klettres - en to nb translation catalogue (65 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
nb: Fila sounds.xml ble ikke funnet i
    $KDEDIR/share/apps/klettres/n
    Installer fila og start KLettres igjen.

en: KLettres - Error
nb: KLettres ‒ feil

en: New Sound
nb: Ny lyd

en: Play a new sound
nb: Spill en ny lyd

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
nb: Du kan spille en ny lyd ved å trykke på denne knappen, eller ved å velge Ny lyd på Filmenyen.

en: Get Alphabet in New Language...
nb: Hent alfabet i nytt språk …

en: Replay Sound
nb: Spill lyd på nytt

en: Play the same sound again
nb: Spill den samme lyden igjen

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
nb: Du kan spille den samme lyden igjen ved å trykke på denne knappen, eller velge Spill lyd på nytt i Filmenyen.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
nb: Ni&vå

en: Select the level
nb: Velg nivå

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
nb: Velg nivå: nivå 1 viser en bokstav og du hører den, nivå 2 viser ikke bokstaven, du bare hører den, nivå 3 viser en stavelse og du hører den, nivå 4 viser ikke stavelsen, du bare hører den.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
nb: &Språk

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
nb[0]: Nivå %1
nb[1]: Nivå %1

en: Themes
nb: Drakter

en: Select the theme
nb: Velg drakt

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
nb: Her kan du velge drakt for KLettres. En drakt består av bakgrunnsbilde og skriftfarge for bokstaven som vises.

en: Mode Kid
nb: Barn-bruk

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
nb: Har du stilt inn på Voksenbruk, så får du stilt inn på Barnebruk ved å trykke på denne knappen. For Barnebruk er det ingen menylinje og skrifta i statuslinja er større.

en: Mode Grown-up
nb: Voksenbruk

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
nb: Voksenbruk er den normale måten der du kan se menylinja.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
nb: Skrifttype

en: Font Settings
nb: Skriftinnstillinger

en: Timer
nb: Klokke

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
nb: (Nivå %1)

en: Grown-up mode is currently active
nb: Voksenbruk er nå stilt inn

en: Switch to Kid mode
nb: Bytt til barnebruk

en: Kid mode is currently active
nb: Barnebruk er nå stilt inn

en: Switch to Grown-up mode
nb: Bytt til voksenbruk

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
nb: Fant ikke fila $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt.
    Undersøk installasjonen din.

en: Error
nb: Feil

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
nb: Språk

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
nb: Drakt

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
nb: Om menylinja skal skjules eller vises

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
nb: Bruk

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
nb: Vanskelighetsgrad.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
nb: Barneklokke

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
nb: Voksenklokke

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
nb: &Utseende

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
nb: Hoved

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
nb: Spesielle tegn

en: Type the letter or syllable that you just heard
nb: Skriv bokstaven eller stavelsen du nettopp hørte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
nb: Barn

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
nb: Ørken

en: Romanized Hindi
nb: Romanisert Hindi

en: English Phonics
nb: Engelske lyder

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nb: Ingen

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
nb: KLettres kan hjelpe barn og voksne med å lære 
    nye språk ved å assosiere lyder og bokstaver
    på dette språket.
    25 språk er støttet.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
nb: © 2001–2011 Anne-Marie Mahfouf

en: Kids and grown-up oxygen icons
nb: Oxygen-ikoner for barn og voksne

en: SVG background pictures
nb: SVG-bakgrunnsbilder

en: Support and coding guidance
nb: Støtte og kodehjelp

en: Code for generating special characters' icons
nb: Kode for ikon for spesialtegn

en: Port to KConfig XT, coding help
nb: Port til KConfig XT, hjelp med koding

en: Code cleaning, Theme class
nb: Koderensing. Tema

en: Timer setting widgets
nb: Skjermelementer for klokkeinnstilling

en: Error while loading the sound names.
nb: Feil ved innlasting av lydnavn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
nb: Still inn tiden mellom to bokstaver.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
nb: Still inn tidtaker (i tiendels sekund)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
nb: Du kan bestemme tiden mellom to bokstaver i barnemodus. Standardveriden er fire tiendels sekund men yngre barn kan trenge mer tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Barnemodus</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
nb: Du kan bestemme tiden mellom to bokstaver i voksenmodus. Standardverdien er to tiendels sekund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Voksenmodus</p></body></html>
