klettres - en to pt_BR translation catalogue (68 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
pt_BR: O arquivo sounds.xml não foi encontrado em
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Instale este arquivo e inicie o KLettres novamente.

en: KLettres - Error
pt_BR: KLettres - Erro

en: New Sound
pt_BR: Novo som

en: Play a new sound
pt_BR: Reproduz um novo som

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
pt_BR: Você pode reproduzir um novo som clicando neste botão ou usando o menu Arquivo, Novo som.

en: Get Alphabet in New Language...
pt_BR: Obter alfabeto em novo idioma...

en: Replay Sound
pt_BR: Repetir o som

en: Play the same sound again
pt_BR: Reproduz o mesmo som novamente

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
pt_BR: Você pode fazer repetir um som clicando neste botão, ou usando o menu Arquivo, opção Repetir som.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
pt_BR: Nív&el

en: Select the level
pt_BR: Selecione o nível

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
pt_BR: Você pode selecionar o nível: nível 1 exibirá uma letra e você a ouve; nível 2 não exibe a letra, e você somente a ouve; nível 3 exibe uma sílaba e você a ouve; nível 4 não exibe a sílaba e você somente a ouve.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
pt_BR: &Idioma

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
pt_BR[0]: Nível %1
pt_BR[1]: Nível %1

en: Themes
pt_BR: Temas

en: Select the theme
pt_BR: Selecione o tema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
pt_BR: Aqui você pode modificar o tema do KLettres. Um tema consiste em uma figura de fundo e na cor da fonte para a letra exibida.

en: Mode Kid
pt_BR: Modo infantil

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
pt_BR: Se você está no modo adulto, ao clicar neste botão o modo Infantil será configurado. O modo infantil não possui uma barra de menus e a fonte é maior na barra de status.

en: Mode Grown-up
pt_BR: Modo adulto

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
pt_BR: O modo adulto é o modo normal onde você pode ver a barra de menus.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Settings
pt_BR: Configurações da fonte

en: Timer
pt_BR: Temporizador

en: Timer Settings
pt_BR: Configurações do temporizador

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
pt_BR: (Nível %1)

en: Grown-up mode is currently active
pt_BR: O modo adulto está atualmente ativo

en: Switch to Kid mode
pt_BR: Alternar para o modo infantil

en: Kid mode is currently active
pt_BR: O modo infantil está atualmente ativo

en: Switch to Grown-up mode
pt_BR: Alternar para o modo adulto

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
pt_BR: O arquivo $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt não foi encontrado.
    Verifique sua instalação.

en: Error
pt_BR: Erro

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
pt_BR: Idioma

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
pt_BR: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
pt_BR: Se o menu está visível ou oculto

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
pt_BR: Modo

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
pt_BR: Nível de dificuldade.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
pt_BR: Temporizador para crianças

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
pt_BR: Temporizador para adultos

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
pt_BR: A&parência

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt_BR: &Configurações

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
pt_BR: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
pt_BR: Caracteres especiais

en: Type the letter or syllable that you just heard
pt_BR: Digite a letra ou sílaba como você a ouviu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
pt_BR: Infantil

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
pt_BR: Deserto

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
pt_BR: Savana

en: Romanized Hindi
pt_BR: Hindi romanizado

en: English Phonics
pt_BR: Fonemas ingleses

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
pt_BR: O KLettres ajuda uma criança muito nova ou um adulto 
    a aprender um novo idioma associando sons e letras 
    neste idioma.
    
    Estão disponíveis 25 idiomas.

en: Kids and grown-up oxygen icons
pt_BR: Ícones do Oxygen para crianças e adultos

en: SVG background pictures
pt_BR: Figuras de plano de fundo SVG

en: Support and coding guidance
pt_BR: Orientação a suporte e codificação

en: Code for generating special characters' icons
pt_BR: Código para gerar ícones de caracteres especiais

en: Port to KConfig XT, coding help
pt_BR: Migração para KConfig XT, ajuda de código

en: Code cleaning, Theme class
pt_BR: Limpeza do código, classificação dos temas

en: Timer setting widgets
pt_BR: Widgets de configuração do tempo

en: Port to KDE Frameworks 5
pt_BR: Migração para o KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
pt_BR: Erro ao carregar os nomes dos sons.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
pt_BR[0]: 1 décimo de segundo
pt_BR[1]: %1 décimos de segundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
pt_BR: Configure o tempo entre 2 letras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
pt_BR: Defina o temporizador (em décimos de segundos)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
pt_BR: Você pode definir o tempo entre duas letras no modo infantil. Por padrão, são 4 décimos de segundos, mas crianças mais novas podem precisar de um tempo maior.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
pt_BR: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Modo infantil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
pt_BR: Você pode definir o tempo entre duas letras no modo Adulto. Por padrão, são 2 décimos de segundos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
pt_BR: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Modo adulto</p></body></html>
