klettres - en to he translation catalogue (40 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
he: הקובץ sound.xml לא נמצא 
    ב־$KDEDIR/share/apps/klettres/ 
    
    אנא התקן את הקובץ והפעל את KLettres שוב.

en: New Sound
he: צליל חדש

en: Play a new sound
he: נגן צליל חדש

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
he: ביכולתך לנגן צליל חדש על ידי לחיצה על הכפתור הזה או שימוש בתפריט הקובץ, צליל חדש.

en: Get Alphabet in New Language...
he: קבל את האלף בית בשפה חדשה...

en: Replay Sound
he: נגן צליל מחדש

en: Play the same sound again
he: נגן את הצליל הזה שוב

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
he: ביכולתך לנגן את הצליל הזה שוב על ידי לחיצה על הכפתור הזה או שימוש בתפריט הקובץ, נגן צליל מחדש.

en: Select the level
he: בחר שלב

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
he: אתה יכול לבחור שלבים: שלב 1 מראה את האות ואתה יכול גם לשמוע אותה; בשלב 2 האות אינה מוצגת, אתה יכול רק לשמוע אותה; בשלב 3 אתה רואה את ההברה ולא שומע אותה; שלב 4 לא מראה את ההברה, אתה רק שומע אותה.

en: Themes
he: ערכות נושא

en: Select the theme
he: בחר ערכת נושא

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
he: כאן אתה יכול לשנות את ערכת הנושא של KLettres. ערכת נושא מכילה רקע תמונה ואת צבע הגופן בשביל האותיות המוצגות.

en: Mode Kid
he: מצב ילד

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
he: אם אתה במצב מבוגר, לחיצה על הכפתור הזה תעביר אותך למצב ילד. מצב הילד לא כולל שורת תפריטים והגופן גדול יותר בשורת המצב.

en: Mode Grown-up
he: מצב מבוגר

en: Font Settings
he: הגדרות הגופן

en: Timer
he: שעון־עצר

en: Grown-up mode is currently active
he: מצב מבוגר פעיל כרגע

en: Switch to Kid mode
he: החלף למצב ילד

en: Kid mode is currently active
he: מצב ילד פעיל כרגע

en: Switch to Grown-up mode
he: החלף למצב מבוגר

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
he: הקובץ $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt לא נמצא;
    אנא בדוק את ההתקנה שלך.

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
he: שפה

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
he: ערכת נושא

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
he: מצב

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
he: רמת קושי.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
he: שעון־עצר לילד

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
he: שעון־עצר למבוגר

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
he: הס&תכל

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
he: ראשי

en: Type the letter or syllable that you just heard
he: הקלד את האות או ההברה שכרגע שמעת

en: Romanized Hindi
he: הודית רומית

en: Luganda
he: לוגנדית

en: Support and coding guidance
he: תמיכה והנחיות תכנות

en: Code for generating special characters' icons
he: קוד ליצירת צלמיות לאותיות מיוחדות

en: Port to KConfig XT, coding help
he: הסבה ל־KConfigXT, עזרה בתכנות

en: Timer setting widgets
he: הגדרות שעון־העצר

en: Error while loading the sound names.
he: שגיאה בזמן טעינת שמות קבצי הקול

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
he: הגדר זמן בן 2 אותיות
