klettres - en to id translation catalogue (59 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
id: File sounds.xml tidak ketemu di
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Silakan instal file ini dan mulaikan KLettres lagi.

en: New Sound
id: Suara Baru

en: Play a new sound
id: Bunyikan suara baru

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
id: Kamu bisa membunyikan sebuah suara baru dengan mengeklik tombol ini atau menggunakan menu File, Suara Baru.

en: Get Alphabet in New Language...
id: Dapatkan Alfabet dalam Bahasa Baru...

en: Replay Sound
id: Bunyikan-ulang Suara

en: Play the same sound again
id: Bunyikan lagi suara yang sama

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
id: Kamu bisa membunyikan ulang lagi suara yang sama dengan mengeklik tombol ini atau menggunakan menu File, Bunyikan ulang Suara.

en: Select the level
id: Pilih level

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
id: Kamu bisa memilih level: level 1 menampilkan huruf dan kamu mendengarnya; level 2 tidak menampilkan huruf, kamu hanya mendengarnya; level 3 menampilkan suku kata dan kamu mendengarnya; level 4 tidak mendisplaikan suku kata, kamu hanya mendengarnya.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
id: &Bahasa

en: Themes
id: Tema

en: Select the theme
id: Pilih tema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
id: Di sini kamu bisa mengubah tema untuk KLettres. Tema terdiri dari gambar latarbelakang dan warna font untuk huruf yang didisplaikan.

en: Mode Kid
id: Mode Kanak-kanak

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
id: Jika kamu berada dalam mode Dewasa, mengeklik tombol ini akan mengeset mode Kanak-kanak. Mode Kanak-kanak tidak memiliki bilah-menu dan font lebih besar di bilah-status.

en: Mode Grown-up
id: Mode Dewasa

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
id: Mode Dewasa adalah mode normal yang mana kamu bisa melihat bilah-menu.

en: Font Settings
id: Pengaturan Font

en: Timer
id: Pewaktu

en: Grown-up mode is currently active
id: Yang aktif saat ini adalah mode Dewasa

en: Switch to Kid mode
id: Beralih ke mode Kanak-kanak

en: Kid mode is currently active
id: Yang aktif saat ini adalah mode Kanak-kanak

en: Switch to Grown-up mode
id: Beralih ke mode Dewasa

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
id: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt tidak ketemu;
    silakan periksa penginstalanmu.

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
id: Bahasa

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
id: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
id: Apakah bilah-menu ditampilkan atau disembunyikan

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
id: Level tingkat kesulitan.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
id: Pewaktu Kanak-kanak

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
id: Pewaktu Dewasa

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
id: &Suasana

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
id: Utama

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
id: Karakter Spesial

en: Type the letter or syllable that you just heard
id: Ketiklah huruf atau suku kata yang baru saja kamu dengar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
id: Kanak-kanak

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
id: Gurun Pasir

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
id: Perairan

en: Romanized Hindi
id: Romanized Hindi"

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
id: Nihil

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
id: KLettres membantu anak yang sangat muda atau 
    orang dewasa yang belajar bahasa baru dengan 
    mengaitkan suara dan huruf dalam bahasa ini. 
    
    Tersedia 25 bahasa.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
id: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfou

en: Kids and grown-up oxygen icons
id: Ikon-ikon oxygen dewasa dan kanak-kanak

en: SVG background pictures
id: Gambar latarbelakang SVG

en: Support and coding guidance
id: Dukungan dan pedoman pengkodean

en: Code for generating special characters' icons
id: Kode untuk menghasilkan ikon-ikon karakter spesial

en: Port to KConfig XT, coding help
id: Porta ke KConfig XT, bantuan pengkodean

en: Code cleaning, Theme class
id: Pemberesan kode, kelas Tema

en: Timer setting widgets
id: Widget mengatur pewaktu

en: Port to KDE Frameworks 5
id: Porta ke KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
id: Error selagi memuat nama-nama suara.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
id[0]: Sepersepuluh detik
id[1]: %1 persepuluh detik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
id: Atur waktu antara 2 angka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
id: Atur pewaktu (dalam persepuluh detik)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
id: Kamu bisa mengatur waktu antara dua angka dalam mode Kanak-kanak. Bakunya adalah 4 persepuluh detik tetapi anak-anak yang lebih muda mungkin membutuhkan waktu lebih lama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
id: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Mode Kanak-kanak</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
id: Kamu bisa mengatur waktu antara dua angka dalam mode Dewasa. Bakunya adalah 2 persepuluh detik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
id: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Mode Dewasa</p></body></html>
