klettres - en to bs translation catalogue (64 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
bs: Datoteka sounds.xml nije pronađen u
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Instalirajte ovaj datoteku i pokrenite KLettres ponovo.

en: KLettres - Error
bs: KLettres-greška

en: New Sound
bs: Novi zvuk

en: Play a new sound
bs: Pusti novi zvuk

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
bs: Novi zvuk možete pustiti klikom na ovo dugme, ili preko menija Datoteka, Novi zvuk.

en: Get Alphabet in New Language...
bs: Nađi alfabet u novom jeziku...

en: Replay Sound
bs: Ponovo pusti zvuk

en: Play the same sound again
bs: Pušta isti zvuk ponovo

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
bs: Možete ponovo pustiti isti zvuk klikom na ovo dugme ili preko menija Datoteka, Ponovo pusti zvuk.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
bs: &Nivo

en: Select the level
bs: Izaberite nivo

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
bs: Možete izabrati nivo: nivo 1 prikazuje slovo i čujete ga; nivo 2 ne prikazuje slovo, samo ga čujete; nivo 3 prikazuje slog i čujete ga; nivo 4 ne prikazuje slog, samo ga čujete.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
bs: &Jezik

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
bs[0]: Nivo %1
bs[1]: Nivo %1
bs[2]: Nivo %1

en: Themes
bs: Teme

en: Select the theme
bs: Izaberite temu

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
bs: Ovdje možete promijeniti temu za KLettres. Tema se sastoji od pozadinske slike i boje kojom su slova prikazana.

en: Mode Kid
bs: Režim za djecu

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
bs: Ako ste u režimu za odrasle, klikom na ovo dugme dobit ćete režim za djecu. Dječji režim nema traku menija i font je veći u statusnoj traci.

en: Mode Grown-up
bs: Režim za odrasle

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
bs: Razvijeni način je normalan način, gdje možete vidjeti traku.

en: Font Settings
bs: Podešavanja fonta

en: Timer
bs: Tajmer

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
bs: (Nivo %1)

en: Grown-up mode is currently active
bs: Režim za odrasle je trenutno aktivan

en: Switch to Kid mode
bs: Prebaci na režim za djecu

en: Kid mode is currently active
bs: Režim za djecu je trenutno aktivan

en: Switch to Grown-up mode
bs: Prebaci na režim za odrasle

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
bs: Datoteka $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt nije pronađen;
    provjerite svoju instalaciju.

en: Error
bs: Greška

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
bs: Jezik

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
bs: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
bs: Da li je traka s menijem prikazana ili sakrivena

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
bs: Režim

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
bs: Nivo težine.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
bs: Tajmer za djecu

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
bs: Tajmer za odrasle

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
bs: I&zgled

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
bs: Glavni

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
bs: Posebni znakovi

en: Type the letter or syllable that you just heard
bs: Otkucajte slovo ili slog koji ste upravo čuli

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
bs: Dijete

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
bs: Pustinja

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
bs: Savana

en: Romanized Hindi
bs: Romanizovani hindi

en: English Phonics
bs: Engleska fonetika

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
bs: Nijedan

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
bs: KLettres pomaže veoma mladom djetetu ili  odraslim
    učenje novog jezika udruživanjem zvuka i
    slova na tom jeziku.
    
    25 jezika je dostupno.

en: Kids and grown-up oxygen icons
bs: Kiseoničke opcije za djeca i odrasle

en: SVG background pictures
bs: SVG slike za pozadinu

en: Support and coding guidance
bs: Podrška i vodstvo pri kodiranju

en: Code for generating special characters' icons
bs: Kôd za generisanje ikona posebnih znakova

en: Port to KConfig XT, coding help
bs: Port na KConfig XT, pomoć pri kodiranju

en: Code cleaning, Theme class
bs: Čišćenje koda, klasa tema

en: Timer setting widgets
bs: Kontrole za postavljanje tajmera

en: Error while loading the sound names.
bs: Greška pri učitavanju imena zvukova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
bs: Postavi vrijeme između dva slova.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
bs: Postavite timer (u desetkama sekundi)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
bs: Možete postaviti vrijeme između dva slova u dječijem režimu. Podrazumijevano je četiri desetinke sekunde, ali mlađoj djeci treba više vremena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
bs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dječiji režim</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
bs: Možete postaviti vrijeme između dva slova u režimu za odrasle. Podrazumijevano je 2 / 10 sekunde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
bs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Režim za odrasle</p></body></html>
