klettres - en to el translation catalogue (71 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
el: Το αρχείο sounds.xml δε βρέθηκε στο
    $KDEDIR/share/apps/klettres/data/
    
    Παρακαλώ εγκαταστήστε αυτό το αρχείο και επανεκκινήστε το KLettres.

en: KLettres - Error
el: KLettres - Σφάλμα

en: New Sound
el: Νέος ήχος

en: Play a new sound
el: Παίξτε έναν νέο ήχο

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
el: Μπορείτε να παίξετε ένα νέο ήχο κάνοντας κλικ σε αυτό το κουμπί χρησιμοποιώντας το μενού, Νέος Ήχος.

en: Get Alphabet in New Language...
el: Λήψη αλφάβητου σε νέα γλώσσα...

en: Replay Sound
el: Επανάληψη ήχου

en: Play the same sound again
el: Αναπαραγωγή του ίδιου ήχου

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
el: Μπορείτε να επαναλάβετε τον ίδιο ήχο κάνοντας πάλι κλικ σε αυτό το κουμπί ή επιλέγοντας Αρχείο, Επανάληψη ήχου

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
el: Ε&πίπεδο

en: Select the level
el: Επιλέξτε το επίπεδο

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
el: Μπορείτε να επιλέξετε το επίπεδο: το επίπεδο 1 προβάλλει ένα γράμμα το οποίο ακούτε. Το επίπεδο 2 δεν προβάλλει το γράμμα, μόνο το ακούτε. Το επίπεδο 3 προβάλλει μία συλλαβή την οποία ακούτε. Το επίπεδο 4 δεν προβάλλει τη συλλαβή, απλά την ακούτε.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
el: &Γλώσσα

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
el[0]: Επίπεδο %1
el[1]: Επίπεδο %1

en: Themes
el: Θέματα

en: Select the theme
el: Επιλέξτε το θέμα

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε το θέμα του Klettres. Ένα θέμα αποτελείται από την εικόνα φόντου και από τη χρώμα της γραμματοσειράς για το γράμμα που προβάλλεται.

en: Mode Kid
el: Λειτουργία για παιδιά

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
el: Αν βρίσκεστε στη λειτουργία για ενήλικες, κάνοντας κλικ σε αυτό το κουμπί θα αλλάξει η λειτουργία για παιδιά. Η λειτουργία για παιδιά δεν έχει γραμμή μενού και η γραμματοσειρά είναι μεγαλύτερη στην γραμμή κατάστασης.

en: Mode Grown-up
el: Λειτουργία για ενήλικες

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
el: Η λειτουργία για ενήλικες είναι η κανονική λειτουργία στην οποία μπορείτε να δείτε τη γραμμή μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Settings
el: Ρυθμίσεις γραμματοσειράς

en: Timer
el: Χρονόμετρο

en: Timer Settings
el: Ρυθμίσεις χρονομέτρου

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
el: (Επίπεδο %1)

en: Grown-up mode is currently active
el: Η λειτουργία για ενήλικες είναι ενεργοποιημένη

en: Switch to Kid mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία για παιδιά

en: Kid mode is currently active
el: Η λειτουργία για παιδιά είναι ενεργή

en: Switch to Grown-up mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία για ενήλικες

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
el: Το αρχείο $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt δε βρέθηκε.
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Error
el: Σφάλμα

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
el: Γλώσσα

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
el: Θέμα

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
el: Αν θα εμφανίζεται η γραμμή μενού ή όχι

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
el: Λειτουργία

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
el: Επίπεδο δυσκολίας.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
el: Χρονόμετρο για παιδιά

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
el: Χρονόμετρο για ενήλικες

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
el: Εμ&φάνιση

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
el: Κύρια

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
el: Ειδικοί χαρακτήρες

en: Type the letter or syllable that you just heard
el: Γράψτε το γράμμα ή συλλαβή που μόλις ακούσατε

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
el: Παιδί

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
el: Έρημος

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
el: Σαβάνα

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
el: Νερό

en: Romanized Hindi
el: Λατινοποιημένα Ίντι

en: Luganda
el: Λουγκάντα

en: English Phonics
el: Αγγλικά (με τη μέθοδο διδασκαλίας φθόγγων - φωνών Phonics)

en: Tswana
el: Τσουάνα

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
el: Κανένα

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
el: Το KLettres βοηθάει ένα πολύ νέο παιδί ή έναν ενήλικα να μάθει 
    μια νέα γλώσσα συσχετίζοντας ήχους και 
    γράμματα σε αυτήν τη γλώσσα.
    25 γλώσσες είναι διαθέσιμες.

en: Kids and grown-up oxygen icons
el: Εικονίδια oxygen παιδιών και ενηλίκων

en: SVG background pictures
el: Εικόνες φόντου SVG

en: Support and coding guidance
el: Υποστήριξη και καθοδήγηση στον προγραμματισμό

en: Code for generating special characters' icons
el: Κώδικας για τη δημιουργία εικονιδίων για ειδικούς χαρακτήρες

en: Port to KConfig XT, coding help
el: Προσαρμογή σε KConfig XT, βοήθεια στον προγραμματισμό

en: Code cleaning, Theme class
el: Καθαρισμός κώδικα, κλάση θέματος

en: Timer setting widgets
el: Ρυθμίσεις ρολογιού

en: Port to KDE Frameworks 5
el: Μεταφορά στο KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση των ονομάτων των ήχων.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
el[0]: 1 δέκατο δευτερολέπτου
el[1]: %1 δέκατα δευτερολέπτου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
el: Ορίστε το χρόνο μεταξύ δύο γραμμάτων.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
el: Ορισμός του χρόνου (σε δέκατα δευτερολέπτου)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το χρόνο ανάμεσα σε δύο γράμματα σε λειτουργία για παιδιά. Το προκαθορισμένο των 4 δεκάτων του δευτερολέπτου δεν είναι αρκετό για μικρότερα παιδιά καθώς χρειάζονται περισσότερο χρόνο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Λειτουργία για παιδιά</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το χρόνο ανάμεσα σε δύο γράμματα σε λειτουργία για ενήλικες. Το προκαθορισμένο είναι 2 δέκατα του δευτερολέπτου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Λειτουργία για ενήλικες</p></body></html>
