klevernotes - en to es translation catalogue (285 entries)

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a note]
en: Confirm Note Deletion
es: Confirmar borrado de la nota

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a folder]
en: Confirm Folder Deletion
es: Confirmar borrado de la carpeta

[ctx: @info]
en: Delete the note <filename>%1</filename>?
es: ¿Borrar la nota <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Delete the folder <filename>%1</filename>?
es: ¿Borrar la carpeta <filename>%1</filename>?

[ctx: @label:check]
en: Delete permanently
es: Borrar permanentemente

en: No stickers
es: No hay pegatinas

en: No emojis
es: No hay emojis

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
es: Selector de imagen

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
es: Selector de tipo de letra

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
es: Selector de imagen

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
es: Imagen de la web

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
es: Imagen local

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
es: Pintar una imagen

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
es: Colección de imágenes

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
es: Parece que la imagen que ha seleccionado no existe o no es compatible.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
es: Texto de la imagen:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
es: Situar esta imagen dentro de la carpeta de notas

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
es: Propiedades de <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Icon
es: Icono

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
es: Color actual «%1»

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
es: Dibujo de KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
es: Está a punto de salir sin guardar el dibujo.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
es: ¿Desea guardarlo antes de salir?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
es: Crear un enlace

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
es: Enlazar archivo local

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
es: Texto del enlace:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
es: Nota:

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move <filename>%1</filename>?
es: ¿Mover <filename>%1</filename>?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
es: ¿Adónde quiere mover esta nota?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
es: ¿Adónde quiere mover esta carpeta?

[ctx: @label:checkbox, move this folder/note to the root of the storage]
en: Move to storage root
es: Mover a la raíz del almacenamiento

[ctx: @label:dialog]
en: Search for a folder:
es: Buscar una carpeta:

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
es: Escoja un nombre

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
es: Almacenamiento de KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
es: Este nombre empieza con un punto. Esto puede causar problemas y no está permitido.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
es: Elimine el punto inicial o escoja otro nombre.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
es: Esta nota ya existe.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
es: Esta carpeta ya existe.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name.
es: Escoja otro nombre.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
es: Este nombre contiene «/». Esto puede causar problemas y no está permitido.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
es: Elimine el «/» o escoja otro nombre.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
es: Diálogo de impresión

[ctx: @label:button]
en: Print html
es: Imprimir HTML

[ctx: @label:button]
en: Print to PDF
es: Imprimir en PDF

[ctx: @label:button]
en: Disabled due to Flatpak limitations.
es: Desactivado por limitaciones de Flatpak.

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
es: Operación obligatoria

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
es: Parece que este almacenamiento usa la estructura de archivos antigua de KleverNotes, que ya no está permitida.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
es: Al pulsar el botón «Aplicar», aceptará convertir el almacenamiento a la nueva estructura (esta operación no debería ser destructiva).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
es: Puede cancelar esta operación cerrando este diálogo, lo que le dará la oportunidad de hacer una copia de seguridad, si así lo desea.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
es: Nota: todas las imágenes guardadas localmente se moverán de la carpeta «Imágenes» a la carpeta superior de la nota.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
es: Solo tiene que eliminar «/Imágenes» de su ruta para que vuelvan a aparecer.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
es: Almacenamiento creado en

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
es: Escogido almacenamiento existente en

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
es: Parece que es la primera vez que usa esta aplicación.
    
    Escoja una ubicación para guardar las futuras KleverNotas o seleccione una que ya exista.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
es: Almacenamiento de KleverNotes

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
es: Almacenamiento existente

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
es: Cambiar la ruta de almacenamiento

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
es: Crear almacenamiento

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
es: Crear un nuevo almacenamiento

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
es: Creación de tabla

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
es: Tamaño: %1 x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
es: Más opciones

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
es: Fila

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
es: Columna

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
es: Alineación:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
es: Izquierda

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
es: Centro

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
es: Derecha

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
es: Añadir tarea pendiente

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
es: Título de tarea pendiente (obligatorio)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
es: Descripción:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
es: Opcional

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
es: Escoja una URL

[ctx: @title:page]
en: Welcome
es: Bienvenido

en: Welcome to KleverNotes!
es: Bienvenido a KleverNotes

en: Create or select a note to start working !
es: Cree o seleccione una nota para empezar a trabajar

[ctx: @title:page]
en: Paint!
es: Dibujar

[ctx: @label:button]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
es: Borrar todo

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
es: Recorte automático

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
es: Texto para dibujar

[ctx: @title:page]
en: Print
es: Imprimir

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
es: Tema de color

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
es: Fondo

en: This could cause visual artifacts near the end of the PDF.
es: Esto puede causar defectos visuales hacia el final del PDF.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as PDF
es: Guardar nota como PDF

[ctx: @title:window]
en: Settings
es: Preferencias

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
es: Elija una ubicación para su futuro almacenamiento de KleverNotes o seleccione uno existente.

en: Width:
es: Anchura:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
es: Tipo de letra:

en: Fill toolMode:
es: Modo de la herramienta de relleno:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
es: Relleno

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
es: Contorno

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
es: Contorno y relleno

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
es: Color de relleno

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
es: Primario

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
es: Secundario

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
es: Estilo:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
es: Color del texto:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
es: Color del título:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
es: Color del enlace:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
es: Color de enlace visitado:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
es: Color del código:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
es: Color de resaltado:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
es: Tipo de letra general:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
es: Tipo de letra de bloque de código:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
es: Activar tamaño de etiqueta adaptativo

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
es: El tamaño adaptativo escalará el tamaño de la etiqueta según lo que la rodea.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
es: Ejemplo: una etiqueta dentro de una cabecera será tan grande como el resto del texto de la cabecera.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
es: Escala de la etiqueta

[ctx: @example, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
es: Un título con una vista previa de

[ctx: @example, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
es: texto en cursiva y sus etiquetas

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
es: Tipo de letra del editor:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
es: Usar espacios para las tabulaciones

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
es: Número de espacios

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
es: Resaltado del editor

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
es: Activar el resaltado del editor

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
es: Almacenamiento

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
es: Ruta de almacenamiento:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
es: Barra lateral

en: New Folder
es: Nueva carpeta

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new folders:
es: Nombre predeterminado para nuevas carpetas:

en: New Note
es: Nueva nota

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new notes:
es: Nombre predeterminado para nuevas notas:

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
es: Barra de herramientas

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
es: No visible

[ctx: @title]
en: Utility plugins
es: Complementos de utilidad

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
es: Activar enlace de notas

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
es: El enlace de notas permite crear un enlace de una nota a otra.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
es: Consejo: Reinicie la aplicación tras activarlo.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
es: Activar PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
es: PlantUML permite crear diagramas.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
es: Nota: La creación de diagramas puede ser lenta. Si tiene un gran número de diagramas, mostrarlos como imágenes sería más fácil.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
es: Activar fondo oscuro

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
es: El diagrama de PlantUML tendrá un fondo oscuro.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
es: Complementos cosméticos

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
es: Activar el resaltado sintáctico de código

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
es: Lista de resaltadores permitidos

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
es: Resaltador

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
es: Estilo del resaltador

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
es: Activar emoji rápido

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
es: Escribir rápidamente el emoji usando la siguiente sintaxis

[ctx: @example, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
es: nombre_de_emoji

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
es: Tono predeterminado de emoji

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
es: Predeterminado

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
es: Claro

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
es: Medio claro

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
es: Medio

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
es: Medio oscuro

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
es: Oscuro

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
es: Activar diálogo de emoji rápido

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
es: El diálogo de emoji inserta la sintaxis de «emoji rápido» en lugar del emoji real dentro del texto.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
es: Vista previa de la nota

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
es: Complementos

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
es: Cabeceras

[ctx: @tooltip, short form of 'number']
en: num
es: núm

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
es: Cabecera 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
es: Cabecera 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
es: Cabecera 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
es: Cabecera 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
es: Cabecera 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
es: Cabecera 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
es: Negrita

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
es: Cursiva

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
es: Tachado

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
es: Código

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
es: Cita

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
es: Imagen

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
es: Enlace

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
es: Tabla

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
es: Lista ordenada

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
es: Lista ordenada

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
es: Lista desordenada

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
es: Lista desordenada

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
es: Resaltado

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
es: Texto resaltado

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
es: Enlazar nota

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
es: Enlazar nota

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
es: Crear una nueva carpeta

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
es: Crear una nueva nota

en: Rename
es: Cambiar nombre

en: Search
es: Buscar

en: Collapse sidebar
es: Contraer barra lateral

en: Expand sidebar
es: Expandir barra lateral

[ctx: @item:menu]
en: New folder
es: Nueva carpeta

[ctx: @item:menu]
en: New note
es: Nueva nota

[ctx: @item:menu]
en: Rename
es: Cambiar nombre

[ctx: @item:menu]
en: Move
es: Mover

[ctx: @item:menu]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @item:menu]
en: Properties
es: Propiedades

en: From
es: De

en: No search results
es: Búsqueda sin resultados

en: Show notes
es: Mostrar notas

en: Cheat sheet
es: Hoja de referencia

en: Settings
es: Preferencias

en: About KleverNotes
es: Acerca de KleverNotes

[ctx: @label:button]
en: TODO
es: Tarea pendiente

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
es: Nota

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
es: Hoja de referencia de Markdown

en: Copied !
es: Copiado

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
es: Sintaxis básica

en: Heading
es: Cabecera

[ctx: example]
en: Heading1
es: Cabecera 1

en: Bold
es: Negrita

[ctx: example]
en: Bold text
es: Texto en negrita

en: Italic
es: Cursiva

[ctx: example]
en: Italic text
es: Texto en cursiva

en: Blockquote
es: Bloque de cita

[ctx: example]
en: Quote
es: Cita

en: Ordered list
es: Lista ordenada

[ctx: example]
en: First item
es: Primer elemento

[ctx: example]
en: Second item
es: Segundo elemento

en: Unordered list
es: Lista desordenada

en: Code
es: Código

[ctx: example]
en: Inline code
es: Código en línea

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
es: Línea horizontal

en: Link
es: Enlace

[ctx: example]
en: title
es: título

[ctx: example]
en: https://www.example.com
es: https://www.ejemplo.com

en: Image
es: Imagen

[ctx: example]
en: alt text
es: texto alternativo

[ctx: example]
en: image
es: imagen

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
es: Sintaxis extendida

en: Table
es: Tabla

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
es: Izquierda

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
es: Centro

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
es: Derecha

[ctx: example]
en: Cell 1
es: Celda 1

[ctx: example]
en: Cell 2
es: Celda 2

[ctx: example]
en: Cell 3
es: Celda 3

en: Fenced code block
es: Bloque de código delimitado

[ctx: example]
en: Sample text here...
es: Texto de ejemplo…

en: Strikethrough
es: Tachado

[ctx: example, something wrong]
en: The world is flat.
es: La Tierra es plana.

en: Task list
es: Lista de tareas

[ctx: example]
en: Make more foo
es: Hacer más de esto

[ctx: example]
en: Make more bar
es: Hacer más de lo otro

en: Highlight
es: Resaltado

[ctx: example]
en: highlighted text
es: texto resaltado

en: Subscript
es: Subíndice

[ctx: example]
en: subscript text
es: texto de subíndice

en: Superscript
es: Superíndice

[ctx: example]
en: superscript text
es: texto de superíndice

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
es: Complementos de KleverNotes

en: Note link
es: Enlace a nota

[ctx: example, These are placeholders, not XML tags. Please translate to your language]
en: <path to note>/<note name>
es: <ruta a la nota>/<nombre de la nota>

[ctx: example]
note: i18nc("example", "header")
en: displayed name
es: nombre que se muestra

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
es: Notas enlazadas

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
es: Imprimir

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
es: Mostrar/ocultar editor

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
es: Mostrar/ocultar vista previa

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
es: Guardar nota como HTML

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
es: Mapa de notas enlazadas

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
es: Notas existentes

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
es: Notas ausentes

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
es: %1 no existe

en: Header
es: Cabecera

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
es: Borrar marcadas

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
es: Añadir nueva tarea pendiente

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
es: /*            
    Este archivo es una copia del estilo CSS predeterminado para mostrar la nota.            
    Siéntase libre de editarlo o cree uno propio.            
    Nota: cada estilo debe tener un nombre distinto.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
es: Historial

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
es: Caras

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
es: Personas

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
es: Naturaleza

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
es: Comida

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
es: Actividades

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
es: Viajes

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
es: Objetos

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
es: Símbolos

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
es: Banderas

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
es: Personalizados

en: An error occurred while trying to copy this PDF.
es: Ha ocurrido un error al intentar copiar este PDF.

[ctx: Main folder name, where all the notes will be stored by default]
en: Notes
es: Notas

en: An error occurred while trying to remove this item.
es: Ha ocurrido un error al intentar eliminar este elemento.

en: An error occurred while trying to move this item.
es: Ha ocurrido un error al intentar mover este elemento.

en: An error occurred while trying to rename this item.
es: Ha ocurrido un error al intentar cambiar el nombre de este elemento.

en: An error occurred while trying to create the note.
es: Ha ocurrido un error al intentar crear la nota.

en: An error occurred while trying to create this folder.
es: Ha ocurrido un error al intentar crear esta carpeta.

en: An error occurred while trying to create the storage.
es: Ha ocurrido un error al intentar crear el almacenamiento.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
es: Ha ocurrido un error al intentar crear la nota de demostración.

[ctx: The name for a demo note]
en: Demo
es: Demostración

en: Note taking and management application
es: Aplicación de escritura y gestión de notas

en: (c) 2022-2025
es: © 2022-2025
