klettres - en to ar translation catalogue (73 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
ar: لم يُعثر على الملفّ sounds.xml في
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    فضلًا ثبّت هذا الملفّ وشغّل حروفك مجدّدًا.

en: KLettres - Error
ar: حروفك - خطأ

en: New Sound
ar: صوت جديد

en: Play a new sound
ar: شغّل صوتًا جديدًا

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
ar: يمكنك تشغيل صوت جديد بنقر هذا الزرّ أو استخدام قائمة ملفّ، صوت جديد.

en: Get Alphabet in New Language...
ar: احصل على أبجديّة لغة جديدة...

en: Replay Sound
ar: أعد تشغيل الصّوت

en: Play the same sound again
ar: شغّل نفس الصّوت مجدّدًا

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
ar: يمكنك إعادة تشغيل نفس الصّوت مجدّدًا بنقر هذا الزرّ أو استخدام قائمة ملفّ، إعادة تشغيل الصّوت.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
ar: الم&ستوى

en: Select the level
ar: حدّد مستوًى

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
ar: يمكنك تحديد المستوى: المستوى الأوّل يعرض حرفًا وستستمعه، المستوى الثّاني لا يعرض الحرف، ستسمعه فقط. المستوى الثّالث يعرض مقطعًا لفظيًّا وستسمعه، المستوى الرابع لن يعرض المقطع اللفظيّ، ستسمعه فقط.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
ar: الل&غة

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
ar[0]: المستوى %1
ar[1]: المستوى %1
ar[2]: المستوى %1
ar[3]: المستوى %1
ar[4]: المستوى %1
ar[5]: المستوى %1

en: Themes
ar: السّمات

en: Select the theme
ar: حدّد سمة

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
ar: يمكنك هنا تغيير سمة حروفك. السّمة تتكوّن من صورة الخلفيّة ولون خطّ الحرف المعروض.

en: Mode Kid
ar: وضع الطّفل

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
ar: إن كنت في وضع النموّ، نقر هذا الزرّ سيعدّ وضع الطّفل. ليس لوضع الطّفل شريط قوائم وخطّ شريط الحالة سيكون أكبر.

en: Mode Grown-up
ar: وضع النموّ

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
ar: وضع النموّ هو الوضع العاديّ الّذي ترى فيه شريط القوائم.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
ar: الخطّ

en: Font Settings
ar: إعدادات الخطّ

en: Timer
ar: المؤقّت

en: Timer Settings
ar: إعدادات المؤقّت

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
ar: (المستوى %1)

en: Grown-up mode is currently active
ar: وضع النموّ نشط حاليًّا

en: Switch to Kid mode
ar: بدّل إلى وضع الطّفل

en: Kid mode is currently active
ar: وضع الطّفل نشط حاليًّا

en: Switch to Grown-up mode
ar: بدّل إلى وضع النموّ

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
ar: لم يُعثر على الملفّ ‎$KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt،
    فضلًا تحقّق من تثبيتك.

en: Error
ar: خطأ

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
ar: اللغة

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
ar: السّمة

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
ar: فيما إذا كان شريط القوائم ظاهرًا أم لا

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
ar: الوضع

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
ar: مستوى الصّعوبة.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
ar: مؤقّت الطّفل

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
ar: مؤقّت النموّ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملفّ

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
ar: الم&ظهر

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
ar: الرّئيسيّ

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
ar: المحارف الخاصّة

en: Type the letter or syllable that you just heard
ar: اطبع الحرف أو المقطع اللفظيّ الذي سمعته للتوّ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
ar: طفل

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
ar: صحراء

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
ar: سافانا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
ar: أكوا

en: Romanized Hindi
ar: الهنديّة باللاتينيّة

en: Luganda
ar: اللوغنديّة

en: English Phonics
ar: الإنجليزية الصوتية

en: Tswana
ar: التسوانية

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ar: بلا

en: KLettres
ar: حروفك

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
ar: يساعد حروفك طفل صغير جدًّا أو راشدًا ليتعلّم
    لغة جديدة عبر الأصوات والحروف
    المتربطة في هذه اللغة.
    
    هناك 25 لغة متوفّرة.

en: Kids and grown-up oxygen icons
ar: أيقونات أكسجين للطّفل والنموّ

en: SVG background pictures
ar: صور خلفية SVG

en: Support and coding guidance
ar: دعم وتوجيه الشِّفرة

en: Code for generating special characters' icons
ar: شِفرة توليد أيقونات المحارف الخاصّة

en: Waldo Bastian
ar: والدو باستيان

en: Port to KConfig XT, coding help
ar: النّقل إلى ضبطك XT، مساعدة الشِّفرة

en: Code cleaning, Theme class
ar: تنظيف الشِّفرة، صنف السّمات

en: Timer setting widgets
ar: ودجات إعدادات المؤقّت

en: Port to KDE Frameworks 5
ar: النّقل إلى أُطر العمل 5

en: Error while loading the sound names.
ar: خطأ أثناء تحميل أسماء الأصوات.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
ar[0]: عيّن المؤقّت (بعشر الثّانية)
ar[1]: عُشر الثّانية
ar[2]: عُشري الثّانية
ar[3]: %1 أعشار الثانية
ar[4]: %1 عشر الثانية
ar[5]: %1 عشر الثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
ar: عيّن الوقت بين حرفين.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
ar: عيّن المؤقّت (بعشر الثّانية)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
ar: يمكنك تعيين الوقت بين كلّ حرفين في وضع الطّفل. الافتراضيّ هو 4 أعشار الثّانية لكنّ الأطفال الأصغر قد يحتاجون وقتًا أطول.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">وضع الطّفل</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
ar: يمكنك تعيين الوقت بين كلّ حرفين في وضع النموّ. الافتراضيّ هو عشريّ الثّانية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">وضع النموّ</p></body></html>
