kwatchgnupg - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (36 entries)

en: Steffen Hansen
sr@ijekavianlatin: Stefen Hansen

en: Original Author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: KWatchGnuPG
sr@ijekavianlatin: K‑nadzor-GnuPG‑a

en: GnuPG log viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač GnuPG‑ovog dnevnika

en: (c) 2004 Klarälvdalens Datakonsult AB
sr@ijekavianlatin: © 2004, KDAB

en: WatchGnuPG
sr@ijekavianlatin: Nadzor-GnuPG‑a

en: &Executable:
sr@ijekavianlatin: &Izvršni fajl:

en: &Socket:
sr@ijekavianlatin: &Soket:

en: None
sr@ijekavianlatin: nikakvo

en: Basic
sr@ijekavianlatin: osnovno

en: Advanced
sr@ijekavianlatin: napredno

en: Expert
sr@ijekavianlatin: stručno

en: Guru
sr@ijekavianlatin: guru

en: Default &log level:
sr@ijekavianlatin: Podrazumevani nivo &beleženja:

en: Log Window
sr@ijekavianlatin: Prozor dnevnika

[ctx: history size spinbox suffix]
en:  line |  lines
sr@ijekavianlatin[0]:  red
sr@ijekavianlatin[1]:  reda
sr@ijekavianlatin[2]:  redova
sr@ijekavianlatin[3]:  red

en: unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

en: &History size:
sr@ijekavianlatin: &Veličina istorijata:

en: Set &Unlimited
sr@ijekavianlatin: Postavi &neograničeno

en: Enable &word wrapping
sr@ijekavianlatin: Uključi &prelom teksta

en: [%1] Log cleared
sr@ijekavianlatin: [%1] Dnevnik očišćen.

en: C&lear History
sr@ijekavianlatin: &Očisti istorijat

en: [%1] Log stopped
sr@ijekavianlatin: [%1] Beleženje zaustavljeno.

en: The watchgnupg logging process could not be started.
    Please install watchgnupg somewhere in your $PATH.
    This log window is unable to display any useful information.
sr@ijekavianlatin: Proces beleženja Nadzora-GnuPG‑a ne može da se pokrene.
    Instalirajte naredbu watchgnupg tako da bude dostupna u putanji.
    Dotle ovaj prozor dnevnika ne može da prikaže ništa korisno.

en: [%1] Log started
sr@ijekavianlatin: [%1] Beleženje pokrenuto.

en: There are no components available that support logging.
sr@ijekavianlatin: Nema dostupnih komponenti koje bi podržavale beleženje.

en: The watchgnupg logging process died.
    Do you want to try to restart it?
sr@ijekavianlatin: Proces beleženja Nadzora-GnuPG‑a je ukinut.
    Želite li da se pokuša ponovno pokretanje?

en: Try Restart
sr@ijekavianlatin: Pokušaj

en: Do Not Try
sr@ijekavianlatin: Ne pokušavaj

en: ====== Restarting logging process =====
sr@ijekavianlatin: ====== Ponovo pokrećem proces beleženja =====

en: The watchgnupg logging process is not running.
    This log window is unable to display any useful information.
sr@ijekavianlatin: Proces beleženja Nadzora-GnuPG‑a nije u pogonu.
    Ovaj prozor dnevnika ne može da prikaže ništa korisno.

en: Save Log to File
sr@ijekavianlatin: Upisivanje dnevnika u fajl

en: Could not save file %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl %1: %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: KWatchGnuPG Log Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač dnevnika K‑nadzora-GnuPG‑a
