kleopatra - en to sv translation catalogue (1893 entries)

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Former Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
sv: Omkonstruktion av användargränssnitt för smartkortsvisning och certifikatinformation

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
sv: Brevvisning

en: Backend configuration framework, KIO integration
sv: Ramverk för inställning av gränssnitt, KIO-integrering

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
sv: Inbyggd GpgME/win-vrängning, kommandon och dialogrutor för UI-server

en: DN display ordering support, infrastructure
sv: Stöd för att ordna visning av DN, infrastruktur

en: Qt5 port, general code maintenance
sv: Konvertering till Qt5, allmänt kodunderhåll

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
sv: Tillståndsberoende färger och teckensnitt i certifikatlistan

en: Artwork
sv: Grafik

[ctx: Preceeds a list of applications/libraries used by Kleopatra]
en: Uses:
sv: Använder:

en: Certificate manager and cryptography app
sv: Certifikathanterare och kryptografiprogram

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
sv: © 2001-%1 Kleopatra-utvecklarna

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid försök att lägga till en ADSK i <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
sv: ADSK tillagd med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
sv: Genom att lägga till en ADSK i certifikatet tillåter du ägaren av ADSK att avkoda alla nya meddelanden som är krypterade med certifikatet. Vill du lägga till ADSK som anges i inställningen av GnuPG i certifikatet?

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
sv: Lägg till ADSK

en: Add ADSK
sv: Lägg till ADSK

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid försök att lägga till en ny delnyckel i <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Subkey added successfully.
sv: Delnyckel tillagd med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att lägga till användaridentifikation: <message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
sv: Fel vid tillägg av användaridentifikation

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
sv: Användaridentifikation tillagt med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
sv: Tillägg av användaridentifikation lyckades

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna PIV-kortet med serienummer: %1

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
sv: Behörighetskontroll för kortet misslyckades: %1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
sv: Ange PIV-kortprogrammets administrativa nyckel på hexadecimalt kodad form.

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
sv: Inget tomt smartkort hittades

en: Failed to find the card with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna kortet med serienummer: %1

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
sv: Ingen plats hittades för delnyckel %1 på smartkortet.

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna OpenPGP-kortet med serienummer: %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
sv: Misslyckades kopiera nyckeln till kortet.

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
sv: <para>Nyckeln kopierades till smartkortet.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
sv: <para>Nyckeln kopierades till smartkortet.</para><para>En säkerhetskopia exporterades till <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
sv: Vill du verkligen ta bort kopian av den hemliga nyckeln lagrad på den här datorn?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Det gick inte att ta bort kopian av den hemliga nyckeln som lagrats på den här datorn:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades kopiera nyckeln till kortet:</para><para><message>%1</message></para>

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
sv: Tyvärr hittades inget lämpligt certifikat att skriva till kortplatsen.

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
sv: %1 (%2, skapad: %3)

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
sv: <p>Bekräfta att du vill skriva följande certifikat till plats %1 på kortet %2:</p><center>%3</center>

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
sv: Skriv certifikat

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
sv: Skriv certifikat till kort

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
sv: Export av certifikatet misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
sv: Misslyckades skriva certifikatet till kortet: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
sv: Skrivning av certifikatet till kortet lyckades.

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
sv: Nyckeln är återkallad

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
sv: Nyckeln är utgången

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
sv: Nyckeln har återkallats. Du kan inte certifiera den.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
sv: Nyckeln har utgått. Du kan inte certifiera den.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
sv: För att certifiera andra certifikat, måste du först skapa ett OpenPGP-certifikat åt dig själv.

en: Do you wish to create one now?
sv: Vill du skapa en ny?

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
sv: Certifiering inte möjlig

[ctx: @action:button]
en: Create
sv: Skapa

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid försök att ändra certifiera<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: Certification Error
sv: Certifieringsfel

en: Certification successful.
sv: Certifiering lyckades.

en: Certification Succeeded
sv: Certifiering lyckades

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
sv: Grupp kan inte certifieras

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
sv: Gruppen innehåller S/MIME-certifikat som inte kan certifieras.

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
sv: Certifiera certifikat

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates ...
sv: Certifierar certifikat ...

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sv: <para>Certifiering av certifikaten misslyckades.</para><para>Fel: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
sv: Alla certifikat certifierades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sv: <para>Certifieringen av alla certifikat misslyckades.</para><para>Fel: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
sv[0]: 1 av %2 certifikat certifierades med lyckat resultat.
sv[1]: %1 av %2 certifikat certifierades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
sv: <p>Nästa steg är att ladda upp de certifierade certifikaten till den inställda certifikatkatalogen.</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
sv: <p>Certifiering av följande certifikat misslyckades:</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
sv: Certifiering slutförd

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid försök att ändra giltighetsperiodens slut för <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: End of validity period changed successfully.
sv: Giltighetsperiodens slut ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
sv: Är '%1' ditt eget certifikat?

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
sv: Markera eget certifikat

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
sv: Ja, det är mitt

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
sv: Nej, det är inte mitt

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
sv: <para>Vill du ge '%1' befogenhet att markera certifikat som %2 åt dig?</para><para><emphasis>Det betyder att ägaren av certifikatet kontrollerar fingeravtryck och bekräftar andras identitet riktigt.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
sv: <para>Vill du ge '%1' befogenhet att markera certifikat som giltigt åt dig?</para><para><emphasis>Det betyder att ägaren av certifikatet kontrollerar fingeravtryck och bekräftar andras identitet riktigt.</emphasis></para>

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
sv: Ge certifieringsbefogenhet

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
sv: Ge befogenhet

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
sv: <para>Certifikatet '%1' har befogenhet att markera andra certifikat som %2 åt dig.</para><para>Vill du återkalla befogenheten?</para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
sv: <para>Certifikatet '%1' har befogenhet att markera andra certifikat som giltiga åt dig.</para><para>Vill du återkalla befogenheten?</para>

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
sv: Återkalla certifieringsbefogenhet

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
sv: Återkalla befogenhet

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid markering av certifikatet '%1' som ditt certifikat.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod när certifieringsbefogenhet skulle ges till '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod när certifieringsbefogenhet skulle återkallas för '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
sv: Certifikatet '%1' markerades som ditt certifikat.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
sv: Certifieringsbefogenhet gavs till '%1'.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
sv: Certifieringsbefogenhet för '%1' har återkallats.

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid försök att ändra lösenordsfrasen för <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Passphrase Change Error
sv: Fel vid ändring av lösenordsfras

en: Passphrase changed successfully.
sv: Lösenordsfras ändrades med lyckat resultat.

en: Passphrase Change Succeeded
sv: Ändring av lösenordsfras lyckades

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna smartkortet med serienummer: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
sv: Ändring av PUK-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
sv: Ta bort blockering av PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
sv: Ändring av administrativ PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
sv: Inställning av NKS PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
sv: Ändring av NKS PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
sv: Ändring av SigG PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
sv: Ändring av SigG PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
sv: Ändring av PIN-kod misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
sv: PUK-kod ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
sv: Tog bort blockering och ställde in en ny PIN-kod med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
sv: Administrativ PIN-kod ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
sv: NKS PIN-kod angiven med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
sv: NKS PIN-kod ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
sv: SigG PIN-kod angiven med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
sv: SigG PIN-kod ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
sv: PIN-kod ändrades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
sv: Certifikatet har markerats som otillförlitligt eftersom fingeravtrycket inte matchade.

en: Failed to update the trust database:
    %1
sv: Misslyckades uppdatera pålitlighetsdatabasen.
    %1

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
sv: Du har inte tillåtelse att markera certifikat som pålitliga eller inte pålitliga.

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
sv: <para>Litar du fullständigt på att</para><para>%1</para><para>korrekt certifierar användarcertifikat?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
sv: <para>Litar du inte på att</para><para>%1</para><para>korrekt certifierar användarcertifikat?</para>

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
sv: Lita på rotcertifikat

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
sv: Lita inte på rotcertifikat

[ctx: @action:button]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
sv: <para>Kontrollera att certifikatet som identifieras som:</para><para>%1</para><para>har SHA-1-fingeravtrycket:</para><para>%2</para>

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
sv: Verifiera fingeravtryck

[ctx: @action:button]
en: Correct
sv: Korrekt

[ctx: @action:button]
en: Wrong
sv: Fel

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
sv: Kan inte öppna befintlig fil "%1" för läsning: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
sv: Kan inte öppna filen "%1" för läsning och skrivning: %2

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
sv: Kan inte ställa in restriktivt skydd för filen %1: %2

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
sv: Misslyckades flytta filen %1 till dess slutgiltiga plats, %2: %3

en: Could not find gpgconf executable
sv: Kunde inte hitta den körbara filen gpgconf

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
sv: "gpgconf --reload gpg-agent" misslyckades: %1

en: An error occurred: %1
sv: Ett fel uppstod: %1

en: Create Checksum Files Error
sv: Fel när checksummeringsfiler skulle skapas

en: Select One or More Files to Create Checksums For
sv: Markera en eller flera filer att skapa checksummor för

en: Verify Checksum Files Error
sv: Fel när checksummeringsfiler skulle verifieras

en: Select One or More Checksum Files
sv: Markera en eller flera checksummeringsfiler

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
sv: Fel vid rensning av CRL-cache

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
sv: Rensa CRL-cache klar

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
sv: Processen DirMngr som försökte rensa CRL-cachen avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel. Kontrollera utmatningen från %1 för detaljinformation.

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
sv: Ett fel uppstod vid försök att rensa CRL-cachen. Utmatningen från %1 är:
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
sv: CRL-cachen rensades med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Success
sv: Lyckades

[ctx: @title:window]
en: Certificate Details
sv: Certifikatinformation

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
sv: Misslyckades skapa en CSR för kortnyckeln:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
sv: <para>Skrev begäran i <filename>%1</filename> med lyckat resultat.</para><para>Du bör nu skicka begäran till certifkatutfärdaren (CA).</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
sv: Begäran sparad

[ctx: @title]
en: Save Request
sv: Spara begäran

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
sv: PKCS#10-begäran (*.p10)

[ctx: @info]
en: <para>Saving the request failed.</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades spara begäran.</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
sv: Fel när begäran skulle sparas

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
sv: Inget av de valda certifikaten kan användas för kryptering. Ingen grupp skapas.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
sv: Vissa av de valda certifikaten kan användas för kryptering. De läggs inte till i gruppen.

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
sv: Ny grupp

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
sv: Ny grupp

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
sv: </p>Det finns redan en OpenPGP-nyckel som motsvarar signeringsnyckeln på kortet:</p><p>%1</p><p>Vill du ändå skapa en OpenPGP-nyckel för kortnycklarna?</p>

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
sv: Skapa OpenPGP-nyckel

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
sv: Ange användaridentifikation

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
sv: Misslyckades skapa en OpenPGP-nyckel från kortnyckeln: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
sv: Skapade en OpenPGP-nyckel från kortnycklarna med lyckat resultat.

en: The clipboard does not appear to contain a signature or encrypted text.
sv: Klippbordet verkar inte innehålla en signatur eller krypterad text.

en: Decrypt/Verify Clipboard Error
sv: Fel vid avkodning och verifiering av klippbordet

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
sv: Avkodning eller verifiering misslyckades

en: Decrypt/Verify Files Error
sv: Fel vid avkodning och verifiering av filer

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
sv: Markera en eller flera filer att avkoda och/eller verifiera

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
sv: Tar bort certifikat

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
sv: Varken OpenPGP- eller CMS-gränssnittet stöder borttagning av certifikat.
    Kontrollera installationen.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
sv: OpenPGP-gränssnittet stöder inte borttagning av certifikat.
    Kontrollera installationen.
    Bara markerade CMS-certifikat kommer att tas bort.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
sv: OpenPGP-gränssnittet stöder inte borttagning av certifikat.
    Kontrollera installationen.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
sv: CMS-gränssnittet stöder inte borttagning av certifikat.
    Kontrollera installationen.
    Bara markerade OpenPGP-certifikat kommer att tas bort.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
sv: CMS-gränssnittet stöder inte borttagning av certifikat.
    Kontrollera installationen.

en: Certificate Deletion Failed
sv: Borttagning av certifikat misslyckades

en: Certificate Deletion Problem
sv: Problem vid borttagning av certifikat

en: OpenPGP backend: %1
sv: OpenPGP-gränssnitt: %1

en: CMS backend: %1
sv: CMS-gränssnitt: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt><p>Ett fel uppstod vid försök att ta bort certifikaten:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
sv: &Uppdatera

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
sv: Hämta innehåll i certifikat

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta processen GpgSM. Kontrollera installationen.

en: Dump Certificate Error
sv: Fel vid hämtning av certifikatets innehåll

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
sv: Processen GpgSM som försökte hämta certifikatets innehåll avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel. Kontrollera utmatningen från gpgsm --dump-cert %1 för detaljinformation.

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
sv: Fel vid certifikatdump

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att hämta certifikatets innehåll. Utmatningen från GpgSM är:
    %1

en: Show Entries
sv: Visa poster

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
sv: Poster:

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
sv: CRL-cacheinnehåll

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
sv: Fel vid CRL-cachedump

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
sv: Processen GpgSM som försökte hämta innehåll i CRL-cachen avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel. Kontrollera utmatningen från gpgsm --call-dirmngr listcrls för detaljinformation.

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att hämta innehåll i CRL-cachen. Utmatningen från GpgSM är:
    %1

en: Encrypt Clipboard Error
sv: Fel vid kryptering av klippbord

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sv: <para>Du har inte certifierat alla giltiga användaridentifikationer för certifikatet med en exporterbar certifiering. Personer som förlitar sig på dina certifieringar kanske inte kan verifiera certifikatet.</para><para>Vill du fortsätta exporten?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
sv: Bekräfta certifikatexport

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
sv[0]: Exportera certifikat
sv[1]: Exportera certifikat

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sv: <para>Du har inte certifierat alla giltiga användaridentifikationer för certifikaten som anges nedan med exporterbara certifieringar. Personer som förlitar sig på dina certifikat kanske inte kan verifiera certifikaten.</para><para>Vill du fortsätta exporten?</para>

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
sv: certifikat

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
sv: Exportera %1 certifikat

en: OpenPGP Certificates
sv: OpenPGP-certifikat

en: S/MIME Certificates
sv: S/MIME-certifikat

en: You have to select different filenames for different protocols.
sv: Du måste välja olika filnamn för olika protokoll.

[ctx: @title:window]
en: Export Error
sv: Fel vid export

en: Exporting certificates...
sv: Exporterar certifikat...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt><p>Ett fel uppstod vid försök att exportera certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
sv: Export av certifikat misslyckades

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte skriva till fil %1.

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
sv: certifikatgrupper

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
sv[0]: Exportera certifikatgrupp
sv[1]: Exportera certifikatgrupper

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
sv: Certifikatgrupper (*%1)

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
sv: Export misslyckades

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
sv: Kan inte skriva över befintlig <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sv: <para>Du har inte certifierat alla OpenPGP-certifikat i den här gruppen med en exporterbar certifiering. Personer som förlitar sig på dina certifikat kanske inte kan verifiera certifikaten.</para><para>Vill du fortsätta exporten?</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
sv: Bekräfta gruppexport

[ctx: @action:button]
en: Export Group
sv: Exportera grupp

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
sv: <para>Du har inte certifierat alla OpenPGP-certifikat i grupperna nedan med exporterbara certifieringar. Personer som förlitar sig på dina certifikat kanske inte kan verifiera certifikaten.</para><para>Vill du fortsätta exporten?</para>

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
sv: Exportera grupper

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
sv: Misslyckades skriva grupper till filen <filename>%1</filename>.

en: Exporting certificate groups...
sv: Exporterar certifikatgrupper...

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
sv: Kan inte öppna filen <filename>%1</filename> för skrivning.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
sv: Misslyckades skriva certifikat till filen <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid export:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
sv[0]: Att exportera certifikatet till en nyckelserver är inte möjligt eftersom användningen av nyckelservrar har explicit inaktiverats.
sv[1]: Att exportera certifikaten till en nyckelserver är inte möjligt eftersom användningen av nyckelservrar har explicit inaktiverats.

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
sv: <para>När OpenPGP-certifikat har exporterats till en öppen katalogserver är det nästan omöjligt att ta bort dem igen.</para><para>Innan du exporterar certifikatet till en öppen katalogserver, se till att du har skapat ett återkallelsecertifikat så att du kan återkalla certifikatet om det är komprometterat, förlorat eller om du har glömt lösenordsfrasen.</para><para>Är du säker på att du vill fortsätta?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
sv: Export av OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
sv: Fel vid export av OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Finished
sv: Export av OpenPGP-certifikat klar

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sv: <para>Processen Gpg som försökte exportera OpenPGP-certifikat avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel.</para><para>Kontrollera utmatningen från <icode>%1</icode> för detaljinformation.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att exportera OpenPGP-certifikat.</para> <para>Utmaningen från <command>%1</command> är:<nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates exported successfully.
sv: OpenPGP-certifikat exporterades med lyckat resultat.

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
sv: <para><email>%1</email> har ingen användbar överföring för att skicka en nyckel med e-post, WKS-uppladdning är inte möjlig.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
sv: <para>Alla e-postleverantörer stöder inte WKS, så alla nycklar som exporteras på så sätt kan misslyckas individuellt.</para><para>Om exporterad, skickas ett brev med bekräftelsebegäran till <email>%1</email> som måste bekräftas via ett e-postprogram för att slutföra exportprocessen.</para><para><application>Kmail</application> kan hantera sådana brev, men alla e-postprogram kan det inte.</para><para>När den väl har exporterats, stöder inte standarden (ännu) automatisk borttagning av en publicerad nyckel.</para><para>Är du säker på att du vill fortsätta?</para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att exportera OpenPGP-certifikat.</para><para>Utmatningen från GnuPG WKS-klienten är: <message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
sv: <para>Ett fel uppstod när brevet för att publicera nyckeln skulle skapas:</para><message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
sv: <para><application>Kleopatra</application> använder <application>PaperKey</application> för att skapa en minimerad och utskrivbar version av din hemliga nyckel.</para><para>Försäkra dig om att det är installerat.</para>

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
sv: Kunde inte hitta den körbara filen PaperKey.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid export av den hemliga nyckeln:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para><application>PaperKey</application> misslyckades med felet</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
sv: Skriv ut hemlig nyckel

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
sv: Hemliga nyckelfiler

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
sv: Alla filer

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
sv: Säkerhetskopia av hemlig nyckel

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup Error
sv: Fel vid säkerhetskopiering av hemlig nyckel

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
sv: Säkerhetskopiering av hemlig nyckel...

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
sv: Säkerhetskopians resultat är tomt. Kanske har du skrivit in en tom eller felaktig lösenordsfras.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
sv: Skrivning av nyckel till filen <filename>%1</filename> misslyckades.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
sv: Säkerhetskopian av den hemliga nyckeln skapad med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid säkerhetskopiering av den hemliga nyckeln:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
sv: delnycklar

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
sv[0]: Exportera delnyckel
sv[1]: Exportera delnycklar

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
sv: Exporterar delnycklar...

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
sv: Resultatet av exporten är tomt.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
sv[0]: Skrivning av delnyckel till filen <filename>%2</filename> misslyckades.
sv[1]: Skrivning av delnycklar till filen <filename>%2</filename> misslyckades.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
sv[0]: Delnyckeln exporterades med lyckat resultat.
sv[1]: %1 delnycklar exporterades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
sv: Misslyckades skapa nya kortnycklar och ett certifikat: %1

en: Save backup of encryption key
sv: Spara säkerhetskopia av krypteringsnyckel

en: Backup Key
sv: Säkerhetskopiera nyckel

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
sv: Misslyckades flytta säkerhetskopia. Den säkerhetskopierade nyckeln är fortfarande lagrad i: %1

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
sv: Skapade nya kortnycklar och ett certifikat för kortet med lyckat resultat.

[ctx: @title]
en: Success
sv: Lyckades

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
sv:  Skapar nycklar

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
sv: Det kan ta flera minuter...

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
sv: De befintliga nycklarna på kortet kommer att <b>tas bort</b> och ersättas av nya nycklar.

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
sv: Det kommer inte längre att vara möjligt att avkoda tidigare kommunikation krypterad för den befintliga nyckeln.

en: Secret Key Deletion
sv: Borttagning av hemlig nyckel

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
sv: Du kan inte generera nycklar på smartkortet eftersom det inte stöder någon av de kompatibla algoritmerna.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
sv: Det här är ett återkallelsecertifikat för OpenPGP-nyckeln:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
sv: Ett återkallelsecertifikat är en sorts "nödströmbrytare" för att öppet
    deklarera att en nyckel inte ska användas längre. Det går inte att
    återkalla ett sådant återkallelsecertifikat när det väl har publicerats.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
sv: Använd det för att återkalla den här nyckeln i händelse den har
    blivit komprometterad eller den hemliga nyckeln har gått förlorad.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
sv: För att undvika att filen används av misstag, har ett kolon infogats
    innan de fem minustecknen nedan. Ta bort kolonet med en texteditor
    innan återkallelsecertifikatet importeras och publiceras.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
sv: Certifikatet skapat med lyckat resultat.<br><br>Observera:<br>För att förhindra import av återkallelsen av<br>misstag, krävs att certifikatet redigeras manuellt<br>innan det kan importeras.

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
sv: Återkallelsecertifikat skapat

en: Generate revocation certificate
sv: Skapa återkallelsecertifikat

en: Revocation Certificates
sv: Återkallelsecertifikat

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Filen <filename>%1</filename> finns redan. Vill du skriva över den?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
sv: Fel vid försök att skapa återkallelsecertifikat

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
sv: Diagnostik av delprocess

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta processen %1. Kontrollera installationen.

en: Starting %1...
sv: Startar %1...

en: Process finished
sv: Processen avslutades

en: Certificate Import Failed
sv: Import av certifikat misslyckades

en: Clipboard contents do not look like a certificate.
sv: Klippbordets innehåll ser inte ut som ett certifikat.

en: Could not determine certificate type of clipboard contents.
sv: Kunde inte bestämma certifikattyp för klippbordets innehåll.

en: Clipboard
sv: Klippbord

en: Notepad
sv: Anteckningsblock

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
sv: Importerar certifikat

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
sv[0]: Importerar certifikat från 1 fil...
sv[1]: Importerar certifikat från %1 filer...

en: Could not open file %1 for reading: %2
sv: Kunde inte öppna filen %1 för läsning: %2

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Any files
sv: Alla filer

en: Select Certificate File
sv: Välj certifikatfil

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
sv: Hämtar nycklar

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
sv[0]: Hämtar 1 nyckel ... (det kan ta en stund)
sv[1]: Hämtar %1 nycklar ... (det kan ta en stund)

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
sv: Tyvärr hittades inget certifikat att importera från kortplatsen.

en: Card Certificate
sv: Kortcertifikat

en: Importing certificates... (this can take a while)
sv: Importerar certifikat ... (det kan ta en stund)

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported Certificates from %1
sv: Importerade certifikat från %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Imported certificates from these sources:<br/>%1
sv: Importerade certifikat från följande källor:<br/>%1

[ctx: @title:tab]
en: Imported Certificates
sv: Importerade certifikat

en: Total number processed:
sv: Totalt antal behandlade:

en: Imported:
sv: Importerade:

en: New signatures:
sv: Nya signaturer:

en: New user IDs:
sv: Nya användaridentifikationer:

en: Certificates without user IDs:
sv: Nycklar utan användaridentifikation:

en: New subkeys:
sv: Nya delnycklar:

en: Newly revoked:
sv: Nyligen återkallade:

en: Not imported:
sv: Inte importerade:

en: Unchanged:
sv: Oförändrade:

en: Secret keys processed:
sv: Hemliga nycklar behandlade:

en: Secret keys imported:
sv: Hemliga nycklar importerade:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
sv: Hemliga nycklar som <em>inte</em> importerats:

en: Secret keys unchanged:
sv: Oförändrade hemliga nycklar:

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
sv: Föråldrade PGP-2 nycklar hoppades över:

en: Certificate Groups
sv: Certifikatgrupper

en: New groups:
sv: Nya grupper:

en: Updated groups:
sv: Uppdaterade  grupper:

en: No imports (should not happen, please report a bug).
sv: Inga importer (det ska inte kunna inträffa, rapportera gärna felet).

en: Detailed results of importing %1:
sv: Detaljresultat från import av %1:

en: Detailed results of import:
sv: Detaljresultat från import:

en: A phone call to the person.
sv: Ett telefonsamtal till personen.

en: Using a business card.
sv: Använd ett visitkort.

en: Confirming it on a trusted website.
sv: Bekräftar det via en pålitlig webbplats.

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
sv: För att markera certifikatet som giltigt måste det certifieras.

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
sv: Att certifiera betyder att kontrollera fingeravtrycket.

en: Some suggestions to do this are:
sv: Några förslag för att göra det:

en: Do you wish to start this process now?
sv: Vill du börja processen nu?

[ctx: @title]
en: You have imported a new certificate (public key)
sv: Du har importerat ett nytt certifikat (öppen nyckel)

[ctx: @action:button]
en: Certify
sv: Certifiera

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
sv: %1 (importerad med %2)

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
sv: Granskningsloggen är tom.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
sv: Import avbruten.

en: Certificate Import Result
sv: Resultat av certifikatimport

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt><p>Ett fel uppstod vid försök att importera certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
sv: <qt><p>Ett fel uppstod när certifikatet %1 skulle importeras:</p><p><b>%2</b></p></qt>

[ctx: @info]
en: <para>You have imported a certificate with fingerprint</para><para><numid>%1</numid></para><para>and user IDs<list>%2</list></para><para>Is this your own certificate?</para>
sv: <para>Du har importerat ett certifikat med fingeravtryck</para><para><numid>%1</numid></para><para>och användaridentifikation<list>%2</list></para><para>Är det ditt eget certifikat?</para>

[ctx: @action:button]
en: Yes, It's Mine
sv: Ja, det är mitt

[ctx: @action:button]
en: No, It's Not Mine
sv: Nej, det är inte mitt

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
sv: <para>Den importerade gruppen</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>innehåller certifikat som inte kan användas för kryptering. Det kan leda till oväntade resultat.</para>

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
sv[0]: Hämtar 1 signeringsnyckel ... (det kan ta en stund)
sv[1]: Hämtar %1 signeringsnycklar ... (det kan ta en stund)

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
sv: Certifikattypen (%1) stöds inte av den här installationen av Kleopatra.

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
sv: Certifikatåterkallelselistor, DER-kodade

en: Select CRL File to Import
sv: Välj CRL-fil att importera

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta processen DirMngr. Kontrollera installationen.

en: Clear CRL Cache Error
sv: Fel vid rensning av CRL-cache

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
sv: Processen GpgSM som försökte importera CRL-filen avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel. Kontrollera utmatningen från gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filnamn> för detaljinformation.

en: Import CRL Error
sv: Fel vid import av CRL

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att importera CRL-filen. Utmatningen från GpgSM är:
    %1

en: CRL file imported successfully.
sv: CRL-filen importerades med lyckat resultat.

en: Import CRL Finished
sv: Import av CRL klar

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
sv: Kan inte öppna <filename>%1</filename> för läsning.

en: Failed to restore any secret keys.
sv: Misslyckades återställa alla hemliga nycklar.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
sv: Återställde de hemliga nyckeldelarna från <filename>%1</filename> med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
sv: <para><application>Kleopatra</application> använder <application>PaperKey</application> för att importera textsäkerhetskopian.</para><para>Försäkra dig om att det är installerat.</para>

en: Select input file
sv: Välj indatafil

en: Paper backup
sv: Säkerhetskopia på papper

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
sv: Fel vid import av hemlig nyckel

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sv: <para>Processen GPG som försökte återställa den hemliga nyckeln avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel.</para><para>Kontrollera utmatningen från <icode>%1</icode> för detaljinformation.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att återställa den hemliga nyckeln.</para><para>Utmatningen från <command>%1</command> är: <message>%2</message></para>

en: Select Card
sv: Välj kort

en: Please select the card the key should be written to:
sv: Välj kort som nyckeln ska skrivas till:

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
sv: Tyvärr stöds inte att skriva nycklar till kortet <emphasis>%1</emphasis>.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
sv: Signatur

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

en: Select Card Slot
sv: Välj kortplats

en: Please select the card slot the key should be written to:
sv: Välj kortplats som nyckeln ska skrivas till:

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
sv: Tyvärr kan den här nyckeln inte överföras till ett OpenPGP-kort.

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
sv: <p>Kortet <em>%1</em> innehåller redan en nyckel på den här platsen. Att fortsätta <b>skriver över</b> den nyckeln.</p><p>Om det inte finns någon säkerhetskopia av den befintliga nyckeln kommer den oåterkalleligen att gå förlorad.</p>

en: The existing key has the fingerprint:
sv: Den befintliga nyckeln har fingeravtrycket:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
sv: Skriv över befintlig nyckel

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
sv: Skriv över befintlig nyckel

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
sv: Välj certifikat

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
sv: Välj certifikatet vars nyckelpar du vill skriva till kortet:

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
sv: Tyvärr kan den här nyckeln inte överföras till ett PIV-kort.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
sv: Tyvärr kan bara krypterings- och signeringsnycklar överföras till ett PIV-kort.

en: The existing key has the key grip:
sv: Den befintliga nyckeln har nyckelgreppet:

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
sv: <para>Nyckeln har kopierats till kortet.</para><para>Du kan nu radera kopian av nyckeln som är lagrad på den här datorn. Alternativt kan du först skapa en säkerhetskopia av nyckeln.</para>

[ctx: @action:button]
en: Create backup
sv: Skapa säkerhetskopia

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
sv: Ta bort kopia på disk

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
sv: Behåll kopia på disk

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
sv: <para>Nyckeln har kopierats till kortet och en säkerhetskopia har skrivits till <filename>%1</filename>.</para><para>Vill du ta bort nyckelns kopia lagrad på datorn?</para>

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
sv: Säkerhetskopiera hemlig nyckel

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
sv: Säkerhetskopior av hemlig nyckel

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
sv: Kan inte öppna den privata nyckelfilen <filename>%1</filename> för läsning.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
sv: Den privata nyckelfilen <filename>%1</filename> är tom.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
sv: Kan inte öppna filen <filename>%1</filename> för skrivning.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
sv: Skrivning av den hemliga nyckelns säkerhetskopia till <filename>%1</filename> misslyckades.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
sv: Vill du verkligen ta bort kopian av nyckeln lagrad på den här datorn?

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Det gick inte att ta bort kopian av nyckeln som lagrats på den här datorn:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
sv: Kopian av nyckeln som lagrats på den här datorn har tagits bort.

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
sv: Söker efter matchande certifikat ...

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
sv: <para>En av X.509 katalogtjänsterna returnerade certificat utan fingeravtryck. Sådana certifikat ignoreras eftersom fingeravtryck krävs som unika identifierare av certifikat.</para><para>Du bör överväga att ställa in en annan X.509 katalogtjänst i inställningsdialogrutan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
sv: <para> OpenPGP nyckelservern returnerade certificat utan fingeravtryck. Sådana certifikat ignoreras eftersom fingeravtryck krävs som unika identifierare av certifikat.</para><para>Du bör överväga att ställa in en annan OpenPGP nyckelserver i inställningsdialogrutan.</para>

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
sv: Ogiltigt svar från servern

[ctx: @info]
en: No certificates found
sv: Inga certifikat hittades

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
sv: %1 certifikatserver

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
sv: Misslyckades söka på certifikatservern. Felet som returnerades är:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
sv: <para>Frågans resultat har avkortats.</para><para>Antingen har den lokala gränsen eller en fjärrgräns för maximalt antal returnerade träffar överskridits.</para><para>Du kan försöka öka den lokala gränsen i inställningsdialogrutan, en om en av de inställda servrarna är den begränsande faktorn, måste du förfina sökningen.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
sv: Resultat avkortat

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
sv: <para>Du har inte ställt in några katalogservrar.</para><para>Du måste ställa in minst en katalogserver för att söka.</para><para>Du kan ställa in katalogservrar här: <interface>Inställningar -> Anpassa Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
sv: Några katalogservrar är inte inställda

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
sv: Du har inte tillåtelse att skapa S/MIME begäran om certifikatsignering.

en: Could not start key pair creation: %1
sv: Kunde inte starta skapa nyckelpar: %1

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
sv: Skapar nyckelpar...

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
sv: Processen för att skapa en nyckel kräver ett stort antal slumptal. Den kan ta flera minuter...

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
sv: <para>Ett nytt OpenPGP-certifikat skapades med lyckat resultat.</para><para>Det nya certifikatets fingeravtryck: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades skapa ett nytt OpenPGP-certifikat.</para><para>Fel: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
sv: <para>Ett nytt OpenPGP-certifikat skapades med lyckat resultat, men det hittades inte i nyckelringen.</para><para>Det nya certifikatets fingeravtryck:<nl/>%1</para>

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
sv: Misslyckades skapa nyckel: %1

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
sv: Nyckel skapad med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
sv: <p>Kortet innehåller redan en nyckel på den här platsen. Att fortsätta <b>skriver över</b> den nyckeln.</p><p>Om det inte finns någon säkerhetskopia av den befintliga nyckeln kommer den oåterkalleligen att gå förlorad.</p>

en: The existing key has the ID:
sv: Den befintliga nyckeln har id:

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
sv: Skriv över befintlig nyckel

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
sv: Du kan inte generera en nyckel på smartkortet eftersom det inte stöder någon av de kompatibla algoritmerna.

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
sv: Uppdaterar nyckel...

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
sv: Uppdaterar certifikat...

en: The certificate has not changed.
sv: Certifikatet har inte ändrats.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: The certificate has been updated.
sv: Certifikatet har uppdaterats.

en: New user IDs: %1
sv: Nya användaridentifikationer: %1

en: New subkeys: %1
sv: Nya delnycklar: %1

en: New signatures: %1
sv: Nya signaturer: %1

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
sv[0]: Dessutom har en ny nyckel hämtats.
sv[1]: Dessutom har %1 nya nycklar hämtats.

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
sv: Resultat av OpenPGP-certifikatuppdatering från nyckelserver, LDAP-server eller Active Directory

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades spara:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
sv: <para>Uppdateringen hoppades över eftersom ingen OpenPGP-nyckelserver är inställd.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
sv[0]: <para>Certifikatet hittades inte.</para>
sv[1]: <para>Certifikaten hittades inte.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
sv[0]: <para>Certifikatet uppdaterades.</para>
sv[1]: <para>Certifikaten uppdaterades.</para>

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
sv: Resultat av uppdatering från webbnyckelkatalog

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
sv: Resultat av S/MIME-certifikatuppdatering

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
sv[0]: Certifikat uppdaterat
sv[1]: Certifikat uppdaterade

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
sv: Uppdatering misslyckades

[ctx: @info]
en: Refreshing the OpenPGP certificates is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
sv: Det är inte möjligt att uppdatera OpenPGP-certifikaten eftersom användningen av nyckelservrar har explicit inaktiverats.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
sv: <para>Uppdatering av OpenPGP-certifikat innebär nerladdning av alla certifikat igen, för att kontrollera om något av dem har återkallats under tiden.</para><para>Det kan orsaka kännbar påfrestning både på din egen och andras nätverksanslutning, och kan ta mer än en timme att göra färdigt, beroende på nätverksanslutning och antal certifikat att kontrollera.</para><para>Är du säker på att du vill fortsätta?</para>

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh
sv: OpenPGP-certifikatuppdatering

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Error
sv: Fel vid uppdatering av OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
sv: Uppdatering av OpenPGP-certifikat klar

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sv: <para>Processen GpgSM som försökte uppdatera OpenPGP-certifikat avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel.</para><para>Kontrollera utmatningen från <icode>%1</icode> för detaljinformation.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att uppdatera OpenPGP-certifikat.</para><para>Utmatningen från <command>%1</command> är: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
sv: OpenPGP-certifikat uppdaterade med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connections, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
sv: <para>Uppdatering av X.509-certifikat innebär nerladdning av certifikatåterkallelselistor för alla certifikat, även om de annars fortfarande skulle vara giltiga.</para><para>Det kan orsaka kännbar påfrestning både på din egen och andras nätverksanslutning, och kan ta mer än en timme att göra färdigt, beroende på nätverksanslutning och antal certifikat att kontrollera.</para><para>Är du säker på att du vill fortsätta?</para>

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh
sv: X.509-certifikatuppdatering

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Error
sv: Fel vid uppdatering av X.509-certifikat

[ctx: @title:window]
en: X.509 Certificate Refresh Finished
sv: Uppdatering av X.509-certifikat klar

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
sv: <para>Processen GpgSM som försökte uppdatera X.509-certifikat avslutades i förtid på grund av ett oväntat fel.</para><para>Kontrollera utmatningen från <icode>%1</icode> för detaljinformation.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh X.509 certificates.</para><para>The output from <command>%1</command> was: <bcode>%2</bcode></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att uppdatera X.509-certifikat.</para><para>Utmatningen från <command>%1</command> är: <bcode>%2</bcode></para>

[ctx: @info]
en: X.509 certificates refreshed successfully.
sv: X.509-certifikat uppdaterade med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
sv: <para>Du är på väg att återkalla certifieringen av användaridentifikation<nl/>%1<nl/>skapad med nyckeln<nl/>%2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
sv: Bekräfta återkallande

en: Revoke Certification
sv: Återkalla certifiering

en: User ID '%1' certified with key %2
sv: Användaridentifikation %1 certifierad med nyckel %2

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
sv[0]: Du är på väg att återkalla följande certifiering:
sv[1]: Du är på väg att återkalla följande %1 certifieringar:

en: Revoke Certifications
sv: Återkalla certifieringar

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
sv[0]: <para>Certifieringen har återkallats med lyckat resultat.</para><para>Vill du publicera återkallandet?</para>
sv[1]: <para>%1 certifieringar har återkallats med lyckat resultat.</para><para>Vill du publicera återkallandena?</para>

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
sv[0]: Publicera återkallandet
sv[1]: Publicera återkallandena

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
sv: Bekräfta publicering

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
sv: <para>Återkallandet av certifieringen av användaridentifikation<nl/>%1<nl/>skapad med nyckeln<nl/>%2<nl/>misslyckades:</para><para><message>%3</message></para>

en: You cannot revoke any certifications of this key.
sv: Du kan inte återkalla några certifieringar av nyckeln.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
sv[0]: Du kan inte återkalla några certifieringar av användaridentifikationen.
sv[1]: Du kan inte återkalla några certifieringar av användaridentifikationerna.

en: You cannot revoke this certification.
sv: Du kan inte återkalla certifieringen.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
sv: Nyckeln har redan återkallats.

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
sv: Återkallar nyckel...

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid återkallande:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
sv: Återkallande misslyckades

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
sv: Certifikatet har återkallats med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sv: <para>Certifikatet återkallades med lyckat resultat och laddades upp till den interna katalogen.</para><para>Det återkallade certifikatet sparades i <filename>%1</filename>.</para><para>Du bör skicka filen till dina kommunikationspartners med instruktion om att importera den.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sv: <para>Certifikatet återkallades med lyckat resultat och laddades upp till %1.</para><para>Det återkallade certifikatet sparades i <filename>%2</filename>.</para><para>Du bör skicka filen till dina kommunikationspartners med instruktion om att importera den.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
sv: <para>Certifikatet återkallades med lyckat resultat.</para><para>Det återkallade certifikatet sparades i <filename>%1</filename>.</para><para>Du bör skicka filen till dina kommunikationspartners med instruktion om att importera den.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att återkalla användaridentifikationen<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
sv: <para>Användaridentifikationen<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>har återkallats med lyckat resultat.</para>

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
sv: Återkallelse lyckades

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
sv: Ange ursprunglig PIN-kod

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna NetKey-kortet med serienummer: %1

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
sv: Ange PIV-kortprogrammets gamla administrativa nyckel på hexadecimalt kodad form.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
sv: Ange PIV-kortprogrammets administrativa nyckel på hexadecimalt kodad form. Nyckeln måste bestå av 24 byte, dvs. 48 hexadecimala tecken.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
sv: Ange PIV-kortprogrammets nya administrativa nyckel igen.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
sv: De två nycklarna du har anget stämmer inte överens. Försök igen.

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
sv: Misslyckades ange PIV-kortprogrammets administrativa nyckel: %1

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
sv: PIV-kortprogrammets administrativa nyckel angiven med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att flagga användaridentifikationen<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>som primär användaridentifikation.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
sv: <para>Användaridentifikationen<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>har flaggats som den primära användaridentifikationen med lyckat resultat.</para>

en: Sign Clipboard Error
sv: Fel vid signering med klippbordet

en: Sign/Encrypt Files Error
sv: Fel vid signering eller kryptering av filer

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
sv: Markera en eller flera filer att signera och/eller kryptera

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
sv: Markera katalog att signera och/eller kryptera

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades aktivera certifikat:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
sv: <para>Misslyckades inaktivera certifikat:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
sv: <namnlöst>

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
sv: Parametern har låsts av systemadministratören.

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
sv: Visa följande information i certifikatlistans verktygstips:

[ctx: @option:check]
en: Show validity
sv: Visa giltighet

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
sv: Visa ägarinformation

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
sv: Visa teknisk detaljinformation

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
sv: Visa kommande certifikatutgångstider

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
sv: Tröskel för egna certifikat:

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
sv: aldrig

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
sv[0]: %v dag
sv[1]: %v dagar

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
sv: Välj antal dagar du vill varnas i förväg om ditt eget certifikat är på väg att gå ut snart.

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
sv: Tröskel för andra certifikat:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
sv: Välj antal dagar du vill varnas i förväg om ditt en annan persons certifikat är på väg att gå ut snart.

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
sv: Ange ikon...

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
sv: Ange textfärg...

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
sv: Ange bakgrundsfärg...

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
sv: Ange teckensnitt...

[ctx: @option:check]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @option:check]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
sv: Stryk över

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
sv: Förvalt utseende

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
sv: Certifikatkategorier

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
sv: Förhandsgranskning av färger är inaktiverad eftersom hög kontrast är aktiv.

note: i18n: ectx: label, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: DN-Attribute Order
sv: DN-egenskapsordning

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

en: Directory Services
sv: Katalogtjänster

en: Appearance
sv: Utseende

en: Crypto Operations
sv: Krypteringsåtgärder

en: S/MIME Validation
sv: S/MIME-validering

en: Smart Cards
sv: Smartkort

en: GnuPG System
sv: GnuPG-system

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
sv: Skapa filer krypterade med OpenPGP med filändelsen ".pgp" istället för ".gpg"

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
sv: Skapa signerade eller krypterade filer som textfiler.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
sv: Markera alternativet för att koda krypterade eller signerade filer som base64-kodad text, så att de kan öppnas med en editor eller skickas i brevtext. Det ökar filstorleken med en tredjedel.

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
sv: Behandla .p7m-filer utan filändelse som brev.

[ctx: @option:check]
en: Automatically start operation based on input detection for decrypt/verify.
sv: Starta automatiskt åtgärden baserat på detektering av indata för avkodning eller verifiering.

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
sv: Packa automatiskt upp filarkiv efter avkodning

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
sv: Skapa tillfälliga avkodade filer i den krypterade filens katalog.

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
sv: Aktivera alternativet för att undvika att använda användarens tillfälliga katalog.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
sv: Använd bara symmetrisk kryptering.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
sv: Ställ in alternativet för att inaktivera kryptering med öppen nyckel.

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
sv: Använd endast kryptering med öppen nyckel.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
sv: Ställ in alternativet för att inaktivera lösenordsbaserad kryptering.

en: Checksum program to use when creating checksum files:
sv: Program för checksummering att använda när checksummeringsfiler skapas:

en: Archive command to use when archiving files:
sv: Arkiveringskommando att använda när filer arkiveras:

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
sv: OpenPGP-nyckelserver

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
sv: Observera att bara en OpenPGP-nyckelserver kan ställas in.

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
sv: Använd OpenPGP-nyckelserver

en: OpenPGP keyserver:
sv: OpenPGP-nyckelserver:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used. To disable the use of an OpenPGP keyserver enter the special value <emphasis>none</emphasis>.
sv: Ange adressen till nyckelservern som ska användas när du söker efter OpenPGP-certifikat och när du laddar upp OpenPGP-certifikat. Om du inte anger en adress kommer ett internt standardvärde att användas. För att inaktivera användningen av en OpenPGP-nyckelserver anger du specialvärdet <emphasis>ingen</emphasis>.

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
sv: Sök efter saknade nycklar när en signatur verifieras

en: X.509 Directory Services
sv: X.509-katalogtjänster

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
sv: LDAP-&tidsgräns (minuter:sekunder):

en: &Maximum number of items returned by query:
sv: &Maximalt antal objekt som returneras av en förfrågan:

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
sv: Hämta saknade certifieringsnycklar när nya nycklar importeras

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
sv: Om aktiverat, försöker Kleopatra automatiskt hämta nycklarna som användes för att certifiera användaridentifikationer för nyimporterade OpenPGP-nycklar.

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
sv: Fråga leverantörernas certifikatkataloger för alla användaridentifikationer

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
sv: Normalt frågar bara Kleopatra leverantörernas (WNK) certifikatkataloger om användaridentifikationer som ursprungligen hämtades från en WNK vid uppdatering av ett OpenPGP-certifikat. Om alternativet är aktiverat, frågar Kleopatra WNK:er för alla användaridentifikationer.

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
sv: Gränssnittsfel: gpgconf verkar inte känna till posten för %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
sv: Gränssnittsfel: gpgconf har fel typ för %1/%2: %3 %4

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
sv: Anpassa grupper

en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @label]
en: Search:
sv: Sök:

[ctx: @label]
en: Search groups
sv: Sök efter grupper

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
sv: Sök i listan efter grupper som motsvarar sökbegreppet.

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
sv: Ange sökbegrepp

[ctx: groups of keys]
en: groups
sv: grupper

[ctx: @action:button]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action:button]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
sv: Starta certifieringsprocessen för alla certifikat i gruppen.

[ctx: @action:button]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
sv: Redigera grupp

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
sv: <para>Vill du verkligen ta bort gruppen?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>När den väl har tagits bort kan den inte återställas.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
sv[0]: <para>Vill du verkligen ta bort gruppen?</para><para>När den väl har tagits bort kan den inte återställas.</para>
sv[1]: <para>Vill du verkligen ta bort %1 grupper?</para><para>När de väl har tagits bort kan de inte återställas.</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
sv[0]: Ta bort grupp
sv[1]: Ta bort grupper

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
sv: Gruppen innehåller certifikat som inte kan användas för kryptering. Det kan leda till oväntade resultat.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Den aktuella modulens inställningar har ändrats.
    Vill du verkställa ändringarna eller överge dem?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
sv: Verkställ inställningar

en: Smart card reader to use:
sv: Smartkortsläsare att använda:

en: Cannot be configured with Kleopatra
sv: Kan inte ställas in med Kleopatra

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
sv: Det här alternativet kräver dirmngr 0.9.0 eller senare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
sv: ingen proxy

en: (Current system setting: %1)
sv: (Nuvarande systeminställning: %1)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB) i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
sv: Alternativet aktiverar regelbunden giltighetskontroll av certifikat. Du kan också välja kontrollintervall (i timmar). Observera att giltighetskontroll utförs implicit så fort signifikanta filer i ~/.gnupg ändras. Alternativet gäller därför bara externa faktorer för certifikatgiltighet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
sv: Kontrollera certifikatgiltighet var

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
sv: timme

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
sv:  timmar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
sv: Om det här alternativet är markerat, valideras S/MIME-certifikat direkt med Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fyll i webbadressen till OCSP-besvararen nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OCSPCB)
en: Validate certificates online (OCSP)
sv: Direktvalidera certifikat (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
sv: Direktvalidera certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderURLLabel)
en: OCSP responder URL:
sv: Webbadress för OCSP-besvarare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
sv: Skriv in adressen till servern för direktvalidering av certifikat (OCSP-besvarare). Webbadressen börjar oftast med http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OCSPResponderSignatureLabel)
en: OCSP responder signature:
sv: Signatur för OCSP-besvarare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
sv: Ignorera tjänstwebbadress för certifikat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KleopatraClientCopy::Gui::CertificateRequester, OCSPResponderSignature)
en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
sv: Välj certifikatet som OCSP-servern signerar sina svar med här.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
sv: Normalt använder GnuPG filen ~/.gnupg/policies.txt för att kontrollera om en certifikatpolicy tillåts. Om alternativet är markerat, kontrolleras inte någon policy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
sv: Kontrollera inte certifikatpolicy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
sv: Om det här alternativet är markerat, används certifikatåterkallelselistor aldrig för att validera S/MIME-certifikat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
sv: Konsultera aldrig en CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: If this option is checked while a root CA certificate is being imported, you will be asked to confirm its fingerprint and to state whether or not you consider this root certificate to be trusted. A root certificate needs to be trusted before the certificates it certified become trusted, but lightly allowing trusted root certificates into your certificate store will undermine the security of the system.
sv: Om alternativet är markerat när rotcertifikat från certifikatutfärdaren importeras, blir du tillfrågad om att bekräfta dess fingeravtryck och tillstånd vare sig du anser att rotcertifikatet är pålitligt eller inte. Ett rotcertifikat måste vara pålitligt innan de certifikat som det certifierar kan anses pålitliga, men att lättvindligt tillåta pålitliga rotcertifikat i din certifikatlagring, underminerar systemets säkerhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMarkTrustedCB)
en: Allow to mark root certificates as trusted
sv: Tillåt att rotcertifikat markeras som pålitliga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
sv: Om det här alternativet är markerat, hämtas saknade utgivarcertifikat om nödvändigt (det gäller båda valideringsmetoderna, CRL:er och OCSP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
sv: Hämta saknade utgivarcertifikat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
sv: &HTTP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
sv: Inaktiverar användning av HTTP för S/MIME helt och hållet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
sv: Utför inte någon HTTP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sv: Vid sökning efter platsen för en CRL, innehåller certifikatet som ska testas oftast poster med så kallade "CRL-distributionsställen" (DS) vilka är webbadresser som beskriver sättet att komma åt CRL:en. Den första DS-posten som hittas används. Med det här alternativet ignoreras alla poster som använder HTTP-metoden vid sökning efter en lämplig DS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
sv: Ignorera HTTP CRL-distributionsställe för certifikat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
sv: Om det här alternativet markeras, används värdet på HTTP-proxyn som visas till höger (som kommer från miljövariabeln http_proxy) för varje HTTP-begäran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
sv: Använd systemets HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
sv: Använd denna proxy för HTTP-begäran:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
sv: <p>Om ingen systemproxy är inställd, eller om du måste använda en annan proxy för GpgSM, kan du skriva in dess plats här.</p><p>Den kommer att användas för varje HTTP-begäran som har med S/MIME att göra.</p><p>Syntaxen är värddator:port, till exempel minproxy.någonstans.se:3128.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
sv: &LDAP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
sv: Inaktivera användning av LDAP för S/MIME helt och hållet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
sv: Utför inte någon LDAP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sv: Vid sökning efter platsen för en CRL, innehåller certifikatet som ska testas oftast poster med så kallade "CRL-distributionsställen" (DS) vilka är webbadresser som beskriver sättet att komma åt CRL:en. Den första DS-posten som hittas används. Med det här alternativet ignoreras alla poster som använder LDAP-metoden vid sökning efter en lämplig DS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
sv: Ignorera LDAP CRL-distributionsställe för certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
sv: Huvudvärddator för LDAP-begäran:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
sv: Att skriva in en LDAP-server här gör att varje LDAP-begäran först går till denna server. Mer exakt överskrider inställningen värddator och port som anges i LDAP-webbadressen, och används också om värddator och port har utelämnats från adressen. Andra LDAP-servrar används bara om anslutningen till "proxyn" misslyckas.
    Syntaxen är "VÄRDDATOR" eller "VÄRDDATOR:PORT". Om PORT utelämnas, används port 389 (den vanliga LDAP-porten).

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>You can manually select what to do with the files now.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
sv: Misslyckades hitta krypterad eller signerad data i en eller flera filer.<nl/>Du kan manuellt välja vad som ska göras med filerna nu.<nl/>Om de innehåller signerad eller krypterad data, rapportera gärna felet (se Hjälp -> Rapportera fel).

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
sv: Filen <filename>%1</filename> innehåller certifikat och kan inte avkodas eller verifieras.

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
sv: Välj filen att verifiera med signaturen <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
sv: <para>Misslyckades flytta <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
sv: <para>Misslyckades flytta <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.</para>

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
sv: Ska filen sparas med det ursprungliga filnamnet <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
sv: Använd ursprungligt filnamn?

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
sv: Nej, spara som <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
sv: Ja, spara som <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
sv: Misslyckades ta bort <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
sv: Misslyckades flytta <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
sv: Inga checksummeringsfiler har skapat.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
sv: Följande checksummeringsfiler har skapats med lyckat resultat:

[ctx: @info]
en: There were no errors.
sv: Inga fel uppstod.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
sv: Följande fel stöttes på:

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
sv: Skapa checksummor: Indatafilerna måste antingen vara enbart checksummeringsfiler eller alla filer att checksummera, inte en blandning av båda.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Initializing...
sv: Initierar...

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
sv: Förlopp vid skapa checksumma

en: Error while running %1: %2
sv: Fel vid körning av %1: %2

en: Failed to execute %1: %2
sv: Misslyckades köra %1: %2

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
sv: Misslyckades skriva över <filename>%1</filename>.

en: No checksum programs defined.
sv: Inga checksummeringsprogram definierade.

en: Scanning directories...
sv: Söker i kataloger...

en: Calculating total size...
sv: Beräknar totalstorlek...

en: Checksumming (%2) in %1
sv: Checksummerar (%2) i %1

en: Done.
sv: Klar.

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
sv: Status och förlopp för kryptoåtgärderna visas här.

en: User canceled
sv: Avbruten av användaren

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
sv: Avkoda och verifiera brev

en: At least one input needs to be provided
sv: Åtminstone ett indatavärde måste anges

en: Informative sender/signed data count mismatch
sv: Antal informativa avsändare och signerad data stämmer inte

en: Signature/signed data count mismatch
sv: Antal signaturer och signerad data stämmer inte

en: Signed data can only be given for detached signature verification
sv: Signerad data kan bara anges för verifiering av fristående signatur

en: Input/Output count mismatch
sv: In- och utmatningsantal stämmer inte

en: Cannot use output and signed data simultaneously
sv: Kan inte använda utdata och signerad data samtidigt

en: No backend support for %1
sv: Inget gränssnitt med stöd för %1

en: Cannot determine whether input data is OpenPGP or CMS
sv: Kan inte avgöra om indata är OpenPGP eller CMS

en: No usable inputs found
sv: Någon användbar indata hittades inte

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
sv: Avkoda och verifiera filer

en: Unknown certificate
sv: Okänt certifikat

en: Verification canceled.
sv: Verifikation avbruten.

en: No signatures found.
sv: Några signaturer hittades inte.

en: Invalid signature. | %1 invalid signatures.
sv[0]: Ogiltig signatur.
sv[1]: %1 ogiltiga signaturer.

en: The data could not be verified. | %1 signatures could not be verified.
sv[0]: Data kunde inte verifieras.
sv[1]: %1 signaturer kunde inte verifieras.

en: Valid signature by %1.
sv: Giltig signatur av %1.

[ctx: @info The placeholder is a link to the certificate. The text of the link is the translated work 'certificate']
en: <br/>Warning: The sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
sv: <br/>Varning: Avsändarens e-postadress är inte lagrad i %1 använt för signering.

en: certificate
sv: certifikat

en: Valid signature. | %1 valid signatures.
sv[0]: Giltig signatur.
sv[1]: %1 giltiga signaturer.

en: <br/>Warning: The sender's mail address is not stored in the certificates used for signing.
sv: <br/>Varning: Avsändarens e-postadress är inte lagrad i certifikatet använt för signering.

en: Decryption canceled.
sv: Kryptering avbruten.

en: No integrity protection (MDC).
sv: Inget integritetsskydd (MDC).

[ctx: @info Unable to decrypt and verify <file>: <reason><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
sv: Det gick inte att avkoda och verifiera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />Data var inte krypterad för någon hemlig nyckel i din certifikatlista.

[ctx: @info Failed to decrypt and verify <file>: <reason>]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sv: Misslyckades avkoda och verifiera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
sv: Avkodade och verifierade <filename>%1</filename> som <filename>%2</filename> med lyckat resultat.

[ctx: @info Failed to verify <file>: <reason>]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sv: Misslyckades verifiera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Verified <file> with signature in <file>.]
en: Verified <filename>%1</filename> with signature in <filename>%2</filename>.
sv: Verifierade <filename>%1</filename> med signaturen i <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Unable to decrypt <file>: <reason><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
sv: Det gick inte att avkoda <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis><nl />Data var inte krypterad för någon hemlig nyckel i din certifikatlista.

[ctx: @info Failed to decrypt <file>: <reason>]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>: %2
sv: Misslyckades avkoda <filename>%1</filename>: %2

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
sv: Avkodade <filename>%1</filename> som <filename>%2</filename> med lyckat resultat.

en: Input error: %1
sv: Inmatningsfel: %1

en: <p>The sender's address %1 is not stored in the certificate. Stored: %2</p>
sv: <p>Avsändarens adress %1 är inte lagrad i certifikatet. Lagrad: %2</p>

en: Recipient: | Recipients:
sv[0]: Mottagare:
sv[1]: Mottagare:

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
sv[0]: En okänd mottagare
sv[1]: %1 okända mottagare

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
sv: Avkodningen är %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
sv: Avkodningen är <b>inte</b> %1.

en: Embedded file name: '%1'
sv: Inbäddat filnamn: '%1'

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
sv: <b>Observera:</b> Du kan inte vara säker på vem som krypterade meddelandet, eftersom det inte är signerat.

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
sv: <b>Tips:</b> Om filen krypterades innan 2003 är det troligt att den är legitim. Det beror på att integritetsskydd inte användes så mycket då.

[ctx: The user is offered to force decrypt a non integrity protected message. With the strong advice to re-encrypt it.]
en: If you are confident that the file was not manipulated you should re-encrypt it after you have forced the decryption.
sv: Om du är övertygad om att filen inte har manipulerats bör du kryptera den igen efter att ha tvingat avkodning.

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
sv: Misslyckades avkoda anteckningsblocket: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
sv: Misslyckades verifiera anteckningsblocket: %1

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
sv: Avkodade och verifierade anteckningsblocket med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
sv: Avkodade anteckningsblocket med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
sv: Verifierade anteckningsblocket med lyckat resultat

en: Caught exception: %1
sv: Fångade undantag: %1

en: Caught unknown exception
sv: Fångade okänt undantag

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
sv: Kunde inte bestämma om det här är en S/MIME eller OpenPGP signatur eller chiffertext. Kanske det varken är en chiffertext eller en signatur?

en: Decrypting %1...
sv: Avkodar %1...

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
sv: Kunde inte bestämma om det här är krypterat med S/MIME eller OpenPGP. Kanske det inte är en chiffertext alls?

en: Decrypting: %1...
sv: Avkodar: %1...

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
sv: Kunde inte bestämma om det här är en S/MIME eller OpenPGP-signatur. Kanske det inte är en signatur alls?

en: Verifying %1...
sv: Verifierar %1...

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
sv: Verifierar: <filename>%1</filename> med <filename>%2</filename>...

en: Verifying signature %1...
sv: Verifierar signatur %1...

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
sv: Anrop till EncryptEMailController::protocolAsString() är tvetydigt.

en: User cancel
sv: Avbruten av användaren

en: Encryption canceled.
sv: Kryptering avbruten.

en: Encryption failed: %1
sv: Kryptering misslyckades: %1

en: Encryption succeeded.
sv: Kryptering lyckades.

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
sv: Ange ett namn eller e-postadress...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
sv: Visa certifikatlista

en: Show certificate list
sv: Visa certifikatlista

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: No matching certificates or groups found
sv: Inga matchande certifikat eller grupper hittades

en: Multiple matching certificates or groups found
sv: Flera matchande certifikat eller grupper hittades

en: This certificate is expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: This certificate is revoked
sv: Certifikatet är återkallat

[ctx: @info]
en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: (no matching certificates found)
sv: (inga matchande certifikat hittades)

en: Please select a certificate
sv: Välj ett certifikat

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
sv: (välj först mellan OpenPGP och S/MIME)

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
sv: &Utdatakatalog:

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
sv: Verifiera filer

en: %1: All operations completed.
sv: %1: Alla åtgärder färdiga.

en: All operations completed.
sv: Alla åtgärder färdiga.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
sv: Åtgärd %1: %2

en: Please select an output folder.
sv: Välj en utdatakatalog.

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
sv: Ingen utdatakatalog

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
sv: <para>Misslyckades skapa utdatakatalogen <filename>%1</filename>.</para><para>Välj en annan utdatakatalog.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
sv: Oanvändbar utdatakatalog.

en: Please select a different output folder.
sv: Välj en annan utdatakatalog.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
sv: Ogiltig utdatakatalog

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
sv: <para>Kan inte skriva i utdatakatalogen <filename>%1</filename>.</para><para>Välj en annan utdatakatalog.</para>

en: <b>Choose operations to be performed</b>
sv: <b>Välj åtgärder att utföra</b>

en: Here you can check and, if needed, override the operations Kleopatra detected for the input given.
sv: Här kan du kontrollera, och om det behövs, överskrida åtgärderna som Kleopatra detekterade med given indata.

[ctx: @action:button]
en: &Decrypt/Verify
sv: &Avkoda och verifiera

en: Create all output files in a single folder
sv: Skapa alla utdatafiler i en enda katalog

en: &Output folder:
sv: &Utdatakatalog:

en: Input file:
sv: Indatafil:

en: &Input file is a detached signature
sv: &Indatafilen är en fristående signatur

en: &Signed data:
sv: &Signerad data:

en: &Input file is an archive; unpack with:
sv: &Indatafilen är ett arkiv, packa upp med:

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
sv: Kryptera text

en: <b>Results</b>
sv: <b>Resultat</b>

en: <b>Objects</b>
sv: <b>Objekt</b>

en: Remove Selected
sv: Ta bort markerad

en: Select File
sv: Välj fil

en: <i>No certificate selected</i>
sv: <i>Något certifikat är inte valt</i>

en: <b>Recipients</b>
sv: <b>Mottagare</b>

en: Add Recipient...
sv: Lägg till mottagare...

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
sv: <b>Varning:</b> Inget av de markerade certifikaten verkar vara ditt eget. Du kommer inte att kunna avkoda krypterad data igen.

en: Recipient
sv: Mottagare

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
sv: Mottagare (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
sv: <qt><p>Mottagare fördefinierade via inställningar i GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action:button]
en: Force decryption
sv: Tvinga avkodning

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Search%1
sv: Sök %1

[ctx: 1 is optional keyid. No space is intended as it can be empty.]
en: Import%1
sv: Importera %1

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
sv: Visa granskningslogg

[ctx: @action:button]
en: Show Email
sv: Visa e-post

en: Keep open after operation completed
sv: Behåll öppet efter åtgärden är färdig

en: You need to select a signing certificate to proceed.
sv: Du måste välja ett signeringscertifikat för att fortsätta.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
sv: Du måste välja ett OpenPGP signeringscertifikat för att fortsätta.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
sv: Du måste välja ett S/MIME signeringscertifikat för att fortsätta.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
sv: Du måste välja ett OpenPGP och S/MIME signeringscertifikat för att fortsätta.

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
sv: Signera text

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
sv: Välj ett krypteringscertifikat för mottagaren "%1"

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
sv: Välj ett signeringscertifikat för avsändaren "%1"

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
sv: Kleopatra kan inte otvetydligt bestämma matchande certifikat för alla mottagare och avsändare av brevet.
    Välj det riktiga certifikatet för varje mottagare.

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
sv: Kleopatra kan inte otvetydligt bestämma matchande certifikat för brevets avsändare.
    Välj det riktiga certifikatet för varje mottagare.

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
sv: Kleopatra kan inte otvetydligt bestämma matchande certifikat för alla brevets mottagare.
    Välj det riktiga certifikatet för varje mottagare.

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
sv: Verifiera att riktiga certifikat har valts för varje mottagare:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
sv: Verifiera att riktiga certifikat har valts för avsändaren:

en: Show all recipients
sv: Visa alla mottagare

en: Select Signing Certificate
sv: Välj signeringscertifikat

en: Select Encryption Certificate
sv: Välj krypteringscertifikat

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
sv: Visa bara den här dialogrutan om konflikter uppstår (experimentell)

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
sv: Välj certifikat för brev

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
sv: Välj certifikat för brevet "%1"

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
sv: Signera och kryptera filer

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: &Sign as:
sv: &Signera som:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
sv: Kryptera för &mig:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
sv: Kr&yptera för andra:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
sv: Kry&ptera med lösenord:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
sv: Välj en åtgärd.

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
sv: Utdata&filer och -kataloger:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt / Sign &each file separately.
sv: Kryptera eller signera &varje fil separat.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
sv: Behåll varje fil separat, istället för att skapa ett arkiv för alla.

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
sv: Ogiltiga kompatibilitetsinställningar för signering och kryptering av filer.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sv: <para>Du kan inte använda <application>Kleopatra</application> för att signera eller kryptera filer eftersom <application>GnuPG</application>-systemet som används av <application>Kleopatra</application> inte är %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sv: <para>Tyvärr kan du inte använda <application>Kleopatra</application> för att signera eller kryptera filer eftersom <application>GnuPG</application>-systemet som används av <application>Kleopatra</application> inte är %1.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
sv: <para>Arkivering kombinerat med enbart signering kräver för närvarande en så kallad opak signatur (i motsats till fristående, bäddar de in innehållet i signaturen).</para><para>Formatet är ganska ovanligt. Du bör kanske arkivera filerna separat, och därefter signera arkivet som en fil med Kleopatra.</para><para>Framtida versioner av Kleopatra förväntas också stödja fristående signaturer i detta fall.</para>

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
sv: Varning för ovanlig signatur

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
sv: <para>Ingen av mottagarna du krypterar till verkar vara dig själv.</para><para>Det betyder att du inte kommer att kunna avkoda data längre, när det väl har krypterats.</para><para>Vill du fortsätta, eller avbryta för att ändra valet av mottagare?</para>

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
sv: Varning om kryptering till dig själv

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
sv: Det här är S/MIME-signaturens filnamn.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
sv: S/MIME-signaturfil

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
sv: S/MIME-signaturer (*.p7s)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
sv: S/MIME-signaturer (*.p7s *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
sv: Det här är den fristående OpenPGP-signaturens filnamn.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
sv: OpenPGP-signaturfil

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
sv: OpenPGP-signaturer (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
sv: OpenPGP-signaturer (*.asc *.sig)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
sv: Det här är den OpenPGP-signerade och krypterade filens namn.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
sv: OpenPGP-signerad och krypterad fil

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
sv: OpenPGP-filer (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
sv: OpenPGP-filer (*.asc)

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
sv: Det här är den OpenPGP-krypterade filens namn.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
sv: OpenPGP-krypterad fil

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
sv: Det här är den S/MIME-krypterade filens namn.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
sv: S/MIME-krypterad fil

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
sv: S/MIME-filer (*.p7m)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
sv: S/MIME-filer (*.p7m *.pem)

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
sv: Resultatfilerna skrivs i den här katalogen.

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
sv: Utdatakatalog

[ctx: @action:button]
en: Sign
sv: Signera

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
sv: Kryptera

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
sv: Signera och kryptera

en: Next
sv: Nästa

[ctx: @title]
en: Results
sv: Resultat

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
sv: Status och förlopp för kryptoåtgärderna visas här.

en: &Sign as:
sv: &Signera som:

en: Encrypt for me:
sv: Kryptera för mig:

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
sv: Kryptera för andra:

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
sv: Kryptera med lösenord:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
sv: Data kan krypteras med ett lösenord, förutom med mottagarnas nycklar. Alla som har lösenordet kan läsa data utan någon hemlig nyckel. Att använda ett lösenord är <b>mindre säkert</b> än kryptografi med öppna nycklar, även om du väljer ett mycket svårt lösenord.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
sv: Alla som du delar med dig lösenordet till kan läsa data.

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
sv: mottagarnyckel

en: Usable for Signing
sv: Användbara för signering

en: Certificates that can be used for signing
sv: Certifikat som kan användas för signering

en: Usable for Encryption
sv: Användbara för kryptering

en: Certificates that can be used for encryption
sv: Certifikat som kan användas för kryptering

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
sv: Certifikatet går ut idag.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
sv[0]: Certifikatet går ut imorgon.
sv[1]: Certifikatet går ut om %1 dagar.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
sv: Certifikatet kan inte användas för kryptering.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
sv: Certifikatet kan inte användas för signering.

en: Could not find a key for the following recipients:
sv: Kunde inte hitta en nyckel för följande mottagare:

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
sv: Misslyckades hitta vissa nycklar

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
sv: Certifikatet är återkallat.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
sv: Signera genom att använda %1: %2

en: No certificate selected
sv: Något certifikat är inte valt

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
sv: Signera och kryptera (bara OpenPGP)

en: Encrypt only
sv: Enbart kryptera

en: Sign only
sv: Enbart signera

en: Encryption Options
sv: Krypteringsalternativ

en: Text output (ASCII armor)
sv: Textutmatning (ASCII-bepansrad)

en: Signing Options
sv: Signeringsalternativ

en: Signer:
sv: Undertecknare:

en: Change Signing Certificates...
sv: Ändra signeringscertifikat...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
sv: <b>Välj åtgärd att utföra</b>

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
sv: Välj signeringscertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
sv: Kom ihåg dessa som förval vid framtida åtgärder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate:
sv: OpenPGP-signeringscertifikat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate:
sv: S/MIME-signeringscertifikat:

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
sv: Okänd mottagare:

[ctx: @action:button]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
sv: Sök på nyckelserver

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
sv: Data krypterades med den här nyckeln eller det här certifikatet.

en: The following errors and warnings were recorded:
sv: Följande fel och varningar lagrades:

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
sv: Fel vid verifikation av checksumma

en: No errors occurred
sv: Inga fel uppstod

en: One error occurred | %1 errors occurred
sv[0]: Ett fel uppstod
sv[1]: %1 fel uppstod

en: Progress:
sv: Förlopp:

[ctx: Show Errors]
en: Show
sv: Visa

[ctx: @action:button]
en: &Next
sv: &Nästa

en: Back
sv: Tillbaka

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
sv: Anrop till NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() är tvetydigt.

en: Signing canceled.
sv: Signering avbruten.

en: Signing failed: %1
sv: Signering misslyckades: %1

en: Signing succeeded.
sv: Signering lyckades.

en: Archive and Sign Files
sv: Arkivera och signera filer

en: Sign Files
sv: Signera filer

en: Archive and Encrypt Files
sv: Arkivera och kryptera filer

en: Encrypt Files
sv: Kryptera filer

en: Archive and Sign/Encrypt Files
sv: Arkivera och signera/kryptera filer

en: Sign/Encrypt Files
sv: Signera och kryptera filer

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
sv: arkiv

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
sv: Fångade okänt undantag i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
sv: Fångade okänt undantag i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
sv: Signering och kryptering avbruten.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
sv: Signering avbruten.

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
sv: Kryptering avbruten.

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sv: Misslyckades signera och kryptera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv: Misslyckades signera och kryptera <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[0]: Misslyckades signera och kryptera <filename>%2</filename> och %1 annan: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[1]: Misslyckades signera och kryptera <filename>%2</filename> och %1 andra: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sv: Misslyckades signera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv: Misslyckades signera <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[0]: Misslyckades signera <filename>%2</filename> och %1 annan: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[1]: Misslyckades signera <filename>%2</filename> och %1 andra: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
sv: Misslyckades kryptera <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv: Misslyckades kryptera <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[0]: Misslyckades kryptera <filename>%2</filename> och %1 annan: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
sv[1]: Misslyckades kryptera <filename>%2</filename> och %1 andra: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
sv: Signerade och krypterade <filename>%1</filename> med lyckat resultat och sparade den som <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
sv: Signerade och krypterade <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename> med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
sv[0]: Signerade och krypterade <filename>%2</filename> och %1 annan med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.
sv[1]: Signerade och krypterade <filename>%2</filename> och %1 andra med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
sv: Signerade <filename>%1</filename> med lyckat resultat och sparade signaturen i <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
sv: Signerade <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename> med lyckat resultat och sparade signaturen i <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
sv[0]: Signerade <filename>%2</filename> och %1 annan med lyckat resultat och sparade signaturen i <filename>%3</filename>.
sv[1]: Signerade <filename>%2</filename> och %1 andra med lyckat resultat och sparade signaturen i <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
sv: Krypterade <filename>%1</filename> med lyckat resultat och sparade den som <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
sv: Krypterade <filename>%1</filename> och <filename>%2</filename> med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
sv[0]: Krypterade <filename>%2</filename> och %1 annan med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.
sv[1]: Krypterade <filename>%2</filename> och %1 andra med lyckat resultat och sparade den som <filename>%3</filename>.

en: Output error: %1
sv: Utmatningsfel: %1

en: Cannot determine protocol for task
sv: Kan inte bestämma protokoll för aktivitet

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
sv: Kan inte hitta gemensam baskatalog för filerna:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
sv: Skapar signerat och krypterat arkiv ...

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
sv: Skapar krypterat arkiv ...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
sv: Skapar signerat arkiv ...

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
sv: Misslyckades signera anteckningsblocket: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
sv: Misslyckades kryptera anteckningsblocket: %1

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
sv: Krypterade och signerade anteckningsblocket med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
sv: Krypterade anteckningsblocket med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
sv: Signerade anteckningsblocket med lyckat resultat

en: Unknown exception in Task::start()
sv: Okänt undantag i Task::start()

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
sv: Verifiera resultat av checksummering

en: Cannot find checksums file for file %1
sv: Kan inte hitta filer med checksummor för filen %1

en: Verifying checksums (%2) in %1
sv: Verifierar checksummor (%2) i %1

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

[ctx: @title:group]
en: Key Material
sv: Nyckelmaterial

en: Algorithm:
sv: Algoritm:

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
sv: Certifikatanvändning

[ctx: @option:check]
en: Signing
sv: Signering

[ctx: @option:check]
en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: @option:check]
en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
sv: Giltigt till:

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
sv: Lägg till delnyckel

en: Expiration of primary key: %1
sv: Utgångsdatum för primär nyckel: %1

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
sv: Förvald

[ctx: title:window]
en: Add User ID
sv: Lägg till användaridentifikation

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
sv: Ange ett namn och en e-postadress att använda för användaridentifikationen.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
sv: Ange ett namn och/eller en e-postadress att använda för användaridentifikationen.

en: Enter a name or an email address.
sv: Ange ett namn eller en e-postadress.

en: There is a problem.
sv: Ett problem uppstod.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
sv: <div>Så här kommer nya användaridentifikationer lagras i certifikatet:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @action:button]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
sv: Skapa återkallelsecertifikat

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
sv: Ett återkallelsecertifikat är en fil som fungerar som en "nödströmbrytare" för att öppet deklarera att en nyckel inte ska användas längre. Det går inte att återkalla ett sådant återkallelsecertifikat när det väl har publicerats.

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
sv: Ändra lösenordsfras

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
sv: OpenPGP-certifikat

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
sv: S/MIME-certifikat

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
sv: Uppdatera CRL:erna och utför en fullständig validering av certifikatet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
sv: Uppdatera nyckeln från externa källor.

en: (required)
sv: (krävs)

en: (optional)
sv: (valfri)

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.
sv: <interface>%1</interface> krävs, men är tomt.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is required, but empty.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sv: <interface>%1</interface> krävs, men är tomt.<nl/>Lokal administrationsregel: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.
sv: <interface>%1</interface> är ofullständig.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is incomplete.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sv: <interface>%1</interface> är ofullständig.<nl/>Lokal administrationsregel: <icode>%2</icode>

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.
sv: <interface>%1</interface> är ogiltig.

[ctx: @info]
en: <interface>%1</interface> is invalid.<nl/>Local Admin rule: <icode>%2</icode>
sv: <interface>%1</interface> är ogiltig.<nl/>Lokal administrationsregel: <icode>%2</icode>

en: User ID:
sv: Användaridentifikation:

en: Trust level:
sv: Pålitlighetsnivå:

en: Valid from:
sv: Giltigt från:

en: Valid until:
sv: Giltigt till:

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
sv: Ändra giltighetsperiodens slut

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
sv: Ändra giltighet

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
sv: Kopiera fingeravtryck till klippbordet

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
sv: Kopiera fingeravtryck

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
sv: Visa utfärdarens certifikat

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
sv: Visa certifikat

en: Compliance:
sv: Efterlevnad:

en: Usage:
sv: Användning:

en: Trusted introducer for:
sv: Pålitlig introduktör för:

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
sv: Visa certifieringar för information.

en: Private Key:
sv: Privat nyckel:

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
sv: Användaridentifikationer

en: Related addresses
sv: Relaterade adresser

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
sv: Relaterade adresser

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
sv: Delnycklar

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
sv: Certifieringar

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
sv: Information om pålitlighetskedja

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
sv: Certifikatdump

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
sv: Återkallare

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
sv: obegränsad

[ctx: not applicable]
en: n/a
sv: inte tillgänglig

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
sv: smartkort %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
sv: smartkort

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
sv: nerkopplad

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
sv[0]: På den här datorn och på ett smartkort
sv[1]: På den här datorn och på %1 smartkort

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
sv: på den här datorn

en: encryption
sv: kryptering

en: signing
sv: signering

en: certification
sv: certifiering

en: authentication
sv: behörighetskontroll

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
sv: kvalificerade signaturer

en: Updating...
sv: Uppdaterar ...

en: Common Name
sv: Förnamn

en: Organization
sv: Organisation

en: Street
sv: Gata

en: City
sv: Stad

en: State
sv: Delstat

en: Country
sv: Land

en: The issuer certificate could not be found locally.
sv: Utgivarens certifikat hittades inte lokalt.

en: Please select one or more of the following certificates:
sv: Välj ett eller fler av följande certifikat:

en: Please select one of the following certificates:
sv: Välj ett av följande certifikat:

[ctx: @action:button]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
sv: Uppdatera certifikatlista

[ctx: @action:button]
en: Import...
sv: Importera...

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
sv: Importera certifikat från fil

en: Import certificate
sv: Importera certifikat

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
sv: Slå upp...

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
sv: Slå upp certifikat på server

en: Look up certificate
sv: Slå upp certifikat

[ctx: @action:button]
en: New...
sv: Nytt...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
sv: Skapa ett nytt OpenPGP-certifikat

en: Create certificate
sv: Skapa certifikat

[ctx: @action:button]
en: Groups...
sv: Grupper...

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
sv: Hantera certifikatgrupper

en: Manage groups
sv: Hantera grupper

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
sv: Val av certifikat

en: Certify
sv: Certifiera

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
sv: Certifiera certifikat: %1

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
sv: Certifiera certifikatgrupp %1

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
sv: Verifiera fingeravtrycket, markera användaridentifikationerna som ska certifieras, och välj nyckel som användaridentifikationerna ska certifieras med.<br><i>Observera: Bara fingeravtrycket identifierar klart nyckeln och dess ägare.</i>

en: Certify with:
sv: Certifiera med:

[ctx: @action:button]
en: Set Owner Trust
sv: Ställ in ägarpålitlighet

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
sv: Klicka för att ställa in pålitlighetsnivå för den markerade certifikatnyckeln till fullständigt pålitlig. Det är vad man oftast bör göra för sina egna nycklar.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
sv: Ett eller flera certifikat kan inte certifieras.

en: User IDs
sv: Användaridentifikationer

[ctx: @title:column]
en: User ID
sv: Användaridentifikation

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade alternativ

en: Certify for everyone to see (exportable)
sv: Certifiera så att alla kan se (kan exporteras)

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
sv: Markera alternativet om du vill dela dina certifieringar med andra. Om du bara vill markera certifikat som certifierade för dig själv kan du avmarkera det.

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
sv: Publicera i intern katalog

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
sv: Publicera i %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
sv: Markera alternativet om du vill ladda upp dina certifieringar till en certifikatkatalog efter framgångsrik certifiering.

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: You can use this to add additional info to a certification.
sv: Du kan använda det här för att lägga till ytterligare information i en certifiering.

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
sv: Etiketter som skapas av någon med fullständig certifieringspålitlighet visas i nyckellistan och kan sökas efter.

en: Expiration:
sv: Utgångstid:

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
sv: Du kan använda det här för att ange ett utgångsdatum för en certifiering.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
sv: Genom att ange ett utgångsdatum kan du begränsa certifieringens giltighet till en viss tidsperiod. När utgångsdatumet väl har passerats, är inte certifieringen längre giltig.

en: Certify as trusted introducer
sv: Certifiera som en pålitlig introduktör

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
sv: Du kan använda det här för att certifiera en pålitlig introduktör för en domän.

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
sv: Alla certifikat med e-postadresser som hör till domänen som har certifierats av den pålitliga introduktören behandlas som certifierade, dvs. en pålitlig introduktör fungerar som en sorts intermediär certifikatutfärdare för en domän.

en: Domain:
sv: Domän:

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
sv: Verifiera fingeravtrycket, markera användaridentifikationerna som ska certifieras, och välj certifikat som användaridentifikationerna ska certifieras med.<br><i>Observera: Bara fingeravtrycket identifierar klart certifikatet och dess ägare.</i>

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
sv: S/MIME-certifikat kan inte certifieras.

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
sv: Utgångna eller återkallade certifikat kan inte certifieras.

en: Is this your own key?
sv: Är det här din egen nyckel?

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
sv: <p>Misslyckades ändra certifikatets pålitlighet för nyckeln <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
sv: Ändring av certifikatets pålitlighet misslyckades

en: Owner trust set successfully.
sv: Ägarpålitlighet inställd med lyckat resultat.

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
sv: Ta bort hemlig nyckel från disk.

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
sv: Behåll hemlig nyckel på disk.

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
sv: Skapa en säkerhetskopia av den hemliga nyckeln i en fil.

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
sv: Skapa en utskriven säkerhetskopia av den hemliga nyckeln.

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
sv: Jag har redan en säkerhetskopia av den hemliga nyckeln.

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
sv: Kopiera till kort

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
sv: Kopiera nyckel till smartkort

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
sv: <para>Vald nyckel: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Valt smartkort: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Välj ett av följande alternativ för att fortsätta:</para>

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
sv: GnuPG-inställningsöversikt

[ctx: @action:button]
en: Run Command
sv: Kör kommando

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @action:button]
en: Save to File
sv: Spara till fil

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
sv: Slutkod: %1

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
sv[0]: Certifikatet ingår i en grupp. Om det tas bort kan den här mottagaren förhindras att avkoda meddelanden till:
sv[1]: Certifikaten ingår i en grupp. Om de tas bort kan de här mottagarna förhindras att avkoda meddelanden till:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
sv[0]: Certifikatet ingår i flera grupper. Om det tas bort kan mottagaren förhindras att avkoda meddelanden till:
sv[1]: Certifikaten ingår i flera grupper. Om de tas bort kan mottagarna förhindras att avkoda meddelanden till:

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
sv: <para>När du tar bort certifikat från certifikatutfärdaren (både rotcertifikatutfärdare och intermediära certifikatutfärdare), tas också certifikaten utfärdade av dem bort.</para><para>Det kan enkelt ses i <application>Kleopatra</application>s hierarkiska vyläge. Om du tar bort ett certifikat som har underliggande certifikat i detta vyläge, kommer också de underliggande certifikaten att tas bort. Betrakta certifikat från certifikatutfärdare som kataloger som innehåller andra certifikat. När du tar bort katalogen, tar du också bort dess innehåll.</para>

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
sv[0]: Följande certifikat har valts för borttagning:
sv[1]: Följande certifikat har valts för borttagning:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
sv[0]: Följande certifikat kommer att tas bort även om du <b>inte</b> uttryckligen valde det (<a href="whatsthis://">Varför?</a>):
sv[1]: Följande certifikat kommer att tas bort även om du <b>inte</b> uttryckligen valde dem (<a href="whatsthis://">Varför?</a>):

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
sv[0]: Certifikatet som ska tas bort är ditt eget. Det innehåller privat nyckelmaterial, som behövs för att avkoda tidigare kommunikation krypterad med certifikatet, och ska därför inte tas bort.
sv[1]: Alla certifikat som ska tas bort är dina egna. De innehåller privat nyckelmaterial, som behövs för att avkoda tidigare kommunikation krypterad med certifikaten, och ska därför inte tas bort.

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
sv[0]: Ett av certifikaten som ska tas bort är ditt eget. Det innehåller privat nyckelmaterial, som behövs för att avkoda tidigare kommunikation krypterad med certifikatet, och ska därför inte tas bort.
sv[1]: Vissa av certifikaten som ska tas bort är dina egna. De innehåller privat nyckelmaterial, som behövs för att avkoda tidigare kommunikation krypterad med certifikaten, och ska därför inte tas bort.

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
sv: Borttagning av hemlig nyckel

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
sv: oanvändbara

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
sv: Certifikatet kan inte användas för kryptering.

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @title]
en: Available Keys
sv: Tillgängliga nycklar

[ctx: @label]
en: Search available keys
sv: Sök efter tillgängliga nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available keys for keys matching the search term.
sv: Sök i listan över tillgängliga nycklar efter nycklar som motsvarar sökbegreppet.

en: Filter certificates by category
sv: Filtrera certifikat enligt kategori

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
sv: Visa bara certifikat som hör till den valda kategorin.

en: available keys
sv: tillgängliga nycklar

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Keys
sv: Lägg till tillgängliga nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected keys to the group
sv: Lägg till markerade nycklar i gruppen

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Keys
sv: Ta bort tillgängliga nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected keys from the group
sv: Ta bort markerade nycklar från gruppen

[ctx: @title]
en: Group Keys
sv: Gruppera nycklar

[ctx: @label]
en: Search group keys
sv: Sök efter grupperade nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of group keys for keys matching the search term.
sv: Sök i listan över grupperade nycklar efter nycklar som motsvarar sökbegreppet.

en: group keys
sv: grupperade nycklar

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
sv: Redigera grupp

en: Please select until when the subkey should be valid:
sv: Välj till när delnyckeln ska vara giltig:

en: Please select until when the certificate should be valid:
sv: Välj till när certifikatet ska vara giltigt:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
sv: Obegränsad giltighet

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
sv: Giltig till (mellan %1 och %2):

en: Also update the validity period of the subkeys
sv: Uppdatera också delnycklarnas giltighetsperiod

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
sv: Giltigt till %1

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
sv: Ändra giltighetsperiod

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
sv: Samma giltighet som den primära nyckeln (%1)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
sv: Samma giltighet som den primära nyckeln (obegränsad)

en: Exporting ...
sv: Exporterar ...

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
sv: Misslyckades exportera: '%1'

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
sv: E-post:

en: Invalid EMail
sv: Ogiltig e-post

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
sv: Algoritm:

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
sv: Säkerhetskopiera krypteringsnyckel

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
sv: Säkerhetskopiera krypteringsnyckeln till en fil.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
sv: Du blir tillfrågad om en lösenordsfras för att skydda filen medan nyckeln skapas.

[ctx: @title:window]
en: Group Details
sv: Gruppinformation

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
sv: Observera: Gruppen är definierad i inställningsfilerna för gpg.

en: Find:
sv: Sök:

en: Search
sv: Sök

en: Select All
sv: Markera alla

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Details...
sv: Detaljinformation...

en: Save As...
sv: Spara som...

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Email
sv: E-post

[ctx: @title:column]
en: Valid From
sv: Giltigt från

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
sv: Giltigt till

[ctx: @title:column]
en: Protocol
sv: Protokoll

[ctx: @title:column]
en: Key ID
sv: Nyckelidentifierare

[ctx: @title:column]
en: Origin
sv: Ursprung

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
sv: Slå upp på server

en: Import
sv: Importera

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
sv: Ange ett sökbegrepp att använda för att söka efter motsvarande certifikat.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
sv: Ange en e-postadress att använda för att söka efter motsvarande certifikat.

en: Keyserver
sv: Nyckelserver

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
sv: Återkalla certifikat

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
sv: Certifikatet är komprometterat

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
sv: Certifikatet är ersatt

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
sv: Certifikatet används inte längre

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
sv: Av en annan orsak

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
sv: Orsak att återkalla (valfri)

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
sv: Ladda upp återkallat certifikat till intern katalog

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
sv: Ladda upp återkallat certifikat till %1

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
sv: Beskrivning (valfri):

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
sv: Återkalla certifikat

en: Error: The description must not contain empty lines.
sv: Fel: Beskrivningen får inte innehålla tomma rader.

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
sv: <para>Du är på väg att återkalla följande certifikat:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>Återkallelsen träder i kraft omedelbart och kan inte återkallas.</emphasis></para><para>Konsekvenser: <list><item>Du kan fortfarande avkoda allt som krypterats med certifikatet.</item><item>Du kan inte signera något med certifikatet.</item><item>Du kan inte längre certifiera andra certifikat med det längre.</item><item>Andra personer kan inte längre kryptera med det efter att ha tagit emot återkallelsen.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Revokers
sv: Återkallare

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
sv: okänt namn

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
sv: okänd e-post

en: Skipped
sv: Hoppades över

en: Passed
sv: Lyckades

en: Test Name
sv: Testnamn

en: Result
sv: Resultat

en: (select test first)
sv: (välj först test)

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
sv: <para>De här är resultat från Kleopatras svit av självtester. Klicka på en test för detaljinformation.</para><para>Observera att alla utom det första felet kan orsakas på grund av att tidigare tester misslyckats.</para>

en: test results
sv: testresultat

[ctx: @title:group]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
sv: Föreslagen korrigeringsåtgärd

[ctx: @action:button]
en: Do It
sv: Utför den

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
sv: Visa alla testresultat

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
sv: Kör följande tester vid start

[ctx: @action:button]
en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
sv: Kör om tester

[ctx: @title:window]
en: Self Test
sv: Självtest

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
sv: Ingen tom PIN-kod (NullPin) hittades. <warning>Om PIN-koden inte är angiven av dig personligen, kanske kortet har utsatts för manipulation.</warning>

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
sv: Avbröt inmatning av PIN-kod.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ange PIN-kod: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
sv: PIN-kod angiven med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainLB)
en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
sv: <p>Det finns plats för certifikat på det här smartkortet:
    <ol>
    <li>Ett normalt certifikat</li>
    <li>Ett särskilt certifikat för att skapa <em>kvalificerade signaturer</em> enligt den tyska signaturlagen</li>
    </ol>
    Du måste ange ursprungliga PIN-koder innan de kan användas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nksLB)
en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
sv: Steg 1: Ange ursprunglig PIN-kod för det första certifikatet ("NKS"):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nksPB)
en: Set Initial PIN (NKS)
sv: Ange ursprunglig PIN-kod (NKS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sigGLB)
en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
sv: Steg 2: Ange ursprunglig PIN-kod för det kvalificerade signaturcertifikatet ("SigG"):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sigGPB)
en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
sv: (valfritt) Ange ursprunglig PIN-kod (SigG)

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
sv: Läser in smartkort...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
sv: Uppdaterar smartkort %1...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
sv: Uppdaterar smartkort...

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
sv: Importerar certifikat från smartkort...

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
sv: Hantera smartkort

[ctx: @label]
en: Subkeys
sv: Delnycklar

[ctx: @title:column]
en: Usage
sv: Användning

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
sv: Algoritm

[ctx: @title:column]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
sv: Nyckelgrepp

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
sv: Lägg till delnyckel

[ctx: @action:button]
en: Change validity
sv: Ändra giltighet

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
sv: Exportera OpenSSH-nyckel

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
sv: Återställ utskriven säkerhetskopia

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
sv: Överför till smartkort

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
sv: Exportera hemlig delnyckel

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
sv: Lägg till ADSK

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.
sv: Lägg till ADSK som anges i inställningen av GnuPG i certifikatet. Genom att lägga till en ADSK i certifikatet tillåter du ägaren av ADSK att avkoda alla nya meddelanden som är krypterade med certifikatet, om klienten som krypterar meddelandet stöder funktionaliteten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
sv: Visa fler alternativ

en: Change validity
sv: Ändra giltighet

en: Export OpenSSH key
sv: Exportera OpenSSH-nyckel

en: Transfer to smartcard
sv: Överför till smartkort

en: Export secret subkey
sv: Exportera hemlig delnyckel

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
sv: smartkort %1

en: smart card
sv: smartkort

en: on this computer
sv: på den här datorn

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
sv: okänt

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
sv: Utgivarens certifikat hittades inte (%1)

en: Searching for updates...
sv: Söker efter uppdateringar...

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
sv: Ingen uppdatering hittades i den tillgängliga versionsdatabasen.

[ctx: @title]
en: Up to date
sv: Aktuell

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
sv: Version %1 är tillgänglig.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
sv: Se <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">nya funktioner</a>.

[ctx: @title:window]
en: Update Available
sv: Uppdatering tillgänglig

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
sv: Visa den här underrättelsen vid framtida uppdateringar.

[ctx: @action:button]
en: &Get update
sv: &Hämta uppdatering

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
sv: Lägg till användaridentifikation

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
sv: Återkalla användaridentifikation

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
sv: Flagga som primär

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
sv: Flagga den valda användaridentifikationen som primär användaridentifikation för nyckeln.

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
sv: Certifiera användaridentifikationer

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
sv: Återkalla certifieringar

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Trust Level
sv: Pålitlighetsnivå

en: Origin
sv: Ursprung

en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
sv: ingen e-postadress

en: never
sv: aldrig

en: Signing
sv: Signering

en: First message
sv: Första brev

en: Last message
sv: Sista brev

en: Message count
sv: Antal brev

en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
sv: <para>Vill du verkligen återkalla användaridentifikation<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
sv: Flagga som primär användaridentifikation

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
sv: Certifiera användaridentifikationer...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
sv[0]: Certifiera användaridentifikation...
sv[1]: Certifiera användaridentifikationer...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
sv: Återkalla certifieringar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
sv[0]: Återkalla certifiering...
sv[1]: Återkalla certifieringar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
sv: Publicera hos e-postleverantör...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
sv: Återkalla användaridentifikation

en: User IDs and certifications
sv: Användaridentifikationer och certifieringar

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
sv: Certifieringar är inte tillgängliga innan certifikatet har importerats.

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
sv: Visa certifikatinformation

[ctx: @action]
en: Add Certification
sv: Lägg till certifiering

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
sv: Återkalla certifiering

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
sv: Hämta saknade nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
sv: Slå upp och importera alla nycklar som använts för att certifiera den här nyckelns användaridentifikationer

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
sv: Visa bara mina egna certifieringar

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
sv: Du kan inte återkalla den här certifieringen eftersom den inte har skapats med någon av dina nycklar (eller så saknas den hemliga nyckeln).

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
sv: Återkallelse av självcertifieringar är för närvarande inte möjlig.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
sv: Du kan inte återkalla den här återkallelsecertifieringen (men du kan återcertifiera motsvarande användaridentifikation).

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
sv: Du kan inte återkalla den här utgångna certifieringen.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
sv: Du kan inte återkalla den här ogiltiga certifieringen.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
sv: Du kan inte återkalla certifieringen eftersom den nödvändiga hemliga nyckeln inte är tillgänglig.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
sv: Du kan inte återkalla någon av certifieringarna för användaridentifikationen. Markera någon av certifieringarna för detaljerad information.

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
sv: <para>Ett fel uppstod vid laddning av certifieringar: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
sv: Laddning av certifieringar misslyckades

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: Decrypt/Verify Popup Geometry
sv: Geometri hos dialogruta för avkodning och verifiering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: The remembered size and position of the Decrypt/Verify Result Popup used by clients which do not support inline display of D/V results, such as MS Outlook.
sv: Den ihågkomna storleken och positionen för dialogrutan för avkodning och verifiering används av klienter som inte stöder visning av avkodnings- och verifieringsresultat på plats, som MS Outlook.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
sv: Använd pgp som standardändelse för filer skapade av OpenPGP

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePGPFileExt), group (FileOperations)
en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
sv: Aktivera det här för att låta Kleopatra använda filändelsen pgp för OpenPGP-filer.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDecryptVerify), group (FileOperations)
en: Automatically start operation based on input detection for decrypt/verify.
sv: Starta automatiskt åtgärden baserat på detektering av indata för avkodning eller verifiering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoDecryptVerify), group (FileOperations)
en: With this option set Kleopatra no longer asks you what you want to do with input files but instead automatically starts the operations it detects as applicable to the input.
sv: Med det här alternativet aktiverat frågar inte Kleopatra dig längre vad du vill göra med indatafiler, utan startar de åtgärder som detekteras som lämpliga för indata.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: Automatically extract archives after decryption.
sv: Packa automatiskt upp arkiv efter avkodning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExtractArchives), group (FileOperations)
en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
sv: Om alternativet är aktiverat, packar Kleopatra automatiskt upp filarkiv efter avkodning.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: Use this command to create file archives.
sv: Använd kommandot för att skapa filarkiv.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveCommand), group (FileOperations)
en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
sv: När flera filer eller en katalog krypteras skapar Kleopatra ett krypterat arkiv med det här kommandot.

note: i18n: ectx: label, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Create signed or encrypted files as text files.
sv: Skapa signerade eller krypterade filer som textfiler.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AddASCIIArmor), group (FileOperations)
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
sv: Markera alternativet för att koda krypterade eller signerade filer som base64-kodad text, så att de kan öppnas med en editor eller skickas i brevtext. Det ökar filstorleken med en tredjedel.

note: i18n: ectx: label, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
sv: Skapa tillfälliga avkodade filer i den krypterade filens katalog.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DontUseTmpDir), group (FileOperations)
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
sv: Aktivera alternativet för att undvika att använda användarens tillfälliga katalog.

note: i18n: ectx: label, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use symmetric encryption only.
sv: Använd bara symmetrisk kryptering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SymmetricEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable public key encryption.
sv: Ställ in alternativet för att inaktivera kryptering med öppen nyckel.

note: i18n: ectx: label, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Use public key encryption only.
sv: Använd endast kryptering med öppen nyckel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PublicKeyEncryptionOnly), group (FileOperations)
en: Set this option to disable password-based encryption.
sv: Ställ in alternativet för att inaktivera lösenordsbaserad kryptering.

note: i18n: ectx: label, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Placeholder for CN
sv: Platsmarkör för vanligt namn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cnPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
sv: Texten används som platsmarkörtext för det vanliga namnfältet (CN) i S/MIME-certifikat.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill CN automatically
sv: Fyll i vanligt namn automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillCN), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sv: Om sant, fylls det vanliga namnfältet (CN) i S/MIME-certifikat i med information hämtad från systemet i förväg,
             t.ex. från skrivbordets e-postinställningar, eller på Windows, från den aktiva katalogen.

note: i18n: ectx: label, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for EMAIL
sv: Tips för EMAIL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (emailPlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
sv: Texten visas ovanför e-postadressfältet för OpenPGP-certifikat och som platsmarkör i det fältet för S/MIME-certifikat.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill EMAIL automatically
sv: Fyll i e-post automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillEmail), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sv: Om sant, fylls e-postadressfältet i OpenPGP och S/MIME-certifikat i med information hämtad från systemet i förväg,
             t.ex. från skrivbordets e-postinställningar, eller på Windows, från den aktiva katalogen.

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of EMAIL
sv: Värdet på EMAIL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (email), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
sv: Förifyllt värde för e-postadressfältet för OpenPGP- och S/MIME-certifikat. Det överskrider förifyllt EMAIL. Det är användbart om inga eller olämpliga systeminställningar hittas för förifyllt EMAIL.

note: i18n: ectx: label, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: Hint for NAME
sv: Tips för NAME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (namePlaceholder), group (CertificateCreationWizard)
en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
sv: Texten visas ovanför OpenPGP-certifikatens namnfält.

note: i18n: ectx: label, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefill NAME automatically
sv: Fyll i namn automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefillName), group (CertificateCreationWizard)
en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
sv: Om sant, fylls namnfältet (CN) i OpenPGP-certifikat i med information hämtad från systemet i förväg,
             t.ex. från skrivbordets e-postinställningar, eller på Windows, från den aktiva katalogen.

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Value of NAME
sv: Värdet på NAME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (CertificateCreationWizard)
en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
sv: Förifyllt värde för namnfältet för OpenPGP-certifikat. Det överskrider förifyllt NAME. Det är användbart om inga eller olämpliga systeminställningar hittas för förifyllt NAME.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Default validity period
sv: Normal giltighetsperiod

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sv: Anger normal giltighetsperiod för nya eller utökade OpenPGP-nycklar i dagar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
sv: Inställningen anger hur många dagar en OpenPGP-nyckel normalt är giltig när den skapas eller giltigheten ändras, eller, med andra ord, hur många dagar det tar innan nyckeln utgår. Ställ in det till 0 för obegränsad giltighet. Om inställningen inte görs eller om den har ett negativt värde, är den nya OpenPGP-nyckeln normalt giltig i tre år (möjligen begränsad till den tillåtna minimala eller maximala giltighetstiden).

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Minimum validity period
sv: Minimal giltighetsperiod

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sv: Anger minimalt tillåten giltighetsperiod för nya eller utökade OpenPGP-nycklar i dagar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
sv: Inställningen anger minimalt antal dagar en användare kan välja för OpenPGP-certifikatens giltighetsperiod. Den gäller när nyckeln skapas och vid ändring av giltighet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Maximum validity period
sv: Maximal giltighetsperiod

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
sv: Anger maximalt tillåten giltighetsperiod för nya eller utökade OpenPGP-nycklar i dagar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
sv: Inställningen anger maximalt antal dagar en användare kan välja för OpenPGP-certifikatens giltighetsperiod. Den gäller när nyckeln skapas och vid ändring av giltighet. Om inställningen inte görs eller om den har ett negativt värde, tillåts obegränsad giltighet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: Hide advanced settings
sv: Dölj avancerade inställningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (CertificateCreationWizard)
en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
sv: Om sant, döljer den avancerade inställningsknappen i guiden för nytt certifikat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Certification)
en: Default certification validity
sv: Normal certifieringsgiltighet

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Certification)
en: Specifies the default validity of certifications in days.
sv: Anger den normala certifieringsgiltigheten i dagar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Certification)
en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
sv: Inställningen anger hur många dagar en certifiering normalt är giltig, eller, med andra ord, efter hur många dagar en ny certifiering kommer att gå ut. Ställ in det till 0 för obegränsad giltighet av certifieringar.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumDefinitionId), group (ChecksumOperations)
en: Checksum program to use when creating checksum files
sv: Program för checksummering att använda när checksummeringsfiler skapas

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after signing
sv: Visa resultat efter signering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterSigningClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
sv: Om sant, visas resultaten efter att ha signerat klippbordet med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: Show results after encryption
sv: Visa resultat efter kryptering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowResultsAfterEncryptingClipboard), group (Clipboard)
en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
sv: Om sant, visas resultaten efter att ha krypterat klippbordet med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enable S/MIME
sv: Aktivera S/MIME

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: Enables support for S/MIME (CMS).
sv: Aktiverar stöd för S/MIME (CMS).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsEnabled), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
sv: Om falskt, erbjuder Kleopatras huvudanvändargränssnitt inte någon funktionalitet relaterad till S/MIME (CMS).

note: i18n: ectx: label, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allow S/MIME certificate creation
sv: Tillåt att S/MIME-certifikat skapas

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
sv: Tillåter att S/MIME begäran om certifikatsignering skapas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsCertificateCreationAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
sv: Om falskt, erbjuder Kleopatra inte att skapa S/MIME begäran om certifikatsignering.

note: i18n: ectx: label, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allow signing with S/MIME certificates
sv: Tillåt signering med S/MIME-certifikat

note: i18n: ectx: tooltip, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: Allows signing of text or files with S/MIME certificates.
sv: Tillåter signering av text eller filer med S/MIME-certifikat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (cmsSigningAllowed), group (CMS)
en: If false, then Kleopatra will not offer functionality for creating signatures with S/MIME certificates.
sv: Om falskt, erbjuder Kleopatra inte någon funktionalitet för att skapa signaturer med S/MIME certifikat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAppearanceConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show appearance configuration
sv: Visa inställning av utseende

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOperationsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show crypto operations configuration
sv: Visa inställning av krypteringsåtgärder

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDirectoryServicesConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show directory services configuration
sv: Visa inställning av katalogtjänster

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGnuPGSystemConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show GnuPG system configuration
sv: Visa inställning av GnuPG-systemet

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSmartCardsConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show smart cards configuration
sv: Visa inställning av smartkort

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSMimeValidationConfiguration), group (ConfigurationDialog)
en: Show S/MIME validation configuration
sv: Visa inställning av S/MIME-validering

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AttributeOrder), group (DN)
en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
sv: Anger visningsordningen för DN-egenskaper i X.509-certifikat.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable Groups
sv: Aktivera grupper

note: i18n: ectx: tooltip, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys.
sv: Aktivera användning av grupper av nycklar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupsEnabled), group (Groups)
en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
sv: Aktivera användning av grupper av nycklar för att skapa mottagarlistor.

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: Retrieve signer keys after import
sv: Hämta signeringsnycklar efter import

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RetrieveSignerKeysAfterImport), group (Import)
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
sv: Om aktiverat, försöker Kleopatra automatiskt hämta nycklarna
             som användes för att certifiera användaridentifikationer för nyimporterade OpenPGP-nycklar
             Det är användbart tillsammans med pålitliga introduktörer.

note: i18n: ectx: label, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
sv: Fråga leverantörernas certifikatkataloger för alla användaridentifikationer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (QueryWKDsForAllUserIDs), group (Import)
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
sv: Normalt frågar bara Kleopatra leverantörernas (WNK) certifikatkataloger om användaridentifikationer
             som ursprungligen hämtades från en WNK vid uppdatering av ett OpenPGP-certifikat.
             Om alternativet är aktiverat, frågar Kleopatra WNK:er för alla användaridentifikationer.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: Notify about upcoming certificate expiration
sv: Underrätta om kommande certifikatutgångstider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpiryNotifications), group (Notifications)
en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
sv: Om aktiverat, visar Kleopatra underrättelser på vissa ställen när
    certifikat används som snart kommer att gå ut.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: URL schemes to block
sv: Webbadressmönster att blockera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BlockedUrlSchemes), group (Privacy)
en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
sv: Det här är en lista över webbadressmönster som ska blockeras av programmet.
             Det kan användas för att förhindra att programmet öppnar externa program för vissa webbadresser.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Always search smartcard certificates on keyserver
sv: Sök alltid efter smartkortcertifikat på en nyckelserver

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
sv: Sök efter certifikaten som hör till smartkortsnycklarna på den inställda nyckelservern.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysSearchCardOnKeyserver), group (Smartcard)
en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
sv: Söker på nyckelservrar oberoende av protokollet för smartkortsnycklar, oberoende
            av nyckelserverprotokoll. Standardbeteendet är att bara göra det för LDAP-nyckelservrar.

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
sv: Försök läsa in S/MIME-certifikat från PKCS#15 smartkort

note: i18n: ectx: tooltip, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
sv: Läs automatiskt in S/MIME-certifikat från PKCS#15 (CardOS) smartkort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoLoadP15Certs), group (Smartcard)
en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
sv: Om sant anropar Kleopatra gpgsm --learn om ett PKCS#15 smartkort med okända certifikat är inmatat. Det kan ta en stund och blockerar smartkortet medan det pågår.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesDisabled), group (General)
en: Disable profile settings
sv: Inaktivera profilinställningar

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomDebugCommands), group (General)
en: Allow custom debug commands
sv: Tillåt egna felsökningskommandon

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
sv: Uppdateringsintervall för certifikat (i timmar). Noll (0) inaktiverar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
sv: Visa certifikatens giltighet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
sv: Visa giltighetsinformation för certifikat i verktygstips, såsom om certifikatet har gått ut eller har återkallats.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
sv: Visa ägarinformation för certifikat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
sv: Visa ägarinformation för certifikat i verktygstips, såsom användaridentifikation, ägare och utfärdare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show certificate details
sv: Visa certifikatinformation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
sv: Visa mer certifikatinformation, såsom fingeravtryck, nyckellängd och utgångsdatum.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
sv: &Certifikat

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: &Fönster

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: Menu (help_more)
en: &More Documentation
sv: &Mer dokumentation

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
sv: Använd OpenPGP för följande åtgärd

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
sv: Använd CMS (X.509, S/MIME) för följande åtgärd

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
sv: Plats för uttaget som UI-servern lyssnar på

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
sv: Kör bara UI-servern, dölj huvudfönstret

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
sv: Importera certifikatfil(er)

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
sv: Kryptera fil(er)

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
sv: Signera fil(er)

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
sv: Signera och/eller kryptera filer

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
sv: Samma som --sign-encrypt, använd inte

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
sv: Avkoda fil(er)

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
sv: Verifierar fil eller signatur

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
sv: Avkoda och/eller verifiera fil(er)

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
sv: Sök efter certifikat på en nyckelserver

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
sv: Skapa eller kontrollera en checksummeringsfil

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
sv: Visa information om ett lokalt certifikat eller sök efter det på en nyckelserver enligt fingeravtryck

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
sv: Skapa ett nytt nyckelpar eller begäran om certifikatsignering

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
sv: Överliggande fönsteridentifikation för dialogrutor

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
sv: Öppna inställningsdialogrutan

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
sv: Fil(er) att behandla

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
sv: Sträng eller fingeravtryck för fråga och sök

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
sv: Misslyckades köra kommando

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
sv: Tvetydigt protokoll: --openpgp och --cms

en: No search string specified for --search
sv: Ingen söksträng angiven för --search

en: No fingerprint argument specified for --query
sv: Inget fingeravtrycksargument angivet för --query

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
sv: Tvetydiga kommandon "%1" och "%2"

en: No files specified for "%1" command
sv: Inga filer angivna för kommandot "%1"

en: Cannot read "%1"
sv: Kan inte läsa "%1"

en: Opening an external link is administratively prohibited.
sv: Att öppna en extern länk är administrativt förhindrat.

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
sv: Förhindrat

en: Failed to start uiserver %1
sv: Misslyckades starta UI-server %1

en: Invalid socket name!
sv: Ogiltigt uttagsnamn.

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
sv: Kunde inte reservera resurser för att ansluta till Kleopatra UI-server på %1: %2

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
sv: Kunde inte ansluta till Kleopatra Uiserver på %1: <message>%2</message>

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
sv: Kunde inte hämta process-id för Kleopatra UI-servern på %1: %2

en: Failed to send critical option %1: %2
sv: Misslyckades skicka kritiskt alternativ %1: %2

en: Failed to send file path %1: %2
sv: Misslyckades skicka filsökväg %1: %2

en: Failed to send sender %1: %2
sv: Misslyckades skicka avsändare %1: %2

en: Failed to send recipient %1: %2
sv: Misslyckades skicka mottagare %1: %2

en: Command (%1) failed: %2
sv: Kommandot (%1) misslyckades: %2

en: Change...
sv: Ändra...

en: Kleopatra Error
sv: Fel i Kleopatra

en: There was an error while connecting to Kleopatra: %1
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till Kleopatra: %1

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
sv: <para>Versionen av biblioteket <application>GpgME</application> du använder är äldre en den som biblioteket <application>GpgME++</application> byggdes för.</para><para><application>Kleopatra</application> kommer inte att fungerar med denna inställning.</para><para>Be systemadministratören om hjälp för att lösa problemet.</para>

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
sv: GpgME för gammalt

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
sv: <para><application>Kleopatra</application> kan inte köras som administratör utan att förstöra filrättigheter i GnuPG datakatalogen.</para><para>För att hantera nycklar för andra användare, hantera dem som en normal användare och kopiera katalogen <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> med lämpliga rättigheter.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
sv: <para>Är du säker på att du vill fortsätta?</para>

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
sv: Kör som administratör

en: GPG UI Server Error
sv: GPG UI-serverfel

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
sv: <qt>Kleopatra-modulen för Windows utforskare kunde inte initieras.<br/>Felet som anges är: <b>%1</b><br/>Det betyder troligen att det finns ett problem i installationen. Försök installera om eller kontakta administratören för support.<br/>Du kan försöka fortsätta använda Kleopatra, men det kan finnas andra problem.</qt>

en: Invalid arguments: %1
sv: felaktigt argument: %1

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
sv: &Avsluta <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
sv: Stän&g bara fönster

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
sv: <application>%1</application> kan användas som en tjänst av andra program.<nl/>Kanske vill du istället stänga fönstret utan att avsluta <application>%1</application>.

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
sv: Verkligen avsluta?

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
sv: Kunde inte starta GnuPG-loggvisning (kwatchgnupg). Kontrollera installationen.

en: Error Starting KWatchGnuPG
sv: Fel vid start av KwatchGnuPG

en: GnuPG Log Viewer
sv: GnuPG-loggvisning

en: Show GnuPG Configuration
sv: Visa GnuPG-inställning

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
sv: Starta om bakgrundsprocesser

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
sv: Starta om bakgrundsprocesser, t.ex. efter att ha ändrat inställningarna.

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

[ctx: @action show certificate overview]
en: Certificates
sv: Certifikat

en: Show certificate overview
sv: Visa certifikatöversikt

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
sv: Anteckningsblock

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
sv: Visa anteckningsblock för kryptering/avkodning och signering/verifiering av text

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
sv: Smartkort

en: Show smartcard management
sv: Visa smartkortshantering

en: Perform Self-Test
sv: Utför självtest

en: Configure Groups...
sv: Anpassa grupper...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
sv: Grupper

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
sv: Ge fokus till snabbsökning

en: Gpg4win Compendium
sv: Gpg4win kompendium

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
sv: Snabb&handledning om kryptering och signering

en: &Password-based Encryption
sv: Lösenordsbaserad kry&ptering

en: Certificate &Groups
sv: Certifikat&grupper

en: &Mail Encryption in Outlook
sv: E-post&kryptering i Outlook

en: &Certification Management
sv: &Certifikathantering

en: &Smartcard Setup
sv: Inställning av &smartkort

en: GnuPG Command&line
sv: GnuPG &kommandorad

en: Manual for VS-NfD Approval
sv: Handbok för VS-NfD godkännande

en: SecOps for VS-NfD Approval
sv: Säkerhetsoperationer för VS-NfD godkännande

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
sv: Det finns fortfarande bakgrundsaktiviteter som pågår. De kommer att avbrytas när fönstret stängs. Fortsätt?

en: Ongoing Background Tasks
sv: Pågående bakgrundsaktiviteter

[ctx: @info:label]
en: RSA key strength:
sv: RSA-nyckelstyrka:

[ctx: @title:tab]
en: Technical Details
sv: Teknisk detaljinformation

[ctx: @title:group]
en: EMail Addresses
sv: E-postadresser

[ctx: @title:group]
en: DNS Names
sv: DNS-namn

[ctx: @title:group]
en: URIs
sv: Webbadresser

[ctx: @title:tab]
en: Personal Details
sv: Personlig information

en: new email
sv: ny e-postadress

en: new dns name
sv: nytt DNS-namn

en: new uri
sv: ny webbadress

[ctx: %2: some admin-supplied text, %1: key size in bits]
en: %2 (1 bit) | %2 (%1 bits)
sv[0]: %2 (1 bit)
sv[1]: %2 (%1 bitar)

[ctx: %1: key size in bits]
en: 1 bit | %1 bits
sv[0]: 1 bit
sv[1]: %1 bitar

en: EMail
sv: E-post

[ctx: @title]
en: Enter Details
sv: Ange detaljinformation

en: Real name:
sv: Riktigt namn:

en: EMail address:
sv: E-postadress:

en: Protect the generated key with a passphrase.
sv: Skydda den skapade nyckeln med en lösenordsfras.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
sv: Krypterar den hemliga nyckeln med en oåterställbar lösenordsfras. Du blir tillfrågad om lösenordsfrasen under nyckelgenerering.

en: Advanced Settings...
sv: Avancerade inställningar...

en: Please enter your personal details below.
sv: Ange personlig information nedan.

en: Please enter your personal details below. If you want more control over the parameters, click on the Advanced Settings button.
sv: Skriv in din personliga information nedan. Om du vill kunna bestämma parametrarna bättre, klicka på knappen Avancerade inställningar.

[ctx: @action]
en: Create
sv: Skapa

en: Operation canceled.
sv: Åtgärd avbruten.

en: Could not create key pair: %1
sv: Kunde inte skapa nyckelpar: %1

en: Could not write output file %1: %2
sv: Kunde inte skriva till utdatafil %1: %2

en: Key pair created successfully.
sv: Nyckelpar skapat med lyckat resultat.

[ctx: @action:button]
en: Add Entry
sv: Lägg till post

[ctx: @action:button]
en: Remove Entry
sv: Ta bort post

[ctx: @action:button]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action:button]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @title:window]
en: Key Pair Creation Wizard
sv: Guide för att skapa nyckelpar

[ctx: @title:group]
en: Result
sv: Resultat

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
sv: Dra ikonen till brevfönstret i ditt e-postprogram för att bilägga begäran till ett brev.

en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
sv: Starta om guiden (behåller dina parametrar)

[ctx: @title:group]
en: Next Steps
sv: Följande steg

en: Save Certificate Request To File...
sv: Spara certifikatbegäran i fil...

en: Send Certificate Request By EMail...
sv: Skicka certifikatbegäran via e-post...

en: Create Signing Certificate With Same Parameters
sv: Skapa ett signeringscertifikat med samma parametrar

en: Create Encryption Certificate With Same Parameters
sv: Skapa ett krypteringscertifikat med samma parametrar

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
sv: Skapa nyckel misslyckades

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
sv: Skapa nyckelpar misslyckades. Detaljinformation om problemet finns nedan.

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
sv: Nyckelpar skapat med lyckat resultat

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
sv: Ditt nya nyckelpar skapades med lyckat resultat. Du hittar detaljinformation om resultatet och några förslag på följande steg nedan.

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
sv: Kunde inte kopiera tillfällig fil <filename>%1</filename> till filen <filename>%2</filename>: <message>%3</message>

en: Please process this certificate.
sv: Vänligen behandla det här certifikatet.

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
sv: Vänligen behandla det här certifikatet och informera avsändaren om platsen där det färdiga certifikatet kan hämtas.
    
    Tack,

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
sv: <para><application>Kleopatra</application> försökte skicka ett brev via ditt vanliga e-postprogram.</para><para>Vissa e-postprogram är kända för att inte stödja bilagor när de startas på detta sätt.</para><para>Om ditt e-postprogram inte har en bilaga, dra ikonen för <application>Kleopatra</application> och släpp den i e-postprogrammets brevfönster.</para><para>Om inte det heller fungerar, spara begäran i en fil, och bilägg den därefter.</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
sv: Skickar brev

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
sv: Åtgärden kommer att ta bort certifikatbegäran. Försäkra dig om att du har skickat eller sparat den innan du fortsätter.

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
sv: Certifieringsbegäran som just ska tas bort

[ctx: @title]
en: Compliance Check
sv: Efterlevnadskontroll

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
sv: <para><application>GnuPG</application> är inte inställt att vara kompatibelt med <icode>de-vs</icode>.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sv: <para><application>GnuPG</application>-systemet som används av <application>Kleopatra</application> inte är %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
sv: <para>Installera en version av <application>GnuPG</application> som är %1.</para>

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
sv: GPG-installation (OpenPGP-gränssnitt)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
sv: GpgSM-installation (S/MIME-gränssnitt)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
sv: Gpgconf-installation (inställning)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
sv: <para>Ett problem detekterades för gränssnittet <application>%1</application>.</para>

en: not supported
sv: stöds inte

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
sv: <para>Det verkar som biblioteket <icode>gpgme</icode> kompilerades utan stöd för det här gränssnittet.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
sv: <para>Ersätt biblioteket <icode>gpgme</icode> med en version kompilerad med stöd för <application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
sv: inte riktigt installerat

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
sv: <para>Gränssnittet <command>%1</command> är inte riktigt installerat.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
sv: <para>Kontrollera utmatning från <command>%1 --version</command> manuellt.</para>

en: too old
sv: för gammalt

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
sv: <para>Gränssnittet <command>%1</command> är installerat med version %2, men åtminstone version %3 krävs.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
sv: <para>Installera <application>%1</application> version %2 eller senare.</para>

en: unknown problem
sv: okänt problem

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
sv: <para>Försäkra dig om att <application>%1</application> är installerad och finns i <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
sv: <para>Version %2.%3.%4 av <application>%1</application> krävs för den här testen, men bara %5 är installerad.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
sv: <para>Programmet <application>%1</application> krävs för den här testen, men det verkar inte vara tillgängligt.</para><para>Se tester längre upp för mer information.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
sv: <para>Se "%1" ovan.</para>

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
sv: Gpg-agent anslutningsbarhet

en: GpgME library too old
sv: GpgME-biblioteket är för gammalt

[ctx: @info]
en: Either the GpgME library itself is too old, or the GpgME++ library was compiled against an older GpgME that did not support connecting to gpg-agent.
sv: Antingen är själva biblioteket GpgME för gammalt, eller kompilerades biblioteket GpgME++ för en äldre version av GpgME, som inte stöder anslutning till gpg-agent.

[ctx: @info]
en: Upgrade to <application>gpgme</application> 1.2.0 or higher, and ensure that gpgme++ was compiled against it.
sv: Uppdatera till <application>gpgme</application> 1.2.0 eller senare, och försäkra dig om att gpgme++ kompilerades för det.

en: GpgME does not support gpg-agent
sv: GpgME stöder inte gpg-agent

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
sv: <para>Biblioteket <application>GpgME</application> är tillräckligt nytt för att stödja <application>gpg-agent</application>, men verkar inte göra det i den här installationen.</para><para>Felet som returnerades är: <message>%1</message>.</para>

en: unexpected error
sv: oväntat fel

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
sv: <para>Ett oväntat fel uppstod vid försök att fråga <application>gpg-agent</application> om dess version.</para><para>Felet som returnerades är: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
sv: %1 inställningskontroll

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
sv: Misslyckades

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
sv: Ett fel uppstod vid körning av GnuPG självkontroll av inställningen av %2:
      %1
    Du skulle kunna försöka köra "gpgconf %3" på kommandoraden.

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
sv: Inställningsfil 'libkleopatrarc'

en: Errors found
sv: Fel hittades

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
sv: <para>Kleopatra detekterade följande fel i inställningen av libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @title]
en: Windows Registry
sv: Windows-register

en: Obsolete registry entries found
sv: Föråldrade poster i registret hittades

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
sv: <para>Kleopatra detekterade en föråldrad registernyckel (<resource>%1\%2</resource>), antingen tillagd av tidigare versioner av <application>Gpg4win</application> eller av program som <application>WinPT</application> eller <application>EnigMail</application>.</para><para>Att behålla posten kan orsaka att det gamla GnuPG-gränssnittet används.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
sv: <para>Ta bort registernyckeln <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
sv: Kunde inte ta bort registernyckeln <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
sv: Fel vid borttagning av registernyckel

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
sv: Uiserver anslutningsbarhet

en: not reachable
sv: kan inte nås

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
sv: Kunde inte ansluta till Uiserver: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
sv: <para>Kontrollera att brandväggen inte är inställd att blockera lokala anslutningar (tillåt anslutningar till <resource>localhost</resource> eller <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
sv: flera instanser

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
sv: Det verkar som en annan <application>Kleopatra</application> kör (med processidentifikation %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
sv: Avsluta alla andra instanser av <application>Kleopatra</application> som kör.

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for user operations]
en: PIN
sv: PIN-kod

[ctx: @label PIN/Key to unblock/reset the normal PIN]
en: PUK
sv: PUK-kod

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
sv: Administrativ PIN-kod

en: RSA key transport (2048 bits)
sv: RSA-nyckelöverföring (2048 bitar)

en: ECDH (Curve P-256)
sv: ECDH (kurva P-256)

en: ECDH (Curve P-384)
sv: ECDH (kurva P-384)

en: RSA (2048 bits)
sv: RSA (2048 bitar)

en: ECDSA (Curve P-256)
sv: ECDSA (kurva P-256)

en: ECDSA (Curve P-384)
sv: ECDSA (kurva P-384)

en: Signature Key
sv: Signaturnyckel

en: Encryption Key
sv: Krypteringsnyckel

en: Authentication Key
sv: Behörighetsnyckel

en: PIV Authentication Key
sv: PIV-behörighetsnyckel

en: Card Authentication Key
sv: Kortbehörighetsnyckel

en: Digital Signature Key
sv: Digital signaturnyckel

en: Key Management Key
sv: Nyckelhanteringsnyckel

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
sv: Ö&ppna certifikathantering...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
sv: &Anpassa <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
sv: &Om <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
sv: &Stäng av <application>%1</application>

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
sv: Smartkort

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
sv: Uppdatera kortstatus

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
sv: Ange ursprunglig NetKey v3 PIN-kod...

en: No option name given
sv: Något alternativnamn har inte angivits

en: Parse error
sv: Tolkningsfel

en: Parse error: numeric session id too large
sv: Tolkningsfel: Numerisk sessionsidentifierare är för stor

en: CAPABILITIES does not take arguments
sv: CAPABILITIES har inga argument

en: Unknown value for WHAT
sv: Okänt värde för WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
sv: START_KEYMANAGER har inga argument

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
sv: START_CONFDIALOG har inga argument

en: Message #%1
sv: Meddelande nummer %1

en: Empty file path
sv: Tom filsökväg

en: Only absolute file paths are allowed
sv: Bara absoluta filsökvägar är tillåtna

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
sv: Bara filer tillåts i INDATAFIL/UTDATAFIL

en: unknown exception caught
sv: fångade okänt undantag

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
sv: Kan inte blanda --info med non-info SENDER eller RECIPIENT

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
sv: Argumentet är inte en giltig RFC-2822 brevlåda

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
sv: Skräp hittades efter giltig RFC-2822 brevlåda

en: Caught unexpected exception: %1
sv: Fångade okänt undantag: %1

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
sv: Fångade okänt undantag - rapportera gärna felet till utvecklarna.

en: Cannot send "%1" status
sv: Kan inte skicka status "%1"

en: Cannot send data
sv: Kan inte skicka data

en: Cannot flush data
sv: Kan inte tömma data

en: Required --mode option missing
sv: Nödvändigt --mode väljare saknas

en: invalid mode: "%1"
sv: felaktigt läge: "%1"

en: Required --protocol option missing
sv: Nödvändigt --protocol väljare saknas

en: --protocol is not allowed here
sv: --protocol är inte tillåtet här

en: invalid protocol "%1"
sv: felaktigt protokoll "%1"

en: At least one FILE must be present
sv: Åtminstone ett FILE värde måste finnas

en: Cannot use non-info SENDER
sv: Kan inte använda SENDER utan info

en: Cannot use non-info RECIPIENT
sv: Kan inte använda RECIPIENT utan info

en: FILES present
sv: FILES finns

en: At least one INPUT needs to be provided
sv: Åtminstone ett INPUT värde måste anges

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
sv: INPUT/SENDER --info antal stämmer inte

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
sv: INPUT/MESSAGE antal stämmer inte

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
sv: MESSAGE kan bara anges för verifiering av fristående signatur

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
sv: INPUT/OUTPUT antal stämmer inte

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
sv: Kan inte använda OUTPUT och MESSAGE samtidigt

en: No backend support for OpenPGP
sv: Inget gränssnitt med stöd för OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
sv: Inget gränssnitt med stöd för S/MIME

en: Cannot use SENDER
sv: Kan inte använda SENDER

en: Cannot use RECIPIENT
sv: Kan inte använda RECIPIENT

en: INPUT present
sv: INPUT finns

en: MESSAGE present
sv: MESSAGE finns

en: OUTPUT present
sv: OUTPUT finns

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
sv: AVKODA/VERIFIERA_FILER kan inte använda kataloger som indata

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
sv: Fångade okänt undantag i Command::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
sv: Fångade okänt undantag i SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sv: ENCRYPT är ett kommando i e-postläge, anslutningen verkar vara i filhanteringsläge

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
sv: SENDER kan inte anges innan ENCRYPT, utom med --info

en: At least one INPUT must be present
sv: Åtminstone ett INPUT värde måste finnas

en: At least one OUTPUT must be present
sv: Åtminstone ett OUTPUT värde måste finnas

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
sv: Kommandot MESSAGE är inte tillåtet innan ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
sv: Angivet protokoll ger konflikter med protokollet som bestämdes av PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
sv: Nya mottagare tillagda efter kommandot PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
sv: Nya avsändare tillagda efter kommandot PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
sv: Inga mottagare angivna, eller bara med --info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sv: Fångade okänt undantag i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
sv: Fångade okänt undantag i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
sv: INPUT/OUTPUT/MESSAGE kan bara anges efter PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sv: PREP_ENCRYPT är ett kommando i e-postläge, anslutningen verkar vara i filhanteringsläge

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
sv: SENDER kan inte anges innan PREP_ENCRYPT, utom med --info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sv: Fångade okänt undantag i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
sv: Fångade okänt undantag i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
sv: INPUT/OUTPUT/MESSAGE kan bara anges efter PREP_SIGN

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sv: PREP_SIGN är ett kommando i e-postläge, anslutningen verkar vara i filhanteringsläge

en: No SENDER given
sv: Ingen avsändare angiven

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
sv: Protokoll ger konflikter med protokollet som bestämdes av PREP_ENCRYPT i den här sessionen.

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sv: Fångade okänt undantag i PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
sv: Fångade okänt undantag i PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
sv: Fångade okänt undantag i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
sv: Fångade okänt undantag i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
sv: SIGN är ett kommando i e-postläge, anslutningen verkar vara i filhanteringsläge

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
sv: RECIPIENT kan inte anges innan SIGN, utom med --info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
sv: Kommandot MESSAGE är inte tillåtet innan SIGN

en: No senders given, or only with --info
sv: Inga avsändare angivna, eller bara med --info

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
sv: Fångade okänt undantag i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
sv: Fångade okänt undantag i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
sv: %1 är ett kommando för filhanteringsläge, medan anslutningen verkar vara i e-postläge (%2 är närvarande)

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
sv: Kan inte bestämma GnuPG hemkatalog: Överväg att ange miljövariabeln GNUPGHOME.

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
sv: Kan inte bestämma GnuPG hemkatalog: %1 finns men är inte en katalog.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
sv: Kunde inte skapa GnuPG hemkatalog %1: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
sv: Detekterade en annan GnuPG server för användargränssnitt som lyssnar på %1.

en: Could not create socket: %1
sv: Kunde inte skapa uttag: %1

en: Could not bind to socket: %1
sv: Kunde inte binda till uttag: %1

en: Could not get socket nonce: %1
sv: Kunde inte hämta uttagets unika sträng (nonce): %1

en: Could not listen to socket: %1
sv: Kunde inte lyssna på uttag: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
sv: Kunde inte skicka uttag till Qt: %1. Det ska inte kunna inträffa. Rapportera gärna felet.

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
sv: ogiltig inmatning

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
sv: krävs

en: Error in archive definition %1: %2
sv: Fel i arkivdefinition %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
sv: Kan inte använda både %f och | i '%1'

en: Quoting error in '%1' entry
sv: Citeringsfel i posten '%1'

en: '%1' too complex (would need shell)
sv: '%1' för komplicerat (skulle kräva skal)

en: '%1' entry is empty/missing
sv: Posten '%1' är tom eller saknas

en: '%1' empty or not found
sv: '%1' tomt eller hittades inte

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
sv: kan inte skicka argument via standardinmatningen för uppackningskommando

en: Caught unknown exception in group %1
sv: Fångade okänt undantag i grupp %1

[ctx: @action]
en: Certificate Import
sv: Import av certifikat

[ctx: @action]
en: Encrypt...
sv: Kryptera...

[ctx: @action]
en: S/MIME-Sign...
sv: S/MIME-signering...

[ctx: @action]
en: OpenPGP-Sign...
sv: OpenPGP-signering...

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
sv: Avkoda och verifiera...

en: Could not open FD %1 for reading
sv: Kunde inte öppna FD %1 för läsning

en: Could not open file "%1" for reading
sv: Kunde inte öppna filen "%1" för läsning

en: File "%1" is already open, but not for reading
sv: Filen "%1" är redan öppen, men inte för läsning

en: Command not specified
sv: Kommando ej angivet

en: Could not start %1 process: %2
sv: Kunde inte starta processen %1: %2

en: Failed to write input to %1 process: %2
sv: Misslyckades skriva indata till processen %1: %2

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
sv: Utmatning från %1...

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
sv: Utmatning från %1

en: Error while running %1:
    %2
sv: Fel vid körning av %1:
    %2

en: Could not open clipboard for reading
sv: Kunde inte öppna klippbordet för läsning

en: Clipboard contents
sv: Klippbordets innehåll

en: FindBuffer contents
sv: Innehåll i hittad buffer

en: Current selection
sv: Nuvarande markering

en: No input device
sv: Ingen inmatningsenhet

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
sv: certifikat.%1

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
sv: <para>Det verkar som du redan kör <application>Kleopatra</application>, men med andra rättigheter.</para><para>Det inträffar vanligtvis om <application>Kleopatra</application> av misstag körs med administratörsrättigheter.</para ><para>Högerklicka på systembrickans ikon för <application>Kleopatra</application> och välj 'avsluta' för att försöka igen.</para>

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
sv: <application>Kleopatra</application> misslyckades starta

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
sv: Loggfel: Kunde inte öppna loggfilen "%1" för skrivning.

en: No output device
sv: Ingen utmatningsenhet

en: Could not open FD %1 for writing
sv: Kunde inte öppna FD %1 för skrivning

en: Could not create temporary file for output "%1"
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil för utmatning "%1"

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: Overwriting declined
sv: Överskrivning nekades

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
sv: Kunde inte ta bort filen <filename>%1</filename> för överskrivning.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
sv: Kunde inte byta namn på filen "%1" till "%2"

en: Could not write to clipboard
sv: Kunde inte skriva till klippbordet

en: Find buffer
sv: Hitta buffer

en: Selection
sv: Markering

en: Could not find clipboard
sv: Kunde inte hitta klippbordet

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
sv: Filen <filename>%1</filename> finns redan. Ange ett annat filnamn.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
sv: Filen <filename>%1</filename> finns redan.

[ctx: @label]
en: Rename:
sv: Byt namn:

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
sv: Föreslå nytt namn

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
sv: Föreslå ett filnamn som inte redan finns.

[ctx: @action:button]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
sv: Spara filen med angivet namn.

[ctx: @action:button]
en: Rename All
sv: Byt namn på alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
sv: Spara automatiskt alla filer som skulle skriva över en redan befintlig fil med ett annat namn.

[ctx: @action:button]
en: Skip
sv: Hoppa över

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
sv: Skriv inte filen, gå istället till nästa.

[ctx: @action:button]
en: Skip All
sv: Hoppa över alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
sv: Skriv inte filen och alla andra filer som kan skriva över en redan befintlig fil.

[ctx: @action:button]
en: Append
sv: Lägg till sist

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
sv: Lägg till den nya filen sist i den befintliga filen

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
sv: Skriv över

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
sv: Skriv över den befintliga filen.

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
sv: Skriv över alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
sv: Skriv över den befintliga filen och alla andra filer som redan finns.

en: Cannot remove directory %1
sv: Kan inte ta bort katalogen %1

en: Cannot remove file %1: %2
sv: Kunde inte ta bort filen %1: %2

en: encrypt
sv: kryptera

en: sign
sv: signera

en: certify
sv: certifiera

en: authenticate
sv: behörighetskontroll

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
sv: Kortplatsidentifikation: %1

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
sv: ingen

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: @info]
en: no key
sv: ingen nyckel

[ctx: @info]
en: no associated certificate
sv: inget tillhörande certifikat

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
sv: kortnycklar och certifikat

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
sv: Kortplats

[ctx: @title:column]
en: Created
sv: Skapad

[ctx: @title:column]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: @action:button]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
sv: Visa åtgärder tillgängliga för den här smartkortplatsen

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
sv: Laddar certifikat från smartkort...

en: Loading certificate cache...
sv: Laddar certifikatcache...

en: New OpenPGP Key Pair...
sv: Nytt OpenPGP-nyckelpar...

en: Create a new OpenPGP certificate
sv: Skapa ett nytt OpenPGP-certifikat

en: Export...
sv: Exportera...

en: Export the selected certificate (public key) to a file
sv: Exportera markerat certifikat (öppen nyckel) till en fil

en: Publish on Server...
sv: Publicera på server...

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
sv: Publicera det markerade certifikatet (öppen nyckel) till intern katalog

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
sv: Publicera det markerade certifikatet (öppen nyckel) på %1

en: Publish at Mail Provider...
sv: Publicera hos e-postleverantör...

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
sv: Publicera det markerade certifikatet (öppen nyckel) hos e-postleverantörens webbnyckelkatalog om det erbjuds

en: Backup Secret Keys...
sv: Säkerhetskopiera hemliga nycklar...

en: Print Secret Key...
sv: Skriv ut hemlig nyckel...

en: Lookup on Server...
sv: Slå upp på server...

en: Search for certificates in internal directory
sv: Sök efter certifikat i intern katalog

en: Search for certificates on %1
sv: Sök efter certifikat på %1

en: Import...
sv: Importera...

en: Import a certificate from a file
sv: Importera ett certifikat från en fil

en: Decrypt/Verify...
sv: Avkoda och verifiera...

en: Decrypt and/or verify files
sv: Avkoda och/eller verifiera filer

en: Sign/Encrypt...
sv: Signera och kryptera...

en: Encrypt and/or sign files
sv: Kryptera och/eller signera filer

en: Sign/Encrypt Folder...
sv: Signera och kryptera katalog...

en: Encrypt and/or sign folders
sv: Kryptera och/eller signera kataloger

en: Create Checksum Files...
sv: Skapa checksummeringsfiler...

en: Verify Checksum Files...
sv: Verifiera checksummeringsfiler...

en: Redisplay
sv: Visa igen

en: Stop Operation
sv: Stoppa åtgärd

en: Details
sv: Detaljinformation

en: Revoke Certificate...
sv: Återkalla certifikat...

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
sv: Återkalla det markerade OpenPGP-certifikatet

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete selected certificates
sv: Ta bort markerade certifikat

en: Update Certificates
sv: Uppdatera certifikat

en: Update selected certificates
sv: Uppdatera valda certifikat

en: Certify...
sv: Certifiera...

en: Certify the validity of the selected certificate
sv: Certifiera det markerade certifikatets giltighet

en: Revoke Certification...
sv: Återkalla certifiering...

en: Revoke the certification of the selected certificate
sv: Återkalla certifieringen av det markerade certifikatet

en: Change End of Validity Period...
sv: Ändra giltighetsperiodens slut...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
sv: Ändra certifieringsbefogenhet...

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
sv: Ge eller återkalla certifieringsbefogenhet för det markerade certifikatet

en: Change Passphrase...
sv: Ändra lösenordsfras...

en: Add User ID...
sv: Lägg till användaridentifikation...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
sv: Skapa grupp...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
sv: Skapa en grupp från de markerade certifikaten

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
sv: Kopiera till kort

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
sv: Kopiera det valda certifikatet till smartkort

en: Refresh OpenPGP Certificates
sv: Uppdatera OpenPGP-certifikat

[ctx: @action:button]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
sv: Inaktivera certifikat

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for.
    They are still listed in the certificate list.
sv: Inaktiverade certifikat erbjuds inte när ett certifikat för att signera eller kryptera med ska väljas.
    De listas ändå i certifikatlistan.

en: New S/MIME Certification Request...
sv: Ny S/MIME certifieringsbegäran...

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
sv: Skapa en ny S/MIME begäran om certifikatsignering (CSR)

en: Trust Root Certificate
sv: Lita på rotcertifikat

en: Distrust Root Certificate
sv: Lita inte på rotcertifikat

en: Technical Details
sv: Teknisk detaljinformation

en: Refresh S/MIME Certificates
sv: Uppdatera S/MIME-certifikat

en: Clear CRL Cache
sv: Rensa CRL-cache

en: Dump CRL Cache
sv: Hämta innehåll i CRL-cache

en: Import CRL From File...
sv: Importera CRL från fil...

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable Certificate
sv: Aktivera certifikat

en: Hierarchical list of certificates
sv: Hierarkisk certifikatlista

en: List of certificates
sv: Certifikatlista

en: Sign / Encrypt Notepad
sv: Signera och kryptera anteckningsblock

en: Decrypt / Verify Notepad
sv: Avkoda och verifiera anteckningsblock

en: Import Notepad
sv: Importera anteckningsblock

en: Revert
sv: Återställ

en: Signing and encryption is not possible.
sv: Det är inte möjligt att signera och kryptera.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sv: <para>Du kan inte använda <application>Kleopatra</application> för att signera eller kryptera eftersom <application>GnuPG</application>-systemet som används av <application>Kleopatra</application> inte är %1.</para>

[ctx: @label]
en: Protocol:
sv: Protokoll:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
sv: Ange ett brev att kryptera eller avkryptera...

en: Decrypt / Verify
sv: Avkoda och verifiera

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
sv: <para>Tyvärr kan du inte använda <application>Kleopatra</application> för att signera eller kryptera eftersom <application>GnuPG</application>-systemet som används av <application>Kleopatra</application> inte är %1.</para>

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
sv: Signerar anteckningsblock...

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
sv: Krypterar anteckningsblock...

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
sv: Signerar och krypterar anteckningsblock...

en: Importing...
sv: Importerar...

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
sv: Signera anteckningsblock

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
sv: Kryptera anteckningsblock

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
sv: Signera och kryptera anteckningsblock

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
sv: Ange sökbegrepp

en: Filter certificates by text
sv: Filtrera certifikat enligt text

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
sv: Visa bara certifikat som matchar det inmatade sökbegreppet.

en: Show not certified certificates
sv: Visa inte certifierade certifikat

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
sv: Vissa certifikat är ännu inte certifierade. Klickar här för att se en lista med dessa certifikat.<br/><br/>Certifiering krävs för att försäkra att certifikaten faktiskt tillhör identiteten de utgör sig för att tillhöra.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
sv: Ange sökbegrepp <%1>

en: Smart Card Management
sv: Hantering av smartkort

[ctx: @action]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
sv: Läs in smartkort igen

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
sv: Skapa OpenPGP-certifikat

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
sv: Skapa ett OpenPGP-certifikat för nycklarna lagrade på kortet.

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
sv: Ange NKS PIN-kod

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
sv: Ange SigG PIN-kod

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
sv: Skapa nya nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
sv: <para>Generera tre nya nycklar på smartkortet och skapa ett nytt OpenPGP-certifikat med nycklarna. Valfritt genereras krypteringsnyckeln utanför kortet och en säkerhetskopia skapas så att du fortfarande kan komma åt data krypterad med nyckeln ifall kortet tappas bort eller skadas.</para><para><emphasis strong='true'>Befintliga nycklar på smartkortet skrivs över.</emphasis></para>

[ctx: @action]
en: Change PIN
sv: Ändra PIN-kod

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
sv: Ändra PIN-koden som krävs för att använda nycklarna på smartkortet. PIN-koden måste innehålla minst sex tecken.

[ctx: @action]
en: Unblock Card
sv: Ta bort blockering av kort

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
sv: Avblockera smartkortet med PUK (om tillgängligt) eller administrativ PIN-kod.

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
sv: Ändra administrativ PIN-kod

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
sv: Ändra PIN-kod som krävs för administrativa åtgärder.

[ctx: @action]
en: Set PUK
sv: Ange PUK-kod

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
sv: Ange eller ändra PUK-koden som kan användas för att låsa upp smartkortet. PUK-koden måste innehålla minst åtta tecken.

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
sv: Ändra kortinnehavare

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
sv: Ändra kortinnehavarens namn.

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
sv: Ändra webbadress för öppen nyckel

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
sv: Ändra webbadress där den öppna nyckeln för nycklarna på det här smartkortet kan laddas ner.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
sv: Ändra PIN-koden som krävs för att använda nycklarna på smartkortet.

[ctx: @action]
en: Change PUK
sv: Ändra PUK-kod

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
sv: Ändra PIN-upplåsningskoden (PUK-koden) som kan användas för att låsa upp smartkortet efter en felaktig PIN-kod har matats in för många gånger.

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
sv: Ändra administrativ nyckel

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
sv: Ändra PIV-kortprogrammets administrativa nyckel som används av PIV-kortprogrammet för att kontrollera behörighet för PIV-kortets administratör och av administratören (samt Kleopatra) för att ge behörighet till PIV-kortprogrammet.

[ctx: @action]
en: Generate New Key
sv: Skapa ny nyckel

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
sv: Om kortplatsen redan innehåller en nyckel så ersätter den nya nyckel oåterkalleligen den gamla nyckeln.

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
sv: Skriv nyckel till kort

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
sv: Skriv ett certifikats nyckelpar till kortet

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
sv: Skriv certifikat till kort

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
sv: Skriv certifikatet som motsvarar nyckeln till kortet

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
sv: Importerade certifikat från kort

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
sv: Importera certifikatet lagrat på kortet

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
sv: Skapa S/MIME certifieringsbegäran

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
sv: Skapa en S/MIME begäran om certifikatsignering för nyckeln

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
sv: OpenPGP v2.0 eller senare

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
sv: NetKey v3 eller senare

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
sv: PIV (kräver GnuPG 2.3 eller senare)

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
sv: CardOS 5 (diverse program)

en: Please insert a compatible smartcard.
sv: Mata in ett kompatibelt smartkort

en: Kleopatra currently supports the following card types:
sv: Kleopatra stöder för närvarande följande typer av kort:

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
sv: Ändra kortinnehavare

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
sv: Ange namnet på den nya kortinnehavaren:

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
sv: Tecknet "<" får inte användas.

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
sv: Dubbla mellanslag tillåts inte

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
sv: Namnet storlek får inte överskrida 38 tecken.

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
sv: Misslyckades finna OpenPGP-kortet med serienummer: %1

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
sv: Namnändring misslyckades: %1

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
sv: Ändra webbadress för öppen nyckel

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
sv: Ange den nya webbadressen för öppen nyckel:

[ctx: @info]
en: The size of the URL may not exceed 254 characters.
sv: Webbadressens storlek får inte överskrida 254 tecken.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
sv: Ändring av webbadress misslyckades: %1

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
sv: NetKey v%1 kort

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
sv: Okänt OpenPGP v%1-kort

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
sv: %1 OpenPGP v%2-kort

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
sv: %1 PKCS#15-kort

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
sv: PIV v%1-kort

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
sv: Ändra NKS PIN-kod

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
sv: Ändra SigG PIN-kod

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
sv: Noll PIN-koden är fortfarande aktiv på det här kortet.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
sv: Du måste ange en PIN-kod innan certifikaten kan användas.

[ctx: @label]
en: Card type:
sv: Korttyp

[ctx: @label]
en: Serial number:
sv: Serienummer:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
sv: Kortinnehavare:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
sv: Webbadress för öppen nyckel:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
sv: Återstående försök:

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
sv: Visar antalet återstående försök för att ange rätt PIN- eller PUK-kod.

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
sv: Kordåtgärder

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
sv: Visa åtgärder tillgängliga för den här smartkortet

en: not set
sv: inte angiven

en: Searching matching certificate in directory service...
sv: Söker efter matchande certifikat i katalogtjänsten...

en: The matching certificate was imported successfully.
sv: Det matchande certifikatet importerades med lyckat resultat.

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
sv: Flera matchande certifikat hittades i katalogtjänsten.

en: No matching certificate was found in directory service.
sv: Inga matchande certifikat hittades i katalogtjänsten.

en: Rename Tab
sv: Byt namn på flik

en: New tab title:
sv: Flikens nya titel:

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: Rename Tab...
sv: Byt namn på flik...

en: Rename this tab
sv: Byt namn på fliken

en: Duplicate Tab
sv: Duplicera flik

en: Duplicate this tab
sv: Duplicera den här fliken

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Move Tab Left
sv: Flytta fliken åt vänster

en: Move this tab left
sv: Flytta fliken åt vänster

en: Move Tab Right
sv: Flytta fliken åt höger

en: Move this tab right
sv: Flytta fliken åt höger

en: Hierarchical Certificate List
sv: Hierarkisk certifikatlista

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse All
sv: Dra ihop alla

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
sv: Välkommen till Kleopatra %1

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
sv: Kleopatra är ett gränssnitt för kryptoprogramvaran <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own private key.
sv: För de flesta åtgärder behöver du antingen en öppen nyckel (certifikat) eller din egen privata nyckel.

en: The private key is needed to decrypt or sign.
sv: Den privata nyckeln krävs för att avkoda eller signera.

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
sv: Den öppna nyckeln kan användas av andra för att verifiera din identitet eller kryptera till dig.

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
sv: https://sv.wikipedia.org/wiki/Asymmetrisk_kryptering

[ctx: %1 is link a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
sv: Du kan ta reda på mer om det på <a href="%1">Wikipedia</a>.

en: New Key Pair...
sv: Nytt nyckelpar...

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
sv: Skapa ett nytt OpenPGP-nyckelpar.<nl/>Använd istället <interface>Ny S/MIME certifieringsbegäran</interface> i menyn <interface>Arkiv</interface> för att skapa en S/MIME certifieringsbegäran.

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
sv: Importera certifikat från en fil.<nl/>Använd istället <interface>Slå upp på server</interface> för att importera från en öppen nyckelserver.
