

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
ru: Не удалось создать пару ключей. Подробные сведения приведены ниже.

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
ru: Пара ключей создана

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
ru: Пара ключей создана. Подробности и варианты последующих действий представлены ниже.

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
ru: Невозможно скопировать временный файл <filename>%1</filename> в файл <filename>%2</filename>: <message>%3</message>

en: Please process this certificate.
ru: Обработайте этот сертификат.

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
ru: Пожалуйста, обработайте этот сертификат и сообщите отправителю, где можно получить готовый сертификат.
    
    Спасибо,

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
ru: <para>Программа <application>Kleopatra</application> попробует отправить письмо через почтовый клиент по умолчанию.</para><para>Некоторые почтовые клиенты не позволяют извне приложить файл к письму.</para><para> Если почтовый клиент поддерживает перетаскивание, перетащите значок в окно создания письма. Если не поддерживает, сохраните запрос в файл и затем вложите этот файл в письмо.</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
ru: Отправка письма

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
ru: Это действие удалит запрос сертификации. Перед тем, как продолжить, убедитесь, что он отправлен или сохранён.

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
ru: Запрос сертификации будет удалён

[ctx: @title]
en: Compliance Check
ru: Проверка соответствия

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
ru: <para>Система <application>GnuPG</application> не настроена для работы в соответствии со стандартом <icode>de-vs</icode>.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ru: <para>Система <application>GnuPG</application>, которая используется <application>Kleopatra</application>, отлична от %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
ru: <para>Установите версию <application>GnuPG</application>, соответствующую стандарту %1.</para>

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
ru: GPG (модуль OpenPGP)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
ru: GpgSM (модуль S/MIME)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
ru: GpgConf (конфигурация)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
ru: <para>Проблема работы с программой <application>%1</application>.</para>

en: not supported
ru: не поддерживается

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
ru: <para>Похоже, библиотека <icode>gpgme</icode> была собрана без поддержки этого модуля.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
ru: <para>Замените библиотеку <icode>gpgme</icode> на версию, собранную с поддержкой <application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
ru: установлено не должным образом

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
ru: <para>Программа <command>%1</command> установлена не должным образом.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
ru: <para>Проверьте вывод команды <command>%1 --version</command>.</para>

en: too old
ru: слишком старый

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
ru: <para>Установлен модуль <command>%1</command> версии %2, требуется версия не ниже %3.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
ru: <para>Установите <application>%1</application> версии %2 или выше.</para>

en: unknown problem
ru: неизвестная проблема

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
ru: <para>Убедитесь, что программа <application>%1</application> установлена и указана в переменной <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
ru: <para><application>%1</application> версии %2.%3.%4 требуется для проведения проверки, а установлена только %5.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
ru: <para><application>%1</application> требуется для проведения проверки, но, похоже, программа отсутствует.</para><para>Смотрите описание проверки.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
ru: <para>Смотрите описание проверки «%1».</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
ru: Подключение к Gpg-Agent

en: GpgME library too old
ru: Устаревшая библиотека GpgME

[ctx: @info]
en: Either the GpgME library itself is too old, or the GpgME++ library was compiled against an older GpgME that did not support connecting to gpg-agent.
ru: Библиотека GpgME слишком старой версии, или библиотека GpgME++ была собрана для более старой GpgME, не поддерживавшей подключение к «gpg-agent».

[ctx: @info]
en: Upgrade to <application>gpgme</application> 1.2.0 or higher, and ensure that gpgme++ was compiled against it.
ru: Обновите <application>gpgme</application> до версии 1.2.0 или выше и убедитесь, что gpgme++ собрана с её использованием.

en: GpgME does not support gpg-agent
ru: GpgME не поддерживает «gpg-agent»

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ru: <para>Версия библиотеки <application>GpgME</application> достаточно новая, чтобы поддерживать <application>gpg-agent</application>, но в данном случае не поддерживает.</para><para>Ошибка: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
ru: непредвиденная ошибка

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ru: <para>Непредвиденная ошибка при запросе версии <application>gpg-agent</application>.</para><para>В ответ получена ошибка: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
ru: Проверка конфигурации %1

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
ru: Ошибка

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
ru: Ошибка самопроверки конфигурации GnuPG для «%2»:
      %1
    Можно запустить «gpgconf %3» в командной строке.

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
ru: Файл конфигурации «libkleopatrarc»

en: Errors found
ru: Обнаружены ошибки

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
ru: <para>Обнаружены следующие ошибки в конфигурации libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
ru: Реестр Windows

en: Obsolete registry entries found
ru: Найдены устаревшие ключи реестра

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
ru: <para>Обнаружен устаревший ключ реестра (<resource>%1\%2</resource>), добавленный предыдущими версиями <application>Gpg4win</application> или программами типа <application>WinPT</application> или <application>EnigMail</application>.</para><para>Сохранение этого ключа может привести к использованию старой версии GnuPG.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
ru: <para>Удалить ключ реестра <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
ru: Невозможно удалить ключ реестра <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
ru: Ошибка удаления ключа реестра

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
ru: Подключение к UiServer

en: not reachable
ru: не доступно

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
ru: Невозможно подключиться к UiServer: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
ru: <para>Проверьте, не блокирует ли брандмауэр локальные подключения (разрешить подключения к <resource>localhost</resource> или <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
ru: несколько экземпляров

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
ru: Похоже, запущен другой экземпляр <application>Kleopatra</application> (номер процесса %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
ru: Завершите другие экземпляры <application>Kleopatra</application>.

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for user operations]
en: PIN
ru: PIN-код

[ctx: @label PIN/Key to unblock/reset the normal PIN]
en: PUK
ru: PUK-код

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
ru: PIN-код администратора

en: RSA key transport (2048 bits)
ru: Транспорт ключа RSA (2048 бит)

en: ECDH (Curve P-256)
ru: ECDH (кривая P-256)

en: ECDH (Curve P-384)
ru: ECDH (кривая P-384)

en: RSA (2048 bits)
ru: RSA (2048 бит)

en: ECDSA (Curve P-256)
ru: ECDSA (кривая P-256)

en: ECDSA (Curve P-384)
ru: ECDSA (кривая P-384)

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: NetKey
ru: Карты NetKey

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: OpenPGP
ru: Карты OpenPGP

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: PIV
ru: Карты PIV

en: Signature Key
ru: Ключ подписи

en: Encryption Key
ru: Ключ шифрования

en: Authentication Key
ru: Ключ аутентификации

en: PIV Authentication Key
ru: Ключ аутентификации карты PIV

en: Card Authentication Key
ru: Ключ аутентификации карты

en: Digital Signature Key
ru: Ключи цифровой подписи

en: Key Management Key
ru: Ключ управления ключами

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
ru: &Открыть диспетчер сертификатов…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
ru: &Настроить <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
ru: &О программе <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
ru: &Завершить работу <application>%1</application>

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
ru: Смарт-карта

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
ru: Обновить состояние карты

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
ru: Установить начальный PIN-код NetKey v3…

en: No option name given
ru: Не задано имя параметра

en: Parse error
ru: Ошибка обработки

en: Parse error: numeric session id too large
ru: Ошибка обработки: слишком большой числовой идентификатор сеанса

en: CAPABILITIES does not take arguments
ru: Параметр CAPABILITIES не поддерживает аргументов

en: Unknown value for WHAT
ru: Неизвестное значение для WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
ru: Параметр START_KEYMANAGER не поддерживает аргументов

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
ru: Параметр START_CONFDIALOG не поддерживает аргументов

en: Message #%1
ru: Сообщение №%1

en: Empty file path
ru: Очистить путь к файлу

en: Only absolute file paths are allowed
ru: Допускается указание только полных путей

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
ru: Только файлы допустимы в параметрах INPUT/OUTPUT FILE

en: unknown exception caught
ru: произошла неизвестная ошибка

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
ru: Невозможно совмещать --info с параметрами SENDER или RECIPIENT

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
ru: Аргумент не является допустимым почтовым адресом по RFC-2822

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
ru: После адреса по RFC-2822 обнаружены недопустимые данные

en: Caught unexpected exception: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
ru: Сбой работы программы, сообщите об ошибке разработчикам.

en: Cannot send "%1" status
ru: Невозможно отправить статус «%1»

en: Cannot send data
ru: Невозможно отправить данные

en: Cannot flush data
ru: Невозможно закончить отправку данных

en: Required --mode option missing
ru: Отсутствует обязательный параметр --mode

en: invalid mode: "%1"
ru: Неверный режим: «%1»

en: Required --protocol option missing
ru: Отсутствует обязательный параметр --protocol

en: --protocol is not allowed here
ru: Недопустимый параметр --protocol

en: invalid protocol "%1"
ru: Неверный протокол: «%1»

en: At least one FILE must be present
ru: Должен быть указан хотя бы один FILE

en: Cannot use non-info SENDER
ru: Параметр SENDER без --info недопустим

en: Cannot use non-info RECIPIENT
ru: Параметр RECIPIENT без --info недопустим

en: FILES present
ru: Задан параметр FILES

en: At least one INPUT needs to be provided
ru: Должен быть указан хотя бы один INPUT

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
ru: Количество INPUT и SENDER --info не совпадает

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
ru: Количество INPUT и MESSAGE не совпадает

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
ru: Параметр MESSAGE может быть задан только для проверки отсоединённой подписи

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
ru: Количество экземпляров INPUT и OUTPUT не совпадает

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
ru: Параметры OUTPUT и MESSAGE нельзя использовать одновременно

en: No backend support for OpenPGP
ru: Не найден модуль поддержки OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
ru: Не найден модуль поддержки S/MIME

en: Cannot use SENDER
ru: Параметр SENDER недопустим

en: Cannot use RECIPIENT
ru: Параметр RECIPIENT недопустим

en: INPUT present
ru: Задан параметр INPUT

en: MESSAGE present
ru: Задан параметр MESSAGE

en: OUTPUT present
ru: Задан параметр OUTPUT

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
ru: DECRYPT/VERIFY_FILES не может использовать папки в качестве входных данных

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
ru: Произошла неизвестная ошибка в SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ru: ENCRYPT является командой режима электронной почты, но соединение находится в режиме управления файлами

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
ru: SENDER не может быть задан до ENCRYPT, кроме как с --info

en: At least one INPUT must be present
ru: Должен присутствовать хотя бы один INPUT

en: At least one OUTPUT must be present
ru: Должен присутствовать хотя бы один OUTPUT

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
ru: Недопустимо указывать команду MESSAGE перед ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
ru: Заданный протокол конфликтует с установленным в PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
ru: Добавлены новые получатели после команды PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
ru: Добавлены новые отправители после команды PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
ru: Не заданы получатели или необходимо указать параметр --info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ru: Произошла неизвестная ошибка в EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
ru: INPUT/OUTPUT/MESSAGE могут быть заданы только после PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ru: PREP_ENCRYPT является командой режима электронной почты, но соединение находится в режиме управления файлами

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
ru: SENDER не может быть задан до PREP_ENCRYPT, кроме как с --info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ru: Произошла неизвестная ошибка в PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
ru: INPUT/OUTPUT/MESSAGE могут быть заданы только после PREP_SIGN

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ru: PREP_SIGN является командой режима электронной почты, но соединение находится в режиме управления файлами

en: No SENDER given
ru: Не задан параметр SENDER

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
ru: Заданный протокол конфликтует с установленным PREP_ENCRYPT во время текущего сеанса

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ru: Произошла неизвестная ошибка в PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
ru: Произошла неизвестная ошибка в SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ru: SIGN является командой режима электронной почты, но соединение находится в режиме управления файлами

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
ru: RECIPIENT не может быть задан до SIGN, за исключением как с --info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
ru: команда MESSAGE недопустима перед SIGN

en: No senders given, or only with --info
ru: Не заданы отправители или необходимо указать параметр --info

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ru: Обнаружено неожиданное исключение в SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ru: Произошла неизвестная ошибка в SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
ru: %1 является командой режима управления файлами, но соединение находится в режиме электронной почты (%2)

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
ru: Невозможно определить основной каталог GnuPG. Вероятно, вам стоит установить переменную окружения GNUPGHOME.

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
ru: Невозможно определить основной каталог GnuPG: «%1» существует, но не является каталогом.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
ru: Не удалось создать основной каталог GnuPG «%1»: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
ru: Обнаружена другая запущенная служба интерфейса к gnupg в %1.

en: Could not create socket: %1
ru: Не удалось создать сокет: %1

en: Could not bind to socket: %1
ru: Не удалось подключиться к сокету: %1

en: Could not get socket nonce: %1
ru: Не удалось определить сокет: %1

en: Could not listen to socket: %1
ru: Не удалось перевести сокет в режим приёма: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
ru: Не удалось передать данные о сокете для Qt: %1. Такого не должно было случиться, сообщите об ошибке разработчикам.

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ru: некорректная запись

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
ru: обязательно

en: Error in archive definition %1: %2
ru: Ошибка в определении архива %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ru: Нельзя использовать и %f, и | в команде «%1»

en: Quoting error in '%1' entry
ru: Проблема с кавычками в записи «%1»

en: '%1' too complex (would need shell)
ru: Команда «%1» слишком сложна (потребуется оболочка)

en: '%1' entry is empty/missing
ru: Запись «%1» пуста или отсутствует

en: '%1' empty or not found
ru: «%1» пуста или не найдена

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
ru: невозможна передача параметров на стандартный ввод для команды распаковки

en: Caught unknown exception in group %1
ru: Произошла неизвестная ошибка в группе %1

[ctx: @action]
en: Certificate Import
ru: Импорт сертификата

[ctx: @action]
en: Encrypt...
ru: Зашифровать…

[ctx: @action]
en: S/MIME-Sign...
ru: Подписать S/MIME…

[ctx: @action]
en: OpenPGP-Sign...
ru: Подписать OpenPGP…

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
ru: Расшифровать и проверить…

en: Please select an output folder.
ru: Выберите папку для сохранения результатов.

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
ru: Отсутствие папки для сохранения результатов

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ru: <para>Не удалось создать папку для сохранения результатов <filename>%1</filename>.</para> <para>Выберите другую папку для сохранения результатов.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
ru: Непригодная папка для сохранения результатов

en: Please select a different output folder.
ru: Выберите другую папку для сохранения результатов.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
ru: Неверная папка для сохранения результатов

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ru: <para>Не удалось выполнить запись в папку для сохранения результатов <filename>%1</filename>.</para><para>Выберите другую папку для сохранения результатов.</para>

en: Could not open FD %1 for reading
ru: Не удалось открыть дескриптор %1 для чтения

en: Could not open file "%1" for reading
ru: Не удалось открыть файл «%1» для чтения

en: File "%1" is already open, but not for reading
ru: Файл «%1» уже открыт, но не для чтения

en: Command not specified
ru: Не указана команда

en: Could not start %1 process: %2
ru: Не удалось запустить процесс %1: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
ru: Не удалось передать входные данные процессу «%1»: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
ru: Вывод программы «%1 …»

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
ru: Вывод программы «%1»

en: Error while running %1:
    %2
ru: Ошибка при выполнении «%1»:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
ru: Не удалось открыть буфер обмена для чтения

en: Clipboard contents
ru: Содержимое буфера обмена

en: FindBuffer contents
ru: Содержимое буфера поиска

en: Current selection
ru: Текущее выделение мышью

en: No input device
ru: Нет входного устройства

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
ru: сертификаты.%1

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
ru: <para>Программа <application>Kleopatra</application> уже работает, но с другими правами.</para><para>Такое обычно происходит, если случайно запустить <application>Kleopatra</application> от имени администратора.</para><para>Чтобы повторить попытку, щёлкните по значку <application>Kleopatra</application> в системном лотке правой кнопкой мыши и выберите опцию выхода.</para>

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
ru: Ошибка запуска <application>Kleopatra</application>

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
ru: Ошибка журнала: не удалось открыть файл журнала «%1» для записи.

en: No output device
ru: Нет выходного устройства

en: Could not open FD %1 for writing
ru: Не удалось открыть дескриптор %1 для записи

en: Could not create temporary file for output "%1"
ru: Не удалось создать временный файл «%1»

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ru: Файл уже существует

en: Overwriting declined
ru: Файл не заменён

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
ru: Невозможно заменить файл <filename>%1</filename>.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
ru: Не удалось переименовать файл «%1» в «%2»

en: Could not write to clipboard
ru: Не удалось записать в буфер обмена

en: Find buffer
ru: Буфер поиска

en: Selection
ru: Выделение мышью

en: Could not find clipboard
ru: Не удалось определить буфер обмена

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
ru: Файл <filename>%1</filename> уже существует. Выберите другое имя для файла.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
ru: Файл <filename>%1</filename> уже существует.

[ctx: @label]
en: Rename:
ru: Переименовать:

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
ru: Дать другое имя

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
ru: Предложить имя файла, которое ещё не существует

[ctx: @action:button]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
ru: Сохранить файл под заданным именем

[ctx: @action:button]
en: Rename All
ru: Переименовать все

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
ru: Автоматически сохранять все файлы, заменяющие существующие файлы, под другим именем

[ctx: @action:button]
en: Skip
ru: Пропустить

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
ru: Не записывать в этот файл, а перейти к следующему

[ctx: @action:button]
en: Skip All
ru: Пропустить всё

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
ru: Не записывать в этот файл и другие файлы, которые могут заменить уже существующий файл

[ctx: @action:button]
en: Append
ru: Дописать

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
ru: Дописать новый файл к существующему файлу

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ru: Заменить

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
ru: Заменить существующий файл

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
ru: Заменить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
ru: Заменить этот существующий файл и все остальные существующие файлы

en: Cannot remove directory %1
ru: Ошибка удаления каталога «%1»

en: Cannot remove file %1: %2
ru: Ошибка удаления файла «%1»: %2

en: encrypt
ru: зашифровать

en: sign
ru: подписать

en: certify
ru: заверить

en: authenticate
ru: аутентифицировать

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
ru: Идентификатор слота карты: %1

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
ru: нет

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: @info]
en: no key
ru: нет ключа

[ctx: @info]
en: no associated certificate
ru: нет связанного сертификата

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
ru: ключи карты и сертификаты

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
ru: Слот карты

[ctx: @title:column]
en: Created
ru: Время создания

[ctx: @title:column]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: @action:button]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
ru: Показать действия, которыми можно воспользоваться для этого слота смарт-карты

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
ru: Чтение сертификатов со смарт-карты…

en: Loading certificate cache...
ru: Загрузка сертификатов…

en: New OpenPGP Key Pair...
ru: Создать пару ключей OpenPGP…

en: Create a new OpenPGP certificate
ru: Создать новый сертификат OpenPGP

en: Export...
ru: Экспорт…

en: Export the selected certificate (public key) to a file
ru: Экспорт выбранного сертификата (открытого ключа) в файл

en: Publish on Server...
ru: Опубликовать на сервере ключей…

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
ru: Опубликовать выбранный сертификат (открытый ключ) во внутреннем каталоге

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
ru: Опубликовать выбранный сертификат (открытый ключ) на %1

en: Publish at Mail Provider...
ru: Опубликовать на сервере поставщика услуг эл. почты…

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
ru: Опубликовать выбранный сертификат (открытый ключ) в веб-каталоге ключей поставщика услуг эл. почты (если предлагается)

en: Backup Secret Keys...
ru: Резервное копирование закрытых ключей…

en: Print Secret Key...
ru: Печать закрытого ключа…

en: Lookup on Server...
ru: Поиск на сервере…

en: Search for certificates in internal directory
ru: Поиск сертификатов во внутреннем каталоге

en: Search for certificates on %1
ru: Поиск сертификатов на %1

en: Import...
ru: Импорт…

en: Import a certificate from a file
ru: Импорт сертификата из файла

en: Decrypt/Verify...
ru: Расшифровать/проверить…

en: Decrypt and/or verify files
ru: Расшифровать и/или проверить файлы

en: Sign/Encrypt...
ru: Подписать/зашифровать…

en: Encrypt and/or sign files
ru: Зашифровать и/или подписать файлы

en: Sign/Encrypt Folder...
ru: Подписать/зашифровать папку…

en: Encrypt and/or sign folders
ru: Зашифровать и/или подписать папки

en: Create Checksum Files...
ru: Создать файлы контрольных сумм…

en: Verify Checksum Files...
ru: Проверить файлы контрольных сумм…

en: Redisplay
ru: Обновить

en: Stop Operation
ru: Остановить

en: Details
ru: Подробности

en: Revoke Certificate...
ru: Отозвать сертификат…

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
ru: Отозвать выбранный сертификат OpenPGP

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete selected certificates
ru: Удалить выбранные сертификаты

en: Update Certificates
ru: Обновить сертификаты

en: Update selected certificates
ru: Обновить выбранные сертификаты

en: Certify...
ru: Заверить…

en: Certify the validity of the selected certificate
ru: Заверить действительность выбранного сертификата

en: Revoke Certification...
ru: Отозвать подпись сертификата…

en: Revoke the certification of the selected certificate
ru: Отозвать заверение выбранного сертификата

en: Change End of Validity Period...
ru: Изменить окончание периода действия…

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
ru: Изменить возможность заверения сертификатов…

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
ru: Предоставить или отозвать возможность использовать сертификат для заверения

en: Change Passphrase...
ru: Изменить пароль…

en: Add User ID...
ru: Добавить идентификатор пользователя…

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
ru: Создать группу…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
ru: Создать группу из выбранных сертификатов

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
ru: Копировать на карту

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
ru: Скопировать выбранный сертификат на смарт-карту

en: Refresh OpenPGP Certificates
ru: Обновить сертификаты OpenPGP

[ctx: @action:button]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
ru: Отключить сертификат

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for.
    They are still listed in the certificate list.
ru: Отключённые сертификаты не предлагаются при выборе сертификата, с помощью которого будет выполнено подписывание или шифрование.
    Но они всё равно присутствуют в списке сертификатов.

en: New S/MIME Certification Request...
ru: Создать запрос сертификации S/MIME…

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
ru: Создать новый запрос на подписывание сертификата S/MIME (CSR)

en: Trust Root Certificate
ru: Добавить корневой сертификат в доверенные

en: Distrust Root Certificate
ru: Удалить корневой сертификат из доверенных

en: Technical Details
ru: Технические подробности

en: Refresh S/MIME Certificates
ru: Обновить сертификаты S/MIME

en: Clear CRL Cache
ru: Очистить кэш отозванных сертификатов (CRL)

en: Dump CRL Cache
ru: Снимок кэша отозванных сертификатов (CRL)

en: Import CRL From File...
ru: Импорт списка отозванных сертификатов (CRL) из файла…

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable Certificate
ru: Включить сертификат

en: Hierarchical list of certificates
ru: Иерархический список сертификатов

en: List of certificates
ru: Список сертификатов

en: Sign / Encrypt Notepad
ru: Подписать и/или зашифровать текст

en: Decrypt / Verify Notepad
ru: Расшифровать и/или проверить текст

en: Import Notepad
ru: Импорт текста

en: Revert
ru: Отменить

en: Signing and encryption is not possible.
ru: Подписывание и шифрование невозможны.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ru: <para>Программу <application>Kleopatra</application> нельзя использовать для подписывания или шифрования, потому что система <application>GnuPG</application>, которая используется <application>Kleopatra</application>, отлична от %1.</para>

[ctx: @label]
en: Protocol:
ru: Протокол:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
ru: Введите сообщение для шифрования или расшифровывания…

en: Decrypt / Verify
ru: Расшифровать и/или проверить

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ru: <para>Программу <application>Kleopatra</application> нельзя использовать для подписывания или шифрования, потому что система <application>GnuPG</application>, которая используется <application>Kleopatra</application>, отлична от %1.</para>

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
ru: Подписывание текста…

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
ru: Шифрование текста…

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
ru: Подписывание и шифрование текста…

en: Importing...
ru: Импорт…

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
ru: Подписать текст

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
ru: Зашифровать текст

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
ru: Подписать и/или зашифровать текст

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
ru: Введите поисковый запрос

en: Filter certificates by text
ru: Фильтровать сертификаты по тексту

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
ru: Показать только сертификаты, соответствующие введённому поисковому запросу

en: Show not certified certificates
ru: Показать незаверенные сертификаты

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
ru: Некоторые сертификаты ещё не заверены. Нажмите здесь для просмотра списка таких сертификатов.<br/> <br/>Процедура заверения сертификатов необходима для подтверждения их принадлежности.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
ru: Введите поисковый запрос <%1>

en: Smart Card Management
ru: Управление смарт-картами

[ctx: @action]
en: Reload
ru: Перезагрузить

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
ru: Перезагрузить смарт-карты

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
ru: Создать сертификат OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
ru: Создать сертификат OpenPGP для ключей, хранящихся на карте

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
ru: Установить PIN-код NKS

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
ru: Установить PIN-код SigG

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
ru: Создать ключи

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
ru: <para>Создать три новых ключа на смарт-карте и создать новый сертификат OpenPGP с помощью этих ключей. Также можно создать ключ шифрования вне карты и резервную копию, чтобы не утратить доступ к зашифрованным этим ключом данным в случае потери или повреждения карты.</para><para><emphasis strong='true'>Существующие ключи на смарт-карте будут заменены.</emphasis></para>

[ctx: @action]
en: Change PIN
ru: Изменить PIN-код

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
ru: Изменить PIN-код, который требуется для использования ключей на смарт-карте. PIN-код должен содержать не менее шести символов.

[ctx: @action]
en: Unblock Card
ru: Разблокировать карту

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
ru: Разблокировать смарт-карту с помощью PUK-кода (если он доступен) или PIN-кода администратора.

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
ru: Изменить административный PIN-код

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
ru: Изменить PIN-код, который требуется для административных операций

[ctx: @action]
en: Set PUK
ru: Установить PUK-код

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
ru: Установить или изменить PUK-код, которым можно воспользоваться для разблокирования смарт-карты. PUK-код должен содержать не менее восьми символов.

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
ru: Сменить владельца карты

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
ru: Смена владельца карты

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
ru: Изменить URL открытого ключа

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
ru: Изменить URL загрузки открытого ключа для ключей на этой смарт-карте

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
ru: Изменить PIN-код, который требуется для использования ключей на смарт-карте

[ctx: @action]
en: Change PUK
ru: Изменить PUK-код

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
ru: Изменить личный код разблокирования PIN (PUK), которым можно воспользоваться для разблокирования смарт-карты в случае превышения допустимого количества попыток ввода PIN-кода.

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
ru: Изменить ключ администратора

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
ru: Изменить ключ администрирования, который используется картой PIV для аутентификации администратора карты и администратором (Kleopatra) для аутентификации карты PIV

[ctx: @action]
en: Generate New Key
ru: Создать ключ

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
ru: Если слот карты уже содержит ключ, то новый ключ заменит старый (эту замену будет невозможно отменить)

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
ru: Записать ключ на карту

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
ru: Записать пару ключей сертификата на карту

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
ru: Записать сертификат на карту

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
ru: Записать сертификат, соответствующий этому ключу, на карту

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
ru: Импорт сертификата с карты

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
ru: Импорт сертификата, хранящегося на карте

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
ru: Создать запрос сертификации S/MIME

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
ru: Создать запрос на подписывание сертификата S/MIME для этого ключа

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
ru: OpenPGP версии 2.0 или новее

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
ru: NetKey версии 3 или новее

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
ru: PIV (требуется GnuPG 2.3 или более новой версии)

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
ru: CardOS 5 (различные приложения)

en: Please insert a compatible smartcard.
ru: Вставьте совместимую смарт-карту.

en: Kleopatra currently supports the following card types:
ru: В настоящее время Kleopatra поддерживает следующие типы карт:

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
ru: Смена владельца карты

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
ru: Имя нового владельца карты:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
ru: Символ «<» не допускается.

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
ru: Двойные пробелы не допускаются

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
ru: Имя не может быть длиннее 38 символов.

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ru: Не удалось найти карту OpenPGP с серийным номером %1

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
ru: Не удалось изменить имя: %1

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
ru: Изменение URL открытого ключа

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
ru: Новый URL открытого ключа:

[ctx: @info]
en: The size of the URL may not exceed 254 characters.
ru: URL не может быть длиннее 254 символов.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
ru: Не удалось изменить  URL: %1

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
ru: Карта Netkey v%1

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
ru: Неизвестная карта OpenPGP v%1

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
ru: Карта %1 OpenPGP v%2

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
ru: карта %1 PKCS#15

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
ru: Карта PIV v%1

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
ru: Изменить PIN-код NKS

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
ru: Изменить PIN-код SigG

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
ru: Для карты продолжает действовать нулевой PIN-код.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
ru: Для использования сертификатов необходимо задать PIN-код.

[ctx: @label]
en: Card type:
ru: Тип карты:

[ctx: @label]
en: Serial number:
ru: Серийный номер:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
ru: Владелец карты:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
ru: URL открытого ключа:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
ru: Осталось попыток:

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
ru: Количество оставшихся попыток ввода верного PIN- или PUK-кода.

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
ru: Действия с картой:

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
ru: Показать действия, которыми можно воспользоваться для этой смарт-карты

en: not set
ru: не задано

en: Searching matching certificate in directory service...
ru: Поиск соответствующего сертификата в службе каталогов…

en: The matching certificate was imported successfully.
ru: Соответствующий сертификат импортирован.

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
ru: В службе каталогов найдены несколько соответствующих сертификатов.

en: No matching certificate was found in directory service.
ru: В службе каталогов не найден соответствующий сертификат.

en: Rename Tab
ru: Переименовать вкладку

en: New tab title:
ru: Новое название вкладки:

en: New Tab
ru: &Новая вкладка

en: Open a new tab
ru: Открыть новую вкладку

en: Rename Tab...
ru: Пере&именовать вкладку…

en: Rename this tab
ru: Переименовать эту вкладку

en: Duplicate Tab
ru: С&оздать копию вкладки

en: Duplicate this tab
ru: Создать копию текущей вкладки

en: Close Tab
ru: &Закрыть вкладку

en: Close this tab
ru: Закрыть эту вкладку

en: Move Tab Left
ru: Переместить вкладку в&лево

en: Move this tab left
ru: Перемещает эту вкладку влево

en: Move Tab Right
ru: Переместить вкладку в&право

en: Move this tab right
ru: Перемещает эту вкладку вправо

en: Hierarchical Certificate List
ru: Иерархический список сертификатов

en: Expand All
ru: Развернуть все

en: Collapse All
ru: Свернуть все

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
ru: Добро пожаловать в Kleopatra %1

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
ru: Kleopatra — это графический интерфейс для криптографического ПО <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own private key.
ru: Для выполнения большинства действий вам понадобится открытый ключ (сертификат) либо ваш собственный закрытый ключ.

en: The private key is needed to decrypt or sign.
ru: Закрытый ключ требуется для расшифровки или подписи.

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
ru: Открытый ключ может использоваться другими людьми для проверки подлинности направленной вами информации или для отправки зашифрованной информации вам.

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
ru: https://ru.wikipedia.org/wiki/Криптосистема_с_открытым_ключом

[ctx: %1 is link a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
ru: Узнать больше можно в <a href="%1">Википедии</a>.

en: New Key Pair...
ru: Создать пару ключей…

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
ru: Создать новую пару ключей OpenPGP.<nl/>Чтобы создать запрос сертификата S/MIME, воспользуйтесь пунктом <interface>Новый запрос сертификации S/MIME…</interface> меню <interface>Файл</interface>.

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
ru: Импорт сертификата из файла.<nl/>Для импорта с открытого сервера ключей воспользуйтесь пунктом меню <interface>Поиск на сервере…</interface>.
