klettres - en to sv translation catalogue (71 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
sv: Filen sounds.xml hittades inte i
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Installera filen och starta om Klettres.

en: KLettres - Error
sv: Klettres - Fel

en: New Sound
sv: Nytt ljud

en: Play a new sound
sv: Spela ett nytt ljud

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
sv: Du kan spela ett nytt ljud genom att klicka på den här knappen eller använda menyn Arkiv, Nytt ljud.

en: Get Alphabet in New Language...
sv: Hämta alfabet för nytt språk...

en: Replay Sound
sv: Spela ljud igen

en: Play the same sound again
sv: Spela samma ljud igen

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
sv: Du kan spela samma ljud igen genom att klicka på den här knappen eller använda menyn Arkiv, Spela ljud igen.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
sv: &Nivå

en: Select the level
sv: Välj nivå

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
sv: Du kan välja nivå: Nivå 1 visar en bokstav och du hör den. Nivå 2 visar inte bokstaven, utan du hör den bara. Nivå 3 visar en stavelse och du hör den. Nivå 4 visar inte stavelsen, utan du hör den bara.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
sv: S&pråk

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
sv[0]: Nivå %1
sv[1]: Nivå %1

en: Themes
sv: Teman

en: Select the theme
sv: Välj tema

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
sv: Här kan du ändra Klettres tema. Ett tema består av bakgrundsbilden och teckenfärgen för bokstaven som visas.

en: Mode Kid
sv: Barnutseende

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
sv: Om du har vuxenutseende, ändras det till barnutseende genom att klicka på knappen. Barnutseendet har ingen menyrad och teckensnittet i statusraden är större.

en: Mode Grown-up
sv: Vuxenutseende

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
sv: Det vuxna utseendet är det normala, då du kan se menyraden.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
sv: Teckensnitt

en: Font Settings
sv: Teckensnittsinställningar

en: Timer
sv: Tid

en: Timer Settings
sv: Tidsinställningar

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
sv: (Nivå %1)

en: Grown-up mode is currently active
sv: Vuxenutseende är för närvarande aktivt

en: Switch to Kid mode
sv: Byt till utseende för barn

en: Kid mode is currently active
sv: Barnutseende är för närvarande aktivt

en: Switch to Grown-up mode
sv: Byt till utseende för vuxna

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
sv: Filen $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt hittades inte.
    Kontrollera installationen.

en: Error
sv: Fel

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
sv: Språk

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
sv: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
sv: Om menyraden visas eller döljs

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
sv: Utseende

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
sv: Svårighetsnivå.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
sv: Barntid

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
sv: Vuxentid

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
sv: &Utseende

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: Type the letter or syllable that you just heard
sv: Skriv in bokstaven eller stavelsen du just hörde

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
sv: Barn

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
sv: Öken

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
sv: Savann

en: Romanized Hindi
sv: Romansk hindi

en: English Phonics
sv: Engelska stavelser

en: Tswana
sv: Setswana

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
sv: Inget

en: KLettres
sv: Klettres

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
sv: Klettres hjälper ett litet barn eller en vuxen som lär sig
    ett nytt språk att koppla ihop ljud med bokstäver på
    detta språk.
    Det finns 25 språk tillgängliga.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
sv: © 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf

en: Kids and grown-up oxygen icons
sv: Oxygen-ikoner för barn och vuxna

en: SVG background pictures
sv: SVG-bakgrundsbilder

en: Support and coding guidance
sv: Stöd och kodningsguide

en: Code for generating special characters' icons
sv: Kod för att skapa ikoner för specialtecken

en: Port to KConfig XT, coding help
sv: Överföring till Kconfig XT, kodningshjälp

en: Code cleaning, Theme class
sv: Kodupprensning, temaklass

en: Timer setting widgets
sv: Tidsinställningskomponent

en: Port to KDE Frameworks 5
sv: Konvertering till KDE Ramverk 5

en: Error while loading the sound names.
sv: Fel när ljudnamnen laddades.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
sv[0]: 1 tiondels sekund
sv[1]: %1 tiondels sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
sv: Ställer in tiden mellan två bokstäver.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
sv: Ställer in tiden (i tiondels sekunder)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
sv: Du kan ställa in tiden mellan två bokstäver i barnläge. Normalvärdet är fyra tiondels sekunder, men yngre barn kan behöva en längre tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Barnläge</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
sv: Du kan ställa in tiden mellan två bokstäver i vuxenläge. Normalvärdet är två tiondels sekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vuxenläge</p></body></html>
