kleopatra - en to sa translation catalogue (1887 entries)

en: Ingo Klöcker
sa: इङ्गो क्लोकर

en: Maintainer
sa: परिपालकः

en: Tobias Fella
sa: टोबियास फेला

en: Developer
sa: विकासकः

en: Andre Heinecke
sa: आन्द्रे हेनेके

en: Former Maintainer
sa: पूर्व रखरखावकर्ता

en: Marc Mutz
sa: मार्क मुट्ज

en: Steffen Hansen
sa: स्टीफेन हन्सेन्

en: Alexander Kulbartsch
sa: अलेक्जेण्डर कुलबार्त्च

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
sa: स्मार्टकार्डदृश्यस्य प्रमाणपत्रविवरणस्य च UX पुनर्निर्माणम्

en: Carl Schwan
sa: कार्ल स्वान्

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
sa: मेल दर्शक

en: David Faure
sa: डेविड फौरे

en: Backend configuration framework, KIO integration
sa: बैकएण्ड् विन्यासरूपरेखा, KIO एकीकरणम्

en: Frank Osterfeld
sa: फ्रैंक ओस्टरफेल्ड्

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
sa: निवासी gpgme/win wrangler, UI Server आदेशाः संवादाः च

en: Karl-Heinz Zimmer
sa: कार्ल-हाइन्ज ज़िमर

en: DN display ordering support, infrastructure
sa: DN प्रदर्शन आदेश समर्थन, आधारभूतसंरचना

en: Laurent Montel
sa: लॉरेण्ट् मोंटेल्

en: Qt5 port, general code maintenance
sa: Qt5 पोर्ट, सामान्य कोड अनुरक्षण

en: Matthias Kalle Dalheimer
sa: मथियस कल्ले डालहेमर

en: Original Author
sa: मूल लेखक

en: Michel Boyer de la Giroday
sa: मिशेल बोयर डी ला गिरोडे

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
sa: प्रमाणपत्रसूचौ कील-स्थितिनिर्भराः वर्णाः फन्ट् च

en: Thomas Moenicke
sa: थोमस मोएनिके

en: Artwork
sa: कलाकृति

en: Kleopatra
sa: क्लियोपेट्रा

en: Certificate manager and cryptography app
sa: प्रमाणपत्र प्रबन्धकः तथा क्रिप्टोग्राफी एप्लिकेशन

[ctx: @info:credit]
en: © 2019-%1 g10 Code GmbH
sa: © 2019-%1 g10 कोड जीएमबीएच

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik
sa: © 2015-2018 सूचनासुरक्षायाः संघीयकार्यालयः

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-2010 Klarälvdalens Datakonsult AB
sa: © 2001-2010 Klarälvdalens Datakonsult एबी

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
sa: © 2001-%1 क्लियोपेट्रा विकासकाः

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sa: <p><b>%1</b> मध्ये ADSK योजयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् :</p><p> %2</p>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
sa: एडीएसके सफलतया योजितवान्।

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
sa: भवतः प्रमाणपत्रे ADSK योजयित्वा, भवान् ADSK-स्वामिने सर्वान् नूतनान् सन्देशान् विगुप्तं कर्तुं अनुमन्यते ये भवतः प्रमाणपत्रस्य कृते एन्क्रिप्टेड् सन्ति । किं भवान् GnuPG विन्यासे निर्दिष्टं ADSK स्वप्रमाणपत्रे योजयितुम् इच्छति?

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
sa: ADSK योजयन्तु

en: Add ADSK
sa: ADSK योजयन्तु

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sa: <p><b>%1</b> मध्ये नूतनं उपकुंजी योजयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् :</p><p> %2</p>

en: Subkey added successfully.
sa: उपकी सफलतया योजितम्।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
sa: <para>उपयोक्तृ-ID योजयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्: <message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
sa: उपयोक्तृपरिचयदोषं योजयतु

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
sa: उपयोक्तृ-ID सफलतया योजितम्।

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
sa: उपयोक्तृपरिचयं योजयतु सफलम्

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं PIV कार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
sa: कार्ड् प्रति प्रमाणीकरणं विफलम्: %1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
sa: कृपया PIV कार्ड अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी हेक्स-एन्कोडेड् रूपेण प्रविष्टं कुर्वन्तु।

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
sa: रिक्तं स्मार्टकार्डं न प्राप्तम्।

en: Failed to find the card with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं कार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
sa: स्मार्टकार्ड् मध्ये उपकुंजी %1 कृते कोऽपि स्लॉट् न प्राप्यते ।

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं OpenPGP कार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
sa: कार्डस्य कीलस्य प्रतिलिपिः असफलः अभवत् ।

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
sa: <para>कुंजी स्मार्टकार्ड् प्रति प्रतिलिपिता आसीत्।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
sa: <para>कुंजी स्मार्टकार्ड् प्रति प्रतिलिपिता ।</para><para><filename>%1</filename></para> इत्यत्र एकं बैकअप निर्यातितम्

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
sa: किं भवान् वास्तवम् अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य गुप्तकुञ्जिकायाः प्रतिलिपिं विलोपयितुम् इच्छति?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
sa: विलोपनस्य पुष्टिः कुर्वन्तु

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य गुप्तकुञ्जिकायाः प्रतिलिपिं विलोपयितुं असफलम्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>कार्डस्य कीलस्य प्रतिलिपिः असफलः अभवत्:</para><para><message>%1</message></para>

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
sa: क्षम्यताम्‌! अस्मिन् कार्डस्लॉट् मध्ये लिखितुं उपयुक्तं प्रमाणपत्रं न प्राप्तम् ।

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
sa: %1 (%2, निर्मितम्: %3)

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
sa: <p>कृपया पुष्टिं कुर्वन्तु यत् भवान् कार्ड %2 इत्यस्य %1 स्लॉट् मध्ये निम्नलिखितप्रमाणपत्रं लिखितुम् इच्छति:</p><center> %3</center>

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
sa: प्रमाणपत्र लिखें

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
sa: कार्डं प्रति प्रमाणपत्रं लिखन्तु

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
sa: प्रमाणपत्रस्य निर्यातनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
sa: प्रमाणपत्रं कार्डे लिखितुं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
sa: कार्डे प्रमाणपत्रं लिखित्वा सफलम् अभवत् ।

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
sa: कीलः निरस्तः अस्ति

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
sa: कीलः Expired अस्ति

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
sa: एतत् कुञ्जी निरस्तं कृतम् अस्ति । भवन्तः तस्य प्रमाणीकरणं कर्तुं न शक्नुवन्ति।

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
sa: एतत् कीलम् अवधिः समाप्तः अस्ति । भवन्तः तस्य प्रमाणीकरणं कर्तुं न शक्नुवन्ति।

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
sa: अन्येषां प्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणाय प्रथमं भवद्भिः स्वस्य कृते OpenPGP प्रमाणपत्रं निर्मातव्यम् ।

en: Do you wish to create one now?
sa: किं त्वं इदानीं एकं सृजितुं इच्छसि ?

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
sa: प्रमाणीकरणं सम्भवं नास्ति

[ctx: @action:button]
en: Create
sa: निर्मियताम्

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
sa: <p>प्रमाणीकरणस्य प्रयासे त्रुटिः अभवत्<br/><br/> <b>%1</b> : १.</p><p> %2</p>

en: Certification Error
sa: प्रमाणीकरण त्रुटि

en: Certification successful.
sa: प्रमाणीकरणं सफलम्।

en: Certification Succeeded
sa: प्रमाणीकरणं सफलम् अभवत्

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
sa: समूहः प्रमाणितः न भवितुम् अर्हति

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
sa: अस्मिन् समूहे S/MIME प्रमाणपत्राणि सन्ति येषां प्रमाणीकरणं कर्तुं न शक्यते ।

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
sa: प्रमाणपत्राणि प्रमाणयन्तु

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sa: <para>प्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणं विफलम् ।</para><para>दोषः : <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
sa: सर्वाणि प्रमाणपत्राणि सफलतया प्रमाणीकृतानि आसन्।

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sa: <para>सर्वप्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणं विफलम् ।</para><para>दोषः : <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
sa[0]: %2 प्रमाणपत्रेषु 1 सफलतया प्रमाणीकृतम् ।
sa[1]: %2 प्रमाणपत्रेषु %1 सफलतया प्रमाणीकृतम् ।

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
sa: <p>तदनन्तरं प्रमाणितप्रमाणपत्राणि विन्यस्तप्रमाणपत्रनिर्देशिकायां अपलोड् भविष्यन्ति ।</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
sa: <p>निम्नलिखितप्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणं विफलम् अभवत्:</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
sa: प्रमाणीकरण सम्पन्न

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sa: <p><b>%1</b> कृते वैधताकालस्य अन्तं परिवर्तयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् :</p><p> %2</p>

en: End of validity period changed successfully.
sa: वैधताकालस्य समाप्तिः सफलतया परिवर्तिता।

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
sa: '%1' भवतः स्वकीयं प्रमाणपत्रम् अस्ति वा ?

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
sa: स्वस्य प्रमाणपत्रं चिह्नितव्यम्

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
sa: आम्, मम एव

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
sa: न, मम न अस्ति

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
sa: <para>किं भवान् '%1' इत्यस्मै भवतः कृते प्रमाणपत्राणि %2 इति चिह्नितुं शक्तिं दातुम् इच्छति?</para><para><emphasis>अस्य अर्थः अस्ति यत् अस्य प्रमाणपत्रस्य स्वामी सम्यक् अङ्गुलिचिह्नानि परीक्षते अन्येषां परिचयानां च पुष्टिं करोति .</emphasis></para> इति

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
sa: <para>किं भवान् '%1' इत्यस्मै प्रमाणपत्राणि भवतः कृते वैधानि इति चिह्नितुं शक्तिं दातुम् इच्छति?</para><para><emphasis>अस्य अर्थः अस्ति यत् अस्य प्रमाणपत्रस्य स्वामी सम्यक् अङ्गुलिचिह्नानि परीक्षते अन्येषां परिचयानां च पुष्टिं करोति । </emphasis></para> इति

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
sa: अनुदान प्रमाणीकरण शक्ति

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
sa: शक्ति प्रदान करें

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
sa: <para>'%1' प्रमाणपत्रं भवतः कृते अन्यप्रमाणपत्राणि %2 इति चिह्नितुं सशक्तम् अस्ति ।</para><para>किं भवान् एतां शक्तिं निरस्तं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
sa: <para>'%1' प्रमाणपत्रं अन्यप्रमाणपत्राणि भवतः कृते वैधानि इति चिह्नितुं सशक्तम् अस्ति ।</para><para>किं भवान् एतां शक्तिं निरस्तं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
sa: प्रमाणीकरण शक्ति निरस्त करें

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
sa: सत्ता निरस्त करो

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं '%1' भवतः प्रमाणपत्ररूपेण चिह्निते त्रुटिः अभवत् ।</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>'%1' इत्यस्मै प्रमाणीकरणशक्तिं प्रदातुं त्रुटिः अभवत् ।</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>'%1' इत्यस्य प्रमाणीकरणशक्तिं निरस्तं कुर्वन् त्रुटिः अभवत् ।</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
sa: प्रमाणपत्रं '%1' भवतः प्रमाणपत्ररूपेण चिह्नितम् आसीत् ।

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
sa: '%1' इत्यस्मै प्रमाणीकरणशक्तिः प्रदत्ता ।

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
sa: '%1' इत्यस्य प्रमाणीकरणशक्तिः निरस्तः अभवत् ।

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sa: <p><b>%1</b> कृते गुप्तवाक्यं परिवर्तयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् :</p><p> %2</p>

en: Passphrase Change Error
sa: गुप्तवाक्यपरिवर्तनदोषः

en: Passphrase changed successfully.
sa: गुप्तवाक्यं सफलतया परिवर्तितम्।

en: Passphrase Change Succeeded
sa: गुप्तवाक्यपरिवर्तनं सफलम् अभवत्

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं स्मार्टकार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
sa: PUK परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
sa: पिनस्य अवरोधनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
sa: व्यवस्थापकपिन् परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
sa: NKS PIN सेट् करणं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
sa: NKS PIN परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
sa: SigG PIN सेट् करणं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
sa: SigG PIN परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
sa: पिन परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
sa: पीयूके सफलतया परिवर्तनं जातम् ।

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
sa: अनब्लॉक् कृत्वा नूतनं पिन सफलतया सेट् कृतम्।

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
sa: व्यवस्थापक पिन सफलतया परिवर्तितम्।

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
sa: NKS PIN सफलतया सेट् कृतम्।

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
sa: NKS PIN सफलतया परिवर्तितम्।

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
sa: SigG PIN सफलतया सेट् कृतम्।

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
sa: SigG PIN सफलतया परिवर्तितम्।

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
sa: पिन सफलतया परिवर्तितम्।

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
sa: अङ्गुलिचिह्नं न मेलति स्म इति कारणेन प्रमाणपत्रं अविश्वसनीयम् इति चिह्नितम् अस्ति ।

en: Failed to update the trust database:
    %1
sa: विश्वासदत्तांशकोशं अद्यतनीकर्तुं असफलम्:
    %1

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
sa: प्रमाणपत्राणि विश्वसनीयाः अविश्वसनीयाः वा इति चिह्नितुं भवतः अनुमतिः नास्ति ।

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
sa: <para>किं भवान् अन्ते उपयोक्तृप्रमाणपत्राणि सम्यक् प्रमाणीकर्तुं</para><para>%1</para><para>विश्वासं करोति?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
sa: <para>किं भवान् अविश्वासं</para><para>%1</para><para>प्रयोक्तृप्रमाणपत्राणि सम्यक् प्रमाणयितुं?</para>

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
sa: ट्रस्ट रूट प्रमाणपत्र

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
sa: अविश्वास मूल प्रमाण पत्र

[ctx: @action:button]
en: Yes
sa: आम्‌

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
sa: <para>कृपया सत्यापयन्तु यत्:</para><para>%1</para><para>रूपेण चिह्नितस्य प्रमाणपत्रस्य SHA-1 अङ्गुलिचिह्नम् अस्ति:</para><para>%2</para>

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
sa: अङ्गुलिचिह्न सत्यापित करें

[ctx: @action:button]
en: Correct
sa: उचितं

[ctx: @action:button]
en: Wrong
sa: दोषपूर्णः

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
sa: पठनार्थं विद्यमानं सञ्चिकां "%1" उद्घाटयितुं न शक्यते: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
sa: पठनार्थं लेखनार्थं च "%1" सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्यते: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
sa: %1: %2 सञ्चिकायां प्रतिबन्धात्मकानुमतिः सेट् कर्तुं न शक्यते

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
sa: %1 सञ्चिकां तस्याः अन्तिमगन्तव्यस्थानं प्रति स्थानान्तरयितुं असफलम्, %2: %3

en: Could not find gpgconf executable
sa: gpgconf कार्यान्वयनीयं न ज्ञातम्

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
sa: "gpgconf --reload gpg-agent" विफलम्: %1

en: An error occurred: %1
sa: एकः त्रुटिः अभवत्: %1

en: Create Checksum Files Error
sa: Checksum Files Error रचयन्तु

en: Select One or More Files to Create Checksums For
sa: Checksums निर्मातुं एकं वा अधिकं सञ्चिकां चिनोतु

en: Verify Checksum Files Error
sa: Checksum Files त्रुटिं सत्यापयन्तु

en: Select One or More Checksum Files
sa: एकं वा अधिकं चेकसम सञ्चिकां चिनोतु

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
sa: CRL Cache त्रुटिं स्वच्छं कुर्वन्तु

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
sa: CRL Cache समाप्तं स्वच्छं कुर्वन्तु

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
sa: CRL-सञ्चयं स्वच्छं कर्तुं प्रयतमाना DirMngr प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती । कृपया विस्तरेण %1 इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
sa: CRL-सञ्चयं स्वच्छं कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् । %1 तः निर्गमः आसीत् :
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
sa: CRL cache सफलतया स्वच्छं जातम्।

[ctx: @title:window]
en: Success
sa: सफलता

[ctx: @title:window]
en: Certificate Details
sa: प्रमाणपत्र विवरण

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
sa: कार्डकुंजी कृते CSR निर्मातुं विफलम् अभवत्:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
sa: <para><filename>%1</filename> इत्यत्र अनुरोधं सफलतया लिखितम् ।</para><para>अधुना भवता प्रमाणीकरणप्राधिकरणाय (CA) अनुरोधं प्रेषयितव्यम् ।</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
sa: अनुरोध रक्षित

[ctx: @title]
en: Save Request
sa: अनुरोधं रक्षतु

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
sa: PKCS # 10 अनुरोधाः (*.p10)

[ctx: @info]
en: <para>Saving the request failed.</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>अनुरोधस्य रक्षणं विफलम् ।</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
sa: त्रुटि रक्षण अनुरोध

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
sa: चयनितप्रमाणपत्रेषु कश्चन अपि गोपनार्थं उपयोक्तुं न शक्यते । कोऽपि समूहः न निर्मितः भविष्यति।

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
sa: चयनितप्रमाणपत्रेषु केचन गोपनार्थं उपयोक्तुं न शक्यन्ते । एते समूहे न योजिताः भविष्यन्ति।

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
sa: नवीन समूह

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
sa: नवीन समूह

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
sa: <p>अस्मिन् कार्डे हस्ताक्षरकुंजीसम्बद्धं OpenPGP कुञ्जी पूर्वमेव अस्ति:</p><p> %1</p><p> किं भवान् अद्यापि कार्ड् कीलानां कृते OpenPGP कीलम् निर्मातुम् इच्छति?</p>

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
sa: OpenPGP कुञ्जी रचयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
sa: User ID प्रविष्टं कुर्वन्तु

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
sa: कार्डकुंजीभ्यः OpenPGP कीलस्य निर्माणं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
sa: कार्ड् कीलेभ्यः OpenPGP कीलम् सफलतया उत्पन्नम् ।

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
sa: विगुप्तीकरणं/सत्यापनं विफलम्

en: Decrypt/Verify Files Error
sa: Decrypt/Verify Files त्रुटिः

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
sa: विगुप्तीकरणाय तथा/वा सत्यापयितुं एकं वा अधिकं सञ्चिकां चिनोतु

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
sa: प्रमाणपत्राणि विलोपयन्तु

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
sa: न OpenPGP न च CMS पृष्ठभागाः प्रमाणपत्रविलोपनस्य समर्थनं कुर्वन्ति ।
    स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
sa: OpenPGP पृष्ठभागः प्रमाणपत्रविलोपनस्य समर्थनं न करोति ।
    स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।
    केवलं चयनितानि CMS प्रमाणपत्राणि विलोप्यन्ते ।

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
sa: OpenPGP पृष्ठभागः प्रमाणपत्रविलोपनस्य समर्थनं न करोति ।
    स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
sa: CMS पृष्ठभागः प्रमाणपत्रविलोपनस्य समर्थनं न करोति ।
    स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।
    केवलं चयनितानि OpenPGP प्रमाणपत्राणि विलोप्यन्ते ।

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
sa: CMS पृष्ठभागः प्रमाणपत्रविलोपनस्य समर्थनं न करोति ।
    स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: Certificate Deletion Failed
sa: प्रमाणपत्रविलोपनं विफलम्

en: Certificate Deletion Problem
sa: प्रमाणपत्रविलोपनसमस्या

en: OpenPGP backend: %1
sa: OpenPGP पृष्ठभागः: %1

en: CMS backend: %1
sa: CMS पृष्ठभागः: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sa: <qt><p>प्रमाणपत्रं विलोपयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्:</p><p> <b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
sa: &अद्यतन

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
sa: प्रमाणपत्र डम्प

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
sa: gpgsm प्रक्रियां आरभ्यतुं असमर्थः। कृपया स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: Dump Certificate Error
sa: डम्प प्रमाणपत्र त्रुटि

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
sa: प्रमाणपत्रं डम्प कर्तुं प्रयतमाना GpgSM प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती । कृपया विवरणार्थं gpgsm --dump-cert %1 इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
sa: डम्प प्रमाणपत्र त्रुटि

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
sa: प्रमाणपत्रं डम्पं कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् । GpgSM इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् :
    %1

en: Show Entries
sa: प्रविष्टयः दर्शयतु

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
sa: प्रविष्टयः :

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
sa: सीआरएल कैश डम्प

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
sa: डम्प CRL Cache त्रुटि

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
sa: GpgSM प्रक्रिया या CRL-सञ्चयं डम्प् कर्तुं प्रयतते स्म, सा अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती । कृपया विवरणार्थं gpgsm --call-dirmngr listcrls इत्यस्य आउटपुट् पश्यन्तु ।

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
sa: CRL-सञ्चयं डम्प् कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् । GpgSM इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् :
    %1

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sa: <para>भवता अस्य प्रमाणपत्रस्य सर्वाणि वैधप्रयोक्तृ-ID निर्यातयोग्यप्रमाणीकरणेन प्रमाणीकृतानि न सन्ति । भवतः प्रमाणपत्रेषु अवलम्बिताः जनाः प्रमाणपत्रं सत्यापयितुं न शक्नुवन्ति।</para><para>किं भवान् निर्यातं निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
sa: प्रमाणपत्रनिर्यातस्य पुष्टिं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
sa[0]: निर्यात प्रमाणपत्रम्
sa[1]: प्रमाणपत्राणि निर्यातयन्तु

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sa: <para>भवता अधोलिखितानां प्रमाणपत्राणां सर्वाणि वैधप्रयोक्तृ-ID निर्यातयोग्यप्रमाणपत्रैः प्रमाणीकृतानि न सन्ति । भवतः प्रमाणपत्रेषु अवलम्बिताः जनाः प्रमाणपत्राणि सत्यापयितुं न शक्नुवन्ति।</para><para>किं भवान् निर्यातं निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
sa: प्रमाणपत्राणि

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
sa: %1 प्रमाणपत्राणि निर्यातयन्तु

en: OpenPGP Certificates
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणि

en: S/MIME Certificates
sa: S/MIME प्रमाणपत्रम्

en: You have to select different filenames for different protocols.
sa: भवद्भिः भिन्न-भिन्न-प्रोटोकॉल-कृते भिन्नानि सञ्चिकानामानि चिन्वितव्यानि ।

[ctx: @title:window]
en: Export Error
sa: निर्यातदोषः

en: Exporting certificates...
sa: प्रमाणपत्राणि निर्यातयन्...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sa: <qt><p>प्रमाणपत्रं निर्यातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्:</p><p> <b>%1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
sa: प्रमाणपत्रनिर्यासः विफलः

en: Could not write to file %1.
sa: %1 सञ्चिकायां लिखितुं न शक्तम् ।

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
sa: प्रमाणपत्रसमूहाः

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
sa[0]: निर्यात प्रमाणपत्र समूह
sa[1]: प्रमाणपत्रसमूहाः निर्यातयन्तु

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
sa: प्रमाणपत्रसमूहाः (*%1)

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
sa: निर्यातं विफलम्

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
sa: विद्यमानं <filename>%1</filename> अधिलिखितुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sa: <para>भवता अस्मिन् समूहे सर्वाणि OpenPGP प्रमाणपत्राणि निर्यातयोग्यप्रमाणपत्रेण प्रमाणीकृतानि न सन्ति । भवतः प्रमाणपत्रेषु अवलम्बिताः जनाः प्रमाणपत्राणि सत्यापयितुं न शक्नुवन्ति।</para><para>किं भवान् निर्यातं निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
sa: समूहनिर्यातस्य पुष्टिं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Export Group
sa: निर्यातसमूहः

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sa: <para>भवता अधोलिखितेषु समूहेषु सर्वाणि OpenPGP प्रमाणपत्राणि निर्यातयोग्यप्रमाणपत्रैः प्रमाणीकृतानि न सन्ति । भवतः प्रमाणपत्रेषु अवलम्बिताः जनाः प्रमाणपत्राणि सत्यापयितुं न शक्नुवन्ति।</para><para>किं भवान् निर्यातं निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
sa: निर्यातसमूहाः

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
sa: <filename>%1</filename> सञ्चिकायां समूहलेखनं विफलम् ।

en: Exporting certificate groups...
sa: प्रमाणपत्रसमूहानां निर्यातं कुर्वन्...

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
sa: लेखनार्थं <filename>%1</filename> सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
sa: <filename>%1</filename> सञ्चिकायां प्रमाणपत्रलेखनं विफलम् ।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>निर्यातकाले दोषः अभवत्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
sa[0]: प्रमाणपत्रं कीलसर्वरं प्रति निर्यातयितुं न शक्यते यतोहि कीलसर्वरस्य उपयोगः स्पष्टतया निष्क्रियः अस्ति ।
sa[1]: प्रमाणपत्राणि कीलसर्वरं प्रति निर्यातयितुं न शक्यते यतोहि कीलसर्वरस्य उपयोगः स्पष्टतया निष्क्रियः अस्ति ।

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
sa: <para>यदा OpenPGP प्रमाणपत्राणि सार्वजनिकनिर्देशिकासर्वरं प्रति निर्यातितानि सन्ति तदा पुनः तान् निष्कासयितुं प्रायः असम्भवम्।</para><para>स्वप्रमाणपत्रं सार्वजनिकनिर्देशिकासर्वरं प्रति निर्यातयितुं पूर्वं सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् भवान् निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं निर्मितवान् अतः भवान् प्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं शक्नोति यदि तत् सम्झौतां कृतवान्, नष्टः अस्ति, अथवा भवान् गुप्तवाक्यं विस्मृतवान् अस्ति।</para><para>किं भवान् निश्चितरूपेण इच्छति निरन्तरं?</para> इति

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
sa: OpenPGP प्रमाणपत्रनिर्यात

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
sa: OpenPGP प्रमाणपत्रनिर्यातदोषः

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि निर्यातयितुं प्रयतमाना GPG प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती ।</para><para>विवरणार्थं कृपया <icode>%1</icode> इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि निर्यातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् ।</para> <para><command>%1</command> इत्यस्य निर्गमः आसीत् :<nl /><message>%2</message></para >

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
sa: <para><email>%1</email> इत्यत्र कुञ्जीमेलनार्थं उपयोगयोग्यं परिवहनं उपलब्धं नास्ति, WKS अपलोड् न सम्भवम् ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
sa: <para>प्रत्येकः मेलप्रदाता WKS समर्थयति न, अतः एतादृशरीत्या निर्यातितः कोऽपि कुञ्जी व्यक्तिगतरूपेण विफलः भवितुम् अर्हति ।</para><para>यदि निर्यातितः तर्हि <email>%1</email> इत्यस्मै पुष्टिकरण-अनुरोध-मेलः प्रेषितः भविष्यति यस्य आवश्यकता अस्ति निर्यातप्रक्रियायाः पूर्णतायै मेलप्रोग्रामेन सह स्वीकारः करणीयः ।</para><para><application>KMail</application> एतानि मेलकार्यक्रमाः सम्भालितुं शक्नोति, परन्तु सर्वान् मेलकार्यक्रमान् न सम्भालितुं शक्नोति can.</para><para>एकदा निर्यातितं जातं चेत्, मानकं (अद्यापि) प्रकाशितस्य कीलस्य स्वचालितनिष्कासनस्य अनुमतिं न ददाति।</para><para>किं भवान् निश्चयेन निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि निर्यातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् ।</para> <para>GnuPG WKS क्लायन्ट् इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् : <message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
sa: <para>प्रकाशनार्थं मेलस्य निर्माणकाले त्रुटिः अभवत्:</para><message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> भवतः गुप्तकुञ्जीयाः न्यूनतमं मुद्रणयोग्यं च संस्करणं निर्मातुं <application>PaperKey</application> इत्यस्य उपयोगं करोति ।</para><para>कृपया सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् एतत् संस्थापितम् अस्ति ।</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
sa: PaperKey कार्यान्वयनीयम् अन्वेष्टुं असफलम् ।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>गुप्तकीलस्य निर्यातकाले दोषः अभवत्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para><application>PaperKey</application> दोषेण</para><para><message>%1</message></para> इत्यनेन विफलम्

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
sa: गुप्त कुञ्जी मुद्रयन्तु

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
sa: गुप्त कुञ्जी सञ्चिकाः

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
sa: सर्वाणि सञ्चिकाः

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
sa: गुप्त कुञ्जी बैकअप

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup Error
sa: गुप्त कुञ्जी बैकअप त्रुटि

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
sa: गुप्तकुंजी बैकअप करण...

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
sa: बैकअपस्य परिणामः रिक्तः भवति । भवतु नाम भवान् रिक्तं वा गलतं वा गुप्तवाक्यं प्रविष्टवान् ।

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
sa: <filename>%1</filename> सञ्चिकायां कीललेखनं विफलम् ।

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
sa: गुप्तकीलस्य बैकअप सफलतया निर्मितम् ।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>गुप्तकीलस्य बैकअप-काले त्रुटिः अभवत्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
sa: उपकुंजीः

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
sa[0]: उपकुंजी निर्यातयन्तु
sa[1]: उपकुंजी निर्यातयन्तु

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
sa: उपकुंजी निर्यातयति...

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
sa: निर्यातस्य परिणामः शून्यः भवति ।

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
sa[0]: <filename>%2</filename> इति सञ्चिकायां उपकुंजीलेखनं विफलम् ।
sa[1]: <filename>%2</filename> सञ्चिकायां उपकुंजीलेखनं विफलम् ।

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
sa[0]: उपकुंजी सफलतया निर्यातिता ।
sa[1]: %1 उपकुंजीः सफलतया निर्यातिताः ।

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
sa: नूतनानि कार्डकुंजीः प्रमाणपत्रं च जनयितुं असफलम्: %1

en: Save backup of encryption key
sa: एन्क्रिप्शन कीलस्य बैकअपं रक्षन्तु

en: Backup Key
sa: बैकअप कुञ्जी

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
sa: बैकअपं स्थानान्तरयितुं असफलम्। बैकअप कीलम् अद्यापि अधः संगृहीतम् अस्ति: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
sa: सफलतापूर्वकं नूतनानि कार्डकुञ्जीनि अस्य कार्डस्य प्रमाणपत्रं च उत्पन्नम्।

[ctx: @title]
en: Success
sa: सफलता

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
sa: कुञ्जी जननम्

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
sa: एतत् कतिपयानि निमेषाणि यावत् भवितुं शक्नोति...

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
sa: अस्मिन् कार्डे विद्यमानाः कीलानि <b>विलोपिताः</b> भविष्यन्ति, तस्य स्थाने नूतनाः कीलानि स्थापितानि भविष्यन्ति ।

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
sa: विद्यमानस्य कीलस्य कृते एन्क्रिप्टेड् कृतं पूर्वसञ्चारं विगुप्तं कर्तुं न शक्यते ।

en: Secret Key Deletion
sa: गुप्त कुञ्जी विलोपनम्

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
sa: अस्मिन् स्मार्टकार्ड् मध्ये भवान् कीलानि जनयितुं न शक्नोति यतोहि एतत् अनुपालनस्य कस्यापि एल्गोरिदम् इत्यस्य समर्थनं न करोति ।

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
sa: इदं OpenPGP कीलस्य निरसनप्रमाणपत्रम् अस्ति:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
sa: निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं सार्वजनिकरूपेण एकप्रकारस्य "किल् स्विच" भवति
    कीलकस्य उपयोगः न भविष्यति इति घोषयन्तु।  न सम्भवति
    एकवारं प्रकाशितं जातं चेत् एतादृशं निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं प्रत्याहरितुं।

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
sa: सम्झौते वा हानिः वा भवति चेत् एतत् कुञ्जी निरस्तं कर्तुं तस्य उपयोगं कुर्वन्तु
    गुप्तकुंजी ।

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
sa: अस्याः सञ्चिकायाः आकस्मिकप्रयोगं परिहरितुं कोलन् निवेशितः अस्ति
    अधोलिखितानां ५ डैशानां पूर्वं ।  पाठसम्पादकेन एतत् कोलनं निष्कासयन्तु
    एतत् निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं आयात्य प्रकाशयितुं च पूर्वं।

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
sa: प्रमाणपत्रं सफलतया निर्मितम्।<br><br> टीका:<br> निरसनस्य आकस्मिकं आयातं निवारयितुं<br> प्रमाणपत्रं स्वहस्तेन सम्पादयितुं आवश्यकम् अस्ति<br> आयातुं शक्यते तस्मात् पूर्वम्।

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
sa: निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं निर्मितम्

en: Generate revocation certificate
sa: निरस्तीकरण प्रमाणपत्रं जनयन्तु

en: Revocation Certificates
sa: निरस्तीकरण प्रमाण पत्र

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
sa: <filename>%1</filename> इति सञ्चिका पूर्वमेव अस्ति । किं भवन्तः तस्य अधिलेखनं कर्तुम् इच्छन्ति ?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
sa: सञ्चिकां अधिलेखयतु?

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
sa: निरस्तीकरणप्रमाणपत्रस्य निर्माणे त्रुटिः

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
sa: उपप्रक्रिया निदानम्

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
sa: प्रक्रिया %1 आरभ्यतुं असमर्थः । कृपया स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: Starting %1...
sa: %1 आरभ्य...

en: Process finished
sa: प्रक्रिया समाप्तवती

en: Clipboard
sa: क्लिपबोर्ड

en: Notepad
sa: नोटपैड

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
sa: प्रमाणपत्राणां आयातम्

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
sa[0]: 1 सञ्चिकातः प्रमाणपत्राणि आयातम्...
sa[1]: %1 सञ्चिकाभ्यः प्रमाणपत्राणि आयातम्...

en: Certificate Import Failed
sa: प्रमाणपत्र आयातं विफलम्

en: Could not open file %1 for reading: %2
sa: पठनार्थं %1 सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्यते: %2

en: Certificates
sa: प्रमाणपत्रम्

en: Any files
sa: यत्किमपि सञ्चिकाः

en: Select Certificate File
sa: प्रमाणपत्रसञ्चिकां चिनोतु

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
sa: कीलानि आनयन्

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
sa[0]: १ कीलम् आनयन्... (एतत् किञ्चित् समयं यावत् भवितुं शक्नोति)
sa[1]: %1 कीलानि आनयन्... (एतत् किञ्चित् समयं गृह्णीयात्)

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
sa: क्षम्यताम्‌! अस्मात् कार्डस्लॉट् तः आयातार्थं प्रमाणपत्रं न प्राप्तम् ।

en: Card Certificate
sa: कार्ड प्रमाणपत्र

en: Importing certificates... (this can take a while)
sa: प्रमाणपत्राणां आयातम्... (एतत् किञ्चित् समयं यावत् भवितुं शक्नोति)

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
sa: %1 तः आयातितप्रमाणपत्राणि

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported certificates from these sources:<br/>%1
sa: एतेभ्यः स्रोतेभ्यः आयातितप्रमाणपत्राणि : १.<br/> %1

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
sa: आयातित प्रमाणपत्रम्

en: <tr><td align="right">%1</td><td>%2</td></tr>
sa: <tr><td align="right">%1</td><td> %2</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>%1</b></td><td>%2</td></tr>
sa: <tr><td align="right"><b>%1</b></td><td> %2</td></tr>

en: Total number processed:
sa: संसाधितानां कुलसङ्ख्याः

en: Imported:
sa: आयातितः :

en: New signatures:
sa: नवीनहस्ताक्षराः :

en: New user IDs:
sa: नवीन उपयोक्तृ-परिचयः :

en: Certificates without user IDs:
sa: उपयोक्तृ-परिचयः विना प्रमाणपत्राणि :

en: New subkeys:
sa: नवीन उपकुंजीः :

en: Newly revoked:
sa: नव निरस्तः :

en: Not imported:
sa: आयातः न कृतः :

en: Unchanged:
sa: अपरिवर्तितः :

en: Secret keys processed:
sa: गुप्तकुंजीः संसाधिताः :

en: Secret keys imported:
sa: आयातिताः गुप्तकुञ्जिकाः :

en: Secret keys <em>not</em> imported:
sa: गुप्तकुञ्जिकाः आयाताः <em>न</em> कृताः :

en: Secret keys unchanged:
sa: गुप्त कुञ्जिकाः अपरिवर्तिताः :

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
sa: अप्रचलिताः PGP-2 कुञ्जिकाः त्यक्ताः:

en: Certificate Groups
sa: प्रमाणपत्रसमूहाः

en: New groups:
sa: नवीनसमूहः :

en: Updated groups:
sa: अद्यतनसमूहाः :

en: No imports (should not happen, please report a bug).
sa: आयातः नास्ति (न भवितुमर्हति, कृपया दोषं निवेदयन्तु) ।

en: Detailed results of importing %1:
sa: %1 आयातस्य विस्तृतपरिणामाः:

en: Detailed results of import:
sa: आयातस्य विस्तृतपरिणामाः :

en: A phone call to the person.
sa: व्यक्तिं प्रति एकः दूरभाषः।

en: Using a business card.
sa: व्यापारपत्रस्य उपयोगेन।

en: Confirming it on a trusted website.
sa: विश्वसनीयजालस्थले तस्य पुष्टिः।

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
sa: प्रमाणपत्रं वैधं इति चिह्नितुं तस्य प्रमाणीकरणं आवश्यकम् ।

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
sa: प्रमाणीकरणस्य अर्थः अस्ति यत् भवान् अङ्गुलिचिह्नं परीक्षते ।

en: Some suggestions to do this are:
sa: एतत् कर्तुं केचन सुझावाः सन्ति-

en: Do you wish to start this process now?
sa: किं भवन्तः इदानीं एतां प्रक्रियां आरभतुम् इच्छन्ति ?

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
sa: भवता नूतनं प्रमाणपत्रं (सार्वजनिककुंजी) आयातम् ।

[ctx: @action:button]
en: Certify
sa: प्रमाणित करें

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
sa: %1 (%2 इत्यनेन सह आयातम्)

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
sa: लेखापरीक्षावृत्तलेखः रिक्तः अस्ति ।

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
sa: आयातः रद्दः अभवत् ।

en: Certificate Import Result
sa: प्रमाणपत्र आयात परिणाम

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sa: <qt><p>प्रमाणपत्रं आयातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्:</p><p> <b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
sa: <qt><p>प्रमाणपत्रं %1 आयातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्:</p><p> <b>%2</b></p></qt>

[ctx: @info]
en: %1<item>%2</item>
sa: %1<item>%2</item> इति

[ctx: @info]
en: <para>You have imported a certificate with fingerprint</para><para><numid>%1</numid></para><para>and user IDs<list>%2</list></para><para>Is this your own certificate?</para>
sa: <para>भवता अङ्गुलिचिह्न</para><para><numid>%1</numid></para><para>उपयोक्तृ-ID<list>%2</list></para> च सह प्रमाणपत्रम् आयातितम् <para>इदं भवतः स्वकीयं प्रमाणपत्रम् अस्ति वा?</para>

[ctx: @action:button]
en: Yes, It's Mine
sa: आम्, मम एव अस्ति

[ctx: @action:button]
en: No, It's Not Mine
sa: न, इदं मम नास्ति

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
sa: <para>आयातितसमूहे</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>प्रमाणपत्राणि सन्ति येषां उपयोगः गोपनार्थं कर्तुं न शक्यते । अनेन अप्रत्याशितफलं भवितुं शक्नोति।</para>

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
sa[0]: १ हस्ताक्षरकुंजीम् आनयन्... (एतत् किञ्चित् समयं गृह्णीयात्)
sa[1]: %1 हस्ताक्षरकर्तृकुंजीः आनयति... (एतत् किञ्चित् समयं गृह्णीयात्)

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
sa: अस्य प्रमाणपत्रस्य प्रकारः (%1) अस्मिन् Kleopatra संस्थापनेन समर्थितः नास्ति ।

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
sa: प्रमाणपत्र निरस्तीकरणसूची, DER एन्कोडेड

en: Select CRL File to Import
sa: आयातयितुं CRL सञ्चिकां चिनोतु

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
sa: प्रक्रिया dirmngr आरभ्यतुं असमर्थः। कृपया स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: Clear CRL Cache Error
sa: CRL Cache त्रुटिं स्वच्छं कुर्वन्तु

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
sa: CRL सञ्चिकां आयातयितुं प्रयतमाना GpgSM प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती । कृपया विवरणार्थं gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> इत्यस्य आउटपुट् पश्यन्तु ।

en: Import CRL Error
sa: CRL त्रुटि आयात करें

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
sa: CRL सञ्चिकां आयातयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् । gpgsm इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् :
    %1

en: CRL file imported successfully.
sa: CRL सञ्चिका सफलतया आयातिता।

en: Import CRL Finished
sa: आयात CRL समाप्तम्

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
sa: पठनार्थं <filename>%1</filename> उद्घाटयितुं न शक्यते ।

en: Failed to restore any secret keys.
sa: किमपि गुप्तकुंजी पुनः स्थापयितुं असफलम्।

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्मात् गुप्तकुञ्जीभागाः सफलतया पुनःस्थापिताः

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> भवतः पाठप्रतिरक्षणार्थं <application>PaperKey</application> इत्यस्य उपयोगं करोति ।</para><para>कृपया सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् एतत् संस्थापितम् अस्ति ।</para>

en: Select input file
sa: इनपुट् सञ्चिकां चिनोतु

en: Paper backup
sa: कागजस्य बैकअपः

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
sa: गुप्तकुंजी आयाते त्रुटिः

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sa: <para>गुप्तकुंजीं पुनः स्थापयितुं प्रयतमाना GPG प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती ।</para><para>विवरणार्थं कृपया <icode>%1</icode> इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>गुप्तकुंजीं पुनः स्थापयितुं प्रयतमाने दोषः अभवत् ।</para> <para><command>%1</command> इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् :</para><para><message>%2</message ></para> इति

en: Select Card
sa: कार्ड् चयनं कुर्वन्तु

en: Please select the card the key should be written to:
sa: कृपया यस्मिन् कार्डे कुञ्जी लिखितव्या तत् कार्डं चिनुत:

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
sa: क्षम्यताम्‌! कार्ड् <emphasis>%1</emphasis> इत्यस्य कीललेखनं समर्थितं नास्ति ।

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
sa: हस्ताक्षर

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
sa: एन्क्रिप्शन

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
sa: प्रमाणीकरणम्

en: Select Card Slot
sa: कार्ड स्लॉट् चयनं कुर्वन्तु

en: Please select the card slot the key should be written to:
sa: कृपया कार्डस्लॉट् चिनोतु यस्मिन् कुञ्जी लिखितव्या:

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
sa: क्षम्यताम्‌! एतत् कुञ्जी OpenPGP कार्ड् मध्ये स्थानान्तरितुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
sa: <p><em>%1</em> कार्ड् अस्मिन् स्लॉट् मध्ये पूर्वमेव कीलम् अस्ति । निरन्तरं कृत्वा तत् कीलं <b>अधिलेखयिष्यति</b> ।</p><p> यदि बैकअप नास्ति तर्हि विद्यमानं कीलम् अपुनर्प्राप्तिरूपेण नष्टं भविष्यति ।</p>

en: The existing key has the fingerprint:
sa: विद्यमानस्य कीलस्य अङ्गुलिचिह्नम् अस्ति :

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
sa: विद्यमानं कीलं अधिलेखयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
sa: विद्यमानं कुञ्जीम् अधिलिखयतु

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
sa: प्रमाणपत्रं चिनोतु

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
sa: कृपया तस्य प्रमाणपत्रं चिनोतु यस्य कीलयुग्मं भवन्तः कार्डे लिखितुम् इच्छन्ति:

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
sa: क्षम्यताम्‌! एतत् कुञ्जी PIV कार्डे स्थानान्तरितुं न शक्यते ।

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
sa: क्षम्यताम्‌! केवलं एन्क्रिप्शन-कुंजी, हस्ताक्षर-कुंजी च PIV-कार्ड्-मध्ये स्थानान्तरितुं शक्यन्ते ।

en: The existing key has the key grip:
sa: विद्यमानस्य कीलस्य कुञ्जीपरिग्रहः भवति :

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
sa: <para>कुंजी कार्डे प्रतिलिपिता अस्ति।</para><para>अधुना भवान् अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य कीलस्य प्रतिलिपिं विलोपयितुं शक्नोति । वैकल्पिकरूपेण, भवान् प्रथमं कीलस्य बैकअपं निर्मातुम् अर्हति ।</para>

[ctx: @action:button]
en: Create backup
sa: बैकअप रचयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
sa: डिस्क मध्ये प्रतिलिपिं विलोपयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
sa: प्रतिलिपिं डिस्कमध्ये स्थापयन्तु

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
sa: <para>कुंजी कार्डे प्रतिलिपिता अस्ति तथा च <filename>%1</filename> इत्यत्र बैकअपं लिखितम्।</para><para>किं भवान् अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य कीलस्य प्रतिलिपिं विलोपयितुम् इच्छति? </para> इति

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
sa: बैकअप गुप्त कुंजी

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
sa: गुप्त कुञ्जी बैकअप सञ्चिकाः

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
sa: निजकुंजीसञ्चिकां <filename>%1</filename> पठनार्थं उद्घाटयितुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
sa: निजीकुञ्जीसञ्चिका <filename>%1</filename> रिक्तम् अस्ति ।

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
sa: <filename>%1</filename> इति सञ्चिकां लेखनार्थं उद्घाटयितुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
sa: गुप्तकुञ्जिकायाः बैकअपं <filename>%1</filename> इति लिखितुं विफलम् ।

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
sa: किं भवान् वास्तवम् अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य कीलस्य प्रतिलिपिं विलोपयितुम् इच्छति?

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य कीलस्य प्रतिलिपिं विलोपयितुं असफलम्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
sa: अस्मिन् सङ्गणके संगृहीतस्य कीलस्य प्रतिलिपिं सफलतया विलोपितवान् ।

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
sa: मेलप्रमाणपत्राणां अन्वेषणं ...

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
sa: <para>X.509 निर्देशिकासेवासु एकः अङ्गुलिचिह्नं विना प्रमाणपत्राणि प्रत्यागच्छत् । तानि प्रमाणपत्राणि उपेक्षितानि यतः प्रमाणपत्राणां कृते अद्वितीयपरिचयरूपेण अङ्गुलिचिह्नानि आवश्यकानि सन्ति।</para><para>भवन्तः विन्याससंवादे भिन्नं X.509 निर्देशिकासेवां विन्यस्तुं इच्छन्ति।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
sa: <para>OpenPGP कीसर्वरः अङ्गुलिचिह्नं विना प्रमाणपत्राणि प्रत्यागच्छत् । तानि प्रमाणपत्राणि उपेक्षितानि यतः प्रमाणपत्राणां कृते अद्वितीयपरिचयरूपेण अङ्गुलिचिह्नानि आवश्यकानि सन्ति।</para><para>भवन्तः विन्याससंवादे भिन्नं OpenPGP कीलसर्वरं विन्यस्तुं इच्छन्ति।</para>

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
sa: अमान्य सर्वर उत्तरम्

[ctx: @info]
en: No certificates found
sa: प्रमाणपत्राणि न प्राप्तानि

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
sa: %1 प्रमाणपत्रसर्वरः

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
sa: प्रमाणपत्रसर्वरस्य अन्वेषणं कर्तुं असफलम्। प्रत्यागतः त्रुटिः आसीत् :
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
sa: <para>प्रश्नपरिणामं कटितम् अस्ति।</para><para>अधिकतमं प्रत्यागतानां हिट्-सङ्ख्यायाः स्थानीयं वा दूरस्थं वा सीमा अतिक्रान्तम्।</para><para>भवन्तः स्थानीयसीमाम् वर्धयितुं प्रयतितुं शक्नुवन्ति विन्याससंवादे, परन्तु यदि विन्यस्तसर्वरेषु कश्चन सीमितकारकः अस्ति तर्हि भवद्भिः अन्वेषणं परिष्कृतं कर्तव्यम् ।</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
sa: परिणामः Truncated

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
sa: <para>भवतः कोऽपि निर्देशिकासर्वरः विन्यस्तः नास्ति ।</para><para>भवता एकस्मिन् अन्वेषणार्थं न्यूनातिन्यूनम् एकं निर्देशिकासर्वरं विन्यस्तं कर्तव्यम् ।</para><para>भवन्तः अत्र निर्देशिकासर्वरं विन्यस्तुं शक्नुवन्ति: <interface> सेटिङ्ग्स्->क्लिओपेट्रा</interface> विन्यस्यताम् ।</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
sa: कोऽपि निर्देशिकासर्वरः विन्यस्तः नास्ति

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
sa: भवता S/MIME प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधं निर्मातुं अनुमतिः नास्ति ।

en: Could not start key pair creation: %1
sa: कीलयुग्मनिर्माणं आरभुं न शक्तम्: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
sa: कीलयुग्मस्य निर्माणम्...

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
sa: कीलस्य निर्माणप्रक्रियायां बहूनां यादृच्छिकसङ्ख्यानां आवश्यकता भवति । अस्य कृते कतिपयानि निमेषाणि आवश्यकानि भवितुम् अर्हन्ति...

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
sa: <para>नवीन OpenPGP प्रमाणपत्रं सफलतया निर्मितम् ।</para><para>नवीनप्रमाणपत्रस्य अङ्गुलिचिह्नम् : %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sa: <para>नवीन OpenPGP प्रमाणपत्रस्य निर्माणं विफलम् ।</para><para>त्रुटिः : <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
sa: <para>नवीन OpenPGP प्रमाणपत्रं सफलतया निर्मितम्, परन्तु कीलवलये न प्राप्तम् ।</para><para>नवप्रमाणपत्रस्य अङ्गुलिचिह्नम्:<nl/>%1</para>

[ctx: @title:window]
en: Error
sa: त्रुटि

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
sa: कुञ्जी जननं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
sa: कुञ्जी सफलतया उत्पन्ना।

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
sa: <p>अस्मिन् कार्डे पूर्वमेव अस्मिन् स्लॉट् मध्ये कुञ्जी अस्ति । निरन्तरं कृत्वा तत् कीलं <b>अधिलेखयिष्यति</b> ।</p><p> यदि बैकअप नास्ति तर्हि विद्यमानं कीलम् अपुनर्प्राप्तिरूपेण नष्टं भविष्यति ।</p>

en: The existing key has the ID:
sa: विद्यमानस्य कीलस्य ID अस्ति:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
sa: विद्यमानं कुञ्जीम् अधिलिखयतु

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
sa: अस्मिन् स्मार्टकार्ड् मध्ये भवान् कुञ्जीम् उत्पन्नं कर्तुं न शक्नोति यतोहि एतत् अनुपालनस्य कस्यापि एल्गोरिदम् इत्यस्य समर्थनं न करोति ।

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
sa: कुञ्जी अद्यतनं कुर्वन्...

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
sa: प्रमाणपत्रं अद्यतनं कुर्वन्...

en: The certificate has not changed.
sa: प्रमाणपत्रे परिवर्तनं न जातम्।

en: The certificate has been revoked.
sa: प्रमाणपत्रं निरस्तं कृतम् अस्ति।

en: The certificate has been updated.
sa: प्रमाणपत्रं अद्यतनं कृतम् अस्ति।

en: New user IDs: %1
sa: नवीन उपयोक्तृ-ID: %1

en: New subkeys: %1
sa: नवीन उपकुंजी: %1

en: New signatures: %1
sa: नवीनहस्ताक्षराणि : %1

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
sa[0]: तदतिरिक्तं एकं नूतनं कीलं पुनः प्राप्तम् अस्ति ।
sa[1]: तदतिरिक्तं %1 नूतनाः कीलानि पुनः प्राप्तानि ।

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
sa: keyserver, LDAP server, अथवा Active Directory इत्यस्मात् OpenPGP प्रमाणपत्रस्य अद्यतनस्य परिणामः

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>अद्यतनं विफलम् :</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
sa: <para>अद्यतनं त्यक्तं यतः कोऽपि OpenPGP कीलसर्वरः विन्यस्तः नास्ति ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
sa[0]: <para>प्रमाणपत्रं न लब्धम्।</para>
sa[1]: <para>प्रमाणपत्राणि न प्राप्तानि।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
sa[0]: <para>प्रमाणपत्रं अद्यतनं कृतम् ।</para>
sa[1]: <para>प्रमाणपत्राणि अद्यतनानि अभवन् ।</para>

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
sa: Web Key Directory तः अद्यतनस्य परिणामः

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
sa: S/MIME प्रमाणपत्रस्य अद्यतनस्य परिणामः

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
sa[0]: प्रमाणपत्र अद्यतनम्
sa[1]: प्रमाणपत्राणि अद्यतनम्

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
sa: अद्यतनं विफलम्

[ctx: @info]
en: Refreshing the OpenPGP certificates is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणां ताजगीकरणं सम्भवं नास्ति यतोहि कीलसर्वरस्य उपयोगः स्पष्टतया निष्क्रियः अस्ति ।

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि ताजगीकृत्य सर्वाणि प्रमाणपत्राणि नवीनतया अवतरणं करणीयम्, तदन्तरे तेषु कश्चन निरस्तः अस्ति वा इति परीक्षितुं।</para><para>एतत् भवतः स्वस्य अपि च अन्येषां जालसंयोजनानां उपरि घोरं तनावं स्थापयितुं शक्नोति, तथा च भवतः जालसम्बद्धतायाः, परीक्षितुं प्रमाणपत्रसङ्ख्यायाः च आधारेण पूर्णं कर्तुं एकघण्टां वा अधिकं वा यावत् समयः भवितुं शक्नोति ।</para> <para>किं भवान् निश्चितरूपेण इच्छति निरन्तरं?</para> इति

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
sa: OpenPGP प्रमाणपत्र ताजगी

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
sa: OpenPGP प्रमाणपत्र ताजगी त्रुटि

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
sa: OpenPGP प्रमाणपत्र ताजगी समाप्तम्

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि ताजगीं कर्तुं प्रयतमाना GPG प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती ।</para><para>विवरणार्थं कृपया <icode>%1</icode> इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
sa: <para>OpenPGP प्रमाणपत्राणि ताजगीं कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् ।</para> <para><command>%1</command> इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् : <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणि सफलतया ताजगीकृतानि।

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
sa: <para>X.509 प्रमाणपत्राणां ताजगीकरणस्य तात्पर्यं सर्वेषां प्रमाणपत्राणां कृते CRLs अवतरणं भवति, यद्यपि ते अन्यथा अद्यापि वैधाः भवेयुः।</para><para>एतत् भवतः स्वस्य अपि च अन्येषां जालसंयोजनानां उपरि तीव्रं तनावं स्थापयितुं शक्नोति, तथा च शक्नोति भवतः जालसम्बद्धतायाः, परीक्षितुं प्रमाणपत्रसङ्ख्यायाः च आधारेण पूर्णं कर्तुं एकघण्टां वा अधिकं वा समयः भवति ।</para> <para>किं भवान् निश्चयेन इच्छति निरन्तरं?</para> इति

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
sa: X.509 प्रमाणपत्र ताजगी

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
sa: X.509 प्रमाणपत्र ताजगी त्रुटि

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
sa: X.509 प्रमाणपत्र ताजगी समाप्तम्

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sa: <para>X.509 प्रमाणपत्राणि ताजगीं कर्तुं प्रयतमाना GpgSM प्रक्रिया अप्रत्याशितदोषस्य कारणेन अकालं समाप्तवती ।</para><para>विवरणार्थं कृपया <icode>%1</icode> इत्यस्य निर्गमं पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh X.509 certificates.</para><para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
sa: <para>X.509 प्रमाणपत्राणि ताजगीं कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् ।</para><para><command>%1</command> इत्यस्मात् निर्गमः आसीत् : <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
sa: X.509 प्रमाणपत्राणि सफलतया ताजगीकृतानि।

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
sa: <para>भवन्तः कुञ्जी<nl/>%2 इत्यनेन निर्मितस्य उपयोक्तृ-ID<nl/>%1<nl/>प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं प्रवृत्ताः सन्ति ।</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
sa: निरस्तीकरणस्य पुष्टिं कुर्वन्तु

en: Revoke Certification
sa: प्रमाणीकरणं निरस्त करो

en: User ID '%1' certified with key %2
sa: उपयोक्तृपरिचयः '%1' कुञ्जी %2 इत्यनेन प्रमाणितः

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
sa[0]: भवान् निम्नलिखितप्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं प्रवृत्तः अस्ति:
sa[1]: भवान् निम्नलिखित %1 प्रमाणीकरणानि निरस्तं कर्तुं प्रवृत्तः अस्ति:

en: Revoke Certifications
sa: प्रमाणपत्राणि निरस्तं कुर्वन्तु

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
sa[0]: <para>प्रमाणीकरणं सफलतया निरस्तं जातम्।</para><para>किं भवान् निरस्तीकरणं प्रकाशयितुम् इच्छति?</para>
sa[1]: <para>%1 प्रमाणपत्राणि सफलतया निरस्तानि।</para><para>किं भवान् निरस्तीकरणानि प्रकाशयितुम् इच्छति?</para>

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
sa[0]: निरस्तीकरण प्रकाशित करें
sa[1]: निरस्तीकरण प्रकाशित करें

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
sa: प्रकाशन की पुष्टि करें

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
sa: <para>कुंजी<nl/>%2<nl/>सहितस्य उपयोक्तृ-ID<nl/>%1<nl/>प्रमाणीकरणस्य निरसनं विफलम्:</para><para><message>%3 सन्देशः</message></para>

en: You cannot revoke any certifications of this key.
sa: अस्य कीलस्य किमपि प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति ।

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
sa[0]: अस्य उपयोक्तृ-ID इत्यस्य किमपि प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति ।
sa[1]: एतेषां उपयोक्तृ-परिचयानां किमपि प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति ।

en: You cannot revoke this certification.
sa: भवान् एतत् प्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं न शक्नोति।

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
sa: एतत् कुञ्जी पूर्वमेव निरस्तम् अस्ति ।

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
sa: कुञ्जी निरस्तं कुर्वन्...

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>निराकरणकाले दोषः अभवत् :</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
sa: निरसनं विफलम्

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
sa: प्रमाणपत्रं सफलतया निरस्तं जातम्।

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं सफलतया निरस्तं कृत्वा आन्तरिकनिर्देशिकायां अपलोड् कृतम् ।</para><para>निरस्तं प्रमाणपत्रं <filename>%1</filename> इत्यत्र रक्षितम् ।</para><para>भवता एतां सञ्चिकां प्रेषणीयम् आयातयितुं निर्देशं दत्त्वा भवतः संचारसहभागिभ्यः।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं सफलतया निरस्तं कृत्वा %1 मध्ये अपलोड् कृतम् ।</para><para>निरस्तं प्रमाणपत्रं <filename>%2</filename> इत्यत्र रक्षितम् ।</para><para>भवता एतां सञ्चिकां प्रेषणीयम् भवतः संचारसहभागिनः तत् आयातयितुं निर्देशेन सह।</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं सफलतया निरस्तम् अभवत् ।</para><para>निरस्तं प्रमाणपत्रं <filename>%1</filename></para><para>इति सञ्चिकायां रक्षितम् ।भवता एतां सञ्चिकां निर्देशेन सह स्वसञ्चारसहभागिभ्यः प्रेषितव्यम् आयातयितुं ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>उपयोक्तृ-ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> निरस्तं कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत् ।</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
sa: <para>उपयोक्तृ-ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>सफलतया निरस्तम् ।</para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
sa: निरसन सफल

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
sa: प्रारम्भिक पिन सेट् करें

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं NetKey कार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
sa: कृपया पुरातनं PIV कार्ड् अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी हेक्स-एन्कोडेड् रूपेण प्रविशन्तु ।

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
sa: कृपया नूतनं PIV कार्ड अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी हेक्स-एन्कोडेड् रूपेण प्रविष्टं कुर्वन्तु। कीलस्य २४ बाइट् अर्थात् ४८ हेक्स-वर्णाः भवितव्याः ।

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
sa: कृपया पुनः नूतनं PIV Card Application Administration Key प्रविशन्तु।

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
sa: भवता प्रविष्टौ कीलौ न मेलति । कृपया पुनः प्रयास करें।

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
sa: PIV कार्ड् अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी सेट् करणं विफलम्: %1

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
sa: PIV कार्ड अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी सफलतया सेट् कृता।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
sa: <para>प्रयोक्तृ-ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>इत्येतत् प्राथमिक-उपयोक्तृ-ID इति ध्वजं स्थापयितुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्।</para><para><message>%2 सन्देशः</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
sa: <para>उपयोक्तृ-ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>प्राथमिक-उपयोक्तृ-ID इति सफलतया ध्वज्यते ।</para>

en: Sign/Encrypt Files Error
sa: सञ्चिकासु हस्ताक्षरं/गुप्तीकरणं त्रुटिः

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
sa: हस्ताक्षरं कर्तुं/अथवा एन्क्रिप्ट् कर्तुं एकं वा अधिकं सञ्चिकां चिनोतु

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
sa: हस्ताक्षरं कर्तुं तथा/वा एन्क्रिप्ट् कर्तुं समुच्चय चिनोतु

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं सक्षमीकरणे असफलम्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
sa: <para>प्रमाणपत्रं निष्क्रियं कर्तुं असफलम्:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
sa: <अनाम>

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
sa: एतत् पैरामीटर् प्रणालीप्रशासकेन ताडितम् अस्ति ।

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
sa: प्रमाणपत्रसूचीसाधनसूचनेषु निम्नलिखितसूचनाः दर्शयन्तु:

[ctx: @option:check]
en: Show validity
sa: वैधतां दर्शयतु

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
sa: स्वामिसूचना दर्शयतु

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
sa: तकनीकीविवरणं दर्शयतु

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
sa: आगामि प्रमाणपत्रस्य समाप्तिम् दर्शयतु

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
sa: स्वस्य प्रमाणपत्राणां कृते सीमा :

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
sa: कदापि न

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
sa[0]: %v दिवस
sa[1]: %v दिवसाः

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
sa: यदि भवतः स्वस्य प्रमाणपत्रस्य शीघ्रमेव अवधिः समाप्तः भवितुम् अर्हति तर्हि भवन्तः पूर्वमेव चेतावनीम् इच्छन्ति इति दिवसानां संख्यां चिनोतु ।

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
sa: अन्येषां प्रमाणपत्राणां कृते सीमाः :

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
sa: यदि अन्यस्य व्यक्तिस्य प्रमाणपत्रस्य शीघ्रमेव अवधिः समाप्तः भवितुम् अर्हति तर्हि भवन्तः पूर्वमेव चेतावनीम् इच्छन्ति इति दिवसानां संख्यां चिनोतु ।

[ctx: @title:tab]
en: General
sa: सामान्य

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
sa: सेट् चिह्न...

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
sa: पाठस्य वर्णः सेट् कुर्वन्तु...

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
sa: पृष्ठभूमि रङ्ग सेट् करें...

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
sa: सेट् फॉन्ट्...

[ctx: @option:check]
en: Italic
sa: इटालिक

[ctx: @option:check]
en: Bold
sa: विक्रान्तः

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
sa: स्ट्राइकआउट

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
sa: पूर्वनिर्धारित रूप

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
sa: प्रमाणपत्र श्रेणियाँ

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
sa: उच्च-विपरीत-विधिः सक्रियः अस्ति इति कारणतः वर्णानाम् पूर्वावलोकनं अक्षमम् अस्ति ।

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
sa: DN-विशेषण आदेश

[ctx: @title:window]
en: Configure
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: Directory Services
sa: निर्देशिका सेवाएँ

en: Appearance
sa: स्वरूपम्‌

en: Crypto Operations
sa: क्रिप्टो ऑपरेशन्स

en: S/MIME Validation
sa: S/MIME प्रमाणीकरणम्

en: Smart Cards
sa: स्मार्ट कार्ड्स्

en: GnuPG System
sa: GnuPG प्रणाली

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
sa: ".gpg" इत्यस्य स्थाने ".pgp" सञ्चिकाविस्तारयुक्तानि OpenPGP एन्क्रिप्टेड् सञ्चिकाः रचयन्तु ।

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
sa: हस्ताक्षरितानि अथवा गुप्तसञ्चिकाः पाठसञ्चिकारूपेण रचयन्तु ।

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
sa: एन्क्रिप्टेड् अथवा हस्ताक्षरितसञ्चिकाः base64 एन्कोडेड् पाठरूपेण एन्कोड् कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु । यथा ते सम्पादकेन उद्घाटयितुं वा मेलशरीरे प्रेषयितुं वा शक्यन्ते। एतेन सञ्चिकायाः आकारः एकतृतीयभागः वर्धते ।

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
sa: विस्ताररहिताः .p7m सञ्चिकाः मेलरूपेण व्यवहरन्तु ।

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
sa: विगुप्तीकरणानन्तरं सञ्चिकासंग्रहालयं स्वयमेव निष्कासयन्तु

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
sa: एन्क्रिप्टेड् सञ्चिकायाः पुटे अस्थायी विगुप्तसञ्चिकाः रचयन्तु ।

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
sa: उपयोक्तृणां अस्थायीनिर्देशिकायाः उपयोगं परिहरितुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
sa: केवलं सममितगुप्तीकरणस्य उपयोगं कुर्वन्तु।

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
sa: सार्वजनिककुंजीगुप्तीकरणं निष्क्रियं कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
sa: केवलं सार्वजनिक-कुंजी-गोपनस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
sa: गुप्तशब्द-आधारित-गोपनं निष्क्रियं कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

en: Checksum program to use when creating checksum files:
sa: चेकसम सञ्चिकानां निर्माणकाले उपयोक्तुं चेकसम कार्यक्रमः:

en: Archive command to use when archiving files:
sa: सञ्चिकानां संग्रहणकाले उपयोक्तुं Archive आदेशः :

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
sa: OpenPGP कीसर्वर

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
sa: कृपया ज्ञातव्यं यत् केवलम् एकः OpenPGP कीलसर्वरः विन्यस्तुं शक्यते ।

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
sa: OpenPGP कीसर्वरस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: OpenPGP keyserver:
sa: OpenPGP कीसर्वरः :

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used. To disable the use of an OpenPGP keyserver enter the special value <emphasis>none</emphasis>.
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुं OpenPGP प्रमाणपत्राणि अपलोड् कुर्वन् च उपयोक्तुं कीसर्वरस्य पतां प्रविशन्तु । यदि भवान् पतां न प्रविशति तर्हि आन्तरिकपूर्वनिर्धारितस्य उपयोगः भविष्यति । OpenPGP कीसर्वरस्य उपयोगं निष्क्रियं कर्तुं विशेषमूल्यं <emphasis>none</emphasis> प्रविशतु ।

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
sa: हस्ताक्षरस्य सत्यापनकाले अनुपलब्धाः कीलानि अन्वेष्टुम्

en: X.509 Directory Services
sa: X.509 निर्देशिका सेवाएँ

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
sa: LDAP &समयसमाप्ति (मिनिट्:सेकेण्ड्):

en: &Maximum number of items returned by query:
sa: &प्रश्नद्वारा प्रत्यागतानां वस्तूनाम् अधिकतमसंख्या:

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
sa: नूतनानि कुञ्जीः आयातन्ते सति अनुपलब्धाः प्रमाणीकरणकुंजीः पुनः प्राप्तुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
sa: यदि सक्षमं भवति तर्हि Kleopatra स्वयमेव तान् कुञ्जीन् पुनः प्राप्तुं प्रयतते येषां उपयोगः नव आयातितानां OpenPGP कुञ्जीनां उपयोक्तृ-ID प्रमाणीकरणाय कृतः आसीत् ।

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
sa: सर्वेषां उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां प्रदातृणां प्रमाणपत्रनिर्देशिकाः प्रश्नं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
sa: पूर्वनिर्धारितरूपेण, Kleopatra केवलं प्रदातृणां प्रमाणपत्रनिर्देशिकाः (WKD) उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां कृते पृच्छति ये मूलतः WKD तः पुनः प्राप्ताः आसन् यदा भवान् OpenPGP प्रमाणपत्रं अद्यतनीकरोति यदि एषः विकल्पः सक्षमः अस्ति, तर्हि Kleopatra सर्वेषां उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां कृते WKD-इत्येतत् पृच्छति ।

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
sa: पृष्ठभागदोषः: gpgconf %1/%2 कृते प्रविष्टिं न जानाति इव दृश्यते

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
sa: पृष्ठभागदोषः: gpgconf इत्यस्य %1/%2: %3 %4 इत्यस्य कृते गलत् प्रकारः अस्ति

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
sa: समूहान् विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: Help
sa: साहाय्यम्‌

[ctx: @label]
en: Search:
sa: अन्वेषण:

[ctx: @label]
en: Search groups
sa: समूहान् अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
sa: अन्वेषणपदेन सह सङ्गतसमूहानां कृते सूचीं अन्वेष्टुम् ।

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
sa: अन्वेषणपदं प्रविशतु

[ctx: groups of keys]
en: groups
sa: समूहाः

[ctx: @action:button]
en: New
sa: नूतनम्‌

[ctx: @action:button]
en: Edit
sa: सम्पादन

[ctx: @action:button]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
sa: समूहे सर्वेषां प्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणप्रक्रियाम् आरभत ।

[ctx: @action:button]
en: Export
sa: निर्यात

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
sa: समूह सम्पादयतु

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
sa: <para>किं भवान् वास्तवमेव एतत् समूहं लोपयितुम् इच्छति?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>एकदा विलोपनं कृत्वा पुनः स्थापयितुं न शक्यते ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
sa[0]: <para>किं भवान् वास्तवमेव एतत् %1 समूहं विलोपयितुम् इच्छति?</para><para>एकदा विलोपनं कृत्वा पुनः स्थापयितुं न शक्यते ।</para>
sa[1]: <para>किं भवान् वास्तवमेव एतान् %1 समूहान् विलोपयितुम् इच्छति?</para><para>एकवारं लोपयित्वा, ते पुनः स्थापयितुं न शक्यन्ते ।</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
sa[0]: समूहं विलोपयन्तु
sa[1]: समूहान् विलोपयन्तु

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
sa: समूहे प्रमाणपत्राणि सन्ति येषां उपयोगः गोपनार्थं कर्तुं न शक्यते । अनेन अप्रत्याशितफलं भवितुम् अर्हति ।

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sa: वर्तमानमॉड्यूलस्य सेटिङ्ग्स् परिवर्तिताः सन्ति ।
    परिवर्तनं प्रयोक्तुं इच्छति वा परित्यक्तुं वा?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
sa: सेटिंग्स् प्रयोजयन्तु

en: Smart card reader to use:
sa: उपयोगाय स्मार्टकार्डरीडरः :

en: Cannot be configured with Kleopatra
sa: क्लियोपात्रेण सह विन्यस्तुं न शक्यते

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
sa: अस्य विकल्पस्य dirmngr >= 0.9.0 आवश्यकम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
sa: न प्रॉक्सी

en: (Current system setting: %1)
sa: (वर्तमानं प्रणालीसेटिंग्: %1)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB) i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
sa: एषः विकल्पः प्रमाणपत्रस्य वैधतायाः अन्तरालपरीक्षणं सक्षमं करोति । भवन्तः जाँच-अन्तरालम् (घण्टासु) अपि चिन्वितुं शक्नुवन्ति । ध्यानं कुर्वन्तु यत् यदा कदापि ~/.gnupg इत्यस्मिन् महत्त्वपूर्णसञ्चिकाः परिवर्तन्ते तदा प्रमाणीकरणं अन्तर्निहितरूपेण क्रियते । अतः एषः विकल्पः केवलं प्रमाणपत्रस्य वैधतायाः बाह्यकारकान् प्रभावितं करोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
sa: प्रमाणपत्रस्य वैधतां प्रत्येकं पश्यन्तु

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
sa: घटकः

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
sa:  घण्टानः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि S/MIME प्रमाणपत्राणि Online Certificates Status Protocol (OCSP) इत्यस्य उपयोगेन ऑनलाइन प्रमाणीकृतानि भवन्ति । अधः OCSP प्रतिक्रियादातुः URL पूरयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
sa: प्रमाणपत्राणि ऑनलाइन प्रमाणीकृत्य (OCSP) .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
sa: ऑनलाइन प्रमाणपत्र प्रमाणीकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
sa: OCSP प्रतिक्रियाकर्ता URL:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
sa: प्रमाणपत्राणां ऑनलाइन प्रमाणीकरणार्थं सर्वरस्य पता अत्र प्रविशन्तु (OCSP responder) । URL प्रायः http:// इत्यनेन आरभ्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
sa: ओसीएसपी प्रतिक्रियादाता हस्ताक्षरः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
sa: प्रमाणपत्राणां सेवा URL अवहेलनां कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
sa: अत्र प्रमाणपत्रं चिनोतु येन सह OCSP सर्वरः स्वस्य उत्तराणि हस्ताक्षरयति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
sa: पूर्वनिर्धारितरूपेण, GnuPG प्रमाणपत्रनीतिः अनुमतं वा इति परीक्षितुं ~/.gnupg/policies.txt इति सञ्चिकायाः उपयोगं करोति । यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि नीतयः न परीक्षिताः भवन्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
sa: प्रमाणपत्रनीतीनां जाँचं न कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि S/MIME प्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणाय प्रमाणपत्रनिरस्तीकरणसूचीनां उपयोगः कदापि न भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
sa: कदापि CRL इत्यस्य परामर्शं न कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: If this option is checked while a root CA certificate is being imported, you will be asked to confirm its fingerprint and to state whether or not you consider this root certificate to be trusted. A root certificate needs to be trusted before the certificates it certified become trusted, but lightly allowing trusted root certificates into your certificate store will undermine the security of the system.
sa: यदि मूल CA प्रमाणपत्रस्य आयातस्य समये एषः विकल्पः परीक्षितः भवति तर्हि भवान् तस्य अङ्गुलिचिह्नस्य पुष्टिं कर्तुं प्रार्थयिष्यते तथा च कथयिष्यते यत् भवान् एतत् मूलप्रमाणपत्रं विश्वसनीयं मन्यते वा न वा इति एकं मूलप्रमाणपत्रं तया प्रमाणितप्रमाणपत्राणां विश्वसनीयतां प्राप्तुं पूर्वं विश्वसनीयं भवितुमर्हति, परन्तु विश्वसनीयमूलप्रमाणपत्राणि भवतः प्रमाणपत्रभण्डारं प्रति हल्केन अनुमन्यमानेन प्रणाल्याः सुरक्षां क्षीणं भविष्यति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: Allow to mark root certificates as trusted
sa: मूलप्रमाणपत्राणि विश्वसनीयरूपेण चिह्नितुं अनुमन्यताम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः भवति तर्हि आवश्यकतायां अनुपलब्धाः जारीकर्ताप्रमाणपत्राणि आनयन्ति (एतत् प्रमाणीकरणविधिषु, CRLs तथा OCSP इत्येतयोः कृते प्रवर्तते) ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
sa: अनुपलब्धा जारीकर्ता प्रमाणपत्राणि आनयन्तु

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
sa: &HTTP अनुरोधाः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
sa: S/MIME कृते HTTP इत्यस्य उपयोगं सम्पूर्णतया निष्क्रियं करोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
sa: किमपि HTTP अनुरोधं न कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sa: CRL इत्यस्य स्थानं अन्विष्यमाणे, परीक्षणीयप्रमाणपत्रे प्रायः "CRL वितरणबिन्दु" (DP) इति नाम्ना प्रसिद्धानि प्रविष्टयः सन्ति, ये CRL-पर्यन्तं प्रवेशस्य मार्गस्य वर्णनं कुर्वन्ति URL-सङ्केताः सन्ति प्रथमं प्राप्तं DP प्रविष्टिः उपयुज्यते ।  एतेन विकल्पेन सह, उपयुक्तं DP अन्वेषमाणे HTTP योजनायाः उपयोगं कुर्वन्तः सर्वाणि प्रविष्टयः उपेक्षिताः भवन्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
sa: प्रमाणपत्राणां HTTP CRL वितरणबिन्दुम् अवहेलयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि दक्षिणभागे दर्शितस्य HTTP प्रॉक्सी इत्यस्य मूल्यं (यत् वातावरणचर http_proxy इत्यस्मात् आगच्छति) कस्यापि HTTP अनुरोधस्य कृते उपयुज्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
sa: प्रणाली HTTP प्रॉक्सी इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
sa: HTTP अनुरोधानाम् कृते एतत् प्रॉक्सी उपयुज्यताम्:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
sa: <p>यदि कोऽपि सिस्टम् प्रॉक्सी सेट् न कृतः, अथवा GpgSM कृते भिन्नं प्रॉक्सी उपयोक्तुं प्रवृत्तः अस्ति, तर्हि भवान् अत्र तस्य स्थानं प्रविष्टुं शक्नोति ।</p><p> S/MIME इत्यनेन सह सम्बद्धानां सर्वेषां HTTP-अनुरोधानाम् कृते अस्य उपयोगः भविष्यति ।</p><p> वाक्यविन्यासः host:port अस्ति, उदाहरणार्थं myproxy.nowhere.com:3128 ।</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
sa: &LDAP अनुरोधाः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
sa: S/MIME कृते LDAP इत्यस्य उपयोगं सम्पूर्णतया निष्क्रियं करोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
sa: किमपि LDAP अनुरोधं न कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sa: CRL इत्यस्य स्थानं अन्विष्यमाणे, परीक्षणीयप्रमाणपत्रे प्रायः "CRL वितरणबिन्दु" (DP) इति नाम्ना प्रसिद्धानि प्रविष्टयः सन्ति, ये CRL-पर्यन्तं प्रवेशस्य मार्गस्य वर्णनं कुर्वन्ति URL-सङ्केताः सन्ति प्रथमं प्राप्तं DP प्रविष्टिः उपयुज्यते ।  एतेन विकल्पेन सह, उपयुक्तं DP अन्वेषमाणे LDAP योजनायाः उपयोगं कुर्वन्तः सर्वाणि प्रविष्टयः उपेक्षिताः भवन्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
sa: प्रमाणपत्राणां LDAP CRL वितरणबिन्दुम् अवहेलयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
sa: LDAP अनुरोधानाम् प्राथमिकः होस्ट्:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
sa: अत्र LDAP सर्वरं प्रविष्ट्वा सर्वाणि LDAP अनुरोधाः प्रथमं तस्मिन् सर्वरे गमिष्यन्ति । अधिकसटीकतया, एषा सेटिङ्ग् LDAP URL मध्ये कस्यापि निर्दिष्टस्य होस्ट् तथा पोर्ट् भागस्य अधिलिखति तथा च यदि URL तः होस्ट् पोर्ट् च लोपिताः सन्ति तर्हि अपि उपयुज्यते । अन्ये LDAP सर्वराः केवलं तदा एव उपयुज्यन्ते यदा "प्रॉक्सी" इत्यनेन सह संयोजनं विफलं जातम् ।
    वाक्यविन्यासः "HOST" अथवा "HOST:PORT" अस्ति । यदि PORT परित्यक्तं भवति तर्हि पोर्ट् 389 (मानक LDAP पोर्ट्) उपयुज्यते ।

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
sa: चेकसम सञ्चिकाः न निर्मिताः ।

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
sa: एतानि चेकसम सञ्चिकाः सफलतया निर्मिताः सन्ति:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
sa: तत्र दोषाः न आसन्।

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
sa: निम्नलिखितदोषाः सम्मुखीकृताः आसन्।

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
sa: Checksums रचयन्तु: इनपुट् सञ्चिकाः सर्वाणि checksum सञ्चिकाः अथवा चेकसम् कर्तुं सर्वाणि सञ्चिकाः भवितुमर्हन्ति, न तु उभयोः मिश्रणम् ।

en: Cancel
sa: निरसयतु

en: Initializing...
sa: आरम्भं कुर्वन्...

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
sa: Checksum Progress रचयन्तु

en: Error while running %1: %2
sa: %1 चालयन् त्रुटिः: %2

en: Failed to execute %1: %2
sa: %1: %2 निष्पादयितुं असफलम्

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्य अधिलेखने असफलम् ।

en: No checksum programs defined.
sa: कोऽपि चेकसम कार्यक्रमः परिभाषितः नास्ति ।

en: Scanning directories...
sa: निर्देशिकाः स्कैनिङ्गं कुर्वन्ति...

en: Calculating total size...
sa: कुल आकारस्य गणनां कुर्वन्...

en: Checksumming (%2) in %1
sa: %1 मध्ये चेकसमिंग् (%2)

en: Done.
sa: कृतम्‌।

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
sa: क्रिप्टो-सञ्चालनस्य स्थितिः, प्रगतिः च अत्र दर्शिता अस्ति ।

en: User canceled
sa: उपयोक्ता रद्दः

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
sa: ई-मेलं विगुप्तं/सत्यापनं कुर्वन्तु

en: At least one input needs to be provided
sa: न्यूनातिन्यूनम् एकं निवेशं प्रदातव्यम्

en: Informative sender/signed data count mismatch
sa: सूचनात्मकः प्रेषकः/हस्ताक्षरितः आँकडागणना असङ्गतिः

en: Signature/signed data count mismatch
sa: हस्ताक्षर/हस्ताक्षरितदत्तांशगणना असङ्गतिः

en: Signed data can only be given for detached signature verification
sa: हस्ताक्षरितदत्तांशः केवलं विरक्तहस्ताक्षरसत्यापनार्थं दातुं शक्यते

en: Input/Output count mismatch
sa: इनपुट/आउटपुट गणना विसंगति

en: Cannot use output and signed data simultaneously
sa: आउटपुट् तथा साइन्ड् डाटा एकत्रैव उपयोक्तुं न शक्यते

en: No backend support for %1
sa: %1 कृते पृष्ठभागसमर्थनं नास्ति

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
sa: <filename>%1</filename> इति सञ्चिकायां प्रमाणपत्राणि सन्ति, तेषां विगुप्तीकरणं सत्यापनं वा कर्तुं न शक्यते ।

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
sa: <filename>%1</filename> इति हस्ताक्षरेण सत्यापयितुं सञ्चिकां चिनोतु

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
sa: <para><filename>%1</filename> इत्येतत् <filename>%2</filename> इत्यत्र स्थानान्तरयितुं असफलम् ।</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
sa: <para><filename>%1</filename> इत्येतत् <filename>%2</filename> इत्यत्र स्थानान्तरयितुं असफलम्।</para>

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
sa: किं सञ्चिका मूलसञ्चिकानाम्ना <filename>%1</filename> इत्यनेन सह रक्षिता भविष्यति?

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
sa: मूलसञ्चिकानामस्य उपयोगं कुर्वन्तु?

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
sa: न, <filename>%1</filename> इति रक्षतु

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
sa: आम्, <filename>%1</filename> इति रक्षतु

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
sa: <filename>%1</filename> विलोपयितुं असफलम् ।

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इत्येतत् <filename>%2</filename> इत्यत्र स्थानान्तरयितुं असफलम् ।

en: Recipient: | Recipients:
sa[0]: प्राप्तकर्ता :
sa[1]: प्राप्तकर्ताः :

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
sa: एकः अज्ञातः ग्राहकः

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
sa[0]: एकः अज्ञातः ग्राहकः
sa[1]: %1 अज्ञातग्राहकाः

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्य विगुप्तीकरणं सत्यापनञ्च रद्दं कृतम् ।

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
sa: <filename>%1</filename> विगुप्तं सत्यापयितुं च असमर्थः:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
sa: <filename>%1</filename> विगुप्तीकरणं सत्यापयितुं च असफलम्:

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इति <filename>%2</filename> इति सफलतया विगुप्तं सत्यापितं च ।

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्य सत्यापनम् रद्दम् ।

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
sa: <filename>%1</filename> सत्यापयितुं असफलम्:

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्य विगुप्तीकरणं रद्दं कृतम् ।

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
sa: <filename>%1</filename> विगुप्तं कर्तुं असमर्थः:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
sa: <filename>%1</filename> विगुप्तीकरणे असफलम्:

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इति <filename>%2</filename> इति सफलतया विगुप्तं कृतम् ।

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
sa: भवतः प्रमाणपत्रसूचौ कस्यापि गुप्तकुञ्ज्याः कृते दत्तांशः गोपनीयः नासीत् ।

en: No integrity protection (MDC).
sa: अखण्डतासंरक्षणं (MDC) नास्ति।

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
sa: विगुप्तीकरणं %1 अस्ति ।

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
sa: विगुप्तीकरणं %1 <b>नास्ति</b> ।

en: Embedded file name: '%1'
sa: एम्बेडेड् सञ्चिकानाम: '%1'.

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
sa: <b>नोटः-</b> भवान् निश्चयं कर्तुं न शक्नोति यत् एषः सन्देशः कः गुप्तीकरणं कृतवान् यतः एषः सन्देशः हस्ताक्षरितः नास्ति ।

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
sa: <b>सङ्केतः :</b> यदि एषा सञ्चिका २००३ वर्षात् पूर्वं गुप्तरूपेण स्थापिता आसीत् तर्हि सञ्चिका वैधः इति संभावना वर्तते । यतो हि तदा अखण्डतारक्षणस्य व्यापकरूपेण उपयोगः न भवति स्म ।

[ctx: The user is offered to force decrypt a non integrity protected message. With the strong advice to re-encrypt it.]
en: If you are confident that the file was not manipulated you should re-encrypt it after you have forced the decryption.
sa: यदि भवान् विश्वसिति यत् सञ्चिकायां परिवर्तनं न कृतम् इति तर्हि भवता विगुप्तीकरणं बाध्यं कृत्वा पुनः गुप्तीकरणं कर्तव्यम् ।

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
sa: नोटपैड् विगुप्तीकरणे असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
sa: नोटपैड् सत्यापयितुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
sa: सफलतया नोटपैड् विगुप्तं कृत्वा सत्यापितम्

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
sa: नोटपैड् सफलतया विगुप्तं कृतवान्

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
sa: नोटपैड् सफलतया सत्यापितम्

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
sa: अंशफलकं विगुप्तीकरणे असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
sa: अंशफलकं सत्यापयितुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
sa: सफलतया अंशफलकं विगुप्तं कृत्वा सत्यापितम्

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
sa: अंशफलकं सफलतया विगुप्तं कृतवान्

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
sa: अंशफलकं सफलतया सत्यापितम्

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
sa: चेतावनी: प्रेषकस्य मेल-सङ्केतः हस्ताक्षरार्थं प्रयुक्ते <a href="key:%1">प्रमाणपत्रे</a> न संगृह्यते । संगृहीतम् : १.<ul> %2</ul>

en: Caught exception: %1
sa: गृहीत अपवादः : %1

en: Caught unknown exception
sa: अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
sa: इदं S/MIME अथवा OpenPGP हस्ताक्षर/सिफरपाठः इति निर्धारयितुं न शक्तवान् - भवतु न सिफरपाठः न च हस्ताक्षरः?

en: Decrypting %1...
sa: %1 विगुप्तीकरणम्...

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
sa: एतत् S/MIME- अथवा OpenPGP-एन्क्रिप्टेड् आसीत् इति निर्धारयितुं न शक्तवान् - भवतु नाम सर्वथा सिफरटेक्स्ट् नास्ति?

en: Decrypting: %1...
sa: विगुप्तीकरणम्: %1...

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
sa: एतत् S/MIME अथवा OpenPGP हस्ताक्षरं इति निर्धारयितुं न शक्तवान् - भवतु नाम सर्वथा हस्ताक्षरं नास्ति?

en: Verifying %1...
sa: %1 सत्यापयन्...

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
sa: <filename>%1</filename> इत्यस्य सत्यापनम् <filename>%2</filename> इत्यनेन सह...

en: Verifying signature %1...
sa: हस्ताक्षरस्य सत्यापनम् %1...

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
sa: EncryptEMailController::protocolAsString() इत्यस्य आह्वानं अस्पष्टम् अस्ति ।

en: User cancel
sa: उपयोक्ता रद्दं करोति

en: Encryption canceled.
sa: एन्क्रिप्शन रद्दम्।

en: Encryption failed: %1
sa: एन्क्रिप्शन विफलम्: %1

en: Encryption succeeded.
sa: एन्क्रिप्शन सफलम् अभवत् ।

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
sa: कृपया नाम वा ईमेल-सङ्केतं वा प्रविशन्तु...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
sa: प्रमाणपत्रसूचीं दर्शयतु

en: Show certificate list
sa: प्रमाणपत्रसूचीं दर्शयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
sa: विवरणं दर्शयतु

en: No matching certificates or groups found
sa: न मेलनं प्रमाणपत्राणि समूहानि वा न प्राप्तानि

en: Multiple matching certificates or groups found
sa: बहुविधमेलनप्रमाणपत्राणि अथवा समूहाः प्राप्ताः

en: This certificate is expired
sa: एतत् प्रमाणपत्रं समाप्तम् अस्ति

en: This certificate is revoked
sa: एतत् प्रमाणपत्रं निरस्तं भवति

[ctx: @info]
en: Error: %1
sa: त्रुटिः %1

en: (no matching certificates found)
sa: (कोऽपि मेलप्रमाणपत्राणि न प्राप्तानि)

en: Please select a certificate
sa: कृपया प्रमाणपत्रं चिनोतु

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
sa: (कृपया प्रथमं OpenPGP तथा S/MIME इत्येतयोः मध्ये चयनं कुर्वन्तु)

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
sa: आउटपुट् समुच्चय चिनोतु

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
sa: &आउटपुट फोल्डर: 1.1.

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
sa: सञ्चिकाः विगुप्त/सत्यापनं कुर्वन्तु

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
sa: सञ्चिकाः सत्यापयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
sa: पाठं एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

en: %1: All operations completed.
sa: %1: सर्वाणि कार्याणि सम्पन्नानि।

en: All operations completed.
sa: सर्वाणि कार्याणि सम्पन्नानि।

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
sa: संचालन %1: %2

en: <b>Results</b>
sa: <b>परिणामाः</b>

en: <b>Objects</b>
sa: <b>विषयाः</b>

en: Remove Selected
sa: चयनितं निष्कासयतु

en: Select File
sa: सञ्चिकां चिनोतु

en: <i>No certificate selected</i>
sa: <i>प्रमाणपत्रं न चयनितम्</i>

en: <b>Recipients</b>
sa: <b>प्राप्तकर्ता</b>

en: Add Recipient...
sa: प्राप्तकर्ता योजयतु...

en: OpenPGP
sa: ओपनपीजीपी

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
sa: <b>चेतावनी:</b> चयनितप्रमाणपत्रेषु कश्चन अपि भवतः स्वकीयः नास्ति इति भासते। भवन्तः पुनः गुप्तदत्तांशं विगुप्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति ।

en: Recipient
sa: प्राप्तकर्ता

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
sa: प्राप्तकर्ता (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
sa: <qt><p>GnuPG सेटिंग्स् मार्गेण पूर्वनिर्धारिताः प्राप्तकर्ताः:</p> %1</qt>

[ctx: @action:button]
en: Force decryption
sa: बलविगुप्तीकरणं

en: Diagnostics
sa: निदानम्

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
sa: Audit Log दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: Show Email
sa: ईमेल दर्शयतु

en: You need to select a signing certificate to proceed.
sa: अग्रे गन्तुं भवद्भिः हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं चयनं कर्तव्यम् ।

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
sa: अग्रे गन्तुं भवद्भिः OpenPGP हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं चिन्वितुं आवश्यकम् ।

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
sa: अग्रे गन्तुं भवद्भिः S/MIME हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं चयनं कर्तव्यम् ।

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
sa: अग्रे गन्तुं भवद्भिः OpenPGP हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं S/MIME हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं च चयनं कर्तव्यम् ।

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
sa: चिह्न पाठ

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
sa: कृपया प्राप्तकर्ता "%1" कृते गोपनप्रमाणपत्रं चिनोतु ।

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
sa: कृपया प्रेषकस्य "%1" कृते हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं चिनोतु ।

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
sa: क्लियोपात्रा सन्देशस्य सर्वेषां प्राप्तकर्तानां/प्रेषकाणां कृते मेलप्रमाणपत्राणि निर्विवादरूपेण निर्धारयितुं न शक्नोति ।
    कृपया प्रत्येकस्य प्राप्तकर्तायाः कृते सम्यक् प्रमाणपत्राणि चिनोतु:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
sa: क्लियोपात्रा सन्देशप्रेषकस्य कृते मेलप्रमाणपत्राणि निर्विवादरूपेण निर्धारयितुं न शक्नोति ।
    कृपया प्रेषकस्य कृते सम्यक् प्रमाणपत्राणि चिनोतु:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
sa: क्लियोपात्रा सन्देशस्य सर्वेषां प्राप्तकर्तानां कृते मेलप्रमाणपत्राणि निर्विवादरूपेण निर्धारयितुं न शक्नोति ।
    कृपया प्रत्येकस्य प्राप्तकर्तायाः कृते सम्यक् प्रमाणपत्राणि चिनोतु:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
sa: कृपया सत्यापयन्तु यत् प्रत्येकस्य प्राप्तकर्तायाः कृते सम्यक् प्रमाणपत्राणि चयनितानि सन्ति:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
sa: कृपया सत्यापयन्तु यत् प्रेषकस्य कृते सम्यक् प्रमाणपत्रं चयनितम् अस्ति:

en: Show all recipients
sa: सर्वान् प्राप्तकर्तान् दर्शयतु

en: Select Signing Certificate
sa: हस्ताक्षर प्रमाणपत्रं चिनोतु

en: Select Encryption Certificate
sa: एन्क्रिप्शन प्रमाणपत्रं चिनोतु

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
sa: केवलं विग्रहेषु (प्रयोगात्मकं) एतत् संवादं दर्शयतु ।

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
sa: सन्देशस्य कृते प्रमाणपत्राणि चिनोतु

en: From:
sa: इत्यस्मात्‌:

en: To:
sa: इत्यस्मै:

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
sa: "%1" सन्देशस्य प्रमाणपत्राणि चिनोतु ।

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: &Sign as:
sa: &अथवा हस्ताक्षरं कुर्वन्तु:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
sa: &me इत्यस्य कृते एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
sa: &अन्यस्य कृते एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
sa: &password इत्यनेन एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
sa: कृपया कञ्चन क्रियां चिनुत।

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
sa: आउटपुट् &सञ्चिकाः/पुटम्:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt / Sign &each file separately.
sa: Encrypt / Sign &प्रत्येकं सञ्चिकां पृथक् पृथक्।

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
sa: सर्वेषां कृते संग्रहणं निर्मातुं न अपितु प्रत्येकं सञ्चिकां पृथक् स्थापयन्तु ।

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
sa: सञ्चिकासु हस्ताक्षरं कर्तुं, गोपनं कर्तुं च अमान्य-अनुपालन-सेटिंग्स् ।

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sa: <para>सञ्चिकानां हस्ताक्षरार्थं वा गोपनार्थं वा <application>Kleopatra</application> इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्नुवन्ति यतोहि <application>Kleopatra</application> इत्यनेन प्रयुक्ता <application>GnuPG</application> प्रणाली %1 नास्ति ।</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sa: <para>क्षम्यतां ! सञ्चिकानां हस्ताक्षरार्थं वा गोपनार्थं वा <application>Kleopatra</application> इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्नुवन्ति यतोहि <application>Kleopatra</application> इत्यनेन प्रयुक्ता <application>GnuPG</application> प्रणाली %1.</para> नास्ति

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
sa: <para>केवल-चिह्न-सहितं संग्रहणार्थं वर्तमानकाले अपारदर्शकहस्ताक्षराणि इति प्रसिद्धानि आवश्यकानि सन्ति - विरक्तहस्ताक्षराणां विपरीतम्, एते हस्ताक्षरे सामग्रीं निहितं कुर्वन्ति ।</para><para>एतत् प्रारूपं तुल्यम् असामान्यम् अस्ति भवान् सञ्चिकाः पृथक् संग्रहीतुं इच्छति, ततः संग्रहणं क्लिओपात्रेण सह एकसञ्चिकारूपेण हस्ताक्षरं कर्तुम् इच्छति ।</para><para>क्लिओपात्रायाः भविष्यत्संस्करणाः अपि अस्मिन् सन्दर्भे विरक्तहस्ताक्षराणां समर्थनं करिष्यन्ति इति अपेक्षा अस्ति ।</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
sa: असामान्य हस्ताक्षर चेतावनी

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
sa: <para>भवता गुप्तीकरणं कृत्वा कोऽपि ग्राहकः स्वकीयः इव न दृश्यते।</para><para>अस्य अर्थः अस्ति यत् भवन्तः एकवारं गोपनं कृत्वा, दत्तांशं विगुप्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति।</para><para>किं भवन्तः निरन्तरं कर्तुम् इच्छति, अथवा ग्राहकचयनं परिवर्तयितुं रद्दं कर्तुम् इच्छति?</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
sa: एन्क्रिप्ट-टू-सेल्फ चेतावनी

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
sa: एतत् S/MIME हस्ताक्षरस्य सञ्चिकानाम अस्ति ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
sa: S/MIME हस्ताक्षर सञ्चिका

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
sa: S/MIME हस्ताक्षर (*.p7s) 1.1.

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
sa: S/MIME हस्ताक्षर (*.p7s *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
sa: एतत् विरक्तस्य OpenPGP हस्ताक्षरस्य सञ्चिकानाम अस्ति ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
sa: OpenPGP हस्ताक्षर सञ्चिका

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
sa: OpenPGP हस्ताक्षर (*.sig *.pgp) 1.1.

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
sa: OpenPGP हस्ताक्षर (*.asc *.sig) 1.1.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
sa: एतत् OpenPGP-हस्ताक्षरितस्य, एन्क्रिप्टेड्-सञ्चिकायाः च सञ्चिकानाम अस्ति ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
sa: OpenPGP हस्ताक्षरितं तथा एन्क्रिप्टेड् सञ्चिका

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
sa: OpenPGP सञ्चिकाः (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
sa: OpenPGP सञ्चिकाः (*.asc) .

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
sa: एतत् OpenPGP एन्क्रिप्टेड् सञ्चिकायाः सञ्चिकानाम अस्ति ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
sa: OpenPGP एन्क्रिप्टेड् सञ्चिका

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
sa: एतत् S/MIME एन्क्रिप्टेड् सञ्चिकायाः सञ्चिकानाम अस्ति ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
sa: S/MIME एन्क्रिप्टेड् सञ्चिका

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
sa: S/MIME सञ्चिकाः (*.p7m) .

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
sa: S/MIME सञ्चिकाः (*.p7m *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
sa: परिणामितसञ्चिकाः अस्मिन् निर्देशिकायां लिख्यन्ते ।

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
sa: आउटपुट निर्देशिका

[ctx: @title]
en: Results
sa: परिणामाः

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
sa: क्रिप्टो-सञ्चालनस्य स्थितिः, प्रगतिः च अत्र दर्शिता अस्ति ।

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः हस्ताक्षरयन्तु / एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः हस्ताक्षरयन्तु / एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Continue
sa: अनुवर्तते

[ctx: @title:dialog]
en: Results
sa: परिणामाः

[ctx: @action:button]
en: Finish
sa: समाप्तं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Sign
sa: चिह्नम्‌

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
sa: एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
sa: हस्ताक्षर / एन्क्रिप्ट

[ctx: @action:button]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: @label]
en: Protocol:
sa: प्रोटोकॉलः :

[ctx: @option:radio]
en: OpenPGP
sa: ओपनपीजीपी

en: &Sign as:
sa: &अथवा हस्ताक्षरं कुर्वन्तु:

en: Encrypt for me:
sa: मम कृते एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु :

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
sa: अन्येषां कृते एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु :

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
sa: गुप्तशब्देन सह एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
sa: प्राप्तकर्तानां कीलानां अतिरिक्तं भवन्तः गुप्तशब्देन स्वदत्तांशं गुप्तीकरणं कर्तुं शक्नुवन्ति । यस्य कस्यचित् गुप्तशब्दः अस्ति सः गुप्तकुंजी विना दत्तांशं पठितुं शक्नोति । गुप्तशब्दस्य उपयोगः <b>न्यूनसुरक्षितः</b> भवति ततः सार्वजनिककुंजीगुप्तलेखनम् । यद्यपि भवान् अतीव दृढं गुप्तशब्दं चिनोति।

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
sa: यस्य कस्यचित् सह भवन्तः गुप्तशब्दं साझां कुर्वन्ति सः दत्तांशं पठितुं शक्नोति ।

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
sa: प्राप्तकर्ता कुञ्जी

en: Usable for Signing
sa: हस्ताक्षरार्थं उपयोगी

en: Certificates that can be used for signing
sa: प्रमाणपत्राणि येषां उपयोगः हस्ताक्षरार्थं कर्तुं शक्यते

en: Usable for Encryption
sa: Encryption कृते उपयोगी

en: Certificates that can be used for encryption
sa: प्रमाणपत्राणि येषां उपयोगः एन्क्रिप्शनार्थं कर्तुं शक्यते

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
sa: एतत् प्रमाणपत्रं समाप्तम् अस्ति।

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
sa: अद्यैव एतत् प्रमाणपत्रं समाप्तं भवति।

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
sa[0]: श्वः एतत् प्रमाणपत्रं समाप्तं भवति।
sa[1]: एतत् प्रमाणपत्रं %1 दिवसेषु समाप्तं भवति ।

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
sa: एतत् प्रमाणपत्रं गोपनार्थं उपयोक्तुं न शक्यते ।

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
sa: एतत् प्रमाणपत्रं हस्ताक्षरार्थं उपयोक्तुं न शक्यते ।

en: Could not find a key for the following recipients:
sa: निम्नलिखितग्राहिणां कृते कुञ्जी न लब्धा:

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
sa: केचन कीलानि अन्वेष्टुं असफलम्

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
sa: एतत् प्रमाणपत्रं निरस्तं भवति।

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
sa: %1: %2 इत्यस्य उपयोगेन हस्ताक्षरं कुर्वन्तु

en: No certificate selected
sa: प्रमाणपत्रं न चयनितम्

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
sa: हस्ताक्षरं कृत्वा एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु (केवलं OpenPGP)

en: Encrypt only
sa: केवलं एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

en: Sign only
sa: केवलं हस्ताक्षरं कुर्वन्तु

en: Encryption Options
sa: एन्क्रिप्शन विकल्पाः

en: Text output (ASCII armor)
sa: पाठनिर्गमः (ASCII कवचः)

en: Signing Options
sa: हस्ताक्षरविकल्पाः

en: Signer:
sa: हस्ताक्षरकर्ता :

en: Change Signing Certificates...
sa: हस्ताक्षरप्रमाणपत्राणि परिवर्तयन्तु...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
sa: <b>Operation to be Performed इति चिनोतु</b>

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
sa: प्रमाणपत्रेषु हस्ताक्षरं चिनोतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
sa: भविष्यस्य कार्याणां कृते एतानि पूर्वनिर्धारितरूपेण स्मर्यताम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
sa: OpenPGP हस्ताक्षरप्रमाणपत्रम्:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
sa: S/MIME हस्ताक्षर प्रमाणपत्रम् :

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
sa: अज्ञात प्राप्तकर्ता :

[ctx: @action:button]
en: Search
sa: अन्वेषण

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
sa: keyserver इत्यत्र अन्वेषणं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
sa: दत्तांशः अस्मिन् कुञ्जी / प्रमाणपत्रे एन्क्रिप्टेड् आसीत् ।

en: The following errors and warnings were recorded:
sa: निम्नलिखितदोषाः चेतावनीश्च अभिलेखिताः आसन्।

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
sa: चेकसम सत्यापन त्रुटयः

en: No errors occurred
sa: न दोषाः अभवन्

en: One error occurred | %1 errors occurred
sa[0]: एकः दोषः अभवत्
sa[1]: %1 त्रुटयः अभवन्

en: Progress:
sa: विकासः:

[ctx: Show Errors]
en: Show
sa: दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: &Next
sa: &अग्रिम

en: Back
sa: पृष्ठभागः

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
sa: NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() इत्यस्य आह्वानं अस्पष्टम् अस्ति ।

en: Signing canceled.
sa: हस्ताक्षरं रद्दं कृतम्।

en: Signing failed: %1
sa: हस्ताक्षरं विफलम्: %1

en: Signing succeeded.
sa: हस्ताक्षरं सफलम् अभवत् ।

en: Archive and Sign Files
sa: संग्रहणं तथा हस्ताक्षरं सञ्चिकाः

en: Sign Files
sa: सञ्चिकाः हस्ताक्षरयन्तु

en: Archive and Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः संग्रहणं कृत्वा एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

en: Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु

en: Archive and Sign/Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः संग्रहणं कृत्वा हस्ताक्षरं/गुप्तीकरणं कुर्वन्तु

en: Sign/Encrypt Files
sa: सञ्चिकाः हस्ताक्षरयन्तु/गुप्तीकरणं कुर्वन्तु

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
sa: लेखागार

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
sa: SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशित अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
sa: SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
sa: हस्ताक्षरं एन्क्रिप्शनं च रद्दम्।

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
sa: हस्ताक्षरं रद्दं कृतम्।

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
sa: एन्क्रिप्शन रद्दम्।

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्येषां हस्ताक्षरं गोपनं च कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> इति हस्ताक्षरं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च हस्ताक्षरं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च हस्ताक्षरं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> गोपनं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इति गोपनीयं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्यं च गोपनीयं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च गोपनं कर्तुं असफलम्: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इति सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कृत्वा <filename>%2</filename> इति रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इति सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ययोः सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा गोपनं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इत्यत्र सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा <filename>%2</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इत्यत्र सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा <filename>%3</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा <filename>%3</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं रक्षितम् ।
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा <filename>%3</filename> इत्यत्र हस्ताक्षरं रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
sa: <filename>%1</filename> इति सफलतया गुप्तीकरणं कृत्वा <filename>%2</filename> इति रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
sa: <filename>%1</filename> तथा <filename>%2</filename> इति सफलतया गुप्तीकरणं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
sa[0]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च सफलतया गुप्तीकरणं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।
sa[1]: <filename>%2</filename> तथा %1 अन्ये च सफलतया गुप्तीकरणं कृत्वा <filename>%3</filename> इति रक्षितम् ।

en: Input error: %1
sa: निवेशदोषः %1

en: Output error: %1
sa: निर्गमदोषः %1

en: Cannot determine protocol for task
sa: कार्यस्य कृते प्रोटोकॉलं निर्धारयितुं न शक्नोति

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
sa: एतेषां सञ्चिकानां सामान्यमूलनिर्देशिकां न प्राप्यते:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
sa: हस्ताक्षरितं एन्क्रिप्टेड् च संग्रहणं निर्माय ...

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
sa: एन्क्रिप्टेड् आर्काइव् निर्माय ...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
sa: हस्ताक्षरितं संग्रहं निर्माय ...

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
sa: नोटपैड् हस्ताक्षरं कर्तुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
sa: नोटपैड् गुप्तीकरणं कर्तुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
sa: सफलतया एन्क्रिप्ट् कृत्वा नोटपैड् हस्ताक्षरितम्

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
sa: नोटपैड् सफलतया एन्क्रिप्ट् कृतवान्

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
sa: नोटपैड् इत्यत्र सफलतया हस्ताक्षरं कृतवान्

en: Unknown exception in Task::start()
sa: Task::start() इत्यस्मिन् अज्ञातः अपवादः ।

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
sa: चेकसम परिणामान् सत्यापयन्तु

en: Cannot find checksums file for file %1
sa: %1 सञ्चिकायाः कृते checksums सञ्चिकां न प्राप्यते

en: Verifying checksums (%2) in %1
sa: %1 मध्ये चेकसम (%2) सत्यापनम्

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
sa: उन्नत सेटिंग्स्

[ctx: @title:group]
en: Key Material
sa: मुख्य सामग्री

en: Algorithm:
sa: एल्गोरिदम् :

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
sa: प्रमाणपत्रस्य उपयोगः

[ctx: @option:check]
en: Signing
sa: हस्ताक्षरं करणम्

[ctx: @option:check]
en: Encryption
sa: एन्क्रिप्शन

[ctx: @option:check]
en: Authentication
sa: प्रमाणीकरणम्

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
sa: यावत् वैधम् :

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
sa: उपकुंजी योजयतु

en: Expiration of primary key: %1
sa: प्राथमिककुंजीयाः अवधिः समाप्तः: %1

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
sa: मूलभूतम्‌

[ctx: title:window]
en: Add User ID
sa: User ID योजयन्तु

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
sa: उपयोक्तृ-ID कृते उपयोक्तुं नाम, ईमेल-सङ्केतं च प्रविशन्तु ।

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
sa: उपयोक्तृ-ID कृते उपयोक्तुं नाम तथा/वा ईमेल-सङ्केतं प्रविशतु ।

en: Enter a name or an email address.
sa: नाम वा ईमेल-सङ्केतं वा प्रविशतु।

en: There is a problem.
sa: समस्या अस्ति।

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
sa: <div>प्रमाणपत्रे नूतनं उपयोक्तृ-ID कथं संगृहीतं भविष्यति:</div><center> <strong>%1</strong></center>

[ctx: @action:button]
en: Update
sa: अद्यतन

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
sa: निरस्तीकरण प्रमाणपत्र उत्पन्न करें

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
sa: निरसनप्रमाणपत्रं एकः सञ्चिका अस्ति या सार्वजनिकरूपेण घोषयितुं "kill switch" इत्यस्य कार्यं करोति यत् कुञ्जी इतः परं न उपयुज्यते इति ।  एकवारं प्रकाशितं जातं चेत् एतादृशं निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं प्रत्याहरितुं न शक्यते ।

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
sa: Passphrase परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
sa: OpenPGP प्रमाणपत्रम्

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
sa: S/MIME प्रमाणपत्रम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
sa: CRLs अद्यतनं कुर्वन्तु प्रमाणपत्रस्य पूर्णसत्यापनपरीक्षां कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
sa: बाह्यस्रोताभ्यां कीलं अद्यतनं कुर्वन्तु।

en: (required)
sa: (आवश्यकः)

en: (optional)
sa: (वैकल्पिक)

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.
sa: <interface>%1</interface> आवश्यकं, परन्तु रिक्तम् ।

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sa: <interface>%1</interface> आवश्यकम्, परन्तु रिक्तम्।<nl/>स्थानीयप्रशासकनियमः: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.
sa: <interface>%1</interface> अपूर्णम् अस्ति ।

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sa: <interface>%1</interface> अपूर्णम् अस्ति ।<nl/>स्थानीयप्रशासकनियमः : <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.
sa: <interface>%1</interface> असिद्धम् अस्ति ।

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sa: <interface>%1</interface> अमान्यम् अस्ति ।<nl/>स्थानीयप्रशासकनियमः : <icode>%2</icode>

en: User ID:
sa: उपयोक्तृपरिचयः :

en: Trust level:
sa: विश्वासस्तरः :

en: Valid from:
sa: तः वैधम् :

en: Valid until:
sa: यावत् वैधम् :

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
sa: वैधताकालस्य अन्ते परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
sa: वैधतां परिवर्तयतु

en: Status:
sa: स्थितिः:

en: Fingerprint:
sa: अङ्गुलिचिह्नम् :

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
sa: अङ्गुलिचिह्नं क्लिप्बोर्ड् प्रति प्रतिलिख्यताम्

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
sa: अङ्गुलिचिह्नं प्रतिलिख्यताम्

en: Issuer:
sa: जारीकर्ता :

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
sa: जारीकर्ता प्रमाणपत्रं दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
sa: प्रमाणपत्रं दर्शयतु

en: Compliance:
sa: अनुबद्ध:

en: Usage:
sa: प्रयोगः :

en: Trusted introducer for:
sa: कृते विश्वसनीयः परिचयः :

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
sa: विस्तरेण प्रमाणपत्राणि पश्यन्तु।

en: Private Key:
sa: निजी कुञ्जी :

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
sa: उपयोक्तृ-परिचयाः

en: Related addresses
sa: सम्बन्धित सम्बोधन

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
sa: सम्बन्धित पता

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
sa: उपकुंजी

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
sa: प्रमाणीकरणानि

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
sa: विश्वासशृङ्खला विवरण

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
sa: प्रमाणपत्र डम्प

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
sa: निरस्तकर्ता

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
sa: असीमित

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
sa: स्मार्ट कार्ड %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
sa: स्मार्ट कार्ड

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
sa: अफलाइन

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
sa[0]: अस्मिन् सङ्गणके स्मार्टकार्डे च
sa[1]: अस्मिन् सङ्गणके %1 स्मार्टकार्ड् इत्यत्र च

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
sa: अस्मिन् सङ्गणके

en: encryption
sa: एन्क्रिप्शन

en: signing
sa: हस्ताक्षरं कृत्वा

en: certification
sa: प्रमाणीकरणम्

en: authentication
sa: प्रमाणीकरणम्

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
sa: योग्यहस्ताक्षराणि

[ctx: Separator between words in a list]
en: ,
sa: , ९.

en: Updating...
sa: अद्यतनं कुर्वन्...

en: Common Name
sa: सामान्य नाम

en: Organization
sa: संघठनं

en: Street
sa: मार्गं

en: City
sa: नगरी

en: State
sa: राज्यम्‌

en: Country
sa: देशः

en: The issuer certificate could not be found locally.
sa: निर्गन्तुकप्रमाणपत्रं स्थानीयतया न प्राप्यते स्म ।

en: Please select one or more of the following certificates:
sa: कृपया निम्नलिखितप्रमाणपत्रेषु एकं वा अधिकं वा चिनुत:

en: Please select one of the following certificates:
sa: कृपया निम्नलिखितप्रमाणपत्रेषु एकं चिनोतु:

[ctx: @action:button]
en: Reload
sa: पुनः लोड करें

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
sa: प्रमाणपत्रसूचीं ताजगीं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Import...
sa: आयात...

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
sa: सञ्चिकातः प्रमाणपत्रं आयातयन्तु

en: Import certificate
sa: आयात प्रमाणपत्रम्

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
sa: पश्यतु...

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
sa: सर्वरे प्रमाणपत्रं पश्यन्तु

en: Look up certificate
sa: प्रमाणपत्रं पश्यन्तु

[ctx: @action:button]
en: New...
sa: नूतनम्‌...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
sa: नूतनं OpenPGP प्रमाणपत्रं रचयन्तु

en: Create certificate
sa: प्रमाणपत्रं रचयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Groups...
sa: समूहाः...

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
sa: प्रमाणपत्रसमूहानां प्रबन्धनं कुर्वन्तु

en: Manage groups
sa: समूहान् प्रबन्धयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
sa: प्रमाणपत्र चयन

en: Certify
sa: प्रमाणित करें

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
sa: प्रमाणपत्रं प्रमाणयतु: %1

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
sa: प्रमाणपत्रसमूहं प्रमाणयन्तु %1

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
sa: अङ्गुलिचिह्नं सत्याप्य, उपयोक्तृ-ID प्रमाणितुम् इच्छति, तत् कुञ्जी चिनोतु, यया उपयोक्तृ-ID प्रमाणितुम् इच्छति ।<br> <i>नोटः- केवलं अङ्गुलिचिह्नेन एव कीलस्य तस्य स्वामिनः च स्पष्टतया परिचयः भवति ।</i>

en: Certify with:
sa: प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु :

[ctx: @action:button]
en: Set Owner Trust
sa: स्वामि विश्वासं सेट् कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
sa: चयनितप्रमाणीकरणकुंजीयाः विश्वासस्तरं अन्तिमविश्वासं प्रति सेट् कर्तुं क्लिक् कुर्वन्तु । एतत् भवन्तः प्रायः स्वस्य कीलानां कृते कर्तुम् इच्छन्ति ।

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
sa: एकं वा अधिकं वा प्रमाणपत्रं प्रमाणितुं न शक्यते।

en: User IDs
sa: उपयोक्तृ-परिचयाः

[ctx: @title:column]
en: User ID
sa: उपयोक्तृपरिचयः

en: Advanced
sa: उन्नतं

en: Show advanced options
sa: उन्नतविकल्पान् दर्शयतु

en: Certify for everyone to see (exportable)
sa: सर्वेषां द्रष्टुं प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु (निर्यातयोग्यम्)

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
sa: एतत् विकल्पं पश्यन्तु, यदि भवान् स्वप्रमाणपत्राणि अन्यैः सह साझां कर्तुम् इच्छति । यदि भवान् केवलं प्रमाणपत्राणि स्वस्य कृते प्रमाणीकृतानि इति चिह्नितुम् इच्छति तर्हि भवान् तत् अनचेक् कर्तुं शक्नोति ।

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
sa: आन्तरिकनिर्देशिकायां प्रकाशयन्तु

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
sa: %1 यावत् प्रकाशयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
sa: यदि भवान् सफलप्रमाणीकरणानन्तरं प्रमाणपत्रनिर्देशिकायां स्वप्रमाणपत्राणि अपलोड् कर्तुम् इच्छति तर्हि एतत् विकल्पं पश्यन्तु ।

en: Tags:
sa: टैग्स:

en: You can use this to add additional info to a certification.
sa: प्रमाणीकरणे अतिरिक्तसूचनाः योजयितुं भवान् एतस्य उपयोगं कर्तुं शक्नोति ।

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
sa: पूर्णप्रमाणीकरणविश्वासयुक्तेन केनापि निर्मिताः टैग्स् कीलिस्ट् मध्ये दर्शिताः सन्ति, तेषां अन्वेषणं कर्तुं शक्यते ।

en: Expiration:
sa: अवधिः समाप्तः :

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
sa: प्रमाणीकरणस्य अवधिसमाप्तितिथिं निर्धारयितुं भवान् एतस्य उपयोगं कर्तुं शक्नोति ।

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
sa: अवधिसमाप्तितिथिं निर्धारयित्वा भवान् स्वस्य प्रमाणीकरणस्य वैधतां निश्चितसमयपर्यन्तं सीमितुं शक्नोति । एकदा अवधिः समाप्तः जातः चेत् भवतः प्रमाणीकरणं वैधं न भवति ।

en: Certify as trusted introducer
sa: विश्वसनीयः परिचयकर्ता इति प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
sa: डोमेनस्य कृते विश्वसनीयं परिचयकं प्रमाणीकर्तुं भवान् एतस्य उपयोगं कर्तुं शक्नोति ।

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
sa: विश्वसनीयप्रवर्तकेन प्रमाणितानां डोमेनस्य ईमेल-सङ्केतानां सर्वेषां प्रमाणपत्राणां प्रमाणीकरणं प्रमाणीकृतं भवति, अर्थात् विश्वसनीयः परिचयकर्ता डोमेनस्य कृते एकप्रकारस्य मध्यवर्ती CA इत्यस्य रूपेण कार्यं करोति

en: Domain:
sa: क्षेत्र:

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
sa: अङ्गुलिचिह्नानि सत्यापयन्तु, उपयोक्तृ-ID प्रमाणितुम् इच्छन्ति, तत् प्रमाणपत्रं च चिनोतु यत् भवन्तः उपयोक्तृ-ID प्रमाणितुम् इच्छन्ति ।<br> <i>नोटः- केवलं अङ्गुलिचिह्नानि प्रमाणपत्रस्य तस्य स्वामिनः च स्पष्टतया परिचयं कुर्वन्ति ।</i>

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
sa: अङ्गुलिचिह्न

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
sa: S/MIME प्रमाणपत्राणि प्रमाणितुं न शक्यन्ते ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
sa: अवधिसमाप्तं निरस्तं वा प्रमाणपत्रं प्रमाणितं कर्तुं न शक्यते।

en: Is this your own key?
sa: किम् एतत् भवतः स्वकीयं कुञ्जी ?

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
sa: <p><b>%1</b> कुञ्जीयाः प्रमाणीकरणविश्वासं परिवर्तयितुं विफलम्:</p><p> %2</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
sa: प्रमाणीकरणविश्वासपरिवर्तनं विफलम्

en: Owner trust set successfully.
sa: स्वामिविश्वासः सफलतया सेट् कृतः।

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
sa: डिस्कतः गुप्तकुंजी विलोपयन्तु।

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
sa: गुप्तकुंजी डिस्कमध्ये स्थापयन्तु।

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
sa: सञ्चिकायाः गुप्तकुञ्जिकायाः बैकअपं कुर्वन्तु ।

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
sa: गुप्तकीलस्य मुद्रितं बैकअपं कुर्वन्तु ।

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
sa: मम पूर्वमेव गुप्तकीलस्य बैकअपः अस्ति ।

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
sa: कार्ड् प्रति प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
sa: Smartcard इत्यत्र कीलस्य प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
sa: <para>चयनितकुंजी: <emphasis>%1</emphasis></para><para>चयनितं स्मार्टकार्ड: <emphasis>%2</emphasis></para><para>अन्तर्निर्मितार्थं निम्नलिखितविकल्पेषु एकं चिनोतु: </para> इति

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
sa: GnuPG विन्यास अवलोकनम्

[ctx: @action:button]
en: Run Command
sa: Run Command इति

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
sa: अन्वेषणपदं प्रविशतु

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् प्रति प्रतिलिख्यताम्

[ctx: @action:button]
en: Save to File
sa: सञ्चिकायां रक्षतु

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
sa: निर्गमनसङ्केतः : %1

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
sa[0]: प्रमाणपत्रं समूहस्य भागः भवति । तस्य विलोपनेन अस्य प्राप्तकर्ता सन्देशान् विगुप्तीकरणं न कर्तुं शक्नोति:
sa[1]: प्रमाणपत्राणि एकस्य समूहस्य भागः भवन्ति । तान् विलोपनेन एतेषां प्राप्तकर्तानां सन्देशान् विगुप्तीकरणं न भवति यत्:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
sa[0]: प्रमाणपत्रं अनेकसमूहानां भागः अस्ति । तस्य विलोपनेन प्राप्तकर्ता सन्देशान् विगुप्तं कर्तुं न शक्नोति यत्:
sa[1]: प्रमाणपत्राणि अनेकसमूहानां भागाः सन्ति । तान् विलोपनेन प्राप्तकर्ताः सन्देशान् विगुप्तीकरणं कर्तुं निवारयितुं शक्नुवन्ति:

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
sa: <para>यदा भवान् CA प्रमाणपत्राणि (मूल CAs तथा मध्यवर्ती CA इत्येतयोः अपि विलोपनं करोति तदा तेषां निर्गतानि प्रमाणपत्राणि अपि विलोप्यन्ते ।</para><para>एतत् <application>Kleopatra</application>'s इत्यत्र सुन्दरं द्रष्टुं शक्यते hierarchical view mode: अस्मिन् मोड् मध्ये यदि भवान् प्रमाणपत्रं विलोपयति यस्य बालकाः सन्ति तर्हि ते बालकाः अपि विलोपिताः भविष्यन्ति । CA प्रमाणपत्राणि अन्यप्रमाणपत्राणि समाविष्टानि पुटानि इति चिन्तयन्तु: यदा भवन्तः पुटं विलोपयन्ति तदा तस्य सामग्री अपि विलोपयन्ति।</para>

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
sa[0]: लोपार्थं निम्नलिखितप्रमाणपत्रं चयनितम् आसीत् ।
sa[1]: लोपार्थं निम्नलिखितप्रमाणपत्राणि चयनितानि आसन्।

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
sa[0]: भवता स्पष्टतया <b>न</b> चयनं कृत्वा अपि निम्नलिखितप्रमाणपत्रं विलोपितं भविष्यति ( <a href="whatsthis://">किमर्थम्?</a> ):
sa[1]: भवता स्पष्टतया <b>न</b> चयनं कृत्वा अपि निम्नलिखितप्रमाणपत्राणि विलोप्यन्ते ( <a href="whatsthis://">किमर्थम्?</a> ):

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
sa[0]: विलोपनीयं प्रमाणपत्रं भवतः स्वकीयं भवति। अस्मिन् निजीकुञ्जीसामग्री अस्ति, या प्रमाणपत्रे गुप्तीकरणं कृतं पूर्वसञ्चारं विगुप्तं कर्तुं आवश्यकं भवति, अतः तत् न विलोपनीयम् ।
sa[1]: विलोपनीयानि प्रमाणपत्राणि सर्वाणि भवतः स्वकीयाः सन्ति । तेषु निजीकुञ्जीसामग्री भवति, या प्रमाणपत्रे गुप्तीकरणं कृतं पूर्वसञ्चारं विगुप्तं कर्तुं आवश्यकं भवति, अतः तत् न विलोपनीयम् ।

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
sa[0]: लोपनीयेषु प्रमाणपत्रेषु एकं भवतः स्वकीयं अस्ति । अस्मिन् निजीकुञ्जीसामग्री अस्ति, या प्रमाणपत्रे गुप्तीकरणं कृतं पूर्वसञ्चारं विगुप्तं कर्तुं आवश्यकं भवति, अतः तत् न विलोपनीयम् ।
sa[1]: केचन प्रमाणपत्राणि विलोपनीयानि भवतः स्वकीयाः सन्ति। तेषु निजीकुञ्जीसामग्री भवति, या प्रमाणपत्रे गुप्तीकरणं कृतं पूर्वसञ्चारं विगुप्तं कर्तुं आवश्यकं भवति, अतः तत् न विलोपनीयम् ।

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
sa: गुप्त कुञ्जी विलोपनम्

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
sa: अप्रयोज्यम्

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
sa: एतत् प्रमाणपत्रं गोपनार्थं उपयोक्तुं न शक्यते ।

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
sa: नामः:

[ctx: @title]
en: Available Certificates
sa: उपलब्ध प्रमाणपत्रम्

[ctx: @label]
en: Search available certificates
sa: उपलब्धप्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
sa: अन्वेषणपदेन सह मेलनं कुर्वतां प्रमाणपत्राणां सूचीं अन्वेष्टुम् ।

en: Filter certificates by category
sa: प्रमाणपत्राणि श्रेणीनुसारं छानयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
sa: केवलं तानि प्रमाणपत्राणि दर्शयन्तु ये चयनितवर्गस्य सन्ति ।

[ctx: @label]
en: Available certificates
sa: उपलब्ध प्रमाणपत्रम्

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
sa: चयनितप्रमाणपत्राणि योजयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
sa: चयनितप्रमाणपत्राणि समूहे योजयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
sa: चयनितप्रमाणपत्राणि निष्कासयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
sa: चयनितं प्रमाणपत्रं समूहात् निष्कासयन्तु

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
sa: समूहे प्रमाणपत्राणि

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
sa: समूहे प्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
sa: समूहे प्रमाणपत्राणां सूचीं अन्वेष्टुम् यत्किमपि अन्वेषणपदेन सह मेलनं भवति ।

[ctx: @label]
en: Certificates in group
sa: समूहे प्रमाणपत्राणि

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
sa: समूह सम्पादयतु

en: Please select until when the subkey should be valid:
sa: कृपया यावत् उपकुंजी कदा वैधं भवितुमर्हति तावत् यावत् चिनोतु:

en: Please select until when the certificate should be valid:
sa: कृपया यावत् प्रमाणपत्रं कदा वैधं भवितुमर्हति तावत् यावत् चयनं कुर्वन्तु:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
sa: असीमित वैधता

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
sa: यावत् (%1 तः %2 पर्यन्तं) वैधम् ।

en: Also update the validity period of the subkeys
sa: उपकुंजीनां वैधताकालम् अपि अद्यतनं कुर्वन्तु

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
sa: %1 यावत् मान्यम्

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
sa: वैधता अवधि परिवर्तन करें

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
sa: प्राथमिककुंजी (%1) इत्यस्य समाना वैधता ।

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
sa: प्राथमिककुंजी इव वैधता (असीमित)

en: Exporting ...
sa: निर्यातं कुर्वन् ...

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
sa: निर्यातं कर्तुं असफलम्: '%1'.

[ctx: @title:window]
en: Export
sa: निर्यात

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sa: नामः:

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
sa: ईमेलः :

en: Invalid EMail
sa: अमान्य ईमेल

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
sa: एल्गोरिदम् :

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
sa: बैकअप एन्क्रिप्शन कुञ्जी

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
sa: सञ्चिकायां एन्क्रिप्शन कीलस्य बैकअपं गृह्यताम् ।

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
sa: कीलजननस्य समये तस्याः सञ्चिकायाः रक्षणार्थं भवन्तः गुप्तवाक्यं याचयिष्यन्ति ।

[ctx: @title:window]
en: Group Details
sa: समूहविवरणम्

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
sa: नोट्: एषः समूहः gpg इत्यस्य विन्याससञ्चिकासु परिभाषितः अस्ति ।

en: Find:
sa: अन्वेषय:

en: Search
sa: अन्वेषण

en: Select All
sa: सर्वं चिनोतु

en: Deselect All
sa: सर्वाणि अचयनं कुर्वन्तु

en: Details...
sa: वर्णन...

[ctx: @title:column]
en: Name
sa: नामः

[ctx: @title:column]
en: Email
sa: ईमेल

[ctx: @title:column]
en: Valid From
sa: वैध From

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
sa: वैध यावत्

[ctx: @title:column]
en: Protocol
sa: प्रोटोकॉल

[ctx: @title:column]
en: Key ID
sa: कील आईडी

[ctx: @title:column]
en: Origin
sa: श्रोतं

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
sa: Server इत्यत्र पश्यन्तु

en: Import
sa: आयात

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
sa: मेलप्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुं अन्वेषणपदं प्रविशन्तु ।

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
sa: मेलप्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुं ईमेल-सङ्केतं प्रविशन्तु ।

en: LDAP
sa: LDAP इति

en: Keyserver
sa: कीसर्वर

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
sa: प्रमाणपत्र निरस्त करो

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
sa: प्रमाणपत्रेण सम्झौता कृता अस्ति

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
sa: प्रमाणपत्रं प्रतिस्थापितं भवति

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
sa: प्रमाणपत्रस्य उपयोगः न भवति

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
sa: भिन्नकारणात्

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
sa: निरस्तीकरणस्य कारणम् (वैकल्पिकम्)

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
sa: निरस्तं प्रमाणपत्रं आन्तरिकनिर्देशिकायां अपलोड् कुर्वन्तु

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
sa: निरस्तप्रमाणपत्रं %1 मध्ये अपलोड् कुर्वन्तु

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
sa: विवरणम् (वैकल्पिकम्):

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
sa: प्रमाणपत्र निरस्त करो

en: Error: The description must not contain empty lines.
sa: त्रुटिः - वर्णने रिक्तपङ्क्तयः न भवेयुः ।

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
sa: <para>भवन्तः निम्नलिखित प्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं प्रवृत्ताः सन्ति:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>निरस्तीकरणं तत्क्षणमेव प्रभावी भविष्यति, पुनः कर्तुं न शक्यते।</emphasis></para><para>परिणामाः: <list><item>अद्यापि भवान् अस्य प्रमाणपत्रस्य कृते गुप्तीकरणं कृतं सर्वं विगुप्तं कर्तुं शक्नोति।</item><item>भवन्तः एतेन प्रमाणपत्रेण किमपि हस्ताक्षरं कर्तुं न शक्नुवन्ति।</item><item>भवन्तः एतेन अन्य प्रमाणपत्राणि प्रमाणयितुं न शक्नुवन्ति।</item><item>अन्ये जनाः निरसनं प्राप्य तेन सह गोपनं कर्तुं न शक्नुवन्ति।</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Revokers
sa: निरस्तकर्ता

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
sa: अज्ञात नाम

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
sa: अज्ञात ईमेल

en: Skipped
sa: लङ्घितम्

en: Passed
sa: अतीत

en: Test Name
sa: परीक्षा नाम

en: Result
sa: परिणाम

en: (select test first)
sa: (प्रथमं परीक्षणं चिनोतु)

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
sa: <para>एते क्लियोपात्रस्वपरीक्षासमूहस्य परिणामाः सन्ति। विवरणार्थं कस्यापि परीक्षणस्य उपरि नुदन्तु ।</para><para>प्रथमं विहाय सर्वं पूर्वपरीक्षाणां विफलतायाः कारणेन भवितुम् अर्हति इति ज्ञातव्यम् ।</para>

en: test results
sa: परीक्षणस्य परिणामः

[ctx: @title:group]
en: Details
sa: वर्णन

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
sa: प्रस्तावित सुधारात्मक कार्यवाही

[ctx: @action:button]
en: Do It
sa: करोतु

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
sa: सर्वाणि परीक्षणपरिणामानि दर्शयन्तु

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
sa: एतानि परीक्षणानि स्टार्टअप समये चालयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
sa: परीक्षणं पुनः चालयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Self Test
sa: आत्मपरीक्षा

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
sa: न NullPin प्राप्तम्। <warning>यदि भवता व्यक्तिगतरूपेण एषः पिनः न सेट् कृतः तर्हि कार्डे छेदनं कृतम् आसीत् ।</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
sa: PIN सेटिंग् रद्दं कृतम्।

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
sa: PIN: <message>%1</message> इति सेट् कर्तुं दोषः आसीत् ।

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
sa: पिन सफलतया सेट् कृतम्।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainLB)
en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
sa: <p>अस्मिन् स्मार्टकार्ड् मध्ये प्रमाणपत्रद्वयस्य कृते स्थानं अस्ति :<ol><li> एकं सामान्यं प्रमाणपत्रम्</li><li> जर्मन सिग्नातुर्गेसेट्ज् इत्यस्य अनुसारं <em>योग्यहस्ताक्षराणां</em> कृते विशेषप्रमाणपत्रम्</li></ol> भवन्तः प्रारम्भिकपिन्स् सेट् कर्तुं शक्नुवन्ति ततः पूर्वं भवन्तः तान् उपयोक्तुं शक्नुवन्ति ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
sa: चरण 1: प्रथमप्रमाणपत्रस्य ("NKS") प्रारम्भिकपिन् सेट् कुर्वन्तु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
sa: प्रारम्भिक पिन (NKS) सेट् कुर्वन्तु .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
sa: चरण 2: योग्यहस्ताक्षरप्रमाणपत्रस्य ("SigG") प्रारम्भिकपिन् सेट् कुर्वन्तु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sigGPB)
en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
sa: (वैकल्पिकम्) प्रारम्भिकपिन (SigG) सेट् कुर्वन्तु

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
sa: स्मार्टकार्ड् लोड् भवति...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
sa: स्मार्टकार्डस्य अद्यतनीकरणं %1...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
sa: स्मार्टकार्डस्य अद्यतनीकरणम्...

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
sa: स्मार्टकार्डतः प्रमाणपत्राणां आयातम्...

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
sa: स्मार्टकार्डस्य प्रबन्धनं कुर्वन्तु

[ctx: @label]
en: Subkeys
sa: उपकुंजी

[ctx: @title:column]
en: Status
sa: स्थितिः

[ctx: @title:column]
en: Usage
sa: प्रयोगः

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
sa: एल्गोरिदम

[ctx: @title:column]
en: Storage
sa: संग्रहण

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
sa: कीग्रिप्

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
sa: उपकुंजी योजयतु

[ctx: @action:button]
en: Change validity
sa: वैधतां परिवर्तयतु

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
sa: OpenSSH कुञ्जी निर्यातयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
sa: मुद्रितं बैकअपं पुनःस्थापयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
sa: स्मार्टकार्डं प्रति स्थानान्तरणं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
sa: गुप्त उपकुंजी निर्यातं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
sa: ADSK योजयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
sa: अधिकविकल्पान् दर्शयतु

en: Change validity
sa: वैधतां परिवर्तयतु

en: Export OpenSSH key
sa: OpenSSH कुञ्जी निर्यातयन्तु

en: Transfer to smartcard
sa: स्मार्टकार्डं प्रति स्थानान्तरणं कुर्वन्तु

en: Export secret subkey
sa: गुप्त उपकुंजी निर्यातं कुर्वन्तु

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
sa: स्मार्ट कार्ड %1

en: smart card
sa: स्मार्ट कार्ड

en: on this computer
sa: अस्मिन् सङ्गणके

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
sa: अज्ञात

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
sa: जारीकर्ता प्रमाणपत्रं न प्राप्तम् (%1)

en: Searching for updates...
sa: अद्यतनं अन्वेष्य...

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
sa: उपलब्धसंस्करणदत्तांशकोशे अद्यतनं न प्राप्तम् ।

[ctx: @title]
en: Up to date
sa: अद्यतनम्

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
sa: %1 संस्करणं उपलब्धम् अस्ति ।

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
sa: <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">नूतनानि विशेषतानि</a> पश्यन्तु .

[ctx: @title:window]
en: Update Available
sa: अद्यतनं उपलब्धम्

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
sa: भविष्ये अद्यतनीकरणाय एतत् सूचनां दर्शयतु।

[ctx: @action:button]
en: &Get update
sa: &अद्यतन प्राप्त करें

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
sa: User ID योजयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
sa: उपयोक्तृपरिचयः निरस्तं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
sa: प्राथमिकरूपेण ध्वजं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
sa: चयनितं उपयोक्तृ-ID अस्य कीलस्य प्राथमिक-उपयोक्तृ-ID इति ध्वजं स्थापयन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
sa: उपयोक्तृ-परिचयानां प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
sa: प्रमाणपत्राणि निरस्तं कुर्वन्तु

en: Name
sa: नामः

en: Email
sa: ईमेल

en: Trust Level
sa: विश्वासस्तर

en: Origin
sa: श्रोतं

en: Tags
sa: टैग्स

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
sa: ईमेल नास्ति

en: never
sa: कदापि न

en: Signing
sa: हस्ताक्षरं करणम्

en: First message
sa: प्रथमः सन्देशः

en: Last message
sa: अन्तिमः सन्देशः

en: Message count
sa: सन्देशगणना

en: Encryption
sa: एन्क्रिप्शन

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
sa: <para>किं भवान् वास्तवमेव उपयोक्तृ-ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> निरस्तं कर्तुम् इच्छति ?</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
sa: प्राथमिकप्रयोक्तृपरिचयरूपेण ध्वजं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
sa: उपयोक्तृ-परिचयानां प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
sa[0]: उपयोक्तृपरिचयः प्रमाणयन्तु...
sa[1]: उपयोक्तृ-परिचयानां प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
sa: प्रमाणीकरणानि निरस्तं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
sa[0]: प्रमाणीकरण निरस्त कर...
sa[1]: प्रमाणीकरणानि निरस्तं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
sa: मेल प्रदाता पर प्रकाशत ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
sa: User ID निरस्तं कुर्वन्तु

en: User IDs and certifications
sa: उपयोक्तृपरिचयपत्राणि प्रमाणपत्राणि च

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
sa: प्रमाणपत्रस्य आयातात् पूर्वं प्रमाणपत्राणि न उपलभ्यन्ते ।

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
sa: प्रमाणपत्रविवरणं दर्शयतु

[ctx: @action]
en: Add Certification
sa: प्रमाणीकरणं योजयतु

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
sa: प्रमाणीकरणं निरस्त करो

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
sa: गम्यमानं कुञ्जीम् आनयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
sa: अस्य कीलस्य उपयोक्तृ-ID प्रमाणीकरणार्थं प्रयुक्तानि सर्वाणि कीलानि अवलोक्य आयातयन्तु

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
sa: केवलं मम स्वकीयाः प्रमाणपत्राणि दर्शयन्तु

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
sa: भवान् एतत् प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नोति यतोहि एतत् भवतः एकेन कीलेन सह न निर्मितम् (अथवा आवश्यकं गुप्तकुंजी अनुपलब्धम् अस्ति) ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
sa: स्वप्रमाणपत्राणां निरसनं सम्प्रति सम्भवं नास्ति।

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
sa: भवान् एतत् निरस्तीकरणप्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं न शक्नोति। (किन्तु भवान् तत्सम्बद्धं उपयोक्तृ-ID पुनः प्रमाणीकर्तुं शक्नोति ।)

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
sa: भवन्तः एतत् समाप्तं प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति।

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
sa: भवान् एतत् अमान्यप्रमाणपत्रं निरस्तं कर्तुं न शक्नोति।

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
sa: आवश्यकं गुप्तकुंजी उपलब्धं नास्ति इति कारणतः भवान् एतत् प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नोति ।

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
sa: अस्य उपयोक्तृ-ID इत्यस्य किमपि प्रमाणीकरणं निरस्तं कर्तुं न शक्नुवन्ति । विवरणार्थं प्रमाणपत्रेषु कस्यापि चयनं कुर्वन्तु।

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
sa: <para>प्रमाणपत्राणि लोड् कुर्वन् त्रुटिः अभवत्: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
sa: प्रमाणीकरणानि लोडिंग् विफलम्

note: i18n: ectx: label, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Placeholder for CN
sa: सीएन कृते स्थानधारकः

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
sa: एषः पाठः S/MIME प्रमाणपत्राणां सामान्यनाम (CN) क्षेत्रस्य कृते स्थानधारकपाठरूपेण उपयुज्यते ।

note: i18n: ectx: label, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill CN automatically
sa: CN स्वयमेव पूर्वपूरयन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sa: यदि सत्यं भवति तर्हि S/MIME प्रमाणपत्राणां सामान्यनाम (CN) क्षेत्रं प्रणाल्याः एकत्रितसूचनया पूर्वं पूरितं भविष्यति,
             यथा, डेस्कटॉपस्य ईमेलसेटिंग्स् तः अथवा, विण्डोज इत्यत्र, सक्रियनिर्देशिकातः ।

note: i18n: ectx: label, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for EMAIL
sa: EMAIL कृते संकेतः

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
sa: एषः पाठः OpenPGP प्रमाणपत्राणां ईमेल-सङ्केतक्षेत्रस्य उपरि तथा च S/MIME प्रमाणपत्राणां कृते तस्मिन् क्षेत्रे स्थानधारकरूपेण दर्शितः भविष्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill EMAIL automatically
sa: स्वयमेव EMAIL पूर्वपूरयन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sa: यदि सत्यं तर्हि OpenPGP तथा S/MIME प्रमाणपत्राणां ईमेल-सङ्केत-क्षेत्रं प्रणाल्याः एकत्रित-सूचनया पूर्वं पूरितं भविष्यति,
             यथा, डेस्कटॉपस्य ईमेलसेटिंग्स् तः अथवा, विण्डोज इत्यत्र, सक्रियनिर्देशिकातः ।

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of EMAIL
sa: EMAIL इत्यस्य मूल्यम्

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
sa: OpenPGP तथा S/MIME प्रमाणपत्राणां ईमेल-सङ्केतक्षेत्रस्य पूर्वपूरितं मूल्यम् । एतेन EMAIL_prefill इत्यस्य अधिलिखनं भविष्यति । यदि EMAIL_prefill कृते कोऽपि अथवा अनुपयुक्ताः प्रणालीसेटिंग्स् न प्राप्यन्ते तर्हि इदं उपयोगी भवति ।

note: i18n: ectx: label, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for NAME
sa: NAME इत्यस्य कृते संकेतः

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणां नामक्षेत्रस्य उपरि एषः पाठः दर्शितः भविष्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill NAME automatically
sa: स्वयमेव NAME पूर्वपूरयन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sa: यदि सत्यं तर्हि OpenPGP प्रमाणपत्राणां नामक्षेत्रं प्रणाल्याः एकत्रितसूचनया पूर्वं पूरितं भविष्यति,
             यथा, डेस्कटॉपस्य ईमेलसेटिंग्स् तः अथवा, विण्डोज इत्यत्र, सक्रियनिर्देशिकातः ।

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of NAME
sa: NAME इत्यस्य मूल्यम्

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणां नामक्षेत्रस्य पूर्वपूरितं मूल्यम् । एतेन NAME_prefill इत्यस्य अधिलिखनं भविष्यति । यदि NAME_prefill कृते कोऽपि अथवा अनुपयुक्तः प्रणालीसेटिंग् न लभ्यते तर्हि इदं उपयोगी भवति ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Default validity period
sa: पूर्वनिर्धारित वैधता अवधि

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sa: नूतनानां अथवा विस्तारितानां OpenPGP कीलानां पूर्वनिर्धारितवैधताकालं दिवसेषु निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
sa: एषा सेटिङ्ग् निर्दिशति यत् OpenPGP कुञ्जी वैधतायाः निर्माणे वा परिवर्तने वा पूर्वनिर्धारितरूपेण कति दिवसान् वैधः भविष्यति, अथवा, अन्येषु शब्देषु, कुञ्जी कियत् दिवसानन्तरं समाप्तं भविष्यति असीमितवैधतायै एतत् 0 इति सेट् कुर्वन्तु । यदि एषा सेटिंग् सेट् न भवति अथवा नकारात्मकमूल्ये सेट् भवति, तर्हि नवीनाः अथवा विस्तारिताः OpenPGP कुञ्जिकाः पूर्वनिर्धारितरूपेण त्रयः वर्षाणि यावत् वैधाः भविष्यन्ति (संभवतः अनुमतं न्यूनतमं वा अधिकतमं वैधताकालं प्रति क्लैम्पं कृतम्)

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Minimum validity period
sa: न्यूनतम वैधता अवधि

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sa: नूतनानां अथवा विस्तारितानां OpenPGP कुञ्जीनां न्यूनतमं अनुमतवैधताकालं दिवसेषु निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
sa: एषा सेटिङ्ग् OpenPGP प्रमाणपत्राणां वैधताकालस्य कृते उपयोक्ता न्यूनतमदिनसङ्ख्यां निर्दिशति । कुञ्जीनिर्माणे वैधतायाः परिवर्तने च प्रवर्तते ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Maximum validity period
sa: अधिकतम वैधता अवधि

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sa: नूतनानां अथवा विस्तारितानां OpenPGP कुञ्जीनां अधिकतमं अनुमतवैधताकालं दिवसेषु निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
sa: एषा सेटिङ्ग् OpenPGP प्रमाणपत्राणां वैधताकालस्य कृते उपयोक्ता अधिकतमदिनसङ्ख्यां निर्दिशति । कुञ्जीनिर्माणे वैधतायाः परिवर्तने च प्रवर्तते । यदि एतत् सेटिङ्ग् न सेट् भवति अथवा नकारात्मकमूल्ये सेट् भवति तर्हि असीमितवैधतायाः अनुमतिः अस्ति ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Hide advanced settings
sa: उन्नतसेटिंग्स् गोपयन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
sa: यदि सत्यं तर्हि नूतनप्रमाणपत्रविजार्ड् मध्ये उन्नतसेटिंग्स् बटन् गोपयति ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Certification)
en: Default certification validity
sa: पूर्वनिर्धारित प्रमाणीकरण वैधता

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Certification)
en: Specifies the default validity of certifications in days.
sa: प्रमाणीकरणानां पूर्वनिर्धारितवैधतां दिवसेषु निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Certification)
en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
sa: एतत् सेटिङ्ग् प्रमाणीकरणं पूर्वनिर्धारितरूपेण कति दिवसान् वैधं भवति इति निर्दिशति, अथवा, अन्येषु शब्देषु, कियत् दिवसानन्तरं नूतनं प्रमाणीकरणस्य अवधिः समाप्तः भविष्यति । प्रमाणीकरणानां असीमितवैधतायै एतत् 0 इति सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumDefinitionId), group (ChecksumOperations)
en: Checksum program to use when creating checksum files
sa: checksum सञ्चिकानां निर्माणकाले उपयोक्तुं Checksum कार्यक्रमः

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after signing
sa: हस्ताक्षरस्य अनन्तरं परिणामान् दर्शयतु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
sa: यदि सत्यं तर्हि क्लिप्बोर्ड् सफलतया हस्ताक्षरं कृत्वा परिणामाः दर्शिताः भवन्ति ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after encryption
sa: एन्क्रिप्शनस्य अनन्तरं परिणामान् दर्शयतु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
sa: यदि सत्यं तर्हि क्लिप्बोर्ड् सफलतया एन्क्रिप्ट् कृत्वा परिणामाः दर्शिताः भवन्ति ।

note: i18n: ectx: label, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enable S/MIME
sa: S/MIME सक्षमं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enables support for S/MIME (CMS).
sa: S/MIME (CMS) कृते समर्थनं सक्षमं करोति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
sa: यदि मिथ्या अस्ति, तर्हि Kleopatra इत्यस्य मुख्यं UI S/MIME (CMS) इत्यनेन सह सम्बद्धं किमपि कार्यक्षमतां न प्रदास्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allow S/MIME certificate creation
sa: S/MIME प्रमाणपत्रनिर्माणस्य अनुमतिं ददातु

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
sa: S/MIME प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधस्य निर्माणस्य अनुमतिं ददाति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
sa: यदि मिथ्या अस्ति, तर्हि क्लिओपात्रा S/MIME प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधस्य निर्माणं न प्रदास्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allow signing with S/MIME certificates
sa: S/MIME प्रमाणपत्रैः सह हस्ताक्षरं कर्तुं अनुमतिं ददातु

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allows signing of text or files with S/MIME certificates.
sa: S/MIME प्रमाणपत्रैः सह पाठस्य अथवा सञ्चिकानां हस्ताक्षरस्य अनुमतिं ददाति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer functionality for creating signatures with S/MIME certificates.
sa: यदि मिथ्या अस्ति, तर्हि Kleopatra S/MIME प्रमाणपत्रैः सह हस्ताक्षरं निर्मातुं कार्यक्षमतां न प्रदास्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAppearanceConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show appearance configuration
sa: रूपविन्यासं दर्शयतु

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOperationsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show crypto operations configuration
sa: क्रिप्टो ऑपरेशन्स् विन्यासं दर्शयतु

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDirectoryServicesConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show directory services configuration
sa: निर्देशिकासेवाविन्यासं दर्शयतु

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGnuPGSystemConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show GnuPG system configuration
sa: GnuPG प्रणालीविन्यासः दर्शयतु

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSmartCardsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show smart cards configuration
sa: स्मार्टकार्डविन्यासं दर्शयतु

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSMimeValidationConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show S/MIME validation configuration
sa: S/MIME प्रमाणीकरणविन्यासं दर्शयतु

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
sa: X.509 प्रमाणपत्राणां DN विशेषतानां प्रदर्शनक्रमं निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
sa: उत्पन्न OpenPGP सञ्चिकानां पूर्वनिर्धारितविस्ताररूपेण pgp इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
sa: OpenPGP सञ्चिकानां कृते kleopatra पूर्वनिर्धारितं pgp सञ्चिकाविस्तारं कर्तुं एतत् सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: Automatically extract archives after decryption.
sa: विगुप्तीकरणानन्तरं स्वयमेव अभिलेखान् निष्कासयन्तु।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
sa: यदि एषः विकल्पः सेट् भवति तर्हि Kleopatra स्वयमेव विगुप्तीकरणानन्तरं सञ्चिकासंग्रहालयान् निष्कासयति ।

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
sa: सञ्चिकासंग्रहनिर्माणार्थं एतस्य आदेशस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
sa: बहुसञ्चिकाः अथवा पुटं गोपनं कुर्वन् क्लिओपात्रा एतेन आदेशेन एन्क्रिप्टेड् आर्काइव् निर्माति ।

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
sa: हस्ताक्षरितानि अथवा गुप्तसञ्चिकाः पाठसञ्चिकारूपेण रचयन्तु ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
sa: एन्क्रिप्टेड् अथवा हस्ताक्षरितसञ्चिकाः base64 एन्कोडेड् पाठरूपेण एन्कोड् कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु । यथा ते सम्पादकेन उद्घाटयितुं वा मेलशरीरे प्रेषयितुं वा शक्यन्ते। एतेन सञ्चिकायाः आकारः एकतृतीयभागः वर्धते ।

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
sa: एन्क्रिप्टेड् सञ्चिकायाः पुटे अस्थायी विगुप्तसञ्चिकाः रचयन्तु ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
sa: उपयोक्तृणां अस्थायीनिर्देशिकायाः उपयोगं परिहरितुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use symmetric encryption only.
sa: केवलं सममितगुप्तीकरणस्य उपयोगं कुर्वन्तु।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable public key encryption.
sa: सार्वजनिककुंजीगुप्तीकरणं निष्क्रियं कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use public key encryption only.
sa: केवलं सार्वजनिककुंजीगोपनस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable password-based encryption.
sa: गुप्तशब्द-आधारित-गोपनं निष्क्रियं कर्तुं एतत् विकल्पं सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable Groups
sa: समूहान् सक्षमं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: tooltip, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys.
sa: कीलसमूहानां उपयोगं सक्षमं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
sa: प्राप्तकर्तानां सूचीं निर्मातुं कीलसमूहानां उपयोगं सक्षमं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: Retrieve signer keys after import
sa: आयातस्य अनन्तरं हस्ताक्षरकर्तृकुंजीः पुनः प्राप्तुम्

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
sa: यदि सक्षमं भवति तर्हि क्लीओपात्रा स्वयमेव कीलानि पुनः प्राप्तुं प्रयतते
             यत् नव आयातितानां OpenPGP कीलानां उपयोक्तृ-ids प्रमाणीकरणाय उपयुज्यते स्म । इदमस्ति
             विश्वसनीयप्रवर्तकैः सह संयोजनेन उपयोगी।

note: i18n: ectx: label, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
sa: सर्वेषां उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां प्रदातृणां प्रमाणपत्रनिर्देशिकाः प्रश्नं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
sa: पूर्वनिर्धारितरूपेण, Kleopatra केवलं प्रदातृणां प्रमाणपत्रनिर्देशिकाः (WKD) पृच्छति ।
             उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां कृते ये मूलतः WKD तः पुनः प्राप्ताः आसन् यदा भवान् OpenPGP प्रमाणपत्रं अद्यतनीकरोति ।
             यदि एषः विकल्पः सक्षमः अस्ति, तर्हि Kleopatra सर्वेषां उपयोक्तृ-ID-सम्बद्धानां कृते WKD-इत्येतत् पृच्छति ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: Notify about upcoming certificate expiration
sa: आगामिप्रमाणपत्रस्य अवधिसमाप्तेः विषये सूचयन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
sa: यदि सक्षमं भवति तर्हि Kleopatra उपयोगे कस्मिन्चित् स्थाने सूचनाः दर्शयिष्यति
            प्रमाणपत्राणि ये शीघ्रमेव समाप्तुं प्रवृत्ताः सन्ति।

note: i18n: ectx: label, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: URL schemes to block
sa: अवरुद्ध्य URL योजनाः

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
sa: एषा URL योजनानां सूची अस्ति, या अनुप्रयोगेन अवरुद्धा भविष्यति ।
             एतस्य उपयोगेन अनुप्रयोगः कतिपयानां URL-सम्बद्धानां बाह्य-अनुप्रयोगानाम् उद्घाटनं निवारयितुं शक्यते ।

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Always search smartcard certificates on keyserver
sa: सदैव keyserver इत्यत्र smartcard प्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुम्

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
sa: विन्यस्तकीसर्वरस्य स्मार्टकार्डकुञ्जीनां प्रमाणपत्राणि अन्वेषयति ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
sa: स्मार्टकार्ड्स् कीलस्य प्रोटोकॉलस्य परवाहं विना कीसर्वर् इत्यत्र अन्वेषणं करोति, परवाहं विना
            कीसर्वर प्रोटोकॉलस्य । पूर्वनिर्धारितः व्यवहारः केवलं LDAP कीलसर्वरस्य कृते एव एतत् कर्तुं भवति ।

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
sa: PKCS#15 स्मार्टकार्ड् तः S/MIME प्रमाणपत्राणि लोड् कर्तुं प्रयतध्वम्

note: i18n: ectx: tooltip, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
sa: PKCS#15 (CardOS) स्मार्टकार्ड् तः S/MIME प्रमाणपत्राणि स्वयमेव लोड् कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
sa: यदि सत्यं तर्हि Kleopatra gpgsm --learn इति आह्वयिष्यति यदि अज्ञातप्रमाणपत्रैः सह PKCS#15 Smartcard सम्मिलितम् अस्ति । एतेन किञ्चित् समयः भवितुं शक्नोति तथा च आदेशस्य प्रचलने स्मार्टकार्ड् अवरुद्धं भवति ।

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
sa: प्रमाणपत्रस्य ताजगीकरणान्तरं (घण्टेषु)। शून्यं (0) अक्षमं करोति।

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesDisabled), group (General)
en: Disable profile settings
sa: प्रोफाइल सेटिंग्स् निष्क्रियं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomDebugCommands), group (General)
en: Allow custom debug commands
sa: कस्टम् डिबग् आदेशान् अनुमन्यताम्

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
sa: प्रमाणपत्रस्य वैधतां दर्शयतु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
sa: tooltip मध्ये प्रमाणपत्राणां वैधतासूचना दर्शयतु, यथा प्रमाणपत्रस्य अवधिः समाप्तः अस्ति वा निरस्तः वा ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
sa: प्रमाणपत्रस्वामिनः सूचनां दर्शयतु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
sa: टूलटिप् मध्ये प्रमाणपत्राणां कृते स्वामिसूचनाः दर्शयन्तु, यथा उपयोक्तृ-ID, विषयः, जारीकर्ताः च ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
sa: प्रमाणपत्रस्य विवरणं दर्शयतु

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
sa: अधिकप्रमाणपत्रविवरणानि दर्शयतु, यथा अङ्गुलिचिह्नं, कुञ्जीदीर्घता, अवधिसमाप्तितिथयः च

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sa: &संचिका

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sa: &दृश्यं

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
sa: &प्रमाणपत्र

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sa: &उपकरणाः

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sa: &सेटिंग्स

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sa: &कोष्ठ

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sa: &साहाय्यम्‌

note: i18n: ectx: Menu (help_more)
en: &More Documentation
sa: &अधिक दस्तावेजीकरण

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
sa: निम्नलिखितक्रियायाः कृते OpenPGP इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
sa: निम्नलिखितक्रियायाः कृते CMS (X.509, S/MIME) इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
sa: ui सर्वरः यस्मिन् सॉकेट् शृणोति तस्य स्थानं

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
sa: केवलं UI सर्वरं चालयन्तु, मुख्यविण्डो गोपयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
sa: प्रमाणपत्रसञ्चिका(सञ्चिकाः) आयातयतु .

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
sa: सञ्चिका(सञ्चिकाः) एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
sa: सञ्चिका(सञ्चिकाः) हस्ताक्षरं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
sa: सञ्चिका(सञ्चिकाः) हस्ताक्षरं कुर्वन्तु/अथवा गोपनं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
sa: --sign-encrypt इत्यस्य समानं, न उपयुज्यताम्

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
sa: सञ्चिका(सञ्चिकाः) विच्छेदनं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
sa: सञ्चिका/हस्ताक्षरस्य सत्यापनम्

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
sa: सञ्चिका(सञ्चिकाः) विगुप्तीकरणं तथा/वा सत्यापनं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
sa: कीसर्वर् इत्यत्र प्रमाणपत्रं अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
sa: चेकसम सञ्चिकां रचयन्तु अथवा परीक्ष्यताम्

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
sa: स्थानीयप्रमाणपत्रस्य विवरणं दर्शयतु अथवा अङ्गुलिचिह्नद्वारा कीसर्वे अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
sa: नूतनं कीलयुग्मं अथवा प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधं रचयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
sa: संवादानाम् कृते मातापितृविण्डो Id

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
sa: config संवादं उद्घाटयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
sa: संसाधितुं सञ्चिका(सञ्चिकाः)

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
sa: प्रश्नाय अन्वेषणाय च String अथवा Fingerprint इति

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
sa: आदेशं निष्पादयितुं असफलम्

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
sa: अस्पष्टः प्रोटोकॉलः --openpgp तथा --cms

en: No search string specified for --search
sa: --search कृते अन्वेषणमाला निर्दिष्टा नास्ति

en: No fingerprint argument specified for --query
sa: --query कृते अङ्गुलिचिह्नतर्कः निर्दिष्टः नास्ति

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
sa: "%1" तथा "%2" इति अस्पष्टाः आदेशाः ।

en: No files specified for "%1" command
sa: "%1" आदेशस्य कृते कोऽपि सञ्चिकाः निर्दिष्टाः नास्ति

en: Cannot read "%1"
sa: "%1" पठितुं न शक्यते ।

en: Opening an external link is administratively prohibited.
sa: बाह्यलिङ्कं उद्घाटयितुं प्रशासनिकरूपेण निषिद्धम् अस्ति ।

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
sa: निषिद्धम्

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
sa: <para>भवता यस्य <application>GpgME</application> पुस्तकालयस्य संस्करणं यस्य विरुद्धं चालितं तस्य संस्करणात् प्राचीनम् अस्ति यस्य विरुद्धं <application>GpgME++</application> पुस्तकालयः निर्मितः आसीत् ।</para><para><application> क्लियोपात्रा</application> अस्मिन् सेटिङ्ग् मध्ये कार्यं न करिष्यति ।</para><para>कृपया अस्य समस्यायाः समाधानार्थं स्वप्रशासकं साहाय्यं याचत ।</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
sa: GpgME अति पुरातन

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> GnuPG दत्तांशपुटे सञ्चिका-अनुमतिः भङ्गं विना व्यवस्थापकरूपेण चालयितुं न शक्यते।</para><para>अन्यप्रयोक्तृणां कृते कीलानां प्रबन्धनार्थं कृपया तान् सामान्यप्रयोक्तृरूपेण प्रबन्धयन्तु तथा च <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> निर्देशिका सम्यक् अनुमतिभिः सह प्रतिलिपिं कुर्वन्तु।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
sa: <para>किं त्वं निश्चिन्तः असि यत् त्वं निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि?</para>

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
sa: प्रशासकरूपेण चालयति

en: GPG UI Server Error
sa: GPG UI सर्वर त्रुटिः

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
sa: <qt>Kleopatra Windows Explorer Module इत्यस्य आरम्भः कर्तुं न शक्यते स्म ।<br/> दत्ता दोषः आसीत् : <b>%1</b><br/> सम्भवतः भवतः संस्थापनस्य समस्या अस्ति इति अर्थः । पुनः संस्थापयितुं प्रयतस्व अथवा समर्थनार्थं स्वस्य प्रशासकेन सह सम्पर्कं कुर्वन्तु।<br/> भवन्तः Kleopatra इत्यस्य उपयोगं निरन्तरं कर्तुं प्रयतितुं शक्नुवन्ति परन्तु अन्याः समस्याः अपि भवितुम् अर्हन्ति ।</qt>

en: Invalid arguments: %1
sa: अमान्यतर्काः: %1

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
sa: &<अनुप्रयोग>%1</अनुप्रयोग>तः त्यजतु

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
sa: केवलं &Close Window इति

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
sa: <application>%1</application> अन्यैः अनुप्रयोगैः सेवारूपेण उपयोक्तुं शक्यते ।<nl/>भवन्तः तस्य स्थाने <application>%1</application> इत्यस्मात् निर्गत्य एतत् विण्डो पिधातुम् इच्छन्ति ।

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
sa: वास्तवमेव त्यजतु ?

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
sa: GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg) आरभुं न शक्तवान् । कृपया स्वस्य संस्थापनं पश्यन्तु।

en: Error Starting KWatchGnuPG
sa: KWatchGnuPG प्रारम्भे त्रुटिः

en: GnuPG Log Viewer
sa: GnuPG लॉग दर्शक

en: Show GnuPG Configuration
sa: GnuPG विन्यासः दर्शयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
sa: पृष्ठभूमिप्रक्रियाः पुनः आरभत

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
sa: पृष्ठभूमिप्रक्रियाः पुनः आरभत, उदा. विन्यासे परिवर्तनं कृत्वा ।

en: Check for updates
sa: अद्यतनं ज्ञातुं पश्यन्तु

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
sa: नोटपैड

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
sa: पाठस्य एन्क्रिप्टेट्/विगुप्तीकरणं तथा हस्ताक्षरं/सत्यापनं च कर्तुं प्याड् दर्शयतु

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
sa: स्मार्टकार्ड्स्

en: Show smartcard management
sa: स्मार्टकार्डप्रबन्धनं दर्शयतु

en: Perform Self-Test
sa: आत्मपरीक्षां कुरुत

en: Configure Groups...
sa: समूहान् विन्यस्तं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
sa: समूहाः

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
sa: Focus इत्येतत् Quick Search इति सेट् कुर्वन्तु

en: Gpg4win Compendium
sa: Gpg4win संक्षिप्तम्

[ctx: The Gpg4win compendium is only availableat this point (24.7.2017) in german and english.Please check with Gpg4win before translating this filename.]
en: gpg4win-compendium-en.pdf
sa: gpg4win-संक्षेप-hi.pdf

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
sa: &Quick Guide एन्क्रिप्ट् तथा साइन करे

en: Certificate &Groups
sa: प्रमाणपत्र &समूह

en: &Mail Encryption in Outlook
sa: &आउटलुक् मध्ये मेल एन्क्रिप्शन

[ctx: Only available in German and English. Leave to English for other languages. Only shown on Windows.]
en: gpgol_outlook_addin_en.pdf
sa: gpgol_outlook_addin_hi.pdf

en: &Certification Management
sa: &प्रमाणीकरण प्रबन्धन

[ctx: Only available in German and English. Leave to English for other languages.]
en: certification_management_gnupgvsd_en.pdf
sa: प्रमाणीकरण_प्रबन्धन_gnupgvsd_en.pdf

en: &Smartcard Setup
sa: &स्मार्टकार्ड सेटअप

[ctx: Only available in German and English. Leave to English for other languages.]
en: smartcard_setup_gnupgvsd_en.pdf
sa: smartcard_setup_gnupgvsd_hi.pdf

en: GnuPG Command&line
sa: GnuPG आदेश&पङ्क्तिः

en: Manual for VS-NfD Approval
sa: VS-NfD अनुमोदनार्थं पुस्तिका

[ctx: Only available in German and English. Keep the English file name for other languages.]
en: handbuch_zulassung_gnupgvsd_en.pdf
sa: मैनुअल_अनुमोदन_gnupgvsd_hi.pdf

en: SecOps for VS-NfD Approval
sa: VS-NfD अनुमोदनार्थं SecOps

[ctx: Only available in German and English. Keep the English file name for other languages.]
en: BSI-VSA-10867_ENG_secops.pdf
sa: बीएसआई-वीएसए-10867_ENG_secops.pdf

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
sa: अद्यापि केचन पृष्ठभूमिकार्यक्रमाः प्रचलन्ति । एते विण्डो पिधाय समाप्ताः भविष्यन्ति । प्रवर्तते?

en: Ongoing Background Tasks
sa: सततं पृष्ठभूमिकार्यम्

en: &Password-based Encryption
sa: &गुप्तशब्द-आधारित एन्क्रिप्शन

[ctx: Only available in German and English. Leave to English for other languages.]
en: symmetric_encryption_gnupgvsd_en.pdf
sa: सममित_एन्क्रिप्शन_gnupgvsd_en.pdf

[ctx: @info:label]
en: RSA key strength:
sa: आरएसए प्रमुखशक्तिः :

[ctx: @title:tab]
en: Technical Details
sa: तकनीकी विवरण

[ctx: @title:group]
en: EMail Addresses
sa: ईमेल पता

[ctx: @title:group]
en: DNS Names
sa: DNS नाम

[ctx: @title:group]
en: URIs
sa: URIs इति

[ctx: @title:tab]
en: Personal Details
sa: व्यक्तिगत विवरण

en: new email
sa: नूतनं ईमेल

en: new dns name
sa: नव द्न्स् नाम

en: new uri
sa: नव उरी

[ctx: %2: some admin-supplied text, %1: key size in bits]
en: %2 (1 bit) | %2 (%1 bits)
sa[0]: %2 (१ बिट्)
sa[1]: %2 (%1 बिट्)

[ctx: %1: key size in bits]
en: 1 bit | %1 bits
sa[0]: १ बिट्
sa[1]: %1 बिट्

en: EMail
sa: ईमेल

[ctx: @title]
en: Enter Details
sa: विवरणं प्रविष्टं कुर्वन्तु

en: Real name:
sa: वास्तविक नाम :

en: EMail address:
sa: ईमेल-सङ्केतः :

en: Protect the generated key with a passphrase.
sa: उत्पन्नं कीलं गुप्तवाक्येन रक्षन्तु ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
sa: गुप्तकुंजीम् अपुनर्प्राप्तियुक्तेन गुप्तवाक्येन गुप्तीकरणं करोति । कीलजननस्य समये भवन्तः गुप्तवाक्यं पृष्टाः भविष्यन्ति ।

en: Advanced Settings...
sa: उन्नत सेटिंग्स्...

en: Please enter your personal details below.
sa: कृपया अधः स्वस्य व्यक्तिगतविवरणं प्रविशन्तु।

en: Please enter your personal details below. If you want more control over the parameters, click on the Advanced Settings button.
sa: कृपया अधः स्वस्य व्यक्तिगतविवरणं प्रविशन्तु। यदि भवान् पैरामीटर्स् इत्यस्य उपरि अधिकं नियन्त्रणं इच्छति तर्हि Advanced Settings इति बटन् नुदतु ।

[ctx: @action]
en: Create
sa: निर्मियताम्

en: Operation canceled.
sa: संचालन रद्द।

en: Could not create key pair: %1
sa: कीलयुग्मं निर्मातुं न शक्तम्: %1

en: Could not write output file %1: %2
sa: %1: %2 इति निर्गमसञ्चिकां लिखितुं न शक्यते

en: Key pair created successfully.
sa: कीलयुग्मं सफलतया निर्मितम्।

[ctx: @action:button]
en: Add Entry
sa: प्रविष्टि योजयतु

[ctx: @action:button]
en: Remove Entry
sa: प्रविष्टि निष्कासयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Move Up
sa: उपरि गच्छतु

[ctx: @action:button]
en: Move Down
sa: अधः गच्छतु

[ctx: @title:window]
en: Key Pair Creation Wizard
sa: कील युग्म निर्माण विज़ार्ड

[ctx: @title:group]
en: Result
sa: परिणाम

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
sa: अनुरोधं मेल-सङ्गतिं कर्तुं स्वस्य मेल-अनुप्रयोगस्य रचनाकारं प्रति एतत् चिह्नं कर्षयन्तु ।

en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
sa: एतत् विजार्डं पुनः आरभत (भवतः पैरामीटर् रक्षति)

[ctx: @title:group]
en: Next Steps
sa: अग्रिमपदार्थाः

en: Save Certificate Request To File...
sa: प्रमाणपत्रस्य अनुरोधं सञ्चिकां कर्तुं रक्षन्तु...

en: Send Certificate Request By EMail...
sa: प्रमाणपत्रस्य अनुरोधं ईमेलद्वारा प्रेषयन्तु...

en: Create Signing Certificate With Same Parameters
sa: समानपैरामीटर् सह हस्ताक्षरप्रमाणपत्रं रचयन्तु

en: Create Encryption Certificate With Same Parameters
sa: समानपैरामीटर् सह एन्क्रिप्शन प्रमाणपत्रं रचयन्तु

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
sa: कुञ्जीनिर्माणं विफलम्

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
sa: कीलयुग्मनिर्माणं विफलम् अभवत् । कृपया अधः असफलतायाः विषये विवरणं पश्यन्तु।

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
sa: कीलयुग्मं सफलतया निर्मितम्

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
sa: भवतः नूतनं कीलयुगलं सफलतया निर्मितम् । कृपया परिणामस्य विवरणं तथा च केचन सुझाताः अग्रिमपदार्थाः अधः पश्यन्तु।

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
sa: अस्थायी सञ्चिका <filename>%1</filename> <filename>%2</filename> सञ्चिकायां प्रतिलिपिं कर्तुं न शक्यते: <message>%3</message>

en: Please process this certificate.
sa: कृपया एतत् प्रमाणपत्रं संसाधयन्तु।

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
sa: कृपया एतत् प्रमाणपत्रं संसाधयन्तु तथा च परिणामितं प्रमाणपत्रं आनेतुं स्थानस्य विषये प्रेषकं सूचयन्तु।
    
    धन्यवादा,

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> इत्यनेन भवतः पूर्वनिर्धारितमेलग्राहकद्वारा मेलप्रेषणस्य प्रयासः कृतः ।</para><para>केचन मेलग्राहकाः एवं आह्वयितुं संलग्नानाम् समर्थनं न कुर्वन्ति इति ज्ञायते ।</para><para> यदि भवतः मेलग्राहकस्य संलग्नकं नास्ति तर्हि <application>Kleopatra</application> चिह्नं कर्षयित्वा भवतः मेलस्य सन्देशरचनाविण्डो मध्ये पातयन्तु client.</para><para>यदि तदपि न कार्यं करोति तर्हि अनुरोधं सञ्चिकायां रक्षन्तु, ततः तत् संलग्नं कुर्वन्तु ।</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
sa: मेल प्रेषणम्

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
sa: एतत् क्रिया प्रमाणीकरणानुरोधं विलोपयिष्यति । कृपया प्रगन्तुं पूर्वं भवता प्रेषितं वा रक्षितं वा इति सुनिश्चितं कुर्वन्तु ।

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
sa: प्रमाणीकरणानुरोधः विलोपनीयः इति विषये

[ctx: @title]
en: Compliance Check
sa: अनुपालन जाँच

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
sa: <para><application>GnuPG</application> <icode>de-vs</icode> अनुपालनाय न विन्यस्तम् ।</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> द्वारा प्रयुक्ता <application>GnuPG</application> प्रणाली %1.</para> नास्ति

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
sa: <para><application>GnuPG</application> इत्यस्य संस्करणं संस्थापयन्तु यत् %1.</para> अस्ति

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
sa: GPG (OpenPGP Backend) संस्थापनम्

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
sa: GpgSM (S/MIME Backend) संस्थापनम्

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
sa: GpgConf (विन्यास) संस्थापनम्

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
sa: <para><application>%1</application> पृष्ठभागे समस्या ज्ञाता ।</para>

en: not supported
sa: न समर्थितम्

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
sa: <para>इदं दृश्यते यत् <icode>gpgme</icode> पुस्तकालयः अस्य पृष्ठभागस्य समर्थनं विना संकलितः आसीत् ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
sa: <para><icode>gpgme</icode> पुस्तकालयं <application>%1</application> समर्थनेन सह संकलितेन संस्करणेन प्रतिस्थापयन्तु ।</para>

en: not properly installed
sa: सम्यक् न स्थापितः

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
sa: <para>पृष्ठभागः <command>%1</command> सम्यक् संस्थापितः नास्ति ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
sa: <para>कृपया <command>%1 --version</command> इत्यस्य निर्गमं स्वहस्तेन परीक्ष्यताम् ।</para>

en: too old
sa: अतिवृद्धः

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
sa: <para>पृष्ठभूमिः <command>%1</command> %2 संस्करणे संस्थापितम्, परन्तु न्यूनातिन्यूनं %3 संस्करणम् आवश्यकम् ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
sa: <para><application>%1</application> संस्करणं %2 अथवा उच्चतरं संस्थापयन्तु।</para>

en: unknown problem
sa: अज्ञात समस्या

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
sa: <para><application>%1</application> संस्थापितम् अस्ति तथा च <envar>PATH</envar> मध्ये सुनिश्चितं कुर्वन्तु।</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
sa: <para><application>%1</application> अस्य परीक्षणस्य कृते v%2.%3.%4 आवश्यकं, परन्तु केवलं %5 संस्थापितम् ।</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
sa: अस्याः परीक्षणस्य कृते <para><application>%1</application> आवश्यकम्, परन्तु उपलब्धं न दृश्यते ।</para><para>अधिकसूचनार्थं परीक्षणानि अधिकं पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
sa: <para>उपरि "%1" पश्यन्तु ।</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
sa: Gpg-Agent संपर्क

en: GpgME does not support gpg-agent
sa: GpgME gpg-agent इत्यस्य समर्थनं न करोति

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
sa: <para><application>GpgME</application> पुस्तकालयः <application>gpg-agent</application> समर्थयितुं पर्याप्तं नूतनः अस्ति, परन्तु अस्मिन् संस्थापने तत् न करोति इति भासते ।</para><para>दोषः प्रत्यागतः आसीत्: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
sa: अप्रत्याशितदोषः

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
sa: <para><application>gpg-agent</application> इत्यस्य संस्करणं पृच्छन् अप्रत्याशितदोषः ।</para><para>प्रत्यागतदोषः आसीत् : <message>%1</message> ।</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
sa: %1 विन्यासपरीक्षा

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
sa: असफल

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
sa: %2 कृते GnuPG विन्यासस्वयम्-परीक्षणं निष्पादयन् त्रुटिः आसीत्:
      %1
    भवान् आदेशपङ्क्तौ "gpgconf %3" निष्पादयितुम् इच्छति ।

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
sa: विन्यस्तसञ्चिका 'libkleopatrarc'.

en: Errors found
sa: त्रुटयः प्राप्ताः

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
sa: <para>क्लिओपात्रा इत्यनेन libkleopatrarc विन्यासे निम्नलिखितदोषाः ज्ञाताः:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
sa: विण्डोज रजिस्ट्री

en: Obsolete registry entries found
sa: अप्रचलित रजिस्ट्री प्रविष्टयः प्राप्ताः

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
sa: <para>क्लेओपात्रा इत्यनेन अप्रचलितं रजिस्ट्रीकुंजी (<resource>%1\%2</resource>) ज्ञाता, यत् पूर्ववर्ती <application>Gpg4win</application> संस्करणेन अथवा <application>WinPT</application> इत्यादिभिः अनुप्रयोगैः योजितम् अथवा <application>EnigMail</application>.</para><para>प्रविष्टिं रक्षित्वा पुरातनं GnuPG पृष्ठभागस्य उपयोगः भवितुं शक्नोति ।</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
sa: <para>पञ्जीकरणकुंजी विलोपयतु <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
sa: <resource>%1\%2</resource> इति रजिस्ट्री-कुंजी विलोपयितुं न शक्तम्

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
sa: रजिस्ट्री कुञ्जी विलोपने त्रुटिः

en: Failed to start uiserver %1
sa: uiserver %1 आरभ्यतुं असफलम्

en: Invalid socket name!
sa: अमान्य सॉकेट नाम !

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
sa: %1: %2 इत्यत्र Kleopatra UI सर्वरेण सह संयोजयितुं संसाधनानाम् आवंटनं कर्तुं न शक्तम्

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
sa: %1: %2 इत्यत्र Kleopatra UI सर्वरेण सह सम्बद्धं कर्तुं न शक्तम्

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
sa: %1: %2 इत्यत्र Kleopatra UI सर्वरस्य process-id प्राप्तुं न शक्तम्

en: Command (%1) failed: %2
sa: आदेशः (%1) विफलः: %2

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
sa: UiServer संयोजकता

en: not reachable
sa: न प्राप्यते

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
sa: UiServer इत्यनेन सह सम्बद्धं कर्तुं न शक्तम्: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
sa: <para>भवतः अग्निप्रावरणं स्थानीयसंयोजनानि अवरुद्ध्य सेट् न कृतम् इति परीक्ष्यताम् (<resource>localhost</resource> अथवा <resource>127.0.0.1</resource> इत्यत्र संयोजनानि अनुमन्यताम्) ।</para>

en: multiple instances
sa: बहुप्रसङ्गाः

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
sa: इदं प्रतीयते यत् अन्यत् <application>Kleopatra</application> चाल्यते (process-id %1 सह) ।

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
sa: <application>Kleopatra</application> इत्यस्य अन्ये केचन चालित-दृष्टान्ताः त्यजन्तु ।

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for user operations]
en: PIN
sa: आतप

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
sa: व्यवस्थापक पिन

en: RSA key transport (2048 bits)
sa: आरएसए कुञ्जी परिवहनम् (२०४८ बिट्)

en: ECDH (Curve P-256)
sa: ईसीडीएच (वक्र पी-256) 1.1.

en: ECDH (Curve P-384)
sa: ईसीडीएच (वक्र पी-384) 1.1.

en: RSA (2048 bits)
sa: आरएसए (२०४८ बिट्)

en: ECDSA (Curve P-256)
sa: ईसीडीएसए (वक्र पी-256) 1.1.

en: ECDSA (Curve P-384)
sa: ईसीडीएसए (वक्र पी-384) 1.1.

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: NetKey
sa: नेटकी

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: OpenPGP
sa: ओपनपीजीपी

[ctx: proper name of a type of smartcard]
en: PIV
sa: तुलना

en: Signature Key
sa: हस्ताक्षर कुञ्जी

en: Encryption Key
sa: एन्क्रिप्शन कुञ्जी

en: Authentication Key
sa: प्रमाणीकरण कुञ्जी

en: PIV Authentication Key
sa: पीआईवी प्रमाणीकरण कुञ्जी

en: Card Authentication Key
sa: कार्ड प्रमाणीकरण कुञ्जी

en: Digital Signature Key
sa: डिजिटल हस्ताक्षर कुंजी

en: Key Management Key
sa: कुञ्जी प्रबन्धन कुञ्जी

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
sa: &Open प्रमाणपत्र प्रबन्धक...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
sa: &<अनुप्रयोग>%1</अनुप्रयोग> विन्यस्तं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
sa: &<application>%1</application> विषये...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
sa: &निरोध <अनुप्रयोग>%1</अनुप्रयोग>

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
sa: स्मार्टकार्ड

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
sa: कार्ड स्थिति अद्यतन करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
sa: NetKey v3 प्रारम्भिकपिन् सेट् कुर्वन्तु...

en: No option name given
sa: विकल्पनाम न दत्तम्

en: Parse error
sa: विश्लेषणदोषः

en: Parse error: numeric session id too large
sa: Parse error: संख्यात्मकं सत्र id अतीव विशालम्

en: CAPABILITIES does not take arguments
sa: CAPABILITIES तर्कं न गृह्णाति

en: Unknown value for WHAT
sa: WHAT इत्यस्य कृते अज्ञातं मूल्यम्

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
sa: START_KEYMANAGER तर्कान् न गृह्णाति

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
sa: START_CONFDIALOG तर्कान् न गृह्णाति

en: Message #%1
sa: सन्देशः #%1

en: Empty file path
sa: रिक्तं सञ्चिकामार्गः

en: Only absolute file paths are allowed
sa: केवलं निरपेक्षसञ्चिकामार्गाः एव अनुमताः सन्ति

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
sa: INPUT/OUTPUT FILE इत्यस्मिन् केवलं सञ्चिकाः एव अनुमताः सन्ति

en: unknown exception caught
sa: अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
sa: --info इत्येतत् non-info SENDER अथवा RECIPIENT इत्यनेन सह मिश्रयितुं न शक्यते

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
sa: तर्कः वैधः RFC-2822 मेलबॉक्सः नास्ति

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
sa: वैध RFC-2822 मेलबॉक्सं ज्ञातस्य अनन्तरं कचरा

en: Caught unexpected exception: %1
sa: अप्रत्याशित अपवादः गृहीतः: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
sa: अज्ञात अपवादः गृहीतः - कृपया एतां त्रुटिं विकासकानां कृते निवेदयन्तु ।

en: Cannot send "%1" status
sa: "%1" स्थितिं प्रेषयितुं न शक्यते

en: Cannot send data
sa: दत्तांशं प्रेषयितुं न शक्यते

en: Cannot flush data
sa: दत्तांशं प्रक्षालितुं न शक्नोति

en: Required --mode option missing
sa: आवश्यकम् --mode विकल्पः अनुपलब्धः

en: invalid mode: "%1"
sa: अमान्यविधिः: "%1" ।

en: Required --protocol option missing
sa: आवश्यकम् --protocol विकल्पः अनुपलब्धः

en: --protocol is not allowed here
sa: --protocol इत्यस्य अनुमतिः अत्र नास्ति

en: invalid protocol "%1"
sa: अमान्यप्रोटोकॉल "%1" ।

en: At least one FILE must be present
sa: न्यूनातिन्यूनम् एकः FILE अवश्यं उपस्थितः भवेत्

en: Cannot use non-info SENDER
sa: असूचना SENDER इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्यते

en: Cannot use non-info RECIPIENT
sa: non-info RECIPIENT इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्यते

en: FILES present
sa: FILES वर्तमान

en: At least one INPUT needs to be provided
sa: न्यूनातिन्यूनम् एकं INPUT प्रदातव्यम्

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
sa: INPUT/SENDER --सूचनागणना असङ्गतिः

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
sa: INPUT/MESSAGE गणना असङ्गतिः

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
sa: केवलं विरक्तहस्ताक्षरसत्यापनार्थं MESSAGE दातुं शक्यते

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
sa: INPUT/OUTPUT गणना असङ्गतिः

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
sa: OUTPUT तथा MESSAGE इत्येतयोः एकत्र उपयोगं कर्तुं न शक्यते

en: No backend support for OpenPGP
sa: OpenPGP कृते पृष्ठभागसमर्थनं नास्ति

en: No backend support for S/MIME
sa: S/MIME कृते पृष्ठभागसमर्थनं नास्ति

en: Cannot use SENDER
sa: SENDER इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्यते

en: Cannot use RECIPIENT
sa: RECIPIENT इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्यते

en: INPUT present
sa: INPUT उपस्थित

en: MESSAGE present
sa: MESSAGE वर्तमान

en: OUTPUT present
sa: OUTPUT वर्तमान

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
sa: DECRYPT/VERIFY_FILES निर्देशिकानां निवेशरूपेण उपयोगं कर्तुं न शक्नोति

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
sa: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशित अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
sa: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sa: ENCRYPT एकः ईमेल मोड आदेशः अस्ति, संयोजनं filemanager मोड् मध्ये अस्ति इति भासते

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
sa: SENDER ENCRYPT इत्यस्मात् पूर्वं न दातुं शक्यते, --info इत्यनेन सह विहाय

en: At least one INPUT must be present
sa: न्यूनातिन्यूनम् एकः INPUT अवश्यं उपस्थितः भवेत्

en: At least one OUTPUT must be present
sa: न्यूनातिन्यूनम् एकः OUTPUT अवश्यं उपस्थितः भवेत्

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
sa: ENCRYPT इत्यस्मात् पूर्वं MESSAGE आदेशः अनुमतः नास्ति

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
sa: दत्तः प्रोटोकॉलः PREP_ENCRYPT द्वारा निर्धारितप्रोटोकॉलेन सह विग्रहं करोति

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
sa: PREP_ENCRYPT आदेशस्य अनन्तरं नूतनाः प्राप्तकर्ताः योजिताः

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
sa: PREP_ENCRYPT आदेशस्य अनन्तरं नूतनाः प्रेषकाः योजिताः

en: No recipients given, or only with --info
sa: न ग्राहकाः दत्ताः, अथवा केवलं --info इत्यनेन सह

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sa: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशितम् अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
sa: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
sa: INPUT/OUTPUT/MESSAGE केवलं PREP_ENCRYPT इत्यस्य अनन्तरं दातुं शक्यते

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sa: PREP_ENCRYPT एकः ईमेल मोड आदेशः अस्ति, संयोजनं सञ्चिकाप्रबन्धकविधाने अस्ति इति भासते

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
sa: SENDER PREP_ENCRYPT इत्यस्मात् पूर्वं न दातुं शक्यते, --info इत्यनेन सह विहाय

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sa: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशित अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
sa: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
sa: INPUT/OUTPUT/MESSAGE केवलं PREP_SIGN इत्यस्य अनन्तरं दातुं शक्यते

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sa: PREP_SIGN एकः ईमेल मोड आदेशः अस्ति, संयोजनं सञ्चिकाप्रबन्धकविधाने अस्ति इति भासते

en: No SENDER given
sa: न SENDER दत्तम्

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
sa: दत्तः प्रोटोकॉलः अस्मिन् सत्रे PREP_ENCRYPT द्वारा निर्धारितप्रोटोकॉलेन सह विग्रहं करोति

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sa: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशित अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
sa: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
sa: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशितम् अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
sa: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sa: SIGN इति ईमेल मोड् आदेशः अस्ति, संयोजनं filemanager मोड् मध्ये अस्ति इति भासते

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
sa: RECIPIENT SIGN इत्यस्मात् पूर्वं न दातुं शक्यते, --info इत्यनेन सह विहाय

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
sa: SIGN इत्यस्मात् पूर्वं MESSAGE आदेशः अनुमतः नास्ति

en: No senders given, or only with --info
sa: न प्रेषकाः दत्ताः, अथवा केवलं --info इत्यनेन सह

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sa: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1 इत्यस्मिन् अप्रत्याशितम् अपवादः गृहीतः

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
sa: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved इत्यस्मिन् अज्ञात अपवादः गृहीतः

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
sa: %1 इति सञ्चिकाप्रबन्धकविधादेशः, संयोजनं ईमेलविधौ (%2 वर्तमानम्) दृश्यते ।

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
sa: GnuPG गृहनिर्देशिकां निर्धारयितुं न शक्तवान् । GNUPGHOME वातावरणचरं सेट् कर्तुं विचारयन्तु ।

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
sa: GnuPG गृहनिर्देशिकां निर्धारयितुं न शक्यते: %1 अस्ति किन्तु निर्देशिका नास्ति ।

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
sa: GnuPG गृहनिर्देशिका %1: %2 निर्मातुं न शक्यते

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
sa: %1 इत्यत्र शृण्वन् अन्यः चालितः gnupg UI सर्वरः ज्ञातः ।

en: Could not create socket: %1
sa: सॉकेट् निर्मातुं न शक्तम्: %1

en: Could not bind to socket: %1
sa: सॉकेट् प्रति बन्धनं कर्तुं न शक्तम्: %1

en: Could not get socket nonce: %1
sa: सॉकेट् nonce प्राप्तुं न शक्तम्: %1

en: Could not listen to socket: %1
sa: सॉकेट् श्रोतुं न शक्तवान्: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
sa: Qt: %1 कृते सॉकेटं पारयितुं न शक्तम् । एतत् न भवेत्, कृपया एतत् दोषं निवेदयन्तु ।

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
sa: अमान्यप्रविष्टिः

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
sa: आवश्यकः

en: Error in archive definition %1: %2
sa: संग्रहपरिभाषायां त्रुटिः %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
sa: %f तथा | इत्येतयोः उपयोगं कर्तुं न शक्यते '%1' इत्यत्र ।

en: Quoting error in '%1' entry
sa: '%1' प्रविष्टौ उद्धृतदोषः

en: '%1' too complex (would need shell)
sa: '%1' अतीव जटिलं (शेल् आवश्यकं भविष्यति)

en: '%1' entry is empty/missing
sa: '%1' प्रविष्टिः रिक्तः/अनुपलब्धः अस्ति

en: '%1' empty or not found
sa: '%1' रिक्तं वा न प्राप्तम्

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
sa: unpack-command कृते मानकनिवेशे argument passing इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्नोति

en: Caught unknown exception in group %1
sa: %1 समूहे अज्ञात अपवादः गृहीतः

[ctx: @action]
en: Certificate Import
sa: प्रमाणपत्र आयात

[ctx: @action]
en: Encrypt...
sa: एन्क्रिप्ट...

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
sa: डिक्रिप्ट/सत्यापन...

en: Please select an output folder.
sa: कृपया एकं आउटपुट् समुच्चय चिनोतु ।

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
sa: न आउटपुट् समुच्चय

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
sa: <para>निर्गमपुटस्य निर्माणे असफलः <filename>%1</filename> ।</para><para>कृपया भिन्नं निर्गमपुटं चिनोतु ।</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
sa: अनुपयोगी आउटपुट फोल्डर

en: Please select a different output folder.
sa: कृपया भिन्नं आउटपुट् समुच्चय चिनोतु ।

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
sa: अमान्य आउटपुट फोल्डर

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
sa: <para>निष्पन्नपुटे <filename>%1</filename> लिखितुं न शक्यते ।</para><para>कृपया भिन्नं निर्गमपुटं चिनोतु ।</para>

en: Could not open FD %1 for reading
sa: पठनार्थं FD %1 उद्घाटयितुं न शक्तम्

en: Could not open file "%1" for reading
sa: पठनार्थं "%1" सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्यते

en: File "%1" is already open, but not for reading
sa: "%1" सञ्चिका पूर्वमेव उद्घाटिता अस्ति, परन्तु पठनार्थं न

en: Command not specified
sa: आदेशः न निर्दिष्टः

en: Could not start %1 process: %2
sa: %1 प्रक्रियां आरभुं न शक्तवती: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
sa: %1 प्रक्रियायां निवेशं लिखितुं असफलम्: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
sa: %1 इत्यस्य उत्पादनम् ...

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
sa: %1 इत्यस्य उत्पादनम्

en: Error while running %1:
    %2
sa: %1 चालयन् त्रुटिः:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
sa: पठनार्थं क्लिप्बोर्डं उद्घाटयितुं न शक्तवान्

en: Clipboard contents
sa: क्लिपबोर्ड सामग्री

en: FindBuffer contents
sa: FindBuffer सामग्रीः

en: Current selection
sa: वर्तमान चयन

en: No input device
sa: न निवेशयन्त्रम्

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
sa: प्रमाणपत्राणि।%1

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
sa: <para><application>Kleopatra</application> भवतः कृते पूर्वमेव चालितं दृश्यते, परन्तु भिन्न विशेषाधिकारैः सह।</para><para>प्रायः एतत् भवति यदि <application>Kleopatra</application> आकस्मिकतया Administrator इति चालितं भवति।</para><para>कृपया <application>Kleopatra</application> इत्यस्य ट्रे चिह्नं राइट् क्लिक् कृत्वा पुनः प्रयासं कर्तुं 'quit' इति चिनोतु।</para>

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
sa: <application>क्लिओपात्रा</application> आरम्भं कर्तुं असफलम् अभवत्

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
sa: लॉग् त्रुटिः: लेखनार्थं लॉग् सञ्चिका "%1" उद्घाटयितुं न शक्यते ।

en: No output device
sa: न निर्गमयन्त्रम्

en: Could not open FD %1 for writing
sa: लेखनार्थं FD %1 उद्घाटयितुं न शक्तम्

en: Could not create temporary file for output "%1"
sa: "%1" निर्गमाय अस्थायीसञ्चिकां निर्मातुं न शक्यते ।

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
sa: सञ्चिका पूर्वमेव विद्यते

en: Overwriting declined
sa: अधिलेखनं न्यूनीकृतम्

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
sa: अधिलेखनार्थं <filename>%1</filename> सञ्चिकां निष्कासयितुं न शक्यते ।

en: Could not rename file "%1" to "%2"
sa: "%1" सञ्चिकायाः नाम "%2" इति परिवर्तयितुं न शक्यते ।

en: Could not write to clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् मध्ये लिखितुं न शक्तवान्

en: Find buffer
sa: बफरं ज्ञातव्यम्

en: Selection
sa: चयनम्

en: Could not find clipboard
sa: क्लिपबोर्डं न लब्धम्

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
sa: <filename>%1</filename> इति सञ्चिका पूर्वमेव अस्ति । कृपया भिन्नं सञ्चिकानाम प्रविशतु ।

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
sa: <filename>%1</filename> इति सञ्चिका पूर्वमेव अस्ति ।

[ctx: @label]
en: Rename:
sa: पुनर्नामकरणम् :

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
sa: नया नाम सुझाव दें

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
sa: पूर्वमेव नास्ति इति सञ्चिकानाम सूचयन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Rename
sa: पुनर्नाम

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
sa: दत्तनाम्ना सह सञ्चिकां रक्षन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Rename All
sa: सर्वेषां नामकरणं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
sa: स्वयमेव सर्वाणि सञ्चिकानि रक्षन्तु ये पूर्वमेव विद्यमानं सञ्चिकां भिन्ननाम्ना अधिलेखयिष्यन्ति ।

[ctx: @action:button]
en: Skip
sa: क्षिपते

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
sa: एतां सञ्चिकां न लिखन्तु, तस्य स्थाने अग्रिमसञ्चिकां प्रति गच्छन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Skip All
sa: सर्वं त्यजतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
sa: एतां सञ्चिकां अन्यं च सञ्चिकां न लिखन्तु ये पूर्वमेव विद्यमानं सञ्चिकां अधिलिखिष्यन्ति ।

[ctx: @action:button]
en: Append
sa: परिशिष्टम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
sa: नूतनसञ्चिकां विद्यमानसञ्चिकायां योजयन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
sa: अधिलेखनम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
sa: विद्यमानसञ्चिकां अधिलेखयन्तु ।

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
sa: सर्वम् अधिलिखयतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
sa: विद्यमानसञ्चिकां अन्येषां च सञ्चिकानां अधिलेखनं कुर्वन्तु ये पूर्वमेव सन्ति ।

en: Cannot remove directory %1
sa: %1 निर्देशिकां निष्कासयितुं न शक्यते

en: Cannot remove file %1: %2
sa: %1: %2 सञ्चिकां निष्कासयितुं न शक्यते

en: sign
sa: चिह्नम्‌

en: certify
sa: प्रमाणयति

en: authenticate
sa: प्रमाणीकरणं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
sa: कार्ड स्लॉट ID: %1

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
sa: न कश्चित्

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
sa: अज्ञात

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
sa: अज्ञात

[ctx: @info]
en: no key
sa: न कुञ्जी

[ctx: @info]
en: no associated certificate
sa: न सम्बद्धं प्रमाणपत्रम्

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
sa: कार्ड कुञ्जी प्रमाणपत्राणि च

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
sa: कार्ड स्लॉट

[ctx: @title:column]
en: Created
sa: निर्मितम्

[ctx: @title:column]
en: Actions
sa: कर्माणि

[ctx: @action:button]
en: Actions
sa: कर्माणि

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
sa: अस्य स्मार्टकार्डस्लॉट् कृते उपलब्धानि क्रियाणि दर्शयन्तु

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
sa: स्मार्टकार्डतः प्रमाणपत्राणि पठन् ...

en: Loading certificate cache...
sa: प्रमाणपत्रस्य संग्रहणं लोड् भवति...

en: New OpenPGP Key Pair...
sa: नवीन OpenPGP कुञ्जी युग्म...

en: Create a new OpenPGP certificate
sa: नूतनं OpenPGP प्रमाणपत्रं रचयन्तु

en: Export...
sa: निर्यात...

en: Export the selected certificate (public key) to a file
sa: चयनितं प्रमाणपत्रं (सार्वजनिककुंजी) सञ्चिकायां निर्यातयन्तु

en: Publish on Server...
sa: सर्वरे प्रकाशयन्तु...

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
sa: चयनितं प्रमाणपत्रं (सार्वजनिककुंजी) आन्तरिकनिर्देशिकायां प्रकाशयन्तु

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
sa: चयनितं प्रमाणपत्रं (सार्वजनिककुंजी) %1 इत्यत्र प्रकाशयन्तु

en: Publish at Mail Provider...
sa: मेल प्रदाता इत्यत्र प्रकाशयन्तु...

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
sa: यदि प्रस्तावितं तर्हि मेलप्रदातुः जालकुंजीनिर्देशिकायां चयनितं प्रमाणपत्रं (सार्वजनिककुंजी) प्रकाशयन्तु

en: Backup Secret Keys...
sa: बैकअप गुप्त कुंजी...

en: Print Secret Key...
sa: मुद्रण गुप्त कुंजी...

en: Lookup on Server...
sa: सर्वरे पश्यन्तु...

en: Search for certificates in internal directory
sa: आन्तरिकनिर्देशिकायां प्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुम्

en: Search for certificates on %1
sa: %1 इत्यत्र प्रमाणपत्राणि अन्वेष्टुम्

en: Import...
sa: आयात...

en: Import a certificate from a file
sa: सञ्चिकातः प्रमाणपत्रं आयातयन्तु

en: Decrypt/Verify...
sa: डिक्रिप्ट/सत्यापन...

en: Decrypt and/or verify files
sa: सञ्चिकाः विगुप्तं कुर्वन्तु/अथवा सत्यापयन्तु

en: Sign/Encrypt...
sa: हस्ताक्षर/गुप्तीकरण...

en: Encrypt and/or sign files
sa: सञ्चिकाः एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु/अथवा हस्ताक्षरं कुर्वन्तु

en: Sign/Encrypt Folder...
sa: साइन/एन्क्रिप्ट फोल्डर...

en: Encrypt and/or sign folders
sa: पुटं एन्क्रिप्ट् कुर्वन्तु/अथवा हस्ताक्षरं कुर्वन्तु

en: Create Checksum Files...
sa: चेकसम सञ्चिकाः रचयन्तु...

en: Verify Checksum Files...
sa: चेकसम सञ्चिकाः सत्यापयन्तु...

en: Redisplay
sa: पुनः प्रदर्शयतु

en: Stop Operation
sa: संचालनं स्थगयन्तु

en: Details
sa: वर्णन

en: Revoke Certificate...
sa: प्रमाणपत्र निरस्त कर...

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
sa: चयनितं OpenPGP प्रमाणपत्रं निरस्तं कुर्वन्तु

en: Delete
sa: लुप्

en: Delete selected certificates
sa: चयनितप्रमाणपत्राणि विलोपयन्तु

en: Update Certificates
sa: प्रमाणपत्राणि अद्यतनं कुर्वन्तु

en: Update selected certificates
sa: चयनितप्रमाणपत्राणि अद्यतनं कुर्वन्तु

en: Certify...
sa: प्रमाणित करें...

en: Certify the validity of the selected certificate
sa: चयनितप्रमाणपत्रस्य वैधतां प्रमाणयन्तु

en: Revoke Certification...
sa: प्रमाणीकरण निरस्त कर...

en: Revoke the certification of the selected certificate
sa: चयनितप्रमाणपत्रस्य प्रमाणीकरणं निरस्तं कुर्वन्तु

en: Change End of Validity Period...
sa: वैधताकालस्य समाप्तिः परिवर्तनं कुर्वन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
sa: प्रमाणीकरणशक्तिं परिवर्तयन्तु...

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
sa: चयनितप्रमाणपत्रस्य प्रमाणीकरणशक्तिं प्रदातुम् अथवा निरस्तं कुर्वन्तु

en: Change Passphrase...
sa: गुप्तवाक्यं परिवर्तयतु...

en: Add User ID...
sa: उपयोक्तृपरिचयः योजयतु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
sa: समूहं रचयन्तु...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
sa: चयनितप्रमाणपत्रेभ्यः समूहं रचयन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
sa: कार्ड् प्रति प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
sa: चयनितं प्रमाणपत्रं स्मार्टकार्ड् प्रति प्रतिलिख्यताम्

en: Refresh OpenPGP Certificates
sa: OpenPGP प्रमाणपत्राणि ताजगीं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Copy
sa: प्रतिलिपि

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
sa: प्रमाणपत्रं अक्षमं कुर्वन्तु

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
sa: हस्ताक्षरं कर्तुं वा गोपनार्थं वा प्रमाणपत्रं चयनं कुर्वन् अक्षमप्रमाणपत्राणि न प्रदत्तानि सन्ति । ते अधिकांश-छिद्रैः सह प्रमाणपत्र-सूचौ न दर्शिताः ।

en: New S/MIME Certification Request...
sa: नवीन S/MIME प्रमाणीकरण अनुरोध...

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
sa: नूतनं S/MIME प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधं (CSR) रचयन्तु ।

en: Trust Root Certificate
sa: ट्रस्ट रूट प्रमाणपत्र

en: Distrust Root Certificate
sa: अविश्वास मूल प्रमाण पत्र

en: Technical Details
sa: तकनीकी विवरण

en: Refresh S/MIME Certificates
sa: S/MIME प्रमाणपत्राणि ताजगीं कुर्वन्तु

en: Clear CRL Cache
sa: CRL Cache स्वच्छं कुर्वन्तु

en: Dump CRL Cache
sa: CRL Cache डम्प करें

en: Import CRL From File...
sa: सञ्चिकातः CRL आयातयन्तु...

en: Hierarchical list of certificates
sa: प्रमाणपत्राणां श्रेणीबद्धसूची

en: List of certificates
sa: प्रमाणपत्राणां सूची

en: Sign / Encrypt Notepad
sa: नोटपैड् हस्ताक्षर / एन्क्रिप्ट करें

en: Decrypt / Verify Notepad
sa: नोटपैड विक्रिप्ट / सत्यापित करें

en: Import Notepad
sa: नोटपैड आयात करें

en: Revert
sa: प्रत्यावर्तयतु

en: Signing and encryption is not possible.
sa: हस्ताक्षरं, एन्क्रिप्शनं च सम्भवं नास्ति ।

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sa: <para>भवन्तः हस्ताक्षरार्थं वा गोपनार्थं वा <application>Kleopatra</application> इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्नुवन्ति यतोहि <application>Kleopatra</application> इत्यनेन प्रयुक्ता <application>GnuPG</application> प्रणाली %1 नास्ति ।</para>

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
sa: एन्क्रिप्ट् अथवा डिक्रिप्ट् कर्तुं सन्देशं प्रविशन्तु...

en: Decrypt / Verify
sa: विगुप्तीकरण / सत्यापन

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sa: <para>क्षम्यतां ! हस्ताक्षरार्थं वा गोपनार्थं वा <application>Kleopatra</application> इत्यस्य उपयोगं कर्तुं न शक्नुवन्ति यतोहि <application>Kleopatra</application> इत्यनेन प्रयुक्ता <application>GnuPG</application> प्रणाली %1.</para> नास्ति

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
sa: नोटपैड हस्ताक्षर कर...

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
sa: नोटपैड् एन्क्रिप्टिङ्ग्...

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
sa: नोटपैड् हस्ताक्षरं कृत्वा एन्क्रिप्टिङ्ग्...

en: Importing...
sa: आयाति...

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
sa: नोटपैड हस्ताक्षर करें

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
sa: नोटपैड एन्क्रिप्ट करें

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
sa: नोटपैड् हस्ताक्षर / एन्क्रिप्ट करें

en: Filter certificates by text
sa: प्रमाणपत्राणि पाठेन छानयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
sa: केवलं प्रमाणपत्राणि दर्शयन्तु ये प्रविष्टस्य अन्वेषणपदस्य सङ्गतिं कुर्वन्ति ।

en: Show not certified certificates
sa: प्रमाणितप्रमाणपत्राणि न दर्शयन्तु

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
sa: केचन प्रमाणपत्राणि अद्यापि प्रमाणीकृतानि न सन्ति। एतेषां प्रमाणपत्राणां सूचीं द्रष्टुं अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।<br/><br/> प्रमाणपत्राणि वस्तुतः तस्य परिचयस्य सन्ति इति सुनिश्चित्य प्रमाणीकरणस्य आवश्यकता भवति यस्याः सन्ति इति दावान् कुर्वन्ति ।

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
sa: अन्वेषणपदं <%1> प्रविशतु

en: Smart Card Management
sa: स्मार्ट कार्ड प्रबन्धन

[ctx: @action]
en: Reload
sa: पुनः लोड करें

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
sa: स्मार्टकार्ड् पुनः लोड् कुर्वन्तु

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
sa: OpenPGP प्रमाणपत्रं रचयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
sa: कार्ड् मध्ये संगृहीतानाम् कीलानां कृते OpenPGP प्रमाणपत्रं रचयन्तु ।

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
sa: NKS PIN सेट् कुर्वन्तु

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
sa: SigG PIN सेट् कुर्वन्तु

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
sa: नवीन कुञ्जी उत्पन्न करें

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
sa: <para>स्मार्टकार्ड् मध्ये त्रीणि नूतनानि कीलानि जनयन्तु तथा च ताभिः कीलैः सह नूतनं OpenPGP प्रमाणपत्रं रचयन्तु । वैकल्पिकरूपेण, एन्क्रिप्शन-कुंजी कार्डात् बहिः उत्पद्यते तथा च बैकअपः निर्मितः भवति येन कार्डस्य नष्टं वा क्षतिग्रस्तं वा सन्दर्भे भवान् अद्यापि एतया कुञ्जिकायाः सह एन्क्रिप्टेड्-दत्तांशं प्राप्तुं शक्नोति ।</para><para><emphasis strong='true'> स्मार्टकार्ड् मध्ये विद्यमानाः कीलानि अधिलिखितानि भविष्यन्ति।</emphasis></para>

[ctx: @action]
en: Change PIN
sa: पिन परिवर्तयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
sa: स्मार्टकार्ड् मध्ये कुञ्जीनां उपयोगाय आवश्यकं पिन परिवर्तयन्तु। पिन-मध्ये न्यूनातिन्यूनं षट् वर्णाः भवितुमर्हन्ति ।

[ctx: @action]
en: Unblock Card
sa: कार्ड अनब्लॉक करें

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
sa: स्मार्टकार्डं PUK (यदि उपलब्धं भवति) अथवा Admin PIN इत्यनेन अनब्लॉक् कुर्वन्तु।

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
sa: Admin PIN परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
sa: प्रशासनिकसञ्चालनार्थं आवश्यकं पिन परिवर्तयन्तु।

[ctx: @action]
en: Set PUK
sa: खटखटा सेट्

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
sa: स्मार्टकार्डस्य अवरोधं विमोचयितुं यत् PUK उपयोक्तुं शक्यते तत् सेट् कुर्वन्तु वा परिवर्तयन्तु वा। पीयूके न्यूनातिन्यूनम् अष्टवर्णाः भवितुमर्हन्ति ।

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
sa: कार्डधारकं परिवर्तयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
sa: कार्डधारकस्य नाम परिवर्तयन्तु।

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
sa: सार्वजनिककुंजी URL परिवर्तयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
sa: अस्मिन् स्मार्टकार्ड् मध्ये कुञ्जीनां सार्वजनिककुंजी यत्र डाउनलोड् कर्तुं शक्यते तत्र URL परिवर्तयन्तु ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
sa: स्मार्टकार्ड् मध्ये कुञ्जीनां उपयोगाय आवश्यकं पिन परिवर्तयन्तु।

[ctx: @action]
en: Change PUK
sa: PUK परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
sa: PIN Unblocking Key (PUK) परिवर्तयन्तु यस्य उपयोगेन स्मार्टकार्डस्य अनब्लॉक् कर्तुं शक्यते यत् गलत् पिनः बहुवारं प्रविष्टः अस्ति ।

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
sa: Admin Key परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
sa: PIV कार्ड अनुप्रयोगप्रशासनकुंजी परिवर्तयन्तु यस्य उपयोगः PIV कार्ड अनुप्रयोगेन PIV कार्ड अनुप्रयोगप्रशासकस्य प्रमाणीकरणाय भवति तथा च प्रशासकेन (resp. Kleopatra) PIV कार्ड अनुप्रयोगस्य प्रमाणीकरणाय।

[ctx: @action]
en: Generate New Key
sa: नवीनं कुञ्जी उत्पन्नं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
sa: यदि कार्डस्लॉट् मध्ये पूर्वमेव कुञ्जी अस्ति तर्हि नूतनं कीलं पुरातनं कीलस्य स्थाने अनिवार्यतया स्थास्यति ।

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
sa: कार्डं प्रति कीलं लिखन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
sa: प्रमाणपत्रस्य कीलयुग्मं कार्डे लिखन्तु

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
sa: कार्डं प्रति प्रमाणपत्रं लिखन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
sa: अस्य कीलस्य अनुरूपं प्रमाणपत्रं कार्डे लिखन्तु

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
sa: कार्डतः प्रमाणपत्रं आयातयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
sa: कार्डे संगृहीतं प्रमाणपत्रं आयातयन्तु

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
sa: S/MIME प्रमाणीकरणानुरोधं रचयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
sa: अस्य कुञ्जिकायाः कृते S/MIME प्रमाणपत्रहस्ताक्षरानुरोधं रचयन्तु

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
sa: OpenPGP v2.0 अथवा ततः परं

[ctx: Gnuk is a cryptographic token for GnuPG]
en: Gnuk
sa: ग्नुक्

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
sa: NetKey v3 अथवा ततः परं

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
sa: PIV (GnuPG 2.3 अथवा ततः परं आवश्यकम्)

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
sa: CardOS 5 (विविधाः एप्स्) 1.1.

en: Please insert a compatible smartcard.
sa: कृपया सङ्गतं स्मार्टकार्डं सम्मिलितं कुर्वन्तु।

en: Kleopatra currently supports the following card types:
sa: क्लियोपात्रा सम्प्रति निम्नलिखितपत्रप्रकारानाम् समर्थनं करोति ।

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
sa: कार्डधारकं परिवर्तयन्तु

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
sa: नूतनं कार्डधारकस्य नाम प्रविष्टं कुर्वन्तु:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
sa: "<" वर्णः न प्रयुक्तः भवेत् ।

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
sa: द्विगुणस्थानस्य अनुमतिः नास्ति

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
sa: नामस्य आकारः ३८ वर्णात् अधिकः न भवेत् ।

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
sa: क्रमाङ्कयुक्तं OpenPGP कार्डं अन्वेष्टुं असफलम्: %1

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
sa: नामपरिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
sa: सार्वजनिककुंजी URL परिवर्तयन्तु

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
sa: नूतनं सार्वजनिककुंजी URL प्रविष्टं कुर्वन्तु:

[ctx: @info]
en: The size of the URL may not exceed 254 characters.
sa: URL इत्यस्य आकारः २५४ वर्णात् अधिकः न भवेत् ।

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
sa: URL परिवर्तनं विफलम्: %1

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
sa: नेटकी v%1 कार्ड

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
sa: अज्ञात OpenPGP v%1 कार्ड

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
sa: %1 OpenPGP v%2 कार्ड्

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
sa: %1 PKCS#15 कार्ड

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
sa: PIV v%1 कार्ड

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
sa: NKS PIN परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
sa: SigG PIN परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
sa: अस्मिन् कार्डे NullPIN अद्यापि सक्रियम् अस्ति ।

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
sa: प्रमाणपत्राणां उपयोगात् पूर्वं भवद्भिः पिन सेट् कर्तव्यम् ।

[ctx: @label]
en: Card type:
sa: कार्डस्य प्रकारः :

[ctx: @label]
en: Serial number:
sa: क्रमाङ्कः :

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
sa: कार्डधारकः :

[ctx: @label]
en: Public key URL:
sa: सार्वजनिककुंजी URL:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
sa: शेषप्रयासाः :

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
sa: सम्यक् PIN अथवा PUK प्रविष्टुं अवशिष्टप्रयासानां संख्यां दर्शयति ।

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
sa: कार्ड क्रियाएँ

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
sa: अस्य स्मार्टकार्डस्य कृते उपलब्धानि क्रियाणि दर्शयन्तु

en: not set
sa: न सेट्

en: Searching matching certificate in directory service...
sa: निर्देशिकासेवायां मेलप्रमाणपत्रं अन्वेषयति...

en: The matching certificate was imported successfully.
sa: मेलप्रमाणपत्रं सफलतया आयातितम् ।

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
sa: निर्देशिकासेवायां बहुविधमेलनप्रमाणपत्राणि प्राप्तानि ।

en: No matching certificate was found in directory service.
sa: निर्देशिकासेवायां कोऽपि मेलप्रमाणपत्रं न प्राप्तम् ।

en: Rename Tab
sa: Tab इत्यस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: New tab title:
sa: नवीनं ट्याब् शीर्षकम् :

en: New Tab
sa: नवीन ट्याब्

en: Open a new tab
sa: नूतनं ट्याब् उद्घाटयन्तु

en: Rename Tab...
sa: ट्याब् इत्यस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु...

en: Rename this tab
sa: अस्य ट्याब् इत्यस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: Duplicate Tab
sa: डुप्लिकेट ट्याब्

en: Duplicate this tab
sa: एतत् ट्याब् डुप्लिकेट् कुर्वन्तु

en: Close Tab
sa: ट्याब् बन्दं कुर्वन्तु

en: Close this tab
sa: एतत् ट्याब् पिधाय

en: Move Tab Left
sa: ट्याब् वामभागे चालयन्तु

en: Move this tab left
sa: एतत् ट्याब् वामभागे चालयन्तु

en: Move Tab Right
sa: ट्याब् राइट् चालयन्तु

en: Move this tab right
sa: एतत् ट्याब् दक्षिणतः चालयन्तु

en: Hierarchical Certificate List
sa: श्रेणीबद्ध प्रमाणपत्र सूची

en: Expand All
sa: सर्वं विस्तारयतु

en: Collapse All
sa: ध्वस्तं कुर्वन्तु सर्वे

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
sa: क्लियोपेट्रा %1 इत्यत्र स्वागतम्

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
sa: क्लियोपात्रा क्रिप्टो सॉफ्टवेयर <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a> इत्यस्य अग्रभागः अस्ति ।

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
sa: अधिकांशक्रियाणां कृते भवद्भ्यः सार्वजनिककुंजी (प्रमाणपत्रम्) अथवा स्वस्य आवश्यकता भवतिगुप्त कुञ्जी।

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
sa: गुप्तकुञ्जी विगुप्तीकरणाय वा हस्ताक्षराय वा आवश्यकी भवति ।

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
sa: सार्वजनिककुंजी अन्यैः भवतः परिचयस्य सत्यापनार्थं वा भवतः कृते गोपनार्थं वा उपयोक्तुं शक्यते ।

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
sa: https://en.wikipedia.org/wiki/सार्वजनिक-कुंजी_गुप्तलेखन

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
sa: अस्य विषये अधिकं ज्ञातुं शक्नुवन्ति <a href="%1">विकिपीडिया</a> इत्यत्र ।

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
sa: क्लियोपेट्रा इत्यनेन सह भवान् भिन्नानां पद्धतीनां उपयोगेन एन्क्रिप्ट् कर्तुं शक्नोति । कृपया अनुसरणं कुर्वन्तुभवतः संस्थायाः गोपनीयसूचनायाः नियमाः।

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
sa: गुप्तशब्दाधारितगुप्तीकरणाय एतत् <a href="action:help_doc_symenc पश्यन्तु">मार्गदर्शक</a>।

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
sa: सार्वजनिककुंजीगोपनार्थं सामान्यतया भवद्भिः स्वकीयं कुञ्जीयुगलं निर्मातव्यम् ।

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
sa: सार्वजनिककुंजीगुप्तीकरणस्य कृते पदे पदे निर्देशाः अस्मिन् <ahref="action:help_doc_quickguide">मार्गदर्शक</a> ।

en: New Key Pair...
sa: नवीन की युग्म...

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
sa: नूतनं OpenPGP कीलयुग्मं रचयन्तु।<nl/>S/MIME प्रमाणपत्रानुरोधं निर्मातुं तस्य स्थाने <interface>New S/MIME प्रमाणीकरणानुरोधः</interface> इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
sa: सञ्चिकातः प्रमाणपत्रं आयातयन्तु।<nl/>सार्वजनिककीसर्वरतः आयातयितुं तस्य स्थाने <interface>Lookup on Server</interface> इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।
