klettres - en to nn translation catalogue (73 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
nn: Fann ikkje fila «sounds.xml» i
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Installer fila og start KBokstavar på nytt.

en: KLettres - Error
nn: KBokstavar – Feil

en: New Sound
nn: Ny lyd

en: Play a new sound
nn: Spel ein ny lyd

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
nn: Du kan spela av ein ny lyd ved å trykkja på denne knappen, eller ved å gå til «Fil → Ny lyd»-menyen.

en: Get Alphabet in New Language...
nn: Hent alfabet på nytt språk …

en: Replay Sound
nn: Spel om att lyd

en: Play the same sound again
nn: Spel same lyden om att

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
nn: Du kan spela same lyden om att ved å trykkja på denne knappen eller ved å bruka «Fil → Spel om att lyd»-menyen.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
nn: &Nivå

en: Select the level
nn: Vel nivå

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
nn: Du kan velja nivå: Nivå 1 viser ein bokstav, samtidig som du får høyra han. Nivå 2 viser ikkje bokstaven; du får berre høyra han. Nivå 3 viser ei staving, samtidig som du får høyra ho. Nivå 4 viser ikkje stavinga; du får berre høyra ho.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
nn: &Språk

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
nn[0]: Nivå %1
nn[1]: Nivå %1

en: Themes
nn: Tema

en: Select the theme
nn: Vel tema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
nn: Her kan du endra temaet til KBokstavar. Eit tema inneheld bakgrunnsbiletet og skriftfargen til bokstavane som vert vist.

en: Mode Kid
nn: Barnemodus

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
nn: Viss du er i vaksenmodus og trykkjer på denne knappen, går du over til barnemodus. I barnemodus vert menylinja gøymd, og skrifta er større i statuslinja.

en: Mode Grown-up
nn: Vaksenmodus

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
nn: Vaksenmodus er den vanlege modusen, der du kan sjå menylinja.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
nn: Skrifttype

en: Font Settings
nn: Skriftinnstillingar

en: Timer
nn: Klokke

en: Timer Settings
nn: Tidsurinnstillingar

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
nn: (Nivå %1)

en: Grown-up mode is currently active
nn: Køyrer i vaksenmodus

en: Switch to Kid mode
nn: Byt til barnemodus

en: Kid mode is currently active
nn: Køyrer i barnemodus

en: Switch to Grown-up mode
nn: Byt til vaksenmodus

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
nn: Fann ikkje fila «$KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt».
    Sjå til at spelet er rett installert.

en: Error
nn: Feil

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
nn: Språk

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
nn: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
nn: Om menylinja skal visast eller gøymast

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
nn: Modus

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
nn: Vanskegrad

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
nn: Barneklokke

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
nn: Vaksenklokke

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
nn: &Utsjånad

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
nn: Hovud

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
nn: Spesialteikn

en: Type the letter or syllable that you just heard
nn: Skriv bokstaven eller stavinga du nettopp høyrde

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
nn: Barn

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
nn: Ørken

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
nn: Savanne

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
nn: Hav

en: Romanized Hindi
nn: Romanisert hindi

en: English Phonics
nn: Engelske lydar

en: Tswana
nn: Setswana

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nn: Ingen

en: KLettres
nn: KBokstavar

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
nn: KBokstavar kan hjelpa ungar og vaksne med å læra 
    nye språk ved å knyta saman lydar og bokstavar på det aktuelle språket.
    
    25 språk er støtta.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
nn: © 2001–2011 Anne-Marie Mahfouf

en: Kids and grown-up oxygen icons
nn: Oxygen-ikon med barn og vaksen

en: SVG background pictures
nn: SVG-bakgrunnsbileta

en: Support and coding guidance
nn: Støtte og programmeringshjelp

en: Code for generating special characters' icons
nn: Programkode for ikon for spesialteikn

en: Port to KConfig XT, coding help
nn: Port til KConfig XT, samt hjelp med koding

en: Code cleaning, Theme class
nn: Koderydding og temaklassen

en: Michael Goettsche
nn: Michael Göttsche

en: Timer setting widgets
nn: Klokkekontroll

en: Port to KDE Frameworks 5
nn: Port til KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
nn: Feil ved lasting av lydnamn.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
nn[0]: 1 tidels sekund
nn[1]: %1 tidels sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
nn: Vel tida mellom to bokstavar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
nn: Vel tida mellom bokstavar (i tidels sekund).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
nn: Du kan velja kor lang tid som skal gå mellom to bokstavar i barnemodus. Standard er fire tidelar av eit sekund, men dei yngste barna treng gjerne meir tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Barnemodus</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
nn: Du kan velja kor lang tid som skal gå mellom to bokstavar i vaksenmodus. Standard er to tidelar av eit sekund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vaksenmodus</p></body></html>
