klettres - en to da translation catalogue (65 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
da: Filen sounds.xml kunne ikke findes i
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Installér denne fil og start KLettres igen.

en: KLettres - Error
da: KLettres - fejl

en: New Sound
da: Ny lyd

en: Play a new sound
da: Afspil en ny lyd

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
da: Du kan afspille en ny lyd ved at klikke på denne knap eller bruge menuen Fil, Ny lyd.

en: Get Alphabet in New Language...
da: Hent alfabet i nyt sprog...

en: Replay Sound
da: Afspil lyd igen

en: Play the same sound again
da: Afspil samme lyd igen

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
da: Du kan afspille samme lyd igen ved at klikke på denne knap eller bruge menuen Fil, Afspil lyd igen.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
da: &Niveau

en: Select the level
da: Vælg niveau

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
da: Du kan vælge niveau: Niveau 1 viser et bogstav og du hører det. Niveau 2 viser ikke bogstavet, men du hører det kun. Niveau 3 viser en stavelse og du hører den. Niveau 4 viser ikke stavelsen, men du hører den kun.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
da: S&prog

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
da[0]: Niveau %1
da[1]: Niveau %1

en: Themes
da: Temaer

en: Select the theme
da: Vælg tema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
da: Her kan du ændre Klettres tema. Et tema består af baggrundsbilledet og tegnfarven for bogstaverne som vises.

en: Mode Kid
da: Barnudseende

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
da: Hvis du har voksenudseende, ændres det til barnudseende ved at klikke på knappen. Barnudseendet har ingen menulinje og skrifttypen i statuslinjen er større.

en: Mode Grown-up
da: Voksenudseende

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
da: Voksentilstand er den normale tilstand hvor du kan se menulinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
da: Skrifttype

en: Font Settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: Timer
da: Stopur

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
da: (Niveau %1)

en: Grown-up mode is currently active
da: Voksenudseende er for øjeblikket aktivt

en: Switch to Kid mode
da: Skift til børnetilstand

en: Kid mode is currently active
da: Barnudseende er for øjeblikket aktivt

en: Switch to Grown-up mode
da: Skift til voksentilstand

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
da: Filen $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt ikke fundet.
    Tjek venligst din installation.

en: Error
da: Fejl

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
da: Sprog

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
da: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
da: Om menulinjen vises eller er skjult

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
da: Tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
da: Sværhedsgrad.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
da: Barnestopur

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
da: Voksenstopur

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
da: &Udseende

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
da: Hoved

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
da: Specialtegn

en: Type the letter or syllable that you just heard
da: Skriv det bogstav eller den stavelse du lige hørte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
da: Barn

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
da: Ørken

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
da: Savanne

en: Romanized Hindi
da: Romansk hindi

en: English Phonics
da: Engelsk fonik

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
da: Ingen

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
da: KLettres hjælper et meget lille barn eller en voksen med at lære 
    et nyt sprog ved at associere lyde og
    bogstaver på dette sprog.
    
    25 sprog er tilgængelige.

en: Kids and grown-up oxygen icons
da: Oxygen-ikoner til børn og voksne

en: SVG background pictures
da: SVG-baggrundsbilleder

en: Support and coding guidance
da: Støtte og kodningshjælp

en: Code for generating special characters' icons
da: Kode til at genererer ikoner for specielle tegn

en: Port to KConfig XT, coding help
da: Overførsel til KConfig XT, kodningshjælp

en: Code cleaning, Theme class
da: Kodeoprydning, temaklasse

en: Timer setting widgets
da: Tidsindstillingskontrol

en: Error while loading the sound names.
da: Fejl ved indlæsning af lydnavne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
da: Indstiller tiden mellem to bogstaver.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
da: Indstillen timer (i tiendedele sekunder)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
da: Du kan sætte tiden mellem to bogstaver i barnetilstand. Standard er fire tiendedele af et sekund men yngre børn kan behøve længere tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Barnetilstand</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
da: Du kan sætte tiden mellem to bogstaver i voksentilstand. Standard er to tiendedele af et sekund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Voksentilstand</p></body></html>
