klettres - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: The file sounds.xml was not found in
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Please install this file and start KLettres again.
uk: Не знайдено файл sounds.xml в
    $KDEDIR/share/apps/klettres/
    
    Будь ласка, встановіть цей файл і знов запустіть KLettres.

en: KLettres - Error
uk: KLettres — Помилка

en: New Sound
uk: Новий звук

en: Play a new sound
uk: Програти новий звук

en: You can play a new sound by clicking this button or using the File menu, New Sound.
uk: Можна програти новий звук, натиснувши цю кнопку або через меню Файл, Новий звук.

en: Get Alphabet in New Language...
uk: Отримати алфавіт нової мови...

en: Replay Sound
uk: Повторити звук

en: Play the same sound again
uk: Програти звук ще раз

en: You can replay the same sound again by clicking this button or using the File menu, Replay Sound.
uk: Можна повторно програти той самий звук, натиснувши цю кнопку або за допомогою меню Файл, Повторити звук.

[ctx: @label:listbox which difficulty level to use]
en: L&evel
uk: Р&івень

en: Select the level
uk: Виберіть рівень

en: You can select the level: level 1 displays a letter and you hear it; level 2 does not display the letter, you only hear it; level 3 displays a syllable and you hear it; level 4 does not display the syllable, you only hear it.
uk: Можна вибрати рівень: 1-й рівень показує літеру і ви чуєте її; 2-й рівень не показує літер, ви їх тільки чуєте; 3-й рівень показує склад і ви чуєте його; 4-й рівень не показує складів, ви їх тільки чуєте.

[ctx: @label:listbox]
en: &Language
uk: &Мова

[ctx: @item:inlistbox choose level]
en: Level %1 | Level %1
uk[0]: Рівень %1
uk[1]: Рівень %1
uk[2]: Рівень %1
uk[3]: Рівень %1

en: Themes
uk: Теми

en: Select the theme
uk: Виберіть тему

en: Here you can change the theme for KLettres. A theme consists in the background picture and the font color for the letter displayed.
uk: Тут можна змінити тему для KLettres. Тема складається з зображення тла і кольору шрифту.

en: Mode Kid
uk: Дитячий режим

en: If you are in the Grown-up mode, clicking on this button will set up the Kid mode. The Kid mode has no menubar and the font is bigger in the statusbar.
uk: Якщо ви в дорослому режимі, натискання на цю кнопку перемкне вас у дитячий режим. Дитячий режим не має смужки меню, а має більший шрифт смужки стану.

en: Mode Grown-up
uk: Дорослий режим

en: The Grownup mode is the normal mode where you can see the menubar.
uk: Дорослий режим — це типовий режим, в якому видно смужку меню.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (mFont)
en: Font
uk: Шрифт

en: Font Settings
uk: Параметри шрифтів

en: Timer
uk: Таймер

en: Timer Settings
uk: Параметри таймера

[ctx: @info:status the current level chosen]
en: (Level %1)
uk: (Рівень %1)

en: Grown-up mode is currently active
uk: В даний час активний дорослий режим

en: Switch to Kid mode
uk: Перемкнути на дитячий режим

en: Kid mode is currently active
uk: В даний час активний дитячий режим

en: Switch to Grown-up mode
uk: Перемкнути на дорослий режим

en: File $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt not found;
    please check your installation.
uk: Не знайдено файл $KDEDIR/share/apps/klettres/%1.txt
    Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено програму.

en: Error
uk: Помилка

note: i18n: ectx: label, entry (Language), group (General)
en: Language
uk: Мова

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme
uk: Тема

note: i18n: ectx: label, entry (MenuBarBool), group (General)
en: Whether the menubar is shown or hidden
uk: Чи буде показано панель меню

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (General)
en: Mode
uk: Режим

note: i18n: ectx: label, entry (Level), group (General)
en: Difficulty level.
uk: Рівень складності.

note: i18n: ectx: label, entry (KidTimer), group (General)
en: Kid Timer
uk: Дитячий таймер

note: i18n: ectx: label, entry (GrownTimer), group (General)
en: Grown-up Timer
uk: Дорослий таймер

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (look_mode)
en: L&ook
uk: Ви&гляд

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: &Параметри

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main
uk: Головне

note: i18n: ectx: ToolBar (specialCharToolbar)
en: Special Characters
uk: Спеціальні символи

en: Type the letter or syllable that you just heard
uk: Введіть літеру/склад, яку ви тільки що почули

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kid
uk: Дитяча

[ctx: @item:inlistbox desert theme for the interface]
en: Desert
uk: Пустеля

[ctx: @item:inlistbox]
en: Savannah
uk: Саванна

[ctx: @item:inlistbox]
en: Aqua
uk: Аква

en: Romanized Hindi
uk: Латинізована хінді

en: Luganda
uk: Луганда

en: English Phonics
uk: Звуки англійської

en: Tswana
uk: Тсвана

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
uk: Немає

en: KLettres helps a very young child or an adult learning 
    a new language by associating sounds and 
    letters in this language.
    
    25 languages are available.
uk: KLettres допомагає дуже маленьким дітям або й дорослим
    у вивченні нової мови через асоціацію звуків та
    літер цієї мови.
    
    Доступні 25 мов.

en: (C) 2001-2011 Anne-Marie Mahfouf
uk: © Anne-Marie Mahfouf, 2001–2011

en: Kids and grown-up oxygen icons
uk: Піктограми oxygen для дітей і дорослих

en: SVG background pictures
uk: Фонові картинки у форматі SVG

en: Support and coding guidance
uk: Підтримка та допомога з кодом

en: Code for generating special characters' icons
uk: Код для створення піктограм спеціальних символів

en: Port to KConfig XT, coding help
uk: Портування до KConfig XT, допомога з кодуванням

en: Code cleaning, Theme class
uk: Чищення коду, клас Тем

en: Timer setting widgets
uk: Віджет встановлення таймера

en: Port to KDE Frameworks 5
uk: Портування на KDE Frameworks 5

en: Error while loading the sound names.
uk: Помилка завантаження назв звуків.

en: 1 tenth of second | %1 tenths of second
uk[0]: %1 десята секунди
uk[1]: %1 десяті секунди
uk[2]: %1 десятих секунди
uk[3]: %1 десята секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the time between 2 letters.
uk: Наставити час між двома літерами.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_KidTimer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: Set the timer (in tenths of seconds)
uk: Наставити таймер (у десятих долях секунди)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_KidTimer)
en: You can set the time between two letters in Kid mode. Default is 4 tenths of seconds but younger children might need longer time.
uk: Ви можете встановити час між двома літерами у дитячому режимі. Типовим є значення у чотири десятих секунди, але малі діти, можливо, потребують довшого часу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kid Mode</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Дитячий режим</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_GrownTimer)
en: You can set the time between two letters in Grown-up mode. Default is 2 tenths of seconds.
uk: Ви можете встановити час між двома літерами у дорослому режимі. Типовим є значення у дві десятих секунди.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Grown-up Mode</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Дорослий режим</p></body></html>
