klettres - en to ro translation catalogue (64 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
ro: Fișierul sounds.xml nu a fost găsit în
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Instalați acest fișier și porniți KLettres din nou.

en: KLettres - Error
ro: KLettres - Eroare

en: New Sound
ro: Sunet nou

en: Play a new sound
ro: Redă un sunet nou

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
ro: Puteți rula un sunet nou făcand click pe acest buton sau folosind meniul Fișier, Sunet nou.

en: Get Alphabet in New Language...
ro: Se preia alfabetul in noua limbă

en: Replay Sound
ro: Redă din nou sunetul

en: Play the same sound again
ro: Redă același sunet din nou

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
ro: Poți reda acelaș sunet din nou făcand clic pe acest buton sau folosind meniul Fișier, Reda din nou sunetul

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
ro: Niv&el

en: Select the level
ro: Selectează nivelul

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
ro: Puteți selecta nivelul: nivelul 1 afișează o literă și o veți auzii; nivelul 2 nu afișează litera, doar o auziți; nivelul 3 afișează o silabă si o veți auzii; nivelul 4 nu afișează silaba, doar o auziti.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
ro: &Limba

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
ro[0]: Nivelul %1
ro[1]: Nivelul %1
ro[2]: Nivelul %1

en: Themes
ro: Teme

en: Select the theme
ro: Alege tematica

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
ro: Aici puteți schimba tema pentru KLettres. O tema constă în imaginea de pe fundal și culoarea fontului pentru litera afișată.

en: Mode Kid
ro: Modul copil

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
ro: Daca sunteți in modul adult, clicul pe acest buton va pregăti modul copil.Modul copil nu are bară de meniu și are fontul mai mare in bara de status.

en: Mode Grown-up
ro: Modul adult

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
ro: Modul adult este modul normal unde puteți vedea bara de meniu.

en: Font Settings
ro: Preferințe font

en: Timer
ro: Cronometru

en: Timer Settings
ro: Opțiuni cronometru

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
ro: (Nivel %1)

en: Grown-up mode is currently active
ro: Modul adult este momentan activ

en: Switch to Kid mode
ro: Schimbați în modul copil

en: Kid mode is currently active
ro: Modul copil este momentan activ

en: Switch to Grown-up mode
ro: Schimbați în modul adult

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
ro: Fișierul $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt nu a fost găsit;
    vă rugăm verificați instalarea.

en: Error
ro: Eroare

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
ro: Limbă

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
ro: Temă

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
ro: Dacă bara de meniu este afișată sau ascunsă

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
ro: Regim

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
ro: Nivel de dificultate

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
ro: Cronometrul modului copil

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
ro: Cronometrul modului adult

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
ro: As&pect

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
ro: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
ro: Caractere speciale

en: Type the letter or syllable that you just heard
ro: Tastați litera sau silaba pe care ați auzit-o

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
ro: Copil

en: English Phonics
ro: Fonologie engleză

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ro: Nespecificat

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
ro: KLetters ajută un copil sau un adult să învețe
    o nouă limbă prin asocierea sunetelor și
    literelor în această limbă.
    
    Sunt disponibile 25 de limbi.

en: Kids and grown-up oxygen icons
ro: Pictograme oxygen pentru adulți și copii

en: SVG background pictures
ro: Imagini de fundal SVG

en: Support and coding guidance
ro: Asistență și îndrumare în cod

en: Code for generating special characters' icons
ro: Cod pentru generarea de pictograme cu caractere speciale

en: Port to KConfig XT, coding help
ro: Portare la KConfig XT, ajutor in codificare

en: Code cleaning, Theme class
ro: Curățarea codului, clasa de teme

en: Timer setting widgets
ro: Unelte pentru setarea cronometrului

en: Port to KDE Frameworks 5
ro: Portare la KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
ro: A intervenit o eroare in timp ce erau incărcate numele sunetelor

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
ro[0]: 1 zecime de secundă
ro[1]: %1 zecimi de secundă
ro[2]: %1 de zecimi de secundă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
ro: Stabilește timpul intre 2 litere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
ro: Stabilește timpul (in zecimi de secundă)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
ro: Puteți seta timpul dintre două litere in modul copil. Implicit este 4 zecimi de secundă, dar copiii mai mici ar putea avea nevoie de timp mai lung.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Modul copil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
ro: Puteți stabili timpul dintre două litere in modul adult. Implicit este 2 zecimi de secundă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Modul adult</p></body></html>
