klettres - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
ja: $KDEDIR/share/apps/klettres/ に
    ファイル sounds.xml が見つかりません。
    
    このファイルをインストールして、KLettres を再起動してください。

en: KLettres - Error
ja: KLettres - エラー

en: New Sound
ja: 新しい音

en: Play a new sound
ja: 新しい音を再生

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
ja: このボタンを押すか、「ファイル」メニューの「新しい音」を使って、新しい音を再生できます。

en: Get Alphabet in New Language...
ja: 新しい言語のアルファベットを取得...

en: Replay Sound
ja: 音をリプレイ

en: Play the same sound again
ja: 同じ音をもう一度再生

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
ja: このボタンを押すか、「ファイル」メニュー「音をリプレイ」を使って、同じ音をもう一度再生できます。

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
ja: レベル(&E)

en: Select the level
ja: レベルを選択

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
ja: レベルを選択できます: レベル 1 では文字が表示され、発音されます。レベル 2 では文字は表示されず、発音されます。レベル 3 では単語のつづりが表示され、発音されます。レベル 4 ではつづりは表示されず、発音されます。

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
ja: 言語(&L)

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
ja[0]: レベル %1
ja[1]: レベル %1

en: Themes
ja: テーマ

en: Select the theme
ja: テーマを選択

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
ja: ここで KLettres のテーマを変更できます。テーマは背景画像と表示される文字の色から成ります。

en: Mode Kid
ja: 子供モード

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
ja: 大人モードでこのボタンを押すと、子供モードになります。子供モードにはメニューバーがなく、ステータスバーのフォントが大きくなります。

en: Mode Grown-up
ja: 大人モード

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
ja: 大人モードは、メニューバーが表示される普通のモードです。

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
ja: フォント

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Timer
ja: タイマー

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
ja: (レベル %1)

en: Grown-up mode is currently active
ja: 現在は大人モードです

en: Switch to Kid mode
ja: 子供モードに切り替え

en: Kid mode is currently active
ja: 現在は子供モードです

en: Switch to Grown-up mode
ja: 大人モードに切り替え

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
ja: ファイル $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt が見つかりません。
    インストールされているかどうか確認してください。

en: Error
ja: エラー

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
ja: 言語

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
ja: テーマ

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
ja: メニューバーを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
ja: モード

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
ja: 難易度

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
ja: 子供用タイマー

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
ja: 大人用タイマー

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
ja: 外観(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
ja: メイン

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
ja: 特殊文字

en: Type the letter or syllable that you just heard
ja: いま聞いた文字を打ち込んでください

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
ja: 子供

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
ja: 砂漠

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
ja: サバンナ

en: Romanized Hindi
ja: ローマ字表記のヒンディー語

en: Luganda
ja: ルガンダ語

en: Kids and grown-up oxygen icons
ja: 子供/大人モードの Oxygen アイコン

en: SVG background pictures
ja: SVG の背景画像

en: Support and coding guidance
ja: サポートおよびコーディングガイダンス

en: Code for generating special characters' icons
ja: 特殊文字のアイコンを生成するためのコード

en: Port to KConfig XT, coding help
ja: KConfig XT への移植、コーディングの手助け

en: Code cleaning, Theme class
ja: コードの整理、テーマクラス

en: Timer setting widgets
ja: タイマー設定ウィジェット

en: Error while loading the sound names.
ja: サウンド名を読み込み中にエラー。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
ja: 2 つの文字の間の時間を設定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
ja: タイマーをセット (1/10 秒単位)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
ja: 子供モードで次の文字を表示するまでの時間を設定します。標準設定では 4/10 秒ですが、年少の子供の場合は、もう少し時間が必要かもしれません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
ja: 子供モード

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
ja: 大人モードで次の文字を表示するまでの時間を設定します。標準設定では 2/10 秒です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
ja: 大人モード
