klettres - en to fi translation catalogue (71 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
fi: Tiedostoa sounds.xml ei löytynyt kansiosta
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Asenna tämä tiedosto ja käynnistä KLettres uudelleen.

en: KLettres - Error
fi: KLettres - virhe

en: New Sound
fi: Uusi ääni

en: Play a new sound
fi: Soita uusi ääni

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
fi: Voit soittaa uuden äänen napsauttamalla tätä painiketta tai Tiedosto-valikosta Uusi ääni.

en: Get Alphabet in New Language...
fi: Hae uuden kielen kirjaimisto…

en: Replay Sound
fi: Toista ääni

en: Play the same sound again
fi: Soita sama ääni uudelleen

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
fi: Voit soittaa saman äänen uudelleen napsauttamalla tätä painiketta tai Tiedosto-valikosta Toista ääni.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
fi: &Taso

en: Select the level
fi: Valitse taso

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
fi: Voit valita tason: taso 1 näyttää kirjaimen ja kuulet sen. Taso 2 ei näytä kirjainta, kuulet pelkän äänen. Taso 3 näyttää tavun ja kuulet sen. Taso 4 ei näytä tavua, kuulet pelkän äänen.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
fi: Kie&li

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
fi[0]: Taso %1
fi[1]: Taso %1

en: Themes
fi: Teemat

en: Select the theme
fi: Valitse teema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
fi: Tässä voit vaihtaa KLettresin teemaa. Teema koostuu taustakuvasta ja näytetyn kirjaimen fontin väristä.

en: Mode Kid
fi: Lasten tila

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
fi: Jos käytät aikuisten tilaa, tämän painikkeen napsauttaminen vaihtaa lasten tilaan. Lasten tilassa ei ole työkaluriviä ja tilarivin fontti on suurempi.

en: Mode Grown-up
fi: Aikuisten tila

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
fi: Aikuisten tila on normaali tila, jossa näet valikkorivin.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
fi: Fontti

en: Font Settings
fi: Fonttiasetukset

en: Timer
fi: Ajastin

en: Timer Settings
fi: Ajastimen asetukset

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
fi: (Taso %1)

en: Grown-up mode is currently active
fi: Aikuisten tila on nyt käytössä

en: Switch to Kid mode
fi: Vaihda lasten tilaan

en: Kid mode is currently active
fi: Lasten tila on nyt käytössä

en: Switch to Grown-up mode
fi: Vaihda aikuisten tilaan

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
fi: Tiedostoa $KDEDIR/share/apps/%1.txt ei löytynyt.
    Tarkista asennuksesi.

en: Error
fi: Virhe

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
fi: Kieli

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
fi: Teema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
fi: Näytetäänkö valikkorivi vai ei

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
fi: Tila

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
fi: Vaikeustaso.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
fi: Lasten ajastin

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
fi: Aikuisten ajastin

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
fi: &Ulkonäkö

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
fi: Työkalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
fi: Erikoismerkit

en: Type the letter or syllable that you just heard
fi: Kirjoita kirjain tai tavu, jonka juuri kuulit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
fi: Lapset

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
fi: Autiomaa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
fi: Savanni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
fi: Meri

en: Romanized Hindi
fi: Hindi latinalaisin aakkosin

en: Luganda
fi: Ganda

en: English Phonics
fi: Englannin äänteet

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
fi: Ei mikään

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
fi: KLettres auttaa hyvin nuoria lapsia tai aikuisia oppimaan
    uuden kielen yhdistämällä tämän kielen ääniä ja kirjaimia.
    Saatavilla 25 kielellä.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
fi: © 2001–2011 Anne-Marie Mahfouf

en: Kids and grown-up oxygen icons
fi: Lasten ja aikuisten Oxygen-kuvakkeet

en: SVG background pictures
fi: SVG-taustakuvat

en: Support and coding guidance
fi: Tuki ja ohjelmoinnin ohjaus

en: Code for generating special characters' icons
fi: Erikoismerkkien kuvakkeiden luontikoodi

en: Port to KConfig XT, coding help
fi: Ohjelmointi KConfig XT:lle, ohjelmointiapua

en: Code cleaning, Theme class
fi: Koodin siivous, teemaluokka

en: Timer setting widgets
fi: Ajastimen asetukset

en: Port to KDE Frameworks 5
fi: Sovitus KDE Frameworks 5:een

en: Error while loading the sound names.
fi: Virhe ladattaessa äänien nimiä.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
fi[0]: 1 sekunnin kymmenesosa
fi[1]: %1 sekunnin kymmenesosaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
fi: Aseta kahden kirjaimen välinen aika.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
fi: Aseta aika (sekunnin kymmenyksiä)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
fi: Voit määrittää kahden kirjaimen välisen ajan lasten tilalle. Oletuksena käytetään 4/10-sekuntia, mutta pienet lapset voivat tarvita pidemmän ajan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lasten tila</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
fi: Voit määrittää kahden kirjaimen välisen ajan aikuisten tilalle. Oletuksena käytetään 2/10-sekuntia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aikuisten tila</p></body></html>
