klettres - en to nl translation catalogue (69 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
nl: Het bestand sounds.xml is niet gevonden in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Installeer dit bestand en start KLettres opnieuw.

en: KLettres - Error
nl: KLettres - fout

en: New Sound
nl: Nieuwe klanken

en: Play a new sound
nl: Speel een nieuwe klank af

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
nl: U kunt een nieuwe klank afspelen door op deze knop te klikken, of via menuoptie 'Bestand->Nieuwe klank'.

en: Get Alphabet in New Language...
nl: Alfabet in nieuwe taal ophalen...

en: Replay Sound
nl: klank opnieuw afspelen

en: Play the same sound again
nl: Speel dezelfde klank nog een keer af

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
nl: U kunt dezelfde klank nog een keer afspelen door op deze knop te klikken of via menuoptie 'Bestand->Klank opnieuw afspelen'.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
nl: Niv&eau

en: Select the level
nl: Selecteer het niveau

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
nl: U kunt het niveau selecteren: niveau 1 toont de letter die u hoort; niveau 2 toont de letter niet, u hoort het alleen; niveau 3 toont de lettergreep die u hoort en niveau 4 toont de lettergreep niet, u hoort deze alleen.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
nl: Taa&l

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
nl[0]: Niveau %1
nl[1]: Niveau %1

en: Themes
nl: Thema's

en: Select the theme
nl: Selecteer het thema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
nl: Hier kunt u het thema van KLettres veranderen. Een thema bestaat uit een achtergrondafbeelding en de kleur van de letter die wordt getoond.

en: Mode Kid
nl: Kind-presentatie

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
nl: Als u in de volwassenen-presentatie bent, dan kunt u via deze knop de kind-presentatie instellen. De kind-presentatie heeft geen menubalk en de lettertekens in de statusbalk zijn groter.

en: Mode Grown-up
nl: Volwassenen-presentatie

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
nl: De volwassenen-presentatie is de normale presentatie met menubalk.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
nl: Lettertype

en: Font Settings
nl: Lettertype-instellingen

en: Timer
nl: Tijdklok

en: Timer Settings
nl: Timer-instellingen

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
nl: (Niveau %1)

en: Grown-up mode is currently active
nl: Volwassenen-presentatie is nu actief

en: Switch to Kid mode
nl: Naar kind-presentatie gaan

en: Kid mode is currently active
nl: Kind-presentatie is nu actief

en: Switch to Grown-up mode
nl: Naar volwassenen-presentatie gaan

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
nl: Het bestand $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt is niet gevonden.
    Controleer uw installatie.

en: Error
nl: Fout

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
nl: Taal

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
nl: Thema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
nl: Of de menubalk getoond of verborgen wordt

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
nl: Presentatie

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
nl: Moeilijkheidsgraad.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
nl: Kindertijdklok

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
nl: Volwassenen-tijdklok

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
nl: &Uiterlijk

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: In&stellingen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
nl: Hoofd

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
nl: Speciale tekens

en: Type the letter or syllable that you just heard
nl: Typ de letter of lettergreep die zojuist te horen was

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
nl: Kind

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
nl: Woestijn

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
nl: Savanne

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
nl: Water

en: Romanized Hindi
nl: Hindi (westers alfabet)

en: English Phonics
nl: Engelse klanken

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nl: Geen

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
nl: KLettres helpt een jong kind of een volwassene bij het 
    leren van een nieuwe taal door het associëren van klanken met 
    letters in deze taal.
    
    Er zijn 25 talen beschikbaar.

en: Kids and grown-up oxygen icons
nl: Kinderen en volwassenen oxygen-pictogrammen

en: SVG background pictures
nl: SVG-achtergrondafbeeldingen

en: Support and coding guidance
nl: Ondersteuning en hulp bij het programmeren

en: Code for generating special characters' icons
nl: Code voor het genereren van pictogrammen met speciale tekens

en: Port to KConfig XT, coding help
nl: Overdracht naar KConfig XT, hulp bij het schrijven van code

en: Code cleaning, Theme class
nl: Code opschonen, Themaklasse

en: Timer setting widgets
nl: Widgets voor tijdklokinstelling

en: Port to KDE Frameworks 5
nl: Overgebracht naar KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
nl: Fout bij het laden van de klanknamen.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
nl[0]: 1 tiende van seconde
nl[1]: %1 tienden van seconde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
nl: Stel de tijd tussen twee letters in.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
nl: Stel de tijdklok in (in tienden van seconden)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
nl: U kunt in kind-presentatie de tijd tussen twee letters instellen. Standaard is 0,4 seconden, maar jongere kinderen hebben mogelijk meer tijd nodig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kind-presentatie</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
nl: U kunt in volwassenen-presentatie de tijd tussen twee letters instellen. Standaard is 0,2 seconden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Volwassenen-presentatie</p></body></html>
