klettres - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
hi: फ़ाइल sounds.xml नहीं मिला यहाँ-
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    कृपया इस फ़ाइल को संस्थापित करें तथा के-लेटर्स फिर से प्रारंभ करें.

en: New Sound
hi: नई ध्वनि

en: Play a new sound
hi: नई ध्वनि बजाएँ

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
hi: आप इस बटन को दबाकर या फ़ाइल मेन्यू में नई ध्वनि का प्रयोग कर नई ध्वनि बजा सकते हैं.

en: Get Alphabet in New Language...
hi: नई भाषा में अक्षर प्राप्त करें...

en: Replay Sound
hi: ध्वनि फििर से बजाएँ

en: Play the same sound again
hi: उसी ध्वनि को फिर से बजाएँ

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
hi: आप उसी ध्वनि को इस बटन पर क्लिक कर या फ़ाइल मेन्यू में फिर से ध्वनि बजाएँ चुन कर फिर से बजा सकते हैं.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
hi: स्तर (&e)

en: Select the level
hi: स्तर चुनें

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
hi: भाषा (&L)

en: Themes
hi: प्रसंग

en: Select the theme
hi: प्रसंग चुनें

en: Mode Kid
hi: मोड किड

en: Mode Grown-up
hi: मोड ग्रोन-अप

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
hi: ग्रोनअप मोड वह सामान्य मोड है जहाँ आप मेन्यूपट्टी को देख सकते हैं.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Font Settings
hi: फ़ॉन्ट विन्यास

en: Timer
hi: टाइमर

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
hi: (स्तर %1)

en: Grown-up mode is currently active
hi: ग्रोनअप मोड वर्तमान में सक्रिय है

en: Switch to Kid mode
hi: किड मोड में स्विच करें

en: Kid mode is currently active
hi: किड मोड वर्तमान में सक्रिय है

en: Switch to Grown-up mode
hi: ग्रोन-अप मोड में स्विच करें

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
hi: फ़ाइल $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt नहीं मिला;
    कृपया अपनी संस्थापना जाँचें.

en: Error
hi: त्रुटि

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
hi: भाषा

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
hi: प्रसंग

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
hi: मोड

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
hi: कठिनाई स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
hi: किड टाइमर

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
hi: ग्रोन-अप टाइमर

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
hi: देखें (&o)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
hi: मुख्य

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
hi: विशिष्ट अक्षर

en: Type the letter or syllable that you just heard
hi: पत्र या सिलेबल जो आपने अभी सुना वह टाइप करें

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
hi: किड

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
hi: मरूस्थल

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
hi: सावाना

en: Romanized Hindi
hi: रोमनीकृत हिन्दी

en: Luganda
hi: लुगांडा

en: KLettres
hi: के-लेटर्स

en: Anne-Marie Mahfouf
hi: एन्ने मैरी मेहफोफ

en: Danny Allen
hi: डैनी एलन

en: Robert Gogolok
hi: रॉबर्ट गोगोलोक

en: Support and coding guidance
hi: समर्थन तथा कोडिंग मार्गदर्शन

en: Peter Hedlund
hi: पीटर हेडलुंड

en: Code for generating special characters' icons
hi: विशेष अक्षरों के प्रतीक ज़ेनरेट करने हेतु कोड

en: Waldo Bastian
hi: वाल्दो बास्तियान

en: Port to KConfig XT, coding help
hi: के-कॉन्फ़िग एक्सटी में पोर्ट, कोड लिखने में मदद

en: Pino Toscano
hi: पिनो टोसकानो

en: Code cleaning, Theme class
hi: कोड साफ करना, प्रसंग क्लास

en: Michael Goettsche
hi: माइकल गोएत्चे

en: Timer setting widgets
hi: टाइमर सेटिंग विज़ेट्स

en: Error while loading the sound names.
hi: ध्वनि नाम लोड करने में त्रुटि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
hi: २ अक्षरों के बीच का समय सेट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
hi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">किड मोड</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
hi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ग्रोन अप मोड</p></body></html>
